A2larm

A2larm

Online komentářový deník kulturního čtrnáctideníku a2.

A2larm

A2larm

Bílý člověk za svou dominanci vděčí staletím zločinů, ukazují Stručné dějiny vyhlazování

Dokumentární seriál Raoula Pecka vypráví příběh, který se neposlouchá snadno. Mluví totiž o bělošských zločinech – zotročování, zabíjení a ničení cizích společenských řádů.

Ve škole jsme se učili o slovutných mořeplavcích Kryštofu Kolumbovi nebo Amerigu Vespuccim, o osvíceneckých ideálech v srdci Velké francouzské revoluce nebo o nevyhnutelnosti svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Neměli jsme důvod, abychom o tomto autoritativním výkladu dějin, stvrzovaném navíc bezpočtem filmů a knih, pochybovali. Fakta a učitelé dějepisu přece nelžou.

Read the article (5 min read)
A2larm

A2larm

Narůstá v Česku prekariát? Data ukazují, že rozhodně není naším největším problémem

Čeští zaměstnanci pracují většinově na smlouvy na dobu určitou s plným úvazkem a v časovém srovnání se neukazuje, že by tato stabilní forma zaměstnání byla v ohrožení.

Levice má ve svých kořenech implicitně obsaženou kritiku stávajícího řádu. Tato kritika byla v průběhu modernity, počínaje koncem absolutistických monarchií, palivem pro řadu společenských změn. A i přes konformismus současných evropských sociálních demokracií zůstal kritický osten určitým fragmentům levice dodnes.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Superliga proti vlastním fanouškům. Vlhký sen fotbalové oligarchie se rozplynul

Pokus majitelů nejbohatších fotbalových klubů Evropy vytvořit vlastní soutěž skončil fiaskem. Zůstává ale mementem toho, kam se fotbal v posledních letech ubírá.

Svět fotbalu bude zase jako dřív. Z neděle na pondělí dvanáct fotbalových velkoklubů oznámilo, že od příští sezony vzniká evropská Superliga – uzavřená soutěž evropské smetánky, do níž se nepostupuje na základě aktuální sportovní výkonnosti a postavení v tabulce národních soutěží, ale funguje jako VIP členství pro ty nejzavedenější fotbalové značky.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Italský král absence vytvořil nový národní rekord. V práci nebyl patnáct let

Itálie řeší problém absentérů, kteří nechodí do práce, ale pobírají mzdu. Nejdéle absentující zaměstnanec dokázal do práce nechodit patnáct let.

V Itálii řeší problém s lidmi, kteří nechodí do práce, ačkoli je jim vyplácen plat v plné výši. Na základě zjištění speciálního vyšetřování zpřísnila v roce 2016 vláda zákony tak, aby lépe postihovaly absentéry. Vyšetřování totiž pomocí tajně umístěných kamer prokázalo, že 35 pracovníků radnice San Remo podvádělo se svou docházkou nejméně dva roky.

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Jsme všichni rasisti? Ne, chceme se přece jen bavit!

Rozhodnutí televizní stanice Nova nebarvit na černo obličeje účinkujících v zábavní show Tvoje tvář má známý hlas vyvolalo v Česku pobouřené reakce. Svět televizní zábavy však není problematický jen u nás.

Nejsme rasisti, ale… Okřídlená hláška, která se podprahově dere z komentářů pod bulvárními články o tom, že v pořadu Tvoje tvář má známý hlas se v rámci dodržení licence upouští od praxe tzv. blackfaceu, který odkazuje ke stylu dekadentní zábavy rozšířené ve Spojených státech v 19. století, při níž si bílí malovali tváře na černo, čímž parodovali a karikovali černošské otroky a jejich „pokleslou“ zábavu. Jelikož je blackface historicky spjatý s otroctvím a kolonialismem, je pro černochy vrcholně urážlivý.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Začíná transformace uhelných regionů. Peníze, které dřív šly uhelným oligarchům, jim půjdou zase

Karlovarský a Ústecký kraj neprůhledně rozdělují peníze z transformačních fondů. Místo menších udržitelných projektů je mohou dostat největší znečišťovatelé.

Uhelné kraje stojí před proměnou. Éra těžby a spalování uhlí končí, pro rychlý konec uhlí je čím dál více lidí. Ukončení činnosti uhelných dolů a elektráren ale nesmí ohrozit zaměstnance uhelných společností a prosperitu regionu – takový požadavek klade vize spravedlivé transformace. Současné dění v uhelných regionech je ale všechno, jen ne spravedlivé.

Pokud budou dostupné finance rozděleny mezi firmy, které dosud nejvíce bohatly na fosilním průmyslu, pouze se tak oddálí potřebná proměna energetiky.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Martin Lemberg Pedersen: Kontrola hranic a řízené vysídlování je velmi výnosný byznys

Nový podcast Na rozcestí otevíráme rozhovorem o migraci, evropské politice externalizace kontroly hranic, nových technologiích dohledu a o tom, kdo na kontrole hranic vydělává.

Prvním hostem podcastové série Na rozcestí je Martin Lemberg-Pedersen, který je docentem v Centru pro pokročilá migrační studia na Kodaňské univerzitě a výzkumným pracovníkem projektu Horizon 2020: Advancing Alternative Migration Governance. Ve svém výzkumu se zaměřuje na geopolitické a politicko-ekonomické analýzy aktérů a sítí v souvislosti s managementem hranic Evropské unie.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Vinen ve všech bodech. Trest za vraždu Floyda je ale jen „jedním krokem ke spravedlnosti“

Skončil jeden z nejsledovanějších soudních procesů v americké historii. Bývalý policista, který před necelým rokem zabil George Floyda, byl shledán vinným.

V úterý 21. dubna shledala porota minneapoliského soudu bývalého policistu Dereka Chauvina vinným ve všech bodech ve věci loňské vraždy George Floyda. Právě Floydova smrt a video zaznamenávající, jak mu Chauvin klečí na krku, byly loni poslední ze série zabití, které přes léto spustily vlnu bezprecedentně početných protestů i násilných nepokojů. Soud začal na začátku března a s velkým napětím ho sledovaly celé Spojené státy. Atmosféra je o to hustší, že v posledních týdnech americkou společností rezonuje další vlna brutálních policejních zákroků například z Virginie, Chicaga,

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Podnikatel Pavel Juříček bojuje ve sněmovně za návrat nevolnictví

Poslanec za ANO Pavel Juříček chce prosadit, aby lidé mohli pracovat v některých případech až šestnáct hodin denně. Ve svém návrhu operuje dobrovolností takové práce, ta je ovšem zcela iluzorní. 

Pozměňovací návrh poslance a podnikatele Pavla Juříčka (ANO), který by vedl k tomu, že by lidé mohli v mimořádných situacích pracovat až šestnáct hodin, prý nemá šanci projít. Přesto je dobré se zamyslet nad argumenty, kterými Juříček svůj návrh podpírá, protože takový zásah do pracovních práv by měl dalekosáhlé důsledky.

Rozvolňování zákoníku práce by vedlo jen k vyšší akceptaci vykořisťování a výraznému zhoršování pracovních podmínek.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Na vyšším zdanění nadnárodních korporací vyděláme všichni. Česko ho ale zatím odmítá

Ministryně financí USA chce zavést globální daň z příjmů právnických osob. Mohl by tak skončit přes padesát let trvající závod ke dnu, který pouštěl žilou veřejným rozpočtům a vedl k demontáži sociálního státu na Západě.

Do sedmdesátých let platilo, že si mezi s sebou konkurovaly firmy na jednotlivých státních trzích, ale v důsledku liberalizace mezinárodního obchodu vypadá tato tržní soutěž už přes padesát let jinak. Od osmdesátých let byly systematicky odstraňovány mezinárodní bariéry přesunu kapitálu mezi jednotlivými státy světa. V důsledku toho dnes kapitál, na rozdíl od pohybu osob, v podstatě nezná hranice a s nesmírnou rychlostí se přesouvá tam, kde jsou nejnižší mzdy.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Důležitost půldruhého metru. Budou se cyklisté na českých silnicích konečně cítit bezpečněji?

Sněmovna schválila požadavek na boční odstup 1,5 metru při předjíždění cyklistů. Zastánci novely očekávají zvýšení ohleduplnosti vůči cyklistům, kteří ze srážky s autem málokdy vyváznou bez zranění.

Česká republika se 14. dubna konečně přiblížila cyklisticky vyspělým zemím, jež minimální odstup při předjíždění zanesly do svých zákonů. Česká novela, kterou předložil poslanec ČSSD Petr Dolínek, zpřesňuje požadavky na bezpečné předjíždění: ukládá základní boční odstup jednoho a půl metru, který se snižuje na jeden metr v oblastech s omezením na 30 km/h. Při jízdě v jiném jízdním pruhu (například cyklopruhu) požadavek neplatí. Předpokládá se dále navazující změna vyhlášky, která při předjíždění cyklisty dovolí přejet plnou bílou čáru.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Outsider #3: Sto let od první ženské olympiády. Jak si ženy vybojovaly právo na sport

Dějiny sportu jsou zároveň dějinami ženské emancipace. A možnost soupeřit ve všech sportovních disciplínách je výsledkem dlouhodobých bojů, nikoli přirozeného samovývoje.

Nebylo to tak, že by se ženy nesměly olympiád vůbec účastnit. Na druhých novodobých olympijských hrách v roce 1900 v Paříži jich startovalo hned dvaadvacet. I když si americká vítězka golfového klání, dvaadvacetiletá Margaret Abbott, tehdy postěžovala, že vítězství ji ulehčily francouzské soupeřky, které hrály na vysokých podpatcích a v upnutých sukních. Kvůli špatné organizaci her a jejich propojení se Světovou výstavou EXPO se ona sama nikdy nedozvěděla, že se stala olympijskou vítězkou.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Děti jako lidské zdroje, nástroj efektivity a ekonomického růstu? Přestaňme tak o nich mluvit

Školy silně nadprůměrné i za průměrem velmi zaostávající – české školství dnes trpí především hlubokými nerovnostmi. Ty utvrzuje také médii přebíraná rétorika redukující děti na budoucí pracovní sílu.

Jedním ze smutných důsledků pandemie je prohlubování už tak drastických nerovností v českém školství. Utěšit nás může, že se díky tomu o nerovnostech alespoň více mluví a píše, tématu se dostává pokrytí v médiích a věnují se mu výzkumy. Za pozornost určitě stojí aktuální studie Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity realizovaná organizací PAQ Research a think-thankem IDEA pro Nadaci České spořitelny. Proč by nás měla zajímat?

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Proč být vděčný za rasistické algoritmy

Dokumentární snímek Coded Bias poodhaluje zakódované předsudky v systémech na rozpoznávání tváří, dostatečnou kritikou masového biometrického dohledu však není.

„Zatkli mě po návratu z práce domů, před zraky mé ženy i dcer,“ okomentoval čtyřicátník Robert Williams situaci, ke které došlo minulý rok v lednu a která mu změnila život. Stal se díky ní totiž patrně prvním člověkem na světě, který byl falešně obviněn z krádeže na základě kamerového systému na rozpoznávání tváří. Jinými slovy: systém vyhodnocující data selhal, spletl si ho s někým jiným. Před pár dny média přinesla zprávu, že se Williams rozhodl policii města Detroit žalovat.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Navalnyj, Magnitskij a brutální poměry v ruských věznicích

Přestože je Alexej Navalnyj ve věznici odříznutý od okolního světa, stále se mu daří plnit stránky ruských i světových médií. Jeho případ teď poukázal na drastické poměry v ruských věznicích.

Když byl Alexej Navalnyj odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, analytici a mediální komentátoři se shodovali, že rozruch kolem tohoto ruského opozičníka pomalu utichne a za nějaký čas se definitivně ztratí ze zřetele. Přesně tak, jak Kreml plánoval. Nicméně je skutečně obdivuhodné, že i z vězení 120 kilometrů vzdáleného od Moskvy a s velmi omezenými možnostmi komunikace je Navalnyj stále schopen plnit přední stránky světového tisku.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Berlínští aktivisté: Zmrazení nájmů byla úleva. Referendum o vyvlastnění bude, nic jiného nepomůže

Zástupce iniciativy Vyvlastnit Deutsche Wohnen vysvětluje, jak nájemníkům v Berlíně pomáhalo zastropování nájmů, jež mezitím zrušil ústavní soud, a jak by jejich situaci změnilo vyvlastnění.

„Lidé si za poslední rok byli schopní déle udržet bydleni. Měli větší stabilitu, zbavili se neustálé nervozity, že jim domů přijde dopis a oni se budou muset stěhovat. Dokonce nějaké peníze ušetřili, także to viděli jako úspěch. Pokud to posuzujeme jejich optikou, tedy tím, jak se lidem žije, samozřejmě to úspěch byl,“ vysvětluje zástupce iniciativy Deutsche Wohnen & Co. Enteignen (Vyvlastnit Deutsche Wohnen) Thomas McGath, podle kterého většina médií přebírá rétoriku realitního byznysu. A tomu zmrazení nájmů nevyhovovalo.

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Poslední rozloučení se sociální demokracií

Sobotní tiskovka o sedm let starém výbuchu muničního skladu ve Vrběticích byla vyvrcholením asi nejhorších dvou týdnů v životě Jana Hamáčka. A sociální demokracie se z toho už zřejmě nevzpamatuje.

Pokud by volby dopadly tak, jak to dnes vypadá, nebude v příští Poslanecké sněmovně jediná levicová strana, a tedy nikdo, kdo by levicová a sociální témata buď sám nastoloval, nebo sloužil jako partner pro jejich prosazení v rámci koalic. Voliče ČSSD vyluxoval Babiš i s jejím program, ale to neznamená, že je to jeho program. Babiš má jediný program a tím je on sám. V posledních letech prostě sedí shodou okolností ve vládě se sociálními demokraty a krade jim jeden nápad za druhým a jejich návrhy vydává za své.

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Úřady vyloučením spolků z řízení o Masaryčce pochybily, tvrdí ombudsman Křeček

Výstavba na nejlukrativnějším pražském brownfieldu vedle Masarykova nádraží se potýká s další kritikou. Vyloučení spolků z řízení bylo podle veřejného ochránce práv nezákonné.

Stavební úřad Prahy 1 a Magistrát hl. města Prahy vyloučily spolky z územního a stavebního řízení ve věci záměru společnosti Penta, která má na Masarykově nádraží stavět polyfunkční budovu. Takové vyloučení je dle veřejného ochránce práv a Městského soudu v Praze nezákonné. Poté co Penta provedla v záměru drobné změny, považovaly úřady záměr za odlišný a nepodléhající hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA), na základě čehož spolky vyloučily. Nezisková organizace Arnika se již kvůli nezákonnému vylučování spolků v povolovacích řízeních soudí s pražským magistrátem.

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Česko jako služka Spojených států. Jak reagují ruská média na výbuch ve Vrběticích

Ihned po tiskové konferenci premiéra Babiše začala ruská média komentovat kauzu kolem výbuchu muničního skladu na Zlínsku. Souvisí podle nich s bojem Joea Bidena proti Rusku.

Zpráva o podílu ruských tajných služeb na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 obletěla nejen Česko, ale i svět. Internet opět zaplavily fotografie ruských agentů Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina, kteří se podíleli na otravě Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii v roce 2018. Podle Policie ČR jsou to právě oni, kdo měl akci ve Vrběticích na Zlínsku provést, a to nejspíš za účasti dalších ruských zpravodajců. O důvodech se zatím spekuluje, oficiální zprávy dosud nejsou. Podle informací Respektu se jednalo o znehodnocení zásilky zbraní, která měla putovat na Ukrajinu, podle zdrojů Seznam zprávy šlo o zbraně určené Sýrii.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Úmrtí prince Philipa, stesk po reality show a překvapivé ticho v řadách levice

Pád britské monarchie je v nedohlednu i přes vlnu kritiky, kterou vyvolalo pokrytí smrti prince Philipa veřejnoprávní BBC. Levice navíc opustila své dřívější republikánské pozice. Monarchii správně vyhodnocuje jako druhořadého protivníka.

Britská královská rodina se v sobotu v úzkém rodinném kruhu rozloučila s princem Philipem, manželem královny Alžběty II., který zemřel 9. dubna ve věku devětadevadesáti let. Philipovo úmrtí nebylo vzhledem k jeho pokročilému věku velkým překvapením, přesto reakce na něj signalizují, jakým směrem se bude veřejná debata ubírat, až zemře dnes čtyřiadevadesátiletá panovnice. BBC tak například čelí bezprecedentní vlně kritiky za plošné zrušení programu na několika svých stanicích, místo kterého vysílala dopředu připravený materiál věnovaný Philipově odkazu. Do redakce přišlo na sto tisíc stížností diváků. Ti se ve většině ohradili vůči nemožnosti sledovat reality show MasterChef a nekonečný seriál EastEnders.

Read the article (3 min read)