A2larm

A2larm

Online komentářový deník kulturního čtrnáctideníku a2.

A2larm

A2larm

Soukromý sektor nemá parazitovat na veřejných výdajích, říká Eliška Vejchodská

Hostem speciálního vydání podcastu Bulvár, které je součástí projektu Města budoucnosti, zaměřeného na plánované nové pražské čtvrti, byla inženýrka a ekonomka Eliška Vejchodská.

Při plánování nových čtvrtí, kterým se věnujeme v sérii Města budoucnosti, se čím dál častěji skloňuje pojem kontribuce. Jde o příspěvky obvykle velkých investorů nebo developerů městu. „Když chce investor něco postavit, jeho projekt potřebuje kolem sebe nějakou infrastrukturu, ať už technickou nebo veřejnou vybavenost jako školy či parky,“ vysvětluje inženýrka a ekonomka Eliška Vejchodská. „Smyslem kontribucí je, aby tyto náklady nesli investoři sami, aby je nemusela platit obec a my jako daňoví poplatníci.“

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Děti a rodiče nemohou opět nést hlavní zátěž proticovidových opatření

Rodiče malých dětí jsou po předchozích vlnách pandemie covidu vyčerpaní. Přesto se zdá, že se opatření proti nákaze budou opět týkat primárně této skupiny.

Počty nově nakažených covidem i hospitalizovaných skokově narůstají a po letní pauze vyvstává opět otázka, co s tím. Že covid není pryč a čísla opět narostou, bylo všem jasné, stejně jako to, že tentokrát by už opravdu bylo dobré mít připravený promyšlený plán efektivních opatření, která budou dávat smysl a která vláda veřejnosti dobře a hlavně včas představí. Tomu, že by se naše politická reprezentace a příslušné úřady poučily a včas se nachystaly, však nic nenasvědčuje.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Bohdalec a Slatiny: Co nahradí městskou divočinu?

Oblast Bohdalce a Slatin je už léta synonymem městské periferie. I z ní by se ale měla stát moderní pražská čtvrť. Bude v ní dost dostupného bydlení a zachová si svůj osobitý ráz?

Na zastávce Bohdalec vás autobus vyplivne na místě, které se nedá snadno popsat. Za čtyřproudou výpadovkou s nikdy nekončící šňůrou aut začíná skrumáž starých provozoven, benzínek, hal, parkovišť a garáží, ve které se nově příchozí lehce přestane orientovat. „Bohdalec je nejhnusnější místo v Praze!“ slyšela jsem ostatně při psaní reportáže několikrát. Většinou od těch, kdo Bohdalcem jen projíždějí. Zatímco na jednom obzoru se tyčí panelové sídliště, na druhém přechází těžko identifikovatelná změť staveb v městskou divočinu.

Read the article (9 min read)
A2larm

A2larm

V devadesátých letech prohrála myšlenka demokratizovat ekonomické vztahy

Přinášíme rozhovor s historikem Václavem Ramešem, který ve své nové knize rozebírá, jaké podoby privatizace po roce 1989 přicházely v úvahu nebo kde se vzala myšlenka „trhu bez přívlastků“.

Nová kniha badatele z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Václava Rameše nazvaná Trh bez přívlastků, nebo ekonomickou demokracii? detailně rekonstruuje spory o podobu vlastnické transformace v prvních letech polistopadového Československa. V následujícím rozhovoru Rameš popisuje alternativy ke kupónové privatizaci, o kterých se na začátku devadesátých let uvažovalo, a důvody, proč představy o zaměstnaneckém vlastnictví nakonec v soutěži s neoliberálními reformami neuspěly. Mluví také o kořenech volnotržní ideologie, jejíž zastánci radikální podobu reformy obhajovali v politické soutěži se sociálně-tržními stranami, a o tom, jak lidé privatizaci později reflektovali.

Read the article (5 min read)
A2larm

A2larm

Ateismus nás nezachrání. Proti omezování reprodukčních práv je potřeba protestovat i v Praze

Na Slovensku se pomalu zpřísňuje protipotratová legislativa. Neměli bychom se chlácholit tím, že podobný proces se „ateistickému“ Česku vyhne.

V pondělí 18. října začaly první protesty proti dalšímu návrhu zákona, který chce na Slovensku omezovat přístup k bezpečným a legálním interrupcím. Od roku 2018 byly ve slovenském parlamentu předloženy téměř dvě desítky legislativních návrhů s podobným záměrem. Ten aktuální chce prodloužit čekací lhůtu na provedení interrupce nebo omezit poskytování informací o tom, kde a za jakých podmínek je možné potrat podstoupit.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

O společenské nebezpečnosti slušných válečných zločinců. K odkazu zesnulého Colina Powella

Debaty o roli ve válce v Iráku zakrývají to, že Colin Powell byl především produktem, strůjcem a předním obhájcem amerického vojensko-průmyslového komplexu.

K nedávnému úmrtí bývalého ministra zahraničí Colina Powella, který sloužil v administrativě amerického prezidenta George Bushe mladšího mezi lety 2001 a 2005, vyšla v zavedených mediích celá řada bezradných nekrologů. Jak vylíčit muže, jenž splňuje zdánlivě všechna kritéria důstojného generála a politika, ale zároveň byl spoluodpovědný za invazi USA do Iráku, postavené na výmyslu o existenci zbraní hromadného ničení, šikovně schovaných diktátorem Saddámem Husajnem?

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Kolaps #49: Hana Čápová: Babiš podezřelé transakce z Pandora Papers nevysvětlil

S novinářkou ze serveru Investigace.cz Hanou Čápovou jsme si povídali o mezinárodním i domácím kontextu kauzy Pandora Papers.

Šest dní před parlamentními volbami přišla mezinárodní síť investigativních novinářů s projektem Pandora Papers, který navazoval na předchozí Panama Papers a upozorňoval na podivné transakce mocných a bohatých v karibských daňových rájích. Pandora Papers se nevyhnuly ani Česku. Premiér Andrej Babiš podle novinářů v roce 2009 vyvedl asi 15 milionů eur anonymně přes daňový ráj v Panamě, aby si koupil luxusní zámeček na jihu Francie poblíž Cannes. Z českých médií se do podobných projektů již tradičně pouští redakce Investigace.cz.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Když se zima zeptá, co jsme v minulých letech dělali s energetickou chudobou

Rostoucí ceny elektřiny budou dopadat na zranitelné domácnosti chudších lidí. Ty přitom už před krizí často strádaly. Je načase začít řešit fenomén energetické chudoby.

Rychlý nárůst cen plynu a elektřiny získal v posledních týdnech oprávněně velkou mediální pozornost. V předvolebním boji se proti nepopulárnímu zdražování jedné z nezbytných komodit českých domácností vyslovili i mnozí politici. Ti z tábora euroskeptiků a odpůrců jakýchkoliv aktivit proti klimatickým změnám si přisadili na Brusel a svedli současnou extrémní situaci na emisní povolenky (které sice k nárůstu skutečně přispívají, ale jen z velmi malé části).

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Změna? Kde při vzniku nové vlády hledat příležitosti k ochraně klimatu

Pokud by se volební programy vznikající vládní koalice plně realizovaly, sektory klíčové pro stabilizaci klimatu by došly ohromných změn. Bohužel to není moc pravděpodobné.

Když v minulém týdnu vznikaly vyjednávací týmy pracující na programovém prohlášení nové vlády, avizovali zástupci koalice rychlý postup (programové body mají být hotovy do 8. listopadu) i s ohledem na vysokou míru shody volebních programů. To se týká také problematiky klimatu.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Angela Merkelová nebyla populistka, ale na veřejné mínění vždy hodně dbala, říká Adéla Jurečková

Nový díl podcastu Kvóty se spolu s ředitelkou pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung Adélou Jurečkovou ohlíží za nedávnými volbami v Německu.

Před více než dvěma týdny proběhly v Německu volby. V nich sociální demokracie (SPD) velmi těsně zvítězila nad křesťanskými demokraty (CDU/CSU). Po dlouhé době tak bude v Německu vládnout trojkoalice, v níž bezpochyby usednou liberálové a Zelení. S kým? Jak vypadají povolební vyjednávání? Na čem se případné koalice budou tříštit? A co v Německu rozhodovalo volby? Hlavními tématy byly daně, klimatická změna, ale poměrně nečekaně se letos probíhala také negativní kampaň, ve které svou roli hrály osobní útoky i dezinformace.

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

Kancelář prezidenta realitu neohýbá, ona v její vyšinuté verzi skutečně žije

Dění okolo prezidenta Miloše Zemana se dávno posunulo za fiktivní realitu, kterou známe ze satirických seriálů o politice nebo útržkovitých zpráv z bizarních diktatur.

Přirovnáváním České republiky kvůli dění okolo prezidenta k Turkmenistánu či banánovým republikám Střední Ameriky se snažíme vyhnout přiznání, že přesně taková je naše země. Není „jako“ něco jiného, je právě tím. Je středoevropským bizárem, v němž politické dění posunují kupředu nikoli volby či politici, ale lékaři, kteří už mají všeho plné zuby.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Lepší než od Třeštíkové. Dokument Malířka a zloděj předvádí, jak vtahující může být časosběr

Zvraty a emocemi nabitý norský dokument sleduje peripetie vztahu dvou lidí, kteří se společně i každý zvlášť statečně potýkají s vlastními obrazy a sebeobrazy.

Dokumentární film Malířka a zloděj by se měl dočkat hraného remaku. Po jeho zhlédnutí si nelze odpustit otázku proč. Příběh nevšedního vztahu mezi českou umělkyní a zlodějem jejích děl je už ve stávající podobě dramatem plným překvapení, navíc je vyprávěný velmi „filmovým“ jazykem. Za svou působivost vděčí krom obou protagonistů velkou měrou i vypravěčským schopnostem norského režiséra Benjamina Ree.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Vídeň zahajuje projekt, který má ženám a dívkám zajistit dostupnost hygienických potřeb zdarma

Vídeňský městský obvod Brigittenau od října odstartoval projekt, který chce ženám umožnit bezplatný přístup k tampónům a menstruačním vložkám. Rudý box jich má rozdat přes sto tisíc kusů.

„Každá žena a dívka ve Vídni by měla mít přístup ke každoměsíčním hygienickým potřebám, je to základní potřeba,“ říká vídeňská místostarostka Kathrin Gaal. Hygienické menstruační potřeby jsou poměrně drahé a během života jich žena průměrně spotřebuje zhruba

Read the article (1 min read)
A2larm

A2larm

„Nechceme být objekty politických bojů.“ Jak volby vnímá česká queer mládež?

Sněmovna se vychýlila doprava a nová vláda bude i na české poměry výrazně konzervativní. Jaké obavy po volbách sdílejí mladí lidé z queer komunity?

Krátce po volbách se znovuzvolený poslanec Marek Benda rozjařil ve vysílání České televize. Prohlásil například, že „některé problémy se holt v této koalici řešit nebudou. Typicky třeba manželství pro všechny (…) se holt rozhodne v příštím volebním období.“ Zatímco v normálních časech bychom mohli brát Bendovy výkřiky na lehkou váhu, nové složení sněmovny mu nejspíš dává za pravdu. Jaké dopady bude mít nově se formující vláda na queer komunitu a jak se vlastně queer lidé k výsledkům voleb stavějí?

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Krach Bohemia Energy: Musíme makat, to je definitivní

Energetická firma miliardáře Jiřího Písaříka riskovala až nadoraz kvůli finančnímu zisku. Teď to odnesou statisíce Čechů na cenách za energie.

Všichni tady umřeme, ale některým u toho ještě navíc bude zima. Největší tzv. alternativní dodavatel energií miliardáře Jiřího Písaříka zkrachoval. Stovky tisíc lidí proto budou muset platit násobně víc za elektřinu a plyn na prahu přicházející zimy. Pravicová vláda ještě nestihla ani vzniknout a už má před sebou první vážnou krizi. A zatím k této krizi mlčí. Všichni totiž řešíme, zda je prezident Miloš Zeman ještě vůbec při smyslech, co měl k obědu a jestli se umí podepsat. Samotný Písařík je kupodivu mimo hlavní veřejný a mediální zájem. Prostě se to stalo, takový už je byznys.

Read the article (3 min read)
A2larm

A2larm

Jiné Česko je možné. Volte Alarm

Alarm není jen médium, ale také komunita, která v české veřejné debatě hájí hodnoty demokracie, rovnosti a spravedlnosti a ukazuje, že jiné Česko je možné.

Vláda Andreje Babiše je sice u konce, ale výsledky parlamentních voleb asi nikoho z našich čtenářů nepotěšily. Před námi jsou podle všeho další čtyři roky marasmu. A k tomu je zde obrovské množství lidí, jejichž hlas nebude v novém složení Poslanecké sněmovny zastoupený. Ale místo abychom naříkali nad nespravedlivým světem, chceme vám nabídnout alespoň nějakou naději a vizi, kterou můžeme v následujících měsících a letech společně naplňovat.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Kdo přežije peklo? Korejský seriál Squid Game je chytře napsaná kritika kapitalistického systému

Největší hit Netflixu je zručně vystavěnou metaforou nelítostné reality Jižní Koreje a zúročuje i teorie Lacana či Lyotarda.

Devítidílný korejský seriál Squid Game (Hra na oliheň) měl na streamovací službě Netflix premiéru 17. září. Po nenápadném startu se záhy stal obrovským hitem po celém světě a po měsíci je už nejúspěšnějším původním titulem na Netflixu všech dob. Za prvních 28 dní vidělo seriál režiséra a scenáristy Hwang Dong-hyuka přes 111 milionů diváků. Co na první pohled vypadá jako akční vyvražďovačka, v níž se střetnou lidé s cílem vyhrát miliony wonů, je při bližším pohledu také nesmlouvavá kritika ekonomického systému, ve kterém hrstka bohatých určuje pravidla hry a chudí musí vsadit své životy, aby vůbec přežili.

Read the article (5 min read)
A2larm

A2larm

Emoce a srozumitelnost. Kde najít novou energii pro ty, kteří potřebují levicovou politiku?

Akutní problémy velké části obyvatelstva nebudou v novém složení Poslanecké sněmovny téměř vůbec reprezentovány. Dokáže česká levice po volebním debaklu projít sebereflexí a znovu uspět?

„Do roku 1989 tady obyčejný člověk věděl, že má jistotu: měl práci, měl kde bydlet, měl v místě doktora, měl školu i kulturu. Byla tady drogerie, domácí potřeby, měli jsme všechno. Kromě pár věcí ale všechno postupně po revoluci zmizelo. Jsme vlastně taková velká vesnice. A kdyby tady nebyli Vietnamci, nebyl by tady ani ten obchod s potravinami,“ popisuje v knize Vratislava Dostála Česká jízda realitu obce Nové Město pod Smrkem jeden z jejich občanů. „Když dneska mluvím s lidmi, kteří tady cinkali klíčema, tak říkají, no my jsme cinkali, oni nám to ale ukradli,“ dodává. Vratislav Dostál v knize vyobrazuje realitu části českého a moravského venkova. Popisuje sociálně i geograficky znevýhodněné obyvatelstvo zatížené chudobou, exekucemi, nízkou vzdělanostní úrovní, nedostupností veřejných služeb a nestabilním pracovním trhem.

Read the article (4 min read)
A2larm

A2larm

Legendární bytový projekt Köpi v Berlíně vyklízí policie

Jeden z nejstarších bytových projektů v Berlíně a jeden z mála, který doposud zůstal, vyklidila v pátek policie. Ve městě probíhají protesty proti vystěhování.

Köpi vzniklo v devadesátých letech jako autonomní sociální centrum a bytový projekt, jehož dvůr zároveň slouží jako tzv. wagenplatz, tedy jako místo pro obyvatele žijící ve vozech. Právě tento dvůr má být nyní vyklizen. V září soud rozhodl, že parkoviště na ulici Köpenicker Straße 133 až 136 s přibližně třiceti obyvateli musí být vyklizeno do 15. října. Od té doby se proto konaly po celém městě demonstrace, kterých se zúčastnily stovky lidí.

Read the article (2 min read)
A2larm

A2larm

Nepřijati. LGBT komunita v Polsku je stále terčem útoků církve, politiků i většinové společnosti

„Pro homosexuály jsem špatná, protože jsem katolík, a pro katolíky proto, že jsem homosexuál. Nikdo mě nemusí.“ Reportáž o tom, jak se v Polsku žije lidem s odlišnou sexuální orientací.

„Oblast bez LGBT“, míjí mě muž s cedulí. Tu a tam visí z okna duhová vlajka. „Místo, kde jsou LGBT lidé vítáni,“ informuje mě nápis na kavárně. Je začátek října roku 2020, jsem ve Varšavě a procházím se městem.

O pár dnů později jdu centrální ulicí Przedmieście Krakowskie. Slyším křik, ale ještě netuším, co se děje. Když dorazím blíž ke kostelu svatého Kříže, vidím, že dva muži drží rozvinutý plakát s nápisem „Sodomský aktivismus“ a barvami duhy, symbolem LGBT komunity. Z rukou pánům visí růžence. Hlasitě se modlí. Jiný muž to celé natáčí.

Read the article (9 min read)