Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa.

Aktuálně.cz's newspapers

Deník Aktuálně – Domácí

Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Deník Aktuálně – Ekonomika

Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Deník Aktuálně – Kultura

Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz

Aktuálně.cz's Posts

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zesměšnil bych se, odmítal loni Zeman milost pro Babiše. Nyní mu ji slibuje

Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek Zeman uvedl, že kdyby bylo Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě premiéra udělil.

V lednu 2018 Zeman abolici pro Babiše odmítal, nyní mu ji slíbil.

"Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. … Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil," řekl Zeman 25. ledna 2018 v debatě ČT se svým protikandidátem Jiřím Drahošem. Reagoval tím na dotaz moderátorky, zda by udělil Babišovi abolici a zda v této věci nezmění názor.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Extrémní expedice vyráží k severnímu pólu. V ledové Arktidě zamrzne obří loď s vědci

Asi stovka polárníků ze sedmnácti zemí v pátek nastoupí na palubu lodi Polarstern. Vydají se na třináct měsíců trvající plavbu do Arktidy, země "věčného ledu". Jejich záměrem bude zjistit, jak izolované místo ovlivňují klimatické změny.

Polarstern v německém severomořském přístavu Bremerhaven.

"Během polární noci budeme hlídat lední medvědy pomocí infračerveného světla," popisuje nástrahy neobvyklé expedice její velitel Markus Rex z německého Institutu Alfreda-Wegenera pro polární výzkum.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Obyvatele francouzského města vyděsil černý panter, který se procházel po střeše domu

Netradiční návštěvu měli obyvatelé jednoho z domů v městečku Armentières na severu Francie. Po okenních římsách se zde totiž ve středu procházel černý panter. Jeho hodinovou procházku a nakukování do oken místních nakonec ukončili záchranáři, kteří jej uspali a předali francouzské Lize na ochranu zvířat. Pantera si ochočil jeden z obyvatelů a údajně není vůbec agresivní.

Hodinovou procházku černého pantera nakonec ukončili záchranáři, kteří jej uspali a předali francouzské Lize na ochranu zvířat.

Černý panter starý zhruba půl roku podle britského zpravodajského webu BBC vážil 20 kilogramů a byl velký jako labradorský retrívr. 

Kader Laghouati z Ligy na ochranu zvířat místnímu deníku La Voix du Nord sdělil, že byl ve velmi dobrém zdravotním stavu, nebyl vůbec agresivní a měl zastřižené drápky, což svědčí o péči ze strany jeho majitele.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Recenze: Novinka Vladimíra Mišíka je výjimečná, takové album tu dlouho nebylo

Takovou událost, jakou je dnes vycházející deska Jednou tě potkám, česká hudební scéna dlouho nezažila.

Vladimír Mišík je na nové desce v neuvěřitelné formě.

Pro muzikanty, kteří za sebou mají natolik silnou a barvitou kariéru jako dvaasedmdesátiletý Vladimír Mišík, bývá těžké vykročit mimo své časem a zkušenostmi osvědčené zvyklosti. Ale právě z takových rozhodnutí často vznikají výjimečná alba.

Je to i případ dnes vydané desky Jednou tě potkám, kterou Mišík po více než čtyřiceti letech spolupráce nenahrál s domovskou kapelou Etc…, ale s producentem Petrem Ostrouchovem, vystudovaným právníkem, hudebním samoukem i významným vydavatelem jazzových desek.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nezávislost Economie nově ohlídá zahraniční rada. Dáme čtenářům jistotu, říká Bakala

Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Kromě veřejnoprávních médií podobnou radu jiný mediální dům nemá. Ustanovení rady inicioval vlastník Economie Zdeněk Bakala.

Mediální dům Economia vydává on-line deník Aktuálně.cz, deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů. Na začátku letošního roku Bakala odstoupil z orgánů společnosti. Ustanovením rady chce podle tiskové zprávy vytvořit nový model vlastnictví médií, který má přispět ke svobodné a profesionální žurnalistice.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Věčná zranění dohnala lvici Elzu. Pokáč by o tom mohl složit písničku, říká Klučinová

Až příliš často se stávalo, že povedenou přípravu zhatilo před vrcholnou akcí zranění. Proto se vícebojařka Eliška Klučinová rozhodla s atletikou skončit. Před dvěma týdny se rozloučila vítězstvím ve výšce na mistrovství republiky družstev a za bohatou kariérou se ohlíží v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vícebojařka Eliška Klučinová ukončila kariéru. Životního úspěchu dosáhla na halovém ME 2015 v Praze.

Jak si zvykáte na život bez vrcholové atletiky?

Je to příjemná změna. Od začátku října nastupuju do povolání, takže mám zatím pohodičku a spoustu volného času. Nějaký čas věnuju škole, což už taková zábava není, ale abych se přiznala, sport mi zatím tolik nechybí.

Čemu se budete od října věnovat?

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ústavní soud nevyhověl stížnosti Německého řádu, hrad Bouzov zůstane v majetku státu

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala památku ve vlastnictví státu. Ústavní soudci obdrželi stížnost v červenci, odmítli ji v polovině září. Z usnesení plyne, že se řád po druhé světové válce nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem.

Hrad Bouzov

Vzhledem k tomu, že řád tak pozbyl vlastnictví už před únorem 1948, odmítl Národní památkový ústav v květnu 2014 hrad vydat v církevních restitucích. Následnou žalobu zamítl okresní soud a poté i olomoucká pobočka krajského soudu. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Komentář: Nebojujme už o Gretu, začněme se starat o svou budoucnost

Český boj proti změnám klimatu se v poslední době omezil na psychologické profily švédské aktivistky Grety Thunbergové. Už to stačilo. Jako dospělí bychom se teď mohli začít bavit konečně o tom, jak pomoci životnímu prostředí. Tedy sami sobě.

Dělejte už něco! Studentská klimatická stávka. Praha, 15. březen 2019.

Po dnešní studentské stávce za klima a po klimatické konferenci OSN příští týden stejně zase nejvíce příspěvků bude o tom, zda Greta Thunbergová je nevycválaná školačka, která by měla sedět ve třídě, nebo odvážná zachránkyně planety zralá na Nobelovu cenu za mír. V tomto typu debat excelujeme, protože skrze dno půllitru jsme schopni prokouknout i ty největší záhady domácí a světové politiky.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

I dětské sbírky známek skrývají klenoty. Špičkový filatelista Mádl radí, jak vydělat

Je to jedenáct let, co jako “tajemný” právník vydražil přes agenta na aukci vzácnou sbírku Lamberta Krejčíře, otce odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře. Tehdy za staré známky zaplatil Tomáš Mádl i s provizemi aukční síni zhruba 16 milionů korun. Dnes mají hodnotu několikanásobně vyšší. "Filatelie je zajímavý investiční obor. Tedy pokud víte, co nakoupit," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Tomáš Mádl, prezident filatelistického klubu Prestige Philately Club Prague

Známky patří k alternativním investicím podobně jako mince, výtvarné umění nebo třeba veteráni. Jejich zhodnocení je za posledních deset let v desítkách i stovkách procent a zájem o ně roste. Češi se podle expertů v poslední době vrací ke sběratelství, které bylo tolik oblíbené v prvních letech Československa. 

Read the article (8 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Oceláři si nadávali, zase promrhali vedení. Děláme hloupé chyby, štve Douderu

Třinečtí Oceláři v hokejové extralize zatím nepůsobí jako obhájci titulu. Na úvod sice zdolali bezradné Kladno, ale z následného třízápasového tripu mají jediný bod. Podruhé za sebou navíc ztratili dvougólové vedení. Někteří svěřenci kouče Václava Varadi neskrývají frustraci.

Václav Varaďa a třinecká střídačka při zápase proti Spartě.

Byť ve čtvrtek na Spartě rozhodně nedominovali, zkraje druhého dějství nakročili k vítězství. Třinečtí vedli 2:0 a jejich bránu sebejistě obýval náhradník Petr Kváča. Jenže domácí pak začali náskok postupně ukrajovat. Až v 57. minutě rozhodl mladík Lukáš Rousek. 

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nahradit Berdycha a spol.? Je to výzva, musím nejdřív zesílit, ví pracant Forejtek

Seděl za stolem na další tiskové konferenci, ze všech stran na něj šlehala chvála a superlativy, ale on nehnul brvou. Nejlepší tenisový junior světa Jonáš Forejtek v posledních týdnech a měsících vyhrál, co mohl, sám ale dobře ví, že to mu snadnější přechod do světa dospělého tenisu nezajistí.

Jonáš Forejtek.

Vyhraný juniorský debl na Wimbledonu, singl na US Open, v Davis Cupu jste při premiéře zařídil týmovou výhru za nerozhodného výsledku 2:2. Kde se to ve vás v 18 letech vzalo?

Všechno si to tak nějak sedlo, měl jsem dobře natrénováno. Začalo to výborně už na Wimbledonu, kde jsme vyhráli čtyřhru a pokračovalo přes US Open až do Bosny, kde jsem se na kurtu cítil fakt výborně. Asi proto jsem se za stavu 2:2 tak nebál a vlítl do toho.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Komáři v USA šíří vzácnou smrtelnou nemoc. Neexistuje na ni vakcína ani lék

Ve Spojených státech zemřelo za necelé dva měsíce několik lidí na onemocnění, které přenášení komáři a neexistuje na něj vakcína ani účinný lék.

Ilustrační foto.

Nemoc EEE (zkratka anglického názvu koňská encefalomyelitida východního typu) se vyskytuje hlavně na podzim a v létě, od srpna na ni v USA zemřelo zřejmě pět lidí. 

Choroba se přitom u lidí objevuje velmi vzácně a pět úmrtí za rok vybočuje ze statistik amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle údajů agentury takto v USA onemocní pouze pět až deset lidí ročně. Jen třicet procent případů ročně pak končí smrtí.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Sexsymbol a filmová hvězda z Říma. Italská herečka Sophia Lorenová slaví 85 let

Italská filmová herečka je dodnes považován za jeden ze sexuálního symbolů 20. století. Rodilá Římanka vyrůstala jako nemanželské dítě v chudých poměrech a kvůli své vyhublosti byla terčem posměchu. Útěchu hledala v kině, kde se dojímala nad hollywoodskými trháky. Pár let na to ji obsadili do filmu Quo Vadis a úspěšná kariéra na sebe nenechala dlouho čekat. Sophia Lorenová slaví v pátek 85 let.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zapomeňte na SUV. Známe modely, na kterých automobilky vydělávají nejvíce peněz

Jaká auta svým výrobcům letos přinášejí nejvíce peněz? Kdekdo by možná čekal některá z levnějších SUV, kterých se prodají desítky či stovky tisíc kusů. Podle Bloomberg Intelligence, což je výzkumná část agentury Bloomberg, je to však auto v prodejních objemech téměř zanedbatelné. A i na dalších pozicích jsou modely, které by tam kdekdo možná nečekal. Podívejte se do galerie.

Nejvýdělečnějším autem světa je Porsche 911.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ozbrojené domobrany budou nezákonné. Nejde nás zakázat, tvrdí zakladatel jedné z nich

Mají své velitele, často chodí v uniformách a jsou ozbrojení. Před spolky, které mají často v názvu výrazy jako domobrana, varuje Bezpečnostní informační služba a pravidelně je zmiňuje i zpráva o extremismu. Přestože jejich aktivita v posledních letech klesá, rozhodlo se je ministerstvo vnitra postavit mimo zákon. Za členství v nich by v budoucnu mohla hrozit pokuta 200 tisíc korun.

Muži s nášivkami Národní domobrany učili v roce 2017 střílet děti v Orlové.

Na fotce stojí uprostřed louky několik mužů staršího věku, kteří jsou oblečení v maskáčích. Většina z nich v ruce drží dlouhé zbraně. Podobných snímků je na sociálních sítích mnoho. Jde o nestátní ozbrojené spolky, milice a domobrany. Za cíl si dávají "bránit Česko" a jeho občany v momentech, kdy selžou bezpečnostní složky státu.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

USA kvůli národní bezpečnosti vyhostí dva kubánské diplomaty akreditované při OSN

Spojené státy vyhostí dva kubánské diplomaty akreditované při OSN. Podle informace amerického ministerstva zahraničí se Kubánci provinili "aktivitami, které podkopávají národní bezpečnost Spojených států". Zbylí členové kubánské mise nesmějí opustit Manhattan, kde stojí sídlo OSN, uvedla mluvčí ministerstva Morgan Ortagusová.

Ilustrační foto.

Spojené státy mají povinnost udělovat víza zemím, které o to v souvislosti se zastupováním ve světové organizaci požádají. Občas ale americké úřady regule OSN obcházejí, aby postihly sankcemi nežádoucí režimy, například Írán.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V 96 letech zemřel bývalý letec RAF a Wintonovo dítě Kurt Taussig

V Londýně zemřel ve věku 96 let jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt Taussig. České televizi to sdělila jeho rodina. Taussig byl jedním z takzvaných Wintonových dětí.

Kurt Taussig u 225. perutě RAF.

Kurt Taussig se narodil v roce 1923 v Teplicích-Šanově. Z města odešel když mu bylo 15 let. Během války ho kvůli jeho židovskému původu nacisté odvlekli do internačního tábora, kde byl zadržen na několik týdnů. Jemu a jeho bratrovi se však díky organizaci Nicholase Wintona podařilo vyhnout se koncentračnímu táboru.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vaclík vychytal v prvním kole Evropské ligy nulu, Novákův Trabzonspor prohrál

Brankář Tomáš Vaclík udržel čisté konto v úvodním kole skupinové fáze Evropské ligy na hřišti ázerbájdžánského Karabachu a jeho Sevilla v Baku suverénně zvítězila 3:0.

Tomáš Vaclík vychytal Seville výhru 3:0 v Karabachu.

Do bojů dnes zasáhli i další čeští reprezentanti Filip Novák a Michal Sadílek. Trabzonspor s Novákem v základní sestavě nestačil ve Španělsku na Getafe, kterému turecký tým podlehl 0:1. To Sadílek slavil domácí výhru 3:2 nad Sportingem Lisabon, do hry se ale dostal až na závěrečných šest minut.

Sevilla šla do vedení v 62. minutě díky brance Javiera Hernándeze. Ten se v dresu andaluského mužstva prosadil poprvé po letním přestupu z West Hamu United. Na něj po čtvrthodině navázali Munir El Haddadi s Oliverem Torresem a zpečetili výhru pětinásobného šampiona Evropské ligy.

Read the article (2 min read)