Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Sport

Deník Aktuálně – Sport

Sportovní zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dívka narušila živý vstup v BBC. Reakce moderátora všechny odzbrojila, zrodil se hit

O nečekanou vložku se ve vysílání britské zpravodajské televize BBC postarala dcera vysokoškolské učitelky Clare Wenhamové. Do šestiminutového interview několikrát zasáhla, úroveň rozhovoru o lokálních ohniscích koronaviru v ostrovní zemi se ale díky její matce i moderátorovi podařilo udržet.

Dcera vysokoškolské učitelky narušila přímý přenos BBC

Odborná asistentka London School of Economics odpovídala na otázky moderátora, zatímco dcera Scarlett se snažila najít nejvhodnější místo pro obrázek jednorožce. Nemohla se ale rozhodnout, a tak do svého počínání zapojila i svou zaneprázdněnou matku.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Stát se musí skrze ministerstvo financí omluvit za Zemana Peroutkově vnučce

Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za výroky, které pronesl prezident Miloš Zeman o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Ve čtvrtek o tom rozhodl pražský městský soud, jenž vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu.

Terezie Kaslová u soudu, kde žádá omluvu po Miloši Zemanovi za pošpinění jména Ferdinanda Peroutky.

Spor se týkal Zemanových výroků, které zazněly v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident mimo jiné tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Později na tiskové konferenci uvedl, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.

Připravujeme podrobnosti.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ve věznici zemřel muž, kterého soud poslal za mříže na 22 let za utýrání chlapce

Muž, kterému soud minulý týden uložil výjimečný trest 22 let odnětí svobody za vraždu a týrání dítěte, zemřel ve věznici. Informaci, kterou přinesl server Expres, potvrdila ve čtvrtek Vězeňská služba.

Ilustrační foto.

"Mohu potvrdit, že v současné době šetříme úmrtí vězněné osoby, která byla na cele sama. S ohledem na průběh šetření a GDPR více sdělit nemohu," uvedla mluvčí mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Nekomentovala, zda muž zemřel přirozenou smrtí, či zda Vězeňská služba shledala cizí zavinění nebo případné pochybení.

Podle Expresu policie cizí zavinění vyloučila. Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová sdělila, že inspekce se případem v tuto chvíli nezabývá.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Může vám šéf zakázat dovolenou v rizikové oblasti? Lhát každopádně určitě nezkoušejte

Letošní dovolená zaměstnanců bude pro firmy trochu “oříšek”. Jestliže se totiž rozhodnou odjet do rizikové oblasti postižené koronavirovou pandemií, nemůže je šéf za případné komplikace po návratu postihnout. Co dalšího platí pro čerpání dovolených po pandemii vysvětluje Tomáš Procházka z advokátní kanceláře Eversheds Sutherland.

Dovolená u moře. Ilustrační foto

S uvolňováním možnosti cestování se řada Čechů chystá na dovolenou do zahraničí. Může mi zaměstnavatel zakázat destinaci, která je považována za rizikovou? 

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Silný vítr, kroupy a přívalový déšť. Většinu území Česka zasáhnou odpoledne bouřky

Na většině území Česka hrozí ve čtvrtek odpoledne ojediněle silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu, kroupami a přívalovým deštěm. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje pro celou zemi od čtvrtečního poledne do 23:00.

Ilustrační snímek

Přes Česko bude podle meteorologů odpoledne přecházet k východu studená fronta. "Při silných bouřkách se vyskytnou silné nárazy větru kolem 70 km/h, kroupy i přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů během krátkého období," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Královec měl ve finále poháru podle komise vyloučit Frýdka. Byla to chyba, uznal sudí

Fotbalisté pražské Sparty měli dohrávat středeční finále domácího poháru MOL Cupu v Liberci bez vyloučeného Martina Frýdka.

Pavel Královec

Podle komise rozhodčích mu měl sudí Pavel Královec v 31. minutě za šlápnutí na záložníka Slovanu Tomáše Malinského udělit červenou kartu.

Malinského za bezbrankového stavu na útočné polovině nejprve fauloval Adam Hložek a následně mu šlápl na hrudník Frýdek. Jelikož Královec zákrok neviděl, doporučil mu videorozhodčí (VAR) Emanuel Marek přezkoumat situaci. Hlavní sudí po zhlédnutí záznamu udělil sparťanskému obránci pouze žlutou kartu, přestože podle komise šlo o hrubé nesportovní chování.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Judtův esej o Evropské unii: Žádná instituce se nedovede rozpínat donekonečna

Teprve nedávno širší česká veřejnost objevila dílo britského historika Tonyho Judta, který žil v letech 1948 až 2010. Jeho pronikavé analytické myšlení v knihách jako Poválečná Evropa, Zle se vede zemi nebo Intelektuál ve dvacátém století však vyvolalo okamžitý ohlas.

Tony Judt zemřel roku 2010 ve věku 62 let.

Není divu, že teď se vydavatelé soustředí i na autorovy starší nebo méně známá díla. Jako je text z roku 1996 nazvaný Velká iluze?, který s podtitulem Esej o Evropě právě vydal Prostor v překladu Martina Pokorného.

Kniha je prezentována jako euroskeptická, s ohledem na současné potíže Evropské unie v něčem až prorocká. Je i není to pravda; ne všechno v textu vyznívá nadčasově, leccos je horkou aktualitou psanou na míru událostem, jaké Evropa zažívala uprostřed 90. let.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Triatlonistka kvůli útokům kouče spáchala sebevraždu. Bylo jí dvaadvacet let

Sebevraždou se rozhodla nadějná korejská triatlonistka Čche Sok-hjon vyřešit dlouholeté trápení kvůli týrání od svých trenérů.

Ilustrační foto

Na fyzické i verbální útoky si stěžovala u vedení svazu a nakonec i domácímu olympijskému výboru, ale podle médií ji všichni ignorovali.

Dvaadvacetiletá Čche Sok-hjon ve svém deníku popisovala, že ji trenéři často bijí nebo jí zakazují jídlo a každý den pláče. Matku prosila, aby "hříchy jejích tyranů" byly odhaleny. Několik tisíc lidí už proto podle agentury SID sepsalo petici za důkladné vyřešení případu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Liga kvůli koronaviru odloží tři zápasy skupiny o záchranu

Kvůli výskytu onemocnění covid-19 v týmu Karviné budou tři zápasy o záchranu v první fotbalové lize skupiny přeloženy ze soboty zatím na středu 8. července. Klub má podle neoficiálních zpráv tři hráče nakažené koronavirem.

Kristi Qose (vpravo) slaví svůj premiérový gól v dresu Karviné

"Čekáme na bližší a konkrétnější informace. Především na vyjádření krajské hygienické stanice," řekl serveru SeznamZprávy Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která řídí první a druhou ligu. V sobotu se měly hrát zápasy Zlín - Karviná, Příbram - Teplice a Opava - Olomouc.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Schizofrenik si z USA objednával jedy, které by zabily stovky lidí. Hrozí mu 15 let

Státní zástupce navrhl potrestat sedmadvacetiletého muže z Uherskohradišťska, který si podle obžaloby objednával z USA prudké jedy, alespoň pěti lety vězení. Pro duševně nemocného muže požaduje u zlínského krajského soudu také zabezpečovací detenci. S detencí souhlasila i obhajoba, která však navrhla zastavení trestního stíhání. Soud vynese rozsudek 8. července.

Klávesnice. Ilustrační foto
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Žít s rostlinami je lepší než s lidmi. Cyril všechny peníze utrácí za další zeleň

Třicetiletý Cyril Sontillano z Kalifornie sám sebe popisuje jako závisláka na květinách a tvrdí, že život s rostlinami je lepší než s lidmi. Za své zelené kamarády už utratil přes pět tisíc dolarů (v přepočtu asi 120 tisíc korun).

Žít s rostlinami je lepší než s lidmi. Všechny peníze utrácí za další flóru

Domov Cyrila Sontillana je plný tropických květin, kaktusů, sukulentů i kapradin. Svoji zelenou kolekci s každým týdnem rozšiřuje - momentálně čítá 300 pokojových a 70 venkovních rostlin.

Cyril přitom každý týden kupuje aspoň jednu novou květinu, v současnosti vlastní asi 200 různých druhů.

"Moji předci byli farmáři a myslím, že jsem to zkrátka podědil. Baví mě zahradničení, péče o kytky a všechno kolem, co s tím souvisí," řekl webu Unilad.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zeman navštívil Kinga. Kam se poděl mistr bonmotů? Je prázdný, ale nemá sílu odejít

Český prezident ve své řeči na americké ambasádě předeslal, že bude nezdvořilý. Slib dodržel. Na oslavě s ruským velvyslancem by si to nikdy nedovolil.

Zeman: Dovolte mi závěrem, pane velvyslanče, velmi provokativní větu... říkám, že slogan “Black Lives Matter” je rasistický slogan, protože záleží na všech životech." Tesat do kamene.

Prezident Miloš Zeman se zas jednou objevil na veřejnosti. Přesně řečeno se 30. června objevil v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA. Byla to událost. Jednak už Zeman skoro nikam nevychází, stal se z něj jakýsi ex-prezident, jeho činnost je maximálně utlumena. A za druhé hlava české země navštívila zástupce našeho nejsilnějšího spojence a držela tam projev.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Tank Souček zboural hvězdy Chelsea. Vynikající, neuvěřitelná šichta, píší v Anglii

Tomáš Souček přispěl výraznou měrou k senzačnímu vítězství West Hamu United v exponovaném londýnském derby s Chelsea. Český záložník odehrál celý duel, dvakrát dostal míč za záda brankáře Kepy Arrizabalagy, odvedl kvantum černé práce a na Britských ostrovech za svůj výkon sklízí obdiv.

Tomáš Souček v souboji s Rossem Barkleym.

Souček byl v horkém středečním večeru na londýnském olympijském stadionu jedním z hlavních hrdinů týmu manažera Davida Moyese.

Nepochybují o tom ani anglická média. Ta vesměs označují výkon pětadvacetiletého středopolaře za vysoce nadprůměrný.

Nejdál ve svém hodnocení zašel web Football.London. Součkovi dal známku 9 a označil ho za nejlepšího hráče týmu společně s křídelníkem Jarrodem Bowenem.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Popravy a vyhnání sedláků. Podívejte se, jak pomsta za Babice změnila Třebíčsko

Útok na trojici komunistických funkcionářů v Babicích rozpoutal před 69 lety tragédii, která hluboce poznamenala tvář obce i širokého okolí. Režim v rámci následných represí nechal oběsit 11 lidí a mstil se i jejich rodinám. Vystěhováním a zabavením majetku zásadně změnil krajinu. Podívejte se na srovnání dobových snímků s dnešními a připomeňte si příběhy vyhnanců.

Odveta za útok na školu, ve které zasedali komunisté, byla masivní. Kromě poprav byla odsouzena více než stovka lidí, z nichž čtyři ve vězení nakonec zemřeli. Rodiny soukromých zemědělců režim deportoval, musely navždy opustit své domovy. Jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny. Jedním z popravených byl také kněz Jan Bula z Lukova u Moravských Budějovic.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kellnerova PPF prodala část akcií ruského těžaře Polymetal. Utrží téměř šest miliard

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prodala část akcií ruské firmy Polymetal. Podle Hospodářských novin (NH) PPF za akcie utrží téměř 200 milionů liber (5,77 miliardy korun), její podíl se tím ve společnosti těžící zlato a stříbro snížil na 3,9 procenta z předchozích 6,5 procenta.

Petr Kellner

"Transakce proběhla v úterý formou zvláštní aukce, v níž větší skupina investorů získala 12,5 milionu akcií za cenu 15,75 libry za kus. To představuje slevu necelá tři procenta oproti úterní závěrečné ceně akcií na burze. Ukázala to data londýnské burzy, kde se akcie Polymetalu obchodují," napsaly HN.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Djokovič se kaje. Srbskému městu věnoval na boj s koronavirem milion

Světová tenisová jednička Novak Djokovič věnoval srbskému městu Novi Pazar přes 40.000 eur (více než milion korun) na boj s koronavirem. Informovala o tom televizní stanice SportKlub. Ve městě na jihozápadě země v minulých dnech kvůli špatné zdravotní situaci vyhlásili stav nouze.

Novak Djokovič a jeho žena Jelena na Adria Tour 2020

Djokovič v posledních dnech čelil kritice kvůli své exhibiční série Adria Tour, při níž se nakazilo koronavirem několik hráčů i on sám. Účastníci turnajů v Bělehradě a Zadaru nedodržovali základní hygienická opatření, hrálo se před plným hledištěm a tenisté při doprovodných akcích nedodržovali odstupy ani neměli roušky. Djokovič a jeho organizační tým se bránili tím, že dodržovali nařízení místních orgánů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jančura: Řekneme si o maximální pomoc od státu. Denně jsme přicházeli o 10 milionů

Soukromý dopravce RegioJet vyslal na konci června první soupravu k chorvatskému pobřeží Jaderského moře. Stejně jako řada dalších spojů se vyprodal za krátkou dobu po uvedení jízdenek do prodeje. Podle majitele společnosti Radima Jančury je firma sice po pandemii z nejhoršího venku, přesto ale využije státem garantovanou půjčku, kterou vláda dopravcům nabídla.

Radim Jančura, RegioJet

Jak vaši firmu finančně zasáhla koronakrize? 

Byli jsme na tom katastrofálně. Po Smartwings jsme byli asi druzí nejpostiženější, obraty nám spadly na osm procent, zůstali jsme doslova bez peněz. Na tržbách jsme ztráceli 10 milionů korun denně. 

Propouštěli jste nějaké zaměstnance?

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kde Američané udělali chybu? Lidé vyšli do barů, úder viru je drtivější než na jaře

Arizona, Florida nebo Texas zaznamenaly v posledních dnech rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Především jižanské státy USA se dostávají do krize, kterou má Evropa už za sebou. Situace je tam dokonce horší než na začátku pandemie. Každý den se ve Spojených státech objeví na 40 tisíc nových případů.

Lidé na pláži v Kalifornii.

Na Floridě v sobotu přibylo přes 9500 nových případů nákazy, minulé úterý v Texasu testy odhalily rekordních 6900 nových případů za den. Florida by se podle odborníků mohla brzy stát dalším ohniskem americké epidemie se situací horší než v dubnu v New Yorku, kde nemocnice nestíhaly přijímat těžce nemocné.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zpátky v sedle. Titul pro Pardubice do tří let není troufalost, tvrdí Pospíšil

Teď už to přijde, odrazíme se ze dna, ujišťují se hokejoví fanoušci v Pardubicích. Dynamo nově patří miliardáři z oblasti realit Petru Dědkovi a na rozdíl od extraligové konkurence mohutně posiluje kádr. Řeči o šanci na titul do tří let nejsou podle Davida Pospíšila, bývalého útočníka Pardubic a experta České televize, přehnané.

Michal Vondrka pomohl Pardubicím se záchranou a po sezoně se Východočeši dočkali dalšího posílení.

Jaký máte pocit z dění okolo pardubického klubu v poslední době?

Read the article (3 min read)