Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa.

Deník Aktuálně – Domácí

Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Remdesivir, chlorochin, nebo favipiravir... Který lék bude spásou lidstva?

Je to již tři měsíce od propuknutí epidemie Covid-19 v Číně a svět stále nemá v rukou účinný lék. A i přes bezprecedentní tempo výzkumu se nedá ani odhadovat, které látky bitvu s virem vyhrají. Na celé planetě se aktuálně testuje téměř sedm set léčivých přípravků, u nichž tato naděje existuje. Společné mají jedno - v nejbližší době se nedá očekávat, že by byly dostupné široké veřejnosti.

Číňané nakupují produkty tradiční čínské medicíny, většinou jde o bylinné čaje.

Remdesivir, chlorochin, hydroxychlorochin, lopinavir, ritonavir, favipiravir. V novinových titulcích po celém světě se v posledních týdnech na čelních místech střídají složitě vyslovitelné názvy, které by do nich editoři za normálních okolností nikdy nepustili.

Read the article (7 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Chytrá karanténa se nevyužívá. Hygieny po nás nic nepožadují, diví se autoři projektu

Systém chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilního telefonu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Vyplývá to z informací firem. V rámci prvotního testování se ještě v březnu uskutečnilo několik set hovorů.

Ilustrační foto.

O tom, že Česko v boji proti novému koronaviru půjde cestou tzv. chytré karantény, mluvil toto pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) a zmiňoval to ve středu také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Hornista Baborák rozděluje peníze hudebníkům na volné noze, už vybral 688 tisíc

Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák už pro pomoc hudebníkům na volné noze vybral 688 tisíc korun. V prvním týdnu organizátoři sbírky rozdělili 440 tisíc korun mezi čtyři desítky žadatelů.

Hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák.

V souladu s kritérii vyhlášené sbírky byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Další žádosti budou vyhodnoceny 14. dubna s přihlédnutím k vybraným penězům.

"V týdnu od 2. do 5. dubna do 21:00 jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu," uvádí iniciátor sbírky Radek Baborák. Celkové požadavky žadatelů v první vlně se vyšplhaly na 770 tisíc korun. Všechny žádosti, na které se nedostalo, budou převedeny do druhého týdne hodnocení.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Škoda opět prodloužila odstávku výroby. Továrny nepojedou další týden

Automobilka Škoda Auto dnes potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii koronaviru, a to až do 27. dubna. Původně se měla výroba spustit v pondělí 6. dubna. Informaci o prodloužení odstávky dnes firma sdělila zaměstnancům prostřednictvím SMS zprávy, kterou má k dispozici agentura ČTK.

Výroba Škody Octavia.

"Po domluvě s koncernem VW a odbory KOVO je odstávka výroby v českých závodech Škoda Auto prodloužena do 6:00 27.4.2020," uvedla firma v SMS zaměstnancům. Důvod prodloužení odstávky Škoda neuvedla, například automobilka Volkswagen plánuje již 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Podnikatel Kubíček okradl klienty o 2,5 miliardy, říká obžaloba. Hrozí mu deset let

Státní zástupce obžaloval podnikatele Jiřího Kubíčka z firmy WSM za podvody se škodou 2,49 miliardy korun. Další tři lidé jdou k soudu za praní špinavých peněz. O podání obžaloby informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podnikateli hrozí až desetileté vězení.

Ilustrační foto

Státní zástupce Boris Havel neuvedl jméno žádného z obžalovaných, z kontextu je ovšem zřejmé, že jde právě o Kubíčkovu kauzu. Obžaloba tvrdí, že podnikatel podvedl 7801 lidí i firem. Muž už dříve páchání podvodů popřel.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rodinná tragédie. Slavný italský olympionik podlehl koronaviru týden po svém otci

Bývalý italský běžec Donato Sabia zemřel po nákaze koronavirem ve věku 56 let.

Dvojnásobný finalista olympijských her v závodu na 800 metrů byl několik dní hospitalizován na jednotce intenzivní péče nemocnice v Potenze na jihu země, nemoci covid-19 podlehl týden po svém otci. O úmrtí halového mistra Evropy na 800 metrů z roku 1984 informoval Italský olympijský výbor (CONI).

Sabia obsadil na hrách v Los Angeles v roce 1984 páté místo ve finále osmistovky, o čtyři roky později v Soulu skončil sedmý. Osobní rekord měl 1:43,88 právě z roku 1984.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nevadí, stačí později. Daně mají letos řadu úlev, na tu klíčovou se ale nedostalo

Zatímco podání daňových přiznání stejně jako platby záloh na pojistné na sociální a zdravotní si lidé kvůli pandemii koronaviru mohou bez sankce odložit, u daně z přidané hodnoty téměř žádné úlevy neplatí. Řekla to v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Většina Čechů už by měla nyní daňové povinnosti vyřešené a přiznání odevzdané. Koronavirus vše změnil, vláda uvolnila termíny a nabídla řadu zvýhodnění pro lidi v paralyzované ekonomice. Jen na to DPH pozapomněla.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"Na tohohle rappera nemám čas." Klopp popsal, jak se zmýlil ve hvězdě svého týmu

Na hráče má skvělý čich, ale v tomhle se pořádně spletl. Slovutný fotbalový kouč Jürgen Klopp popsal své první setkání se Sadiem Maném, jenž je teď hvězdou v jeho Liverpoolu.

Jürgen Klopp ostřížím zrakem sleduje Sadia Maného

K tomu setkání došlo dlouho před tím, než se oba muži sešli v jedné kabině na Anfield Road. Mané tehdy působil v rakouském Salcburku, kam přestoupil v roce 2012 z francouzských Met. A Klopp jako kouč Dortmundu hledal křídelníka, který by se hodil do Borussie.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ze sídla prezidenta kamenolom. Policie obvinila Mynářova šéfa Lán za další zakázku

Elitní detektivové podle zjištění Aktuálně.cz obvinili šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu. Muž, kterého osobně vybral a dosadil kancléř Vratislav Mynář, prodával tisíce náklaďáků kamene vytěženého v letním sídle prezidentů. Firmě, která je s ním stíhaná už za manipulaci stamilionové jiné zakázky. Dle obvinění tajně vytěžili a odvezli kamene více, než oficiálně vykázali.

Stíhaný šéf Lán Miloš Balák s prezidentem Milošem Zemanem

Před rokem a půl vyšlo najevo, že ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák ze sídla prezidenta, kde kdysi odpočíval T. G. Masaryk a nyní tam audience přijímá Miloš Zeman, udělal také kamenolom. Vytěžil tam a soukromé firmě prodal tisíce nákladních vozů kamene. Kancléř Vratislav Mynář se proti zjištěním tvrdě ohradil, podával trestní oznámení za pomluvu a žaloby.

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Velikonoce bez lidí nepamatují generace. Virtuálně je přenést nelze, říká kněz

V nezvykle prázdné katedrále Božského Spasitele v Ostravě celebruje bohoslužby ve Svatém týdnu pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David. Věřící mohou kvůli mimořádným opatřením spojeným s koronavirovou nákazou jeho slovům naslouchat pouze prostřednictvím internetového vysílání. Přenést Velikonoce, které jsou největší křesťanský svátek, do virtuálního světa ale úplně nelze, řekl David.

Pomocný biskup Martin David.

"Je to jako s oslavou narozenin. Když chcete slavit narozeniny, a Velikonoce jsou vlastně oslava narozenin - vzkříšení Krista, tak ty známé potřebujete pozvat. Nemůžete ty narozeniny slavit nějak virtuálně… Potřebujete společně jíst, pít, bavit se, zazpívat si. To jsou Velikonoce," míní David.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Polský kněz zpovídá lidi na parkovišti před kostelem. Zájemci k němu jezdí autem

Varšavský kněz v období Velikonoc nabízí věřícím zpověď z okénka jejich auta na parkovišti před kostelem, kde působí. Jinde v silně katolickém Polsku duchovní za nynější koronavirové nákazy čekají na lidi ve svých autech a ti k nim najíždějí do bezpečné vzdálenosti a vyznávají se ze svých hříchů.

Polský kněz poslouchá zpověď.

Kněz Mateusz Kielarski podle agentury Reuters sedává na parkovišti na židli s chirurgickou maskou na obličeji a poslouchá své farníky, kteří se k němu vyklánějí z okének auta. "V této mimořádné době mohou z bezpečí auta pečovat o svoji duši a zároveň se chránit před nákazou," řekl Kielarski.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Číně zadrželi exprezidenta firmy CITIC Bank. Je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním na čínskou prokuraturu o tom ve středu informovala agentura Reuters. CITIC Bank je součástí čínské státní společnosti CITIC Group, která už dříve převzala kontrolu nad firmou CEFC Europe - ta v České republice zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit.

Logo firmy CITIC

Důvodem převzetí byly problémy CEFC kvůli vysokému zadlužení. Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, dokonce skončil ve vězení.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zabránili jsme nejhoršímu, můžeme se připravovat na návrat do normálu, řekl Vojtěch

V Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se daří chránit seniory.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Koronavirus je v 34 sociálních zařízeních. Testování zaměstnanců začne ve středu

Nemocní s covid-19 jsou v 34 pobytových zařízeních sociálních služeb, v Česku jich je 1900. Ve středu začne testování zaměstnanců, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování obyvatel těchto zařízení, například domovů pro seniory, ministerstvo nechystá. Mezi nakaženými je lidí nad 65 let necelá čtvrtina. V některých zařízeních dlouhodobě nemocných jsou nakažených i desítky.

Ilustrační foto

"Včera byly distribuovány rychlotesty," uvedl ministr. Už v pondělí řekl, že zaměstnanci budou testováni pravidelně jednou za deset či 14 dní. Každý kraj má dostat 20 tisíc testovacích sad, použijí je praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Podle ministra bude brzy vydaná i metodika.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Itálii se zřítil silniční most, kde obvykle bývá hustý provoz. Zranil se řidič

U severoitalského města Aulla, zhruba v půli cesty mezi Janovem a Florencií, se ve středu zřítil silniční most. Za normálních okolností jde o rušnou silnici, uvedla agentura Reuters. Při neštěstí byl zraněn jeden řidič nákladního vozu, sdělil mluvčí hasičů. Komunikaci podle Reuters provozuje státní správce silnic ANAS.

Zřícený most u italské Aully

Připravujeme podrobnosti.

+++Aulla (Massa Carrara), crolla #ponte sul fiume #Magra. Le immagini della #Poliziastradale sul posto per viabilità. Attualmente chiusa la SS62 pic.twitter.com/2drSJVxmW4

— Polizia di Stato (@poliziadistato) April 8, 2020
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Francouzská letadlová loď se vrací do přístavu, mezi posádkou se šíří koronavirus

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se předčasně vrací do domovského přístavu kvůli podezření, že se mezi posádkou šíří koronavirus. Na palubě plavidla je nyní 1760 námořníků a kolem čtyřiceti vykazuje příznaky nemoci covid-19, informovala s odvoláním na ministerstvo obrany agentura AFP.

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle

Letadlová loď na jaderný pohon, která se před časem účastnila manévrů v Baltském moři, se nyní nachází v Atlantiku. Do domovského přístavu v jihofrancouzském městě Toulonu by měla dorazit v následujících několika dnech. Původně se měla vrátit až 23. dubna.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Pandy v zoo o sebe deset let nejevily zájem. Sexuálně se sblížily až během pandemie

Pandemie koronaviru prospěla pandám v hongkongské zoologické zahradě Ocean Park. Když se na konci ledna všichni dychtiví návštěvníci stáhli do svých domovů a medvědovitým šelmám se najednou nikdo nelepil na sklo, přišel správný čas na páření. U samice Ying Ying a samce jménem Le Le přitom do té doby všechny pokusy o sblížení selhávaly.

Pandy v zoo o sebe deset let nejevily zájem. Sexuálně se sblížily až během pandemie

Pandy Ying Ying a Le Le už před dlouhými roky našly útočiště v zoologické zahradě Ocean Park v Hongkongu. Protože šlo o samičku a samečka, snažili se je ošetřovatelé hned od začátku dát dohromady, aby zplodili potomka a přispěli k záchraně svého druhu. Jak ovšem informovala americká stanice CNN, jejich pokusy celých deset let selhávaly.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jak zlevnit elektromobil? Volkswagen má plán, shání deset tisíc programátorů

První velkosériový elektromobil znamená pro Volkswagen velkou sázku, která přitahuje pozornost už od představení první studie na podzim 2016. V posledních týdnech se ale média modelu ID.3 věnují z důvodu mnohem přízemnějšího, než je bateriový pohon. Nedodělaný software může podle německých novin zdržet zahájení prodeje plánované na léto.

Tradičním motoristickým fanouškům může taková potíž připadat banální až amatérská. Bez ohledu na typ pohonu je přece v autě tolik dalších složitých věcí, které se musejí zvládnout v předstihu - nárazové testy karoserie, mechanické zkoušky životnosti nebo přípravky pro lisovnu. Co je proti tomu napsat pár tisíc řádek počítačového kódu?

Read the article (3 min read)