Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Svět zná nový žebříček nejdražších měst. Ceny se zvedly hlavně v Rusku

Žebříček nejdražších měst světa nově společně vedou New York a Singapur, které tak na druhé místo odsunuly loňského držitele titulu Tel Aviv. Největší posun - shodně o 88 míst směrem vzhůru - zaznamenaly Moskva a Petrohrad, kde se ceny raketově zvýšily kvůli západním sankcím po invazi na Ukrajinu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu organizace The Economist Intelligence Unit (EIU).

Žebříček  hodnotí nákladnost života ve 172 městech po celém světě. V průměru se podle EIU náklady pro obyvatele měst letos zvýšily o 8,1 procenta, což je nejvyšší meziroční nárůst za poslední dvě desítky let. Loni se ceny zvýšily o 3,5 procenta a v roce 2020 o 1,9 procenta.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Síť 5G i rychlejší kontroly. Letecká doprava nabídne novinky, zatím jen "prémiově"

Cestující se na palubě letadel brzy dočkají několika novinek. Mezi ty nejlákavější patří zavádění 5G připojení pro mobilní telefony. S tím zároveň zmizí povinnost mít po celou dobu letu mobil v letovém režimu. Změn se lidé dočkají i u bezpečnostní kontroly, která se zrychlí. Z příručních zavazadel už totiž na některých letištích nebude potřeba oddělovat elektroniku a tekutiny.

Ilustrační foto

Většina cestujících si již zvykla, že se při vstupu do letadla musí svého telefonu na několik hodin "vzdát" a přepnout ho do takzvaného letadlového režimu, který vypne veškeré rádiové moduly. To se ale kvůli rozhodnutí Evropské unie může postupně stát minulostí.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok. Schodek činí 295 miliard korun

Sněmovna ve středu hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun.

Ilustrační foto

Ve druhém čtení přitom navrhli přesuny v celkovém objemu asi 119 miliard. Ve středu přidali mimo jiné 1,1 miliardy korun do školství na platy asistentů pedagogů. Opozice se svými návrhy změn v rozpočtu neuspěla.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aplikace pozná účinek antibiotik. Projekt Lékařů bez hranic má pomoci chudým státům

Odolnost bakterií vůči antibiotikům způsobila v roce 2019 celosvětově téměř 1,3 milionu úmrtí a experti ji označují za rostoucí hrozbu. Nebezpečí představuje pro vyspělé i rozvojové státy. V zemích třetího světa ale může doktorům pomoci aplikace Antibiogo, vyvinutá organizací Lékaři bez hranic. Aplikace, která získala grant od platformy Google.org, umí určit citlivost bakterií na daná antibiotika.

Ilustrační foto.

Nadměrné užívání antibiotik v populaci vede k tomu, že na některé odolné bakterie přestávají fungovat. Odborníci odhadují, že šíření antimikrobiální rezistence způsobí do roku 2050 až 10 milionů úmrtí ročně a v příštích 50 letech se stane hlavní příčinou úmrtí na celém světě.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Přeplatek dva, ale i 100 tisíc korun. Žebříček ukazuje, kde se nevyplatí brát úvěr

Vánoce se blíží a energetická krize pokračuje. Řada lidí proto právě nyní volí půjčky. Nezajištěný spotřebitelský úvěr ve výši 50 tisíc korun splácený po dobu jednoho roku přitom může jeho majitel přeplatit o necelých 1700 korun, ale také o více než 100 tisíc korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků Indexu odpovědného úvěrování, který každoročně v listopadu připravuje organizace Člověk v tísni.

Zájem o úvěry před Vánoci tradičně roste. Letos se tak ovšem děje nejenom kvůli dárkům, ale také energetické krizi, kvůli které má řada domácností hlouběji do kapsy. Podle analytika Člověka v tísni Davida Borgese je špatnou zprávou, že banky budou mnohé klienty odmítat a vytlačovat je tak do nebankovního sektoru.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Přídavky na děti mají být vyšší a dostupnější. Spočítejte si, o kolik se dávka změní

Přídavky na děti se od ledna pravděpodobně zvýší o 200 korun. Nově by se tak měly pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun měsíčně podle věku dítěte. Protože ministerstvo práce a sociálních věcí chce zároveň od ledna zvýšit i životní minimum, dosáhne na přídavky více rodin. V naší kalkulačce zjistíte, zda na státní peníze budete mít od nového roku nárok a kolik korun by vám přišlo na účet.

V současné době pobírá přídavek na dítě necelých 250 tisíc rodin. Jde o domácnosti, kde jsou měsíční příjmy nižší, než je 3,4násobek životního minima. Do příjmu se počítá i rodičovský příspěvek.

Od nového roku se přídavky zvýší o 200 korun, měly by se tak pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun. Vládní návrh ještě bude schvalovat parlament, kritika se ovšem nepředpokládá.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Další změna na Twitteru. Přestal bojovat proti dezinformacím, které souvisí s covidem

Sociální síť Twitter zrušila politiku, jejímž deklarovaným cílem bylo bojovat proti dezinformacím souvisejícím s nemocí covid-19 na její platformě. Oznámil to Twitter v aktualizaci na své internetové stránce. Je to další ze změn po převzetí společnosti Twitter Elonem Muskem, který slíbil prosazování svobody projevu na sociální síti.

Twitter zrušil politiku boje proti dezinformacím souvisejícím s covidem-19. Nový majitel Elon Musk slíbil prosazování svobody projevu na sociální síti.

O aktualizaci informoval server zpravodajské televize CNN. Nezdá se, že by Twitter změnu pravidel oficiálně oznámil. Pouze někteří uživatelé twitteru si všimli poznámky přidané na stránky firmy, která popisuje její covidovou politiku.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Policie zasahovala v sídle investiční společnosti Xixoio

Policie v úterý ráno zasahovala v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio v Praze. Uvedly to Hospodářské noviny, podle jejichž informací jsou mezi zadrženými osobami zakladatel a majitel firmy Richard Watzke a ředitel společnosti Henry Ertner.

Zakladatel a majitel kontroverzního projektu Xixoio Richard Watzke.

"Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar (Národní centrála proti organizovanému zločinu) dnešního dne provádí úkony trestního řízení," uvedl v úterý mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz Hospodářských novin, zda a proč policie zasahuje v prostorách libeňských kanceláří společnosti Xixoio.

Pozornosti detektivů si podle zdrojů Hospodářských novin vysloužili některé finanční operace, při kterých odteklo z firmy na soukromé účty desítky milionů korun.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Helena Horská: Češi se v krizi strašili Řeckem. Teď se jím ale můžeme opravdu stát

S přední českou ekonomkou o tom, jak se stát propadá do dluhů, o neudržitelných důchodech, vývoji inflace i o čekání na kanalizaci.

Ekonomka Helena Horská.

Členka Národní rozpočtové rady vlády (NERV) Helena Horská přiznává, že ještě na jaře byla proti zavádění cenových stropů na energie. Nyní už je ale považuje za nezbytnost. V rozhovoru pro Aktuálně.cz hodnotí také sadu opatření, jež by mohla pomoci vyrovnat rozdíl mezi erárními příjmy a výdaji. "Je to menu, kde je něco kyselé více, něco méně. Věci, které jsou kyselé méně, většinou slibují přinést i méně peněz. Pokud tedy politici budou chtít strukturální schodek rozpočtu snížit, nevyhnou se nakonec ani velmi kyselým soustům. Bez takových se nedopočítají," říká.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Výpověď je třeba promyslet, ve hře jsou peníze. Na co pozor, když končíte v práci

Ať už dáte výpověď sami, nebo ji dostanete, téměř vždy jde o stresovou životní situaci. Důležité je proto odchod z práce dobře promyslet a vyhnout se tak zbytečným chybám, které vás mohou připravit o peníze. Právníci radí, na co při ukončení zaměstnání pamatovat, kdy mají lidé nárok na odstupné i jak dosáhnou na případnou pomoc od státu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Životní úroveň Čechů se loni snížila. Spadla na úroveň Slovinska, ukázala nová data

Životní úroveň v Česku se loni vůči evropskému průměru relativně snížila. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 procent průměru Evropské unie. Česko se tak dostalo na úroveň Slovinska. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2022.

Ilustrační foto.

Česko mírně zaostává za Itálií (95 procent) a Maltou (96 procent) a naopak je nad Španělskem (84 procent) či Portugalskem (74 procent). 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Polovina kontrolovaných olivových olejů nebyla "extra panenských", zjistila kontrola

Olivové oleje, které prodejci nabízejí na českém trhu označené jako extra panenské, často nemají vlastnosti, které by je k tomuto označení opravňovaly. Výsledky letošní dlouhodobé kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukázaly, že polovina z 20 testovaných olejů nesplňovala požadavky kladené na tuto kategorii olejů.

Ve skutečnosti šlo o oleje nižší kategorie, případně měly na obale uvedené nesprávné údaje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii lampantový olej, který nelze jako potravinu nabízet. Jde sice o přírodní olivový olej, ale svou charakteristikou není vhodný ke konzumaci.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rakouští železničáři vstoupili do jednodenní varovné stávky. Dotkne se i Česka

Rakouští železničáři o půlnoci vstoupili do jednodenní stávky. Zasaženy jsou i mezinárodní spoje včetně těch mezi Rakouskem a Českou republikou či Německem. Stávka se projevuje i zvýšeným provozem na rakouských silnicích. V Linci situaci ještě dál zkomplikovala akce klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří se přilepili k vozovce na jednom z dálničních přivaděčů.

Noční vlaky rakouských státních drah ÖBB Nightjet

Na celých dnešních 24 hodin téměř utichl provoz na rakouské železnici. Drážní zaměstnanci požadují kvůli 11procentní inflaci zvýšení platů o zhruba 12 procent. Zástupci zaměstnavatelů v neděli nabídli jen 8,4 procenta a kolektivní vyjednávání bylo přerušeno.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Malé versus velké farmy. Dotace se mění, je třeba dát hlavy dohromady, míní zemědělci

V rámci nového Strategického plánu společné zemědělské politiky poputuje v následujících letech z evropských fondů do českého zemědělství až 200 miliard korun. Princip rozdělování dotací mezi jednotlivé farmáře se ale změní. O tom, co budou nová pravidla pro tuzemské zemědělství znamenat, diskutovali v podcastu Aktuálně.cz zástupci malých a velkých zemědělských podniků.

Rozpočet Strategického plánu, který bude čerpat finance ze dvou zemědělských fondů Evropské unie, dosáhne pro období let 2023 až 2027 přibližně osmi miliard eur (v přepočtu asi 200 miliard korun). Hlavní změnou je zavedení podpory ve výši 23 procent na prvních 150 hektarů všech zemědělských podniků, a to bez ohledu na jejich velikost.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rvačky, hysterie a slevy na každém kroku. Black Friday každoročně ovládne celý Západ

Slevové šílenství Black Friday, které tento rok připadlo na 25. listopadu, je pro obchodníky generálkou na Vánoce. Často znamená fronty před prodejnami i on-line přetížení v případě e-shopů. Tento nákupní "svátek" má svůj původ ve Spojených státech, kde každoročně vypukne v pátek po Dni díkůvzdání. V Česku se Black Friday poprvé objevil teprve v roce 2013.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Sněmovna schválila konec EET. Podnikatelé nejsou sprostí podezřelí, uvedla koalice

Elektronická evidence tržeb (EET) asi definitivě skončí. Její zrušení schválila Sněmovna. Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku, od ledna měla začít platit v rozšířené verzi. Někteří experti z profesních organizací doporučovali, stejně jako opozice, nechat EET na dobrovolné bázi.

EET-ilustrační foto

Pro zrušení EET hlasovalo 92 ze 142 přítomných poslanců. Pro zrušení EET byli poslanci vládní koalice a přidali se k nim i poslanci SPD. Klub ANO hlasoval proti zrušení EET. Nepodařilo se mu prosadit zamítnutí vládní předlohy, ani návrh, aby se evidence stala dobrovolnou, což doporučovali i někteří odborníci z profesních organizací. 

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Diskont jen pro chudé je mýtus, říká majitel. Co řetězce nechtějí, prodá se slevou

Blížící se datum spotřeby, špatná etiketa nebo jen nadbytečné zásoby výrobců. Do regálů takzvaných zlevněnek, čili diskontů, míří zboží, které řetězce odmítají. Přestože se jejich kvalita oproti zavedené konkurenci nijak neliší, cena je výrazně nižší. I proto si tyto prodejny získávají v Česku stále větší oblibu. A zdaleka nejde jen o sociáln slabší zákazníky, kteří mají v krizi hluboko do kapsy.

Je to jen pár dní, co Roman Stupka, majitel velkoobchodu a pražské diskontní prodejny Potraviny v akci, nabízel ostatním zlevněnkám odkoupenou majonézu Hellmann's za zvýhodněnou cenu. Ty ji následně prodávaly za necelých 30 korun. Pro představu, v klasických maloobchodních řetězcích ji v současnosti lze koupit přibližně o 15 korun dráž.

Read the article (4 min read)