Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Sport

Deník Aktuálně – Sport

Sportovní zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Slovenská policie obvinila Kočnera ze sledování novinářů. Byl mezi nimi i Kuciak

Slovenská policie obvinila podnikatele Mariana Kočnera, dále bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha a další tři osoby kvůli sledování novinářů. Napsal to list Denník N, podle kterého stíhání obviněných oznámil vyšetřovatel žurnalistům, kteří v kauze vystupují jako poškození. Mezi sledovanými novináři byl také později zavražděný reportér Ján Kuciak.

Marian Kočner u soudu kvůli vraždě Jána Kuciaka.

V procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy Tóth loni u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem byl podle něj Kočner, kterého soud první instance později zprostil obžaloby z objednání novinářovy vraždy. V současnosti si Kočner odpykává dlouholetý trest vězení za falšování směnek.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nevěřte nikomu, kdo má přes třicet měsíčně. Hradecký debutuje skvělou prózou

Básník Daniel Hradecký vydal impozantní prozaickou prvotinu. Asi to tak nezamýšlel, ale sedmačtyřicetiletý mostecký rodák napsal ostrý portrét života českého prekariátu.

Daniel Hradecký byl jako básník vloni nominován na Magnesii Literu, od roku 2004 vydal šest sbírek poezie.

Mizerně placená práce, kterou se ne každému podaří přežít, minimum sociálních jistot a lékař přivolaný teprve k průšvihu, který by mohl ohrozit reputaci firmy. To není dickensovský svět 19. století, ale práce v ostraze severočeské fabriky o dvě století později.

Hlavní postavu své prozaické trilogie nazvané Tři kapitoly s podtituly Dumdum, Výlety s otcem a Vikštejn sice Daniel Hradecký pojmenoval Gustav, z mnoha poznámek v knize je však nabíledni, že jde o prózu autobiografickou.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Putinovy opičky propagují Sputnik, ideologický kalašnikov pálící dávky proti EU

Ruská vakcína je ideologický nástroj v ruce ohavného politika Putina, který nechává trávit a vraždit svém oponenty a decimuje vlastní obyvatelstvo.

Víme, co se děje v Rusku, známe Putinovu taktiku. Podporovat ho by byl zločin.

Zvláštní, jakou roli hraje Sputnik v české politické debatě, jež se přenáší i "dolů" mezi nepolitiky. Neznalec by snadno nabyl dojmu, že jestli Česko něco zachrání před covidem-19, je to právě ruská vakcína, jde jen o to, jestli ji od Putina (to on v Rusku rozhoduje) dostaneme.

Jde o narativ jedné části politiků, kterou vede prezident Miloš Zeman, a přidávají se samozřejmě i komunisté a další. K Zemanovi se, po jistém lavírování a váhání, přidal i premiér Andrej Babiš. Ten mimo jiné argumentuje tím, že Sputnik bere i maďarský premiér Viktor Orbán, jeho politický vzor.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Šéf Disneyho: Před pandemii už se asi nevrátíme, lidé budou chtít vidět filmy hned

Přístup diváků k novým filmům se vlivem pandemie zásadně změnil. Trend už se patrně nepodaří zvrátit, řekl šéf společnosti Disney Bob Chapek na virtuální konferenci o médiích a technologiích, kterou zorganizovala americká investiční banka Morgan Stanley.

Nejnovější animovaný film Disneyho se jmenuje Raya a drak, tento pátek bude mít premiéru na službě Disney+.

"Spotřebitel je nyní patrně netrpělivější než kdy dřív, obzvláště poté, co celý rok požíval toho luxusu, že si filmy pustí doma, kdykoli se mu zachce. Nejsem si jistý, že se to vrátí zpět," řekl Chapek podle agentury Bloomberg.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Znalec žádá o další odklad termínu na zpracování posudku k otrávené Bečvě

Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Vypracování posudku, který je pro policejní prověřování klíčový, ztěžují podle Klicperova vyjádření opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.

Kdy by mohl být posudek dokončen, nechtěl Klicpera odhadovat. "O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádný oficiální výsledek od jeho objednatele," řekl Klicpera.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Praktici nemají čím očkovat. Slibovali nám všechnu AstraZenecu, nemáme nic, naříkají

Od pondělí je možné nechat se očkovat proti covidu v ordinaci praktického lékaře. Ti však často nemají čím pacienty očkovat. Záleží na přístupu kraje, zda se s nimi rozdělí o vakcíny, kterých je teď ale všude nedostatek. Aby měli praktici šanci vakcíny získat, musí doložit zájem pacientů, proto jim i musí sami volat. Zároveň jim vadí, že pacienty musí sami registrovat, což jim zabírá další čas.

Ilustrační foto
Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Auto málem smetlo hasiče u nehody na Plzeňsku. Nehodu natočila kamera

Zasahující hasiči a policisté u nehody nedaleko Kralovic na Plzeňsku museli na místě řešit další havárii. Při řešení kolize jeden z řidičů v protisměru nestihl dobrzdit před dodávkou, dostal smyk a převrátil se do příkopu. Hasič, který stál opodál, stihl jen těsně uskočit, jak ukazuje záznam z kamery Sboru dobrovolných hasičů Kralovice.

Hasič o vlásek unikl srážce s autem ve smyku

Obě nehody se staly na namrzlé silnici, provoz komplikovala i silná mlha. Řidiči skončili v příkopu, ale vyvázli bez zranění. Alkohol u obou mužů za volantem vyloučily dechové zkoušky.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Německá kontrarozvědka sleduje celou AfD. Podezírá stranu z pravicového extremismu

Německá kontrarozvědka nově na celostátní úrovni sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD), která dosud byla předmětem zájmu v jednotlivých spolkových zemích. S odvoláním na své zdroje to ve středu napsal magazín Der Spiegel.

Spolupředseda durynské frakce AfD Björn Höcke, který kritizoval památník holokaustu v centru Berlína jako památník hanby.

Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Japonský miliardář hledá spolucestující, které vezme zdarma na let kolem Měsíce

Japonský výstřední miliardář Jusaku Maezawa hledá osm spolucestujících, které s sebou vezme na let kolem Měsíce plánovaný na rok 2023. Informoval o tom server BBC. Zájemci se mají hlásit na stránkách dearmoon.earth. Celou cestu hradí on sám.

Movitý Japonec se v roce 2018 přihlásil jako první vesmírný turista, který se vydá k Měsíci kosmickou lodí společnosti SpaceX amerického podnikatele Elona Muska.

Pětačtyřicetiletý výstřední boháč Maezawa před rokem zrušil svůj inzerát na výběr dívky, s níž chtěl k Měsíci letět. Potenciálních partnerek se mu tehdy ozvalo skoro 30 tisíc. V roce 2018 zas tvrdil, že s sebou k Měsíci vezme šest až osm umělců.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"To není možné, už zase..." Nejdřív přežil pád letadla, nyní vyvázl z nehody autobusu

Jeden z šestice přeživších pád letadla, při němž v roce 2016 zahynulo 71 lidí včetně hráčů fotbalového klubu Chapecoense, vyvázl s lehčími zraněními z další tragické nehody.

Fotbalisté Chapecoense našli smrt v troskách letadla

Člen tehdejší posádky Erwin Tumiri se v úterý potřetí narodil po havárii autobusu, při níž v Bolívii přišlo o život 20 lidí.

"Vyškrábal jsem se ven, sedl si a říkal si: 'Už zase, nemůžu tomu uvěřit'," citovala bolivijská média Tumiriho, jenž byl převezen do nemocnice s lehčími zraněními. Bývalý stevard byl v autobuse, který se na trase Cochabamby do Santa Cruz zřítil ze zhruba 150 metrů vysokého srázu. Spolu s ním z karambolu jen se zraněními vyvázlo 30 lidí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kanadský talent si zvyká na Slovensku. K jídlu mají jen kuřecí, cesty jsou ubíjející

Slovenský hokej si užívá nečekanou pozornost danou návštěvou osmnáctiletého obránce Brandta Clarkea, jenž je adeptem první pozice nadcházejícího draftu NHL. Mladý Kanaďan se v Nových Zámcích chce adaptovat na dospělou hru a zároveň si zvyká na život v zemi, kterou dosud neznal, daleko od domoviny.

Osmnáctiletý Brandt Clarke hraje před draftem NHL překvapivě na Slovensku.

Pandemie koronaviru ochromila juniorské soutěže kanadských hokejistů a Brandt Clarke nechtěl zůstat před draftem NHL celou sezonu bez zápasů. Hledal angažmá v Evropě a když mu padla možnost jít hrát druhou švédskou ligu, domluvil se s Novými Zámky.

"Jednoduše máme v Kanadě kontakty s různými lidmi a agenty. Bylo nám nabídnuto, aby tady Brandt hrál," vysvětloval v lednu pro Aktuálně.cz příchod kanadského talentu ředitel slovenského klubu Imre Valášek.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Svět oslavuje "Supermana" z Vietnamu. Verze o chycení holčičky z 12. patra má trhliny

Vietnamec Nguyen Ngoc Manh se stal hrdinou. Média po celém světě včetně britského bulvárního webu Daily Mail píší, že jednatřicetiletý doručovatel chytil dvouletou dívku, která spadla z dvanáctého patra obytného domu v Hanoji. Celý incident se objevil na několika záběrech na sociální síti TikTok. Poslední video ale dokazuje, že muži se chytit dítě zcela nepodařilo.

Svět oslavuje "Supermana" z Vietnamu. Verze o chycení holčičky z 12. patra má trhliny.

Když Nguyen Ngoc Manh uslyšel křik, vyběhl z auta a vyšplhal na plechovou střechu s úmyslem dítě zachránit. Děvčátko, které překonalo zábradlí balkonu, se zatím dostalo na samý okraj. Muž mezitím uklouzl. Dokázal ale vstát. V tu chvíli se dítě pustilo a řítilo se dolů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jen shoďte neschopný Babišův kabinet. Za odměnu dostanete Zemanův

Co si vyberete: Chaotickou aktuální vládu, která nezvládá nejhorší chvíle pandemie? Nebo ministerský sbor sestavený Milošem Zemanem a extrémisty, kteří chtějí Česko naočkovat Sputnikem a Rosatomem? Třetí možnost není.

To už jako nejsme kamarádi?

Pokud náhodou někdo nerozuměl ministru zdravotnictví Janu Blatnému, když v polovině února mluvil o "prioritizaci pacientů" a "fungování nemocnic v systému nedostatku vzácných zdrojů", teď může mít jasno. Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob, což volně přeloženo znamená, že dochází už i přistýlky a nemocnice kolabují. S čím se nyní potýká Karlovarský či Pardubický kraj, čeká bohužel za několik dnů i zbytek republiky. Pak by se - doufejme - mohla začít projevovat aktuální přísná uzávěra.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Palát vstřelil v NHL vítězný gól Tampy

Ondřej Palát vstřelil v NHL rozdílový gól Tampy Bay při výhře 2:0 v Dallasu. Martin Nečas pomohl přihrávkou k vítězství Caroliny 4:2 v Nashvillu.

Připravujeme podrobnosti. 

Výsledky NHL:

Nashville - Carolina 2:4, New Jersey - NY Islanders 1:2, NY Rangers - Buffalo 3:2, Dallas - Tampa Bay 0:2, Columbus - Detroit 4:1, Montreal - Ottawa 3:1, Winnipeg - Vancouver 5:2, Pittsburgh - Philadelphia 5:2.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Čekali jsme to, tvrdí firmy o testování. Plánují tisíce testů týdně a sčítají náklady

Na firmy v Česku, které zaměstnávají nad 250 lidí, se od středy vztahuje v souvislosti s pandemií nová povinnost. Do přespříštího pondělí, tedy během třinácti dnů, musí otestovat na koronavirus veškeré pracovníky. Řada podniků se shoduje, že je připravena, často totiž nabízely testování dobrovolně. Některé firmy ale upozorňují na nedostatek testů i nemalé finanční náklady.

Antigenní testování.

Jak vyplývá z průzkumu poradenské společnosti PwC, testování zaměstnanců na koronavirus provádělo celkem 41 procent firem už před vládním návrhem. V poslední době pak začali zaměstnavatelé počítat právě s možností, že se z toho stane povinnost. To je příklad i kolínské automobilky Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). 

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Itálie i automobilky. Kdo kvůli pandemii přerušil průmysl a jaké to mělo následky?

Snaha omezit šíření koronaviru vedla loni v Itálii k tomu, že byl dočasně pozastaven průmysl a výroba všeho, co nespadalo do kategorie nezbytného zboží. Tuto možnost nyní v Česku navrhují i někteří politici a slibují si od ní stejný výsledek - nižší počet mrtvých a ulehčení pro zdravotnictví. Kdo kromě Itálie zvolil podobný krok?

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

První testy letních pneumatik pro sezonu 2021: Ty nejlepší na Octavii jsou z Česka

Německé, rakouské a švýcarské autokluby ADAC, ÖAMTC a TCS přinesly výsledky společného testu letních pneumatik. Prošlo jím dohromady 32 plášťů ve dvou rozměrech: 205/55 R 16, což je základ pro auta jako Škoda Octavia nebo VW Golf, a 225/50 R 17, které může rovněž obouvat Octavia ve vyšších výbavách, ale použije je i prémiové Audi A4.

Testy autoklubů se tradičně skládají z hodnocení chování letních pneumatik na suchu a mokru, body jsou ale rovněž udělovány za hlučnost, vliv na spotřebu paliva a opotřebení, tedy výdrž pneumatik.

Read the article (3 min read)