Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Škrty v armádním rozpočtu Babiš odmítá, chce navýšit počet vojáků

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Řekl to při úterním velitelském shromáždění české armády. Babiš uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. KSČM, která toleruje vládu ANO a ČSSD, podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard.

Andrej Babiš a Roman Prymula při prohlídce záložního zdravotnického zařízení v Praze-Letňanech.

Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. "Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu," řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. "Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků," uvedl Babiš.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Obrazem: Nejvyšší věž v Česku slaví 35 let. Po roce 1989 byly snahy ji zbourat

Obrazem: Nejvyšší věž v Česku slaví 35 let. Po roce 1989 byly snahy ji zbourat

Prohlédnout si

24. listopadu 1985 začala stavba 216 metrů vysoké věže na pražském Žižkově. Tehdy se na názor veřejnosti nikdo neptal. Vysílač byl dokonce později v mezinárodní anketě označen jako druhá nejošklivější stavba světa. Většině Čechů se ale líbí, byť kontroverze nezmizely. Mezitím se stavba stala neodmyslitelnou součástí panoramatu Prahy. Podívejte se, jak se nejvyšší věž v Česku stavěla.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Většina Čechů podporuje podniky nebo daruje peníze, zájem je ale nižší než na jaře

Čtyři z pěti Čechů v uplynulém roce podnikli nějakou dobročinnou aktivitu. Více než třetina lidí darovala peníze. V době koronavirové krize také lidé podporovali své oblíbené podniky nebo pomáhali sousedům. Více to ale bylo znát při první vlně epidemie. Vyplývá to z průzkum agentury Ipsos ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti.

Dobrovolníci se při první vlně epidemie zapojili také při šití roušek.
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí znovu unikly chemikálie, na hladině řeky je pěna

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý znovu unikla neznámá látka. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ČTK starosta města Robert Stržínek (ANO). Na hladině řeky se podle něj podobně jako 27. října vytvořila pěna, testy tehdy ve vodě odhalily zvýšené množství niklu. Odborníci nyní na místě odebírají vzorky. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid.

V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid.
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rada ČT ignorovala při odvolání dozorčí rady zákon, míní Zaorálek. Lipovská se hájí

Rada České televize při odvolání své dozorčí komise podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zřejmě úplně ignorovala znění zákona. Odvolat lze pouze jednotlivé členy a pouze z důvodů, které jsou v zákoně přesně definovány, nic z toho rada nedodržela, uvedl Zaorálek. Podle radní Hany Lipovské, která usnesení navrhla, bylo odvolání zákonné, rada prý jednala s péčí řádného hospodáře.

ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Za nezákonný označili postup někteří senátoři a poslanci. Čtyři z pěti členů dozorčí komise rady včetně předsedy Jiřího Staňka pak odeslali radním předžalobní výzvu, kde uvádějí, že ke svému odvolání nevidí důvod, a chtějí, aby jim bylo umožněno dál v komisi pracovat.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Policie řeší kuriózní případ. Myslivec tvrdí, že mu vyplašený jelen odnesl kulovnici

Jihočeská policie řeší případ, kdy myslivec nahlásil, že mu kulovou zbraň odnesl jelen. Stalo se tak prý před pár dny při honu u Horní Plané na Českokrumlovsku. Policisté o tom v úterý informovali na svém webu.

ilustrační foto

"Několik myslivců postupovalo lesem, v jednom okamžiku pes vyplašil jelena. Ten se zvedl a vyřítil se přímo proti myslivci. Proběhl kolem něho a parohem mu roztrhl levý rukáv bundy. Kulovnice, kterou měl myslivec zavěšenou naštěstí bez nábojů a zásobníku na levé ruce, se svezla jelenovi na paroží a i s jelenem zmizela. Kolega myslivec jelena stále se zavěšenou zbraní na paroží viděl následně asi o kilometr dál," popsal událost mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Památník obětem střelby v Ostravě je na místě. "Černou díru" odhalí na výročí útoku

Památník obětem loňské prosincové střelby, při které zemřelo sedm lidí, byl v úterý instalován před budovou Fakultní nemocnice Ostrava. Odhalen bude k prvnímu výročí tragické události, které připadá na 10. prosince.

Památník obětem střelby z 10. prosince 2019 před Fakultní nemocnicí Ostrava

Památník, který evokuje černou díru, vytvořil výtvarník Lukáš Dvorský. Stal se vítězem výtvarné soutěže vyhlášené městem Ostrava. "Najít vhodnou, dostatečně citlivou a přitom důraznou připomínku takto tragické, nesmyslné a těžko pochopitelné události bylo náročně pro všechny zúčastněné. Jsem ale přesvědčen, že je jí zapotřebí. Zbytečná smrt tolika lidí stále bolí; těžko se s ní smiřují ti, kteří byli hrůzných okamžiků jakkoliv účastni, a samozřejmě hlavně blízcí obětí.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zemanovu stížnost ve sporu jmenování Fajta profesorem soud zamítl

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Zeman Fajta nejmenoval. Podle Městského soudu v Praze šlo o nezákonné rozhodnutí, protože prezident hodnotil uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což nepřísluší hlavě státu, nýbrž univerzitě.

Jiří Fajt

Městský soud řešil spor dvakrát na základě žaloby Fajta a Univerzity Karlovy. Poprvé uvedl, že prezident je povinen návrhu na jmenování vyhovět, ledaže by zjistil ve jmenovacím řízení procesní vady. Zeman ani poté Fajta nejmenoval, například s argumentem, že Fajt o sobě univerzitě předložil nepravdivé či zavádějící informace.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Starostové to zkouší s třetím partnerem. Piráti jsou nejpracovitější, tvrdí Rakušan

Po pondělním souhlasu Pirátů s jednáním o koalici se STAN je opět reálnější toto spojenectví, které má šanci bojovat o vítězství ve sněmovních volbách v roce 2021. Předseda STAN Vít Rakušan a šéf Pirátů Ivan Bartoš v úterním rozhovoru s Aktuálně.cz dávali najevo, že si na volby opravdu hodně věří. "Ale koalice ještě nevznikla, čeká nás mnoho vyjednávání," upozornil Bartoš.

Ivan Bartoš a Vít Rakušan už postupovali společně například při nedávném jednání s vedením Milionu chvilek pro demokracii, kdy tento spolek ještě vedl Mikuláš Minář.
Read the article (5 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.