Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

O víkendu hrozí silné bouřky, meteorologové varují před kroupami a nárazy větru

Od sobotního odpoledne až do noci z pondělí na úterý se v Česku mohou objevit silné lokální bouřky. Provázet je bude přívalový déšť, který může rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa, jako jsou podjezdy či sklepy, varoval v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační foto.

Lokální přívalové deště hrozí v sobotu odpoledne v jižní polovině Česka. V neděli a v pondělí se bouřky mohou ojediněle vytvářet i v severní polovině území.

Bouřky mohou být doprovázené vydatnými srážkami s úhrny kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Ojediněle může déšť rozvodnit menší toky a zatopit podchody, podjezdy či sklepy.

Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Lidé by si měli podle meteorologů dávat pozor na nárazy větru, které mohou lámat větve stromů.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Počet obviněných z krácení daní z tabáku vzrostl na 24. Škoda činí 270 milionů

Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení daní, vzrostl na 24. Podle policie způsobili pachatelé škodu přes 270 milionů korun. Dva Češi, které kriminalisté pokládají za hlavní organizátory trestné činnosti, skončili ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení. Případ se týká nelegálního obchodování s tabákovými výrobky.

Ilustrační foto.

Gang podle kriminalistů krátil od července 2016 daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob. Celníci případ prověřovali od loňského srpna, a to mimo jiné na základě oznámení Finančního úřadu pro hlavní město Prahu. Sedm obviněných jsou cizinci, zbytek Češi.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Maláčová získá pro svůj resort o 5,9 miliardy víc, žádala skoro dvojnásobek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) získá pro svůj resort příští rok o 5,9 miliardy korun víc, než s jakou částkou počítal původní návrh rozpočtu. Dohodla se na tom s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Maláčová původně žádala přidat přes 11 miliard korun. Jednat se ještě bude o informačních systémech, na něž ministryně chtěla část peněz použít.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Připravujeme podrobnosti.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Čtveřice aktivistů zablokovala ministerstvo pro místní rozvoj, žádají snížení emisí

Několik členů hnutí Extinction Rebellion zablokovalo v pátek před polednem vchod do budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze. Aktivisté požadují, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy je množství vyprodukovaných a zlikvidovaných emisí v rovnováze. Ministerstvo je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií.

Aktivisté blokují vstup do budovy ministerstva pro místní rozvoj

Čtveřice aktivistů s transparentem "Rebelie pro život" zablokovala svými těly vstup do budovy ministerstva přibližně v 11:50. Protest provázejí drobné slovní roztržky se zaměstnanci úřadu, kteří musí z budovy vycházet postranním vchodem do Pařížské ulice.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ministr Plaga je proti povinné maturitě z matematiky, chce nejprve zlepšit výuku

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně povinnou maturitu zavést, sdělilo ministerstvo školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Ministr školství Robert Plaga.

"Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit," uvedl Plaga.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Poslanecký klub ČSSD vyjádřil Hamáčkovi podporu. Jeho členem nadále zůstává i Foldyna

Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Po jednání má podle svých slov jistotu, že členů klubu je nadále 15. Znamená to podle něj, že členem zůstává i Jaroslav Foldyna (ČSSD), který se v posledních týdnech dostal do sporu s vedením strany poté, co prohlásil, že by podpořil kabinet ANO i po případném odchodu sociální demokracie z koalice.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

"Já jsem informoval poslance o aktuálním vývoji a poslanecký klub mi vyjádřil podporu," konstatoval Hamáček při příchodu na zasedání stranického předsednictva v pražském Lidovém domě.

"Po jednání mám jistotu, že je nás stále 15. Je evidentní, že i Jaroslav Foldyna zůstává členem poslaneckého klubu," dodal.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Přetížená D10 se v Mladé Boleslavi rozšíří na tři pruhy. Ale jen na úsek mezi sjezdy

Dálnice D10 se v Mladé Boleslavi rozšíří ve směru z Prahy na Turnov o jeden jízdní pruh. Celkem tak budou mít řidiči v tomto směru tři jízdní pruhy a v opačném směru na Prahu zůstanou dva. Nový pruh má propojit nájezd na dálnici od Jičína a sjezd na Kosmonosy.

Stavět se začne v září, náklady budou téměř 25 milionů korun, řekl ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Daný úsek patří mezi nejvytíženější úseky dálnic v Česku.

Nový pruh má propojit nájezd od Jičína na 44. kilometru a sjezd na průmyslovou zónu Kosmonosy na 46. kilometru. Díky tomu by se měla podle ŘSD zvýšit bezpečnost v daném úseku. Řidiči se již nebudou muset řadit z připojovacího pruhu na dálnici, ale budou moci v novém pruhu pokračovat plynule až do Kosmonos.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Mouchy v kravínech snižují produkci mléka. Nasaďte vosičky, radí vědci

Hejna much v chovech krav na dojení způsobují podle odborníků velké ekonomické ztráty. Tam, kde jsou mouchy přemnožené, jde až o litr mléka na krávu denně. Většina farem a statků bojuje proti tomuto problému chemickými prostředky. Řešením ale může být podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně nasazení vosiček, které aktivně vyhledávají a zabíjí muší kukly. Tento postup se používá i při chovu prasat.

Ilustrační foto

V letních měsících jsou poletující hejna much nad zemědělskými statky běžné. Nesou však s sebou mnoho negativních vlivů. Mezi ně patří mimo jiné nižší dojivost a přenos nemocí.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Praha se odvolala proti povolení nové plavební komory na Smíchově

Radnice Prahy 5 a Prahy 1 v pátek podaly odvolání proti stavebnímu povolení nové plavební komory u Dětského ostrova na Smíchově. Informovali o tom starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) a mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Ve čtvrtek se proti rozhodnutí vodoprávního úřadu odvolal Institut plánování a rozvoje (IPR), který zastupuje pražskou samosprávu. O odvoláních bude rozhodovat ministerstvo zemědělství jako odvolací orgán. Podle kritiků by stavba zvýšila lodní provoz na Vltavě, což by znamenalo vyšší emise a narušení atmosféry klidové zóny v okolí řeky.

Ilustrační foto.

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.