Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Koronavirus zhoršil ekonomickou situaci třetiny Čechů, u čtyř procent výrazně

V době pandemie koronaviru se zhoršila ekonomická situace zhruba třetiny lidí v Česku. Zlepšení zaznamenalo 12 procent lidí, situace je beze změny podle 57 procent. Vyplývá to z výsledků červnového výzkumu, které zveřejnila agentura Median. Dotazovala se 600 lidí ve věku od 18 let.

Ilustrační foto

Mírné zhoršení ekonomické situace hlásí čtvrtina lidí, výrazné zhoršení čtyři procenta. Hodně se situace zlepšila pro procento lidí, mírné vylepšení uvedlo 11 procent dotázaných.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Včely nemají co jíst. Drtí je posekané trávníky a obliba okrasných sakur bez nektaru

Výsadba nevhodných rostlin na polích, v zahradách i ve městech, často sekané trávníky a prodlužující se vlny extrémních teplot mohou v budoucnu oslabit včelstva v Česku. V tiskové zprávě to uvedla Mendelova univerzita.

Ilustrační foto.

Obživa včelám ubývá kvůli často sekaným trávníkům a vysazování okrasných stromů, jako je sakura, která vůbec nemá nektar.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V pátek bude až 33 stupňů, pak přijdou bouřky a víkend bude výrazně chladnější

V Česku bude v pátek vedro a zejména ve středních a jižních Čechách a na jihu Moravy budou teploty odpoledne místy překračovat 31 stupňů Celsia. Postupně bude od západu přibývat oblačnost a na většině území Čech a na Českomoravské vrchovině se vyskytnou bouřky, které budou ojediněle silné a doprovázené silným větrem a krupobitím. O víkendu se teploty budou pohybovat mezi 17 a 21 stupni.

"Před studenou frontou, která bude v pátek postupovat přes naše území k východu a začne se vlnit, k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Za manipulace v kauze Opencard soudce stíhaný nebude. Benešová ho chce zbavit funkce

Policie rozhodla, že nebude stíhat soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře za manipulování s protokoly z případu Opencard. Podle ní totiž nespáchal trestný čin. Trestní oznámení na soudce, který čelí kárnému řízení, podal v únoru Nadační fond proti korupci.

Soudce Alexandr Sotolář

Protikorupční fond spatřoval v Sotolářově počínání dva trestné činy: padělání veřejné listiny a zneužití pravomoci. Fond tvrdil, že z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu vyplývá záměrné zkreslování výpovědí obžalovaných i svědků, a to v neprospěch stíhaných politiků. Obrátil se proto na státní zastupitelství, které podnět postoupilo Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Lékařská fakulta v Ostravě nebude moci přijímat nové studenty, rozhodl úřad

Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek nepravomocně na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Fakulta se může odvolat.

Areál lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo asi 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při příjímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Horníkovi o nemoci včas neřekli, šel s rodinou na pizzu. Nákazu odhalily až píchačky

Zatímco kmenoví zaměstnanci OKD v době zavření dolů pobírají plný plat, na 1700 horníků najímaných přes pracovní agentury jen jeho základní část. Další havíři zase kritizují přístup hygienické stanice - vadí jim, že na výsledky testů čekají i několik dní. Jeden se o své nákaze dozvěděl, až když se nemohl dostat do práce. Ministr zdravotnictví však tvrdí, že přes drobná selhání vše funguje správně.

Ilustrační foto.
Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Blbá chytrá karanténa, pozdě zavřené doly. Poslanci hodiny tepali vládu za Karvinou

Pomalé a nedostatečné testování i nefunkční chytrou karanténu kritizovali poslanci na mimořádné schůzi sněmovny o šíření koronaviru na Karvinsku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se však tamější situace uklidňuje, zdravotní systém není ochromený a opatření na ochranu více ohrožených skupin jsou dostatečná. Úplné uzavření regionu označil až za poslední možnost, kdyby ostatní selhaly.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ondráček se pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR", od policie ho ale nedostal

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na sociálních sítích pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR". Se skutečnou Policií České republiky však mnoho společného nemá - odznaky nerozdává instituce, ale spolek sdružující bývalé příslušníky. I když se státním sborem není nijak propojený, používá na logo policie i oficiální název. Je tak snadno zaměnitelný se skutečným odznakem.

Zdeněk Ondráček

Veteránské odznaky jsou určeny pro policejní veterány, které organizace sdružuje. Zákon však takový pojem nezná. Nadšenci ho definovali jako expolicisty, kteří pro stát pracovali minimálně patnáct let. Jak minulý rok upozornil idnes.cz, veteránské odznaky jsou pro laiky jen těžko rozeznatelné od těch opravdových. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.