Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Švédsko přesouvá město do Údolí smrti, bylo to nejlevnější, říká dokumentaristka

Obrazem: Jak se přesouvá Kiruna. Nejsevernější město Švédska ustupuje těžbě

Prohlédnout si

Česko-švédská dokumentaristka Greta Stocklassa uvedla do českých kin dokument Kiruna - Překrásný nový svět. Podobně jako severočeský Most muselo i polární město Kiruna ve Švédsku ustoupit těžbě. "Nová Kiruna opět leží ve směru těžby železné rudy. Místo toho, aby ji posunuli do přírody, umístili ji do někdejší těžební oblasti, vedle skládky a hřbitova," říká filmařka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Švédské město Kiruna - velké asi jako středočeský Benešov - leží za severním polárním kruhem, v kraji známém pro těžbu železné rudy. A ta osud města mimořádně ovlivnila. Nejen pracovními možnostmi. V roce 2004 bylo rozhodnuto, že se kvůli těžbě centrum města přesune.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Na Bílou horu přišly zhlédnout rekonstrukci bitvy stovky lidí, dostávají roušky

Stovky lidí dorazily v sobotu k pražské oboře Hvězda, aby si zde připomněly bitvu na Bílé hoře z roku 1620. Od dopoledních hodin zde návštěvníci mohou prohlížet či nakupovat repliky historických předmětů a kostýmy, poslechnout si dobovou hudbu nebo přednášky. Samotný rekonstrukce bitvy je na programu odpoledne. Příchozím rozdávají organizátoři roušky a respirátory.

Letohrádek Hvězda Obora Hvězda čp. 445, Praha 6-Horní Liboc Stavebník: Ferdinand Tyrolský Architekti: Giovanni Maria Aostalli, Giovanni Lucchese, Hans Tirol a Bonifác Wohlmut 1555 - 1558  Ferdinand I. koupil v roce 1534 pozemky od břevnovských benediktinů, aby založil oboru, označovanou jako Nová královská obora. Ta byla postupně vylepšována různými stavbami, konečně i novým zděným ohrazením, které v letech 1541-1563 nahradilo dřevěné. V oboře ale vznikl i letohrádek, jedna z nejpozoruhodnějších renesančních staveb v Čechách. Slavnost položení základního kamene k letohrádku se odbývala 27. června 1555 a zúčastnil se jí i Ferdinand Tyrolský, místodržící v Čechách, který byl i autorem zvláštní koncepce letohrádku. Postupem doby se pak měnil i účel Hvězdy. Během 17. století byla stále udržována a nadále sloužila jako letohrádek. Později však přestala vyhovovat zvýšeným nárokům panstva a výnosem Josefa II. byla přeměněna na vojenské skladiště s prachárnou. Roku 1866 převzalo letohrádek město Praha. Po roce 1948 se opět změnilo poslání stavby, když zde po nezbytných úpravách bylo v roce 1951 otevřeno Muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Celý areál, včetně nedaleké Bílé hory, byl prohlášen v roce 1958 za národní kulturní památku.
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dny NATO pro diváky jen na obrazovce, na místě dostanou medaile policisté a hasiči

Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Akce, která je největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, se letos kvůli koronaviru koná ve zcela jiné podobě než obvykle. Diváci ji mohou sledovat maximálně na internetu či v televizi.

Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220.000 diváků, letos veřejnost do areálu nesmí a lidé mohou program sledovat jen v televizi nebo na internetu. Při slavnostním ceremoniálu bylo na letišti oceněno několik stovek záchranářů a příslušníků bezpečnostních sborů za nasazení během jarního nouzového stavu. Další stovky lidí budou oceněny v neděli.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.