Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Od lékaře nově dostanete přesnou instrukci, kam jít na test. Někomu to trvá i týden

Lékaři budou nově posílat pacienty s podezřením na koronavirus na testy na přesně daná odběrová místa. Vyřešit by se tím měla přetíženost některých odběrových míst, zatímco jiná mají volnou kapacitu. Zajistit by to mělo vyplňování e-žádanky praktickými lékaři.

Ilustrační foto.

Do večera prvního dne, kdy dostali od lékaře žádanku na test covidu, dostane nyní jeho výsledek 56 procent pacientů. Dalších 16 procent další den.

Na odběr se v den vystavení žádanky dostaví 63 procent indikovaných, osmi procentům ale cesta na odběrové místo trvá víc než týden.

Se statistikou novináře seznámil vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. Nově budou pacienti s tzv. e-žádankou směřováni přímo do odběrového místa s dostatečnou kapacitou.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dvě nehody na železničních přejezdech v jižních Čechách. Jeden zraněný

U Blatné na Strakonicku se dopoledne na železničním přejezdu srazil vlak s osobním autem. Řidič automobilu utrpěl těžké zranění a musel pro něj letět vrtulník. Zřejmě vjel na koleje na červenou. Hodinu po poledni se srazilo auto s vlakem také na přejezdu u Loučovic na Českokrumlovsku. Nikdo se nezranil, ale provoz je zastavený.

Řidič pravděpodobně nerespektoval výstražné a zvukové znamení na železničním přejezdu v obci Mačkov na Blatensku.

Nehoda u Blatné se stala po 10:00 na přejezdu v obci Mačkov. Ve vlaku cestovalo jen asi deset lidí, nikdo z nich se nezranil. Při havárii vznikla materiální škoda asi 650 000 korun. Provoz na trati mezi Strakonicemi a Březnicí je po nehodě přerušený.

Další auto s vlakem se pak ve 12:55 srazilo u Loučovic, silnice je neprůjezdná. Provoz na trati Český Krumlov - Rybník je zastavený. Při této srážce se nikdo nezranil.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Certifikace je pomalá, stěžují si výrobci roušek. Nejste připraveni, zní z laboratoří

Podle výrobců roušek a respirátorů nestačí střediska, která vydávají certifikáty, na svou práci. Potřeba je podle nich nejen zvýšit kapacitu laboratoří, ale také rychlost vydávání potvrzení o nezávadnosti zdravotnických či ochranných prostředků. Odpovědné laboratoře naopak upozorňují na chyby výrobců a množství teprve začínajících firem, které se v certifikaci nevyznají.

Ředitel firmy nanoSPACE Jiří Kůs předpokládá, že by výrobcům roušek pomohlo vytvoření více certifikačních míst s evropskou akreditací.

"V Česku máme dvě laboratoře, které jsou zaneprázdněné importním zbožím ze zahraničí," uvedl Jan Peška, obchodní ředitel společnosti Royax z Čestlic u Prahy, která se zabývá výrobou zdravotnického materiálu. 

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.