Deník Aktuálně – Domácí

Domací zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Domácí

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Stačila nálož "do kapsy"? Generál Šedivý vysvětluje okolnosti vrbětických explozí

Dělostřelecké granáty, které byly uloženy ve vrbětických skladech, jsou vždy zajištěny tak, aby nemohly samovolně vybuchnout. Pokud je ale někdo chce uvést do chodu, stačí mu použít malé zařízení, které by se vešlo i do batohu. "Tam pravděpodobně došlo k tomu, že někdo použil náložku. To může být krabička o velikosti 10 x 10 centimetrů," komentuje kauzu Vrbětice armádní generál Jiří Šedivý.

Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý o kauze Vrbětice.

"Dělostřelecký granát je munice, která je používána do děl pro přímou palbu nebo pro houfnice. Jsou to kovové předměty, které váží 10 až 15 kilogramů podle toho, k čemu jsou určené a co v nich je. Zpravidla se uchovávají ve dřevěné bedně," komentuje Šedivý střelivo uložené ve vrbětických skladech. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Šéf rozvědky: Na Vrbětice Rusko reagovalo už před veřejným oznámením, připravilo se

Kybernetickým prostorem se začala šířit proruská kampaň podkopávající českou verzi událostí v kauze Vrbětic ještě před tím, než premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček zprávu oznámili veřejnosti. Hospodářským novinám to v rozhovoru řekl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Rusové podle něj s předstihem věděli, že Česko má důkazy o zapojení jejich agentů do explozí muničních skladů.

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"Jsem zničen. Ztratil jsem vlast, rodinu, vše," naříkal německý generál a kapituloval

Před 76 lety, 5. května 1945, vypuklo v Praze povstání, největší bitva Čechů na vlastním území v moderních dějinách. Pět krvavých dní vstoupilo do historie. Jeho hlavní aktéry ale po válce semlela komunistická moc. Že si Praha vyjednala kapitulaci okupačních armád dřív, než dorazila Rudá armáda, se Moskvě politicky nehodilo. Vzpomínky na povstání sepsal jeho velitel Karel Kutlvašr za mřížemi.

Velitelství Velké Prahy Bartoš. Vlevo pplk. gšt. František Bürger, uprostřed generál Karel Kutlvašr a vpravo npor. Nechanský.

Sobota 5. května 1945, chvíli po 16. hodině. Na několika místech v Praze se němečtí vojáci od rána dobrovolně vzdávají povstalcům, jinde se ovšem tvrdě bojuje. Třeba na Staroměstském náměstí, které je v začátcích povstání jeho automatickým ohniskem.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Tělo nalezené ve Svratce v Brně patří pohřešovanému mladíkovi, potvrdila policie

Nalezené tělo v řece Svratce v Brně patří pohřešovanému patnáctiletému chlapci, potvrdila ve středu policie. Kriminalisté nyní budou zjišťovat, za jakých okolností se dostal do vody. Zřejmě zemřel bez cizího zavinění. Policisté i dobrovolníci po chlapci pátrali od půlky dubna.

ilustrační foto

"Identifikační úkony potvrdily, že na hladině řeky Svratky nalezené tělo patří pohřešovanému mladíkovi. Kriminalisté budou při dalším vyšetřování hledat odpověď, za jakých okolností se dostal do vody. Zatímní vyšetřování napovídá tomu, že zemřel bez cizího zavinění," uvedla policie.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.