Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Škoda Auto: Zpoždění brexitu ohrožuje investice i pracovní místa v odvětví

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v automobilovém průmyslu, který je se svými až pětiletými vývojovými cykly závislý na dlouhodobé jistotě plánování, řekla mluvčí automobilky Škoda Auto Simona Havlíková. Škoda podle ní potřebuje stejně jako celý průmysl velmi rychle vyjasnit, jak budou vypadat vztahy mezi Velkou Británií a EU.

Ilustrační foto.

"Současný vývoj okolo brexitu stále bedlivě sledujeme a zkoumáme celé spektrum možných dopadů. Znamená pro nás další období pochybností a nejistoty v plánování. V této obtížné situaci se i nadále připravujeme na všechny možné scénáře," řekla Havlíková.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Chaos, rušené spoje i vraky na kolejích. Otestovali jsme první den drážní revoluce

Na řadě železničních tratí vyjeli v neděli spolu s drážním “novým rokem”, neboli novým jízdním řádem, soukromí dopravci, kteří nahradili stávající státní České dráhy. Některým z nich se však nevyhnuly problémy a jejich spoje musely být zrušeny. V Ústeckém kraji, kde se nově potkává dokonce šest dopravců, se cestování vydal v první den liberalizace otestovat redaktor Aktuálně.cz.

Dopravce Die Länderbahn.

Právě v Ústeckem kraji čeká na cestující jedna z největších změn. Na tamější tratích potkají nově šest železničních dopravců: kromě Českých drah ještě RegioJet, GW Train Regio, AŽD Praha, Arrivu a německého dopravce Die Länderbahn.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Češi opět jezdí na dovolenou do Egypta, země investovala do bezpečnosti a je levná

Mezi českými turisty znovu stoupá zájem o cesty do Egypta. Zatímco v první polovině tohoto desetiletí, tedy v období takzvaného Arabského jara a následných politických zvratů, se počet turistů z tuzemska snížil téměř až o polovinu, v posledních třech letech se vrací na úroveň před deseti lety. Vyplývá to z informací největších cestovních kanceláří.

Šarm aš-Šajch

Pro Egypt je turistický ruch po výnosech z provozu Suezského průplavu nejdůležitější součástí hospodářství. Severoafrická země proto výrazně pocítila, když po roce 2011 nastal velký úbytek turistů, a to téměř z celé Evropy. Příčinou poklesu zájmu byla zejména nestabilní politická situace v zemi a jejím okolí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Enkláva na druhou. Lovci geografických kuriozit můžou najít poklad i v nudné poušti

Spojené arabské emiráty (SAE) nenabízí turistům zrovna moc zajímavostí, pokud tedy není vaší vášní nakupování v klimatizovaných halách protkaných pohyblivými chodníky či cachtání se v moři u rozlehlých hotelových rezortů obehnaných ostnatým drátem. Přesto jde v této díky ropě prudce se rozvíjející zemi najít místa, která najdete jen málokde.

Území, jež by zdatný atlet přehodil kamenem, je tak sice zcela obklopeno ománskou exklávou, ale patří plně pod emiráty. Vedle starého datlového sadu nedávno vznikla nová Nahva (na snímku).

Může jím být třeba Nahva - enkláva na druhou, nebo též enkláva v exklávě. Anebo exkláva v enklávě? Záleží z jaké strany emirátsko - ománské hranice se díváte. Pro milovníky geografických kuriozit každopádně může představovat pořádný "zářez" do cestovatelského deníčku.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Češi nejraději spoří pod tlakem dluhů, zvládnou však jen pár stovek. Úroky moc neřeší

Čechům letos stouply průměrné měsíční úspory o 233 korun na 2720 korun. Podíl jejich úspor na hrubých příjmech se dlouhodobě pohybuje kolem deseti procent. Z analýzy České spořitelny (ČS) vyplývá, že velká část střadatelů (36 procent) nechává peníze na běžných účtech v bankách, přestože jejich výnosnost je v naprosté většině případů nulová.

Podle průzkumu spoří dva z pěti Čechů pevnou částku každý měsíc, zatímco 60 procent lidí vytváří měsíční úspory podle toho, jak v daném měsíci vyjdou s penězi. Největší tlak na tvorbu úspor vyvolávají rostoucí náklady na bydlení.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.