Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Škodí jaderná energetika klimatu? Brusel zatím nerozhodl, Česko zůstává v napětí

Patří jaderná energetika mezi udržitelné zdroje energie? Právě na tuto otázku měla tento týden odpovědět Evropská komise. Rozhodnutí ale oddálila, otázka jaderné energetiky totiž patří v rámci Evropské unie k nejkontroverznějším.

Jaderná elektrárna Temelín

Pokud chce Evropská unie snížit emise skleníkových plynů a zpomalit globální oteplování, bude muset investovat jen do sektorů, které jsou v tomto směru udržitelné a ohleduplné k životnímu prostředí.

Jejich seznam Evropská komise zveřejnila tento týden. Nachází se na něm například výroba elektřiny a tepla ze solární či větrné energie, produkce biopaliv, systémy pro zadržování vody nebo výroba baterií. 

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nové byty v Praze zdražily o 5,5 procenta. Roste také zájem o místnost pro pracovny

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci března meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta na 112 233 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 2,2 procenta na konci loňského roku. Ukázaly to údaje developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle realitního portálu Bezrealitky se také v koronavirové době zvedají ceny pronájmů za byty s oddělenou pracovnou.

Ilustrační foto.

Z údajů developerských firem také vyplynulo, že počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2100, bylo jich nejvíce za posledních deset let. Počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl více než o desetinu na 4200, což je nejméně za poslední tři roky.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Penta prodala podíl ve vydavatelství Petit Press. Získal ho fond spojený se Sorosem

Společnost Penta Investments prodala svůj podíl 34 procent ve slovenském vydavatelství Petit Press fondu Media Development Investment Fund New York (MDIF) spojenému s finančníkem Georgem Sorosem. Dalších 5,5 procenta akcií od Penty získali manažeři Petit Pressu. Penta transakci potvrdila, cenu nezveřejnila.

Ilustrační foto.

Společnost Petit Press je s 35 tituly druhým největším vydavatelstvím na Slovensku. Kromě celostátního deníku SME vydává regionální týdeník MY a řadu zájmových magazínů.

Většinovým vlastníkem vydavatelství Petit Press je od jeho založení v roce 1993 První Slovenská Investiční společnost (PSIS). Penta do mediálního domu vstoupila v roce 2014. Po jejím vstupu odešlo část redaktorů SME a založilo vlastní noviny Denník N.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Analytici: Krize s Ruskem by postihla spíš jednotlivé firmy, není třeba bát se o ropu

Současná krize v česko-ruských vztazích by v případě dopadu na vzájemné obchodní vztahy postihla především strojírenské a potravinářské firmy. Celkový dopad na ekonomiku by však nebyl nijak dramatický. Díky nastavení obchodních vztahů, které se týkají celé Evropské unie, není třeba obávat se ani případného zastavení dodávek zemního plynu či ropy z Ruska. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Ilustrační foto.

Česká republika ve čtvrtek oznámila v souvislosti s kauzou výbuchu ve Vrběticích, že zastropuje a tím pádem sníží počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, uvedla v reakci podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jednostopá senzace, která nestárne. Slavné skútry Vespa na jedinečných fotkách

Jednostopá senzace, která nestárne. Slavné skútry Vespa na jedinečných fotkách

Prohlédnout si

Nejslavnější skútr na světě? Na to je jen jediná odpověď, italská Vespa. Po válce měla motorizovat Itálii a stát se levným dopravním prostředkem, který rozhýbe ekonomiku. Ale Vespa, tedy italsky vosa, toho dokázala mnohem, mnohem víc. Milují ji lidé bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální příslušnost a proslavil ji i film. A dnes uběhlo už 75 let od jejího vzniku. Podívejte se na unikátní fotky.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Plán přidělovat byty po Airbnb lidem v nouzi má díry. Přesvědčit majitele bude těžké

Praha chce zabít dvě mouchy jednou ranou. Plánuje si pronajímat byty od soukromých vlastníků a tím i omezit trh s krátkodobým ubytováním na platformách typu Airbnb. Nemovitosti by poskytla lidem v nouzi, kteří si těžko hledají finančně dostupné bydlení, tedy třeba seniorům nebo samoživitelkám. Program by mohl začít fungovat už v červnu. Zda se ale uchytí, bude záležet hlavně na ochotě majitelů.

Ilustrační foto: Stop Airbnb - Protest proti Airbnb v bytě v Jindřišské ulici.

Pražský magistrát si chce byty pronajímat přes Městskou nájemní agenturu (MNA), jejíž zřízení avizoval v únoru. Už tehdy uvedl, že agentura bude mít na starosti právě spolupráci města se soukromými vlastníky bytů s cílem najít bydlení pro sociálně slabší skupiny. 

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.