Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Riziko popálení, chybný návod. Inspekce zkontrolovala přístroje pro péči o vlasy

U většiny přístrojů pro péči o vlasy prověřených Českou obchodní inspekcí (ČOI) odhalila kontrola chyby. Požadavkům nevyhovělo pět z devíti testovaných vysoušečů vlasů, kulem a vlasových žehliček, a jeden fén dokonce inspekce označila za nebezpečný. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ve čtvrtek ČOI zveřejnila. Prověrka byla součástí mezinárodní akce, při níž bylo otestováno 109 výrobků pro péči o vlasy. Bezchybných bylo jen 46 z nich.

Ilustrační foto.

Česká inspekce testovala tři modely fénů, tři modely kulem a tři modely žehliček na vlasy. Stanoveným požadavkům neodpovídal jeden fén, dvě kulmy a dvě žehličky. Nedostatky byly většinou v návodech k použití přístrojů, které například neobsahovaly některá varování.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Češi si půjčují stále víc, ale dokáží splácet. Pomáhá přístup bank i rostoucí mzdy

Celkový dluh obyvatel Česka činil ke konci prvního pololetí 2,38 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 148,7 miliardy korun. Nesplácený dluh naopak klesl o 5,5 miliardy na 31,4 miliardy korun. Počet lidí, kteří měli problém se splácením svých půjček na spotřebu, se meziročně snížil o 61 tisíc na 215 tisíc, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Ilustrační foto.

Počet lidí, kteří nesplácejí své půjčky určené primárně na spotřebu, se ve větší míře snižuje v posledních třech čtvrtletích. Na konci druhého čtvrtletí 2019 bylo těchto lidí o pětinu méně než o rok dříve a téměř o třetinu méně než před třemi lety, kdy byl jejich počet 312 tisíc nejvyšší.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Čtvrtinu života v důchodu. Chystá se prolomení věkového stropu, kdy čeká penze vás?

Ministryně financí Alena Schillerová hodlá prolomit hranici odchodu do důchodu, která je podle současných pravidel zastropovaná na 65 letech. Hospodářské noviny informovaly, že vzhledem k podpoře návrhu od opozičních stran by se jí to mohlo brzy podařit. A to i přes nesouhlas ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Právě její resort však připravil analýzu nového modelu výpočtu věku odchodu do důchodu. Ten je založen na premise, že člověk by měl v důchodu strávit čtvrtinu života a operuje tak s daty o průměrné délce dožití. Jednotlivé ročníky si mohou analýzou navrhovaný věk odchodu zjistit v kalkulačce Aktuálně.cz.

Podle současných pravidel by lidé po roce 2030 chodili do penze v 65 letech. Dál už by se důchodový věk nezvyšoval. Pokud by se zastropování prolomilo a lidé by v penzi strávili čtvrtinu očekávané délky života, tak by zejména mladší ročníky odcházely do penze výrazně později.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Šéf Volkswagenu se zajímá o podíl v Tesle. Chce získat technologie, píší média

Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury Reuters německý list Manager Magazin s odvoláním na zdroje z podniku. Diess se podle listu domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru. Mluvčí koncernu však spekulace o možném převzetí podílu v Tesle odmítl.

Ilustrační foto.

"Diess by do toho okamžitě šel, kdyby mohl," cituje Manager Magazin nejmenovaného manažera Volkswagenu. Koncern má podle listu dostatek peněz, větší problém by však mohlo představovat získání souhlasu rodin Porscheů a Piëchů. Ty ovládají holding Porsche SE, který je hlavním akcionářem Volkswagenu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Gándhí byl abstinent, vadilo Indům. Pivovar Chříč dal místo něj na pivo Vinnetoua

Západočeský pivovar Chříč změní kvůli sporu s indickou diplomacií název svého piva typu India Pale Ale. Původní název Mahátma s vyobrazením duchovního Mahátmy Gándhího nahradí v Česku populární indián Vinnetou. Pivovar speciál s Gándhím na základě přání indické ambasády tento víkend stáhne z prodeje.

Nový název piva.

O mezinárodním sporu, který produkt českého minipivovaru Chříč vyvolal, jako první informoval server E15. Kritikou nápoje se zabývalo rovněž české ministerstvo zahraničních věcí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dáme vám 10 000, když se po dovolené vrátíte. Bojuje se už i o agenturní zaměstnance

Mimořádné finanční bonusy, které automobilka Škoda Auto vyplácí kmenovým zaměstnancům několikrát do roka, už moc nepřekvapí. Ovšem takzvaný návratový bonus z dovolené pro agenturní zaměstnance je novinkou. Napjatá situace na trhu práce významně rozšiřuje pole zaměstnaneckých výhod, a to i pro externisty, kteří obvykle na bonusy a jistoty určené zaměstnancům nedosáhnou.

Až deset tisíc korun navíc dostanou od společnosti Škoda Auto v srpnové výplatě agenturní zaměstnanci, kteří se po hromadné dovolené vrátili do práce. Odboráři jim už na začátku léta vyjednali za "věrnost" takzvaný návratový bonus, který je na trhu práce v tuto chvíli ojedinělý. 

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.