Deník Aktuálně – Ekonomika

Ekonomické zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Ekonomika

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Evropa přestává kupovat osobní auta. Téměř všude klesají prodeje skoro o desetinu

Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v červnu snížil o 7,8 procenta na 1,45 milionu vozů. Uvedlo to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Mírné snížení vykázaly všechny velké evropské trhy s výjimkou Německa.

Na statistice se však podepsal také menší počet pracovních dní, kterých bylo v uplynulém měsíci letos jen devatenáct, zatímco v loňském roce 21.

Za celé první pololetí se pak poptávka v EU meziročně snížila o 3,1 procenta na 8,2 milionu. Mírné snížení vykázaly všechny velké evropské trhy s výjimkou Německa. Na tomto největším automobilovém trhu v Evropě se počet registrací nových osobních vozidel zvýšil o 0,5 procenta.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Fond životního prostředí pozastavil dotaci Agrofertu. Prověřuje projekt lihovaru

Kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.

Ilustrační foto.

"Prověřování a pozastavení financování se týkají všech projektů s tímto podezřením financovaných z národních zdrojů v mé sekci, kterou řídím, a to bez rozdílu," zdůraznil Steiner. Podle něj jde o běžný postup a v tuto chvíli opatření dolehlo na část jedné konkrétní dotace.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kongres se vyptával manažera z Facebooku na kryptoměny. Cena bitcoinu prudce klesla

Cena kybernetické měny bitcoin výrazně klesá a poprvé pod dvou týdnech se propadla pod 10 tisíc amerických dolarů (228 tisíc Kč). Bitcoin začal prudce padat poté, co manažer Facebooku začal odpovídat americkým zákonodárcům na otázky týkající se projektu Libra, což má být vlastní kryptoměna Facebooku. Sociální síť s projektem přichází v době, kdy sílí volání po kontrole digitálních měn.

David Marcus.

Krátce po projevy začaly prudce klesat i další kryptoměny. Například digitální měna ethereum před dvěma dny odepisovala více než 14 procent na 198 dolarů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Evropa si došlápne na Amazon. Prověřuje, zda obří e-shop nešikanuje menší obchodníky

Evropské dozorčí orgány prověří možné porušování pravidel hospodářské soutěže ze strany Amazonu. S americkým internetovým prodejcem zahájí oficiální šetření, uvedla ve středu Evropská komise. Chce zjistit,zda se společnost chová legálně při zacházení s obchodníky, kteří své zboží jejím prostřednictvím nabízejí.

Příjmy ze zboží nabízeného třetími stranami činí podle Amazonu již 58 procent jeho hrubých tržeb. Pokud Evropská komise pochybení ze strany firmy zjistí, hrozí jí miliardová pokuta. Změnu postoje vůči třetím stranám nařídil americkému internetovému gigantu již německý úřad pro kontrolu hospodářské soutěže.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Prokletá řada MAX. Boeing potichu mění název modelu, aerolinky ruší tisíce letů

Letouny z řady MAX od amerického výrobce Boeing mají po dvou tragických nehodách již čtyři měsíce zakázáno létat. Podle fotografií, které se dostaly na internet, se nyní před výrobní halou objevil Boeing 737 MAX 200 s novým označením. "Toxické" slovo MAX z něj vypadlo.

Boeing 737 MAX200 s označením 737-8200

Před třemi měsíci přišel americký prezident Donald Trump se sarkastickým tweetem o tom, že kdyby stál v čele Boeingu, nechá celou řadu letounů MAX přejmenovat. Během čtvrt roku se před závodem v americkém Rentonu objevil stroj 737 MAX 200 s označení 737-8200.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Každá obec ověřovaná pro úložiště jaderného odpadu dostane milion, rozhodl ministr

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poskytne obcím dotčeným výběrem hlubinného úložiště jaderného odpadu v součtu kompenzaci 53 milionů korun. Každá obec by měla dostat jeden milion.

Úložiště jaderného odpadu ve Finsku

Peníze půjdou z atomového účtu, obce si je mohou vzít, anebo je mohou odmítnout. Není to žádné výkupné, žádný závazek, je to pouze milion korun za to, že se v posledních několika letech s nimi diskutovalo, řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) po jednání se starosty. Peníze by měly dostat nejdříve v lednu 2021.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Palčivě chybějící východní část Pražského okruhu musí být o rok dříve, požaduje Babiš

Řidiči budou moci využít nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice v roce 2024, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Středočeského kraje. Stavět se má začít v roce 2021, nutné je vykoupit pozemky, uvedl předseda vlády. Náklady na stavbu více než 12,5 kilometru dlouhého úseku se blíží částce 9,4 miliardy korun.

Andrej Babiš. Záběr z volebního štábu Hnutí ANO. Praha, 26. 5. 2019.

Podle oficiálních plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je zprovoznění další části Pražského okruhu plánované v roce 2025, podle premiéra je ale nutné zkrátit termíny. Pražský okruh patří k nejvýznamnějším dopravním stavbám v Česku.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Esence češství ve smajlících. Nejvíce emocí budí politici, říká provokující grafička

Grafička Soňa Juríková vytvořila sadu smajlíků, které podle ní dobře zachycují českou kulturu. Vznikly tak emotikony představující ponožky v sandálech, Dana Nekonečného, Miloše Zemana, oblíbený český alkohol, jídlo i Ještěd. Juríková se na sociálních sítích setkává s veskrze pozitivními reakcemi. Hákliví jsou podle ní Češi hlavně na smajlíky znázorňující politiky.

Češka studující Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě v rámci školního projektu vytvořila sadu českých emotikonů čítající zhruba 180 smajlíků. "Potkala jsem několik komentářů, že je to další projekt financovaný EU, nebo se lidé divili, proč když studuji na Slovensku, nedělám slovenské emotikony," popisuje Juríková pro Aktuálně.cz některé reakce, na které narazila.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.