Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Netflix vymazal ze seriálu scénu sebevraždy mladé dívky, vadila rodičům i odborníkům

Společnost Netflix smazala po dvou letech od uvedení první řady seriálu 13 Reasons Why kontroverzní scénu, ve které 17letá studentka páchá sebevraždu. Reagovala tím na dlouhodobé stížnosti ze strany veřejnosti, filmových odborníků i lékařů.

13 Reasons Why - trailer na druhou řadu

"Věříme, že vymazání téhle scény je ku prospěchu všech teenagerů, kteří seriál sledují," cituje britský deník BBC zástupce společnosti Netflix. Videotéka čelila v posledních dvou letech kritice, odborníkům vadilo, že seriál dětem detailně ukazuje, jak spáchat sebevraždu.

Scéna, ve které si mladá studentka Hannah Bakerová vezme život, trvala tři minuty. V nové podobě diváci uvidí dívku jen před sebevraždou a po ní. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Recenze: Nového Lvího krále počítačová animace proměnila v přírodopisný dokument

Vyprahlou africkou krajinou proběhne myška a divák by skoro zajásal nad trpělivostí dokumentárního kameramana, který sleduje všední chvilky ze života drobné zvěře. Jenže nemůže.

Nový Lví král je jen otiskem opravdového světa.

Ta myška, stejně jako všichni ostatní protagonisté v nové verzi Disneyho moderní klasiky Lví král, vznikla kompletně v počítači. I tak scény podobného rázu patří k nejpůsobivějším chvilkám remaku oblíbeného příběhu o lvím království, kde se mladý lvíček Simba musí vypořádat se strýcovou zradou.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"Supermedvěd" utekl z rezervace, překonal tři elektrické ploty. Teď mu hrozí odstřel

Italové označují medvěda, který utekl z přírodní rezervace v provincii Trento, za superhrdinu z komiksu. Aby se dostal na svobodu, překonal celkem tři elektrické ploty nabité sedmi tisíci volty. Strážci po zvířeti pátrají a mají nařízení ho odstřelit.

"Medvědi přece neumí létat," říkají strážci rezervace k útěku medvěda. Fotokamera ho zachytila v lesích u města Trento.

Medvěd se dostal do rezervace poté, co italská vláda nařídila jeho odchyt. Podle tamních politiků byla šelma nebezpečná pro dobytek, obyvatele i turisty. M49, jak se chlupáč pracovně nazývá, ale v rezervaci nezůstal ani den. 

Přestože ho od svobody dělily tři čtyřmetrové ploty nabité elektřinou, dokázal je překonat a vrátit se zpátky do divočiny. Podle strážců rezervace, kteří teď po medvědovi usilovně pátrají, se utečenec pravděpodobně nachází v lese poblíž Trenta. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ekvádorské město Quito zruší soutěž krásy. Radnici vadí pokřivené stereotypy o ženách

Ekvádorská metropole Quito zruší letos soutěž královny krásy, protože podle zástupců radnice takové klání vytváří pokřivené stereotypy o roli ženy ve společnosti. Informovala o tom tento týden místní média jen několik dní před finále národní soutěže Miss Ecuador.

Snímek ze soutěže Miss Universe - ilustrační foto

Radnice též oznámila, že 150 000 dolarů (asi 3,4 milionu Kč) z městské pokladny, které měly jít na tuto soutěž, budou věnovány na sociální účely.

"Žena nesmí být diskriminována například proto, že není blondýnka, nemá zelené oči nebo nemá správné míry (90-60-90)," zdůvodnila Liliana Yundaová rozhodnutí radnice zrušit soutěž Královna Quita.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Starou konírnu ve Vršovicích přestavěl na útulný byt, vybavil ho ryze českým nábytkem

Když před 150 lety statkáři vyváděli koně z malé útulné stáje v pražských Vršovicích, nikdo tehdy netušil, že koňskou sílu už brzy nahradí automobily. Technický pokrok a sled událostí dal tomuto místu na pražském dvorku pauzu na několik dekád. Teď se díky jeho novému majiteli a studiu Jan Bek Architekt probudilo znovu k životu. Z bývalé konírny společně vytvořili útulný byt a ateliér, který září barvami a překypuje českými výrobky. Podívejte se.

Podívejte se, jak to v bývalé konírně vypadá dnes.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dala výpověď a s nafukovací hospodou obráží Británii. Rezervace má až do roku 2020

Proč byste chodili do hospody, když může hospoda přijít za vámi? Zřejmě tohle si řekla i Marie-Louise Blunnová, když dala výpověď a v květnu loňského roku si koupila nafukovací podnik, se kterým teď objíždí svatby, narozeninové akce i nejrůznější festivaly po celé Anglii.

Pojízdná hospoda měří na délku 12 metrů a je ze stejného materiálu jako skákací hrady pro děti.

Bizarní nápad se během pár měsíců proměnil v úspěšný podnikatelský projekt, protože Blunnová má plný diář až do roku 2020 a ročně navštíví stovky akcí.

"Vždycky mě bavilo pořádat večírky a hostit lidi. Nikdy bych neměla dost peněz, abych si mohla otevřít hospodu, a tohle je nejlepší způsob. Nemám přehnané režijní náklady ani závazky," řekla 42letá žena z Birminghamu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rudišova Národní třída jde v září do kin, rváče Vandama ztvárnil Hynek Čermák

Režisér Štěpán Altrichter dokončil film Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Snímek v hlavní roli s Hynkem Čermákem, který kombinuje dramatický příběh s černým humorem, uvidí diváci v českých kinech od 26. září. Scénář k filmu napsal Rudiš společně s Altrichterem, který před pěti lety debutoval filmem Schmitke, za nějž byl oceněn Cenou české filmové kritiky pro objev roku.

Národní třída - trailer

"Ta moje kniha je temná, ale má i hodně černého humoru. A právě to jsme se snažili ve filmu posílit. Jde to spolu ruku v ruce. Když někdo zajde s Vandamem na pivo, poučí se o životě, ale zároveň se taky, myslím, hodně zasměje," uvedl k filmu Rudiš.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Instagram skryl počet "lajků". Nízký počet srdíček u fotek snižoval lidem sebevědomí

Instagram zahájil v řadě zemí test, ve kterém chce zjistit, jestli se skrytým počtem "lajků" zmizí i tlak na samotné uživatele. Podle odborníků může nízký počet srdíček snižovat sebevědomí lidí, je také častou příčinou deprese a úzkostí.

Sociální síť na sdílení fotografií svůj záměr oznámila letos na jaře. Do této chvíle skryla počet srdíček v Kanadě, Austrálii, Irsku, Itálii, Japonsku, Brazílii či na Novém Zélandu.

Nová metoda má ukázat, jestli neznámý počet "to se mi líbí" zmírní tlak na uživatele zveřejňovat líbivé příspěvky. "Předpokládáme, že se lidé budou více soustřeďovat na vyprávění svého příběhu," řekla zpravodajskému serveru BBC Mia Garlicková, která řídí strategii Instagramu a Facebooku na Novém Zélandu a v Austrálii.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vyměňte moře za jezero. Achensee nabízí pohádková zákoutí i adrenalinovou dovolenou

Největší jezero Tyrolska se nachází na západě země, z Prahy k němu dojedete autem za pět a půl hodiny. Obklopují ho dvoutisícové vrcholky a v létě je skvělou alternativou pro ty, kteří místo tropických veder preferují pestrou dovolenou. Jezero má devět kilometrů na délku a obklopují ho tři obce - Achenkirch, Maurach a Pertisau. Pro jeho polohu mezi horami se mu přezdívá rakouský fjord. Podívejte se na snímky od Achensee, které vás přesvědčí o tom, vyměnit známé evropské pláže za klidnější pobyt v Tyrolsku.

Největší jezero Tyrolska obklopují dvoutisícové vrcholky a v létě nabízí řadu aktivit pro adrenalinové nadšence i pro pohodovou dovolenou.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Recenze: Rusá Florence a její mašina na Colours sršili emocemi, vzývali pospolitost

Tolikrát kamery při včerejším prvním dnu festivalu Colours of Ostrava zabraly bosé nohy zpěvačky Florence Welchové, až člověk nabyl pocitu, že sleduje anděla chystajícího se vzlétnout.

Nedodržela jsem to, o čem zpívám, a stejně tu jsem, řekla Florence Welchová.

V poloprůsvitné noční košili, tak nějak celá vzdušná, éterická, vtrhla na jeviště jako živel a celý večer se pohybovala v piruetách. Tančila, točila se na špičkách, rozbíhala a zase zastavovala, zatímco za ni vlály rozpuštěné zrzavé vlasy kontrastující s bledou pokožkou.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Oldřich Kaiser prodělal infarkt a leží v nemocnici. Divadlo přesouvá jeho hry na září

Herec Oldřich Kaiser leží po infarktu v nemocnici. Divadlo Kalich zahájilo počátkem léta provoz nové letní scény na Žižkově, kde se uvádějí hry s Kaiserovou účastí. Kvůli tomu, že herec musí po infarktu zůstávat v klidu, se některá představení přesouvají na září.

Oldřich Kaiser

"Nová pražská letní divadelní scéna pod žižkovskou věží přistupuje ke změně programu festivalu Hvězdné léto. Červencová představení s Oldřichem Kaiserem Žena za pultem 2: Pult osobnosti a kabaret Jak Kubrt se Sněhurkou jeli vlakem přesouvá na září. Herec momentálně leží na jednotce intenzivní péče s prodělaným infarktem myokardu," sdělil mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.