Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jeníček a Mařenka jako syrový biják. Zpěvák Rammstein vydal desku, veze ji do Prahy

Když se letos na jaře po deseti letech konečně objevilo nové album německých provokatérů Rammstein, málokoho napadlo, že zpěvák kapely Till Lindemann právě „trpí“ tvůrčí hyperaktivitou a v tichosti pracuje rovněž na sólové desce. Ta vyšla nedávno, jmenuje se F & M a Pražané ji naživo uslyší 10. února 2020 v novém sále O2 universum.

Duo Lindemann tvoří Peter Tägtgren a Till Lindemann.

Hovořit o sólovém albu je však v tomto případě zavádějící. Pod jménem Lindemann se rozumí dvoučlenný projekt, jehož rovnocenně důležitou polovinu tvoří Peter Tägtgren: v branži vysoce respektovaný švédský hudebník, skladatel a producent, který dlouhá léta stojí v čele jednak surově deathmetalových Hypocrisy, jednak posluchačsky přijatelnější a komerčně úspěšnější skupiny Pain.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Wellness přestává Čechům stačit, kvůli stresu a únavě odpočívají ve tmě i na farmách

Ještě před pár lety byla představa odpočinkové dovolené spjatá s all-inclusive ubytováním u moře nebo wellness hotelem někde v přírodě. V poslední době však roste zájem o pobyty, které lidi odstřihnou nejen od internetu, ale také od ostatních v jejich okolí.

Na vzestupu jsou pobyty na farmě. Farma Naděje ve Středočeském kraji si poskytováním ubytování chce vydělat na další zázemí a případně i nové farmy. .

Náročné zaměstnání, hektický životní styl, vleklé zdravotní i psychické problémy, únava nebo touha oprostit se od každodenního shonu. To jsou nejčastější důvody, pro které se lidé vydávají na ozdravné pobyty do míst, kde se mohou ponořit sami do sebe. Ať už se jedná o maringotku u lesa, osamocenou vesnici v horách nebo pokoj v absolutní tmě.

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Když tetování zachraňuje Amazonii. Češi vybírají peníze na zalesnění pralesa

Petra Hlaváčková toho ještě před pár lety o stavu amazonského pralesa v Ekvádoru moc nevěděla. Před třemi lety tu ale strávila několik týdnů a rozhodla se přispět k jeho záchraně a podílet se na blokování nelegální těžby. Letos v půlce prosince již podruhé pořádá charitativní akci Forest.ink, do které se zapojila i řada známých českých a slovenských tatérů.

Česko-ekvádorské organizace nakupují pozemky v okolí přírodní rezervace El Paraíso, aby zabránili další těžbě Amazonie.

Brněnská rodačka Petra Hlaváčková se jako absolventka střední umělecké školy roky živila jako tatérka, díky čemuž cestovala a žila v různých koutech světa. Ve 26 letech se však rozhodla pro změnu svého uspěchaného života a narazila na starobylé amazonské šamanské techniky.

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zaměstnanci sběrného dvora objevili více než půl milionu korun, peníze darují charitě

Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20 tisíc liber (v přepočtu více než 600 tisíc korun), daruje celou částku dvěma místním charitám. Napsal o tom server The Independent. Firma Sackers, která sběrný dvůr provozuje, původně peníze odevzdala na policii. Když se však o ně nikdo nepřihlásil, připadla hotovost nálezcům.

Ilustrační foto.

Šéf sběrného dvora Kevin Harrington letos médiím popsal, že nečekaný nález hromady bankovek a mincí přišel poté, co pracovníci začali s pomocí strojů rozřezávat sejfy, které se ve dvoře za dlouhou dobu nashromáždily.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Hvězdy dotančily. Podívejte se na vítěze StarDance a připomeňte si ostatní účastníky

Finálová šestice, zleva: Veronika Khek Kubařová s Dominikem Vodičkou, Jakub Vágner s Michaelou Novákovou a Matouš Ruml s tanečnicí Natálií Otáhalovou.

Prohlédnout si

Taneční soutěž StarDance v sobotu vyvrcholila a jejími vítězi se stali Veronika Khek Kubařová a tanečník Dominik Vodička. Porotu zaujali nejen svou rumbou a tangem, ale především volným stylem. Ten Khek Kubařová tančila na píseň Hany Hegerové Potměšilý host a při tanci ji i zpívala. Na druhém místě skončil herec Matouš Ruml s tanečnicí Natálií Otáhalovou. Připomeňte si i další účastníky soutěže.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Pot hrdinů i zrádců. Autor historických průvodců Padevět vydal knihu povídek

Spisovatele Jiřího Padevěta, specialistu na historické průvodce, fascinuje stará pravda. Že hrdinové i zrádci jsou jedné lidské podstaty. Stejně se potí, mají strach, budí se ze snu, nudí se a většinu jejich dní naplňují banality.

Spisovatel Jiří Padevět vede nakladatelství Academia.

V povídkové knize Sny a sekyry, již nedávno vydalo nakladatelství Host, se Padevět zaměřuje na obyčejnost, která obestírá historické okamžiky. Co z okna svého pokoje na Staroměstském náměstí viděl Franz Kafka, když se vyhlašovalo Československo? Co dělal Jan Palach, než opustil Všetaty před svou poslední cestou do Prahy? Čím se posilnil agent StB Ludvík Zifčák, než se vmísil mezi demonstranty 17. listopadu 1989?

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Populární seriál Koruna na Netflixu zvyšuje zájem lidí o moderní britskou historii

Populární seriál Koruna (The Crown), jehož třetí série měla v listopadu premiéru na streamovací televizi Netflix, výrazně zvýšil počet lidí, kteří se zajímají o moderní britskou historii. Deník The Times píše, že se ve dnech po zpřístupnění nových dílů několikanásobně zvýšil počet těch, kteří si na Wikipedii prohlíželi hesla věnovaná někdejšímu premiérovi Haroldu Wilsonovi či princezně Margaret.

Vanessa Kirby (na snímku vpravo) představuje v seriálu sestru královny Alžběty II. princeznu Margaret.

Ministerský předseda Wilson ztvárněný hercem Jasonem Watkinsem má v nových dílech seriálu, který rekapituluje události z let 1964 až 1977, velký prostor. Od poloviny listopadu bylo jeho heslo na Wikipedii zobrazeno více než 1,8milionkrát, až do premiéry přitom stránku navštívilo maximálně tři tisíce lidí denně.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Čína staví největší říční loď na světě, kajuty mají 80 metrů a výhled na Tři soutěsky

Čína staví největší říční loď na světě, kajuty mají 80 metrů a výhled na Tři soutěsky

Prohlédnout si

Elbe Princesse plující mezi Prahou a Berlínem je největší loď, která kdy v Česku byla vidět. Avšak v porovnání s „říčním hotelem“, který právě dokončuje Čínská lidová republika, působí s nadsázkou jako bárka. Obří loď nazvaná Victoria Sabrina slibuje hotelové pokoje o 80 metrech čtverečních. Vypluje na řece Jang-c’-ťiang a bude čerpat energii z hydroelektrárny Tři soutěsky.

That's it. You read the whole issue.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.