Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

U Křižíkovy fontány se sejde 2500 lidí, zahrají Chinaski a Šporcl

Pod názvem Šance pro kulturu se příští úterý 11. května u Křižíkovy fontány v Praze uskuteční pilotní koncert pro 2500 diváků. Na akci konané v době, kdy Česko začíná uvolňovat opatření proti pandemii koronaviru, zahrají skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a hosté.

Poslední koncert skupiny Chinaski v dlouholeté sestavě se konal v prosinci 2017 v Brně.

Koncert se koná za podpory ministerstev kultury i průmyslu a obchodu, říká Martin Zvoníček z pořádající Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury.

Podobně jako čtyři akce festivalu Pražské jaro nebo večer České filharmonie se jedná o pilotní projekt, který má naznačit cestu k pomalému návratu diváků. Cílem je ukázat, že koncerty jsou bezpečné, pokud organizátoři i účastníci dodrží doporučená opatření.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Legendární pekáč břišních svalů Wahlberga je pryč. Herec dramaticky tloustne

Za pouhé tři týdny zvládl hollywoodský herec nabrat deset kilogramů a dalších deset ho ještě čeká. "Chci jít do pekárny, na palačinky, snědl bych všechno, co mi přijde pod ruku", přiznal Mark Wahlberg.

Legendární pekáč břišních svalů  Wahlberga je pryč. Herec dramaticky tloustne, přibral už 10 kg

Důvodem razantní změny je role v připravovaném režisérském debutu Rosalind Rossové s názvem Stu. Mark Wahlberg by měl celkově pro roli boxera, který se stane knězem, nabrat necelých 20 kilogramů. 

Už před měsícem prozradila hollywoodská hvězda v show Jimmyho Kimmela, že se na proces přibírání váhy těší: "Každý den budu jíst kuřecí nugety, křidýlka a zapiju to šesti plechovkami piva."

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi

Galerie Středočeského kraje otevřela, láká na sochy i výstavu o Svobodovi

Prohlédnout si

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se v úterý po vynucené koronavirové pauze otevřela návštěvníkům. Nabízí prodlouženou výstavu o scénografovi Josefu Svobodovi, první zájemci si však prohlédli také nové expozice Alžběty Josefy, Jana Kubíčka, Petra Písaříka a Adély Součkové.

Podmínkou pro vstup je dodržení striktních hygienických pravidel. Na počty návštěvníků dohlížejí pokladní a produkční. "Ti si to samozřejmě hlídají," doplňuje ředitelka galerie Jana Šorfová.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zámek Liběšice je na prodej za 35 milionů. Krásnou památku hyzdí barevné stěny a lino

Zámek Liběšice je na prodej za 35 milionů. Krásnou památku hyzdí barevné stěny a lino

Prohlédnout si

Ústecký kraj znovu draží rozlehlý zámek Liběšice. Památkově chráněná budova je už sedm let prázdná a nedaří se pro ni najít nového majitele. V 80. letech ji stát přizpůsobil domovu důchodců a následně v ní sídlil ústav pro mentálně postižené. V interiéru je lino a barevné stěny, které narušují atmosféru 19. století, kdy zámek vlastnil továrník Josef Schroll z Broumova. To vše se dá ale upravit.

První dražbu zámku na Litoměřicku kraj vyhlásil už v roce 2017. Vyvolávací cena tehdy byla 40 milionů korun. Od té doby jeho cena spadla o pět milionů, nikdo o něj ale nejeví zájem. Ve čtvrtek 6. května zkusí kraj památku nabídnout už počtvrté na svém webu.

Podívejte se, co všechno k zámku patří a jak vypadá uvnitř.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Belgický farmář omylem posunul hranici země s Francií. Stála v cestě jeho traktoru

Belgický farmář způsobil rozruch, když bezděčně změnil hranici své země s Francií. Zemědělec nedaleko belgické obce Erquelinnes posunul o 2,29 metru hraniční kámen dále na francouzské území. Zřejmě stál v cestě jeho traktoru.

Ilustrační foto

Nově vytyčené hranice si všiml místní amatérský historik při procházce lesem. Incident místo mezinárodního pozdvižení vyvolal spíše úsměvy na obou stranách hranice, uvedl server BBC.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Bavorsku zemřel muž po otravě ocúnem, spletl si ho s medvědím česnekem

V Bavorsku zemřel muž poté, co si prudce jedovatý ocún jesenní spletl s medvědím česnekem. Koncem dubna si z rostliny připravil omáčku, po které se mu udělalo zle a skončil v nemocnici, kde otravě podlehl. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii.

Muž z okresu Freising omáčky, do níž omylem dal ocún, snědl jen několik lžic, protože mu připadala hořká. I to však stačilo ke smrtelné otravě, uvedl policejní mluvčí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kovanda či Mančuška. Královéhradecká galerie získala sbírku za 12 milionů

Galerie moderního umění v Hradci Králové získala za 12 milionů korun sbírku Karla Tutsche čítající téměř 800 děl. Jedná se o největší akvizici umění v historii krajských galerií. Přes dvacet klíčových děl z Tutschovy kolekce je do 23. května k vidění ve čtvrtém patře galerie. Ta ji v ucelené podobě vystaví v roce 2023 poté, co sbírku detailně probádá.

Obraz nazvaný Tortour od Markuse Selga.

Jedná se o významný dokument sběratelství sahající do 80. let minulého století. Karel Tutsch nejprve v brněnském vysokoškolském klubu pořádal výstavy studentů Akademie výtvarných umění. Od roku 1986 pak provozoval nejstarší zdejší soukromou Galerii Na bidýlku v Brně. Sídlila v nevelkém podkrovním bytě na Václavské ulici, byla důležitým místem setkávání neoficiální československé scény.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Řezník točí pokračování drsné komedie Párty Hárd. Herce platíme pervitinem, tvrdí

Režisér Martin Pohl, známý také jako raper Řezník a autor Martyho frků, chystá pokračování nekorektní a divoké komedie Párty Hárd. "Očekávejte zběsilou jízdu plnou černého humoru, hlášek a nevšedního dobrodružství," láká filmový tvůrce. Běžný divák tuzemského filmu bude podle Pohla z Párty Hárder lehce zaskočen.

I v Párty Hárder se objeví kamarádi Miky a Tomáš, kteří si chtějí užít festival Summer Massacre.

Film Párty Hárd byl po uvedení před dvěma roky nějakou dobu nejlépe hodnocenou českou komedií. Nyní se chystá pokračování, které se jmenuje příhodně Párty Hárder. První díl sledoval partu teenagerů, kteří se snažili uspořádat nezapomenutelný večírek, aby oslnili své vyvolené dívky a dočkali se první soulože.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kdo stvořil státní správu? Bůh. Česky vyšla skvělá irská novela

Bezvýznamný úředníček označený pouze iniciálou P., rozuměj podřízený, jednoho dne ve své dublinské kanceláři zalomí klíč v zámku. Uvězní tak sám sebe, což je situace, která nemá precedens, čili je nemožné ji řešit, neboť na něco takového není protokol.

Co když v úřadu nastane situace, na kterou není protokol? Ilustrační snímek ze 30. let minulého století.

Uklízečka tedy přivolá referenta, ale ten nejprve potřebuje znát číslo klíče a číslo místnosti, až poté může záležitost ve státním aparátu postoupit dál. Frustrovaný a pocitem viny vyčerpaný hrdina, natolik semletý systémem, že nedokáže samostatně myslet, mezitím začíná pociťovat žízeň i další, řekněme opačné tělesné potřeby.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Drsná romantika ze severu Ruska: Na sníh v plavkách a na zahřátí alkohol

Ukončení sezony v lyžařském středisku Big Wood proběhlo velkolepě. Více než tisícovka lyžařů a snowboardistů vyměnila své tradiční teplé kombinézy za plavky a vyrazila na svah. Případné pocity chladu řešili polonazí odvážlivci alkoholem.

Na sjezdovku v bikinách. Lyžařská sezona na severu Ruska je oficiálně ukončená

"Nám není zima, máme vodku," přiznali amatérští sportovci odění jen do plaveckých úborů místním médiím.

Lyžařské středisko v Murmanské oblasti na severu Ruska letos hlásí rekordní návštěvnost, a tak ani na letošní ukončení sezony nesměla chybět akce s názvem Khibiny Bikini, kdy si za hlasitého hudebního doprovodu sjedou svah ti nejodvážnější. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vzniká fanouškovský dabing do Kingdom Come. Tvůrcům přispěl 100 tisíc i Dan Vávra

Kingdom Come: Deliverence bude mluvit česky. Postarají se o to nadšenci, kteří do projektu ulovili zvučná jména. Hlasy středověké hře propůjčí Jan Přeučil, Karel Zima nebo Petr Gelnar. Projekt finančně podpořil i hlavní scenárista Dan Vávra.

Podívejte se na ukázku českého dabingu Kingdom Come: Deliverence

Hra Kingdom Come: Deliverance vyšla před třemi roky a určitý okruh hráčů se stále obtížně smiřuje s faktem, že v ní chybí český dabing. Tvůrci z Megarana Studios a Pilger Film se proto rozhodli, že si středověký titul namluví sami. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Mies van der Rohe opět září. Berlín opravil galerii za 3,6 miliardy korun

Po několikaleté rekonstrukci se návštěvníkům v létě znovu otevře Nová Národní galerie v Berlíně, kterou navrhl slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe, v Česku známý především brněnskou vilou Tugendhat. Stojí nedaleko Postupimského náměstí a vlastní významnou sbírku umění 20. století včetně děl Edvarda Muncha, Pabla Picassa či Francise Bacona.

Na aktuálním snímku je Nová Národní galerie už po rekonstrukci.

Petra Wesselerová, prezidentka Spolkového úřadu pro výstavbu a územní plánování, již symbolicky vrátila klíče od budovy Michaelu Eissenhauerovi, řediteli Státních muzeí v Berlíně. Toto sdružení spravuje 17 berlínských kulturních institucí včetně právě Nové Národní galerie, píše agentura DPA.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.