Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Hilský vydal novou knihu, na téměř 800 stranách popisuje Shakespearovu Anglii

Nová kniha Martina Hilského nazvaná Shakespearova Anglie přináší celistvý pohled na dobu slavného dramatika. Navazuje na autorovo předchozí dílo Shakespeare a jeviště svět.

Martin Hilský téměř celý život zasvětil překladům děl Williama Shakespeara.

Obsáhlá publikace s podtitulem Portrét doby je rozčleněna na 36 kapitol a 236 krátkých, esejisticky psaných podkapitol. Zabírá 768 stran, publikovala ji Academia.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Skočil za aligátorem a zachránil štěně. Video seniora s doutníkem je světovou senzací

Zatímco 74letý Richard Wilbanks seděl u vody na svém floridském pozemku, vyrušilo ho kňučení jeho čtyřměsíčního psa. Rychle zareagoval a skočil pro něj do blízkého jezírka. Z vody vytáhl nejen tonoucí štěně, ale také aligátora, který jej stále držel za nohu.

Skočil do jezírka, aby vytáhl štěně z čelistí aligátora

K události došlo přímo na pozemku důchodce ve floridské vesnici Estero. Incident zachytila kamera, kterou ochranáři umístili na Wilbanksův pozemek s jeho svolením. 

Sevřené čelisti aligátora se mu podařilo roztáhnout a svého psa tak vysvobodit. "Byl jsem v šoku. Všechno se odehrálo tak rychle," popsal svůj zážitek Wilbanks v rozhovoru pro americkou stanici NBC. Pes vyšel z incidentu jen s drobným poraněním, útočícího plaza ochranáři z pozemku přesunuli jinam.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nic lepšího koronakrize světu nedala. Nick Cave ukazuje, jak prožívat samotu společně

Film nazvaný Idiot Prayer a uplynulý pátek vydané stejnojmenné album pomyslně završuje jednu z nejimpozantnějších proměn v rockové historii. Australský zpěvák Nick Cave při intimním sólovém koncertu kondenzoval samotu a pobídl diváky, aby ji sdíleli společně. Nic lepšího zatím koronavirová krize lidstvu nenabídla.

Velkolepou scenérii sálu Alexandra Palace mění pouze tlumené barvy reflektorů.

Muzikanti po celém světě od jara dumají, jak neztratit kontakt s fanoušky. Světové hvězdy streamovaly od domácích krbů, pořádaly benefice, dávaly nahlédnout do zkušeben nebo experimentovaly s interaktivními přenosy. Někteří v prázdných koncertních halách odpalovali pyrotechniku, snad aby navodili pocit, že se vlastně nic neděje.

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Český seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy. Jako první v historii

Český internetový seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů. Stal se tak prvním tuzemským seriálem, který na prestižní televizní ocenění zatím dosáhl. Galavečer s předáváním cen se letos kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil on-line. Mezinárodní ceny Emmy se udílejí v 11 kategoriích.

Jakub Nemčok jako patnáctiletý Marty v seriálu #martyisdead

Čeští diváci mohli udílení těchto cen sledovat mimo jiné ve vysílání internetové televize Mall.tv, která je spolu se společností Bionaut a sdružením cz.nic spolutvůrcem oceněného českého seriálu. Cenu převzali během on-line přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru

Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru

Prohlédnout si

Českou cenu za architekturu 2020 získalo sídlo sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Porota na něm ocenila spojení tradičních hodnot s estetikou a potřebami 21. století: "Bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu...“ Za návrhem stavby stojí duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Cirkus s 60 zvířaty uvízl kvůli covidu v Belgii, už rok tu bydlí na parkovišti

Cirkus Zavateli tvoří 15 dospělých, deset dětí a 60 zvířat. Poslední představení měli artisté z Francie v prosinci v belgickém městě Gembloux, od té doby jsou bez příjmů. S nástupem epidemie covidu-19 nemohli po obvyklé zimní pauze odjet na turné, a tak i s karavany, šapitó a zvěřincem už téměř rok bydlí na soukromém parkovišti uprostřed Belgie.

Ilustrační foto

"Každou zimu se na dva, nanejvýš tři měsíce, zastavíme. Zařídili jsme se tady na parkovišti, které nám zdarma nabídl majitel obchodu s nábytkem. Měli jsme odjet na začátku února. Epidemie nám v tom zabránila. Žádná obec nechtěla naše vystoupení, což je zcela pochopitelné," vysvětluje ředitel cirkusu Simon Dubois.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Veganská strava může vést k vyššímu riziku zlomenin kostí, varují vědci

Lidem, jejichž dieta je založena pouze na stravě rostlinného původu, hrozí vyšší riziko zlomenin kostí než těm, kdo jedí i maso. Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnil akademický žurnál BMC Medicine. Na výsledky výzkumu, který je založený na vzorku 55 tisíc lidí, upozornila na svých webových stránkách britská stanice BBC.

Rostlinná strava, ilustrační foto

"Je to dosud nejrozsáhlejší studie na toto téma," uvedl pro BBC vedoucí výzkumného týmu Tammy Tong z Oxfordské univerzity. "Lidi, kteří nejedí maso, speciálně pak vegany, ohrožuje obecně vyšší riziko zlomenin kostí i některých specifických zlomenin - zvláště pak zlomeniny kyčle," uvádí se v závěrech studie zveřejněných na webu žurnálu BMC Medicine

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Výřečný staromilec na cestách. Novinář Peňás vydal cestopisné fejetony

Kulturní novinář Jiří Peňás už deset let týden co týden píše krátký cestopis, záznam svých výprav po Česku a výjimečně také z návštěv blízkého zahraničí. Publikoval je nejprve v časopisu Týden, potom v Lidových novinách a poslední čtyři roky v týdeníku Echo. Loni vyšel soubor jeho „cestopisných fejetonů“ knižně poprvé a nyní se objevilo pokračování.

Jiří Peňás je staromilec se slabostí pro monarchistickou střední Evropu. Všude jezdí vlakem.

Kniha nazvaná Výpravy pro blízké i vzdálenější shrnuje přes 50 vtipných i poučných zápisků z cest.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Mikuláš s rouškou Maďary pobouřil. Cukrář teď ale sotva stíhá uspokojit objednávky

Cukrář Laszlo Rimoczi ve své malé dílně na venkově v Maďarsku nasadil svému čokoládovému Mikuláši roušku. Zamýšlel to jako lehkomyslný žert, který měl jeho zákazníky rozesmát a potěšit uprostřed zhoršující se pandemie koronaviru.

Mikuláš v roušce Maďary pobouřil, cukrář teď ale sotva stíhá všechny objednávky

Jakmile ale cukrář zveřejnil na sociálních sítích fotku svého vylepšeného Mikuláše, zaplavila ho vlna negativních reakcí. Ve skutečnosti ale zároveň raketově vzrostl počet objednávek orouškovaných figurek. Laszlo tak sotva stíhá plnit všechny zakázky. Sledujte v reportáži, jak roušky vyrábí. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Brněnský Jazzfest oslaví jubileum, přijedou Corea nebo Salvantová

Pořadatelé brněnského Jazzfestu věří, že se jim na jaře podaří uspořádat 20. ročník přehlídky. V pondělí oznámili první hvězdy, mezi nimiž jsou klavírista Chick Corea, kytarista Vicente Amigo, zpěvačka Cécile McLorin Salvantová a britské trio GoGo Penguin.

Festival v Janáčkově divadle zahájí třiadvacetinásobný držitel Grammy, klavírista Chick Corea.

Součástí příštího ročníku budou také některé koncerty odložené z letoška, kdy festival zasáhla koronavirová opatření.

"Už letos na podzim jsme si vyzkoušeli organizaci několika koncertů za zpřísněných hygienických podmínek, kde vše fungovalo na výbornou, takže o to víc věříme, že se nám koncerty podaří uspořádat i v příštím roce," říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

Plánovaná místa konání jsou flexibilní a umožní reagovat na aktuálně platná opatření.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.