Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nemám pro ně pochopení. Tom Hanks kritizuje lidi, kteří nenosí roušky

Tom Hanks, který se v březnu zotavil z nákazy koronavirem, prohlásil, že nemá žádné pochopení pro lidi, kteří během pandemie odmítají nosit roušku na veřejnosti.

Nemám pro to pochopení. Tom Hanks kritizuje lidi, kteří nenosí roušky

Přestože řada zemí zasažených novým typem koronaviru doporučuje zakrývání úst, nošení roušek nebývá povinné. A zůstává tak na lidech, jak moc budou vůči okolí ohleduplní.

Ústenky podporuje i hollywoodský herec, který v březnu prodělal v Austrálii nákazu. "Vážně to nechápu, je to to nejmenší, co může člověk udělat," řekl Tom Hanks agentuře AP na adresu lidí, kteří odmítají nosit roušky. 

"Pokud si nemůžete mýt ruce, nosit ústenku a dodržovat vzdálenost mezi lidmi, tak pro vás nemám žádné pochopení," nešetřil kritikou slavný herec.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Podcast Petra Viziny: Tolkien nejdřív stvořil vesmír a pak jej objevoval, říká Hošek

S Tolkienovým životopiscem Pavlem Hoškem o tom, proč čtou miliony lidí ságy o hobitech a Pánovi prstenů stále dokola, i když vědí, jak nakonec dopadnou.

Tolkienův životopisec, religionista Pavel Hošek.

Za našich časů se stala filmová trilogie Pán prstenů fenoménem co do popularity i výdělku. Stejně tak trojice snímků o hobitech. Filmy zpopularizovaly scenérii Nového Zélandu a každý z nich vydělal kolem miliardy dolarů.

Autorovi předlohy, profesorovi klasické filologie J. R. R. Tolkienovi, by ovšem poměřování úspěchu penězi nejspíš přišlo triviální. Jeho ságy si totiž podmanily nejen peněženky, ale hlavně fantazii diváků a čtenářů jeho epických děl, pro něž se vžilo označení fantasy.

Podcast s Tolkienovým životopiscem Pavlem Hoškem si můžete poslechnout zde:

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Obří dinosauři a pterosauři měli společného miniaturního předka, zjistili vědci

Dinosauři a pterosauři, jejichž někteří zástupci dorůstali obřích rozměrů, měli skromné začátky. Dokazuje to nově objevená zkamenělina drobného, hmyz požírajícího ještěra, který byl jejich předchůdcem a blízkým příbuzným.

Ilustrační foto

Miniaturního dravce, jež před 237 miliony let obýval záplavové oblasti dnešního jihovýchodního Madagaskaru, objevil vědecký tým ze Spojených států a Madagaskaru.

Tvor z období triasu pojmenovaný Kongonaphon kely byl dlouhý okolo 40 centimetrů a v kyčli vysoký asi deset centimetrů. Měl protáhlé nohy a drobné kuželovité zuby, jež naznačují, že si pochutnával právě na hmyzu nebo jiných malých bezobratlovcích. Patřil ke skupině plazů, jejíž příslušníky dnes vědci považují za poslední společné předky dinosaurů a pterosaurů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Setkání s Havlem i Tomáškem. Výstava připomene dalajlamovu první návštěvu Prahy

První návštěvu 14. dalajlamy v tehdejším Československu připomene výstava fotografií Stanislava Doležala, která začne tento pátek v pražském prostoru Tibet Open House. Nejvyšší tibetský duchovní v únoru 1990 přijel do Prahy na pozvání prezidenta Václava Havla, jenž se stal prezidentem krátce předtím, 29. prosince 1989.

Pražský arcibiskup a primas český František kardinál Tomášek v objetí s dalajlamou na balkonu Arcibiskupského paláce v Praze.

Výstava se koná v prostoru Tibet Open House ve Školské ulici a organizátoři ji připravili u příležitosti dalajlamových pondělních 85. narozenin. Přehlídka bude přístupná od tohoto pátku 10. července do 30. září.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Spor o venčení psů v Pásmu Gazy. Hamás pokutuje pejskaře, hrozí jim i vězením

Radikální hnutí Hamás, které vládne palestinskému Pásmu Gazy, nedávno zakázalo venčení psů na veřejných místech. Podle Hamásu je jich příliš mnoho. V Gaze je už několik let moderní vlastnit psa, byť muslimové obecně psy považují za nečistá zvířata dobrá tak nanejvýš k lovu nebo hlídání.

Saíd Ar zřídil pro zaběhlé psy útulek před čtyřmi lety. Vždy je tam dal do pořádku a nabídl k adopci. Mnozí si tehdy mysleli, že to na území, jehož obyvatelé se potýkají roky s chudobou a izraelskou blokádou, není rozhodně priorita.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jít krást koně: Filmový příběh se Skarsgårdem o rodičích a dětech

„Kdyby vás někdy zajímalo, jaký jsem vedl život, dozvěděli byste se, že dobrý – měl jsem štěstí,“ bilancuje stárnoucí protagonista hned v úvodu snímku nazvaného Jít krást koně. Divák v tu chvíli netuší, jak bolestivé životní kapitoly kronika obsahuje.

Jon Ranes v roli mladého Tronda a Tobias Santelmann jako Trondův otec.

Koprodukční norské drama Jít krást koně, které od čtvrtka promítají česká kina, může trochu mást "westernovým" názvem. Ve skutečnosti se vztahuje ke kódovému označení akcí norských účastníků odboje během druhé světové války. V odlišných souvislostech pak toto spojení používá více postav příběhu.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Léto v Plzni oživí kultura, konají se festivaly Divadelní léto a Náplavka k světu

Letní kulturní nabídku v Plzni obohatí festivaly Divadelní léto a Náplavka k světu. Obě tradiční akce museli pořadatelé kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru upravit a zmenšit. Spojili se proto s dalšími organizátory a nabízejí program na jednom místě, v parku u Ježíška na břehu řeky Radbuzy. Připojí se cyklus přednášek Pecha Kucha nebo umělci ze spolku Žongléros Ansámbl.

Zleva studenti DAMU Kryštof Dvořáček, Eliška Zbranková, Jakub Svojanovský a Jessica Bechyňová při zkoušce inscenace Poslední zrnko písku.

Od této středy do 27. července prostor patří Divadelnímu létu, které s návštěvností 9000 diváků patří k největším open-air divadelním festivalům v zemi. Organizátoři museli odložit plánovanou premiéru Shakespeara v Hollywoodu.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.