Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Místo toužení a zklamání dospěl ke smíření. Česky vyšly Cohenovy poslední texty

Kanadský písničkář Leonard Cohen se stal nesmrtelným ještě za života. Moderní kultura je bez jeho písní nepředstavitelná a těžko hledat někoho, kdo nikdy neslyšel jedinou, nebo alespoň její coververzi.

Leonard Cohen na koncertě ve Stockholmu, podzim 2013.

Písničkář a básník, který žil v letech 1934 až 2016, se stejně jako Bob Dylan stal inspirací pro mnohé autory, jeho skladby se pravidelně objevovaly a dodnes objevují ve filmech. Stejně tak se okolo jeho díla vedly debaty, zda jsou písňové texty poezie, či nikoli - což ještě nabylo na intenzitě před pěti lety, kdy Nobelovu cenu za literaturu obdržel Dylan.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Podcast Na dotek: Když naši vyprávěli, se sestrou jsme utíkaly. Dnes mě to mrzí

Se spisovatelkou Annou Strnadovou o 40 letech čekání na debut, rodinné historii volyňských Čechů nebo zmaru v jáchymovském lágru.

Spisovatelka Anna Strnadová.

Před sedmi lety za sebou zavřela dveře ředitelny základní školy v Petrově nad Desnou, městečku nedaleko Šumperka, odkud pochází a kde přes tři desetiletí učila. Začala psát o příbězích i událostech, které ji zajímají. O muži z jejího kraje, který za války omylem skončil ve wehrmachtu jako kuchař na válečné lodi minolovce, potom utekl k partyzánům a nakonec se dostal do československé armády ve Velké Británii. Nebo o své oblíbenkyni Boženě Němcové, které oproti skutečnosti přidala léta spokojeného života, aby se klasička české literatury konečně mohla v klidu těšit ze svých úspěchů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zemřel Dusty Hill. Vousatý basista byl přes půl století oporou ZZ Top

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který více než 50 let hrál na baskytaru v rockové kapele ZZ Top. Podle časopisu Rolling Stone úmrtí ve středu oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard.

Baskytarista Dusty Hill (vlevo) a kytarista Billy Gibbons na koncertě ZZ Top roku 2016.

Jejich kolega zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu. "Budeš nám moc chybět, amigo," vzkázali zpěvák Gibbons a bubeník Beard.

Dusty Hill se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava už se od té doby neměnila. Až v poslední době Hilla na turné nahradil dlouholetý technik kapely Elwood Francis, který hraje na kytaru, foukací harmoniku a právě baskytaru, doplňuje agentura AP.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vzácné fotky brněnské legendy. Sociální génius Franta Kocourek ohýbal v zubech železo

Vzácné fotky brněnské legendy. Sociální génius Franta Kocourek ohýbal v zubech železo

Prohlédnout si

Boxoval a zápasil, ale sporům se vyhýbal. Překousl minci, ohýbal železo a své kolegy doslova "vynášel v zubech", ale měl slabost pro básně, hrál v divadle a tančil ve sboru. Odkaz legendárního brněnského gladiátora Franty Kocourka žije dodnes a důkazem je i nedávno odhalený pomník u příležitosti třiceti let od jeho úmrtí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jako křeček v kleci. Američan chtěl jít po vodě až do New Yorku, skončil už na startu

Ray "Reza" Baluchi z americké Floridy plánoval jít pěšky do více než 1500 kilometrů vzdáleného New Yorku. Cestu však neplánoval po souši, ale po vodě v plavidle připomínajícím křeččí kolo. Na moři měl strávit až čtyři týdny, cestu ale musel ukončit ani ne po jednom dni.

Ray "Reza" Baluchi v pátek vyplul z floridského města St. Augustine a plánoval se dostat ke Golfskému proudu, který by mu pomohl doplout až do New Yorku.

Problémy s vybavením ho však donutily po necelém dni od tohoto úsilí upustit a k překvapení i znepokojení návštěvníků pláže vystoupil na břeh o několik desítek kilometrů dále ve městě Palm Coast, píše server CNN.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Mornštajnová prodala přes půl milionu knih, románu Listopád už přes 60 tisíc výtisků

Od roku 2013, kdy debutovala, se knih Aleny Mornštajnové prodalo již půl milionu výtisků. Ve čtvrtek to oznámilo brněnské nakladatelství Host, které osmapadesátiletou autorku z Valašského Meziříčí zastupuje.

Alena Mornštajnová první knihu vydala v padesáti letech.

Mornštajnová nejnověji letos na jaře vydala román Listopád. Náklad měl 110 tisíc výtisků, dosud se prodalo bezmála 63 tisíc, říká mluvčí Hostu Radek Štěpánek. Kniha se 12 týdnů držela v čele žebříčku nejprodávanějších titulů podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Listopád předkládá alternativní verzi dějin, kdy komunisté v listopadu 1989 s pomocí armády ustáli protesty. Tisíce demonstrujících pozavírali, vyhodili z práce, popravili nebo umístili jejich děti do výchovných ústavů.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V každém pokoji jiný příběh. Divák si vybírá, co sledovat, herečka se vzbouřila

V každém pokoji jiný příběh. Divák si vybírá, co sledovat, herečka se vzbouřila

Prohlédnout si

Diváci jako voyeuři nahlížejí průhlednými stěnami a okny do místností, za nimiž se odehrávají dusné soukromé scény. Co se stane, když se na ně podíváme shora? A když zdi zmizí? Ve Švestkovém dvoře u jihočeských Malovic uvádí Divadlo Continuo každoroční letní projekt. Letos se jmenuje Pokoje.

Inscenace režiséra a principála Pavla Štourače končí obrazem, který připomene ty nejsilnější, snové momenty jeho starších prací. V zahradě vystupují ze tmy svítící body - tváře a nahá těla herců, vtěsnaná za sklem do malých objektů. Zazáří jako velké světlušky a pomalu zhasínají.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Turista (ne)odhadl hloubku a vykročil. Video s drtivou pointou baví miliony lidí

Anglický podnikatel Martin Lewis na svou dovolenou na Maledivách asi jen tak nezapomene. Při výletu přes ostrov si chtěli s manželkou zkrátit cestu a vydali se přes podmáčenou oblast. Při přecházení mokrého bahna u řeky stačil jeden krok a Lewis nečekaně spadl do několik metrů hluboké vody. Šokující pád zachytila jeho manželka na mobilní telefon. Teď se jím baví celý internet.

Při přecházení mokrého bahna u řeky stačil jeden krok a britský podnikatel Martin Lewis nečekaně spadl do několik metrů hluboké vody.

"Abych byl upřímný, myslel jsem si, že rozhodně budu mít mokré nohy a třeba i spodní část kalhot. A říkal jsem si, že by z toho mohlo být legrační video. Tak mě manželka začala natáčet," popisoval Lewis pro agenturu Reuters.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zemřel Miroslav Jindra. Jeho životním překladem byla Hlava XXII, Hellera znal osobně

Ve věku 91 let toto úterý zemřel překladatel z angličtiny, pedagog a laureát Státní ceny za překladatelské dílo Miroslav Jindra. Na Facebooku to oznámil jeho kolega Viktor Janiš.

Miroslav Jindra na snímku z roku 2009, kdy převzal Státní cenu za překladatelské dílo.

Jindra byl podepsán pod českou verzí románů Hodiny a Domov na konci světa od Michaela Cunninghama, Chladnokrevně od Trumana Capoteho nebo Hlavy XXII od Josepha Hellera, což byl jeho nejvydávanější překlad.

Autora ostatně překladatel uváděl na besedě se studenty, když Heller roku 1997, pár let před smrtí, navštívil Prahu. "Nezapomenutelné je pro mě posezení s ním a několika přáteli u piva v proslulé pražské restauraci U Tygra," vzpomínal Jindra, podle kterého Američan "pivo ocenil, ale jídlo mu jako velkému gurmánovi bohužel vůbec nechutnalo".

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Němka vyhrála v loterii 33 milionů eur. Zjistila to, až když si šla znovu vsadit

V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo, než zjistila, že za tiket schovaný v peněžence získá skoro 33 milionů eur (840 milionů Kč).

Ilustrační foto.

Pětačtyřicetiletá vítězka se šťastnou novinu dozvěděla až ve chvíli, kdy si po nějaké době došla znovu vsadit.

"Z pomyšlení na to, že jsem celé týdny lehkomyslně nosila v peněžence skoro 33 milionů eur, mě jímá závrať," citovala výherkyni sázková společnost Lotto Bayern.

Žena vyhrála 6. června díky správnému tipu šesti losovaných čísel a jednoho superčísla ve hře nazvané 6aus49 (6ze49). Za vsazený tiket zaplatila 2,40 eura (62 Kč).

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Proměna bytu na Letné. Spojili pokoj pro služku a kuchyň, vznikla krásná ložnice

Proměna bytu na Letné. Spojili pokoj pro služku a kuchyň, vznikla krásná ložnice

Prohlédnout si

Byt mladé rodiny se nachází v činžovním domě na pražské Letné, který v druhé polovině 30. let navrhl architekt a sochař Martin Reiner. Kvůli památkové ochraně celé stavby přistoupili majitelé k rekonstrukci s citem a najali si architekty z ateliéru 0,5 Studio. Autoři přestavby navázali na historický kontext a zároveň přizpůsobili interiér současným požadavkům na bydlení.

"Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk. Dispoziční změny byly navrženy na základě minimálních stavebních zásahů. Spojením původního pokoje pro služku a samostatné kuchyně vznikla prostorná ložnice orientovaná do klidného vnitrobloku," tvrdí architekti z 0,5 Studia. Podívejte se na jejich přestavbu. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.