Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Samota hrozí každému. Film vypráví o vztazích, které skončily, ale dál nás vězní

Nový film nazvaný Asi to ukončím, který lze čerstvě vidět na Netflixu, je nejtemnějším dílem amerického scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana.

Jessie Buckleyová v roli mladé ženy a Jesse Plemons jako Jake.

Jedenašedesátiletý držitel Oscara napsal scénáře k filmům V kůži Johna Malkoviche, Adaptace nebo Věčný svit neposkvrněné mysli, sám pak režíroval Synekdochu, New York či naposledy za pomoci Dukea Johnsona animovaný snímek pro dospělé Anomalisa. V současné evropské i americké kinematografii patří mezi nejznámější kombinatoriky zaujaté hrou s časoprostorem. Snaží se líčit příběhy podle subjektivní logiky, divákům často předkládá vyprávění ubíhající v něčí mysli nebo emočním světě.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Rumunsku se našly ukradené vzácné tisky Newtona a Galileiho v hodnotě 73 milionů

Policie v Rumunsku našla ukradené vzácné knihy, včetně prvních vydání prací Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. Oznámila to stanice BBC s tím, že na 200 vzácných a cenných výtisků má hodnotu více než 2,5 milionu liber (přes 73 milionů korun).

Policisté nalezli vzácný lup, obsahující první vydání Newtona, Galileiho nebo kresby Goyi.

"Tyto knihy jsou nesmírně cenné, ale důležitější je, že jsou nenahraditelné a mají obrovský význam pro mezinárodní kulturní dědictví," uvedl detektiv Andy Durham z londýnské metropolitní policie.

Zloději cenné knihy ukradli v lednu 2017 ze skladu v londýnské čtvrti Feltham, kde svazky čekaly na převoz k aukci v americkém Las Vegas. Vyřízli otvory ve střeše a poté se po lanech spustili dovnitř budovy, čímž se vyhnuli bezpečnostním senzorům. Ven se dostali stejnou cestou.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Fila: Drtivé recenze a skandální pověst. Kvůli filmu Kočičky si diváci ruší Netflix

Francouzský snímek Kočičky je drama o dospívání jedenáctiletých dívek, které se rozhodnou účastnit taneční soutěže. Film má velkou sledovanost, zároveň je ale vystaven kritice ze strany některých předplatitelů Netflixu a konzervativních politiků. Ti snímek chápou jako propagaci pedofilie. Slabé hodnocení si Kočičky vysloužily také u uživatelů Česko-slovenské filmové databáze.

Podívejte se na videorecenzi k filmu Kočičky.

"Obviňovat snímek z pedofilie je ukázkou toho, jak někdo dokáže být naprosto nepozorný divák, protože celou dobu vám ten film ukazuje, že to, co ty dívky dělají, je v nepořádku. Předbíhají svůj věk, nechápou, do čeho se pouštějí," tvrdí filmový kritik Kamil Fila.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Febiofest začal předpremiérou dokumentu o Karlu Gottovi, cenu dostala Janžurová

Předpremiéra dokumentu o Karlu Gottovi, který natočila Olga Malířová Špátová, v pátek večer v pražském Slovanském domě oficiálně zahájila filmový festival Febiofest. Cenu Kristián převzala herečka Iva Janžurová. Druhý laureát, slovenský herec Milan Lasica, cenu obdržel jen v zastoupení.

Herečka Iva Janžurová při zahájení Febiofestu převzala cenu Kristián.

Febiofest byl kvůli pandemii koronaviru přeložen z původního jarního termínu. Opatření proti pandemii ovlivnila i jeho aktuální podobu, projevilo se to například menší účastí zahraničních hostů.

Festival by měl trvat do 25. září, ředitel Fero Fenič však v úvodním slově připustil, že kvůli pandemii může skončit dříve.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.