Kairly

Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura
  • Daily at 15:00
  • #306
  • 0 readers
  • Aktuálně.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Na Strunách podzimu vystoupí Charles Lloyd, Laura Mvula nebo průkopníci hiphopu

Festival Struny podzimu letos opět uvede klasickou hudbu, jazz, elektroniku i moderní hiphop. Představí anglickou zpěvačku Lauru Mvulu nebo českého saxofonistu Luboše Soukupa spolu s kytaristou Lionelem Louekem. Po 23 letech se na festival vrátí violoncellista Jiří Bárta.

Laura Mvula festival zahájí 15. října ve Foru Karlín.

Ze světa hip-hopu přijedou průkopníci žánru, skupina De La Soul. Letošní 23. ročník festivalu se uskuteční mezi 15. říjnem a 14. listopadem v různých pražských sálech.

"Festival zahájí a poprvé na něm vystoupí britská zpěvačka Laura Mvula, která se umí dobře pohybovat ve vážné i populární hudbě," popisuje ředitel Strun podzimu Marek Vrabec. Mvula už byla předloni hostem Colours of Ostrava, kvůli dešti však vystoupila krátce.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ambrožova Hudba Praha se vyrovnává s bolševikem v nás. Hraje mu rekviem

Když zemřel buddhista Leonard Cohen, musel mu odpadnout chlup. A ten pak bloudil světem, až se vtělil do písně Velká slova. Michal Ambrož ji na nové desce s kapelou Hudba Praha vypráví cohenovsky jemnou, folkovou silou.

Pro Michala Ambrože je album obrazem katastrofy a toho, co přijde po ní.

Je to jiná Ambrožova poloha, na níž posluchači jeho ostřejší Jasné páky, "popovější" Hudby Praha, a svého času také bandu Divoké srdce smeřujícího v některých momentech ke country nejsou zvyklí. A tak je potřeba si zvykat - na interpreta vyzrálého k věčnosti.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Devadesátky jsou zpět. Spice Girls vyrážejí na turné a chtějí zase pobláznit Británii

Pětičlenná dívčí kapela Spice Girls se v 90. letech ve Velké Británii stala největším popkulturním fenoménem od dob Beatles a dodnes prodala více než 85 milionů desek. Po rozpadu v roce 2000 se zpěvačky pokoušely o sólové kariéry a zakládaly rodiny. Jejich comebackové turné začíná v pátek 24. května v Dublinu. Z původních členek se jej nezúčastní pouze současná návrhářka Victoria Beckhamová. Podívejte se, co dělají ikony britského popu dnes.

Spice Girls v Cannes v roce 1997.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Recenze: Nový Aladin uvěznil slavného režiséra v okovech kresleného světa

Filmové studio Disney ve snaze chrlit na diváky jednu hranou verzi svých animovaných klasik za druhou pohltila další režisérskou hvězdu.

Navzdory džinovi a magickým kobercům filmu do opravdových kouzel něco schází.

Po nedávném Dumbovi, v němž se definitivně rozpustil talent filmaře Tima Burtona, nyní přišel na řadu britský tvůrce Guy Ritchie. Toho animovaná předloha jménem Aladin z roku 1992 vcucla podobně jako ústřední kouzelná lampa, v níž přebývá všemocný džin.

Původní Aladin jako by byl pro toho nového, kterého ode dneška hrají kina, především svěrací kazajkou. A přisypal tak další smítko do plnící se nádoby pochybností jménem "proč musí Disney předělávat snad všechny své kreslené poklady do hrané podoby?"

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Staňkův audit na Fajta je plný chyb. Chybí v něm dary za miliony

Jen necelých 24 hodin na webových stránkách ministerstva kultury vydržel audit, kterým končící ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk dodatečně odůvodňuje odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Dokument byl zveřejněn v úterý odpoledne, ve středu ale zmizel a později se na webu úřadu objevil znovu, tentokrát o stránku kratší.

Končící ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk a jeho ředitel odboru interního auditu a kontroly Miroslav Leixner.

Zatímco ministerstvo v původní verzi anonymizovalo jména svých kontrolorů, kteří dokument vypracovali, ponechalo naopak Fajtovy osobní údaje včetně jeho trvalého bydliště, data narození, čísla bankovního účtu či soukromé e-mailové adresy. A zveřejnilo i evidenci jeho docházky.

Read the article (6 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Havel v lidech probouzel cit. Politice chybí duchovní rozměr, říká zpěvák kapely Zrní

Kapela Zrní se letošní 30. výročí sametové revoluce rozhodla oslavit sérií koncertů pojmenovanou Havlovy děti Havlovi. Každé z vystoupení má připomenout prvního polistopadového prezidenta, a tak si pro ně hudebníci vybrali místa, která jsou s jeho osobností spjatá. O tom, co pro skupinu Havel znamenal a proč zůstává jeho odkaz v české společnosti nadále živý, mluví v rozhovoru pro Aktuálně.cz zpěvák Jan Unger (35). Na setkání přichází den po tom, co se na Václavském náměstí zúčastnil demonstrace proti politice premiéra Andreje Babiše. "Vyvíjel jsem se od dítěte, kterému záleželo jenom na jeho hračce a jeho rodině, až po dospělého občana, pro něhož je důležitá celá společnost," vysvětluje.

"Bez racionálního přístupu by svět fungovat nemohl, ale myslím, že by stejně tak nefungoval ani bez toho na první pohled naivního. Z lidí by se pak staly stroje," říká v rozhovoru Jan Unger.
Read the article (7 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Fotky: Továrny, nádraží i náplavky v Česku ožívají. Tohle jsou nejkrásnější přeměny

Průmyslové památky, proluky, břehy řek, nádraží i plovárny ve velkých městech navzdory složité byrokracii dostávají nový život. Přispívají k tomu jednak občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, a také spolupráce radnice a občanů, kteří během uplynulých let spolurozhodovali o desítkách projektů "oživení" městského prostoru. Mezi nejoblíbenější kulturní a společenská centra patří například industriální prostor Kasárna Karlín v Praze, Piknikbox v Brně, DEPO 2015 v Plzni anebo břeh Ostravice v Ostravě. Podívejte se na přehled nejpovedenějších revitalizací uplynulých let.

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Everest je přelidněný. Stovky horolezců čekaly pod vrcholem, dva kvůli tomu zemřeli

Horolezec Nirmal Purja vyfotil 320 lidí, kteří čekali ve frontě na výstup na nejvyšší vrchol světa. Stanoviště před vrcholem je ve výšce osm tisíc metrů a je značně nebezpečné, nejen kvůli strmému hřebenu, ale i nedostatku kyslíku, se kterým se horolezci musí potýkat. Dva z nich přitom zemřeli.

Fronta na Mount Everest

Jednou z obětí je 55letá Indka Anjali Kulkarniová, která se při cestě zpět zasekla ve frontě na vrcholek a zemřela vyčerpáním. Další obětí je stejně starý americký horolezec Donald Lynn Cash, ten zemřel na následky výškové nemoci. 

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Foto: Legendární život královny Viktorie. Byla babičkou Evropy i zastánkyní pokroku

Britská královna Viktorie usedla na britský trůn jako osmnáctiletá. Její vláda pak trvala více než 63 let, čímž se až do doby vlády Alžběty II. stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem. Druhá polovina 19. století v britském království tak dostala přízvisko viktoriánská, a to zejména pro rozsáhlý průmyslový, politický, vědecký a vojenský rozvoj britských území. Měla celkem devět dětí, které provdala (a oženila) za různé šlechtice z celé Evropy, pro což se jí přezdívalo babička Evropy. V pátek uplyne 200 let od jejího narození, podívejte se na fotografie z jejího života.

Královna Viktorie ve stáří.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Wagnerova opera ve Foru Karlín: Působivý Margita, přidušený orchestr

Solidní pěvecké obsazení, přidušený orchestr a školácky hrající lesní rohy představují základní charakteristiky včerejšího koncertního uvedení Wagnerova hudebního dramatu Zlato Rýna. Opera Národního divadla jej připravila v pražském Foru Karlín.

Štefan Margita potvrdil, že je osobitým a působivým představitelem charakterních rolí.

Po prvním dějství Valkýry, které na stejném místě zaznělo před dvěma lety, tak přibyl další kousek do skládačky skladatelovy série čtyř oper Prsten Nibelungův. Zlato Rýna tvoří předvečer této tetralogie, která svým celkovým rozsahem mezi čtrnácti a patnácti hodinami patří k nejmohutnějším projektům v dějinách divadla.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Na Pražské jaro přijíždí Orquestra de Cadaqués, ukáže bohatost španělské hudby

Klasická hudba nemá ve španělské kultuře kdovíjak významné postavení a Jaime Martín je první, kdo to potvrdí. "V našich dějinách je to dluh," přitakává španělský dirigent a flétnista. "Například jsme neměli žádnou osobnost ve své době srovnatelnou s Brahmsem."

Orquestra de Cadaqués zakotvil v přístavním městě Cadaqués severně od Barcelony, které navštěvují turisté.

Co španělská hudba naopak má, jsou vášeň a barvitost, které si svět spojuje především s žánrem flamenco. Festival Pražské jaro uplynulé tři roky zval flamenkové tanečníky, interprety španělské barokní hudby, kytaristy či loutnisty. Letos na tuto linii naváže vystoupení barcelonského Orquestra de Cadaqués, který zahraje příští čtvrtek 30. května v Dvořákově síni Rudolfina.

Read the article (2 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.