Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Navracení identity. Uměleckoprůmyslové museum vystavuje prázdnotu po holokaustu

Hrávali jsme občas takovou hru na rozmysl: v bytě hoří a vy můžete zachránit jen tři věci – které to budou? Autor tohoto textu by dnes s jistotou vzal záložní disk s fotografiemi a doklady. Taky že se vejdou do kapsy. A to třetí – milovaný obraz? Vázu po tetě? Takových věcí doma je.

Pomohly vystavené předměty „navrátit původním majitelům jejich identitu“?

Jiná úvaha: máte den na to, abyste zabalili padesátikilové zavazadlo. Mizíte ze svého světa, vlastně zmizíte ze světa vůbec, ale to ještě nevíte. Do kufru skládáte předměty praktické potřeby, sušený salám, cukr, co ještě zbyl, deku, kabát, ponožky, přibalíte nějaké mince a šperky, ale tajně, protože jste je měli dávno odevzdat.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Potápěči pořídili po 14 letech nové snímky Titaniku, vrak se na dně oceánu rozpadá

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného zaoceánského parníku ukazují první snímky vraku po 14 letech. Bakterie, koroze a mořské proudy ohrožují zejména kajuty posádky, informovala agentura DPA.

Snímek vraku Titaniku.

Luxusní parník se potopil v severním Atlantiku 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem. Od té doby spočívá na mořském dně v hloubce kolem 3800 metrů.

Nyní se k vraku dostala potápěčská expedice a pořídila videa, oznámila produkční firma Atlantic Productions. Nové záběry mají být použity v dokumentárním filmu, uvedla.

Na vrak podle společnosti silně dotírají bakterie, rez a mořské proudy. Výrazně zasaženy jsou především kabiny posádky, včetně místností kapitána na pravoboku.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Grónský premiér: Koupíme zpět USA. Pokud v ceně bude i Trump, částka bude nízká

Grónský premiér Kim Kielsen v nedávném satirickém sloupku pro dánský deník Politiken uvedl, že ostrovní vláda zvažuje koupit zpět Ameriku. "Byl to Leif Eriksson, kdo objevil Ameriku, a jeho otec Erik Rudý objevil Grónsko a usídlil se zde. Proto je pro nás přirozené převzít si zpět Spojené státy americké," uvedl v reakci na nedávný Trumpův nápad, že americký prezident zvažuje koupi Grónska.

Kim Kielsen a další poslanci v Nuuku
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Psycholog: Lidé jsou závislí na mobilech, zvykli jsme si být neustále ve spojení

Každý den lidský mozek nasbírá informace o velikosti 75 gigabytů, což odpovídá paměti velkokapacitního datového disku. Přicházejí k nám z okolí, televize, rozhlasu, počítačů nebo mobilů. Rychlý rozvoj technologií a s ním i boom přenosu informací však nemusí na psychiku působit vždy pozitivně a může vyvolat takzvaný technostres. „Navykli jsme si na to, že jsme všichni pořád neustále ve spojení. Takže když někomu napíšeme, jestli už je doma a nedostaneme odpověď do patnácti minut, vytváříme si v hlavě katastrofické scénáře,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz psycholog Ondřej Pečený.

Ilustrační foto.
Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Takei: Na Star Trek jsem hrdý, ale mluvit chci o amerických táborech pro Japonce

Proslavil se jako člen vesmírné posádky z původního seriálu Star Trek ze 60. let minulého století. A Hikariho Sulua ztvárnil americký herec George Takei také v šesti celovečerních filmech z tohoto světa.

George Takei ve druhé řadě seriálu The Terror.

Vancouver (od našeho zpravodaje) - Když se ale letos dvaaosmdesátiletý herec rozhovořil při natáčení druhé řady seriálu The Terror, který také v Česku nyní vysílá stanice AMC, bylo hned zřejmé, že jeho celoživotním tématem není Star Trek. Ještě jako chlapec předškolního věku Takei za druhé světové války strávil čtyři roky v amerických detenčních táborech, které vznikly hned po útocích na přístav Pearl Harbor a kam byli umístěni všichni lidé japonského původu, byť šlo většinou o americké občany.

Read the article (7 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kapela Rolling Stones má svůj kámen na Marsu, neformálně jim ho darovala NASA

Kámen o velikosti golfového míčku odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA pojmenovala po legendární rockové kapele Rolling Stones, jejíž název v českém překladu zní Valící se kameny. Rozhodnutí oznámil divákům herec Robert Downey Jr. před koncertem skupiny v Kalifornii. Vědci z NASA skalám, kamenům či dalším geologickým útvarům mnohdy dávají neoficiální přezdívky. To jim následně usnadňuje popisování objektů ve vědeckých pracích.

Kapela Rolling Stones se nechala slyšet, že dostali něco, o čem vždy snili.

Malý kámen odvalily asi metr stranou trysky sondy InSight při přistávacím manévru 26. listopadu 2018. Svědčí o tom snímky zřetelné stopy po kameni v oranžovém písku na povrchu Marsu.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.