Deník Aktuálně – Kultura

Zpravodajství z kultury přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Kultura

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Navenek rozdává lásku, ve skutečnosti krade. Pikeová za film získala Zlatý glóbus

V cynickém thrilleru Jako v bavlnce jsou pro Rosamund Pikeovou peníze důležitější než život. Vypravěčsky neučesaný film stojí za zhlédnutí zejména kvůli suverénnímu výkonu britské herečky, která za něj v pondělí ráno dostala Zlatý glóbus.

Rosamond Pikeová jako Marla Graysonová.

Dvaačtyřicetiletá někdejší Bond girl Pikeová, s manželem a dětmi momentálně žijící v Česku, je často obsazována do rolí vysoce inteligentních hrdinek, které si chladně jdou za svým. Zaslouženou nominaci na Oscara jí před šesti lety vynesla Zmizelá od Davida Finchera, jízlivý portrét patologického vztahu.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Proč má báseň černošky překládat běloch. Držitel Bookerovy ceny se vzdal zakázky

V Nizozemsku vypukl spor o překlad básně mladé Američanky Amandy Gormanové. Ta se proslavila vystoupením na lednové inauguraci prezidenta Joea Bidena, krátce nato poskytla rozhovory manželům Obamovým či moderátorce Oprah Winfreyové a nakonec četla ještě na finále ligy amerického fotbalu Super Bowl. Její knihy se záhy zařadily k nejprodávnějším titulům v USA.

Amanda Gormanová na lednové inauguraci Joea Bidena.

Nakladatelství Meulenhoff si přálo, aby dílo dvaadvacetileté černošské básnířky do nizozemštiny přeložil oceňovaný spisovatel Marieke Lucas Rijneveld. Ten nabídku nejdřív přijal. Po vlně kritiky, podle níž měla zakázku dostat černoška, se ale Rijneveld překládání vzdal, informuje nizozemský server Nos.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu

Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu

Prohlédnout si

Před třemi lety koupila skupina přátel kolem nakladatelství Divus starou fabriku na Šluknovsku. Bývalá niťárna měla probořenou střechu a shnilou konstrukci. Že ji půjde ještě zachránit, věřil z místních jen málokdo. Postupně v ní však vznikla galerie a v plánu jsou i ateliéry či tiskárna. Co naopak dochází, jsou finance. Komička, která v Nové Perle od jara pomáhala, proto z prostředí natáčí film.

Satirický snímek nazvaný ŤipŤop vznikl spontánně během pandemie, když Alex Macháčová přijela do Kyjova na v pořadí už druhou uměleckou rezidenci. V niťárně, v které trvale bydlí i šéf nakladatelství Divus Ivan Mečl, chtěla napsat scénář ke komediálnímu seriálu a tvořit živé umění.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zlaté glóby 2021 ukázaly, že je nepotřebujeme, reagují kritici na chaotický večer

Nedělní vyhlašování filmových Zlatých glóbů byl fádní tříhodinový večer s povětšinou očekávanými vítězi a minimem překvapení. Bezradnost pořadu mohla mnohé diváky dohnat i k přepnutí na jiný kanál.

Moderátorky Tina Feyová a Ammy Poehlerová se objevily na podivně rozdělené obrazovce, která chtěla navodit falešný dojem.

Část viny padá podle časopisu Variety na produkci. Předem se vědělo, že moderátorky Tina Feyová a Ammy Poehlerová budou hovořit každá z opačného konce USA, a přesto se objevily na podivně rozdělené obrazovce, která chtěla navodit falešný dojem společného vystoupení.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Levné domy v Itálii za 25 korun mají problém. Ozývají se potomci původních majitelů

Mnoho italských měst přišlo v posledních letech s neodolatelnou nabídkou. Aby jejich starostové zvrátili trend mizející populace, začali lidi lákat ke koupi opuštěných domů za nízké částky začínající na jednom euru (26 korunách). Má to ale háček. Ne všichni potomci původních majitelů nemovitostí totiž prodej považují za dobrý nápad.

Italské městečko Castropignano

Starostové menších italských měst přišli s plánem, který se zdál přínosný pro všechny strany. Kupující za pár korun dostanou chátrající budovu, opraví si ji a do místních ulic se díky tomu zase vrátí život. Mnohdy ale zapomněli kontaktovat potomky původních majitelů, kteří se jim teď ozývají a činí si na domy nárok. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ne všechno realistické je socialistické. Výstava o dělnících rehabilituje téma práce

Ne všechno realistické je socialistické. Výstava o dělnících rehabilituje téma práce

Prohlédnout si

Když kurátorka Renata Skřebská chystala výstavu o práci, někteří z oslovených umělců střední generace se jí omluvili. Znělo jim to politicky. Obávali se, že svá díla vystaví vedle propagandistického umění minulého režimu, který pracovní náměty zdiskreditoval.

V ostravské Galerii výtvarného umění ale nakonec bylo až na pár výjimek k vidění něco jiného: práce jako suverénní téma, které přitahovalo české umělce po celé 20. století.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Animátorka Kaščejevová chystá film o vnitřním světě ženy, poprvé točí s herci

Nový film studentky FAMU Darji Kaščejevové, která uspěla v zahraničí, bude částečně inspirován antickým dramatem o Elektře. Novinka držitelky studentského Oscara prozkoumá vnitřní svět ženy, která si od dětství idealizuje otce, revoltuje vůči matce a v dospívání se noří do vlastní fantazie. Ta ji přitahuje víc než skutečné vztahy.

V chystaném filmu o Elektře animátorka poprvé využije herce.

Pětadvacetiminutový snímek nazvaný Electra. A Poem by měl být dokončen v roce 2023, informovala produkční společnost Maur film. Ta vyrobila také Kaščejevové snímek Dcera, který vzbudil celosvětovou pozornost.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Miliardáři Janečkovi ukradli "erotický" obraz od Karla Gotta, hledá ho policie

Policisté pátrají po ukradeném obrazu, který v namaloval zpěvák Karel Gott. Malbu odcizil neznámý pachatel ze skladovacích prostor na pražském Smíchově.

Ukradený Gottův obraz

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po ukradeném díle, uvedl na webu policejní mluvčí Richard Hrdina. Majitelem obrazu je miliardář Karel Janeček, který krádež potvrdil médiím. Dílo postrádá od loňského podzimu.

Obraz nazvaný Čas něžnosti III namaloval Gott v roce 2012. Janeček uvedl, že malbu vydražil ještě za zpěvákova života za 260 tisíc korun. Dnešní prodejní hodnota obrazu by však byla výrazně vyšší.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.