Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Z Heydrichova hrobu se někdo pokusil odnést ostatky. Dle policie na místě nic nechybí

Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha se někdo pokusil odnést ostatky tohoto válečného zločince. Válečný zločinec zemřel na následky zranění způsobených československými výsadkáři,

Reinhard Heydrich.

Případ vyšetřuje policie, podle které v hrobu všechny ostatky zůstaly, napsal list Der Tagesspiegel. Německá média uvádějí, že pachatel či pachatelé museli o místu uložení Heydricha vědět zřejmě z povolaných míst, neboť hrob byl po válce srovnán se zemí a anonymizován.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Enkláva na druhou. Lovci geografických kuriozit můžou najít poklad i v nudné poušti

Spojené arabské emiráty (SAE) nenabízí turistům zrovna moc zajímavostí, pokud tedy není vaší vášní nakupování v klimatizovaných halách protkaných pohyblivými chodníky či cachtání se v moři u rozlehlých hotelových rezortů obehnaných ostnatým drátem. Přesto jde v této díky ropě prudce se rozvíjející zemi najít místa, která najdete jen málokde.

Území, jež by zdatný atlet přehodil kamenem, je tak sice zcela obklopeno ománskou exklávou, ale patří plně pod emiráty. Vedle starého datlového sadu nedávno vznikla nová Nahva (na snímku).

Může jím být třeba Nahva - enkláva na druhou, nebo též enkláva v exklávě. Anebo exkláva v enklávě? Záleží z jaké strany emirátsko - ománské hranice se díváte. Pro milovníky geografických kuriozit každopádně může představovat pořádný "zářez" do cestovatelského deníčku.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Spojené státy tajně vyhostily čínské diplomaty. "Zabloudili" na vojenskou základnu

Spojené státy letos na podzim v tichosti vypověděly ze země dvojici činitelů z čínského velvyslanectví poté, co vjeli na vojenskou základnu ve Virginii. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list The New York Times. Deník poznamenal, že to je za posledních více než 30 let zřejmě první vyhoštění čínských diplomatů kvůli podezření ze špionáže.

Případ se odehrál v září, kdy Číňané, z nichž nejméně jeden byl považován za příslušníka tajných služeb s diplomatickým krytím, vjeli na základnu Norfolk ve Virginii. Vojákům, kteří se je snažili zastavit, ujeli a zastavili až poté, co jim cestu zablokovalo hasičské auto. Číňané následně vojenské hlídce tvrdili, že zabloudili.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Hráč Arsenalu se zastal Ujgurů. Čínská televize kvůli tomu neodvysílá fotbalový zápas

Čínská státní televize CCTV se rozhodla neodvysílat víkendový fotbalový zápas mezi Arsenalem a Manchesterem City. Může za to jeden z hráčů londýnského fotbalového klubu, který veřejně odsoudil, jak se Čína chová k etnické menšině Ujgurů.

Fotbalista Mesut Ozil na svém instagramovém a twitterovém účtu obvinil muslimské země za to, že se nezastanou muslimské menšiny Ujgurů, jejíž práva Peking potlačuje.

Jak informovala agentura Bloomberg, přestože se vedení Arsenalu snažilo od vyjádření své hvězdy distancovat, stanice CCTV byla neoblomná. Místo očekávaného zápasu dvou šampionů anglické Premier League odvysílá utkání mezi kluby Tottenham Hotspur a Wolverhampton Wanderers. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.