Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Pokračování kauzy Turów: Polský premiér chce jednat, až bude po českých volbách

Polsko a Česká republika nebudou o svém sporu, který se týká dolu Turów, dál jednat, dokud nebude v Česku po parlamentních volbách. Podle agentury Reuters to ve středu prohlásil předseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

"Myslím, že dokud nebude v České republice po volbách, nebudeme o Turówu jednat," řekl polský premiér na tiskové konferenci, kterou uspořádal po příjezdu do slovinského Brda, kde se zúčastní neformálního summitu Evropské unie.

Česko na vrcholné schůzce zastupuje předseda vlády Andrej Babiš. Morawiecki kvůli sporu o Turów a přítomnosti Babiše zrušil 23. září svou účast na demografickém summitu v Budapešti.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Slovensko směřuje k částečnému zpřísnění pravidel interrupcí

Slovensko směřuje k částečnému zpřísnění pravidel provádění umělého přerušení těhotenství i k vyšší peněžité pomoci rodičům při narození dítěte se zdravotním postižením. Návrh zmíněných změn ve středu v prvním čtením schválil parlament. Loni sněmovna prakticky stejnou předlohu odmítla, poslanci v minulosti nepodpořili ani výrazné ztížení přístupu žen k umělému přerušení těhotenství.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nobelovu cenu za chemii dostali vědci za výzkum molekul, který ovlivnil farmacii

Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David McMillan za vývoj nového způsobu konstruování molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Oznámil to ve středu ve Stockholmu generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.

Nobelova cena za chemii za rok 2021.

I letos se tak potvrdila převažující praxe udělovat prestižní vědecké ocenění hned několika osobnostem, které se věnují výzkumu určitého tématu. Práce obou oceněných vědců měla podle akademie velký vliv na výzkum v oblasti farmacie a učinila chemii "zelenější", zdůvodnil rozhodnutí Nobelův výbor.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Čína se připravuje na invazi na Tchaj-wan. Jeden nešťastný krok může znamenat válku

Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí se v posledních dnech nebývale vyostřují. Tchajwanský ministr obrany Čchi Kchuo-čcheng považuje krizi za nejhorší za posledních čtyřicet let a při projevu v parlamentu varoval, že jeden výstřel či nešťastný krok může znamenat závažnou válečnou eskalaci.

Čína narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu desítkami letadel. Ostrovní stát k nim poslal své stroje.

Čína nyní překonává všechny rekordy v počtu svých bojových letadel, vysílaných do vzdušného prostoru, který považuje Tchaj-wan za svoji obrannou zónu. Od pátku do středy sem proniklo 150 čínských stíhaček. Od začátku roku do této oblasti přiletělo 672 letounů, loni za celý rok to přitom bylo 380.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rozsáhlý zásah v Rakousku. Vyšetřovatelé prohledali kancléřství i centrálu lidovců

Rakouské úřady prohledaly vídeňskou centrálu lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze, kancléřství a ministerstvo financí. Domovní prohlídky podle deníků Die Presse a Kurier souvisejí s novými obviněními, která se podle informací rakouské tiskové agentury APA týkají dohod s vydavatelem deníku Österreich Wolfgangem Fellnerem ještě z doby, kdy Kurz nebyl kancléřem.

Podle rozhlasové stanice Ö1 je mezi podezřelými samotný kancléř Sebastian Kurz.

Vyšetřovatelé se podle APA zajímali o data a dokumenty Kurzových blízkých důvěrníků. Prohlídky se týkaly mimo jiné pracovišť mluvčího kancléře Johannese Frischmanna, mediálního pověřence Geralda Fleischmanna a poradce Stefana Steinera v kancléřství a v centrále ÖVP ve vídeňské ulici Lichtenfelsgasse, potvrdil APA Kurzův mluvčí.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.