Kairly

Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Zahraniční
  • Daily at 6:00, 12:00 and 18:00
  • #1414
  • 0 readers
  • Aktuálně.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

USA posílají na Blízký východ 1500 vojáků, oznámil Trump

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. V pátek to oznámil americký prezident Donald Trump. Vojáci do oblasti míří kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě. Americká média s odvoláním na své zdroje tento týden uváděla, že ministerstvo obrany Bílému domu předloží plán na vyslání až 10 000 dodatečných vojáků, ale že není jasné, pro kolik vojáků se Trump rozhodne.

Americký prezident Donald Trump
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nezákonně a tajně natočené. Strache kvůli videu podá trestní oznámení na tři osoby

Nyní už bývalý rakouský vicekancléř a šéf protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache podá trestní oznámení na tři osoby v souvislosti s tajně pořízeným videem, které politika zastihlo při korupčním jednání. Totožnost trojice Strache neupřesnil, ale v posledních dnech se v médiích spekuluje, že vznik videa zosnovali vídeňský právník, mnichovský detektiv a žena, která se vydávala za neteř ruského oligarchy.

Heinz-Christian Strache.
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Kdo bude příštím britským premiérem? Šanci má fanoušek brexitu i "Mayová v kalhotách"

Theresa Mayová odejde 7. června z funkce britské premiérky. Její Konzervativní strana vzápětí začne hledat příštího lídra, který se zároveň stane i premiérem. Alespoň do případných předčasných voleb, které prosazují opoziční liberálové. Nový předseda nebo předsedkyně vlády povede zemi k brexitu a ovlivní, jakou bude mít odchod země z Evropské unie podobu. Podle odhadů médií bude nejspíš mnohem tvrdší, i za cenu takzvaného tvrdého brexitu. Podívejte se, kdo z konzervativců má šanci Mayovou nahradit.

Boris Johnson.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V centru Lyonu vybuchla nastražená bomba, lehce zranila osm lidí

V centru francouzského města Lyon v pátek explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno nejméně osm lidí. Podle agentury AFP o tom informovala francouzská prokuratura s tím, že šlo zřejmě o nastraženou bombu. Prezident Emmanuel Macron označil incident za útok bez obětí na životech. Podle francouzského ministerstva vnitra nejsou zranění vážná. Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení prokuratury.

Policisté v Lyonu.

Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba zranila, je podle médií i osmiletá dívka. Okolí výbuchu je plné policejních vozů včetně zvláštních jednotek. Přístup do okolních ulic policie uzavřela.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Guvernér v Missouri podepsal přísný protipotratový zákon

Guvernér amerického státu Missouri Mike Parson v pátek podepsal zákon zakazující potraty po osmém týdnu těhotenství. Jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v USA, který neumožňuje těhotenství ukončit ani v případě znásilnění či incestu, začne platit na konci srpna, pokud ho nezablokuje soud. Očekává se ale, že Americká unie občanských práv (ACLU) zákon zažaluje, jako to učinila v pátek v případě ještě přísnějšího alabamského zákona, napsala agentura Reuters.

Demonstrace proti přísným potratovým zákonům v USA.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zmrazili sperma mrtvého syna. Soud povolil americkému páru, aby si "vyrobil" vnouče

Jejich syn si prý vždycky přál mít děti. Jednadvacetiletý Američan Peter Zhu měl ale letos v únoru nehodu na lyžích, na jejíž následky zemřel. Rodiče mu chtějí jeho sen splnit i tak. Požádali o odebrání a uchování jeho spermatu pro případné budoucí využití k umělému oplodnění a soudce newyorského nejvyššího soudu jim minulý týden vyhověl. Peter Zhu tak může za pomoci náhradní matky posmrtně zplodit potomka a Monica a Youngmin Zhuovi získají vnouče.

Ilustrační foto.

Soudce nejvyššího soudu amerického státu New York John Colangelo rozhodl, že se zmrzlým spermatem můžou Zhuovi dělat, co chtějí. "Peterovi rodiče jsou vhodní lidé na to, aby rozhodli, jak naložit s jeho genetickým materiálem," cituje z rozhodnutí soudu americká stanice CNN.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Britští konzervativci si v průzkumech vedou nejhůře za 20 let, spadli na 25 procent

Konzervativní strana, která je v Británii u moci od roku 2010, si v průzkumech preferencí voličů aktuálně vede nejhůře za posledních 20 let. Kdyby se tento týden konaly volby do britského parlamentu, hlasovalo by pro ni zřejmě kolem 25 procent lidí, tedy o 17 procent méně než při posledních volbách. Vyplývá to z údajů organizace Britain Elects, která slučuje výsledky různých průzkumů.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Premiéři V4 požádali Merkelovou, aby v čele Evropské rady nahradila Tuska. Odmítla

Premiéři zemí visegrádské skupiny, včetně Andreje Babiše, se před dvěma týdny na summitu EU v rumunském Sibiu ptali německé kancléřky Angely Merkelové, zda by nechtěla po Donaldu Tuskovi převzít post šéfa Evropské rady. Několik na sobě nezávislých zdrojů to potvrdilo německému týdeníku Der Spiegel. Stejně jako ve svých opakovaných veřejných prohlášeních ale kancléřka vrcholný post v EU údajně odmítla.

Angela Merkelová.

Ještě před začátkem oficiálního zasedání Evropské rady v Sibiu se premiéři Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska sešli s Merkelovou a požádali ji, aby se stala Tuskovou nástupkyní, píše Der Spiegel.

Read the article (1 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.