Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Marocký soud odsoudil k smrti tři muže za vraždu skandinávských turistek

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňské vraždy dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký Atlas. Ačkoli se odsouzení hlásili k teroristické organizaci Islámský stát, ta za vraždy nikdy nepřijala odpovědnost. Ve stejném procesu bylo odsouzeno i dalších 21 lidí v souvislosti s těmito vraždami či za různé trestné činy spojené s terorismem. Soud jim podle agentury AFP vyměřil pětileté až doživotní tresty.

Advokáti vyčkávají na příjezd obviněných mužů z vraždy turistek.

Obžalovaní před soudem v marockém městě Salé pronesli závěrečné řeči. Pětadvacetiletý pouliční prodejce Abdassamád Idžúd, který se již dříve k vraždě jedné z žen přiznal a uvedl, že byl mozkem celé akce, požádal před vyřčením rozsudku Boha o odpuštění. "Alláh je jediný Bůh… kéž mi odpustí," řekl tribunálu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vystřihli je z filmů, stali se symboly #MeToo. Jak dopadly největší kauzy zneužívání

Americká prokuratura ve středu stáhla obvinění hollywoodské hvězdy Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého muže. Mladík měl vysvětlit vymazané zprávy ze svého mobilního telefonu, které prý dokazovaly hercovu vinu. Místo toho ale soudu sdělil, že mobil ztratil a vypovídat tak nemůže. Rozhodnutí prokuratury je velká rána nejen pro kauzu Spaceyho, ale také pro celé hnutí #MeToo, jehož výrazným symbolem se americký herec stal. Podívejte se, kam se posunuly případy dalších slavných osobností, které byly ze sexuálního zneužívání podobně jako Spacey obviněny.

Kevin Spacey a Geoffrey Rush
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Američané v Hormuzském průlivu sestřelili íránský dron

Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Dnes to podle agentur Reuters a AP oznámil americký prezident Donald Trump. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron.

Donald Trump

Připravujeme podrobnosti

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Český turista se v Tatrách zranil při útěku před medvědem

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba.

Ilustrační foto

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba.

Na šelmu dvojice turistů narazila na turistické stezce při sestupu z hory Holý vrch. Ta se nachází blízko hory Baranec, která se řadí mezi oblíbené cíle návštěvníků Západních Tater.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Izraeli naměřili nejvyšší teplotu za 71 let, bylo 49,9 stupně

Izrael trápí nezvyklá vedra, kvůli nimž se mimo jiné šíří lesní požáry. Ve středu naměřili tamní meteorologové na jižním pobřeží Mrtvého moře nejvyšší teplotu od vzniku státu Izrael v roce 1948, teploměr tam ukázal 49,9 stupně Celsia. Informovala o tom dnes agentura AFP. Kvůli vedrům ošetřili ve středu izraelští záchranáři na 150 lidí, uvedl deník The Times of Israel.

Mrtvé moře, ilustrační foto.

Nejvyšší teplota v Izraeli za 71 let byla ve středu naměřena v místě poblíž biblické Sodomy na jižním pobřeží Mrtvého moře, uvedli izraelští meteorologové v prohlášení. Deník The Times of Israel v této souvislosti napsal, že nejvyšší zaznamenaná teplota v oblasti dnešního Izraele byla naměřena na severu údolí řeky Jordán v roce 1942 a dosahovala 54 stupňů Celsia.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Násilí v JAR roste, úřady vyslaly do nebezpečných čtvrtí Kapského města armádu

Jihoafrické úřady ve čtvrtek vyslaly do některých nebezpečných čtvrtí v Kapském Městě armádu. Má pomoci policii nastolit v určitých částech města pořádek kvůli rostoucí míře násilností a vlně vražd, které jsou přičítány zločineckým gangům. JAR je jedna ze zemí s největším počtem vražd na obyvatele na světě, napsala agentura AFP.

Kapské Město, ilustrační foto.

Generál Solly Shoke již minulý týden oznámil, že ve čtvrti Cape Flats, jedné z nejnebezpečnějších v zemi, budou po tři měsíce rozmístěny stovky vojáků. Armáda byla v ulicích města naposledy v roce 2017, ačkoliv ji úřady občas nasazují ve velkých městech k zajištění bezpečnosti, například při oslavách Nového roku.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vlastní byt symbolem úspěchu, nájem potupou. Na bydlení vydělávají Češi nejdéle v EU

Za byt o rozměrech 70 metrů čtverečních musí dát Češi 11,2 průměrného ročního platu. S tímto číslem obsadili na pomyslném žebříčku první místo v EU, uvádí studie Deloitte Property Index 2019. Zatímco podle developerů stojí za neradostnými čísly nekonečně dlouhé povolovací řízení nových projektů, sociologové zmiňují hlavně neutuchající touhu Čechů po vlastnictví nemovitostí, které je ve společnosti tradičně vnímáno jako symbol úspěchu. Podle ekonomů však už nejsou za růstem cen bytů ti, kteří touží po vlastním, ale spíše ti, kteří touží stát se rentiéry a investory.

Průměrné ceny bydlení v jednotlivých zemích a meziroční růst. Zdroj dat: Deloitte, při přepočtu byl použit kurz 25,6 koruny za euro.
Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.