Deník Aktuálně – Zahraniční

Zahraniční zpravodajství přinášené redaktory Aktuálně.cz.

Deník Aktuálně – Zahraniční

Issue from

Aktuálně.cz Aktuálně.cz • 3× per day

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Slovenská policie obvinila Kočnera ze sledování novinářů. Byl mezi nimi i Kuciak

Slovenská policie obvinila podnikatele Mariana Kočnera, dále bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha a další tři osoby kvůli sledování novinářů. Napsal to list Denník N, podle kterého stíhání obviněných oznámil vyšetřovatel žurnalistům, kteří v kauze vystupují jako poškození. Mezi sledovanými novináři byl také později zavražděný reportér Ján Kuciak.

Marian Kočner u soudu kvůli vraždě Jána Kuciaka.

V procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy Tóth loni u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem byl podle něj Kočner, kterého soud první instance později zprostil obžaloby z objednání novinářovy vraždy. V současnosti si Kočner odpykává dlouholetý trest vězení za falšování směnek.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Jak dál po Trumpovi? Klíčová organizace světového obchodu projde reformou

Mezinárodní obchod má za sebou turbulentní období. Čtyřletá éra amerického prezidenta Donalda Trumpa rozvířila obchodní spory s Evropou i Čínou, mezi klíčovými hráči mezinárodní scény tak panuje napětí. Zatímco dříve urovnávala neshody států Světová obchodní organizace (WTO), dnes jsou její možnosti omezené. Pomoci by měla reforma, na které se podílí i Evropská unie.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Matovič se řídí učebnicí ruské propagandy, Slováci už ztrácejí důvěru, říká poslanec

Slovensko se rozhodlo začít očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Tento krok má ale řadu kritiků i v řadách vládní koalice. Pokud bude pokračovat chaotický boj s pandemií, měl by premiér Igor Matovič odejít, říká pro Aktuálně.cz slovenský poslanec Tomáš Valášek. Někdejší přední evropský analytik opustil před dvěma dny vládní stranu Za lidi, k odchodu vyzývá i kolegy.

Slovenský premiér Igor Matovič vítá vakcínu Sputnik V.

V reakci na rozhodnutí premiéra Igora Matoviče (OLaNO) nakoupit pro slovenské občany ruskou vakcínu Sputnik V jste oznámil odchod z koalice. Co to pro vás znamená?

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V Barmě zemřelo během protestů 18 lidí. Policie zatkla i novináře a fotografy

Na několika místech Barmy při středečních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo nejméně 18 lidí, uvedla na Twitteru Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP). Policie proti demonstrujícím zakročila střelbou, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní média a očité svědky. Několik dalších lidí bylo zraněno, někteří vážně. Mezi zatčenými jsou podle AP také novináři.

Protesty v Barmě, 3. března 2021.

"Do této chvíle takzvaní vojáci zabili nejméně 18 lidí," napsal na Twitteru Kou Boul Ťij z vedení Asociace pro pomoc politickým vězňům v Barmě. Lidé umírali v několika městech napříč zemí. Od začátku února bylo podle AAPP v Barmě kvůli protestům zadrženo, obviněno nebo odsouzeno 1294 lidí.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Matovič nákup Sputniku tajil. Lékaři jsou zaskočení a nechtějí nést zodpovědnost

Z dosavadních zpráv vyplývá, že slovenský premiér Igor Matovič pojal nákup ruských vakcín proti koronaviru Sputnik V jako sólovou akci. Neinformoval o ní prezidentku Zuzanu Čaputovou ani politiky koaličních stran, včetně ministra zahraničí Ivana Korčoka. O akci, která v zemi vyvolala vážnou politickou krizi, věděl ministr zdravotnictví Marek Krajčí, jenž je členem Matovičova hnutí OLaNO.

Sputnik V zatřásl slovenskou vládní koalicí. Premiér Matovič nákup do poslední chvíle tajil.

Proti nákupu ruských vakcín se postavila menší koaliční strana Za lidi, výhrady má také Svoboda a solidarita (SaS), za niž byl Korčok jako nestraník nominován do křesla ministra zahraničí.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Aktuálně.cz Aktuálně.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.