ČT24

ČT24

ČT24 je zpravodajský kanál České televize, který se 24 hodin denně věnuje převážně zpravodajství. Stanice začala vysílat 2. května 2005 prostřednictvím internetového a digitálního satelitního vysílání.

ČT24

ČT24

Tatra vyrazila na cestu kolem světa. Nejdřív z Prahy do Brna, potom až do Vladivostoku

Od pražského Rudolfina odjela dvě hodiny po poledni Tatra 815 upravená na expediční automobil na cestu kolem světa. Expedice nazvaná Tatra kolem světa 2 odkazuje na obdobnou výpravu z konce 80. let. Na cestě za exotikou zamířila tatra nejprve po dálnici D1 do Brna, další zastávkou bude Bratislava.

Tatra kolem světa 2 – odjezd z Prahy

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

V letech 1987 až 1990 objela upravená šestikolová Tatra 815 GTC svět, navštívila všechny kontinenty kromě Antarktidy a svým způsobem uzavřela éru tatrováckých cest za exotikou, která se táhla napříč druhou polovinou 20. století. Nyní, bezmála po třiceti letech od návratu, vyrazila z Prahy další expedice, aby na ni navázala.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Komentář Martina Řezníčka: Rudá Achillova pata Bernieho Sanderse

Využít síly protivníka proti němu samému, zní staré a efektivní pravidlo sebeobrany. Proč se namáhat, když lze energii otočit proti jejím původci? Aktuální primárky ve Spojených státech, v nichž se rozhoduje o nominaci demokratů na amerického prezidenta, a předvolební kampaň vůbec nabízí několik podobných příkladů.

Bernie Sanders nešetři při kampani emocemi

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: Mike Blake

V primárkách v Iowě a New Hampshiru se hvězdou z povinnosti stal Bernie Sanders. Dlouholetý nezávislý senátor s vlažným vztahem k demokratické straně.

Read the article (4 min read)
ČT24

ČT24

V íránských volbách zřejmě bodovali konzervativci věrní režimu

V pátečních parlamentních volbách v Íránu uspěli kandidáti spojení s revolučními gardami. S odvoláním na íránské ministerstvo vnitra to píše agentura Reuters. Konzervativní kandidáti získali podle neúplných výsledků ve městech i vesnicích v celé zemi zatím 83 parlamentních křesel.

Íránci volili parlament

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: Nazanin Tabatabaee/WANA

Oficiální výsledky mají být známy do tří dnů, jelikož se počítají ručně. Podle íránských médií by ale mohly být ve velkých městech oznámeny už v neděli. Íránská agentura Fars prozatím oznámila, že v Teheránu získali konzervativci 30 křesel a že v hlavním městě volilo 1,9 milionu lidí.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Meteorologové zpřísnili výstrahu. Českem se v neděli prožene silný vítr, přinese vydatný déšť

Do Česka dorazí v neděli nejenom velmi silný vítr, ale i déšť, který může rozvodnit některé toky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu zvýšil stupeň varování před silným větrem z nízkého na vysoký.

Zlomený strom

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Vítr bude přes Česko v neděli přecházet postupně od západu. V nárazech může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší. Největší nebezpečí očekávají meteorologové večer při přechodu studené fronty.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Summit o rozpočtu EU prokázal hluboké rozpory mezi členy, píše evropský tisk

Mimořádný summit o sedmiletém rozpočtu EU, který se konal ve čtvrtek a v pátek, měl být velkým evropským setkáním a obnovou evropského projektu po brexitu, novou mobilizaci a potvrzením schopnosti udržet si pozici na světové scéně, napsal v sobotu francouzský deník Le Monde. Místo toho ale vyvstal rozkol a projevila se naprostá neschopnost dohodnout se na rozpočtu Evropské unie, dodal k setkání, na němž nedošlo ke shodě lídrů evropských zemí o rozpočtu. 

Nový šéf Evropské rady Charles Michel

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK, ZUMA Autor: Zheng Huansong

Francouzský list Le Point nezdar označil za kruté zpochybnění smyslu Evropské unie. „Prokazuje se, že se její ambice neshodují s možnostmi,“ napsal autor článku.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Modernizace D1 pokračuje, ve zúžení u Mirošovic popojíždí kolona

Na dálnici D1 u Mirošovic začala první dopravní omezení před letošní fází modernizace. Ve směru na Prahu se záhy po zúžení do jednoho jízdního pruhu vytvořila kolona, ke které ještě přispěla dopravní nehoda, kterou policie vyšetřovala asi hodinu. V nadcházejících dvou týdnech budou omezení na D1 ještě jenom mírná, budou probíhat přípravné práce. Naplno bude oprava dálnice pokračovat od 6. března.

Dopravní omezení na D1 u Mirošovic

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČT24

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peněžní paušál, ukázal průzkum

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. Vypracovala ho pro ministerstvo financí, které zavedení stravenkového paušálu navrhuje. 

Restaurace

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Jan Halaška

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

OBRAZEM: Veselí začalo. Karneval v Riu potrvá do úterý

Karneval v Riu začal. Slavnosti potrvají pět dní – do úterý. V pátek jej zahájila korunovace krále festivalu starostou Ria de Janeiro, který mu také předal symbolické klíče od města. Následoval první z karnevalových průvodů, při kterých bojují školy samby o titul karnevalového šampiona. Karneval v Riu patřeí mezi symboly Brazílie. Má bezmála třísetletou tradici a je s miliony účastníků každý rok považován za největší slavnost na světě.

ČT24

ČT24

Počet nakažených koronavirem se v Korei za den téměř zdvojnásobil

Jižní Korea se stále vážněji potýká s šířením wuchanského koronaviru. Nemoc Covid-19 propukla v pátek u 142 lidí, čím se počet nemocných bezmála zdvojnásobil. Nejhůře je zasaženo město Tegu – čtvrté největší v zemi. Zatímco v Číně, odkud se nemoc začala šířit, počet nových případů v posledních dnech klesá, jinde se objevují další zasažení. Významný nárůst počtu případů hlásí po pátku Írán i Lombardie.

Cestující v soulském metru

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: Kim Hong-Ji

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Volební místnosti v Íránu se zavíraly na třikrát. Část lidí hlasování bojkotovala

Se zřejmě menším zájmem než před čtyřmi roky vybírali Íránci poslance příštího parlamentu. Mnozí totiž volby bojkotovali, protože režim nepustil tisíce reformních kandidátů. Úřady konec hlasování třikrát posunuly, aby umožnily přijít k urnám co největšímu počtu voličů. Menší účast podle pozorovatelů posílí pozice stoupenců tvrdé linie. Volební právo má 58 milionů Íránců, o jejichž hlasy se ucházelo na sedm tisíc kandidátů.

Íránské volby do parlamentu

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: Nazanin Tabatabaee/WANA

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Nedokázal naplnit moje představy, shrnul Vojtěch odvolání ředitele Maška. Ten oponuje: Výhrady nejsou nesouhlas

Nenaplňoval vizi ministerstva a o reformě psychiatrické péče říkal, že je naivní, vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), proč odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. Podle Maška ale výhrady nejsou totéž co nesouhlas. O situaci v Havlíčkově Brodu spolu Mašek a Vojtěch debatovali v pořadu Události, komentáře

Za jeden z hlavních důvodů, proč byl s výkonem ředitele nespokojen, označil ministr Vojtěch Maškův postoj k reformě psychiatrické péče. „Vyplynulo, že není schopen naplnit základní principy reformy psychiatrické péče. Procházíme poměrně výrazným reformním procesem, každá nemocnice má transformační plán. A pokud má pan ředitel názor, že je to naivní, nezodpovědné a podobně, tak je velmi složité naplnit představy ministerstva,“ zdůvodnil Vojtěch.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Tisíce lovců mladých dívek uvízly V síti. Často jen nemají partnerku, líčí tvůrci dokumentu

Do kin příští týden přijde dokument V síti, který mapuje zneužívání dětí na internetu. „Neflirtovali jsme, nezačínali konverzaci, nesváděli,“ popsal režisér Vít Klusák. Přesto se třem herečkám, které předstíraly, že je jim dvanáct let, za deset dní ozvalo víc než dva a půl tisíce mužů. Vznik filmu i chování dětí na internetu přiblížili režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová s herečkami Terezou Těžkou, Sabinou Dlouhou a Anežkou Pithartovou a dalšími hosty v pořadu 90' ČT24.

„Stál před námi fenomén, který se odehrává za dveřmi dětského pokojíku. Věděli jsme, že z reportáží bychom ten problém neukázali, proto jsme se uchýlili k mystifikaci,“ vysvětlila režisérka Chalupová.

„Jinak to nešlo udělat. Těžko by nás rodiče pustili do pokojíčku k dětem, které to zažívají. Museli jsme si ty pokoje sami postavit a sehnat svoje tři vlastní děti,“ dodal Klusák.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Štáb ČT vyzkoušel služebnu bez policistů. Podat trestní oznámení je díky ní jednodušší

Zvýšit dostupnost policie pro občany, kteří chtějí podat oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání, pomůže moderní technika. Ve středních Čechách začali testovat služebnu bez policistů. Místnost nazvaná Pol Point je vybavena obrazovkou, kamerou, mikrofonem a napojením na operační středisko. Aktuálně je v provozu jedna na Karlštejně. Štáb zpravodajství České televize ji vyzkoušel.

Pol Point umožní policistům trávit více času v terénu. Zároveň se lidé budou moci spojit s policií i v místech, kde nemá služebnu, uvedl ředitel krajského ředitelství Václav Kučera. Zdůraznil, že nenahrazuje volání na tísňovou linku: „Pokud je člověk v tísni, měl by volat 158.“

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Poslanci posuzují novelu o ČNB. Zvažují, jak velkou moc nad hypotékami má centrální banka získat

Poslanci rozpočtového výboru se v pátek opět zabývali novelou zákona, která posiluje roli centrálních bankéřů určovat pravidla pro poskytování hypoték. Jednali s akademiky i se zástupci České národní banky. Podali také první pozměňovací návrhy, například některé úlevy pro mladé rodiny. Novela zákona už prošla prvním čtením. 

Centrální banka má novelou získat více pravomocí při určování limitů, komu můžou komerční banky na bydlení půjčit.

ČNB přitom už předloni vydala zpřísněná doporučení, jak mají banky k poskytování hypoték přistupovat. Finanční instituce tak loni poskytly téměř o pětinu méně hypoték než v roce předchozím.

„Může dojít ke zhoršení ekonomické situace a to je důvod, proč zavádíme tyto makroobezřetnostní ukazatele. Aby banky v horších časech nezvyšovaly podíl špatných úvěrů třeba tím, že by klienti neměli na splácení těchto úvěrů,“ řekl viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Alena Vitásková má novou šanci na odškodnění. Za stíhání chce 35 milionů

Soud se musí znovu zabývat žalobou bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové na stát. Žádá 35milionové odškodnění za trestní stíhání v kauze solárních podvodů. Obvodní soud žalobu zamítl, ale odvolací Městský soud v Praze nařídil nové projednání, sdělila ČT mluvčí prvoinstančního soudu Marcela Pröllerová.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK

Odvolací soud vrátil projednávání žaloby Aleny Vitáskové na začátek, dal jí tedy novou šanci na úspěch. „Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo zrušeno a vráceno k novému projednání,“ uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Berlinale uvádí podobenství o totalitě. Sencov ho natočil během svého věznění

Ukrajinský režisér Oleg Sencov měl strávit většinu života ve vězení za údajný terorismus. Na Krymu narozený filmař si protestní hladovkou vymohl pozornost světových celebrit a nakonec byl propuštěn. Ještě za mřížemi ale zrežíroval na dálku nový film. Snímek Nomera (Čísla) je podobenstvím společnosti a podle režiséra vypovídá o transformaci postkomunistických společností. V premiéře film, který vznikl s účastí České televize, uvádí festival Berlinale.

Námět ke scénáři našel Sencov ve své vlastní divadelní hře. „Předlohu jsem napsal už dávno, někdy před deseti lety. Ten nápad ležel na mém stole a čekal, až přijde jeho čas, protože mnozí té předloze nevěřili. Ale já jsem věřil, že je dobrá. Její čas přišel, když jsem byl ve vězení a kamarádi se rozhodli, že mi pomůžou. Byla zfilmována kvůli tomu, abych se ve vězení zaměstnal a samozřejmě také proto, aby se k mé osobě upoutala pozornost,“ mluví o podnětech k natáčení Sencov. 

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Některé důvody odvolání ředitele havlíčkobrodské psychiatrie byly nepřesné, připustil ministr Vojtěch

Páteční návštěvu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod doprovázely protesty zaměstnanců, kteří podporují odvolaného ředitele Jaromíra Maška. Ministr právě odvolání ředitele přijel vysvětlit poté, co ho k tomu vyzvalo vedení nemocnice s tím, že Maška zkreslenými vyjádřeními očernil. Vojtěch připustil, že některé důvody k odvolání byly založeny na nepřesných informacích, na jiných ale trvá.

Adam Vojtěch na návštěvě havlíčkobrodské psychiatrie

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Za nepřesné označil ministr informace o fungování Centra duševního zdraví, které vzniklo v Havlíčkově Brodě v rámci reformy před třemi lety, nebo údajné porušování dohod při nepřijímání dětských pacientů.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Je levnější a ekologičtější. Vědci z Ostravy testovali most z kůrovcového dřeva

Vědci z Ostravy testovali v laboratorních podmínkách most z kůrovcového dříví. Zatížili ho až k prasknutí. První prototyp takové stavby vznikl v prosinci loňského roku v Bohunicích na Prachaticku. Tvůrci podobu mostu po této zkušenosti ještě vylepšili. To by mělo urychlit nejen výstavbu konstrukce, ale také výrazně snížit pořizovací cenu.

Zmenšená, zhruba čtyři metry dlouhá replika mostu je vybavena i speciálními čidly, která pravidelně zaznamenávají různá data. „Technologie nás upozorňuje, že tam může vzniknout nějaká porucha, kterou jsme schopni opravit rychle a za pár korun. Nečekáme na to, až most bude vykazovat nějaké poruchy,“ popsal výhody stavby její autor Roman Fojtík.

Podle redaktora ČT Tomáše Indreie ostravští vědci zatěžovali most přibližně hodinu, následoval test bez čidel, při kterém se zlomil. Podle Fojtíka vydržel mnohem víc, než se očekávalo, a to 31 tun. Výsledky se budou nyní vyhodnocovat.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Chřipková epidemie stále trvá, nejhorší situace je v Libereckém kraji

Nemocných chřipkou v Česku od minulého týdne ubylo přibližně o 11 procent. Rušit vyhlášený status epidemie se však zatím žádný z krajů nechystá a desítky léčebných zařízení nadále zůstávají pro návštěvy zavřené. Sedm krajů pořád vykazuje epidemické hodnoty. K mírnému zlepšení situace přispěly jarní prázdniny. České televizi to potvrdil Státní zdravotní ústav.

Chřipka

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Maurizio Gambarini

„Momentálně v Česku evidujeme 1422 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Epidemie tradičně trvá nějakých čtyři až šest týdnů, občas až osm. Epidemie je už ale pomalu na ústupu,“ sdělil České televizi Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

V centru Prahy skončí další nepoctivá směnárna, v podchodu u Muzea nabízela 16 korun za euro

U pražského Václavského náměstí skončí další směnárna, která nabízela zákazníkům nevýhodný kurz. Provozovna v podchodu u Národního muzea je ve výpovědní lhůtě nájmu prostor, které patří Technické správě komunikací (TSK). ČT to potvrdila mluvčí TSK i mluvčí uskupení Praha sobě Julie Kochová.

Světové měny

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: Dado Ruvic

„Na základě žádosti Magistrátu hlavního města Prahy, která byla iniciována Prahou sobě podle opakovaných stížností, jsme oslovili stávajícího nájemce, který vypověděl nájemní smlouvu se subjektem, který zde směnárnu provozoval. Výpovědní lhůta je stanovena na tři měsíce a začíná běžet od prvního března 2020,“ uvedla pro ČT mluvčí TSK Barbora Lišková.

Read the article (1 min read)