ČT24

ČT24

ČT24 je zpravodajský kanál České televize, který se 24 hodin denně věnuje převážně zpravodajství. Stanice začala vysílat 2. května 2005 prostřednictvím internetového a digitálního satelitního vysílání.

ČT24

ČT24

Google po volbách v USA zablokuje politickou reklamu v obavě ze lží ohledně sčítání hlasů

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy „odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů“.

Kampaň před volbami v USA

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: ALEXANDER DRAGO

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Za pátek přibylo 2946 odhalených nákaz. Strmě rostou hospitalizace

Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o 2946, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku pandemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní podobné jako celkový počet vyléčených od začátku epidemie, tedy zhruba 30 tisíc. Ačkoli má nemoc u většiny nakažených mírný průběh, v poslední době strmě roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

Testování na koronavirus

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Jak a kde hlasovat z auta? Chystají se volební drive-in stanoviště

Vzhledem k velkému množství lidí v karanténě nebo v izolaci bylo třeba vymyslet, jak mohou odevzdat svůj hlas v letošních krajských a senátních volbách. Jednou z možností je využití takzvaných drive-in stanovišť.

Otevřou se jim už ve středu 30. září, od sedmi hodin ráno do tří odpoledne. Lidé tato volební stanoviště najdou zpravidla ve všech okresních městech. V Hodoníně a v Brně pak bude kvůli zhoršené epidemické situaci na jednom místě stanů více. Přesné umístění volebních stanů uvádějí kraje na svých volebních stránkách.

Další informace uvádí video. 

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Jak ověřit totožnost voliče s rouškou? I na to se nyní připravují volební komise

Podoba krajských a senátních voleb bude letos jiná kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Členové volebních komisí například řeší, jak ověřit totožnost voliče s rouškou. Všudypřítomné budou také dezinfekce, roušky a rukavice. Za vhození volebního lístku bez roušky hrozí sankce. Úřady se navíc musí připravit na možnost, že někdo z volební komise onemocní, nebo skončí v karanténě.

Jak přípravu na volby zvládají například ve Slavičíně na Zlínsku či v Kyjově na Hodonínsku, ukazuje video. Stejně tak zmiňuje i případnou personální výpomoc ze strany Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Vyrovnání s komunistickou minulostí potrvá ještě dvacet let, říká historik Vaněk

Vyrovnání s komunistickou minulostí české společnosti potrvá ještě dvacet let. V Interview ČT24 to řekl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk, podle kterého to bude možné teprve ve chvíli, kdy se Češi ke komunistické čtyřicetileté periodě nebudou vztahovat emotivně.

Nejnovější vlnu debat o komunistické minulosti České republiky vyvolalo tento týden rozhodnutí státního zástupce ukončit trestní stíhání bývalého socialistického premiéra Lubomíra Štrougala a někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara.

Kriminalisté je z popudu Platformy evropské paměti a svědomí vinili z toho, že měli informace o střelbě proti lidem, kteří se před rokem 1989 pokoušeli překonat státní hranici. Podle žalobce ale oba politici trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje smysl trestního stíhání chápat; Štrougalovi je bezmála šestadevadesát, Vajnar oslavil devadesátiny.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Konec průvodců v Českém Krumlově. Bez zahraničních turistů to nejde

Český Krumlov patřil v minulých letech k nejnavštěvovanějším městům v Evropě. Tomu odpovídalo i značné množství práce pro místní průvodce. Letos vše změnila pandemie. Chybí hlavně zahraniční návštěvníci a chybí tedy i pracovní příležitosti. 

Otto Šrámek je služebně nejstarším průvodce v Českém Krumlově, věnuje se tomu skoro třicet let. Ještě loni provedl městem 60 skupin turistů z Asie každý měsíc. Letos za poslední půlrok jen čtyři a jako průvodce skončil. Vrátil se k původní profesi stavaře. 

Nejezdí asijské skupiny, nemá tedy příjem. Podobně jsou na tom i další průvodci. Mají jen minimum práce. Oproti loňsku chybí v Českém Krumlově 90 procent zahraničních návštěvníků. Práci měli průvodci hlavně díky nim. 

Český Krumlov je oblíbená zastávka také pro rakouské turisty. „Ale těch jsem si letos úplně neužil a asi ani na dlouhou dobu neužiju,“ říká smířeně jednatel Sdružení průvodců v Českém Krumlově Jaromír Sýkora.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Princ Charles se stal tváří internetové televize, chce tak bojovat proti změně klimatu

Princ Charles, následník britského trůnu, se představil v nezvyklé roli – jako šéfredaktor internetové televize. Na pěti webových kanálech bude vysílat krátké dokumenty a inspirativní videa, která mají pomoct v boji s klimatickými změnami a za ochranu životního prostředí. Jeho mladší syn Harry se mezitím pustil do filmového podnikání.

Následník britského trůnu se stal tváří internetové televize. Osobně vybírá videa a články, aby podpořil šetrné zacházení s přírodou, jinak podle něj lidstvo vkročí do katastrofy. „Všechno bylo navržené a pořád v mnoha ohledech je, aby bojovalo s přírodou a ničilo ji,“ uvedl princ Charles. 

Jednasedmdesátiletý Charles se bije za ochranu životního prostředí už od konce 60. let minulého století. Tehdy to však bylo jen okrajové téma. „Moje i vaše děti a vnoučata by měly mít rozumnou budoucnost, teď ji ale doslova ohrožujeme,“ argumentuje například. 

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Pandemie ukázala, že spolupráce zemí světa má řadu slabin, řekl Babiš před OSN

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě Organizace spojených národů a dalších globálních institucí. Pandemie covidu-19 podle něj ukázala, že spolupráce zemí světa má řadu slabin. Babiš kritizoval hlavně Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která podle něj nedokázala dát jasná doporučení, jež by pomohla zemím při pandemii. Zdůraznil také, že koronavirová krize nesmí zatlačit do pozadí další problémy, jako je třeba situace v Bělorusku, kde by lidé měli mít právo rozhodnout o své budoucnosti v demokratických volbách.

Andrej Babiš v roušce

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČT24

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Spor o testování seniorů zdarma na koronavirus rozděluje Středočeský kraj. Hejtmanka Jermanová ho hájí, opozice kritizuje jako nebezpečný populismus

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek řekl, že příští týden bude omezeno shromažďování lidí hlavně ve volnočasových aktivitách. Mají kandidáti na hejtmana ve Středočeském kraji dostatek informací o vývoji situace a jak by postupovali v řešení koronavirové krize? Diskutovali o tom v debatě.

„Už i my musíme řešit krizové situace v sociálních zařízeních, nemocnicích, ve školách, máme dostatek ochranných pomůcek, máme 9 odběrových míst, takže už v tom jedeme naplno,“ uvedla na úvod debaty dosavadní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO.

Read the article (4 min read)
ČT24

ČT24

Vychází remake kultovní počítačové hry Mafia. Pracoval na ni tým 150 lidí

Jedna z nejúspěšnějších českých počítačových her vychází v nové podobě. Vývojáři vytvořili remake slavné hry Mafia z roku 2002 a pod názvem Mafia: Definitive Edition je od pátku dostupná i pro herní konzole. Tým 150 lidí z Česka, Velké Británie a Spojených států na ni pracoval dva a půl roku.

Fiktivní americké město Lost Heaven, 30. léta 20. století. Taxikář Tommy Angelo se zaplétá s italskou mafií a jeho život se mění z minuty na minutu. Příběh, který okouzlil nejen český svět počítačových her, se vrací v přepracované podobě.

„Z té původní hry je samozřejmě nutnost zachovat atmosféru, to jádro celé té hry,“ řekl vývojář hry Mafia z brněnské studio Hangar 13 Tomáš Hřebíček.

Mafii vytvořil v roce 2002 český vývojářský tým Illusion Softworks. Hra byla jiná než ostatní té doby – více realistická a plná dějových zvratů.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Vystrčil ocenil svého předchůdce Kuberu, senátní medaile dostali i zpěváci a biskup Malý

Zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) vyznamenal jeho nástupce Miloš Vystrčil (ODS) pamětní medailí ke Dni české státnosti. Medaili udělil také pomocnému pražskému biskupovi Václavu Malému, zpěvákům Pavolu Haberovi a Magdaleně Kožené a členům skupiny Spirituál kvintet a dalším osobnostem – celkem je vyznamenaných 27.

Věra Kuberová a Miloš Vystrčil

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Další stovce běloruských činitelů se zavřely dveře do Pobaltí. Trojice zemí rozšířila sankce

Estonsko, Litva a Lotyšsko rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly vstup do Pobaltí v rámci společných sankcí. Informovala o tom ministerstva zahraničí všech tří zemí.

Lotyšská hranice

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: INTS KALNINS

V Bělorusku již sedmý týden trvají demonstrace proti setrvání Alexandra Lukašenka v úřadu prezidenta. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU ani Česko, ho neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Češi budou moct s cestovními kancelářemi do Tuniska nadále bez testů, uvedl Petříček

Čeští turisté, kteří se s cestovními kancelářemi vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19. Na Twitteru to v pátek uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tunisko původně chtělo od pondělí zavést povinnost testů pro všechny Čechy, včetně organizovaných zájezdů.

Pláž v Tunisku

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: Reuters Autor: ANGUS MCDOWALL

„Dobrá zpráva! Tunisko včera (ve čtvrtek) zrušilo výjimku pro organizované zájezdy a chtělo zavést testy pro všechny Čechy. Na základě vyjednávání ministerstva zahraničí a naší ambasády v Tunisu se ale podařilo vyjednat výjimku. Turisté cestující s cestovkami mohou do Tuniska nadále bez testů,“ uvedl ministr.

Read the article (1 min read)
ČT24

ČT24

Teplárny zahajují topnou sezonu. Letos později než loni a po celé republice

S přichodem chladného počasí zahájily v pátek mnohé teplárny topnou sezonu. Další se k tomu chystají o víkendu, několik už začalo v předchozích dnech. Zatímco v minulých letech se zpravidla začínalo s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách a výjimkou nebylo ani přerušení vytápění po nástupu babího léta, letos je vytápění zahájeno celorepublikově prakticky zároveň. Řekl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.

Teplárny Brno

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČT24

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Co svede deset záchytných parkovišť? Středočeští lídři debatovali o dopravě v kraji

Dopravní komplikace ve středních Čechách - především ve spojení na Prahu, kam mnozí zajíždějí do práce – by středočeští volební lídři řešili výstavbou nových záchytných parkovišť, větším využíváním železnice i podporou cyklistiky. Za důležité pak považují dobudování dálniční sítě včetně vnějšího pražského okruhu a úpravu rozpočtového určení daní, která by kraji vynesla víc peněz na silnice II. a III. tříd.

Parkoviště

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Read the article (3 min read)
ČT24

ČT24

Příští týden vydáme další opatření omezující shromažďování, sdělil Prymula

Příští týden budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se podle něj hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky. Většina okresů je na takzvaném semaforu, který určuje riziko nákazy v regionech, na druhém, oranžovém stupni. Hlavní město zůstává červené.

Roman Prymula

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna,“ řekl Prymula. Nyní je reprodukční číslo, které udává, kolik lidí infikuje jeden člověk s nákazou, 1,4. Reprodukční číslo pod jedna znamená, že počet nakažených se bude snižovat.

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Masarykova univerzita nesouhlasí se zrušením vysokoškolské výuky hygieniky. Ve hře je i soudní spor

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici (KHS JMK) k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření nezákonné. Krajská hygienická stanice od středy 23. září zakázala prezenční výuku na vysokých školách v Brně, na Brněnsku a na Hodonínsku. Jde o místa, která jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví oranžová. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) za nařízením hygieniků stojí.

Masarykova univerzita v Brně

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Read the article (2 min read)
ČT24

ČT24

Polsko ohlásilo konec těžby uhlí v roce 2049. Vláda se na tom dohodla s odbory

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. Poslední doly mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu suroviny subvencovat, napsala agentura PAP. Spalování uhlí je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu.

Elektrárna Turów

Zvětšit obrázek Zmenšit obrázek Zvětšit obrázek na celou obrazovku

Zdroj: ČTK Autor: Jiří Částka

Read the article (1 min read)