Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Jsem Zdeňka Šíp Staňková. Miluju svobodu, Pipi Dlouhou punčochu, cestování a zmrzlinu. Jsem taky matka tří dětí, propagátorka unschoolingu, sebeřízeného vzdělávání, dobrovolnosti a informovanosti v oblasti práv dětí a rodičů ve vzdělávání. Od roku 2012 se podílím na rozvoji iniciativy SvobodaUčení.cz.

Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Svou cestou #21 – O radikálních rozhodnutích

#svoucestou – rozhovory s rodiči a dětmi na cestě ke svobodnému vzdělávání

Pavlína Dostálová Popelková má dvě dcery, kterým je 9 let a 2 roky. Starší Johanka je na domácím vzdělávání svobodného typu. Chodila do klasické školky, kde Pavlína chvíli pracovala jako asistentka pedagoga. Pak se ale holky ze dne na den rozhodly s běžným školstvím skončit. Proč a jak se to stalo? Už jste se někdy setkali s tím, že by dítě zůstávalo „po školce“? Proč byly ohlasy na Johančin přechod ke svobodnějšímu vzdělávání drsné a jak se s nimi Pavlína vypořádávala? Co jí pomohlo? Znáte Nenásilnou komunikaci Marshalla Rosenberga? Jak to všechno vidí Johanka a jak zvládá konfilkty s babičkou a s tatínkem? Jak to vypadá ve Svobodné slovácké škole, kam Johanka chodí? Jaké mají holky představy o jejich budoucnosti? Proč může být někdy domácí vzdělávání pro děti větší peklo než škola? Jak radikálně Pavlína vyřešila to, že tatínek Johanky s DV nesouhlasil?

Video:

Read the article (1 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Proboha! Konec světa se blíží! 😄 Tady jde někomu o korýtka...

Já osobně se stokrát raději nechám operovat někým, kdo má reputaci a výsledky. A je mi úplně fuk, jestli má titul z nějakého státního ústavu, který je sto let za opicema. A u učitelů je to stejné.
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Technologie. Obrazovky. Mobily.

Mají pozitiva i negativa. Jako všechno na světě.

Takže o tom mluvím. Sama se sebou, s mužem, s dětmi.

Nemyslím si, že řešením je nastavovat dětem pravidla, omezení nebo zákazy. Ani si nemyslím, že je dobré naše svědomí ukonejšit tím, že jsme se s dětmi na pravidlech „domluvili”. Děti se totiž rodí s touhou vyhovět rodičům a jejich nárokům. Touží být milovány, a pokud cítí, že rodič si něco silně přeje, podvolí se, a i když to může zvenku vypadat, že dobrovolně, je to pod tlakem. Třeba strachu, že ho maminka odsoudí, protože z ní tak či onak cítí, že si přeje, aby na tom mobilu trávil míň času.

Pro mě je řešení jasné a jednoduché.

Respekt. Úcta. Partnerství. Upřímná a otevřená diskuze.

To vše musí nejprve přijít ode mě směrem k dětem, jinak těžko můžu očekávat totéž od nich.

Když mi někdo říká: „Dohodli jsme se, že bude hrát hry na mobilu hodinu týdně,” velmi pochybuji o tom, že to ze strany dítěte byla vědomé a skutečně dobrovolné rozhodnutí.

Read the article (1 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Svou cestou #20 – O čůrajících rybách

#svoucestou – rozhovory s rodiči a dětmi na cestě ke svobodnému vzdělávání

Petr Stohwasser je vystudovaný středoškolský učitel biologie a fyziky a 9 let učil na gymnáziu. Pak ovšem přišel na to, že školství není úplně jeho šálek čaje a začal psát populárně-naučné knížky o fyzice, o přírodě, ale třeba i o češtině. První z knih – Neučebnice fyziky aneb Čůrají ryby? se stala bestsellerem a Petr píše dál. Proč odešel ze školství a co si o něm myslí? Měl všechna svoje tetování už při učení na střední škole? Čůrají teda ryby? A které víc – mořské, nebo sladkovodní? A proč je to otázka do fyziky a ne do biologie? A co takhle otázka s krabicí na váze a letícím dronem v ní? Proč Petr napsal knihu o češtině a co v ní je? Víte, jaký je nejjedovatější pavouk žijící v ČR a že ho máte všichni doma? 

Video:

Podcast:

Read the article (1 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Teenagerská rebelie neexistuje když…

Puberta je složité období. Hlavně pro člověka, který ji právě prožívá. Mozek prochází bouřlivým vývojem, jaký zažil naposledy v miminkovském věku.

Dan, můj nejstarší syn, už má pubertu za sebou. Je mu 19 a je naprosto boží. Ne že by dřív nebyl, ale teď už je docela PŘEDVÍDATELNÝ.

Nepředvídatelnost je asi to jediné, co mě na pubertě mých dětí trošku děsí. 😄 Ale zase je to obrovská příležitost pro osobní růst! Prostě plout, žít přítomným okamžikem, učit se neočekávat, přijímat. Nádhera! Miluju ten pocit úlevy, když se mi podaří neočekávat a přijímat!

Read the article (1 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Eeee? Já to nechápu. Já jsem rodič 3 dětí a jsem naprosto v pohodě. 😄 Je mi záhadou, proč si všichni tak rádi hrají na oběti... Jakože rodiče trpí, že si udělali děti a teď je musejí mít doma? Nebo co mi uniká?
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Svou cestou #19 – O unschoolerovi s ADHD

#svoucestou – rozhovory s rodiči a dětmi na cestě ke svobodnému vzdělávání

Kuperovi jsou pětičlenná rodina a v tuto chvíli mají 2 děti v domácím vzdělávání – v 6. a v 1. třídě. Nejstarší syn se právě teď hlásí na víceleté gymnázium. Vašík dostal už ve školce diagnózu: ADHD a porucha pozornosti, s níž měl v MŠ i poté ve škole velké potíže a dokonce zazněl požadavek na medikaci. Ve chvíli, kdy z jeho života zmizela škola, zmizely i problémy. 

Zuzka je speciální pedagog, spoluzakladatelka Komunitního centra Makovice v Ostravě a teď už i nadšenkyně do sebeřízeného vzdělávání. Její muž je vystudovaný učitel, ale ze školství po pár letech odešel. Proč byla jejich cesta k unschoolingu krkolomná a jak je Vašík a jeho diagnóza dovedla až tam, kde jsou teď? Proč nejdřív domácí vzdělávání zavrhli a jak potom změnili život, aby pro ně bylo možné? Jak se na DV dívá kluků prababička učitelka?

Read the article (1 min read)