E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Poslanci schválili příspěvek pro OSVČ i odklad splácení úvěrů

Poslanci schválili příspěvek pro OSVČ i odklad splácení úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 tisíc korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh v úterý ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Poslanci se vyslovili i pro návrh odkladu splátek úvěrů. Předlohy musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Pro schválení příspěvku pro OSVČ hlasovalo všech 102 přítomných poslanců. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Evropské akcie pod slábnoucím náporem epidemie znovu zpevnily, americké indexy ale klesly

Evropské akcie pod slábnoucím náporem epidemie znovu zpevnily, americké indexy ale klesly

V naději, že vrchol epidemie způsobené koronavirem už má Evropa za sebou, zahájily evropské akcie vysoko v zelených číslech. Na závěr úterní seance o čás zisků přišly, přesto se udržely poměrně vysoko nad nulou. To se ale nepodařilo indexům z Wall Streetu. Praha zavřela se ziskem 1,53 procenta na 820,33 bodu.

Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil úterní obchodovaní se ziskem 1,88 procenta na 326,61 bodu, britský FTSE 100 přidal 2,19 procenta na 5 704,45 bodu, německý DAX vzrostl o 2,79 procenta na 10 356,70 bodu a francouzský CAC 40 si připsal o 2,12 procenta na 4 438,27 bodu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Paralýza aerolinek. Lufthansa se zbavuje Germanwings a odstavuje na čtyřicet strojů

Největší německá i evropská letecká společnost Lufthansa v úterý oznámila, že ukončí provoz svých nízkonákladových aerolinek Germanwings. Očekává, že letecké odvětví se může z krize vyvolané šířením koronaviru dostávat celé roky. Lufthansa snižuje kapacitu na letištích v Mnichově a Frankfurtu a odstavuje na čtyři desítky strojů.

Vedle toho, že končí Germanwings, budou u jejich sesterských nízkorozpočtových aerolinek Eurowings radikálně sníženy dálkové lety.

„Bude trvat měsíce, než budou celosvětová omezení cestování zcela zrušena, a roky, než se celosvětová poptávka po leteckém cestování vrátí na úroveň před krizí,“ uvedla Lufthansa.

Eurowings se zmenší flotila o deset Airbusů A320. Lufthansa letecký park zredukuje i dalším dceřiným společnostem, Austrian Airlines a Brussels Airlines. Celá skupina měla před krizí přes 700 letadel.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Glosa Petra Peška: Nečasův nekonečný příběh

Policie žádá obžalobu bývalého premiéra Petra Nečase. Úterní zpráva s tímto titulkem by mohla vyjít v posledních téměř sedmi letech téměř kdykoliv.

A častokrát už i vyšla. Stejně jako informace, že expremiér byl u výslechu, či před soudem. Že jej soud odsoudil, anebo naopak osvobodil.

Nynější hrozba obžaloby se týká údajné křivé výpovědi. Bývalý premiér podle policistů kryl svoji nynější ženu Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. Nevíme, jak to přesně bylo. A je samozřejmě na nezávislém soudu, aby rozhodl.

Něco ale víme. Že tu je už od počátku zjevná snaha ho i další z okruhu původně stíhaných alespoň na něčem dostat. Protože je třeba ospravedlnit ten velkolepý – a s odstupem času skandální – policejní zásah na Úřadu vlády i u podezřelých doma z roku 2013. Akci, která se konala pod taktovkou olomouckého státního zastupitelství, vedla k pádu vlády a nástupu současné garnitury k moci.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Exprezident Klaus: Vláda řeší mikromanagement, nemá čas na koncepční plán

Bývalému prezidentu Václavu Klausovi chybí u současné vlády koncepční plán pro další postup v boji s pandemií koronaviru. Zároveň má obavy z toho, že nynější restrikce budou mít dlouhodobý negativní dopad na společnost i na ekonomiku. Vyjádřil přesvědčení, že se hrozba koronaviru přeceňuje a že dosavadní statistiky byly zavádějící. Řekl to v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

„Vláda řeší jednodenní věci. Vynoří se problém a ona se ho snaží řešit. Řeší mikrověci, ale uniká nějaký koncepční plán. Nemá na něj čas a myslím, že na něj nemá ani osobnosti,“ řekl Klaus. Jako příklad uvedl otevírání některých obchodů, které premiér Andrej Babiš (ANO) obhajoval zprávami, které dostává od veřejnosti.

Vyjádřil také obavy z toho, že současná restriktivní opatření vytvoří ve společnosti takovou náladu, že už je nebude možné vzít zpátky. Obavy vyjádřil například nad důsledky takzvané chytré karantény, kterou vláda chystá.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Nouzový stav bude platit do konce dubna. Vláda ale ještě může požádat o prodloužení

Po debatě, které trvala šest hodin, Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Menšinová vláda ANO a ČSSD neprosadila platnost zákazů a další opatření kvůli epidemii koronaviru až do 11. května. Komunisté kabinetu nepomohli, byť ho drží u moci. Dali však najevo, že by vládě vyhověli, pokud by požádala dolní komoru parlamentu o další prodloužení.

S žádostí předstoupil před poslance premiér Andrej Babiš (ANO). „Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké,“ prohlásil.

Zároveň ujistil, že se nechystá usurpovat moc. Zdůraznil, že současná restriktivní opatření nebudou znamenat návrat k silnému a všemocnému státu a že omezení nepotrvají déle, než bude nutné. „Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky. Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké,“ dodal.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Nouzový stav potrvá do konce dubna. Vláda žádala delší termín

Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím v úterý souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Za současné situace by skončil v sobotu 11. dubna. K prodloužení byl nutný souhlas poslanců. Dalších 30 dnů doporučil menšinové vládě ANO a ČSSD Ústřední krizový štáb, o čemž poslance informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Politické špičky se ale přikláněly ke kratší době. S návrhem 30. dubna přišel předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana kabinet ve Sněmovně toleruje. Část opozice mluvila dokonce nejvýše o dvou týdnech, navrhoval to poslanec ODS Marek Benda. Politici ale také poukazovali na to, že Sněmovna se může v případě potřeby opět sejít a nouzový stav prodloužit.

Autor: ČTK, vku

E15

E15

Komárek kvůli koronaviru pozastavil v USA výstavbu fabriky na metanol

Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka musela kvůli opatřením potírajícím pandemii koronaviru zastavit práce na výstavbě závodu na metanol ve Spojených státech. Holdingová dceřiná firma Liberty One Methanol na tento projekt vydala v Česku dluhopisy za 2,1 miliardy korun. Společnost ujišťuje, že rozhodnutí nebude mít na závazky vliv. 

„Jsme přesvědčeni, že dočasné přerušení výstavby je nejlepším řešením, které zohledňuje zdraví a bezpečnost při práci zaměstnanců i dodavatelů, stejně jako naše obchodní zájmy i zájmy investorů,“ řekla mluvčí KKCG Dana Dvořáková. 

Firma bude průběžně analyzovat situaci, aby mohla výstavbu znovu zahájit. „Toto dočasné přerušení stavebních prací nebude mít nepříznivý dopad na naše příslušné závazky nebo finanční záruky,“ dodala zástupkyně KKCG.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Vir poslal zlato na nejdražší hodnoty v historii, přidává také bitcoin

Bitcoin výrazně posiluje. Za poslední dva dny jeho kurz vzrostl téměř o desetinu na 7400 dolarů (asi 185 tisíc korun) za virtuální minci. Za pověstí digitálního zlata ale stále zaostává. Zato zlato je na rekordu. Korunová cena zlata je o více než 30 procent vyšší než před začátkem koronavirové krize.

Bitcoin je však stále o pětinu níže proti polovině února, tedy před vypuknutím koronavirové krize v Evropě. Tehdy dosáhl svého letošního maxima přes 10 300 dolarů.

„Kryptoměna reaguje na krizi okolo Covid-19 a v některých fázích se začíná chovat jako digitální zlato. V minulých týdnech vzrostl nákupu bitcoinů zhruba o 50 procent a dvojnásobně vzrostl zájem o registrace,“ uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka bitstock.com Martin Stránský.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Vláda zmírnila zákaz vycestování, lidé po návratu ale budou muset do povinné karantény

V odůvodněných případech, jako je práce v zahraničí, služební cesta nebo návštěva rodiny či lékaře, budou moci lidé od příštího úterý vycestovat do ciziny. S návrhem ústředního krizového štábu souhlasila vláda, zákaz přijatý před více než třemi týdny kvůli epidemii koronaviru zmírnila. Po návratu však bude povinná čtrnáctidenní karanténa. Omezení volného pohybu přes hranice nadále platí.

„Chtěli jsme nahradit karanténu potvrzením o bezinfekčnosti, odborníci z ministerstva zdravotnictví to je ale nedoporučili. Je tam chybovost,“ řekl ministr vnitra a šéf krizového štáb Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že uvolněnější režim nesmí zhoršit nákazu v Česku.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Oděvní značky šijí roušky, na přání i s logem vaší firmy

Opatření proti šíření koronaviru budou mít ktitický dopad mimo jiných odvětví i na textilní průmysl. Potvrdil to prezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiřího Grund. Mnoho podniků muselo omezit výrobu, jiné byly nuceny zavřít své prodejny nebo nemají zaplacené dodávky. "Poměrně velká skupina výrobců v současné době přešla téměř výhradně na šití roušek," popsal Grund. Asociace se všemožně snaží firmy podporovat, na Facebooku například zřídila skupinu, kde textilní firmy nabízejí materiál či volné kapacity.

Společnost Koutný Prostějov běžnou produkci více méně utlumila. Místo obleků vyrábí roušky pro místní záchranáře, pro Fakultní nemocnici v Olomouci i pro další podniky. Týdně dokáže vyrobit 14 tisíc roušek.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Už žádné trafiky. Praha změnila odměňování v dozorčích radách svých firem

Členům dozorčích rad a výborů pro audit ve společnostech patřících hlavnímu městu Praha už nepůjdou odměny z jejich zisku. Odměny budou také nově odstupňované podle velikosti a významu podniku. Dohodli se na tom radní magistrátu s tím, že pravidla budou platit již při příštím odměňování. U některých městských firem tak odměny výrazně klesnou.

„Říkali jsme, že dozorčí rady nemají sloužit jako politické trafiky s nedůvodně vysokými odměnami,“ uvedl po usnesení radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Rada zrušila členům dozorčích rad tantiémy, tedy možný podíl na zisku, a budou dostávat pouze měsíční odměnu. „Zároveň se srovnaly disproporce v rámci jednotlivých společností, kdy společnosti jsou porovnány podle počtu zaměstnanců, obratu a hospodářského růstu,“ dodal.

Read the article (1 min read)
E15

E15

OSVČ a příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

OSVČ a příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

Ministerstvo financí upravilo program přímé podpory pro OSVČ. Na příspěvek 25 000 Kč budou mít nárok ty OSVČ, které o něj požádají a současně splní několik základních požadavků.

Nárok na příspěvek 25 000 korun

Na kompenzační bonus, tedy příspěvek 25 000 bude mít nárok OSVČ na hlavní i vedlejší činnost. „Částka 25 000 korun je jednorázově, tj. 500 korun za každý den, kdy jsou splňovány podmínky pro přiznání bonusu. Pokud osoba po nějakou dobu nesplňuje uvedenou podmínku (například nebyla po celou dobu OSVČ), bonus se odpovídajícím způsobem krátí,“ vysvětluje Michal Žurovec, tiskový mluvčí Ministerstva financí.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Bez vývozu brzy skončíme, varují zbrojovky. Žádají vládu o výjimky pro své obchodní zástupce

Zásadní pro byznys výrobců ručních palných zbraní, munice, vojenských automobilů nebo radarové a komunikační techniky je export. Žádají proto vládu, aby alespoň jejich obchodním zástupcům a technikům umožnila cestovat za zákazníky do zahraničí. O využití kurzarbeitu, který zavedl kabinet Andreje Babiše (ANO), většina zbrojovek zatím neuvažuje.

„Firmy z 90 procent vyvážejí a uzavření hranic za současné situace chápou. Uvítaly by ale výjimku pro obchodní jednání. Samozřejmě při dodržení čtrnáctidenní karantény po návratu,“ řekl deníku E15 šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Výjimka by podle Hynka platila i pro jednání obchodních partnerů z ciziny v Česku. „Nelze úplně zakázat cestovat do zahraničí, protože to vážně ohrozí rozjednané kontrakty. Kvůli zavřeným hranicím je můžeme brzy ztratit,“ dodal.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Nečas křivě svědčil ve prospěch své ženy. Policie navrhla obžalovat bývalého premiéra

Policie navrhla obžalovat bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) za křivou výpověď, píše server Aktuálně.cz. Nečas svědčil v případu zneužití Vojenského zpravodajství ve prospěch své ženy Jany, dříve Nagyové. Za křivou výpověď mohou soudy uložit až tříleté vězení. Kauza zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády.

„Od policejního orgánu jsem obdržel spis s návrhem na podání obžaloby,“ řekl serveru šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. O tom, zda obžalobu podá, chce rozhodnout v řádu týdnů.

Někdejší ředitelka Nečasova kabinetu Nagyová podle pravomocného rozsudku v roce 2012 nezákonně zaúkolovala vojenské zpravodajce, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Babiš žádá stav nouze do 11. května, opozice je pro konec dubna

Poslanci se dnes sešli,aby projednali žádost vlády o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal o prodloužení o měsíc, tedy do pondělí 11. května. Opozice je ale připravena hlasovat pro nouzový stav zatím jen do konce dubna, a to včetně komunistů, kteří menšinový kabinet tolerují. Opoziční strany chtějí po vládě vysvětlení, k čemu chce tuto mimořádnou situaci využít, i promyšlený plán dalších kroků. V Česku je podle aktuálních údajů 4828 lidí nakažených koronavirem, 127 pacientů s covid-19 se už vyléčilo a 80 dosud zemřelo.

Na konci dubna má být v zemi podle odhadů odborníků zhruba 15 tisíc případů nákazy, pokud budou lidé dodržovat vládní nařízení omezující každodenní život i podnikatelské aktivity.

Read the article (3 min read)
E15

E15

OBRAZEM: Velikonoce v Rondě se letos slaví skromně. Fotograf na to upozornil originálním projektem

Fotograf agentury Reuters Jon Nazca se v době koronavirové krize vydal do ulic španělského města Ronda. Nechal si vytisknout fotografie z loňských oslav Velikonoc a obešel ta sama místa, kde fotografie na pozadí prázdných ulic pečlivě přikládal. Vznikl tak zajímavý fotografický projekt.

Velikonoce jsou ve Španělsku jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků. Oslavy Velikonoc začínají o pár dní dříve Květnou nedělí a končí nedělí Velikonoční, a proto jsou častěji nazývany svatým týdnem (Semana Santa). Během tohoto týdne se ulice Španělska, zaplní procesími, která jsou vedená bratrstvy. V Rondě během svatého týdně tradičně probíhá čtrnáct různých procesí, které trvají tři až šest hodin. Právě Ronda je považováno za jedno z nejtradičtějších míst pro oslavu Velikonoc v celé zemi.

Autor: E15.cz

E15

E15

Křetínský odmítl spekulace, že chce s Mediasetem převzít ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

„Energie zůstane klíčovým pilířem našich operací a my prozkoumáme způsoby, jak tam naši přítomnost rozšířit. Ohledně naší schopnosti tak učinit, jsme ale méně optimističtí,“ uvedl Křetínský, kterému byla diagnostikována nemoc covid-19, a protože je v karanténě, rozhovor poskytl prostřednictvím e-mailů.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Branson přesouvá firmu do daňového ráje. S jiným svým byznysem chce zároveň vládní pomoc

Majitel byznysového impéria Virgin Richard Branson převedl aktiva v hodnotě 1,1 miliardy dolarů z USA na Britské Panenské ostrovy, kde žije. Jde o akcie spojené s jeho vesmírným projektem Virgin Galactic, uvedla agentura Bloomberg

Kritici zdůrazňují, že tento krok rozhodně nepřichází v pravou chvíli, když Branson zároveň pro své aerolinky žádá o pomoc britskou vládu.

"Protože mnoho podniků, které provozujeme je v oborech cestování, volnočasových aktivit či wellness, tak se účastníme obrovské bitvy o přežití a záchranu pracovních míst," uvedl miliardář pro Bloomberg. Jak přesně do této činnosti zapadá změna sídla společnosti Virgin Galactic ale neozřejmil. Přesun danění příjmů z akcií z jeho vesmírného projektu do souostroví v Karibiku nicméně podle jeho vyjádření s Virgin Atlantic Airways, která má sídlo ve Spojeném království, nesouvisí.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Airbnb získá od nových investorů miliardu dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, získá od nových investorů miliardu dolarů (přes 25 miliard korun). Posiluje tak své finance v době negativních dopadů koronavirové krize na cestovní ruch. Airbnb oznámila, že nový kapitál poskytnou investiční firmy Silver Lake a Sixth Street Partners.

Hotovostní rezerva Airbnb se díky nové investici zvýší zhruba na čtyři miliardy dolarů (přes 100 miliard korun). Firma hodlá peníze využít zejména k tomu, aby přilákala další majitele realit, kteří by využívali jejích služeb, uvedla agentura Reuters.

„Ačkoli jsou nynější podmínky pro ubytovací průmysl zjevně obtížné, touha cestovat a získávat autentické zážitky je hluboká a trvalá,“ uvedl jeden z ředitelů společnosti Silver Lake Egon Durban.

Podle listu Financial Times některé údaje signalizují, že rezervace přes Airbnb se na trzích nejvíce zasažených šířením koronaviru propadly zhruba o 90 procent.

Read the article (1 min read)