E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Do realitního byznysu jsem se dostala náhodou, říká šéfka Skanska Property Alexandra Tomášková

Našich 15 otázek jsme položili šéfce Skanska Property Alexandře Tomáškové, která řídí miliardové developerské projekty v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Otázky pokládali mezi karlínskými budovami Praga Studios a Corso Court, které realizovala právě Skanska. Jaká byla největší pracovní zkouška Alexandry Tomáškové? A co má na své profesi ráda? Podívejte se na video. 

Autor: Gabriela Martinčeková

Read the article (1 min read)
E15

E15

OKD kvůli koronaviru od pátku přeruší těžbu. Plošné testování odhalilo přes tisícovku nemocných

Zhoršené epidemiologické situace na severu Moravy přimělo vedení společnosti OKD k rozhodnutí o zastavení těžby ve všech dolech. Provoz se zastaví v pátek. Informaci přinesla Česká televize. Mezi horníky a jejich příbuznými už testy odhalily přes tisíc nemocných. Odstávka bude dlouhodobá, uvedla OKD v prohlášení.

„V dolech OKD budou od pátku probíhat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku," uvedla společnost. Na každé lokalitě bude nadále pracovat zhruba 200 zaměstnanců, kteří budou mít za ukol zabezpečení dolů.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku stále platí mimořádná opatření. Kvůli zhoršené epidemiologické situaci ve čtvrtek region navštíví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jednat má také s vedením OKD.

Připravujeme podrobnosti

Autor: ČTK, vku

Read the article (1 min read)
E15

E15

Akcie, měny & názory Jana Vejmělka: Dolar vítězí, viru navzdory

Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie COVID-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z ekonomických důsledků restriktivních vládních opatření dramatickým nárůstem rizikové averze a v podstatě úprkem od jakýchkoliv rizikovějších aktiv směrem k těm bezpečnějším. Tyto tendence byly zřejmé i na devizovém trhu.

I když jsou dnes USA zemí s největším počtem nakažených i mrtvých na COVID-19 na světě, dolar díky své pozici měny bezpečného přístavu podporu neztratil. Za první pololetí letošního roku dolarový index měřící výkonnost dolaru vůči šesti nejvýznamnějším měnám posílil o necelé procento. S výjimkou švýcarského franku navíc nenajdeme měnu vyspělých zemí, vůči které by zelené bankovky nezhodnotily.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Schillerová podpoří jen komunistické návrhy na úpravy v rozpočtu

Z poslaneckých úprav vládní rozpočtové novely, jež zvyšuje letošní schodek na půl bilionu korun, podpoří ministerstvo financí jen návrhy komunistů. Vyplývá to z dokumentu pro páteční jednání rozpočtového výboru. Komunističtí poslanci navrhují přesuny celkem za 2,3 miliardy korun ve prospěch zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Sněmovna by měla předlohu schvalovat ve středu.

Komunisté chtějí poslat z rozpočtové rezervy 1,75 miliardy korun na odměny zdravotníků v nemocnicích a v sociálních službách, 200 milionů na odměny zaměstnanců zejména dětských domovů a 50 milionů korun na odměny sociálních pracovníků v obcích. Navrhli také přidat z rezervy 300 milionů korun regionálnímu školství na pořízení digitálních učebních pomůcek a posílení takzvané zážitkové pedagogiky. KSČM ve Sněmovně menšinový kabinet ANO a ČSSD toleruje.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Neudržovaný areál v Tróji se proměnil na komplex luxusních bytů. Ten největší má 500 metrů čtverečních

Barokní zemědělská usedlost Panský dvůr v sousedství Trojského zámku ležela dlouho ladem. Definitivně devastaci areálu završily ničivé povodně v roce 2002. Díky kompletní rekonstrukci se areál přeměnil na bytový komplex. Největší byt v má jedenáct pokojů a rozlohu téměř 500 metrů čtverečních. 

„Dlouho jsme zvažovali, zda hlavní historickou budovu v areálu podobně jako ty ostatní rozčlenit do několika bytů nebo ji zachovat celistvou. Nakonec převážila snaha nabídnout v této vile zcela unikátní bydlení té nejvyšší úrovně, které nemá na dnešním pražském trhu obdobu,“ vysvětlil spolumajitel investorské společnosti Coast Capital Partners, která areál získala a zrekonstruovala, Doron Friedman.

Projekt Chateau Troja Residence má kolaudaci, byty jsou téměř rozprodány. První z nich jsou již předané a brzy se sem začnou stěhovat jeho noví obyvatelé.

Podívejte se do následující galerie na vizualizace, průběh rekonstukce a aktuální stav areálu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Exšéf české O2 a bývalý manažer PPF Budník založil investiční skupinu

Exšéf české O2 a bývalý manažer PPF Budník založil investiční skupinu

Tomáš Budník se po manažerské práci ve skupině PPF rozhodl založit vlastní investiční skupinu Thein. Zaměří se hlavně na zavedené české a slovenské firmy z oblasti informačních technologií, oznámil Budník.

Šéfkou Thein se stala bývalá generální ředitelka Mountfieldu Jana Moravová. Skupina se zajímá zejména o oblast digitální transformace s důrazem na informační infrastrukturu a kybernetickou bezpečnost.

„V Theinu bychom chtěli rozvíjet společnosti, které jsou řadu let na trhu, ale dostaly se například do bodu, ze kterého už se samy nedokážou dál rozvíjet nebo v nich dochází ke generační obměně managementu,“ vysvětlil Budník.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Glosa Petra Peška: Zemanova skorotrefa

Je to rasistický slogan, konstatoval prezident Miloš Zeman, když na recepci k americkému Dni nezávislosti kritizoval hnutí „Black Lives Matter“. Protože záleží na všech životech, nejen na ěch černošských, dovysvětlil.

Udělal to, co má rád – tedy trochu si zaprovokoval. Vyvolal to, co čekal – výrazné reakce všeho druhu. A hlavně – opět se o něm mluví. Každopádně neřekl nic špatného, jakkoliv to může být příkré a zjednodušené hodnocení. Zdůraznění jedné rasy ještě nemusí být nutně rasistické, zvlášť pokud k tomu není dodatek, že naopak nezáleží na životech bělochů, Asiatů a kdovíkoho. Celé hnutí se každopádně zvrhlo způsobem, který se od ochrany utlačovaných na hony vzdaluje.

Přesnější by ale bylo, že to celé chvílemi vypadá jako pokus o rudě zabarvenou revizionistickou revoluci. A pokud v této souvislosti Miloš Zeman mluví o různých názorových vůdcích jako o „hloupých“, dalo by se i s tímhle úspěšně polemizovat. Moc dobře vědí, co dělají.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Americké burzy zažily nejlepší čtvrtletí od roku 1998

Jaká krize? Americké burzy hlásí nejlepší kvartál od roku 1998, jako by žádná koronavirová pandemie, která zmrazila světovou ekonomiku, vůbec nenastala. Klíčový ukazatel burzy v New Yorku – index S&P 500 – vyskočil o osmnáct procent a trh Nasdaq, kde se obchodují technologické firmy, vyletěl dokonce o 29,4 procenta.

Americké akcie tak během druhého čtvrtletí téměř dohnaly veškeré ztráty ve výši dvaceti procent z prvních třech měsíců letošního roku, když teď index S&P 500 ztrácí okolo čtyř procent. Tak obrovské pohyby cen akcií ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích zažila americká burza naposledy v roce 1932.

Nejprve koronavirová pandemie způsobila nejrychlejší pád amerických akcií o více než dvacet procent, což je označováno za medvědí trh. Následně však šly akcie prudce nahoru.

Read the article (1 min read)
E15

E15

PPF oddělila na třech trzích od Telenoru sítě do firem CETIN

Telekomunikační divize PPF vyčlenila v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku po vzoru Česka od mobilních operátorů Telenor infrastrukturu do oddělených firem CETIN. Operátoři Telenor budou poskytovat služby koncovým zákazníkům, podobně jako O2 v Česku. Sítě budou v jednotlivých zemích spravovat nově vytvořené společnosti CETIN, které spolu s českým CETINem vytvoří skupinu CETIN Group.

Na datových a komunikačních sítích skupiny CETIN budou místní mobilní operátoři Telenor i další domácí a zahraniční poskytovatelé, včetně české O2, nabízet zákazníkům hlasové a datové služby, internetovou televizi, videotéku a služby IT a kybernetické bezpečnosti.

PPF tak využije model, který provozuje v České republice, kde se před pěti lety od O2 oddělily pevné a mobilní sítě a datová centra do CETINu. CETIN služby poskytuje na velkoobchodním základě nejen O2, ale i dalším operátorům na trhu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pokles ekonomické aktivity v USA je nejstrmější od konce druhé světové války, tvrdí Fed

Pokles ekonomické aktivity v USA je nejstrmější od konce druhé světové války, tvrdí Fed

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Nový virový rekord

Spojené státy hlásí nový denní rekord v počtu nakažených novým typem koronaviru. Země, která je nejhůře zasaženým státem světa, během středy evidovala více než 48 tisíc nově nakažených. Nejpostiženější oblasti jsou státy Arizona, Kalifornie, Florida a Texas. USA evidují téměř 2,7 milionu nakažených a na 128 tisíc obětí nemoci covid-19.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Letních brigád pro Čechy výrazně ubylo, 80 tisíc míst je v ohrožení

Prudký útlum cestovního ruchu včetně stravovacích, ubytovacích a rekreačních služeb nepřeje letním brigádám, o něž mají každoročně zájem Češi i lidé ze zahraničí. Letošní poptávka zaměstnavatelů je výrazně nižší a klesla o tisíce míst, plyne z údajů pracovních agentur.

„Oproti minulým letům máme v tomto období minimum poptávek z oblasti služeb, především z gastronomie a hotelnictví,“ řekl spoluzakladatel internetového portálu JenPráce.cz Radovan Hypš.

„Zatímco v loňském roce se počet nabízených pozic na dohodu pohyboval v řádu stovek až tisíců a cestovních ruch figuroval v první pětce oborů s největším počtem brigádníků, letos jde zatím jen o desítky nabídek,“ uvedl Michal Novák z portálu Profesia.cz.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Zápisník Petry Jansové: Rouškou sem, rouškou tam

Konečně. Po dlouhých a velmi zvláštních školních týdnech začaly letní prázdniny. Městská hromadná doprava se zlehka vyprázdnila a konečně se v ní dá i dýchat. Protože pokud máte to štěstí a do práce cestujete tramvají, autobusem nebo příměstským vlakem, nemusíte si nasazovat roušku. Nedej bože, když se vám do cesty postaví metro, kde je údajně nejvíc lidí.

To by ale nesměly být ty prázdniny, kdy ČD vypravují kratší soupravy, právě kvůli ubyvším žákům a studentům. V momentu, kdy kvůli závadě na dráze nastane problém, stane se příměstský vlakový spoj konzervou na sardinky bez roušek. Prostě nenastupujte, nezastavujeme. Vlaky Češi zkrátka milují. Obzvlášť ty, co míří do Chorvatska už sedmkrát týdně. Dobro došli! Chorvati se na nás těší.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa

Výrobce elektromobilů Tesla předstihl japonskou Toyotu a stal se nejhodnotnější automobilkou světa. Akcie Tesly si na počátku dnešního obchodování připsaly pět procent na 1133 dolarů (asi 26 800 korun), a tržní cena společnosti tak stoupla na 209,47 miliardy dolarů. To je zhruba o šest miliard dolarů více, než si nyní cení investoři Toyotu.

Tržní hodnota podniku nyní třikrát přesahuje součet tržní kapitalizace amerických automobilek General Motors a Ford Motor.

Skokový nárůst akcií Tesly, které si od počátku roku připsaly 163 procent, ilustruje důvěru, kterou investoři vkládají do budoucnosti elektrických vozů, a též přeměnu Tesly z okrajového výrobce na světového lídra v oblasti zelených aut.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Komentář Pavly Palaščákové: Putin navždy, záruka nepřátelské stability

Ruský prezident Vladimir Putin svedl v těchto dnech rozhodující bitvu o svou budoucnost. Pokud Rusové v referendu skutečně schválí ústavní změny, může u moci zůstat až do roku 2036. Na první pohled je těžko uvěřitelné, že se mu pokus prodloužit si moc ve středoasijském stylu podařilo prodat jako ruský existenciální boj, volbu mezi stabilitou a pádem do chaosu a západního morálního marasmu.

Bod, který Putinovi dává možnost pokračovat ve vládě, byl totiž šikovně vpašován mezi další návrhy, apelující na konzervativní postoje Rusů a jejich silné přesvědčení o vnějším nepříteli. Lidé tak šli hlasovat i o nadřazenosti ruské ústavy nad mezinárodním právem, stvrzení ruské víry v Boha, manželství jakožto svazku muže a ženy či o zákazu přepuštění ruského území jiné zemi.

Aby byl koktejl ještě přitažlivější, namíchal do něj prezident také přísliby blahobytu ustanoveními o minimální mzdě a pravidelné valorizaci důchodů.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Putin u moci až do roku 2036? Pro je zatím téměř 72 procent Rusů

Po sečtení výsledků z 15 procent volebních místností podporuje změny v ruské ústavě v referendu 71,46 procenta voličů, proti je nyní 27,55 procenta hlasujících. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise. Změny v ústavě dovolí prezidentu Vladimiru Putinovi, aby se po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 mohl ucházel o zvolení na ještě dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036, samozřejmě pokud bude kandidovat a pokud jej voliči zvolí.

Opozice pokládá novelu základního zákona a její schvalování v celostátním hlasování za pouhý manévr, který má udržet Putina v Kremlu, poznamenala agentura AFP. Podle ní o výsledku referenda nelze pochybovat, v prodeji už ostatně jsou výtisky novelizované ústavy.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Cena silové elektřiny i emisních povolenek je na předkrizové úrovni. Nahrává to plynu

Na energetické burze nastal nečekaný obrat, když se cena elektrické energie vrátila na předkrizovou úroveň. Přestože je spotřeba kvůli útlumu ekonomiky stále zhruba o šest procent nižší než loni, velkoobchodní cena se dostala na 45 eur za megawatthodinu, tedy na úroveň z první poloviny března.

Cena elektřiny v posledních týdnech roste navzdory očekávání, že kvůli nižší spotřebě zůstane levná až do konce roku. „Příčiny vnímám do jisté míry jako psychologické – stejně jako na kapitálovém trhu lidé věří, že to nejhorší už mají ekonomiky za sebou. Sám tak optimistický nejsem,“ řekl k vývoji na burze analytik společnosti ENA Jiří Gavor s tím, že částečně lze růst cen silové elektřiny vysvětlit i rostoucí cenou emisních povolenek.

Náklady na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší se v posledních dnech dokonce vyšplhaly na letošní maximum a nyní se povolenka prodává za 26,4 eur. Naposledy byla cena na této úrovni loni v prosinci.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Plán na jednodušší povolování staveb havaroval, vyplynulo z diskuzního setkání deníku E15

Z toho, jaké pravomoci při povolování staveb budou mít samosprávy a jaké státní úřady, se stalo jedno z hlavních ohnisek svárů při finalizaci příprav nového stavebního zákona. Původní záměr počítal s tím, že kompetence přejdou plně na stát. Aktuální znění návrhu počítá s kompromisním řešením pro obce. Mezi úředníky i investory to vzbuzuje poměrně velké rozpaky, jak vyplynulo z diskuze na byznys snídani deníku E15 pod značkou E15 Premium právě o stavebním zákonu.

„Původně jsme chtěli rychlejší povolování staveb, méně administrativy, dodržování lhůt. Moc se nám to však nepovedlo,“ přiznala Marcela Pavlová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj, jejíž úřad stavební zákon připravuje. 

Ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřej Boháč míní, že v českém právu chybí na rozdíl od měst typu Berlína nebo Varšavy jednoznačné určení role starosty při výstavbě. „Nesmí zasahovat do stavebních procesů, tak se to děje zákulisně,“ poznamenal. 

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pražská burza posílila, přispěly akcie Erste. Postihl ji však další technický výpadek

Pražská burza posílila, přispěly akcie Erste. Postihl ji však další technický výpadek

Pražská burza významně rostla. Index PX stoupl o 0,62 procenta na 923,72 bodu. Nejvýznamněji k tomu přispěly akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank růstem o 2,81 procenta. Z dvanácti hlavních titulů pražské burzy sedm zakončilo obchodování v plusu, další jedna emise stagnovala.

Růst zaznamenaly i akcie technologické společnosti Avast. A to o 0,91 procenta na 156 korun. Nárust zaznamenaly také akcie výrobce nápojů Kofola, které posílily o 0,88 procenta na 229 korun. 

Oproti tomu největší pokles hodnoty postihl akcie operátora O2, a to o 1,37 procenta na 216 korun. Nedařilo se ani akciím likérky Stock, které klesly o 0,72 procenta.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Válka akcionářů v Tedomu končí. Třebíčského výrobce kogeneraček plně ovládl Faitův Jet Investment

Brněnská investiční společnost Jet Investment plně ovládla výrobce kogeneračních jednotek Tedom, když ve firmě koupila zbývající 45procentní podíl. Ten doposud vlastnila kyperská firma Moufleco holdings limited. Transakcí, kterou musí schválit antimonopolní úřad, končí spory akcionářů firmy. 

Jet Investment transakci uskutečnil prostřednictvím svého fondu kvalifikovaných investorů Jet 2. Společnost podnikatele Igora Faita se díky transakci stane jediným vlastníkem skupiny vyrábějící plynové kogenerační jednotky a provozující tepelně-energetické zdroje s ročním obratem necelých čtyř miliard korun.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Dáme jídlo se spojuje s Manifestem. Rozvoz jídla chystá 16 podniků

Gastrokoncept Manifesto Market spojil své síly s rozvážkovou službou Dáme jídlo. Ta tak bude mít ve své nabídce celkem 16 restaurací, které působí v Manifestu na Florenci či na Smíchově. Spolupráce největší české služby rozvozu jídla s Manifestem bude podle oficiálního prohlášení fungovat dlouhodobě. 

Rychlost rozvozu by podle informací neměla překročit 45 minut od objednání a zákazníci si budou moci v jedné objednávce nakombinovat jídlo jak z Manifesta na Florenci, tak i ze Smíchova. 

Manifesto Market je gastronomický a kulturní market a proptech startup, který vrátil život zanedbaným a nevyužívaným místům v centru Prahy. Projekt je držitelem ocenění Obchodník roku 2018 za nejlepší zákaznický zážitek a finalistou mezinárodní ceny Internorga Future Award 2020. 

Restaurace Manifesta dostupné na Dáme jídlo:

Read the article (1 min read)