E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15's Posts

E15

E15

Riskantní nákup: USA armádě nezaručí prodej dalších vrtulníků

Armáda se rozhodla pro mix osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových AH-1Z Viper americké firmy Bell Helicopter. Nákup strojů i s výzbrojí za 14,6 miliardy korun je jen začátek obměny vrtulníkového letectva. Oba typy plánuje ministerstvo obrany dokoupit, aby jich mělo dostatek pro výcvik i zahraniční mise. Nedostane však žádné garance, že se budou dále vyrábět.

Zhruba 350 těchto helikoptér bude mít námořní pěchota Spojených států, přes dvě desítky viperů si objednaly ještě Bahrajn a Pákistán. Oproti tomu UH-60 Black Hawk amerického koncernu Sikorsky, které USA Česku také nabídly, mají ozbrojené i civilní složky řady zemí NATO a dalších států. Po světě jich létá přes čtyři tisíce.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Německý diář Petra Fischera: Den K

Dnes je v Německu Den D. Mělo by se možná říkat Den K. Dnes se sejde německá vláda, aby nastavila strategii boje proti klimatickým změnám, sestavila plán, jak snížit emise oxidu uhličitého na úrovně, k nimž se Německo zavázalo v pařížské smlouvě. Vládní strany se už týdny předhánějí, kdo bude rozumnější, či naopak radikálnější. Sociální demokraté by rádi zvedli daně, křesťanští demokraté by šalamounsky rozšířili obchodování s emisními povolenkami a nechali by pracovat dotační peníze, jimiž by vláda podpořila ekologickou výstavbu.

Mluví se o „klimatickém obratu“, o revoluci v životě poválečného Německa. O prvním skutečném nakročení do jednadvacátého století. Tlak na politiky je obrovský. Německá veřejnost je zelená a očekává opravdovou změnu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Hamáček: Abolice pro Babiše by byla nepřiměřeným zásahem do fungování justice

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček by považoval zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) ze strany prezidenta Miloše Zemana ze nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem. Zeman ve čtvrtek řekl, že zamýšlí zastavit případné stíhání premiéra v případu Čapího hnízda, kdyby bylo obnoveno.

„Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásad do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany,“ uvedl ministr vnitra Hamáček.

Podrobnosti připravujeme

Autor: ČTK

E15

E15

KLDR hrozí nejhorší sklizeň za pět let, nedostatek potravin může postihnout 10 milionů lidí

Sklizeň plodin v Severní Koreji bude v letošním roce zřejmě nejnižší za pět let, což bude znamenat vážný nedostatek potravin pro 40 procent populace. Může za to sucho a špatné zavlažování. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Podle odhadů slabá sklizeň hlavních obilovin, rýže a kukuřice, bude znamenat, že 10,1 milionu lidí bude potřebovat naléhavou pomoc. Podrobnější údaje o výši sklizně však zpráva FAO neuvedla.

„Podprůměrné srážky a nízká možnost zavlažování od poloviny dubna do poloviny července, důležitém období pro růst plodin, ovlivnily hlavně úrodu rýže a kukuřice," uvedla FAO ve zprávě, která se týká nabídky a poptávky po obilovinách po celém světě a zjišťuje, které země budou potřebovat zahraniční potravinovou pomoc.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Glosa Petra Peška: Čapí kapky doktora Babiše

Zajímavé detaily, nic překvapivě nového. Tak by se dal shrnout dojem ze spisu o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, který zveřejnilo Městské státní zastupitelství v Praze. Tedy z odtajněné části dokumentu – z celkem 90 stran jich zůstalo několik desítek začerněných, překryté jsou i některé samostatné pasáže včetně jmen obviněných a prověřovaných firem. Byť premiérova stopa se dá v usnesení vcelku snadno objevit – podle „Ing.“ před začerněným jménem. 

Pikantní je, jak tu Andrej Babiš dostává ochutnat své vlastní medicíny. Jeho oblíbený termín „účelovka“ je v textu zmiňován hned několikrát, byť pochopitelně v nehovorové verzi. Dozvíme se například, že při obstarávání dotace pro Čapí hnízdo – tedy pro svůj nejlepší projekt, s nímž ale neměl pranic společného – jednal „vědomě účelově“. Ostatně i na výstavbě a provozování areálu měl „enormní zájem“. A stejně tak „účelově“ koupil svým dětem i akcie společnosti provozující farmu.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala památku ve vlastnictví státu. Ústavní soudci obdrželi stížnost v červenci, odmítli ji v polovině září. Z usnesení plyne, že se řád po druhé světové válce nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem.

Vzhledem k tomu, že řád tak pozbyl vlastnictví už před únorem 1948, odmítl Národní památkový ústav v květnu 2014 památku vydat v církevních restitucích. Následnou žalobu zamítl okresní soud a poté i olomoucká pobočka krajského soudu.

Dokazování bylo podle právníků památkového ústavu velmi náročné, spis čítal přes 4000 stran a bylo potřeba projít řadu archivních záznamů. Podle památkového ústavu je zřejmé, že řád přišel o hrad ještě před 25. únorem 1948, což je začátek rozhodného období podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Zápisník Jana Vávry: Korporát na ráně

Mark Zuckerberg to má se svým byznysem stále náročnější. Francie a Německo natvrdo sdělily, že digitální měnu z dílny Facebooku na svém území nepovolí. Pokud bylo oznámení projektu libra důvodem pro nezkušené investory k sázce na kryptoměny, nyní by měli sázet ještě více.

Na rozdíl od facebookové libry takový bitcoin o licenci žádat nemusí. Decentralizovaná kryptoměna ani nemá nikoho, kdo by mohl jejím jménem oficiálně jednat. V tomhle oboru bude cenotvorba ještě zajímavá.

Byty v Praze ne a ne zlevnit. Ve své drahotě vůči zbytku země se mohou měřit i s New Yorkem. Tam však stále více lidí řeší situaci radikálně. Z Velkého jablka prostě odcházejí. Agentura Bloomberg napočítala 277 emigrantů denně. Že by scénář pro Prahu?

Read the article (1 min read)
E15

E15

Prognózy varují, ohledně negativního vývoje německé ekonomiky

Prognózy varují, ohledně negativního vývoje německé ekonomiky

Negativní informace ze světových trhů se hromadí, analytici a ekonomové s nimi ve svých odhadech jen stěží drží krok. Nedávná studie Allianz a úvěrové pojišťovny Euler Hermes zkoumala vztah německé ekonomiky a globální obchodní sítě.

Výsledek není pozitivní – pokud se nic nezmění, všichni se musí připravit na horší časy.

Výsledky německé ekonomiky naznačují pokračování obchodní recese ve druhém čtvrtletí roku 2019 (-0,8 % q/q). Pokud nedojde brzy ke zlepšení, světový obchod zaznamená za celý rok 2019 první pokles od velké finanční krize. Tato odvážná korelace je založena mimo jiné na studii analytiků společností Euler Hermes a Allianz, která odvozuje úzký vztah německé ekonomiky a vývoje globálního obchodu.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Zeman: Trestní stíhání Babiše zastavím, pokud bude obnoveno

Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, pokud by bylo obnoveno. Využil by takzvané abolice. Doufá ale v to, že to nebude potřeba. Řekl to ve čtvrtek televizi Barrandov. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

"Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl Zeman. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," uvedl.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Ryanair zmrazil platby Boeingu za nová letadla, plánuje propustit stovky lidí

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair nevěří, že by se odstavené Boeingy 737 MAX v nejbližší době vrátily do provozu. Šéf holdingu Michael O’Leary oznámil, že společnost pozastavila platby výrobci letadel Boeing za objednané stroje a začala vyjednávat o kompenzacích za zpoždění dodávek.

Nové letouny 737 MAX obdrží Ryanair pravděpodobně „o dalších několik měsíců později“ oproti posledním předpokladům. Aerolinky nyní počítají s předáním opožděných kusů nejdříve v březnu příštího roku, řekl O’Leary na valné hromadě Ryanairu.

„Podle nejoptimističtějšího výhledu první letadla dorazí v lednu, reálnější je ale konec února nebo březen,“ řekl s tím, že pokud by dodávky nebyly obnoveny do května, aerolinka by musel pozměnit své plány na letní sezónu, což by „ještě více zpomalilo růst“.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Výrobce brzdových systémů DAKO-CZ spouští v Lounech výrobu vagonů

Výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ zahajuje výrobu v lounském areálu vagonky zkrachovalé společnosti Heavy Machinery Services (HMS). Do konce roku jich plánuje vyrobit 100. Do konce roku chce také firma získat 100 zaměstnanců do výroby. Informovala o tom ve čtvrtek Aneta Havlová za DAKO-CZ.

Výrobní areál si firma pronajala od insolvenční správkyně. Výroba v podniku stála od začátku července. "Areál je již uklizený a z velké části i vyklizený. Materiál a výrobky společnosti Legios Loco, která měla areál pronajatý před naším příchodem, byly uskladněny do jedné haly," uvedl Vojtěch Vágner, ředitel odštěpného závodu DAKO-CZ v Lounech.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Začíná soutěž o nejlepšího mluvčího, vítěze bude znát v říjnu

Největšího odborníka v oblasti PR a komunikace vybere letos kolem třiceti expertů a novinářů. Vítěze soutěže Mluvčí roku 2019 vyhlásí profesní organizace PR Klub 17. října.

Účastníci soutěží ve třech kategoriích, kterými jsou Nejlepší mluvčí veřejného sektoru, Nejlepší mluvčí soukromého sektoru a PR tým roku. Hodnoceni jsou podle toho, jak jejich práce naplňuje kvalitativní standardy profese včetně etických principů a přispívá k jejímu pozitivnímu vnímání širokou veřejností. 

„Mluvčí není papoušek před kamerou. Měl by to být profesionál, a proto chceme ty nejlepší vyzdvihnout. Vítěze vybere porota složená zhruba ze tří desítek komunikačních profesionálů, novinářů i některých někdejších držitelů prestižní ceny,“ říká předseda komise pro práci mluvčích PR Klubu Martin Opatrný. 

Read the article (1 min read)
E15

E15

Praha chystá nová pravidla privatizace, prázdné byty mají zůstat městu

Prázdné byty v privatizovaných domech by nově mohly patřit městu, slibuje pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Radní chce připravit nová pravidla pro privatizaci bytových domů, které by to umožnily. V některých domech, které jsou určené k privatizaci, je totiž řada prázdných jednotek, současná pravidla ale vysloveně stanovují, že se mají všechny byty prodat nájemníkům.

Nově by podle Zábranského mohlo město vstoupit v privatizovaných domech do družstev a byty si ponechat. K privatizaci je v Praze momentálně určeno 250 bytů. „Nová pravidla pro privatizaci chceme předložit do října,“ řekl Zábranský na jednání zastupitelstva. Na novém opatření se shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě, TOP 09 a STAN.

Opozice a někteří obyvatelé privatizovaných domů si však stěžovali, že koalice opakovaně mění pravidla v průběhu privatizací, kvůli čemuž dochází podle nich k průtahům. K některým přislíbeným privatizacím ani nemá vůbec dojít.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Komentář Petra Bartoně: Mzdy o sedm procent vyšší? A proč tak málo?

„Vyjednávejme o růstu mezd o šest až sedm procent. Není to ultimátum, je to přání,“ říká největší odborová centrála v zemi. „A není to málo, Antone Pavloviči?“ odpovídá slovy klasika ekonomika, v níž již třetím rokem roste mzda průměrného zaměstnance osmiprocentním tempem. „Zhruba tolik jsme stejně chtěli přidávat,“ říkají zaměstnavatelské svazy.

Velká laserová show uvedla ideovou rukověť odborářů, která je má vést do začínajících vyjednávání kolektivních smluv na rok 2020. Laťku si tedy nenastavili kdovíjak vysoko. A jejich analýza příčin „nízkých mezd“ má znatelné trhliny.

Read the article (3 min read)
E15

E15

Stát a banky položily základy rozvojového fondu, má odstartovat v polovině příštího roku

Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank, podepsali memorandum o spolupráci při vzniku Národního rozvojového fondu. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Banky do fondu investují sedm miliard korun.

Zakladatelem fondu a jediným akcionářem bude Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Fond bude mít profesionální vedení a bude hospodařit podle pravidel kolektivního investování. Proto také bude muset získat licenci České národní banky. Žádost o licenci by měla být podána do konce letošního roku. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by tak fond mohl začít fungovat od poloviny příštího roku. Už předtím ale chce vláda s bankami připravit několik pilotních projektů.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Žalobce Šaroch: Babiš jednoznačně směřoval k získání dotace

Činnost premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové jednoznačně směřovala k získání padesátimilionové dotace na stavbu Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo. Vyplývá to z usnesení o zastavení trestního stíhání, které ve čtvrtek zveřejnilo Městské státní zastupitelství v Praze. Dozorující žalobce Jaroslav Šaroch v něm mimo jiné vysvětluje i to, proč podle něj podniky Farma Čapí hnízdo a Agrofert nelze považovat za propojené. Státní zástupce dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Read the article (3 min read)
E15

E15

Nizozemci propadli teslamánii. Model 3 je nejprodávanějším automobilem v zemi

Automobilka Tesla uspěla v Nizozemsku. Tesla Model 3 zde pokořil hranici deseti tisíc prodaných kusů od startu prodeje tohoto vozu v Evropě na začátku letošního roku. Aktuálně je Model 3 podle serveru electrek.co dokonce nejprodávanějším automobilem tamního trhu.

Podle oficiálních registračních údajů bylo jen tento měsíc bylo zaregistrováno 2261 nových automobilů Tesla Model 3. Za americkou automobilkou se v letošních celkových prodejích umístil Volkswagen Polo, který si vybralo 9529 zákazníků. Na třetím místě skončil Ford Focus, jehož se v tomto roce prodalo 8265 vozů.

Model 3 znamená pro Teslu oživení v jejím snažení prosadit se na evropském trhu. Starší modely totiž automobilka do Evropy dodávala v rámci stovek aut, nyní jsou to řády tisíců kusů. A Nizozemsko je spolu s Norskem zásadním trhem, na který společnost Elona Muska cílí. Jen v tomto čtvrtletí dodala na nizozemský trh celkem čtyři tisíce vozidel.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Letenskému metronomu hrozí zřícení, Praha musí uzavřít jeho okolí

Hlavní město musí kvůli hrozícímu zřícení do pěti dnů uzavřít přístup do okolí metronomu na Letné, které je zároveň střechou podzemí bývalého Stalinova pomníku. Rozhodl o tom stavební úřad Prahy 7 na základě statického posudku stavby dodaného magistrátem. Informaci přinesl server Novinky.cz. Město plánuje střechu podzemní stavby provizorně podepřít, poté by se měl přístup na vyhlídku obnovit. Do konce roku má vzniknout podrobný posudek.

Stavbu vlastní město, ale o postupu v podobných případech rozhoduje místní stavební úřad. Ten si od magistrátu vyžádal předběžný statický posudek, který obdržel začátkem tohoto týdne. Podle posudku jsou některé části střechy v důsledku dlouhodobého zatékání ve špatném stavu a v případě zatížení například větší skupinou lidí by se mohly zřítit. Pracovníci úřadu stavbu na místě prověřili a dnes rozhodli o nutnosti ji zabezpečit.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Greta Thunberg je symbol selhání světové politiky, říká klimatolog Radim Tolasz

Summit pro klimatickou akci OSN, který se koná během nadcházejícího víkendu v New Yorku, má především potvrdit závěry Pařížské dohody o ochraně klimatu. Svět by měl ale také začít hledat způsoby, jak reálně snížit globální emise, říká v rozhovoru pro E15.cz klimatolog Radim Tolasz, zástupce Česka na Mezivládním panelu pro změny klimatu (IPCC) a historicky první laureát Ceny za komunikaci změny klimatu. Již v sobotu se před summitem uskuteční také historicky první mládežnický summit OSN. „Obrací se k budoucnosti celé společnosti, vůbec nejsou jako sobečtí hippies,” říká Tolasz. 

Aktivistka Greta Thungergová je celosvětový fenomén, stal se z ní symbol boje proti změnám klimatu. Jak ji vnímáte vy?

Jako symbol selhání světové politiky. Kdyby už minimálně 30 let, od první zprávy IPCC, směřoval svět k bezfosilní budoucnosti, mohla Greta v klidu chodit do školy. 

Read the article (3 min read)