E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Takhle nabitý týden kosmonautika dlouho nezažila

Přelom dubna a května se letos v deníčcích kosmonautických astronomických nadšenců stal jedním z nejrušnějších týdnů za poslední měsíce. Vedle naprosto skvělých, ba přímo historických událostí se však do análů dostaly i horší zprávy.

Vezměme to sestupně od historického zápisu. Společnost Rocket Lab se v noci na úterý stala teprve druhou firmou, která dokázala získat hlavní stupeň použité nosné rakety – v jejím případě zvané Electron. Prvenství v této oblasti samozřejmě drží SpaceX Elona Muska. Rocket Lab to ale zhruba 6,5 roku od prvního návratu Falconu 9 dokázala v trochu fantasmagoričtějším stylu, na který také nebyl tak pěkný pohled jako na přistávající rakety SpaceX. „Jednoduše“, pomocí upraveného vrtulníku Sikorsky S-92, si svůj Electron snášející se k zemi na brzdném padáku odchytila speciálním lanem se záchytným mechanismem.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Finanční správa zatím eviduje 2,5 milionu odevzdaných daňových přiznání

Daňové přiznání OSVČ

Lidé a firmy doposud odevzdali 2 465 997 daňových přiznání. Z celkového počtu vybraných přiznání bylo více než 2,1 milionu od fyzických osob a necelých 350 tisíc od právnických osob.

Stále více lidí pak podává své daňové přiznání elektronicky prostřednictvím portálu MOJE daně nebo datovou schránkou. Celkem elektronicky podalo daňové přiznání více než 650 877 fyzických a 320 235 právnických osob a elektronickou formu podání letos zatím využilo 39,4 procenta poplatníků. 

„Už druhým rokem může veřejnost pro podání daňového přiznání využít Online finanční úřad a počty uživatelů, kteří jej využívají, stále roste,“ uvádí zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Metabyznys Ondřeje Malého: Stát nedokáže pomoci adresně. Nic o nás totiž neví

Premiér Petr Fiala připouští, že plošná opatření pomáhají i těm, kteří pomoc nepotřebují.

Minulý týden chaoticky představená pětitisícová podpora pro rodiny s dětmi byla právem propírána v médiích i na sociálních sítích. Vláda navrhla pomoc domácnostem s dětmi, kterou by dostaly prakticky všechny kromě těch skutečně bohatých. Masivní potenciální výdaj z rozpočtu, který přistane na účtech českých rodin zřejmě v srpnu (před komunálními volbami v září), ukazuje ale ještě na jinou věc – že stát jinak pomáhat neumí.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Válka na Ukrajině ONLINE: Obnova Ukrajiny může stát stamiliardy eur, řekla von der Leyenová

Předsedky Evropské komise Ursula von der Leyenová představila návrh už šestého balíku protiruských sankcí. Zahrnuje zákaz dovozu ruské rupy do konce tohoto roku, návrh ovšem odmítají Slovensko a Maďarsko.

Celou situaci sleduje deník E15 i v online přenosu níže.

Důležité události posledního dne:

  • Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Největší ruská banka Sberbank a další dva bankovní domy mají ztratit přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT. Návrh zatím odmítají především Maďarsko a Slovensko.
  • Rusko se snaží prolomit ukrajinskou obranu a pravděpodobně pokračovat za Izjum a dobýt města Kramatorsk a Severodoněck, uvádí britské ministerstvo obrany.
  • Ukrajina dostala od mezinárodních partnerů během ruské invaze pomoc ve výši 4,5 miliardy eur, prohlásil premiér Denys Šmyhal. 
  • Ruská invaze na Ukrajinu začala ráno 24. února 2022.
Read the article (6 min read)
E15

E15

Elektrické topení: Přímotopy do zásuvky nabízejí solidní výkon, úsporné ale nejsou

Elektrický přímotop

Snaha zbavit se závislosti na plynu narůstá a řada domácností hledá třeba i provizorní řešení. Jedním z nich mohou být elektrické přímotopy. Pokud si hned vybavíte staré rozžhavené konvektory, budete současnou nabídkou příjemně překvapeni.

Přímotopy zaznamenaly řadu vylepšení a dnes se řadí mezi oblíbené způsoby vytápění. Přesto v porovnání s jinými zdroji tepla příliš ekonomické nejsou. Jak se pohybuje spotřeba a které druhy přímotopů známe? 

Read the article (2 min read)
E15

E15

Chybí distribuce dopadů na členské země, reaguje na unijní návrh stopky pro ruskou ropu Síkela

Ropné zásobníky státního podniku Mero

V šestém balíku evropských sankcí chybí mechanismus distribuce v souvislosti s případným zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie. Před jednáním vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Kabinet o dalším balíku protiruských postihů bude jednat.

„Návrh teď zkoumáme. Není v něm úplně všechno, co jsem požadoval. Dnes o tom budeme jednat na vládě,“ řekl Síkela. „Řešíme celou řadu věcí, abychom spravedlivě rozdistribuovali ten dopad napříč Evropou,“ uvedl. Dodal, že v návrhu chybí mechanismus distribuce v případě nedostatků na evropském trhu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Babiš zahajuje kampaň a na billboardech se snaží obejít zákon

Covid ještě neskončil a do toho vypukla válka na Ukrajině, která může každým dnem přerůst v apokalypsu. Inflace nám zdražuje vše možné a požírá úspory. Na naší zemi se však řítí ještě jedna pohroma! Více se dozvíte v Událostech Luďka Staňka z produkce internetové televize Mall.tv.

Je to tak, prezidentská volba je za rohem a málokomu asi zůstala naděje, že to tentokrát nebude tak strašné. Přitom ta poslední, kdy se člověk nechtěl střelit do hlavy, tady proběhla asi tak v roce 1993. A koho dostanou lidé na výběr letos? Čau, lidi! Podle aktuálních průzkumů je český expremiér nejžhavější kandidát a samozřejmě už začal i kampaň. Akorát se k ní moc nehlásí. A nástupníka už si bohužel vybral i Zeman…

Autor: Luděk Staněk

Read the article (1 min read)
E15

E15

Zákaz dovozu ruské ropy, trest pro Sberbank. Další unijní sankce narážejí v Bratislavě a Budapešti

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představuje šestý balík protiruských sankcí

Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropský blok podle ní v rámci šestého balíku protiruských sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy. Návrh naráží na odpor Maďarska a Slovenska.

Evropské komise chce rovněž potrestat představitele ruské armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Musk chce Twitter po třech letech opět vrátit na burzu, část účtů by mohl zpoplatnit

Elon Musk zvažuje zpoplatnění twitteru pro některé uživatele

Šéf Tesly Elon Musk plánuje uvést sociální síť Twitter tři roky po její koupi znovu na akciovou burzu, píše deník The Wall Street Journal. Miliardář podepsal dohodu o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů, kterou se firma po devíti letech z burzy stáhne. Musk zároveň v úterý na twitter napsal, že společnost by mohla začít vybírat za své služby mírné poplatky od firem a vlád.

Muskovu smlouvu o koupi Twitteru ještě musejí schválit úřady a akcionáři. Očekává se, že proces bude dokončen ještě letos. Musk podle WSJ pronesl výrok o znovuuvedení Twitteru na burzu před investory, od kterých se snaží získat pomoc pro financování svého nákupu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Zisk Škody Auto ve čtvrtletí klesl o 25 procent, automobilku brzdily dopady války

Škoda Auto Kvasiny

Provozní zisk automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí klesl zhruba o čtvrtinu na 337 milionů eur ze 448 milionů eur před rokem. Ve své výsledkové zprávě to oznámil mateřský koncern Volkswagen. Upozornil, že na výsledky měla negativní dopady válka na Ukrajině.

Škoda Auto v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 186.170 vozů, což je o čtvrtinu méně než před rokem. Čtvrtletní tržby se ale mírně zvýšily, a to na 5,10 miliardy z 5,05 miliardy eur před rokem.

Výrobci automobilů se už delší dobu potýkají s nedostatkem součástek, který narušil také výrobní aktivity Škody Auto. Situaci navíc zkomplikovala válka na Ukrajině, která způsobila mimo jiné výpadek produkce u ukrajinského dodavatele kabelových svazků pro Škodu Auto.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Nejbohatší Rus dál bohatne. Americký Fed rozhodne o měnové politice

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Fed rozhoduje o úrokových sazbách

Vedení americké centrální banky Fed od úterý jedná o měnové politice. Rozhodnutí o úrokových sazbách oznámí šéf Fedu Jerome Powell ve středu večer. Analytici očekávají, že dojde k druhému zvýšení úrokových sazeb od roku 2018, a sice o půl procentního bodu na úroveň 0,75 až jedno procento. Investoři však budou vyhlížet také signály, zda centrální banka v budoucnu utáhne měnovou politiku ještě přísněji. Do konce letošního roku se má výše úrokových sazeb ve Spojených státech vyšplhat ke třem procentům. 

Ruský oligarcha Potanin opět navýšil své jmění 

Read the article (2 min read)
E15

E15

PŘEHLEDNĚ: Metropolitní plán Prahy. Harmonogram počítá s platností v příštím roce

Zásadní dokument plánování Prahy překročil další milník. Metropolitní plán se dostal do veřejného projednání a Pražané mají možnost svými připomínkami ovlivnit jeho podobu. Obsáhlý dokument složený z řady výkresů, textové části a z obsáhlé legendy nasměruje rozvoj Prahy novým směrem. Co všechno ještě stojí v cestě jeho schválení, kdy má začít plán platit nebo jak podat přípomínku se dočtete v článku.

Co je Metropolitní plán?

Metropolitní plán je územní plán hlavního města Prahy. Je to dokument, který říká, kde ve městě se může stavět a pro budoucí zástavbu stanovuje základní pravidla, nebo kde naopak stavět není možné. Územní plán je rovněž podkladem pro rozhodování stavebních úřadů.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Prodej z druhé ruky na internetu je zlatý důl. Dokazují to Knihobot, Swappie i Vinted

Technoverse Newsleter Filipa Zelenky

Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.

Prodat něco na internetu může být poměrně náročné. Za poslední roky kvůli tomu vyrostlo několik zajímavých startupů, které místo zákazníků nesou břímě nabídky a prodeje. Našly díru na trhu, a proto rostou o stovky procent ročně. K vlně udržitelnosti se proto přidávají i zavedené značky, které ovšem zatím spíše paběrkují.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Startup připravuje stavbu vesmírného hotelu, vylétnout má už za tři roky

Kalifornská společnost Orbital Assembly oznámila plán vybudovat na oběžné dráze Země vesmírný hotel poskytující jedinečné zážitky až 28 lidem. Stanice v podobě rotujícího prstence, který má vytvářet umělou gravitaci, by měla vylétnout už v roce 2025.

Pioneer Station má nabízet zázemí jak pro výzkum či byznys, tak pro turisty. Vedle ní připravuje firma mnohem větší projekt Voyager Station. Jeho koncept spatřil světlo světa v roce 2019. Tehdy ještě pod hlavičkou společnosti Gateway Foundation. Orbital Assembly projekt nedávno převzala a realizaci plánuje na rok 2027.

Rotující vesmírná stanice má svým otáčením generovat přibližně šestinu zemské gravitace, což umožní jejím hostům jíst a spát, jako jsou zvyklí na Zemi. Zároveň v místech blíže ke středu rotujícího disku má být gravitace blízká nule, což tvůrci stanice plánují využít k různým zábavným hrám.

Do vesmíru chce také Elon Musk a jeho projekt Starlink

Read the article (1 min read)
E15

E15

Češi už si za večer nedají deset levných piv, říká spolumajitel pivovaru Raven Ladislav Vrtiš

Spolumajitel pivovaru Raven Ladislav Vrtiš.

Roční spotřeba piva se loni v Česku propadla na jednu z nejnižších hodnot za posledních padesát let. Zákazníky navíc ovlivňuje i inflace. Dopadají tyhle problémy i na minipivovary? O tom v dalším díle E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Ladislavem Vrtišem, spolumajitelem pivovaru Raven.

Celý podcast si můžete poslechnout na webu E15 a ve všech běžných podcastových aplikacích. 

Sledujte nás na Spotify i Apple Podcasts

Read the article (1 min read)
E15

E15

Dominik Stroukal: Eurozónu symbolicky rozdělí nový krizový nástroj

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka v červenci zvýší poprvé po dlouhé dekádě úrokové sazby. Pobaltským zemím to pomůže krotit inflaci, ale otazníky se kreslí nad osudem Itálie. Pokud by v ní začaly významně růst náklady na obsluhu státního dluhu, mohla by se dostat na kraj recese. I proto Evropská centrální banka plánuje zapojení nového měnověpolitického nástroje, který by situaci mohl zachránit, ale za cenu symbolického rozdělení eurozóny na minimálně dvě části.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Režim DPI brzy skončí. Co čeká ty, kteří si stále nevybrali nového dodavatele?

Režim DPI končí. Co nám ukázaly uplynulé měsíce a jaká je současná situace? Odpovídá Ing. Žaneta Müllerová, ředitelka prodeje a péče v sekci maloodběru.

Režim DPI slouží k zajištění náhradních dodávek energií, pokud svou činnost ukončí nějaký dodavatel. Můžete prosím ještě jednou shrnout, jaké okolnosti provázely dění na energetickém trhu v druhé polovině loňského roku a proč odběratelé u dodavatele poslední instance skončili?

Read the article (2 min read)
E15

E15

Kreml obvinil Izrael, že podporuje údajné neonacisty v Kyjevě

Video se připravuje ...

Rusko dnes obvinilo Izrael, že podporuje „neonacistický režim“ v Kyjevě, informuje na svých internetových stránkách britský The Guardian. Upozorňuje, že eskaluje diplomatická roztržka mezi Moskvou a Izraelem, který je jedním z mála blízkých spojenců USA, již po ruském vpádu na Ukrajinu nezavedli sankce proti Kremlu, ani neposílají na Ukrajinu útočné zbraně.

V pondělí si izraelské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance kvůli výrokům šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, podle kterého nacistický vůdce Adolf Hitler v sobě měl židovskou krev a že „největší antisemité bývají Židé“. Lavrov to řekl v rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid výroky označil za „neodpustitelné, šokující a historicky chybné“. „Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe,“ uvedl Lapid.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny podporuje většina Čechů, má ji však i za příliš štědrou

Téměř devět z deseti lidí v Česku podporuje humanitární pomoc Ukrajině napadené Ruskem a pomoc válečným uprchlíkům. Zároveň ale 60 procent považuje podporu uprchlíkům za příliš štědrou a domnívá se, že na ni doplatí Češi. Tři čtvrtiny lidí vnímají jako hlavního viníka války Rusko, téměř polovina ji chápe i jako boj za Česko. Šest z deseti Čechů si myslí, že dodávky zbraní Ukrajině jsou pro Česko nebezpečné, protože ho zatahují do války. Vyplývá to z dubnového průzkumu, jehož výsledky uvedla agentura Focus.

Humanitární pomoc Ukrajině podporuje 88 procent lidí v Česku, pomoc válečným uprchlíkům 84 procent. „Více než polovina respondentů deklarovala především ochotu pomoci materiálně a finančně,“ uvedli autoři průzkumu. Ubytovat a zaměstnat ukrajinské uprchlíky je připraveno 11 procent lidí. Mezi 60 procenty těch, kteří považují podporu uprchlíkům za příliš štědrou, jsou nadprůměrně zastoupení lidé se základním vzděláním a muži.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Slovensko a Maďarsko nepodpoří energetické sankce proti Rusku

Zástupci Slovenska a Maďarska uvedli, že jejich země nepodpoří energetické sankce, které proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu připravuje Evropská unie. Bratislava a Budapešť jsou totiž na ruských dodávkách příliš závislé a neexistují za ně žádné okamžité alternativy, napsala agentura AP. Evropská komise vypracovala nové návrhy sankcí, které by mohly zahrnovat postupné zavedení embarga na ruskou ropu. Sedmadvacet členských zemí o nich pravděpodobně začne jednat ve středu, ale může trvat několik dní, než opatření vstoupí v platnost.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell na twitteru uvedl, že komise chce zasáhnout více bank, zaměřit se na osoby obviněné z šíření dezinformací o válce a „zabývat se dovozem ropy“. Není jasné, zda Slovensko a Maďarsko získají výjimky.

Read the article (2 min read)