E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Úleva bankovnímu sektoru. Nová pravidla si v EU vyžádají více kapitálu jen u deseti velkých bank

Evropská unie

V důsledku zavedení nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti bude muset v Evropské unii přikročit ke zvýšení kapitálu jen deset velkých bank. Celkový rozsah tohoto zvýšení kapitálu by mohl činit méně než 27 miliard eur (693 miliard korun). Vyplývá to z regulačního návrhu Evropské komise (EK), na který dnes upozornila agentura Reuters.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Vláda dohnala lidi k práci na černo. Služby marně shánějí pracovníky

Počty nakažených koronavirem v posledních dnech stoupají. Zatímco personál v restauracích bude muset od listopadu kontrolovat u zákazníků doklad o bezinfekčnosti, kadeřnictví, fitness centra a další firmy v oblasti služeb mají nulové informace o tom, co je čeká. „Nikdo se s námi nebaví. Vláda přitom dohnala spoustu lidí k práci ,na černo‘, takže zaměstnance neseženete,“ stěžuje si předsedkyně Asociace zaměstnavatelů v kadeřnickém a beauty oboru Petra Vavrušková.

Podnikatelé v oblasti služeb si stěžují, že nemají informace, co se v jejich sektoru chystá s ohledem na pandemickou situaci. Na nulovou komunikaci ze strany vlády si stěžují fitness centra, wellness centra, kosmetické či kadeřnické salony. 

„Nemáme absolutně žádné informace a připadá mi neuvěřitelné, že po tak dlouhé době, kdy s covidem koexistujeme, nemáme vůbec žádnou jistotu, zda a jak nás vláda finančně podrží,“ obává se Vavrušková.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. Řekla to dnes místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Tankovací karty mají řadu výhod. Umějí i šetřit

Benzina v České republice provozuje síť více než čtyř set čerpacích stanic

Karty, s nimž lze výhodně a hlavně kontrolovaně čerpat pohonné hmoty, dnes nabízí mnoho sítí čerpacích stanic. Představují výhody nejen pro řidiče z povolání, ale zejména pro jejich zaměstnavatele.

Výhodou pro řidiče je, že s sebou nemusí vozit hotovost. Kartami je obvykle možné platit i v cizině, a to nejen za palivo, ale například také za provozní kapaliny nebo za mytí vozu. Z pohledu fi rmy je výhodou zase to, že za kartou realizované čerpání neplatí hned, nýbrž zpětně za předem domluvené období, většinou měsíčně.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Hackeři zaútočili na Trumpovu novou sociální síť ještě před jejím spuštěním

Od prezidenta Trumpa se po tragických událostech ve Washingtonu odvraceli politici, podnikatelé i provozovatelé sociálních sítí.

Bývalý prezident Donald J. Trump ve středu oznámil vznik nové „mediální velmoci“ Trump Media and Technology Group. Její vlajkovou lodí se má stát sociální síť Truth Social. Ačkoli je její spuštění ve zkušební provozu naplánované na začátek listopadu, hackeři ji stihli napadnout už nyní, informuje deník The New York Times.

Hackeři napadli síť už dvě hodiny po jejím středečním oficiálním oznámení. Hackeři získali přístup k soukromé verzi sociální sítě a vytvořili falešné účty některých známých osobností, mezi nimiž byl například ultrapravicový politik a bývalý Trumpův poradce Stephen K. Bannon nebo výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Příběh Concordu: Čtěte o vzestupu a pádu krále vzduchu

Nadzvukový dopravní letoun Aérospatiale-BAC Concorde 101/102 byl považován za symbol jakéhosi smíření mezi odvěkými rivaly Francií a Velkou Británii. Provozovaly ho totiž aerolinky British Airways a Air France. Letecká společnost z Velké Británie uskutečnila poslední let legendárního letounu 24. října 2003.

V srpnu roku 1995 podnikl nejrychlejší let kolem světa, který mu zabral 31 hodin, 27 minut a 49 sekund (včetně všech mezipřistání). O pět let později ale došlo k tragické nehodě, která si vyžádala 113 životů a předznamenala jeho konec. Smutné výročí leteckého příběhu si můžete připomenout v komentované galerii.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pracovní stanice jako investice s brzkou návratností

Workstation od Lenovo

Nastala doba, kdy svět IT otáčí naruby pojmy jako Cloud, Device As a Service či Infrastructure As a Service. Jako službu toho dnes uživatelé konzumují čím dál víc, ale když dojde na osobní počítač, stále preferují mít ten svůj u sebe, doma i v práci. Mezi ty zcela nejvýkonnější patří tak zvané pracovní stanice – Workstations, které aktuálně stojí na špičce pyramidy současného IT a stávají se jistou investicí pro mnoho českých firem.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Martin Holman: Jak na luxusní kabelky. Jejich hodnota roste až o 80 procent

Pro řadu lidí představují luxusní kabelky pouze znak příslušnosti k určité socioekonomické vrstvě na společenském žebříčku, respektive symbol rozmaru těch nejbohatších. Pro někoho však mohou být lákavou investicí. Statistická data potvrzují, že vybraným ikonickým kabelkám vzrostla hodnota za poslední dekádu v průměru o 83 procent, čímž překonaly i domnělého krále mezi módními investicemi – hodinky, které se pyšní „pouze“ sedmdesáti dvěma procenty.

Ne každá luxusní kabelka má však potenciál stát se dobrou finanční investicí. Lidé znalí věci doporučují produkci některého z trojice francouzských výrobců Hermès, Chanel nebo Louis Vuitton, které určitě splňují požadavky na mimořádnou kvalitu použitých materiálů, šití a další řemeslné práce.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Českým firmám v USA chybějí pracovníci. Mohou za to covidové dávky

Americký trh práce dlouhodobě trpí nedostatkem pracovní síly. S problémy se teď potýkají i české firmy, které v USA působí. Nejvíce Čechům stejně jako Američanům scházejí pracovníci ve skladech a jiní nízko kvalifikovaní zaměstnanci. Dlouhodobě ovšem chybějí spíše úzce specializovaní odborníci, například softwaroví vývojáři nebo výrobní manažeři. 

„Českých firem zaměstnávajících ve Spojených státech větší počet pracovníků není mnoho a do USA nepřicházejí primárně za levnou pracovní silou,“ popisuje potřeby českých podnikatelů regionální ředitel CzechTrade pro Severní Ameriku a Austrálii se sídlem v Chicagu Luboš Matějka.

Akutní nedostatek uchazečů se ve Spojených státech začal projevovat letos na jaře „Pokračoval program vyplácení poměrně štědrých podpor v nezaměstnanosti, které byly v době pandemie vyšší než obvykle a někteří zaměstnanci s nižšími příjmy raději zůstávali doma na podpoře, než by se vrátili do práce,“ vysvětluje Matějka.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Neotálejte s výběrem nového dodavatele energií, radí regulační úřad těm, co o něj přišli

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele. Kromě společnosti, ke které se nyní dostali, mohou zvolit jakéhokoliv dodavatele na trhu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U DPI podle něj sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je cenově výhodnější, uvedl. Změnu doporučují i samotní dodavatelé DPI. Do režimu DPI přitom spadlo v posledních dnech v Česku téměř milion odběrných míst. Kromě 900 tisíc odběrných míst končícího největší alternativního dodavatele energií v Česku - skupiny Bohemia Energy, jde také o klienty menších dodavatelů Kolibřík energie a A-PLUS Energie.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Konec hledání nového majitele. Automobilka SsangYong se může vrátit do korejských rukou

Automobilka SsangYong by se mohla opět vrátit do korejských rukou. Jejím novým majitelem bude pravděpodobně konsorcium vedené korejským výrobcem autobusů.

Korejská automobilka SsangYong už od loňského roku hledá nového majitele. Ten stávající, indická Mahindra & Mahindra, už nebyl ochotný investovat další vývoj, a tak SsangYong dokonce musel v reakci na nesplacení dřívějšího úvěru požádat korejské úřady o tzv. program podpory autonomní restrukturalizace. Vedle restrukturalizace se tak v minulých měsících pracovalo i na hledání nového investora. A ten se podle všeho konečně našel.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Češi budou moci platit kryptoměnami podobně jako kartou. Novou službu spouští dva poskytovatelé

Bitcoin

Nakupující v Česku budou moci platit kryptoměnami podobně jako platebními kartami. Novou službu spouští poskytovatel kryptoměnových plateb GoCrypto a společnost Global Payments pro 8 tisíc svých platebních terminálů. Dalších 40 tisíc terminálů bude následovat začátkem příštího roku. 

ČR se Slovenskem jsou podle firem první země, kde bude služba k dispozici obchodníkům, kteří mají mobilní platební terminál od Global Payments. Službu přijímání kryptoměn poskytuje GoCrypto. Aby ji obchodník mohl používat, je třeba, aby podepsal smlouvu s Global Payments a stáhl si aplikaci pro Android s názvem GP tom.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pětina trhu s auty v EU patří elektromobilům. Česko holduje plug-in hybridům

Téměř každé páté auto, které se ve třetím čtvrtletí prodalo v zemích Evropské unie, byl elektromobil. A to buď vůz na baterii, anebo takzvaný plug-in hybrid. Dál klesal podíl aut se spalovacím motorem. Ve své zprávě to v pátek uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice je zájem spíše o plug-in hybridy.

Tržní podíl elektromobilů na baterii se zvýšil na 9,8 procenta, zatímco podíl plug-in hybridů vystoupil na 9,1 procenta. Dohromady tak mají 18,9 procenta trhu a v obou případech je to z meziročního pohledu nárůst tržního podílu skoro na dvojnásobek, uvedla ACEA. Ta zastupuje největší evropské výrobce osobních, užitkových i nákladních aut a autobusů.

Prodej aut na baterii vzrostl o 56,7 procenta na 212 582 vozů, prodej plug-in hybridů se pak zvýšil o 42,6 procenta na 197 300 vozidel. Je to pomalejší růst než loni, kdy se prodej téměř ztrojnásobil, i když to bylo z nízké srovnávací základny.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Investoři se v crowdfundingu skládají na pozemky pod novým Hagiborem. Patřit jim ale nebudou

Investiční společnost Upvest spustila další crowdfundingovou kampaň. Tentokrát vybírá částku převyšující sto milionů na takzvaný mezaninový úvěr. Z něho má být financována část pozemků pod rezidenční částí nově vznikajícího developerského projektu Hagibor. Právě díky Upvestu do projektu můžou investovat i menší investoři. 

Upvest v rámci aktuální crowdfundingové kampaně nabízí malým i velkým investorům participaci na úvěru poskytovaném za účelem financování zbudování rezidenční části nového pražského projektu Hagibor, který vznikne nedaleko stanice metra Želivského. V tomto investičním kole se jedná o budovu Gamma, kterou vlastní developerská skupina Crestyl.

V rámci projektu Hagibor jde již o druhou etapu výstavby. V rámci ní bude postaveno celkem 120 bytových jednotek a 18 ateliérů. Náklady dosahují téměř jedné miliardy korun. Minimální výše investice do projektu prostřednictvím Upvestu činí 5 tisíc korun při výnosu 6,5 procenta. 

Read the article (2 min read)
E15

E15

Evropský parlament vyzval k vyšetřování Babiše kvůli Pandora Papers

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Europarlament lituje, že se v Pandora Papers objevil Babiš

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek vyjádřil politování nad tím, že se v odhaleních mezinárodního protikorupčního projektu Pandora Papers vyskytlo jméno českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Europoslanci také vyzvali ke zlepšení opatření zaměřených na boj proti daňovým rájům. Státy Evropské unie by měli podle EP zahájit vyšetřování všech osob, které jsou v Pandora Papers zmíněny. Česká Národní centrála proti organizovanému zločinu již dříve prohlásila, že „bude ve věci konat“. Babiš si na základě odhalení investigativních novinářů poslal do ciziny přes offshoreové firmy téměř 400 milionů korun, za které nakoupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Premiér však odmítá, že by porušil zákon. 

Robotických taxi se dočkáme za deset let, říká šéf Lucid Motors

Read the article (2 min read)
E15

E15

Přes noc bylo bez elektřiny přes osm tisíc domácností. Silný vítr zasáhl střední Čechy

ČEZ

Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku v 7 hodin ještě asi 8 400 odběrných míst, řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je ve Středočeském kraji. Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní stav ve Středočeském kraji a sedmi okresech v dalších regionech. Ve čtvrtek bylo bez elektřiny až 300 tisíc odběrných míst. Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl dnes ráno bez proudu už jen jednotky odběratelů, zejména v odlehlejších oblastech.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Akcie Evergrande posilují. Firma oznámila, že dluhy splatí před termínem

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande dnes posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem. Pokud by firma lhůtu promeškala, oficiálně by zkrachovala. Podle čínských médií China Evergrande dlužných 83,5 milionu dolarů (1,8 miliardy korun) splatí před sobotním termínem. Akcie Evergrande otevřely na burze v Hongkongu se ziskem šesti procent, přechodně přidaly i 7,8 procenta a krátce po 7:30 středoevropského času mají k dobru tři procenta.

Podle zdroje agentury Reuters China Evergrande poslala peníze už v pátek. Částka sice byla původně splatná k 23. září, termín byl ale prodloužen o 30 dní.

Read the article (1 min read)
E15

E15

EU zná společný postup proti zvyšujícím se cenám energií. Babiš dělal problémy

Po více než čtyřhodinové debatě se ve čtvrtek v noci prezidenti a premiéři zemí Evropské unie shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rychle rostoucími cenami energií. Závazné závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatického zdroje nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění "dostupných cen" energie a snížení závislosti na jejím dovozu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Čeká nás další kolo investic, pak chceme s Medeviem do zahraničí, říká Petr Bartoš

Spoluzakladatel lékařské platformy Medevio Petr Bartoš

Aplikace Medevio vznikla zhruba před rokem jako reakce na pandemii nemoci covid-19. Startup má zjednodušit komunikaci mezi pacientem a jeho lékařem. S další vlnou covidu stoupá i počet uživatelů aplikace. Co všechno lze dnes vyřešit s lékařem na dálku? A jak je startup financovaný? Nejen o tom mluvil v dalším díle E15 Castu Nikita Poljakov se spoluzakladatelem startupu Medevio Petrem Bartošem. 

Celý podcast si můžete poslechnout na webu E15 a poté každý všední den ráno na všech běžných streamovacích platformách.

Sledujte nás na Spotify Apple Podcasts.

Autor: E15.cz

Read the article (1 min read)
E15

E15

Jakub Horák: Babišův boj proti Hradu přichází s křížkem po funuse

Premiér Andrej Babiš.

Svým pozdním bojem proti Hradu premiér Babiš poněkud připomíná bojovníky, kteří se 10. května 1945 přidávali k Pražskému povstání. Tak alespoň vyznívá jeho současná snaha odvolat vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, kterému se u nás tradičně říká „kancléř“ jako upomínka na dávné doby za prezidenta Havla, kdy tam ještě tuto funkci zastával někdo, koho se dalo si vážit.

Read the article (1 min read)