E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Glosa Petra Peška: Ministryně v nesnázích

Policejní zásah na vládním úřadě je vždy dramatickou a okázalou záležitostí. Byť ministerstvo práce a sociálních věcí, kde proběhla razie v pondělí, není zdaleka prvním a nejspíš ani posledním případem tohoto druhu. Ostatně je to jen rok a něco, co příslušníci protimafiánské centrály vtrhli na jiné ministerstvo, konkrétně na rezort pro místní rozvoj.

Jako vždy má taková událost dvě roviny. Ta první – policejní, či ve finále trestněprávní – se v reálné podobě a patřičných detailech většinou vyjeví až po čase. Vzhledem k tomu, že mezi zadrženými je i jeden z náměstků ministerstva práce Jan Baláč, nemuselo by to být nic malého.

Cosi může napovídat i fakt, že paralelní zásah proběhl ve firmě OKsystem a celé se to má týkat informačního systému na výplatu sociálních dávek. Tedy problematické zakázky, o níž probíhají už léta tahanice a v níž jde o hodně velké peníze.

Read the article (1 min read)
E15

E15

„Stala se zpupnou vrchností, která pohrdá obyčejnými lidmi.“ Foldyna odchází z ČSSD

Bývalý místopředseda strany a nynější poslanec Jaroslav Foldyna oznámil odchod z ČSSD. V prohlášení uvedl, že stranu opustí v úterý.

Foldyna se naposledy dostal do sporu s vedením strany před dvěma týdny, kdy ve Sněmovně hovořil o tom, že se organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek snaží ovlivnit volbu ombudsmana.

ČSSD je podle Foldyny dnes tím, proti čemu původně vznikla. "Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit," uvedl Foldyna.

Připravujeme podrobnosti

Autor: ČTK, vaj

E15

E15

Komentář Petra Bartoně: Cenový boom lze zastavit jen stavebním boomem

Komentář Petra Bartoně: Cenový boom lze zastavit jen stavebním boomem

Loňský prosinec přinesl stavební boom takříkajíc jen do Československa. Ani štědrý prosinec ale nezachránil naše celoroční výsledky. Navzdory rostoucím cenám bydlení nestavíme. 

Jak vyplývá z čerstvých dat Eurostatu, prosincový nárůst produkce v českém stavebnictví o 1,6 procenta oproti listopadu (po sezónním očištění) je úctyhodný výkon. Pokud by české stavebnictví rostlo prosincovým tempem celoročně, odpovídalo by to 21procentnímu ročnímu růstu!

Read the article (2 min read)
E15

E15

Kryptozbohatlíci zmoudřeli, utrácet za lamborghini už je neláká

Letošní zhodnocení virtuálních měn vynáší jejich držitelům až stoprocentní zisky. Ti, kdo díky kryptoměnám zbohatli, se učí své jmění diverzifikovat. Místo utrácení za drahá auta řada nových boháčů raději investuje třeba do zlata. Uvádí to agentura Bloomberg s odkazem na informace americké společnosti The White Co., která se na služby a správu majetku kryptomilionářů specializuje.

Na vrcholu kryptoměnové mánie v roce 2017, kdy jeden bitcoin stál 20 tisíc dolarů, Elizabeth Whiteová z firmy nesoucí její jméno zprostředkovávala nejčastěji nákupy statusových symbolů typu vozů Lamborghini.

Právě „lambo“ dosud v komunitě držitelů bitcoinu a dalších kryptoměn představovalo symbol finančního úspěchu a současně metu, k níž se řada spekulantů upíná.

Situace se ovšem podle Whiteové mění. A nejen kvůli tomu, že v roce 2018 museli kryptospekulanti tvrdě vystřízlivět z finanční pohádky.

Read the article (2 min read)
E15

E15

V e-shopech nakupuje více než polovina Čechů přes mobil

Nadpoloviční většina zákazníků v tuzemských elektronických obchodech využívá k nákupu mobilní telefon nebo tablet. Loni si tak zboží objednalo 55 procent lidí. Meziročně je to nárůst o pět procentních bodů. Zbylá část zákazníků k internetovým nákupům stále využívá počítač. Mobilní zařízení používají Češi častěji i v kamenných prodejnách pro porovnání nabídky, vyplynulo z výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Počet internetových zákazníků, kteří mají zkušenost s objednávkou přes mobilní zařízení, se od roku 2015 do loňska podle výzkumu zdvojnásobil. Jejich počet by podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky měl dále stoupat. „Například asijskému trhu se zatím zdaleka neblížíme. Tam mobily vysloveně dominují,“ dodal.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Koronavirus v Česku ještě není. Komise posoudí, zda hrozí scénář z Lombardie

Koronavirus se nebezpečně přibližuje Česku. Zatím se mluvilo pouze o koronaviru v Číně nebo Jižní Koreji. Nyní se ale potvrdily případy nakažení koronavirem v Lombardii na severu Itálie. Nemoc způsobila i několik úmrtí. Itálie ruší veřejné akce a stát dokonce přistoupil ke karanténě měst a obcí.

V Česku se zatím nákaza koronavirem nepotvrdila. Jediné pozdvižení vyvolala pětice čechů, která na začátku února přicestovala z Číny. Do Čech přiletěli francouzským letadlem. Následně byli izolováni v Nemocnici Na Bulovce kde podstoupili sérii testů. Nemocnice po dvou týdnech potvrdila, že všichni pacienti jsou zcela zdraví a že nákaza koronavirem nehrozí.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Do sídla CzechInvestu se přistěhují další státní agentury

Agentury CzechTrade a CzechTourism se přestěhují do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, sídla agentury CzechInvest. Přesun schválila vláda.

Budovy, které agentury opustí, se budou pronajímat jen částečně, protože v nich dále budou sídlit některé státní instituce. Například budova CzechTrade nedaleko Karlova náměstí by se měla rekonstruovat.

Připravujeme podrobnosti

Autor: ČTK

E15

E15

Na ministerstvu práce zasahuje policie, přišla si pro náměstka Maláčové

Policie obvinila dva lidi v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí. Obvinění souvisí se zásahem na ministerstvu, o kterém informoval server Lidovky.cz.

Podle webu se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Oba muže policisté podezírají z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Náměstek Baláč působí ve funkci od loňského června. V minulosti byl místopředsedou pražské organizace ČSSD i šéfem stranické buňky na Praze 2.

Autor: ČTK

E15

E15

Obří developerské projekty u Prahy dostaly těžké údery od soudu a ministerstva

Nejvyšší správní soud a ministerstvo životního prostředí v jeden den vydaly dva zásadní verdikty týkající se miliardových realitních projektů. 

V prvním případě ministerstvo znovu zamítlo žádost developera CTP o vynětí 46 hektarů ze zemědělského půdního fondu v Úžici u Prahy. Ve druhé kauze Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost developera obří obchodní zóny u Čestlic týkající se zrušené změny územního plánu pro druhou fázi projektu. Bez změny územního plánu nemůže stavět. 

V Úžici poblíž dálnice D8 plánuje stavebník CTP vznik velkého logistického a průmyslového parku. Původně tam měl být obří sklad automobilky Daimler. Pro tento záměr ale ministerstvo životního prostředí vyjmutí půdy ze zemědělského fondu loni nepovolilo. Skupina CTP se proto rozhodla projekt přepracovat, zmenšit a požádat o vynětí z půdního fondu znovu. Developer však nepochodil ani napodruhé. 

Read the article (2 min read)
E15

E15

Koronavirus drtí evropské akcie, ty italské odepsaly téměř pět procent

Evropské akcie kvůli šíření koronaviru prudce oslabují, v Itálii skoro o pět procent. Kvůli obavám z pandemie výrazně zdražuje zlato i státní dluhopisy.

Akcie na evropských trzích zahájily týden prudkým poklesem, zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

Panevropský akciový index STOXX 600 asi půl hodiny po zahájení ztrácel 2,9 procenta, zatímco index italských akcií FTSE/MIB na burze v Miláně odepisoval 4,4 procenta. Hlavní index britských akcií FTSE 100 pak vykazoval pokles o 2,8 procenta a pohyboval se v blízkosti 7196 bodů.

Kvůli obavám z pandemie se zvyšuje zájem o zlato, jehož cena se vyšplhala nad 1680 dolarů za troyskou unci a je nejvýše za více než sedm let.

Autor: ČTK, vaj

E15

E15

Jak se měnily bankovní služby za uplynulých 30 let

Sporožiro, vkladní knížky nebo bony vystřídaly nové produkty. Vypravte se s námi před rok 89.

V tehdejším Československu fungovalo pět bank, nicméně služby běžným občanům poskytovala téměř výhradně Česká státní spořitelna, devizové platby pak řešila Živnostenská banka. Ta vedla tuzexová konta, kde si mohli jejich majitelé směnit valuty za známé bony, za něž se nakupovalo zahraniční zboží v prodejnách Tuzex.

Hlavními produkty České státní spořitelny byly vkladní knížky. Těch bylo několik druhů, za základní typ můžeme považovat knížky bez výpovědní lhůty s ročním úrokem dvě procenta, což byla obdoba dnešního běžného či spořicího účtu. Vybírat a vkládat na ně peníze bylo možné ale pouze na pobočkách, které konkrétní knížky vydaly. Vybírat peníze na jiných úřadovnách umožňovaly cestovní vkladní knížky.

Read the article (4 min read)
E15

E15

Glosa Martina Čabana: Babiš dvakrát jinak

Andrej Babiš se nemusí omlouvat nevládní organizaci Transparency International za to, že ji opakovaně označil za zkorumpovanou. Připomeňme, že premiér na organizaci nadává jako špaček přesně od chvíle, kdy se protikorupční experti začali vrtat v jeho střetu zájmů.

A toto nadávání obsahovalo i několik výroků, které spojují TI s trestným činem korupce. Podle soudu je to v pořádku.

Těžko si nevzpomenout na spor z loňského září s demonstrantkou Janou Filipovou, který Babiš naopak v první instanci prohrál. Premiér veřejně prohlásil, že demonstranti na akcích Milionu chvilek jsou za svou účast placení.

Soud dal na popud Filipové Babišovi přes prsty, nařídil mu omluvu a v zásadě konstatoval, že svoboda slova neznamená svobodu lhát a špinit a že premiér by si měl alespoň trochu vidět do úst.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Komentář Petra Zahradníka: Příkopy a naděje. Evropský summit skončil patem

Nedohoda na mimořádném rozpočtovém summitu Evropské rady v závěru minulého týdne je odrazem ještě hlubšího rozporu mezi osazenstvem EU než jen sporu o omezený objem společných finančních zdrojů, které jsou k dispozici. Summit ztělesňoval souboj tří táborů – 15 přátel soudržnosti neboli koheze, dalších čtyř velmi bohatých malých zemí a čtyř velkých členských států, pro které má politika soudržnosti stále nemalý význam, ale současně chtějí ony omezené zdroje využívat jinak než dosud. Výsledkem je summit, který skončil patem.

Nepřinesl totiž společnou a pro všechny zúčastněné akceptovatelnou odpověď na tři zásadní otázky: kolik, na co a jak. Požadavek tábora velmi bohatých malých, aby budoucí rozpočet nepřesáhl jedno procento unijního HDP, je zcela mimo zájem tábora přátel koheze, ale taktéž mimo původní komisní návrh. O postoji Evropského parlamentu, který bude celý rámec spolu schvalovat, ani nemluvě.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Akcie jsou předražené, obhajoval Buffett svou opatrnou investiční strategii

Akcie jsou předražené, obhajoval Buffett svou investiční strategii. Raději drží hotovost

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Špatný začátek týdne pro akcie

Americké a evropské finanční trhy měly v mimoburzovním obchodování namířeno k poklesu. Složený šanghajský index odepisuje zhruba 0,3 procenta. Parkety dál provází nejistota kolem šíření koronaviru. A to i přes to, že úřady v epicentru nákazy, čínském městě Wu-han, umožnily tuto metropoli opustit nerezidentům. Obavy teď vyvolává zejména šíření nemoci v Itálii a Jižní Koreji.

Buffett napsal akcionářům

Read the article (1 min read)
E15

E15

Rakušané dočasně přerušili vlakové spojení s Itálií, zvažují obnovení pohraničních kontrol

Na šíření koronaviru v Itálii zareagovalo sousedící Rakousko. Dnes se sejde vládní skupina, která má na starosti koronavirus, aby diskutovala o zavedení pohraničních kontrol s Itálií. V neděli večer navíc došlo k přerušení osobní železniční dopravy mezi oběma státy přes Brennerský průsmyk. kvůli podezření na nákazu u dvou cestujících ve vlaku z Benátek do Mnichova. Testy ale v obou případech podezření nepotvrdily, a tak došlo k obnově železničního spojení.

"Poplach je odvolán, testy u dvou podezření skončily negativním výsledkem," uvedlo rakouské ministerstvo vnitra. Rakouské dráhy ÖBB následně ohlásily, že úřední uzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno. Dnes mají vlaky jezdit podle jízdního řádu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Zápisník Jany Havligerové: ANO plodí spisovatele

Lídři členských zemí EU se nedohodli na budoucím unijním rozpočtu. Česko a další státy V4 chtějí co nejvíc peněz na dotace, bohaté země požadavek odmítají.

Premiér Andrej Babiš byl při jednání aktivní: „Navrhoval jsem, že rozpočet udělám sám, dělal jsem v životě mnoho rozpočtů,“ prohlásil. Neklaplo to. Unie už ví, jak by to dopadlo.

Senátu bude šéfovat Miloš Vystrčil z ODS. V tajné volbě mu dali hlas i lidé z KDU-ČSL a hnutí STAN. Je přitom v horní komoře parlamentu reprezentuje Vystrčilův protikandidát Jiří Růžička. Ten to nedokázal rozdýchat a tvrdí, že jde o špatný vzkaz voličům. Strany balancující nad propastí pětiprocentní hranice volitelnosti se prý nedokážou dohodnout. Jestli to spíš není jen důkaz o svobodě volby.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Počet lustrací klesl na historické minimum. Vnitro se jich ale zbavovat nechce

Počet vydaných lustračních osvědčení rok od roku klesá, loni jich bylo vydáno 1223, v roce 2007 jich přitom bylo více než osm tisíc. Od zavedení lustračních zákonů uplynuly téměř tři dekády, podle vládních rezortů ani opozice ale ještě nenastal čas pro jejich zrušení. Komunisté přesto trvají na tom, že jsou zákony protiústavní, a opět je navrhují zrušit.

Lustrační zákony zajišťují, aby v některých funkcích ve státní správě, justici, obraně či veřejnoprávních médiích nezasedli lidé s komunistickou minulostí. Počet pozitivních lustračních osvědčení, tedy potvrzení, že dotyčný spolupracoval s komunistickým režimem, loni klesl na 14. Před rokem 2010 se počty usvědčených spolupracovníků pohybovaly ve stovkách.

Read the article (3 min read)
E15

E15

Úmrtí koronavirem mimo Čínu přibývá, padesát tisíc obyvatel ze severní Itálie je v karanténě

Nový typ koronaviru stále zabíjí v Číně, odkud se od prosince šíří, ale přibývá nakažených lidí i úmrtí také jinde ve světě. Čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že podobně naléhavá zdravotní pohotovost Čínu nepotkala od roku 1949. Situace je podle něj stále složitá. Pro nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti se rozhodla i Jižní Korea, která má už přes 600 nakažených a šest úmrtí. Vůbec nejvíc mrtvých mimo Čínu hlásí Írán, kde už nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, podlehlo osm lidí. V Evropě je situace dramatická v Itálii, která má dva mrtvé a přes 130 nakažených a jejíž severní oblasti ruší veřejné akce.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Palladium přezdívané „Tesla mezi komoditami“ dál bourá cenové rekordy

Drahý kov palladium meziročně téměř zdvojnásobil svou cenu a od začátku roku přidal přes čtyřicet procent. Výnosností se vedle bitcoinu či akcií Tesly řadí k letošním investičním hitům.

Palladium překonalo svá cenová maxima, když se vyšplhalo těsně nad 2700 dolarů za unci. Komodita, kterou první letošní vydání deníku E15 zařadilo mezi potenciálně nejvýnosnější v roce 2020, zintenzivnila předchozí růst. Ještě v prosinci cena palladia nedosahovala ani dvou tisíc dolarů za unci.

„Palladium se chová neuvěřitelně. Je čímsi jako akcie Tesly mezi komoditami. Jeho ceny se vezou na růstu všech drahých kovů. Jakmile jejich cena poskočí, palladium je následuje, avšak růst bývá mohutnější,“ sdělil agentuře Bloomberg Edward Meir ze společnosti ED&F Man Capital Markets.

Read the article (1 min read)
E15

E15

McDonald’s se zbavil provozu svých restaurací v Česku. Moc nad nimi dal franšízantům

Všech sto jedna restaurací rychlého občerstvení McDonald’s v tuzemsku už provozují pouze čeští podnikatelé. Americký gigant dokončil koncem loňského roku převod veškerých svých poboček na franšízanty. „Poslední byla restaurace u dálnice D1 na 145. kilometru směrem do Prahy,“ říká ředitelka komunikace českého McDonaldu Zuzana Svobodová.

Provozovatel fastfoodů tak dokončil proces, který započal před mnoha lety. První franšízanty začala firma rekrutovat již tři roky po svém vstupu na český trh, který se uskutečnil v roce 1992.

K předešlému modelu, kdy část poboček provozovala společnost v Česku sama, se vracet nehodlá. „Každou další otevřenou restauraci budou provozovat už jen franšízanti,“ dodává šéfka komunikace s tím, že letos plánuje otevřít do deseti nových restaurací. 

Read the article (1 min read)