E15

E15

Zpravodajství, ekonomika, politika, byznys

E15

E15

Akcie, měny & názory Davida Velvéthyho: Ethereum, záležitost posledních týdnů

Ethereum je svou tržní kapitalizací kolem 170 miliard dolarů ke konci února druhou největší a nejpopulárnější kryptoměnou hned po bitcoinu. Pro mnoho lidí je zatím ale stále jen velkou neznámou. Na kryptoměnovém trhu má podíl asi 12 procent, oproti tomu podíl bitcoinu se pohybuje kolem 60 procent a více.

Zatímco bitcoin funguje jako nástroj k uchování a transferu hodnoty, a někdy se tak označuje jako digitální zlato, ethereum je platforma pro chytré kontrakty a jejich využití v takzvaných DeFi – decentralizovaných financích – pro evidenci a ověřování transakcí či smluv. V nich jsou poskytovány například půjčky, některé typy investic, staking nebo takzvaný Yield Farming – služba, která využívá různých investic za účelem maximalizace profitu. Ethereum má vlastní blockchain, na kterém je postaveno zhruba 80 procent dalších menších kryptoměn, takzvaných altcoinů.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Strach z inflace žene investory do aukcí. Investicím do luxusu dál kralují kabelky Hermès

Kniha z roku 1623 William Shakespeare’s Comedies, Histories & Tragedies se loni prodala za deset milionů dolarů, unikátní kabelka Hermès našla svého kupce za téměř půl milionu dolarů a dokonce přes půl milionu dolarů zaplatil sběratel za pár basketbalových bot sportovní legendy Michaela Jordana. „Tyto rekordní prodeje vykreslují stav aukcí v roce 2020,“ komentuje výsledky Andrew Shirley z poradenské firmy Knight Frank, který má na starosti vydání studie The Wealth Report 2021.

Investoři v současnosti kvůli strachu z inflace investují právě do fyzických a mnohdy alternativních aktiv. V minulém roce podle Wealth Reportu z těchto investic opět přinesly nejvyšší výnos luxusní kabelky od francouzského luxusního kolosu Hermès. Jejich cena se zvýšila o sedmnáct procent, když o rok dříve to bylo třináct procent.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Fiatu Chrysler a PSA loni prudce klesl zisk. Závody zavírat nechtějí

Automobilkám Fiat Chrysler Automobiles a PSA, které se začátkem letošního roku sloučily do skupiny Stellantis, loni prudce klesl zisk. Obě společnosti naposledy zveřejnily výsledky hospodaření jako samostatné podniky.

Italsko-americké FCA loni klesl upravený čistý zisk o 57 procent na 1,9 miliardy eur (49,7 miliardy korun), zatímco francouzské PSA klesl čistý zisk o 31,3 procenta na 2,2 miliardy eur.

Fúze byla dokončena v polovině ledna a skupina Stellantis se stala čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Pod nově vzniklou automobilku spadá 14 evropských a americký značek, například Opel, Peugeot, Citroën, Jeep, Maserati či Alfa Romeo.

„Tato čísla dokazují finanční zdraví společnosti Stellantis,“ uvedl šéf podniku Carlos Tavares.

Stellantis si od fúze slibuje, že ročně bude schopen ušetřit kolem pěti miliard eur. Nový podnik nechce zavírat žádný závod a Tavares avizoval, že nebude ani rušit pracovní místa.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Sputnik rozkládá slovenskou koalici, zdravotnictví nákup vakcíny utajuje

Slovenský premiér Igor Matovič je už delší dobu terčem kritiky kvůli svému přístupu k pandemii. Pnutí v koalici teď zvýšil jeho nápad dovézt ruskou vakcínu Sputnik V, kterou neschválila Evropská léková agentura (EMA). Strana Svoboda a solidarita (SaS) vyzvala k rekonstrukci vlády. Uskupení Za lidi považuje za reálný i její rozpad. Ministerstvo zdravotnictví navíc tají podrobnosti kontroverzního nákupu.

Šéf kabinetu a lídr vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v pondělí oznámil, že Slovensko získá dva miliony dávek ruské vakcíny. Zatím jich dostalo dvě stě tisíc. Koaliční partneři si však stěžují, že o nákupu neměli informace a dávají najevo, že k němu mají vážné výhrady. Z klubu strany Za lidi odcházejí poslanci, ministr zahraničí Ivan Korčok je rozčarovaný a dvě vládní strany debatují o dalším postupu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Avastu loni stoupl provozní zisk i tržby. Růst očekává i letos

Antivirové firmě Avast loni vzrostl provozní zisk EBITDA o 2,6 procenta na 495,5 milionu dolarů, tedy asi 10,75 miliardy korun. Upravený čistý zisk stoupl o 11,8 procenta na 360,2 milionu dolarů, což je asi 7,8 miliardy korun. Tržby vzrostly o 2,3 procenta na 892,9 milionu dolarů, tedy zhruba 19,4 miliardy korun. 

Společnost navrhuje konečnou dividendu splatnou v červnu ve výši 11,2 centu na akcii. Celková dividenda za loňský rok by tak byla 16 centů, což představuje meziroční růst o 8,8 procenta.

Tahounem růstu byl hlavní spotřebitelský segment, který představoval 78 procent tržeb firmy. Počet platících desktopových zákazníků se zvýšil o 7,9 procenta na 13,6 milionu. Například v USA rostl počet zákazníků o šest procent, v Itálii o 13 procent, v Mexiku o 33 procent a v Rusku o šest procent.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Jančura: Domácnosti nasyslily spoustu peněz. Lidé naplní vlaky i busy hned, jak budou moci

Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla i soukromého železničního a autobusového dopravce RegioJet, který hlásí za loňský rok pokles tržeb o šedesát procent. Navzdory kritické epidemiologické situaci v Česku věří majitel firmy Radim Jančura v rychlý obrat. „Češi chtějí cestovat, peníze na to mají,“ je přesvědčen. Letošní rok vnímá jako možnost digitalizovat služby a investovat – firma proto nakoupí nové vagony a lokomotivy za dvě miliardy.

V jaké kondici zakončil RegioJet loňský rok a načal nový?

Dozvěděl jsem se, že to byl „můj“ rok – rok krysy dle čínského horoskopu. Na další „šťastný“ rok si budu muset počkat dalších dvanáct let. Celou dobu jsem byl v absolutní duševní pohodě.

Váš byznys také?

Také. Banky nám věřily.

Hospodářské výsledky musely ale pořádně zrudnout, nebo ne?

Read the article (3 min read)
E15

E15

Emočně vyždímaní manželé Babišovi. Mají se hůř než všichni a ještě je chce někdo zničit

V hotový kolotoč emocí se změnila víkendová debata s Andrejem Babišem na Primě. Diváci nejspíš zprvu s napětím čekali, kdy se konečně zhroutí a zavřou ho někam do ústavní péče, pak ale přišla nevídaná a šokující zpráva! Více se dozvíte v Událostech Luďka Staňka z produkce internetové televize Mall.tv.

Andrej Babiš v živém vysílání přiznal, že mu a jeho rodině někdo vyhrožoval zabitím. Situace prý byla tak vážná, že Moniku raději poslal ze strachu do Dubaje. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se jeho manželka pravý důvod svého „výletu“ nedozvěděla patrně až v neděli z televizní obrazovky a od té doby chudinka sedí v koutě a pláče, že se mají „hůř než všichni“. A do toho chudák Andrej, který všechno tohle musí snášet a je na pokraji svých sil

Autor: Luděk Staněk

Read the article (1 min read)
E15

E15

Online trading konference 2021 je za dveřmi. Na co se můžeme těšit?

Online Trading Konference

Už koncem března uspořádá společnost XTB největší tuzemskou událost pro tradery - Online trading konferenci. Na její účastníky čeká pestrý program, který sestává z přednášek hostů z řad těch nejlepších odborníků na trading a investice v České republice. Online prostor přitom nabídne nesčetné možnosti setkání a učení, a to vše z pohodlí domova.

Online trading konference si klade za cíl poskytnout v těchto těžkých časech traderům cenné rady, odbornou pomoc a hlavně inspiraci úspěšnými lidmi. Začátečníkům, pokročilým nebo profesionálním traderům pomůže posunout znalosti a obchodování na vyšší úroveň a reálně tak může zvýšit jejich celkovou obchodní úspěšnost.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Ani po roce si stát neví rady s odškodněním. Vládě hrozí soudní pře za restrikce, varují firmy

Místo adekvátní a rychlé pomoci firmám ze strany státu je podpora soukromého sektoru stále nedostatečná, komplikovaná a administrativně náročná. Ani nový pandemický zákon, který by platil po ukončení nouzového stavu, nepřináší zlepšení. Plyne to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy i z šetření dalších podnikatelských svazů. Ministři slibují nápravu. Není však jasné, kdy ji vláda projedná a schválí.

Firmy by uvítaly především univerzální náhradový nástroj, který by jim kompenzoval škodu způsobenou vládními restrikcemi. „Stát by tak předešel individuálním žalobám na náhradu této škody. Vláda se ale tomuto modelu z ne zcela srozumitelných důvodů brání,“ uvedl právní expert Hospodářské komory Stanislav Sádovský.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Komentář Petra Peška: ANO, lépe už bylo

Pro „hnutí“, jak Andrej Babiš rád nazývá svůj politický projekt, to není zrovna dobrá doba. A ani budoucnost nevypadá nijak vábně.

Nejprve je třeba říct, že ANO je strana. Slovo hnutí možná zní líp, ale podle zákona je to jen rétorický úkrok. V realitě navíc nemá oporu ani samotná představa hnutí, ANO je nejen stranou, ale i stranou striktního typu. Není to nic špatného, ale je to tak.

Pestřejší výklad ovšem nabízejí vyhlídky, které před ANO jsou. Už jen sledování nedělní Partie na CNN Prima News, kde byl hostem právě Andrej Babiš, bylo důkazem toho, že nervozita stoupá. V hnutích i ve stranách.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Turecko chce opět vstoupit do EU. PayPal jedná o převzetí firmy, obchodující s kryptoměnami

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Erdoğan otočil, chce chránit lidská práva 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve svém úterním projevu představil nový vládní plán, jehož cílem je zlepšit fungování soudního systému v zemi a důslednější ochrana lidských práv. Turecko chce prý také znovu usilovat o vstup do Evropské unie a domluvit se s blokem na zrušení víz. Minulý měsíc Erdoğan nečekaně vyzval k vytvoření nové turecké ústavy a plánoval rovněž zlepšit vztahy Ankary s Washingtonem. Jedná se o výrazný obrat v prezidentově dosavadní politice. Turecko se loni dostalo do ostrého sporu s Řeckem a později celou EU kvůli turecké těžbě ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. 

Sankce za Navalného se Nord Streamu 2 nedotknou

Read the article (2 min read)
E15

E15

Doprava ze zámoří nabírá i měsíční zpoždění, obchodníci očekávají nárůst cen

Přeprava zboží z Asie do Evropy nadále vázne kvůli velké poptávce a nedostatečné kapacitě lodí a přepravních kontejnerů. Plavidla totiž nyní zůstávají na cestách déle. Čekají zejména v amerických přístavech, kde se vykládka zdržuje kvůli nedostatku personálu a pandemickým opatřením, a nedostává se tak na Evropu. Čeští přepravci hovoří až o měsíčních zdrženích, obchodníci o nárůstu cen. Potíže a zdržování dopravy se navíc začíná přelévat z moře na koleje i do letectví.

Tuzemské spediční firmy připouštějí, že jejich zákazníci začínají být ze situace nervózní. „Zásilky se nám zpožďují až třeba o měsíc. Někteří klienti nemohou tak dlouho čekat a zkoušejí najít jiné varianty,“ říká Jan Poupa ze společnosti Star Shipping.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Zápisník Pavly Palaščákové: Princ a spravedlnost

V době pandemie se často hořekuje nad neférovostí světa, který nechává jedny umírat a jiné bohatnout. Skutečným miláčkem štěstěny je však saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Americké tajné služby si myslí, že je zapleten do odstranění nepohodlného novináře. Málokdo však věří, že někdy skončí před soudem.

Změnit to chtějí Reportéři bez hranic, kteří se snaží iniciovat stíhání prince v Německu nejen v souvislosti s brutální vraždou Džamála Chášukdžího, ale i s pronásledováním dalších žurnalistů.

Z pašeráckých historek na hranici mezi Ukrajinou a EU by se dal sepsat nový Král Šumavy. Bylo jen otázkou času, kdy koumáky napadne zapojit do akce diplomaty a využít jejich imunity. Pokus pracovníků mise v Polsku převézt mikrobusem do unijní země devět tisíc kartonů cigaret a šestnáct kilogramů zlata ale nevyšel.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Školka v kapse. Women Startup Competition vyhrála aplikace Twigsee

Vítězkou letošního ročníku Women Startup Competition se stala Vanda Horáčková Seidlová s aplikací Twigsee, která spojuje všechny komunikační kanály mezi školkou a rodiči, kterých v běžné školce bývá nespočet – od nástěnek po emaily a telefonování. Právě zkušenosti s neefektivním fungováním mateřské školky, kam docházel její syn Filip, byly podnětem k tomu, aby Twigsee založila.

„Komunikace probíhala asi na 7 platformách, omlouvalo se telefonicky, chodily nám maily, podepisovaly jsme přihláškové archy na kroužky, sledovali nástěnku. A téměř každý týden docházelo k nedorozuměním. Zjistila jsem, že velmi podobnou situaci řeší v zásadě všechny moje kamarádky maminky,” popisuje vznik aplikace její zakladatelka a CEO Vanda Horáčková Seidlová.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Lidé v karanténě dostanou bonus 370 korun denně, rozhodli poslanci

Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Ve zrychleném řízení to schválila v úterý sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.

S úpravou Pekarové Adamové souhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Z konzultací podle ní vyplynulo, že pro stoprocentní nemocenskou by nebyla mezi poslanci podpora. Maláčová řekla, že jde prakticky o někdejší vládní návrh, který nakonec sněmovna po vrácení Senátem neschválila v pátek ani v jedné z verzí.

Nynější předlohu teď dostanou k posouzení senátoři. O termínu schůze rozhodne organizační výboru horní komory ve středu.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Komentář Luďka Niedermayera: Nový finanční skandál Open Lux

V Evropě propukl nový finanční skandál. Označuje se za Open Lux a ukazuje velkou křehkost pravidel na finančních trzích.

Investiční fondy, které jsou v centru skandálu, jsou užitečným nástrojem pro uložení úspor. Dávají možnost i velmi malým investorům využít služby profesionálních finančníků a hlavně mít prospěch z efektu diversifikace – tedy rozložení investic mezi mnoho aktiv.

Jednotlivý investor si vybere, do jakého fondu peníze dá – fondy totiž nabízí různé strategie a rizika, ale vliv na to, jak přesně jsou peníze investovány, fakticky nemá. Logika fondu je tedy jasná: shromáždění velkého množství peněz, pomocí malých částek, od mnoha investorů.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Pandemie vrací do hry plasty na jedno použití. EU si však musí poradit bez nich

Koronavirus nám připomněl, že jsme jednorázové plasty začali používat především kvůli hygieně. Závisí na nich zdravotnictví i gastronomický průmysl, jenže v půlce roku vstoupí v platnost legislativa Evropské unie, která používání některých výrobků z plastu zakáže, nebo minimálně výrazně zreguluje. Poradíme si s virem bez nich?

Na použití polypropylenu, kterého se celosvětově vyrobí zhruba patnáct milionů tun ročně, je závislé například zdravotnictví. Z jednoho z nejběžnějších plastů se vyrábějí nejen roušky, ale také ochranné oděvy. Vznikají z něho také některé druhy rukavic, katétry, injekční stříkačky a další pomůcky.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Disney míří do Česka se svou streamovací platformou. Bude konkurovat Netflixu či HBO

Tuzemská nabídka streamovacích služeb se letos významně rozroste. Dosud nejpopulárnější streamovací platformou v Česku je americký Netflix, kterému – a zhruba desítce dalších – by měla v průběhu druhé poloviny tohoto roku začít konkurovat platforma Disney+. Mezi nově příchozí streamovací platformy se zřejmě zařadí HBO Max, který nahradí dosavadní HBO Go, nebo Paramount+, informuje Médiář.cz.

„Změna z HBO Go na HBO Max bude spolu s příchodem Disney+, které snad už konečně dorazí, nejdůležitější událostí roku. Oboje by mělo být ve třetím kvartálu, takže můžeme na podzim čekat velký souboj,“ řekl pro Médiář Tomáš Vyskočil z online srovnávače filmů a seriálů Filmtoro.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Nemocnice v Pardubickém kraji jsou plné. Platí stav hromadného postižení osob, pacienti jsou převáženi

V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. V regionu už nejsou pro pacienty s COVID-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) to řekl České televizi. Podle něj to znamená, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem bude kraj žádat o pomoc okolní kraje. Mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová uvedla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

„Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek,“ uvedl Netolický.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Pražská burza pokračuje v růstu. Dařilo se akciím pojišťovny VIG i tabačce Phillip Morris

Pražská burza v daný obchodní den posílila, proto má náš "robot" dobrou náladu

Index PX v úterý stoupl o 0,31 procenta na 1069,57 bodu. Nejvýznamněji k výsledku přispěly akcie pojišťovny VIG, které se podílejí na PX indexu aktuálně 6,31 procenty. Titul si připsal 1,88 procenta, když zavřel na 595 korun. Dařilo se také tabačce Phillip Morris.

Z jedenácti hlavních titulů pražské burzy v úterý sedm zakončilo obchodování v plusu, další dvě emise stagnovaly. K dalším emisím, které vedle VIG posílily, patří i Phillip Morris. Akcie si připsaly 0,66 procenta na 15360 korun.

Oproti tomu největší pokles vykázaly akcie výrobce likérů Stock, které klesly o 1,85 procenta na 79,60 koruny. Dále pak padaly cenné papíry banky Moneta o 0,25 procenta na 78,50 koruny.

Read the article (1 min read)