Recent Posts

Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Martin Kubala: Hodnota poctivé vědecké práce

Současná koronavirová epidemie převrátila naše životy naruby. Míra nejistoty je obrovská, ekonomické dopady astronomické, veřejnost netrpělivě očekává, kdy přijde někdo s řešením. Mohou pomoci vědci? Pro racionální rozhodování nám stále chybí to základní. Vraťme se ke kořenům vědy a dodejme poctivá data, na která bude spolehnutí.

V současnosti je ekonomika u nás i v řadě dalších zemí drcena opatřeními v souvislosti s epidemií koronaviru. Hlubší analýzy přenechám ekonomům, ale pokud vezmeme hrubým odhadem, že schválené zvýšení schodku státního rozpočtu o 160 mld. má být účtem za dva měsíce nejtvrdších omezení a třeba další dva měsíce měkčího režimu, jedná se při konzervativním odhadu o náklady v řádech miliard korun denně, a to se bavíme pouze o státním sektoru.

Read the article (7 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

ČZU získala grant na spolupráci v oblasti ekologického zemědělství

Česká zemědělská univerzita v Praze uspěla v prestižní výzvě ERA Chairs evropského programu Horizont 2020. Spolu se sedmnácti partnery vytvoří mezinárodní síť pro podporu ekologického zemědělství.

Do výzvy ERA Chairs s kódovým označením WIDESPREAD-06-2020 bylo podáno celkem 114 návrhů projektů. Rozpočet výzvy ve výši 50 mil. eur umožnil financování 20 projektů. O granty se podělilo 8 zemí, mezi nimiž je i Česko se ziskem jednoho grantu, který míří na Českou zemědělskou univerzitu v Praze. K dalším zemím patří Portugalsko (9 grantů), po 2 grantech má Turecko, Slovinsko, Polsko a Estonsko a po jednom Chorvatsko a Rumunsko.

Vědci z Fakulty životního prostředí a Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze budou na projektu spolupracovat se sedmnácti zahraničními institucemi. Konsorcium, které vede James Hutton Institute ve Velké Británii, si klade za cíl vytvoření podmínek pro zvýšení biodiverzity na zemědělské půdě napříč evropským kontinentem.

Read the article (1 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Velké výzkumné infrastruktury v boji s COVID-19

Velké výzkumné infrastruktury se připojují k celoevropské iniciativě, která je rozvíjena Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Velké výzkumné infrastruktury financované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) poskytují na preferenční bázi otevřený přístup ke své výzkumné instrumentaci, výpočetním zdrojů a datovým archivům, aby svým uživatelům z řad vědecké komunity umožnily okamžitou realizaci výzkumů a studií souvisejících s vývojem účinných diagnostických metod, léčebných postupů a očkovacích látek proti novému kmeni koronaviru SARS-CoV-2 a socioekonomických dopadů mimořádných opatření, která byla po celém světě zavedena v reakci na pandemii Covid-19.

Velké výzkumné infrastruktury se tak připojují k celoevropské iniciativě, která je rozvíjena Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Read the article (1 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Výzva na česko-německé projekty mobilit v období 2021-2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlásilo výzvu k podávání návrhů společných česko-německých výzkumných projektů v rámci aktivity Mobility s dobou řešení 2021 - 2022. Společné návrhy projektů lze předkládat do 1. 6. 2020.

Cílem výzvy je napomáhat navazování kontaktů a rozvoji spolupráce mezi institucemi působícími v oblasti výzkumu a vývoje v partnerských státech, a to formou podpory mobility výzkumných pracovníků spolupracujících na řešení mezinárodních projektů základního výzkumu.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Koronavirový hoax: Údajně šokující video z čínského Wu-chanu je z Indonésie

repro youtube

Internetem se šíří video, údajně z čínského Wu-chanu, kde pravděpodobně propukla epidemie koronaviru SARS-CoV-2. Skutečně existuje vážné podezření, že nový virový kmen pocházel z masa zvířat na trhu. Jenže všechno není takové, jak by se mohlo zdát.

Jak upozorňuje agentura AFP, nechutné video nepochází z Wu-chanu, ale z Langowan EXTREME Marketu v Indonésii. Langowanský trh je tradiční tržnice v regionu Minahasa v indonéské provincii Severní Sulawesi, kde se prodávají divoká zvířata ke konzumaci. Kromě divokých zvířat například také psi.

Video – hoax:

Čínské trhy se staly středem pozornosti od doby, kdy se nový koronavirus začal šířit. Vznikla petice, v níž lidé požadují zákaz těchto trhů, a zajímají se o ně i světoví politici.

Pravé video:

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Ředitel gymnázia: Ministr školství nereaguje na Babišovy nápady, a to je dobře. Společnost zapomněla na jeho kauzy

foto Nikola Zörkler

Ačkoli je situace ve školství dobrá, vládní amatérismus ve zbytku aktivit pociťuje, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn. Školy musí podle něj situaci řešit samy a nečekat na noty od státu. Zdůrazňuje přitom, že dopady koronavirové krize mohou být různé. Už teď ale společnost zapomněla na problémy premiéra Andreje Babiše (ANO). A hrozí, že to tak zůstane.

Jak hodnotíte dosavadní kroky vlády směrem ke školství?

Read the article (6 min read)
Forum24

Forum24

Kdepak jen nějaké migranty, spoluobčané prostě vedle sebe nechtějí lidi

Pixabay/congerdesign

To bylo řečí, jak nám migranti (v jakémkoli počtu od jedno výše) rozvrátí stát, tradiční hodnoty, budou znásilňovat vlastenky, pobírat jako nezaměstnaní dávky a současně nám brát práci a odpalovat se jako sebevražední atentátníci. Ani jednoho nevezmeme! A byly to všechno jen takové řečičky, že? Oni totiž někteří Češi nechtějí ani jiné Čechy.

Z pražských domovů pro seniory bylo sedm prvních lidí s COVID-19 převezeno do Slatinných lázní v Lázních Toušeň. Jenže to vyvolalo odpor místního vedení města i občanů, jak píše reportáž iDnes.cz.

Starosta Luboš Valehrach kvůli tomu napsal ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi:

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Údajná ruská pomoc Itálii byla jen scéna pro natáčení propagandy, zjistila BBC

Euvsdisinfo

Ruským dodávkám údajné pomoci Itálii pro boj s pandemií koronaviru věnovala velký prostor jak média ve světě, tak i prokremelské manipulativní platformy. BBC zdokumentovala, jak přesně v této věci překrucovaly pravdu.

Posledně zmínění vytvářeli pro ruské obecenstvo zprávy z Itálie o tom, jak její obyvatelé vyměňují vlajky EU za ruské a kterak si lidé v ulicích italských měst hrají ruskou hymnu. Jak ovšem zjistili reportéři BBC, pravda byla někde jinde.

Read the article (2 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Cestovní mapa ESFRI 2021 - nový termín pro předkládání projektů

V reakci na pandemii koronaviru SARS-CoV-2 se Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) rozhodlo prodloužit termín pro předkládání nových projektů evropských výzkumných infrastruktur na Cestovní mapu ESFRI 2021 do 9. září 2020. Podmínky vyhlášené výzvy zůstávají beze změn.

„Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 ovlivňuje naše osobní životy i práci. Z toho důvodu musíme zajistit všem výzkumným infrastrukturám rovnocenné podmínky při předkládání návrhů projektů pro aktualizaci Cestovní mapy ESFRI 2021,“ řekl předseda ESFRI Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.

Prodloužení termínu pro podávání nových projektů neovlivní plánované vydání Cestovní mapy ESFRI na podzim roku 2021. V nejbližší době také ESFRI zveřejní podrobný časový harmonogram.

Read the article (1 min read)
Politico

Politico

CDC begins blood tests to find undetected coronavirus cases


The CDC has started conducting antibody tests to help determine how many people have been infected with the coronavirus — including those who never developed symptoms, an agency spokesperson confirmed.

The test analyzes antibodies in a person’s blood to detect if they have been exposed to the coronavirus. identifying people who have recovered from infection and likely have some degree of protection from reinfection is a possible key to opening back up the country’s workforce.

The testing will focus on surveying three different groups, STAT and The New York Times first reported. The first phase has already begun to identify people who weren’t diagnosed with the infection in Covid-19 hot spots.

Read the article (1 min read)
UX Collective

UX Collective

Is Neumorphism a trend or design nonsense?

Is Neumorphism a trend or design nonsense?

Neumorphism is an upward trend in 2019–2020, a style to which we owe the appearance of dribbble. Already the fact that this style was born on this site, should have warned the thinking designer: many know that dribbble — a collection of often insanely beautiful, but absolutely not working design. Design for likes — that’s what dribbble is all about. In my opinion, it is not surprising that neumorphism is completely unviable, impractical and unrealistic style in design. What my opinion is based on is this material.

Read the article (4 min read)