Recent Posts

Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Joe Biden představil klíčové zástupce vědy v Bílém domě

Již 20. ledna 2021 se uskuteční inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Ten již představuje členy svého týmu, ve kterém má důležitou úlohu hrát i věda. Role předsedy Office of Science and Technology Policy (OSTP) a rovněž funkce prezidentského poradce se ujme genetik Eric S. Lander. Stane se tak poprvé v historii, kdy se tato pozice dostane na úroveň kabinetu.

1200px Joe Biden 49537018896Prezident vyslyšel hlasy mnoha vědců, kteří tento krok doporučovali. Ukazuje se, že role vědy získá na důležitosti, jak bylo slíbeno před volbami. Mohlo by se jednat o obrat o 180 stupňů. V Trumpově administrativě byla totiž doporučení vědců vládě často ignorována. Odcházející prezident dokonce ponechal pozici vědeckého poradce prázdnou celých 18 měsíců.

Read the article (2 min read)
The Atlantic

The Atlantic

America’s Most Reliable Pandemic Data Are Now at Risk

When a hospital is in trouble, the signs are unmistakable. The number of COVID-19 admissions rises quickly. The number of patients who remain hospitalized grows steadily—and the bar to be admitted gets higher. The percentage of patients in intensive-care units increases. Supplies run low. As an ICU nears capacity, sick people get less care than they would have. More people suffer, and more people die. Right now, in Alabama, Arizona, and California—Los Angeles, especially—this is exactly what’s happening. We know this because of the data system that’s now in place.

But until recently, we did not have this national picture. Who had the most COVID-19 patients? Which hospitals’ ICUs were overrun? Who had staffing shortages? No one could say. Even assuming that the federal government could have executed a competent pandemic response, it couldn’t know where help was needed.

Read the article (8 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Letos bude financováno patnáct nových česko-ruských projektů

Grantová agentura České republiky (GA ČR) rozhodla společně s ruskou agenturou Russian Foundation for Basic Research (RFBR) o financování 15 nových projektů.

Na řešení tříletých projektů se budou zároveň podílet vědci a jejich týmy z obou států. Projekty byly vybrány k financování jako tzv. bilaterální projekty, tedy na rozdíl od projektů hodnocených formou Lead Agency prošly nezávislým hodnoticím procesem provedeným jak GA ČR, tak RFBR. Spolupráce mezi oběma agenturami byla navázaná v roce 2018 a bude dále pokračovat. Další společnou výzvu agentury vypíší letos.

Na sedmi podpořených projektech se budou podílet výzkumníci z ústavů Akademie věd ČR, tři projekty budou ve spolupráci s ruskými vědci řešit na Univerzitě Karlově. Po jednom podpořeném projektu pak má Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vysoké učetní technické v Brně, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Masarykova univerzita a Česká zemědělská univerzita v Praze.

Read the article (1 min read)
Vědavýzkum.cz

Vědavýzkum.cz

Workshop: HR Award jako příležitost

Společnost alevia pořádá dne 9. března 2021 workshop, který se zaměří na nastavení procesů ve výzkumné organizaci v souvislosti s požadavky HR Award. Workshop je zatím plánován jako prezenční, v případě nepříznivých epidemiologických podmínek se uskuteční online za zvýhodněnou cenu.

V rámci workshopu budeme diskutovat otázku jak uchopit HR AWARD jako příležitost, podíváme se na redesign procesů při implementaci HR AWARD a „design thinking“, tedy jak správně navrhnout proces, aby vyhovoval uživatelům procesů a zároveň plnil svůj účel.

Kapacita workshopu je z důvodu zachování vysokého stupně interaktivity omezena na 25 účastníků, uzávěrka registrace je měsíc před akcí nebo do vyčerpání kapacity. Registraci a podrobnosti naleznete zde.

Lektoři:

Petr Krucký

Read the article (1 min read)
Decrypt

Decrypt

The Elon Musk Effect? Dogecoin Searches Spike After Tesla CEO’s Tweet


On December 20, 2020, Tesla CEO Elon Musk shared an eloquent and urgent message with his Twitter followers. 

“One word: DOGE.”

That word captivated a nation, nay, an entire world. The masses rushed to their keyboards, eager to know more about this coin called Doge. 

One word: Doge

— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2020

Search volumes for Dogecoin—created as an alternative payment system to banks or Bitcoin in 2013—rose to a record high by the week of January 3-9. After riding a bull market, Dogecoin is now almost worth a whole penny!

Dogecoin is a bit of a running joke (coin) with Musk, who has been intermittently tweeting about it for two years.

Read the article (2 min read)
Echo24

Echo24

Věrný právník Giuliani Trumpa při impeachmentu obhajovat nebude

Dosud věrný právník Donalda Trumpa, exstarosta New Yorku Rudolph Giuliani, nebude prezidenta obhajovat při jeho druhém impeachmentu. Původně tvrdil, že pracuje na prezidentově obhajobě, po sobotní schůzce s ním je ale vše jinak. Uvědomil si prý, že jako účastník a tedy i svědek Trumpova shromáždění, po kterém se jeho příznivci odebrali zaútočit na Kapitol, se obhajoby zúčastnit nemůže. Giuliani to oznámil ABCNews.

Read the article (1 min read)
Finmag

Finmag

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty

Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat do země, dokud je slabý. Dokazuje to i aktuální předávání moci v USA.

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty

Zdroj: Shutterstock

Ať už se na proces odvolávání amerického prezidenta Donalda Trumpa podíváme jakkoli, všechna vysvětlení více méně platí. Jen té velkorysosti vítěze se demokraté vyhnuli, a to ve prospěch okamžité pomsty.

Vzhledem k násilnému vpádu Trumpových příznivců do prostor amerického parlamentu na washingtonském Kapitolu asi nebylo možné jednat jinak. Všichni právníci, zleva, zprava, zprostředka, se víceméně shodnou, že ze strany prezidenta Trumpa šlo o ústavní delikt, který není možné nechat jen tak být.

Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Pro pololetní vysvědčení dáváme učitelům příklady slovní zpětné vazby

Vzhledem k nestandardnímu průběhu školního roku vyzvalo ministerstvo školství učitele, aby první pololetí ukončili místo známek slovní zpětnou vazbou. Učitelská platforma proto pro inspiraci zveřejnila přehled různých druhů slovních hodnocení, které lze kombinovat s tradičním známkováním. Tyto příklady zveřejnilo na svém portálu i ministerstvo školství a rozeslalo je do škol.


Zdroj: tisková zpráva Učitelské platformy 7. 1. 2021


Na začátku tohoto týdne rozeslalo ministerstvo školství do datových schránek škol příklady slovní zpětné vazby, které vytvořili pedagogové

Read the article (2 min read)
Coin Telegraph

Coin Telegraph

Binance Coin (BNB) hits a new all-time high one day before its token burn

A growing DEX ecosystem, competitive futures platform and low fee incentives pushed Binance Coin to a new all-time high one day ahead of its scheduled token burn.

Binance Coin (BNB) hits a new all-time high one day before its token burn

Over the past 6 months, Binance Coin (BNB) has been quietly rallying higher, gaining 189% during this period and notching a new all-time high at $46.90 on Jan. 18. This price peak happened just one day before its quarterly token burn, leading investors to question whether or not BNB price will move higher once the event concludes. 

Read the article (2 min read)
Decrypt

Decrypt

NVIDIA May Re-enter Bitcoin Mining Market After Being Burned in ‘18


The total market capitalization of the cryptocurrency market has doubled in under two months and now stands at above $1 billion. The hot crypto market has one company contemplating about playing with the on-fire market—after getting burned in 2018.

NVIDIA, an S&P 500 company that creates graphics processing units and computer chips, is considering reintroducing products geared primarily to Bitcoin and crypto miners. 

In a recent statement to investors, NVIDIA Chief Financial Officer Colette Kress stated, “If crypto demand begins or if we see a meaningful amount, we can also use that opportunity to restart the CMP product line to address ongoing mining demand.”

Read the article (1 min read)
Echo24

Echo24

Proti Babišovi už nejde bojovat fňukáním, říká hejtman Kuba

Martin Kuba je chodící důkaz toho, že comebacky jsou možné i v české politice. Bývalý ministr průmyslu ve vládě Petra Nečase, která byla před sedmi lety smetena policejní razií, tehdy zmizel z vysoké politiky s pověstí spojence „kmotra z Hluboké“, lokálního politika ODS Pavla Dlouhého. V dalších volbách nepronikl ani do sněmovny, dokonce ani do zastupitelstva Českých Budějovic. Před čtvrt rokem ale výrazně zabodoval v krajských volbách. Stal se jihočeským hejtmanem. Přitahuje pozornost nápady, jak zkrátit karanténu vytrasovaných lidí s negativním testem na koronavirus nebo jak organizovat očkování ve velkých, ad hoc zřízených centrech. Začít jinak než vakcínou nemůžeme samozřejmě ani my.

Read the article (1 min read)