Recent Posts

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Číšník už s kasírkou nepřijde. Dýško mu hosté pošlou přes QR kód

Objednat si u číšníka, zaplatit a dát mu dýško – postup, který patří do předcovidové minulosti. Restaurace se chystají na první možné termíny otevření zahrádek a vypadá to, že v hospodách nastává éra digitalizace.

Hospody a restaurace začínají skloňovat první možné termíny rozvolnění a otevření zahrádek. A jejich očekávání výrazně pocítila i firma Qerko.

Ta umožňuje placení a objednání bez kontaktu s obsluhou a přímo od stolu prostřednictvím QR kódu a mobilního telefonu. Jen za poslední týden se jí denně hlásí nové a nové podniky a návštěvnost firemního webu vyrostla o 20 procent.

„Aktuálně máme 400 podniků, teď když se připravuje znovuotevření, poptávka výrazně roste. Už teď máme desítky podepsaných smluv,“ říká zakladatel Qerka Lukáš Kovač.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Indie hlásí rekordní přírůstek nakažených koronavirem i počet úmrtí

V zemi, ve které žije 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro 16,3 milionu lidí, z nichž 186 920 nákaze podlehlo.

V Indii za uplynulý den přibylo rekordních 332.730 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a také rekordní počet 2263 úmrtí souvisejících s covidem-19, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Indie se v současnosti potýká s největšími přírůstky nakažených na světě.

O den dříve indické úřady hlásily, že za středu bylo v zemi potvrzeno 2104 úmrtí a 314.835 nových případů infekce koronavirem, což byl podle Reuters nejvyšší přírůstek zaznamenaný v jedné zemi na světě od začátku epidemie.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Výběr z médií: Schillerová o obnovení EET, nejvýdělečnější kov i mizející králík divoký

V pátečních novinách se dočtete, že ministryně financí za ANO Alena Schillerová by chtěla obnovit pozastavenou elektronickou evidenci tržeb, pokud by i po volbách zůstala v čele resortu. EET je kvůli pandemii pozastavená až do roku 2022, píše deník Právo. Cín je podle deníku E15 nejdražší za posledních deset let a podle makléřů jeho cena dál poroste. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová by chtěla obnovit pozastavenou elektronickou evidenci tržeb, pokud by i po volbách zůstala v čele resortu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Adam Smith Institute

Adam Smith Institute

To test the Feynman Contention with Nobel Laureates and climate change

Andrew Simms, he formerly of the Not Economics Frankly groupuscule, has rounded up a group of Nobel Laureates to insist that stern governmental action is necessary concerning climate change and fossil fuels. Given that Simms is involved it is obviously going to miss the economic point under discussion.

Which provides us with a lovely example against which to test the Feynman Contention:

I believe that a scientist looking at nonscientific problems is just as dumb as the next guy.

We tend to extend that a little and muse that a scientist looking at a problem outside her own area of expertise is that, umm, misguided shall we say.

The plan is that there must be lots of fierce government activity to keep those fossil fuels in the ground. Actions and plans and international meetings and opportunities for losers to be picked. As with the absurdities like biofuels that have already been foisted upon us.

Read the article (1 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Začíná rekonstrukce Štěrboholské spojky, o kus dál na okruhu demoluje ŘSD most

Štěrboholská spojka. Foto: SOKP511.cz

Štěrboholská spojka. Foto: SOKP511.cz

Práce na Štěrboholské spojce probíhaly už loni, šlo o přípravné práce především ve středovém pásu.

Motoristé v Praze v nastávajících týdnech znovu o něco výrazněji pocítí absenci úseku Pražského okruhu mezi D11 a D1. Pražská Technická správa komunikací (TSK) zahájí další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, která omezí provoz na této vytížené pražské tepně.

Read the article (1 min read)
Echo24

Echo24

„Problémy s hygienou a padající omítka.“ V továrně na vakcíny znehodnotili 15 milionů dávek

Americká továrna vyrábějící vakcíny Johnson & Johnson a AstraZeneca, ve které nedávno došlo ke znehodnocení milionů dávek očkování, byla shledána jako nevyhovující. Podle zjištění amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se výrobní závod potýká s řadou problémů, jako jsou nevhodné hygienické podmínky, padající omítka nebo nedostatečně proškolení pracovníci. FDA vyzvala k zastavení produkce kvůli inspekci na začátku dubna.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Babiš není žádný obránce národa před Rusy. Je to absurdní iluze a premiér má odejít

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny  (ČTK)

Máme tu nový nešvar: Výzvy k národní jednotě. On vlastně není tak zcela nový, objevil se jen v nové verzi. Teď to jsou výzvy k národní jednotě proti Rusku. Už před tím ale přišel jiný společný nepřítel, nebezpečný koronavir. V obou případech se máme sjednotit za vůdcem státu Andrejem Babišem. Nyní čerstvým hrdinou v boji o státní suverenitu.

Tyto výzvy slýcháváme z úst renomovaných komentátorů a dokonce občas i od demokratických politiků. Dokonce bychom znovu měli zapomenout na to, aby se opozice snažila vyjádřit nedůvěru vládě. Tím by prý totiž narušila naši národní semknutost a údajně by tím předala moc Miloši Zemanovi. Představa, že si Babiš zaslouží více důvěry než Zeman, se tu již objevuje dlouho.

Read the article (2 min read)
Kupředu do minulosti

Kupředu do minulosti

Jan Hnízdil 1. díl: Politikům-psychopatům koronavirus nahrál. Nevědí si rady, tak vyhlásí válku – a bojují s vnějším nepřítelem

Už více než rok žijeme ve stavu natolik nenormálním, že kdyby nám to někdo vyprávěl ještě loni v lednu, tak mu neuvěříme. Za tu dobu se objevilo nespočet teorií o tom, proč jsme se v takovém stavu ocitli, kdo to způsobil, a také byly nespočetněkrát probírány různé chyby, omyly, postupy. Dnes už asi máme dostatek informací na to, abychom onen uplynulý rok mohli porovnat, analyzovat, zhodnotit – a abychom se mohli dopouštět úvah o tom, kdy to všechno skončí. Ale především, co bude následovat potom. Jak se změní naše životy? Jak se změní společnost? Jak bude vypadat poscovidový svět? O tom všem si budeme povídat s jedním z našich nejznámějších celostních lékařů, doktorem Janem Hnízdilem.

Martina: Ještě doplním, že jste jedním z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny, a pokud je to ještě pravda, tak jste také členem akreditační komise Ministerstva zdravotnictví České republiky pro psychosomatiku. Platí to stále?

Read the article (7 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Poslanci by měli schvalovat zvýšení přídavků na děti o 26 procent

Sněmovna by v pátek měla schvalovat zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtin. Hlasovat má i o novele, podle níž by mohli obnovit živnost ti realitní makléři, kterým zanikla pro nesplnění nových zákonných požadavků. Program jednání ale mohou ještě na začátku jednání poslanci upravit.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na schůzi Poslanecké sněmovny...

Přídavky na děti navrhuje vláda Andreje Babiše zvýšit o 26 procent. Není jisté, zda Sněmovna rozšíří i okruh rodin, které by na ně měly nárok. Vláda navrhla zvýšit hranici na 3,4násobek životního minima místo nynějšího 2,7násobku. ODS chce zachovat nynější stav, poslanci ANO chtějí nastavit hranici pro nárok na přídavky na trojnásobek životního minima.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Ponurá situace.’ Cizinci odjíždějí za očkováním do rodných zemí, v Česku je podle nich proces pomalý

Pokud cizinci, kteří dlouhodobě žijí v Česku, mohou, odjíždějí za očkováním proti koronaviru do rodné země. V Česku je podle nich vakcinace pomalá a potýkají se s problémy souvisejícími se zdravotním pojištěním. Spojené státy jsou v tomto ohledu vstřícné. Pro Brity je situace ale komplikovanější. „Chápu, že (česká) vláda má svázané ruce v otázce dovážení vakcín, ale je to dost ponurá situace,“ řekl Američan Pete Baumgartner.

Cizinci mají v Česku problém dostat se k očkování (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O návratu do Spojených států dlouho uvažoval třeba Američan Jeffrey Martin, který v Česku žije i s rodinou od 90. let a dokonce má veřejné zdravotní pojištění.

Read the article (2 min read)