Coronavirus Unofficial

Novinky a komentáře o nákaze novým koronavirem SARS-CoV-2. Oficiální zprávy, různé úhly pohledu i těžko ověřitelné spekulace bez záruky z oblastí pod cenzurou . Nechť čtenář sám vše kriticky zhodnotí.

Coronavirus Unofficial

Issue from

Roman Krejčík Roman Krejčík • Daily

Vojtěch Gibiš

Vojtěch Gibiš

Thread by @VojtechGibis: Za několik hodin v úterý doktorka Ashley Bray resuscitovala několik lidí. Ženu 80+, muže 60+ a 38letého muže, který obně jako její snoubenec. Všichni měli COVID-19. Všem se zastavilo srdce. Všichni zemřeli. Realita v nemocnici El…

Read article
Echo24

Echo24

Mrtvých je mnohem víc než tvrdí vláda, zní z francouzských nemocnic

Skutečný počet obětí koronaviru ve Francii je mnohem vyšší, než v každodenní bilanci uvádí vláda, varoval předseda federace francouzských nemocnic Frederic Valletoux. Oficiální čísla v zemi nyní totiž podle něj zahrnují jen ty, kteří onemocnění COVID-19 podlehli v nemocnicích, mnoho lidí přitom umírá i v domovech důchodců či doma.

"Známe pouze data, která nám poskytují nemocnice. Nárůst v oficiálních číslech je už i tak vysoký, ale celkový počet (mrtvých) by byl bezpochyby mnohem vyšší, kdybychom započítali situaci z domovů důchodců a v potaz brali ty, kteří zemřou doma," řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Info Valletoux.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Jak zastavit nákazu? Hlavně izolovat ty bez příznaků, ukázal experiment

Městečko na severu Itálie poblíž Benátek zvolilo proti nákaze koronaviru neobvyklý postup – všechny své obyvatele, včetně těch bez symptomů, opakovaně testovalo. Nakažení pak byli umístěni do přísné karantény. Během dvou týdnů se tak městečku podařilo šíření nemoci zastavit. Zásadní roli podle výzkumníků sehráli bezpříznakoví pacienti.

ilustrační snímek

Městečko Vò na severu Itálie bylo prvním italským místem, kde pacient podlehl nákaze koronaviru. Výzkumníci z Padovské univerzity s pomocí regionu Benátsko a Červeného kříže se proto rozhodli pro experiment – všech 3300 obyvatel, včetně těch bez příznaků, podrobili opakovaným testům na koronavirus.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
Roman Krejčík

Roman Krejčík, Kairly

Většína nakažených je bezpříznaků

Potvrzení toho co se ukazovalo už na Diamond Princess, kde také proběhlo plošné testovaní na konkrétním vzorku populace.

External article

Z krkonošské chalupy řídí vývoj unikátního ventilátoru na boj s koronavirem. Jsme dva v zemi, kteří to mají v hlavě, říká Karel Roubík

Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství pražského ČVUT vede malý tým expertů, který vyvinul nový model plicní ventilace, jenž má pomoci v boji s koronavirem. Další část týmu, zastřešeného iniciativou Covid19CZ, mu nyní pomáhá uvést jejich přístroj, nazvaný Corovent, v život: domlouvá...

Read article
Osel

Osel

Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?

RNA viry obvykle mutují jako divé. Koronaviry jsou ale mezi nimi v tomto ohledu výjimkou, pandemický patogen SARS-CoV-2 nevyjímaje. Ostře sledovaný koronavirus ve skutečnosti mutuje jen málo a zatím nevytvořil nebezpečnější nebo naopak méně nebezpečné varianty. Pro vývoj vakcín je to dobrá zpráva.

Oranžově koronavirus SARS-CoV-2 na lidských buňkách. Kredit: NIAID.
Oranžově koronavirus SARS-CoV-2 na lidských buňkách. Kredit: NIAID.

Viry, to jsou vlastně jenom více či méně úhledně zabalené sekvence nukleových kyselin, tedy DNA nebo RNA. Jejich jediným zájmem se množit, replikovat. A dělají to, jak nejlépe dovedou. Ve skutečnosti v tom ale nejsou až tak dobří, jak by se zdálo. Zvláště RNA viry, jejichž genom tvoří jediný řetězec RNA, mají sklon intenzivně mutovat.

Read the article (3 min read)
Marian Kechlibar

Marian Kechlibar

Zvláštnosti doby infekční…

… o Praze bez turistů a o literatuře v potížích.

Vážení a milí, tak se nám čtyři palety Zapomenutých příběhů 3 zasekly někde v meziskladu na severní Moravě a budu je mít až zítra ráno. Aneb jak se může zatoulat dvě a půl tuny knih… Tím pádem včerejší titulek „zítra to začne“ stále platí! V získaném čase si aspoň vyrábím nové štítky pro PPL, protože vás, kdo chcete změnit způsob doručení, je asi 150.

Abyste ale nepřišli zkrátka, aspoň menší článek s dvěma drobnými postřehy z České republiky.


Téma první: s prudkým utlumením turistického ruchu se uprázdnilo ohromné množství bytů v širším centru Prahy a aktuálně se jich nabízí více než tisíc k pronájmu za velmi nízké ceny. Upozornil na to Janek Rubeš ve svém článku na Seznamu.

Read the article (5 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Až tisíc výsledků denně. Ústav molekulární genetiky Akademie věd může testovat vzorky na koronnavirus

Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV) dostal povolení k testování vzorků na koronavirus. Vědci s pomocí tamní robotické stanice dokážou otestovat až tisíc vzorků denně. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

(ilustrační foto) | Zdroj: Biologické centrum Akademie věd ČR

Výkonný robot je v areálu ústavů Akademie věd v Praze-Krči. Primárně je využíván při testech v rané fázi vývoje léků, vědci ho však upravili tak, aby zvládl i testování vzorků na koronavirus. Ředitel Ústavu molekulární genetiky Petr Dráber v pátek řekl, že ideální by bylo získat povolení právě v těchto dnech. Jiný vývoj situace by výzkumníci považovali za zdržení.

Read the article (1 min read)

External article

Petr Švarný

Info z pozadi pro interpretaci dat a anekdoticky popis nakazeneho a ukazka krivky pritomnosti RNA viru v praxi: * 8. 3., navrat z Mnichova, kratke setkani s rodinou, * 10. 3., den d, priznaky...

Read article
Jan Švancara

Jan Švancara

Masarykova univerzita připravuje laboratoře na testování koronaviru.
Technická univerzita v Liberci vyrábí roušky z nanovláken.
ČVUT vyrábí ochranné masky pro zdravotníky.
Filozofická fakulta UK odvolala mluvčího.
Andrew Neil

Andrew Neil

Prince Charles tests positive for coronavirus. Reported to be OK. But when did he last see the Queen?

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Roman Krejčík Roman Krejčík.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.