Finmag

Finmag

Bouráme zdi mezi ekonomy a laiky, neřešíme pravičáky a levičáky. Publikujeme chytré texty, rozšiřujeme obzory, dáváme svět do souvislostí. A máme @kasparek.

Finmag

Finmag

Kdo chce bitcoin bít… Typologie hejtrů krypta č. 1

Bitcoin tento týden dosáhl nového rekordu, když se téměř dotkl hranice 67 tisíc dolarů (přesně 66 975 dolarů, bezmála 1,5 milonu Kč). Důvodem bylo otevření nového ETF fondu v USA zaměřeného na futures na bitcoiny.

Dosavadní rekord nejznámější kryptoměna držela od dubna, kdy dosáhl hodnoty téměř 65 tisíc dolarů (1,43 milionu Kč). Mezi investory navíc panuje očekávání dalšího růstu i všeobecného uznání kryptoměny.

Kdo jsou tedy lidé, kteří ani při tržní kapitalizaci okolo jednoho bilionu dolarů a po přijetí bitcoinu za zákonné platidlo v první zemi (Salvador) nevidí jeho obří přínos?

Spící princezny

První početný tábor tvoří spíš vlažnější kritici bitcoinu. Jsou to lidé, kteří bitcoinu nerozumějí, nechápou, jak a proč může fungovat peněžní systém bez centrálního správce a k čemu lidstvo něco takového potřebuje.

Read the article (2 min read)
Finmag

Finmag

Prodat, nebo držet? Nadopované americké akcie očima expertů

Investování do akcií stále patří mezi jednu z nejoblíbenějších forem zhodnocování peněz. Ve zkratce se nákupem akcie investor stává vlastníkem části společnosti, do jejíchž akcií investoval, a vzniká mu nárok na výplatu dividendy. Tedy na podílu na zisku.

Dividendová strategie ovšem není jediný způsob, jak na akciích vydělat. Řada lidí se aktivně věnuje i obchodování s nimi, tedy nákupem a prodejem akcií, jejichž hodnota se v průběhu času mění – roste, nebo klesá. Akcie firmy Apple nebo naopak společnosti Nokia jsou toho nejlepším příkladem.

Velké oblibě se pak těší americké akcie. Světově známé firmy jako Tesla, Apple či Microsoft lákají hlavně drobné investory, ale na americké trhy se zaměřuje i celá řada profesionálně spravovaných investičních fondů. Pravdou totiž zůstává, že USA stále patří na tomto poli k nejsilnějším hráčům.

Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Vráťo! Martine! Ivano! Tragédii Hradu by líp nenapsal ani Mácha

Pokud by Miloš Zeman zůstal zavřený za zdmi Pražského hradu nebo lánského zámku, z nichž prezidentská kancelář vytvořila téměř nedobytné citadely, asi by si Vratislav Mynář, Martin Nejedlý, Jaroslav Hlinovský či Vladimír Kruliš mohli dále spokojeně hrát na vládce. A dál se bavit biblickými alegoriemi jejich dveřníka Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích.

Tomu je ale, zdá se, konec. Povolební převoz prezidenta do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, který mu nejspíš zachránil život, odkryl zatuchlou oponu, před níž muži kolem Zemana inscenovali, že vše je tak, jak má být. A že jediné, co teď potřebuje odpočívající prezident s vinnou klobásou v jedné ruce a meruňkovým knedlíkem v té druhé, je pouze čas a klid na zotavenou.

Miloš Zeman není a v nejbližší době nebude v takovém zdravotním stavu, aby mohl plnit své pracovní povinnosti.

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

Deset roků Audioteky: vlastní produkce a sázka na streamování

Platforma s necelým půl milionem uživatelů nabízí k poslechu víc než 6700 titulů. V posledních letech navíc přidává k prodeji i vlastní produkci. „Snažíme se oslovit nové posluchače, proto kromě klasických jednohlasně načtených audioknih přicházíme i s novými formáty, jako jsou audioseriály nebo adaptace úspěšných divadelních her,“ vysvětluje marketingová ředitelka Veronika Baurová.

Mají na vašem nočním stolku místo tištěné knihy, nebo jste na ně po letech v Audiotece zanevřela?

Rozhodně ne, četba a poslech se podle mého nevylučují. Tištěné knihy čtu pořád, nejčastěji před spaním – naposledy třeba fantasy Zvon, třetí díl ze série Smrtka od Neala Shustermana. Po audioknize zas sáhnu ve vlaku, často si je taky pouštím na túrách. Právě v možnosti vychutnat si příběhy i během nejrůznějších činností vidím jejich velké plus.

Co posloucháte nejraději?

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

„Táta“ Scholz: Nudný pragmatik, který okouzlil Němce

Volby, ve kterých Němci poprvé po šestnácti letech vybírali nástupce kancléřky Angely Merkelové, dopadly poněkud paradoxně: na jednu stranu nemohly z krátkodobého hlediska překvapit skoro nikoho, protože jejich výsledky už několik týdnů předpovídaly v zemi tradičně spolehlivé průzkumy, na tu druhou by však těmto výsledkům o několik měsíců dřív uvěřil jen málokdo.

I pro zkušené politické pozorovatele musel být hlavním překvapením triumf sociálních demokratů (SPD), kteří od porážky Gerharda Schrödera v roce 2005 hráli v německé politice druhé housle. Ještě v červnu se jejich preference pohybovaly kolem patnácti procent – tedy nejen daleko za nejsilnější koalicí křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU) dosluhující kancléřky Merkelové, ale dokonce i pod úrovní Zelených.

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

Přímo na komoru! Advokát Petr Němec o volbách

Pořád něco kritizuji, nadávám, chovám se, jako bych byl nejchytřejší na světě, pěkné to až není. „Tak si to taky můžeš zkusit dělat sám,“ řekne občas někdo. A má pravdu! Tak já to teda zkusím. Jsou volby, budu kandidovat. Nebojte, ne do Poslanecké sněmovny, do představenstva České advokátní komory. Takže místo koblih rozdávám ústřice a kaviár.

Volby pro Pražáky

Volby se konají v pátek 22. října. Jen jeden den a volit jde jen v Praze. Pro mimopražské první překážka, musí zavřít kancelář na celý den, kdežto advokát z Prahy si o obědě odskočí odvolit a hotovo. Proč nejde volit elektronicky? Prý je to právně a technicky nemožné.

Read the article (2 min read)
Finmag

Finmag

Fiala maluje vzdušné zámky. Léčba financí bude bolet

Vzpomínáte na hit sněmovních voleb v roce 2010? Petr Nečas dorazil na brífink ODS se dvěma síťovkami – modrá byla plná potravin, oranžová o poznání prázdnější. Tehdejší předseda občanských demokratů a pozdější premiér na nich předváděl, jak se výsledek voleb dotkne voličů, pokud budou volit sociální demokraty namísto občanských demokratů: zbude jim méně peněz a domů si odnesou hubenější nákup.

K tomu se Nečas dušoval, že občanští demokraté sníží daň z příjmu, ostatní daně nezvýší, a přesto úsporami stabilizují propadající se veřejné rozpočty.

Avšak udeřila krize a kabinet sestavený z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, který Nečas nazval „vládou rozpočtové odpovědnosti“, reagoval na propad státních financí: zmrazil platy ve státním sektoru, zvýšil daně nejvíc ze všech polistopadových vlád, solidární přirážkou obnovil daňovou progresi, kterou před tím zrušil...

Read the article (2 min read)
Finmag

Finmag

Burger, pizza i párek. Mocné zbraně ekonomů

Smažená kuřata, hamburgery, sendviče... svět bohatý nejen na kilojouly, ale i příběhy. Proto jsme ho rozdělili na dva díly. V tom minulém jsme prošli střípky z fascinující historie rychlého občerstvení včetně reklamy na pizzu s Michailem Gorbačevem, dnes zabrousíme do ekonomie tohoto odvětví.

Položky na menu fastfoodového řetězce totiž můžou vypadat obyčejně, ale pro ekonomy je to doslova studnice plná poznatků. Odhalují nejen preference obyvatel, ale třeba i ceny na místních trzích, kulturní vlivy a tak dál. Fast food je prostě potravou i pro mozek.

Pojďme se podívat, jaký burger mají nejradši makroekonomové, jak dokáže sýrová pizza předpovědět cenu jízdenky metra nebo kolik stojí prodávat párky v rohlíku v Central Parku. A dozvíme se i recept na nejdražší domácí sendvič.

Nejprve to byl poměrně sofistikovaný žert, ale index se natolik ujal, že se stal už standardním pravidelně sledovaným makroekonomickým ukazatelem.

Read the article (5 min read)
Finmag

Finmag

Kostky vrženy, krize na krku. A chytré čtení k tomu

To nevymyslíš! Věta tradičně uvozující absurdní situace se k té povolební české dokonale hodí. Už před volbami se novinářskou obcí šířily hojné zkazky o zdraví Miloše Zemana, pak se z voleb vyloupla jasná většina tvořená „demoblokem“ a prezident skutečně skončil v nemocnici. Pech, že zrovna teď, když má sehrát snad tunejklíčovějšíroli, kterou v úřadu má.

Přejme mu zdraví a sobě co nejkratší dobu politického vakua. A ODS skutečnou změnu.

Česko dalo hlas pětikoalici ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Jestli prazvláštní spletenec vydrží a povládne, ukážou až následující týdny (nebo dokonce měsíce). Stejně tak, zda – a jak dlouhý – poločas rozpadu „demoblok“ má. Skvělý propočet Michala Škopa naSeznam Zprávách přitom ukazuje, že Babiš se o vítězství připravil sám: vysál voliče možným partnerům, které tím vyhnal ze Sněmovny. Smolík...

Read the article (2 min read)
Finmag

Finmag

Střet ekonomických generací. Stroukal a Vávra v novém Finmagu

Podle roku narození je od sebe dělí bezmála čtvrt století, přesto si v mnoha věcech rozumějí. Radovan Vávra řídil Komerční banku, kterou připravil na privatizaci, pak se ztratil kdesi v investičním světě, kde se štěstí houpe nahoru dolů. Dnes je na sociálních sítích jedním z největších obhájců „takového normálního kapitalismu“ 90. let.

Dominik Stroukal se jako ekonom tak blízko k velkým penězům nikdy nedostal a ani ho nijak nefascinují. Zajímá ho víc, jak v současném světě najít co nejvíc svobody, aniž by se člověk musel zaplétat do sítí státu. Strategie svobodného života v relativně nesvobodném světě – to mají Radovan i Dominik společné.

Radovan Vávra a Dominik StroukalTomáš Beran

Další fotky v galerii (12)

Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Čipová krize očima expertů. Má stát pomáhat automobilkám?

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto oznámila, že od pondělí 18. října výrazně omezí neo dokonce zastaví výrobu, a to nejméně do konce roku. Podobně budou nuceny postupovat i další automobilky, třeba kolínská Toyota, která stejně jako mladoboleslavská Škodovka výrobu ze stejného důvodu omezovala už v září. Postupný útlum výroby doléhá na celý dodavatelský řetězec, který tvoří významnou část českého průmyslu.

„Problémem většiny subdodavatelů nebude výroba na sklad, ale zastavení objednávek automobilek jako takových. Vše probíhá takzvaně just-in-time, aby se maximálně redukovaly náklady na skladování, a pokud výrobci automobilů přeruší nebo zastaví výrobu na delší časový úsek, promítne se to do celého dodavatelského řetězce,“ vysvětluje zranitelnost odvětví Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Read the article (5 min read)
Finmag

Finmag

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl

S ekonomem Alešem Michlem pořádáme už osm let pravidelné novoroční rozhovory. Tentokrát jsme ale zaběhaný řád porušili a během jednoho roku se sešli s diktafonem podruhé. Témat k povídání byla spousta – vysoká inflace, rekordní zvyšování sazeb ČNB, postcovidový restart hospodářství, kompetence centrální banky, nervózní situace v Číně i nová knížka nejmladšího člena bankovní rady.

Překvapilo tě něco na letošním vývoji naší ekonomiky?

Ano. Inflace je vyšší, než jsem čekal. 

Nedávno jsi v jednom podcastu tvrdil, že současná výše inflace je jen krátkodobá, zhruba na 1,5 roku. Kde bereš jistotu?

Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Radost z pádu Babiše střídá strach z ODS. Co čekat od Fialy?

Lídr SPOLU a předseda ODS Petr Fiala se po těsném vítězství nad ANO radoval z toho, že do Česka se vrací „slušná a hodnotová politika“. O slušnosti se u Petr Fialy pochybovat jistě nedá, důležité je, co pro něho znamená spojení „hodnotová politika“.

Je nová ODS nová i myšlenkově, tedy způsobem, jak vnímá politiku a jak se vztahuje ke světu? Jak se mění konzervativní liberálové?

Z rozhovorů a dalších veřejných vystoupení Petra Fialy a dalších vysoce postavených členů ODS je zřejmé, že zejména v ekonomické oblasti je to nadále klausovská ideologie pravicové politiky thatcherovské či friedmanovského střihu. Jistě, že je to tvrzení spíše orientační, ale důraz na přísnou fiskální politiku, která omezí výdaje, a přitom udrží na nízké úrovni daně, je evidentní.

Problém je, že ideologie tu jde často proti realitě, přesně podle hegelovské poučky, že jsou-li fakta proti mojí teorii či ideologii, tím hůře pro fakta.

Read the article (2 min read)
Finmag

Finmag

Čipy došly, autoprůmysl v krizi. Kde je problém?

Hned na úvod si řekněme, že za problémy v tomto odvětví mohou primárně americký prezident Donald Trump a čínská společnost Huawei. První problémy s výrobou čipů totiž začaly ještě před pandemií, a to v roce 2019, kdy Trump zakázal americkým technologickým společnostem prodávat své výrobky čínské firmě.

Po Trumpově kroku se tak američtí výrobci čipů jako Qualcomm, Broadcom nebo Intel snažili co nejvíc čipů k Huawei vyskladnit ještě před tím, než zákaz vstoupil v platnost. Výrobci mobilů jsou totiž pro výrobce čipů cennými obchodními partnery. Na druhé straně se ostatní výrobci snažili co nejvíc mobilů vyrobit a zacelit tak díru na trhu, a čipy tedy naopak co nejrychleji naskladňovali.

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

Epochální úkol: přesvědčit individualisty, že žijeme ve společnosti

Nedělíme se pouze na levičáky a pravičáky, národní konzervativce a kosmopolitní liberály. Pandemie i klimatická krize jasně ukazují, že tady máme minimálně ještě jednu důležitou linii, kde se politicky rozcházíme. Jde o spor mezi zastánci holistických a individualistických řešení.

Jinými slovy jde o spor mezi těmi, kdo se snaží o relativně spravedlivé rozložení nákladů a příležitostí, a těmi, kdo předpokládají nutný nezdar těchto pokusů, v nichž vidí hlavně omezení vlastní svobody a sociální inženýrství.

Rozpor to navíc bude čím dál důležitější – vstoupili jsme do antropocénu, setrvale výjimečného stavu, v němž se klíčovým politickým aktérem stává příroda.

Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Historie fast foodu: Z amerických plantáží až na sovětský trh

Celé odvětví přes půl století bourá jednu konvenci za druhou – je první pracovní zkušeností několika generací mladých lidí, první vlaštovkou kapitalismu v postsovětských republikách a asi posledním místem, kde se pravidelně potkávají zákazníci všech společenských vrstev.

Zmapujeme historii smaženého kuřete od jeho vzniku na otrokářských plantážích až ke Colonelu Sandersovi, podíváme se, jak se společnost Pepsi stala na krátkou dobu šestou největší armádou na světě a ve které reklamě na fast food se objevil Michail Gorbačov.

Smažené kuře najdeme v jídelníčku prakticky všech světových kuchyní – od japonského Tatsuta-age přes guatemalu až po v Česku nedotknutelný smažený řízek.

Dějiny smažené drůbeže

Co je americká gastronomie? Evropan spolehlivě odpoví, že dvoupatrový burger a hranolky s kečupem. To je však stereotypní představa, která je relevantní pouze pro posledních asi pět desetiletí.

Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Babiš odchází, aby se vrátil. Co teď zmůže Zeman?

Situace po volbách do Sněmovny je přehledná. Babišovo ANO získalo 72 křesel, nejvíc ze všech stran. Jenže jasná většina, 108 křesel ze 200, připadla dvěma koalicím, které kandidovaly proti Babišovi – SPOLU tvořenému ODS, lidovci a TOP 09, a koalici Pirátů se Starosty. A tyto strany se chystají společně sestavit vládu.

Složit koalici z pěti stran může být svízelná věc. Jejich přístup k rozpočtové, hospodářské i evropské politice se v lecčems rozchází, což je patrné zejména v případě občanských demokratů a Pirátů. Motiv, který lídry stran bude pohánět ke kompromisům, je však silný – odstavit Babiše. Dá se předpokládat, že převáží.

Ostatně, i kdyby se Piráti, které voliči preferenčními hlasy pro kandidáty STAN ze Sněmovny téměř vytlačili, nakrásně postavili na zadní, bez jejich čtyř poslanců by měl protibabišovský blok pořád většinu.

Bude Zeman s to vést nějaká jednání, anebo aspoň podepisovat dokumenty? Přejme mu, že ano!

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

Když nemůžeš, sniž si laťku. Chytré čtení (nejen) na víkend

Lukáš Likavčan rozprávěl v Podhoubío pozemšťanství. Paradoxně mě ta půlhodina ale nejvíc dostala feelem, že je z jiného světa. Zrovna ubíjející předvolební a povolební dny jsou myslím doba, kdy pro zachování příčetnosti potřebujeme dotek dlouhodobé, geologické perspektivy.

Lukáš mimochodem napsal podobně psychoaktivní knihu Introduction to Comparative Planetology, kterou doporučuju, a je kurátorem letošního Fotograf Festivalu, na který se teprve chystám. (Končí 17. 10., kdyby vás to taky zajímalo.)

Ještě klima: Adéla Skoupá v Universitas mluví s antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou o jejím terénním výzkumu života na rychle se proměňujících Špicberkách a Filip Brychta na Voxpotu shrnuje, jaké výzvy změna klimatu představuje pro armády. „Mladé muže a ženy postupem času nebude do stejnokroje lákat plakát hrdiny s puškou v ruce, ale voják odklízející trosky. Tahle činnost se zřejmě stane hlavní náplní jeho práce.“

Read the article (1 min read)
Finmag

Finmag

Komu to mám předat? Rodinné firmy v Česku se učí, jak přežít generace

Udává se, že v Česku dnes funguje asi 1,2 milionu malých a středních podniků, přičemž až milion z nich patří do kategorie těch „rodinných“. Největší podíl mají tyto firmy v odvětvích s tradiční výrobou, například v zemědělství, vinařství, truhlářství, stavebnictví, nábytkářství.

Povětšinou jde o malé a střední podniky do 250 zaměstnanců. Nejsou to tedy žádné molochy, ale drobné kousky, ze kterých je utkaná síť české ekonomiky. Právě proto jsou „nositelem stability hospodářství“, říká ekonomka Pavla Marciánová, která se léta věnuje jejich studiu na Masarykově univerzitě v Brně. „Jejich zaměření je převážně lokálního charakteru,“ dodává a poukazuje na důležitá pracovní místa v regionech.

Read the article (3 min read)
Finmag

Finmag

Akcie jsou nadhodnocené, čekám korekci, říká Weigl

Stále víc investičních fondů se při obchodování na kapitálových trzích řídí algoritmickými výpočty. V některých z nich dokonce vládu nad portfolii přebírá robot. Ten podle předem určeného klíče stanovuje strategii, jakým způsobem bude fond investovat.

V Česku patří mezi průkopníky robotického investování fond Quant, který spadá pod investiční společnost Robot Asset Management založenou ekonomy Pavlem Kohoutem a Alešem Michlem. Od června je jejím novým předsedou dozorčí rady Patrik Weigl, který je hostem pokračování Finmag podcastu.

Firma se zaměřuje především na americký trh. „Je to stále nerozvinutější kapitálový trh,“ říká dnešní host s tím, že nabízí i nejdelší časové řady. „Z tohoto pohledu je to pro náš algoritmus nejlepší zdroj dat,“ vysvětluje na úvod Weigl.

Dosavadní historie nám ukazuje, že ten robot to dělá dobře...

Read the article (1 min read)