Forum24

Forum24

Internetový deník pro šíření svobodných informací a kritickou diskusi

Forum24

Forum24

Babiš se má podle soudu omluvit senátorovi Wagenknechtovi

Andrej Babiš (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil Česko o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to v neděli napsal na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Na večeři s Andrejem Babišem ml.: Příjemný muž, jehož vyprávění nebudí dojem blázna

Andrej Babiš ml. a Pavel Šafr ()

V neděli 16. května jsme publikovali v deníku FORUM 24 rozhovor s Andrejem Babišem mladším; vyvolal poprask a četlo jej na 300 tisíc čtenářů. Syn předsedy vlády v něm otevřeně promluvil o svých názorech na otce, na jeho metody a chování. Doslova jej označil za zrůdu a toto vyjádření pak potvrdil i při autorizaci rozhovoru. Vyprávěl také, jak se stal psychiatrickým pacientem, kterým až do kauzy Čapí hnízdo nikdy nebyl. Pracoval před tím jako pilot dopravního letadla. Proto jsme se rozhodli, že je potřeba zabývat se celou kauzou dál hlouběji. A tak jsme se s Andrejem Babišem ml. dohodli, že se sejdeme v Ženevě. O setkání si přečtěte v Revue FORUM – číslo vychází v pondělí 14. června (předplatné zde).

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek, než byl v roce 2020

Bývalý ministr financí Jan Fischer (Jan Fischer)

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun. Plánovaný deficit pro příští rok v diskuzi kritizovala také předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, měl by skončit, vzkázala Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by měl Andrej Babiš (ANO) odejít z politiky, pokud jeho firmy neumí fungovat bez dotací. Není možné, aby byl současně v politice a nepřímo ovládal Agrofert, který čerpá evropské nebo národní dotace. Rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Babiše považuje za důležitý vzkaz premiérovi. Podle Pekarové je totiž potřeba chránit peníze daňových poplatníků, řekla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Největší protikorupční akce v Česku slaví výročí. A její lídr se může vrátit na úřad vlády

Bývalý český premiér Petr Nečas s manželkou Janou  (ČTK)

Dnes je tomu přesně osm let, co tehdejší šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a státní zástupce Ivo Ištván oznámili rozkrytí údajně největší korupční kauzy v Česku od listopadu 1989. Policie udělala razii – mimo jiné i na Úřadu vlády ČR – proti několika politikům a úředníkům, kteří byli podezíráni z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Pár dní na to padla koaliční vláda Petra Nečase, složená ze stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné, později LIDEM; Nečas rezignoval i na funkci předsedy občanských demokratů. Jak tedy skutečně skončila kauza, která změnila Česko víc, než si tehdy kdokoliv dokázal představit?

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Telička se pustil do Babiše kvůli omluvě Pirátům. Moje děti by se za mě styděly, vzkázal

Bývalý eurokomisař  Pavel Telička. (Evropský parlament)

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že se nebude omlouvat Pirátům. Ti jej k tomu minulý týden vyzvali v předžalobní výzvě kvůli výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Bývalý europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička předsedovi vlády vzkázal, že by se při takovém chování nemohl podívat do očí svých dětí.

„Jak určitě víte, Pirátská Strana mě vyzvala k omluvě. Tak to ani náhodou. A chci dodat tohle. Jsou to jejich zdrojované citace. Nemám se zač omlouvat a myslím, že to dobře ví,“ oznámil v sobotu premiér Andrej Babiš na svém twitterovém účtu, kde zároveň sdílel svůj komentář pro deník Právo s názvem Piráti migranty prostě vítají.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Na korunu sází největší americká banka. Česká měna je nejsilnější od začátku pandemie

Ilustrační foto (archiv)

Česká koruna je nejsilnější od loňského jara. Od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta. V solidní výkonnost české měny věří také největší americká banka JP Morgan Chase, která ji doporučuje k nákupu. Zpráva potěší zejména majitele aut nebo ty, kteří plánují dovolenou v zahraničí.

Podle ekonoma Lukáš Kovandy české koruně svědčí, že Česká národní banka (ČNB) plánuje v příštích dvou letech zpřísňovat svou měnovou politiku, a to jedním z nejrychlejších temp v rámci zemí OECD.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Neoprávněné odměny pro poslance ANO. Podle ministerstva pochybili krajští úředníci

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO (Facebook/Jan Schiller)

Za neoprávněné vyplacení odměn pro ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a jeho poradce, poslance hnutí ANO Jana Richtera, je zodpovědný některý z úředníků ústeckého krajského úřadu. Tvrdí to ve své analýze ministerstvo vnitra, které HlídacíPes.org požádal o posouzení situace. Schiller a Richter pobírali v loňském roce plné odměny od kraje, ačkoli byli souběžně poslanci; podle zákona proto měli nárok jen na 40 procent z částky.

Od 1. ledna roku 2020 platí nový zákon, podle něhož si poslanci, pokud jsou zároveň uvolněnými představiteli samospráv, smějí ve druhé funkci vydělat pouze 40 procent tabulkové odměny. To se ale u Richtera ani hejtmana Schillera nestalo, za obě funkce pobírali plný plat.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Andrej Kňučiš. Premiér zaměřil svoji kampaň na trvalé kňučení a strašení

Andrej Babiš (Evropská unie)

Poměrně legrační je letošní kampaň Andreje Babiše. Má v podstatě jen dva směry. Straší voliče nesmysly. A nebo kňučí. V tématu strašení nyní jede linii migranti. Ano, opravdu. Jde o to téma, které se České republiky nijak netýká a nikoho už pár let nezajímá. Aktuálně Babiš straší, že opoziční strany, přesněji Piráti, chtějí ve velkém importovat migranty. Ty, kteří k nám stejně nechtějí.

Jsou to samozřejmě tradiční Babišovy lži. Nic takového Piráti nechystají. Babiš jen nemá téma. Proto loví v populistickém bahně a tasí strašení důchodců. Jakékoliv téma, které by zvolil, ukáže, že uplynulá dvě volební období se především soustředil na svoje kšefty a růst svého jmění, jinak toho moc nedokázal.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Putinův režim už není Putinovým režimem. Pronásleduje se automaticky a složky v tom soupeří

Vladimir Putin  (AdobeStock)

Ruský režim zjevně získal novou podobu. Vladimir Putin dostal změnou ústavy k dispozici další funkční období, byl proveden pokus o atentát na opozičního vůdce Alexeje Navalného a lavina nových zákazů a represivních opatření ukazuje, že mechanismy politického systému v Rusku se dramaticky změnily.

Analytička Tatjana Stanovaja na webu Themoscowtimes píše, že zatím nejzřetelnějším výsledkem proměny režimu je zesílení represí a zásahů proti nesystémové opozici. K důležitým změnám však podle ní dochází i uvnitř mocenského systému a jejich důsledky se brzy projeví.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Babišův střet zájmů v europarlamentu? Taková hloupost, vzkázaly jeho noviny

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

Kdyby před deseti lety jednal Evropský parlament o kterémkoli představiteli vlády a schválil při té příležitosti ostrou rezoluci většinu více než 500 hlasů, vnímala by to všechna média jako téma dne. Česká televize by měla mimořádné studio s redakcemi a hlavně – druhý den by událost byla na titulních stranách všech novin. Je jistotou, že by se tak stalo v MF DNES a v Lidových novinách. Jenže to by nesměly patřit do holdingu Agrofert, kterého se inkriminovaný střet zájmů týká.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Popletený herec a indián Jaroslav Dušek provedl atentát na zdravotní prevenci

Ilustrační foto. (Pixabay/Artie_Navarre)

Vedle režiséra Igora Chauna a dramaturga Jana Tománka, hrdých signatářů petice Zdravé fórum, se nám do covidové problematiky vmísil další na slovo vzatý znalec. Herec Jaroslav Dušek. Je nesporné, že jmenovaní gentlemani jsou velkými osobnostmi české kultury. Ve věci medicínských doporučení by však měli, kolektivně i každý zvlášť, mlčet. 

Read the article (3 min read)
Forum24

Forum24

Pravda o Babišových migrantech. Jako obvykle, všechno je zase úplně jinak

Falešný politický spasitel a jeho koblihy, na které lákal voliče v roce 2017. (facebook Andreje Babiše)

Psal se 3. červen 2021 a ten den se stal mezníkem v novodobé historii České republiky. Andrej Babiš, Slovák s dvojitým občanstvím SR a ČR, se pasoval do role největšího českého vlastence a oficiálně tak odstartoval volební kampaň. „My budeme sami rozhodovat o tom, kdo tady bude pracovat a kdo tady bude žít. My nechceme sdílet naše auta, byty a zemi.“ Protože čísla mají vždy pravdu, necháme mluvit tvrdá data a až pak necháme premiéra se bít do prsou. Už teď můžeme na základě jasných zjištění předeslat, že, jak to už u tohoto pána bývá zvykem, všechno je úplně jinak.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Klíčová je motivace spořit, investovat a připravovat se tak na penzi, říká ekonomický expert ODS

Poslanec Jan Skopeček (ODS) (ODS)

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček v rozhovoru pro FORUM 24 popisuje, jakým způsobem zajistit udržitelnost důchodového systému, a komentuje návrh koalice Pirátů a hnutí STAN, jak zlevnit obsluhu státního dluhu pomocí připojení se ke kurzovému mechanismu ERM II. Také vysvětluje, jak chce koalice SPOLU zmodernizovat českou burzu.

Read the article (4 min read)
Forum24

Forum24

Summit G7 hledá cestu jak zastavit čínskou dluhovou diplomacii

Ilustrační foto. (Pixabay/RayWong2016)

Sedm lídrů, kteří se snaží konkurovat Číně, přijalo plán na podporu zemí s nižšími a středními příjmy při budování lepší infrastruktury. Prezident Joe Biden prohlásil, že chce, aby plán Build Back Better World (B3W) podporovaný USA byl kvalitnější alternativou k podobnému čínskému programu.

O co světové sedmičce jde, shrnuje zpráva na BBC.com: Čínská iniciativa Pásmo a cesta (BRI) pomohla financovat vlaky, silnice a přístavy v mnoha zemích, byla však kritizována za to, že některé z nich zatěžuje dluhy. V prohlášení na summitu v anglickém hrabství Cornwall vedoucí představitelé skupiny G7 uvedli, že nabídnou „hodnotově orientované, vysoce standardní a transparentní“ partnerství.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Klaus jr. nadával na Facebooku na Českou televizi. Když zjistil, že je za hlupáka, vše smazal

Václav Klaus mladší  (ČTK)

Finále tenisového French Open přivedlo k televizorům i diváky, kteří by si za normálních okolností nechali tento sportovní zážitek ujít. Účast Barbory Krejčíkové ovšem k televizním obrazovkám přilákala mnohé. Včetně Václava Klause mladšího, který se však prvotně zabýval tím, jak vynadat České televizi, že místo tenisu vysílá fotbal. Poté, co mu bylo vysvětleno, že sleduje špatný program, raději svůj příspěvek smazal.

Klaus automaticky zamířil na ČT Sport, kde se primárně přenosy s takto velkých sportovních podniků vysílají. Tam však zjistil, že pokud se hraje fotbalové mistrovství Evropy, „kupodivu“ ho veřejnoprávní televize nabízí svým divákům na sportovním kanále. Proto usedl k Facebooku a pořádně se rozčílil.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Kdo podlehne lidem hlásajícím strach, už mu pak nic nepomůže

Ilustrační foto. (Pixabay/ ID 1388843)

Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Úzkost i stres jsou ovšem přirozené lidské emoce. Jedná se i o důležité obranné a adaptační mechanismy, které nám mohou pomoci v určitých situacích (zkoušky, pracovní pohovory, prezentace …) se koncentrovat a podat dobrý výkon. Pokud však úzkost, strach a obavy překročí únosnou mez, pak mohou vést k omezujícím úzkostným poruchám. Tyto poruchy postihují v současnosti v různých formách více než 25 procent populace vyspělého světa. A tato varovná čísla v posledních měsících výrazně stoupají, což je důsledkem globální čínské kovidové pandemie, a taky ozvěnou vyostřené atmosféry ve společnosti.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Jágr poprvé odmítl pomoci Babišovi. Co se děje s věrným podporovatelem premiéra?

Jaromír Jágr podpořil Babiše v roce 2013 (ČTK)

Vždy, když Andrej Babiš potřeboval mediálně pomoci, měl v rukávu jeden trumf. Jaromíra Jágra. Slavný hokejista neváhal agrobarona podporovat již v době, kdy se do velké politiky teprve chystal, vydrželo mu to i v časech, kdy byl Babiš ministrem financí, změna nepřišla ani s politikovým povýšením na premiéra. Nyní se však slavná osmašedesátka otočila k majiteli hnutí ANO zády. Údajně kvůli odlišnému přístupu k očkování.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Osmiletý chlapec prodal své nejoblíbenější hračky, aby zachránil život štěněte

Ilustrační foto (pexels.com)

Nezištná dětská láska dokáže zázraky. Důkazem je neskutečný příběh malého chlapce, který byl ochoten udělat cokoliv, aby se jeho milované štěně uzdravilo. O „pohádce“ se šťastným koncem informuje The Washington Post.

Dlouhé čtyři roky sbíral Bryson Kliemann kartičky Pokémonů. Když ovšem zjistil, že je jeho štěně Bruce nemocné a na jeho léčbu nebude mít matka dostatek peněz, rozhodl se k úctyhodnému činu.

Chlapec z Libanonu ve Virginii si sedl před jejich dům, do země zatloukl ceduli s nápisem “Na prodej Pokémon” a začal své karty zpeněžovat. „Bruce onemocněl a potřeboval mou pomoc,“ řekl Bryson americkému deníku. „Byl jsem strašně smutný. Nechtěl jsem přijít o nejlepšího přítele,” dodává.

Read the article (1 min read)
Forum24

Forum24

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

Andrej Babiš (Evropská unie)

Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), v níž čeští vyšetřovatelé zkoumají, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Z Česka úřad evropského žalobce zatím převzal 12 trestních kauz týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. Své firmy včetně Agrofertu vložil Babiš do svěřenských fondů.

Read the article (2 min read)