Hlidací Pes

Hlidací Pes

První projekt Ústavu nezávislé žurnalistiky. Neuštěkaná žurnalistika ve veřejném zájmu. Prostě nás čtěte.

Hlidací Pes's Posts

Hlidací Pes

Hlidací Pes

Číně pomáhá globální vliv šířit i korupce a síť spřátelených organizací. Některé jsou i v Česku

Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching sázejí strom v parku lánského zámku (2016).

Austrálie je jedním z nejvýznamnějších cílových států současné čínské migrace. Zemí momentálně otřásá další ze série korupčních skandálů spojených s působením čínských „podnikatelů“ napojených na čínskou vládu a komunistickou stranu v australské politice. Podobná sdružení, asociace a komory navázané na čínskou Jednotnou frontu jsou aktivní také v Česku.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Koněv potvrdil rozdělení českých médií na mainstream a fanoušky Kremlu, ukazují data

I što vy dumajetě o takom kázuse Kóněv? Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ruskou státní televizi

Spor o sochu sovětského maršála Koněva na Praze 6 ovládl na konci léta tuzemský mediální prostor. Ostře se sochy zastávaly dezinformační weby, mediální mainstream zůstal většinou neutrální nebo byl mírně pro přesun Koněvova pomníku jinam. Vyplývá to z analýzy agentury Newton Media. Následující text je prvním dílem analytického seriálu, který bude zkoumat různé mocenské vlivy v českých médiích.

Reakce českých médií na kauzu Koněv potvrdily existenci relativně soudržného mainstreamu na jedné straně a zároveň existenci skupiny zřetelně proruských médií na okraji spektra, konstatují analytici společnosti Newton Media.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

V šiku proti České televizi: komunisti, Okamura, Zeman i noví radní

Z tiskové konference k dokumentům a publicistickým pořadům, které ve svém podzimním vysílání uvede Česká televize.

ANALÝZA. Svoboda a nezávislost veřejnoprávních médií je lakmusovým papírkem toho, zda a nakolik se politika obrací od liberální demokracie k autokratismu. Jasně vidět je to na příkladu Maďarska nebo Polska. I v Česku útoků na veřejnoprávní média znatelně přibývá. Ať už jde o výroky a návrhy politiků, či o výběr členů mediálních rad a jejich činy.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Tváře rozhlasu v komerčních službách. Po Janku Kroupovi probere Rada ČRo i Xavera Veselého

Luboš Xaver Veselý na XTV s Václavem Klausem ml.: "Až budou volby, máte jistý jeden hlas."

Rada Českého rozhlasu se na svém zasedání na konci října bude zabývat působením Luboše Xavera Veselého v soukromé televizi XTV. Veselý moderuje od června rozhovory na regionálních stanicích ČRo, vedle toho ale zůstal i v XTV, kterou spoluzakládal. Tato společnost nedávno uzavřela smlouvu o natáčení propagačních videí pro prezidentskou kancelář a Správu Pražského hradu.

Působení Luboše Xavera Veselého v Českém rozhlase je široce rozebíraným tématem od poloviny září, kdy HlídacíPes.org upozornil na jeho rozhovor s Andrejem Babišem.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Ondřej Neumann: Jak jsem (ne)potkal Xavera

IN MEDIAS RES. Lubomír Xaver Veselý tak toužil po setkání se mnou, že udělal vše proto, abychom se nesetkali. Celá jeho šaráda činěná za podpory vládnoucích politiků, jejich prodloužených rukou v mediálních radách, dezinformačních mediálních platforem a kupříkladu Jaromíra Soukupa má jen odvést pozornost od podstaty příběhu. Tím je snaha zkrotit Českou televizi a Český rozhlas. 

Lubomír Xaver Veselý je moderátor, novinář, spisovatel, příležitostný herec, youtuber a bývalý hudebník. Aspoň podle Wikipedie. Poté, co HlídacíPes.org koncem září analyzoval jeho rozhovor s premiérem Andrejem Babišem na vlnách Českého rozhlasu, pocítil prý touhu setkat se se mnou. Tak to alespoň tvrdil svým divákům na televizi XTV.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Velvyslankyně Filipi, rekordmanka české diplomacie. V Damašku začala už svůj desátý rok

Do rukou syrského prezidenta Bašára Asada předala své pověřovací listiny česká velvyslankyně Eva Filipi ještě před válkou, v říjnu 2010.

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi začala v říjnu desátý rok svého působení na ambasádě v Damašku. V délce svého pobytu v zahraničí nemá v českém diplomatickém sboru konkurenci. I když kritika jejího působení na Ministerstvu zahraničí narůstá, je to kritika velmi opatrná. Filipi se těší přízni prezidenta Miloše Zemana a na brzké střídání v Sýrii to nevypadá.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Proč neměl Karel Gott státní pohřeb, kardinál jako trenér hokejové reprezentace a jak Soukup potkal Soukupa

Premiér Jaromíra Soukupa

PSÍ UŠI. Uplynulý týden byl na události bohatý. Do věznice například hned v pondělí nastoupil poslední korupčník staré školy, který nedokázal ovlivnit svůj proces. Jmenoval se David Rath a byl to kdysi docela nadějný politik. Čest jeho památce. Nyní k méně podstatným událostem.

  • A jaké to měl? Ale hezké, co vám budu povídat. Od chvíle, co 1. října zemřel Karel Gott, bylo jasné, že vláda ještě nestála před těžším úkolem, než je organizační zvládnutí piety.

„Dnes ráno už u nás na úřadě vlády vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože ten zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden.“
(premiér Andrej Babiš, iDNES.cz, 4. října)

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Na Balkáně pořád spokojeně žije hodně válečných zločinců, říká Čech, který zatkl toho prvního

Devět let pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii a byl to on, kdo měl klíčový podíl na úspěšném zatčení vůbec prvního válečného zločince z bývalé Jugoslávie, někdejšího starosty Vukovaru Slavka Dokmanoviče. „Vznikla výbušná nálada ve společnosti, k ekonomickým problémům se přimíchal nacionalismus, vytvořil se obraz vnějšího nepřítele. Od toho je k věšení na kandelábry nebo podřezávání krků rychlá cesta,“ vzpomíná český vyšetřovatel Vladimír Dzuro.

Vladimír Dzuro

Read the article (10 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Češi už jdou maďarskou cestou. Babiš i bez ústavní většiny dělá to, co Orbán, tvrdí politik z Budapešti

Maďarsko v neděli čekají komunální volby a opozice v nich po letech tápání a roztříštěnosti chce uspět – zejména v Budapešti. Poslední průzkumy ukazují, že by souboj o post starosty maďarské metropole mohl být mnohem vyrovnanější, než se původně čekalo. Kampaň je špinavá a opozice má ztížený přístup k reklamním plochám i k médiím, tvrdí Mátyás Eörsi, opoziční politik a někdejší volební pozorovatel OBSE v České republice.

Mátyás Eörsi (Foto: Knihovna Václava Havla)

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Nemáš profil, nemáš problém. Jak ústecká radnice vymazala své kritiky ze sociálních sítí i ze života

Udělali si profil na sociálních sítích, ale chodili jim na něj lidi. Tak ho nechala radnice centrálního ústeckého obvodu zrušit. V pozadí je spor o přivlastnění si zásluh na vybudování dětského hřiště ve čtvrti Klíše, které bylo postaveno v rámci tzv. participativního rozpočtu – tedy na návrh a s přispěním samotných obyvatel města. Na ty ale radnice v sebepochvalném příspěvku zapomněla.

Jednotlivé složky ústecké komunální politiky už udělaly pro svou pověst „laboratoře komunálního bizárku“ leccos. V posledních dnech k tomu přispělo i vedení centrálního městského obvodu ve složení hnutí ANO a Ústecké fórum občanů – UFO.

Úřad městského obvodu Ústí nad Labem – město měl oficiální profil na Facebooku. Už ho nemá.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Tereza Engelová: Erdogan hraje o budoucnost. Ofenziva v Sýrii se mu ale může vymknout z rukou

KOMENTÁŘ.Otevřeme brány a vaším směrem pošleme tři a půl milionu uprchlíků,“ pohrozil evropským kritikům ofenzivy na severovýchodě Sýrie turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jeho výhrůžka mohla překvapit snad jen ty největší politické naivy.

Setrvání necelých čtyř miliónů uprchlých Syřanů mimo hranice Evropy je oprátka, kterou si Evropská unie od Turecka nechala před čtyřmi lety nasadit i kvůli vlastní neschopnosti shodnout se na společném postupu a tváří v tvář imigrační vlně jednoznačně jednat.

Prezident Erdogan umí téma uprchlíků dobře využít v rozehrané politické hře. Co ale až tohle vrtění psem skončí?

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Robert Břešťan: Česko a zhroucený domeček z čínských karet

Čínský prezident Si Ťin-pching

KOMENTÁŘ Báječné česko-čínské vztahy berou za své rychleji než se hladová panda zakousne do šťavnatému bambusu. A vypadá to, že „nepotopitelná letadlová loď“ pro čínské zájmy v Evropě, jak nazval Českou republiku servilně prezident Miloš Zeman, dostala zásah pod čáru ponoru.

Poslední ranou byl návrh vedení hlavního města vyjmout z partnerské smlouvy s Pekingem klauzuli o tom, že Praha uznává politiku jedné Číny.

Peking něco takového nechtěl ani slyšet (ostatně politika jedné Číny je i součástí české zahraniční politiky), v reakci začal rušit vystoupení hudebních souborů z hlavního města; včetně Pražákova kvarteta pouze pojmenovaném po zakladateli Josefu Pražákovi.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Rakouský problém s českým kůrovcem. Nejen usychání stromů, ale i zahlcený dřevařský trh

Kůrovcová kalamita v Česku se přelila už i do Rakouska. Nejde jen o usychající stromy v pohraničních oblastech, kůrovec o sobě dává vědět i mnohem dále, na jih od Dunaje. Kmeny stromů z českých lesů napadené škůdcem totiž zaplavují rakouské pily a tlačí cenu dřeva výrazně dolů.

Alfred Liechtenstein prochází kolem hromad nařezaných prken na své pile ve štýrském Deutschlandsbergu. I když do nejbližšího českého lesa jsou to odsud stovky kilometrů a několik hodin cesty, dřevo může být dost dobře i ze stromů, které v Česku napadl kůrovec.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Vraždili a znásilňovali i obyčejní slušní lidé… Stejně ale věřím, že dobro vítězí

Vladimír Dzuro, někdejší vyšetřovatel válečných zločinů spáchaných v bývalé Jugoslávii.

Když uvěříte propagandě a smyšleným zprávám, možná je pak pro vás jednodušší zamířit a zastřelit desetileté dítě, vzpomíná na jeden z případů, které zažil v době války v bývalé Jugoslávii, český vyšetřovatel Vladimír Dzuro.

Devět let pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii a byl to on, kdo měl klíčový podíl na úspěšném zatčení vůbec prvního válečného zločince z bývalé Jugoslávie, někdejšího starosty Vukovaru Slavka Dokmanoviče.

Jak zdůrazňuje, roli v řadě masakrů, včetně vraždy více než 250 lidí v Ovčare u Vukovaru, sehrály i smyšlené mediální zprávy, fake news.

Read the article (10 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Tereza Engelová: Turci zahájili ofenzívu v Sýrii. Jaké jsou scénáře dalšího vývoje

Už od dnešního dopoledne hlásily turecké megafony přes hranice výzvy pro obyvatele syrského města Tel Abyad, aby opustili své domovy. Krátce před čtvrtou hodinou zahájilo – podle informací HlídacíPes.org přímo z místa – turecké dělostřelectvo palbu na město Rás al-Ajn i Tel Abyad.

Operace, kterou Turci nazvali Pramen míru začala leteckými údery podporovanými dělostřelectvem. Podle arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) panuje mezi obyvateli obou měst panika.

SDF už včera oznámila, že v případě útoku na severovýchodě Sýrie nebude váhat přeměnit obranu svého území ve všeobecnou válku.

Není vyloučené, že by se do ní zapojil také Damašek. Napadené území, jakkoliv je pod správou Kurdů, oficiálně patří k Sýrii.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Bezpečnostní agenturu může v Česku provozovat skoro každý. Je jich tu téměř sedm tisíc

Čeští poslanci mají na stole návrh Ministerstva vnitra na nový zákon o nakládání se zbraněmi. Jeden z paragrafů řeší i existenci ozbrojených domobran – navrhuje postavit je mimo zákon. Podle bezpečnostních expertů i samotného Ministerstva vnitra by ale novou úpravu potřebovaly i soukromé bezpečnostní agentury. Česká republika zaspala evropský vývoj v této oblasti o celá desetiletí.

Česká republika drží v Evropské unii ohledně bezpečnostních agentur jasné prvenství. V žádné jiné členské zemi nelze provozovat soukromou bezpečnostní firmu za tak jednoduchých podmínek.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Hledá se místo pro reklamu bez chemtrails. Projekt řeší, jak sebrat miliardy dezinformátorům

Reklama na kvalitní auto vedle článku s titulkem o antivaxu nebo jiné konspirační teorii. Ve světě moderní digitální reklamy to není nic neobvyklého. Inzerce velkých, renomovaných firem často končí i na dezinformačních webech. Nová studie Global Disinformation Index ukazuje, že si pochybné stránky přes takové reklamy celosvětově přijdou zhruba na čtvrt miliardy dolarů ročně. Díky tomu nejen přežívají, ale i expandují.

Vzhledem k celkovému podílu na trhu nijak nepřekvapí, že hlavním „sponzorem“ dezinformačních webů je mezi obchodníky s inzercí suverénně internetový gigant Google.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Česká velvyslankyně Eva Filipi v Sýrii nadále vydává víza prominentům Asadova režimu

Protesty proti režimu Bašára Asada, Londýn 2014.

Lidé blízcí režimu syrského prezidenta Bašára Asada mají díky české ambasádě v Damašku otevřenou bránu do Česka i dalších zemí Evropské unie. HlídacíPes.org už se tématu věnoval dříve, nové informace o udělených vízech ale potvrzují, že tato praxe nadále pokračuje. Počet víz vydaných na výjimku velvyslance dokonce roste.

Osm let občanské války v Sýrii zcela zničilo ekonomiku země, o život přišlo 500 tisíc lidí, z miliónů lidí se stali uprchlíci. „Asad nenabízí svému lidu naprosto nic dobrého,“ popsal situaci v Sýrii ve svém zářijovém čísle prestižní britský The Economist.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Aleš Rozehnal: Státní pohřby právo neřeší, nejde ale zdaleka jen o Karla Gotta

Idea státního pohřbu Karla Gotta získala své nadšené příznivce i zavilé odpůrce. Kupříkladu bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt je názoru, že by Gott neměl mít státní pohřeb, protože ten je vyhrazen jen pro prezidenty. Názor na státní pohřeb nakonec rychle změnil i Andrej Babiš a výsledkem má být pohřeb se státními poctami. Při pohledu do zahraničí je zjevné, že státní pohřby představitelů populární kultury ve světě vzbuzují mnohem méně emocí než u nás.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Já ty mrtvé viděl, s demagogy nemá cenu ztrácet čas, říká vyšetřovatel válečných zločinů

Dopady fake news jsem zažil na vlastní kůži, vím, co umí vyvolat kompletně vyfabulované zprávy, že se kvůli nim lidé dokážou zabíjet. Proto se i dnes obávám toho, jak nekriticky konzumujeme informace, říká český kriminalista, který zatkl prvního válečného zločince z války v bývalé Jugoslávii.

Vladimír Dzuro budí respekt: vysoký chlap, hlava do hola, široká ramena a pevný stisk ruky. Zkušený kriminalista a první Čech, který v minulosti působil jako vyšetřovatel při Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii, má o čem vyprávět.

Read the article (2 min read)