Hlidací Pes

Hlidací Pes

První projekt Ústavu nezávislé žurnalistiky. Neuštěkaná žurnalistika ve veřejném zájmu. Prostě nás čtěte.

Hlidací Pes's Posts

Hlidací Pes

Hlidací Pes

Náš program zní: Zmocni se zdrojů a zlikviduj druhé! varuje lékař František Koukolík

Jakmile se budeme zmocňovat zdrojů, místo abychom spolupracovali, a užijí li se k tomu jaderné zbraně, bude to znamenat těžké postižení a ještě spíš zánik, říká v pokračování knižního rozhovoru vedeném Libuší Koubskou lékař František Koukolík.

Koukolík patří k nejoblíbenějším popularizátorům vědy u nás, celoživotně se (kromě jiného) věnuje neuropatologii, vztahům mezi poškozením mozku a změnami chování.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Z bank v Lucembursku podle Diag Human zmizela česká aktiva z již zmražených účtů. Firma podala trestní oznámení

Právní zástupce společnosti Diag Human Rémi Chevalier podal trestní oznámení lucemburským úřadům pro podezření „z nezákonného nebo podvodného zmizení zabavených prostředků a / nebo zabaveného majetku“. Ty měla podle přesvědčení Diag Human stáhnout ze země Česká republika z již zmrazených účtů u bank BNP Paribas a KBL.

Podání trestního oznámení potvrdil pro HlídacíPes.org právník Rémi Chevalier: „Mohu potvrdit, že jsem v souladu s instrukcemi svého klienta, Diag Human, trestní oznámení tento týden podal.“ Důvody, které k tomu firmu Čechošvýcara Josefa Štávy vedou, jsme popsali v tomto textu.

„Pouze kriminální vyšetřování může přinést důkazy, že fondy byly nelegálně a záměrně staženy,” napsal na dotaz HlídacíPes.org Chevalier.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Účastníci zájezdu do Berlína. Jak si populisté a krajní pravice vychovávají spřízněná média

Česká delegace a hostitel berlínské konference AfD Petr Bystroň (s kravatou uprostřed)

V tuzemsku se takzvaná alternativní média potkávají zejména při udílení takzvaných Krameriových novinářských cen v suterénu jednoho pražského domu, v Německu se ultrapravicoví blogeři a příznivci dezinformační scény sešli v prestižních prostorách parlamentu. Za peníze daňových poplatníků tam nedávno hostili i „svobodná média“ z Česka.

Českou stopu měla květnová „1. konference svobodných médií“ hned od začátku. Jedním z organizátorů byl totiž i poslanec spolkového sněmu s českými kořeny Petr Bystroň.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Zvažte lepší péči o památník Rudé armády, napsalo Ministerstvo zahraničí Hradu

Vloni v červnu někdo urazil hvězdu na památníku Rudé armády v blízkosti Pražského hradu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vzal vloni v červnu do ruky hadr a před areál Pražského hradu odešel čistit pomníček vojákům Rudé armády, který tehdy vandal přestříkal narůžovo. Na sociálních sítích se kvůli poničení památníku Ovčáček velmi zlobil. Měsíc nato dorazil do Kanceláře Pražského hradu dopis, v němž Ministerstvo zahraničí vyzývá Hrad, aby se o předmětný památník lépe staral.

Dopis, který nyní získal HlídacíPes.org, nese datum 18. července 2018 a i když je text formulován velmi diplomaticky, mezi řádky je výzva, aby si Kancelář prezidenta republiky ve věci zachování a ochrany památníku v ulici Mariánské hradby více snažila.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Pokračující problém Babiš. Posun v kauze Čapí hnízdo ukazuje, proč se nikdy neměl stát předsedou vlády

KOMENTÁŘ. Policie zahájila úkony trestního řízení kvůli hospodařením farmy Čapí hnízdo, konkrétně pro podezření z trestného činu krácení daně. Uvedl to server Neovlivní.cz, kterému to potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.

To bychom měli. Je to větev případu, o kterém se v pražských policejních a novinářských kruzích mluví dobře dva roky. A bylo jen otázkou času, kdy se případ posune právě tímto směrem. A protože šlo o otázku času, je dobré si říct, co se stalo právě teď.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Pošleme vás do lágru a převychováme prací. Jak Čína zneužívá práci vězňů pro komerční účely

Německý list Der Spiegel zpracoval fascinující časosběrný dokument o třech obyčejných Číňanech, převýchově prací a ztracených iluzích. Jde o obsáhlou reportáž vycházející ze svědectví tří bývalých vězňů čínského systému „lao-ťiao“ neboli „převýchovy prací“. Tři muži, Li I-wen, Sie Sun-ming a Sun Jung-ta (jména byla s ohledem na bezpečnost zdrojů změněna), byli v roce 2009 zatčeni za „přečiny“, které by ve svobodné zemi nebyly považovány za trestné činy a nevedly by k trestu odnětí svobody.

Čínská lidová republika však na to, aby své občany poslala na „převýchovu prací“ (tedy do lágru), soudy nepotřebuje. Lidé jsou v těchto zařízeních drženi bez řádného procesu a po „převýchově“ odcházejí fyzicky i psychicky zmrzačení.

Read the article (7 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

ČSSD povýšila spor s naším otcem na politický zájem, říkají potomci právníka Altnera

Jméno právníka Zdeňka Altnera zná každý, kdo aspoň trochu sleduje českou politickou scénu. Kořeny sporu o dlužnou částku, která se kvůli úrokům vyšplhala aktuálně k 338 milionům korun spadají do časů, kdy byl předsedou ČSSD Miloš Zeman. Letos v květnu se po 19 letech věc vrátila opět na začátek, k Obvodnímu soudu. Politici ČSSD si oddechli. Potomci právníka Zdeňka Altnera, který již před třemi lety zemřel, poukazují na to, že do sporu ČSSD s jejich otcem dlouhodobě zasahují politické zájmy.

Potomci Zdeňka Altnera, oba sami aktivní právníci, neskrývají přesvědčení, že ČSSD ve sporu využívala (či zneužívala) i své vládní angažmá a úkolovala ve své věci složky státu.

Read the article (7 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Jak Tálibán předběhl komunisty, zákaz vycházení pro nezaměstnané a kdo chce dát studentům přes držku

PSÍ UŠI. Uplynul týden a ČSSD stále ještě nastavuje zrcadlo vládě Andreje Babiše. Tím téma považujeme pro tuto chvíli za uzavřené, k televizorům se vrátíme, až zrcadlo nastaví. Nyní pojďme k jiným nedůležitým tématům, začínáme v zahraničí.

  • Na úvod dobrá zpráva. Výsledkem dvoudenních mírových rozhovorů mezi afghánskými politiky a zástupci afghánské občanské společnosti, včetně žen, a islamistickým hnutím Tálibán je společné prohlášení zavazující k ochraně civilistů a ke snížení počtu civilních obětí na nulu. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

„Zavazujeme se respektovat a chránit důstojnost lidí, jejich život a majetek a omezit civilní oběti na nulu.”
(závazek Tálibánu, Novinky.cz, 9. července)

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Ondřej Neumann: Babišovy sněhule a jeho média

IN MEDIAS RES. Poprvé na tomto místě prozradím, že redakce HlídacíPes.org chystá knihu o českých polistopadových médiích. Vyjít by měla symbolicky těsně před 30. výročím „sametu“. Práce na kapitole věnované Andreji Babišovi ukazuje, jak moc médiím nerozumí.


Andrej Babiš pro svoji vládu získal důvěru sněmovny před rokem – přesněji krátce po půlnoci na 12. července 2018. Stranou nechme, že se čím dál víc ukazuje, že spíše než premiérem je pouhým vykonavatelem vůle Miloše Zemana a jeho „kohorty panošů“.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Na účtech nic není. Právník Diag Human viní Česko z útěku před věřiteli, důkazem má být i Babiš

Dva roky stará parlamentní řeč Andreje Babiše nyní slouží firmě Diag Human jako podpůrný důkaz pro tvrzení, že Česká republika nezákonně stáhla svá aktiva z účtů v Lucembursku. Tak, aby z nich nemohla firma Čechošvýcara Josefa Šťávy na účtech tamních bank exekučně zabavit vysouzených 14,5 miliard korun.

„Výroky českých představitelů indikují, že jde o vážný kriminální čin a do očí bijící porušení jak lucemburských, tak českých zákonů,“ konstatuje lucemburský právník Diag Human Rémi Chevalier v dopise, který na konci června zaslal ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, ministryni financí Aleně Schillerové a premiéru Andreji Babišovi.

Právě Babišova role je v aktuálním vývoji letitého sporu poměrně zásadní.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Češi jako probuzená Šípková Růženka kyberbezpečnosti. Útoky jsou každý den

V oblasti kybernetické bezpečnosti bylo Česko ve srovnání se zbytkem světa takovou spící Růženkou, popisuje Daniel P. Bagge, český kyberatašé ve Washigtonu, situaci ještě zhruba před osmi lety. Od té doby se podle něj Česká republika dokázala vyšvihnout mezi absolutní světovou špičku. Čeští odborníci na kybernetickou bezpečnost vyhrávají mezinárodní soutěže a školí týmy Severoatlantické aliance. 

Přinášíme pokračování rozhovoru s předním českým odborníkem na bezpečnost v kybernetickém prostoru. Na otázku, jak si jako Česká republika ohledně kyberbezpečnosti stojí v mezinárodním srovnání, odpovídá Daniel Bagge stručně: „Jsme dobří.”

První část rozhovoru si můžete připomenout ZDE.

Říkáte, že jsme dobří, ale buďte konkrétnější. V čem? Čím to je? 

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Malé regionální nemocnice platí lékaře lépe než v Praze. I tak bojují s nedostatkem lidí

V malých a středních nemocnicích po celém Česku zoufale chybějí lékaři. Ve snaze udržet provoz lůžkových oddělení provozovatelé špitálů lékaře lákají z větších měst a přeplácejí je. Primář na periferii si přijde až na dvojnásobek platu, jaký by měl ve fakultní nemocnici v Praze.

Mezi lékaři to není žádné tajemství. Pokud jsou ochotni jít pracovat do menší nemocnice na periferii, mohou si říci o výrazně vyšší plat, než by například dostali ve státní nemocnici.

Jen málokterý ovšem na nabídku kývne, malé špitály jsou pro mnoho z nich odborně neatraktivní, provádí se zde jen malé spektrum i množství výkonů, chybí kvalitní přístroje, konziliární dohled. Roli pochopitelně hraje i trend vylidňování venkova a malých měst.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Emoce vedou. Ale i strach dokáže dovést lidi k rozumu, říká František Koukolík

Tam, kde jednáme okamžitě, převáží emoce. Nastoupí bezprostřední, intuitivní chování. Nepřemýšlíme. Emoce vychrlí okamžitý morální soud, zařídí okamžitý čin. Až posléze strach dovede rozum k tomu, aby tohle jednání zablokoval, říká v knižním rozhovoru vedeném Libuší Koubskou lékař František Koukolík.

Koukolík patří k nejoblíbenějším popularizátorům vědy u nás, celoživotně se (kromě jiného) věnuje neuropatologii, vztahům mezi poškozením mozku a změnami chování.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Policajtovi jsem utekl rovnou z ruky, neměl u sebe zbraň, vzpomíná exulant a politický vězeň

František Kolečkář s Josefem Mašínem při setkání v USA.

Jednoho podzimního dne roku 1969 nasedli sedmatřicetiletý František Kolečkář, jeho žena a tři děti do wartburgu a odjeli do emigrace: nejdřív do Rakouska a potom do USA. František pracoval jako nástrojař v továrně Let Kunovice a po sovětské okupaci usoudil, že má poslední možnost zařídit sobě i své rodině svobodný život.

Měl už za sebou jeden neúspěšný pokus o emigraci, ruské i československé vězení, službu v Pomocných technických praporech, v ČSSR žil jako „občan druhé kategorie“. Z Ameriky se vrátil po pádu komunismu, bydlel na Velehradě, zemřel 20. května letošního roku.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Nedůvěra vůči očkování je na seznamu globálních hrozeb. I Česko má řadu skeptiků

Začátkem roku 2019 zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) seznam globálních zdravotních hrozeb. Mezi nimi má své místo i nedůvěra vůči očkování. Významnou roli v tom hrají spalničky. I když strategické plány počítaly s tím, že do roku 2020 prakticky vymýceny, svět potýká s jejich zvyšujícím se výskytem. Svůj podíl na tom má i Česko.

Navzdory rozšiřující se dostupnosti vakcín přibylo v posledních letech v řadě zemí k epidemiím spalniček (v rámci Evropy například v Rumunsku, Itálii, Ukrajině nebo Řecku). Jedním z důvodů, proč se spalničky nedaří vymýtit, je pokles proočkovanosti populace.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Česko, ráj spamu a nezabezpečených kamer. Kyberkriminalita roste, cílem může být každý

Server Insecam.org eviduje nezabezpečené soukromé kamery po celém světě a jen v Česku jeho aktuální „sbírka“ čítá více než 400 kamer. Na jeho webové adrese je tak možné sledovat nejrůznější prostory. Třeba chodbu jednoho z činžovních domů v Praze, nádvoří zámku v Litomyšli nebo řadu soukromých zahrad či příjezdových cest.

Nezabezpečené kamery jsou ale také ve firmách, ať už jde o prodejny, restaurace, zábavní centra, skladiště a areály průmyslových podniků či elektráren.

Web Insecam vznikl za účelem osvěty. Pokud majitele otevřené kamery někdo upozorní, nebo si problému sám všimne, může podle autorů Insecamu prostřednictvím e-mailu požádat o okamžité stažení, nebo si jednoduše nastavit heslo, a kameru tak zabezpečit.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Babišova vláda střídá ministry, utrácí, žehlí aféry a kupuje si důchodce. Před rokem dostala důvěru

Vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů má za sebou rok od chvíle, kdy v poslanecké sněmovně dostala 12. července 2018 na druhý pokus důvěru. Za tu dobu dvakrát obstála v hlasování o nedůvěře, vyměnila sedm ministrů a k výročí si kvůli osobě ministra kultury a prezidentu Zemanovi nadělila ústavní krizi.

Hnutí ANO i ČSSD také klesají volební preference – voliči nemohli přehlédnout řadu problémů a kauz, které za rok stihla vláda Andreje Babiše nashromáždit.

Důvěru získala Babišova vláda asi hodinu po půlnoci ve čtvrtek 12. července, rekordních 264 dní po volbách. Do té doby vládla první Babišova vláda bez důvěry. Co se v posledním roce událo a kam vláda směřuje Česko?

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Další kolo pro ČTK. Poslanci mají vybrat dva kandidáty, ve hře je nadále Semín

ANALÝZA Poslanci by měli dnes zvolit dva nové členy do celkem sedmičlenné Rady ČTK, nástupce bývalého předsedy Miroslava Augustina (zvolen původně za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), kterým jejich pětiletý mandát skončil v červnu.

Současnými členy rady jsou Petr Žantovský (ANO), Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD), Jaroslava Wenigerová (ODS) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Mediální hyeny Michala Semína

Mezi čtyřmi navrženými kandidáty jsou bývalý novinář (působil v Blesku a televizi Nova), dnes komunální politik za ANO (a ředitel společnosti Press Publishing Group s.r.o.) David Soukup a asi nejproblematičtější muž z navržené čtveřice – Michal Semín.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Advokáti pro změnu u obnovy řízení: Soudci mohou trpět nezdravou kolegialitou

O povolení obnovy řízení na základě nových důkazů by měl v budoucnu rozhodovat jiný soudce, než který obžalovaného soudil v procesu původním. Pokud návrh komise pro přípravu nového trestního řádu ministerstvo spravedlnosti skutečně do konce roku připraví, bude mít tato drobná, ale podstatná změna i podporu advokátů.

Ti po změně u obnovy řízení volají už delší dobu. A v anketě HlídacíPes.org vysvětlují důvody.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Čína skupuje, financuje a uplácí média, aby šířila komunistickou propagandu. Tchaj-wan protestuje

Koncem června se po rušném týdnu v Hongkongu, kde statisíce lidí protestovaly proti přijetí extradičního zákona a zúžení občanských svobod, protestovalo proti sílícímu čínskému tlaku také na Tchaj-wanu. V hlavním městě Tchaj-peji se předposlední červnovou neděli sešly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj protest proti čínským „rudým médiím“, skrze něž ČLR na Tchaj-wanu nyní již zcela nezakrytě šíří svoji propagandu.

Hlavními organizátory byli známý youtuber Holger Čchen a poslanec za Stranu Nová síla (New Power Party, NPP) Chuang Kuo-čchang, kteří demonstraci zároveň spojovali s „vyjádřením nesouhlasu vůči autoritářskému režimu čínské komunistické strany v ČLR.“

Read the article (4 min read)