Hlidací Pes

Hlidací Pes

První projekt Ústavu nezávislé žurnalistiky. Neuštěkaná žurnalistika ve veřejném zájmu. Prostě nás čtěte.

Hlidací Pes's Posts

Hlidací Pes

Hlidací Pes

Rozhlas odmítl poskytnout informace o odměnách manažerů. Podle soudu jednal nezákonně

Současný generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Český rozhlas se zachoval nezákonně, když odmítl poskytnout odměny svých vrcholných manažerů. Rozhodl tak Městský soud v Praze s tím, že veřejnoprávní médium má stav trvající déle než čtyři roky napravit a informace na základě zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím poskytnout. K tomu má uhradit také náklady řízení.

Informace odmítl v roce 2015 poskytnout tehdejší generální ředitel ČRo Peter Duhan (ten na svůj post v listopadu 2015 rezignoval, v roce 2018 ve věku 71 let zemřel). Jeho rozhodnutí ale nezměnili ani následovníci v ředitelské funkci Karel Zýka a současný generální ředitel René Zavoral.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Babišovi skvělí lidé, jak Trikolóra hledala průzkumy na internetu a kartičky, co samy otevírají dveře

PSÍ UŠI. Dnes se vydáme do regionů. Ne, že by se v Praze nic nedělo. V regionech ale jak známo klíčí to, co do Prahy teprve se zpožděním dorazí. Což si velice dobře uvědomuje šéf Trikolóry Václav Klaus, který správně napřel pozornost k víkendovým volbám v Strakonicích. Ale začněme nejprve na druhém konci republiky, ve Varnsdorfu.

  • Ve Varnsdorfu žijí skvělí lidé. Skoro tak skvělí, že by tam chtěl žít každý, jenže to už jak známo vyžraly České Budějovice.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Jako rodák z Izraele vidím svět jinak, říká muž, který u nás cvičí domobrance a chce pomáhat policii

Ilustrační foto

V Česku žijící izraelský podnikatel David Bohbot dříve spolupracoval s českou policií. V současnosti cvičí domobrance, jejichž „přípravy na válku“ státu dlouhodobě vadí. Ministerstvo vnitra chce proto členství v domobranách postavit mimo zákon. Odmítání domobranců je ale podle Bohbota „arogancí policie, která sama nemá dost lidí“. Sám chce vnitru navrhnout plán, jak výcvik policistů zlepšit.

David Bohbot je majitelem firmy Masada Security Solutions, která před třemi lety zajistila skupině elitních českých policistů protiteroristický výcvik přímo v Izraeli. Společnost se také prezentuje jako oficiální reprezentant izraelského zbrojního průmyslu a nabízí i zprostředkování profesionálního armádního výcviku.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Politika není chléb a hry, rozhodl soud. Nové volby ve Strakonicích jsou i prvním testem Trikolóry

Václav Klaus ml. při volbě předsedy na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra.

Více než rok poté, co Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil platnost komunálních voleb v jihočeských Strakonicích pro řadu pochybení tamního vládnoucího hnutí Strakonická veřejnost dnes půjdou lidé ve městě k volbám znovu. Jde zároveň o první volby, v nichž zkusí své štěstí hnutí Trikolóra, jež založil Václav Klaus mladší.

„Volby ve Strakonicích již tuto sobotu. Naši kandidáti, bez jakýchkoli politických zkušeností, tam odvádějí velkou práci. V pátek jsem byl ve Strakonicích se podívat a důvěra lidí k našim kandidátům byla na ulicích cítit,“ pochvaloval si tento týden Klaus na svém Facebooku.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Info.cz mají koupit šéfredaktor a zaměstnanci. Web si nechal zanalyzovat i své psání o Číně

Daniel Křetínský už nemá být do budoucna majitelem webu Info.cz.

Názorový portál Info.cz už nemá být nadále ve vlastnictví Daniela Křetínského, ani jiných investorů, ale má přejít do vlastnictví šéfredaktora Michala Půra a také členů redakce. Změna souvisí se zjištěními novinářů Aktuálně.cz, podle nějž si úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera najala PR agenturu C&B Reputation Management, která měla podle zlepšovat obraz Číny u české veřejnosti.

Post jednatele firmy Info.cz Online Media, vydavatele Info.cz, už v úterý opustil majitel C&B Reputation Management a občasný komentátor webu Tomáš Jirsa.

Info.cz také čelí kritice, že se kampaň za lepší obraz Číny v Česku odrážela i v redakčním obsahu webu.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Geniální tah Šámalem. Jak Miloš Zeman zase jednou sehrál mocenskou partii s českou justicí

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal

KOMENTÁŘ. O prezidentu Miloši Zemanovi je známo, že justici rozumí pramálo. Také proto ho na jeho cestě českou politikou vždy provázeli zdatní rádci. Dříve jím byl třeba nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, dnes naslouchá – aspoň občas – Marii Benešové.

Zemanův malý vhled do věcí justice ale vždy končí přesně ve chvíli, kdy jejím prostřednictvím může sehrát mocenskou partii. Pak dominuje, jak znovu ukázal v případě návrhu, aby se patnáctým členem Ústavního soudu stal šéf Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Novinářští idealisté versus pragmatici. A také faktor Seznam a Lukačovič

Hlídací Pes - 5 let + křest knihy Hrůza, šok, média, 10. prosince 2019

IN MEDIAS RES. Investigativně-analytický web HlídacíPes.org jsme spustili přesně před pěti lety – 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv. Za tu dobu jsme publikovali přes 5200 materiálů, vesměs originálních zjištění či analýz, a vydali čtyři tištěné publikace plus jednu knihu. Podle Google Analytics náš web registruje 20 milionů návštěv, 8,7 milionu uživatelů a téměř 28 milionů zobrazení našich stránek. 

Read the article (7 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Češi a jejich televize. Denně se dívají skoro dvě třetiny národa, vede kutilství a seriály

Lidé, kteří v Česku denně sledují televizi, se nadprůměrně bojí terorismu a myslí si, že cizinci se mají české většině zcela přizpůsobit. Vyplývá to z webového projektu Atlas Čechů, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Faktura pro Parlamentní listy. Proč nás mají zajímat cesty „hradních“ novinářů s prezidentem

KOMENTÁŘ. Zástupce šéfredaktora serveru Parlamentní listy Radim Panenka se na webu XTV podivil nad zájmem, který je věnován jeho zahraničním cestám s prezidentem Zemanem. Odpověď je jednoduchá – cesty hlavy státu se hradí z veřejných peněz. Ale na rozdíl třeba od veřejnoprávních médií není u Parlamentních listů při těchto cestách vidět v podstatě žádný výraznější novinářský výkon.

Radim Panenka je dlouhodobě prezidentovým novinářem číslo jedna. Podepsán je pod několika knihami rozhovorů s Milošem Zemanem a jak sám připouští, na cesty s hlavou státu jezdí už od Zemanova prvního zvolení prezidentem v roce 2013.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Publikační aktivita sinologa Víta Vojty: data potvrzují letošní radikální nástup

Sinolog Vít Vojta a projekt Sinoskop, který financuje – jak nově přiznala – společnost Home Credit, se v letošním roce může pochlubit rychlým nárůstem zájmu o jeho texty, komentáře a expertní vystoupení v televizích či rozhlase.

Letos mediální archiv registruje 189 článků, v nichž je Vít Vojta buď jmenován, citován, nebo které sám napsal. V roce 2018 to bylo jen 36 mediálních výstupů.

Jak upozornil server Aktuálně.cz, řadu textů a vystoupení sinologa Vojty fakturovala P.R. agentura C&B Reputation Management společnosti Home Credit.

Read the article (1 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Národní divadlo vzkazuje Orbánovi: Společnost bez svobodné kultury je sen autoritářských vládců

Maďarský parlament ve zrychleném řízení projednal úpravu zákona o scénickém umění. Ten podle divadelníků výrazně naruší jejich nezávislost a uměleckou svobodu. Maďarská divadla mají obavu z normalizace. Podporu jim vyjadřují i čeští umělci, dopis do Maďarska poslalo i Národní divadlo. 

Kritici návrhu zákona upozorňují, že jde ze strany vládní strany Fidesz o další razantní zásah do demokratického vývoje země a občansky svobodné společnosti. Proti chystanému zákonu protestovaly v Budapešti v pondělí tisíce lidí, podporu maďarským umělcům vyjádřilo také české Národní divadlo a vedení hlavního města Prahy.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Radní ČTK Soukup jako zpravodaj z Afghánistánu. Najít svědky je těžké, řada detailů jeho verze ale sedí

David Soukup v Afghánistánu v roce 2001 jako zpravodaj deníku Super.

Rada ČTK si 16. prosince zvolí svého nového předsedu. Podle zákulisních informací má být jako kompromisní kandidát za hnutí ANO navržen do funkce radní David Soukup. S ním se pojí letitý spor o jeho zpravodajství z Afghánistánu v roce 2001, který média znovu připomněla v souvislosti se Soukupovým letošním zvolením do Rady. HlídacíPes.org se proto pokusil 18 let staré události popsat a také ověřit.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Pět let HlídacíPes.org: Jak se sháněly peníze na nezávislou žurnalistiku

Křest knihy Šok! Hrůza! Média! na Národní třídě. Zleva: Ondřej Neumann, Marek Wollner a Jan Urban.

IN MEDIAS RES. Investigativně-analytický web HlídacíPes.org jsme spustili přesně před pěti lety – 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv. Za tu dobu jsme publikovali přes 5200 materiálů, vesměs originálních zjištění či analýz, a vydali čtyři tištěné publikace plus jednu knihu. Podle Google Analytics náš web registruje 20 milionů návštěv, 8,7 milionu uživatelů a téměř 28 milionů zobrazení našich stránek. 

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Česká debata o Číně na výplatní pásce Petra Kellnera

KOMENTÁŘ. O tom, že „nezávislý projekt“ o Číně, Sinoskop Víta Vojty je ve skutečnosti projektem placeným Petrem Kellnerem, si šuškali vrabci na střeše od počátku vzniku zmíněného webu. Teď to máme potvrzené černé na bílém i s řadou dalších informací o tom, jak tu Kellnerův a Šmejcův Home Credit zákulisně ovlivňuje veřejnou debatu o Číně v Česku.

Je to závažná zpráva i o stavu některých českých médií a novinářů; ze strany Aktuálně.cz naopak důkaz toho, že kvalitní žurnalistika ještě zdaleka nevymřela. Detaily si každý může přečíst v původním textu.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Internetové diskuse, denní kratochvíle pro pětinu Čechů. Jsou nespokojení, ale i aktivní

Cítí, že mají v životě smůlu. Myslí, že před revolucí bylo líp a obecně se situací v tuzemsku nejsou moc spokojení. Nejsou ale pasivní. Tak popisuje průměrné české přispěvatele internetových diskusí Atlas Čechů. Webový projekt, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Pět let HlídacíPes.org: Žurnalistika z garáže v zemi ovládané Andrejem Babišem

IN MEDIAS RES. Investigativně-analytický HlídacíPes.org jsme spustili přesně před pěti lety – 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv. Za tu dobu jsme publikovali přes 5200 materiálů, vesměs originálních zjištění či analýz, a vydali čtyři tištěné publikace plus jednu knihu. Podle Google Analytics náš web registruje 20 milionů návštěv, 8,7 milionu uživatelů a téměř 28 milionů zobrazení našich stránek. 

V následujícím textu, který vyšel v naší nové knize Šok! Hrůza! Média!, připomínáme dobu, kdy HlídacíPes.org a další nezávislé novinářské projekty vznikly – jako reakce na vpád Andreje Babiše a dalších oligarchů do tuzemských médií. V následujících dnech budeme publikovat další pokračování. Knihu Šok! hrůza! Média! si můžete pořídit – a zároveň nás tak podpořit do další pětiletky – i v rámci naší probíhající crowdfundingové kampaně. Na nezávislou Žurnalistiku ve veřejném zájmu se nám dosud podařilo sehnat přes 21 milionů korun – z darů, grantů, prodeje reklamy i právě crowdfundingových kampaní.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci nás nezachrání, říká o domobrancích muž, který je pomáhá cvičit

Domobranecké spolky se mají od roku 2022 podle návrhu ministerstva vnitra ocitnout mimo zákon. V Česku žijící izraelský podnikatel David Bohbot to ale považuje za chybu. Sám domobrance pravidelně cvičí a tvrdí, že stát by měl jejich nadšení pro obranu země naopak využít. Chystá prý také plán, který chce v budoucnu vnitru navrhnout – plán, aby v Česku „všichni mohli klidně spát a zachovat si identitu“.

David Bohbot je majitelem firmy Masada Security Solutions, která před třemi lety zajistila skupině elitních českých policistů protiteroristický výcvik přímo v Izraeli. Společnost se také prezentuje jako oficiální reprezentant izraelského zbrojního průmyslu a nabízí i zprostředkování profesionálního armádního výcviku.

Read the article (6 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Vánoční pohádky Andreje Babiše, u Klausů čekají další miminko a co napsal Pirát Michálek milé Sally

PSÍ UŠI. Chtěli jsem se teď před Vánoci víc koukat na televizi, ale zklamalo nás to. Dávají sice pohádky, ale nemají tu kvalitu co povídačky našeho předsedy vlády. O kriminálkách nemluvě. Nejlepší komedii hrají Michálek s Kalouskem a na tragédii je expert Schillerová se svým rozpočtem. Pojďme rychle k detailům, než nám realita zase o kus předběhne nejbujnější fikci.

  • Na pravém středu začala integrace menších stran v boji proti Babišovi. Začala tak, jak musela, podle not kinder-projektu hnutí ANO. My si na úvod přečteme pár vět z deníčku šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka: „Milá Sally. Dnes jsem potkal moc, moc zlého pána. Dokonce jsem plakal.“ O co šlo?
Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Lubomír Vejražka: Má slapská přehrada větší cenu než člověk ubitý při výslechu?

S třicátým výročím listopadu 1989 se vyrojila různá prohlášení, jak bylo za komunistů líp. Dokonce komunisti veřejnosti nabídli i jakési grafy, které to mají dokazovat. V grafech ovšem není zobrazeno vše. Chybí tam cena svobody a demokracie, opomíjí i mrtvé, vězněné a pronásledované…

I nekomunisté občas tvrdí, že za husákovských let uzavřeli občané se stranou dohodu: vy si, soudruzi, dělejte, co chcete, ale nás, občany, nechte být, nechte nám naše koníčky, chatičky, soukromí.

Jenže kdo takto relativizuje totalitní režim, zastírá dvě věci:

1) Podobnou nepsanou dohodu ani zdaleka neuzavřeli všichni.

2) Přiložit někomu pistoli k hlavě s tím, že když se vzepře, přijde výstřel, a ať si tedy vybere, není dohoda, nýbrž vydírání.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Euro nepřijímat, patříte k bohatším zemím EU, vzkazuje Čechům zakladatel Alternativy pro Německo

Před deseti lety předpovídal, že euro nepřežije déle než pět let. Dnes ví, že se mýlil, kritikem eura ale jeden ze zakladatelů německé AfD Hans-Olaf Henkel zůstává. „Nyní mám za to, že euro může přežít, za předpokladu, že EU bude přijme svůj nedostatek konkurenceschopnosti jako fakt. Což ale ve střednědobém horizontu bude znamenat pro obyvatele méně bohatství,“ říká.

Německý byznysmen a politik Hans-Olaf Henkel má za sebou už leccos. Byl šéfem IBM v Německu, prezidentem tamního Svazu průmyslu a v posledních šesti letech europoslancem zvoleným za německou AfD. Už v roce 2014 se ale s touto stranou rozešel, kvůli jejímu obratu k extremismu. Totéž doporučuje i Václavu Klausovi, který AfD podporuje.

Read the article (8 min read)