Hlidací Pes

Hlidací Pes

První projekt Ústavu nezávislé žurnalistiky. Neuštěkaná žurnalistika ve veřejném zájmu. Prostě nás čtěte.

Hlidací Pes

Hlidací Pes

Týden do voleb: Na severu Čech se opět vyšetřuje podezření na kupčení s hlasy

Na severu Čech se opět objevilo podezření, že nadcházející krajské volby bude provázet kupčení s hlasy. Týká se to tradičně vyloučených lokalit, jako je litvínovský Janov nebo ústecké Krásné Březno a Neštěmice. Cena za hlas vzrostla; kde dřív stačilo pár stovek, dnes překupníci nabízejí 1000 korun.

„Staří dobří známí se opět chystají ke svým nekalým praktikám, a sice k nakupování hlasů od těch nejchudších,“ říká ve videospotu zveřejněném na Facebooku Petr Globočník. Sociální pracovník působící na litvínovském sídlišti Janov, místopředseda Zelených a kandidát ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Stop nakupování hlasů! Budeme to hlídat! Zapojte se! Sdílejte! Je to důležité

Zveřejnil(a) Petr Globočník dne Středa 23. září 2020

Globočníkovo tvrzení potvrzují další svědectví, která HlídacíPes.org získal v severočeských ghettech. Cena za hlas, která v minulých volbách činila většinou čtyři sta korun, letos vzrostla na tisícovku.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Televizní zpravodajství podle vkusu majitele. Po Primě to se stejným šéfem může čekat i Novu

Do čela největší a nejvlivnější české televize Nova by měl podle kuloárních informací zamířit mediální manažer Luboš Jetmar. Skupina PPF Petra Kellnera, která je pouhý krok od převzetí Novy, Jetmarovo jméno nepotvrdila, ani nevyvrátila s tím, že komentovat personálie je nyní předčasné. Pokud se ale přestup naplní, PPF si do čela Novy vybrala muže, který hrál klíčovou roli při novinářsky velmi problematickém přístupu TV Prima k pokrývání uprchlické krize.

Když PPF Petra Kellnera potvrdila, že kupuje americkou CME a s ní i TV Nova, okamžitě se objevily pesimistické komentáře, že PPF vlivné médium využije komunikačně ve svůj prospěch – zejména pokud jde o vlastní zájmy v Číně. PPF se proti tomu ohrazuje, očekávaný příchod Luboše Jetmara do čela Novy však nahrává skeptikům.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

V šestnácti kopal tunel z gulagu, československá StB mu nedala pokoj až do převratu

Bylo mu jen čtrnáct, když ho sovětská justice odsoudila na deset let do lágru. Chlapec z Podkarpatské Rusi Leonid „Levko“ Dohovič doplatil na to, že se s dalšími mladíky postavil bolševické totalitě a založil odbojovou skupinu „Smrt“. Když se po propuštění z gulagu nakonec dostal do Československa, čekala ho dlouhá šikana od StB. Na posledním výslechu byl jen pár dní před sametovou revolucí.

Chlapci kolem Dohoviče měli jednoduchý plán: s americkou armádou osvobodit Podkarpatskou Rus od nadvlády Sovětského svazu. Rozbíjeli okna, ukradli zbraně a šířili protikomunistické letáky. Každou sobotu v noci je rozhazovali před užhorodskými kostely, aby je našli lidé, co šli druhý den na bohoslužbu. Za tuto činnost dostal u soudu deset let vězení.

Leonida Dohoviče transportovali do archangelské pracovní kolonie pro mladistvé na poloostrově Konvejer poblíž řeky Severní Dvina u Bílého moře.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Proč končí stíhání Štrougala a spol. za smrt na hranicích. Máme usnesení státního zástupce

Za střelbu do lidí, vážná zranění a řadu úmrtí při pokusu o překročení hranic ČSSR může někdejší vedení komunistického státu. I když o tom státní zástupce nepochyboval, trestní stíhání bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara zastavil. Důvody detailně vysvětluje v usnesení, které má HlídacíPes.org k dispozici. Kromě Jakešovy smrti je to především špatný zdravotní stav Štrougala s Vajnarem.

„Byly shromážděny důkazy, které důvodnost trestního stíhání potvrzují a dále dokreslují míru zavinění obviněných,“ konstatuje usnesení o zastavení trestního stíhání tří bývalých komunistických politiků. Jde konkrétně o dva dokumenty, jeden se týká Štrougala s Vajnarem, druhý Jakeše, který zemřel letos v létě. Řada pasáží se však shoduje.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Ústecký kraj v průměru, místy hluboko pod ním. Utajené ceny, sponzoři politických stran a transparentnost smluv

ANALÝZA. Jde to i líp. Ústecký kraj se nachází v průměru ve srovnání transparentnosti v nakládání s veřejnými prostředky. V některých letech i hluboko pod ním. Vyplývá to ze srovnání indexu korupčního rizika, tzv. K-indexu, který připravila nevládní organizace Hlídač státu. Nejlepší prostředí dlouhodobě udržuje Olomoucký kraj.

Hlídač státu zpracoval tři kompletní roky 2017, 2018 a 2019, které pokrývají většinu právě končícího volebního období krajských samospráv. Zaměřil se na faktory spojované s rizikem korupce a nehospodárným nakládáním veřejných peněz – těch je dohromady deset.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Další peníze z EU budou, slibují politici voličům před volbami. Jinak evropská témata neřeší

Vrátíme brambory na Vysočinu, hlásá krajská předvolební kampaň SPD. Kandidát na hejtmana Karel Fink pod tímto heslem prosazuje potravinovou soběstačnost kraje. „Naši spoluobčané si zaslouží kvalitní potraviny, ne drahý odpad z Evropské unie,“ napsal Fink na svůj Facebook. Jeho strana dává nekvalitní a drahé potraviny v Česku za vinu EU dlouhodobě, a nyní toto téma SPD posloužilo i v kampani před krajskými volbami.

I když pomineme fakt, že strany často slibují něco, co na krajské úrovni ani zařídit nemohou, zmínka Okamurovců o EU je v současné předvolební kampani výjimkou. Kandidáti totiž „evropská“ témata zpravidla nevyzdvihují. „V kampaních do kraje se EU ani Evropa neobjevuje,“ potvrzuje politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity. Strany letos kvůli pandemii v rámci kampaní příliš neřeší dokonce ani jinak kontroverzní téma migrační politiky EU.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Nejsme dokonalí, ale nešpehujeme, tvrdí muž, který má přesvědčit Západ, že Huawei není riziko

ROZHOVOR. Andy Purdy má přesvědčit západní země, že čínská firma Huawei není bezpečnostním rizikem. V době, kdy některé státy nechtějí Huawei pustit k výstavbě 5G sítí, to vypadá jako neřešitelný úkol. Purdy však v oblasti kyberbezpečnosti není žádný začátečník, dříve pracoval i pro Bílý dům. Jak říká, tehdy i nyní v čínských službách se řídí heslem: „Nevěřte nikomu.“

„Zákazník si může přehrát naprosto veškeré aktivity, které jsme v souvislosti s jeho daty udělali, má k informacím o nich plný přístup. Můžeme tak objektivně dokázat, že data zákazníků nijak nezneužíváme,“ tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org Purdy, který pracuje jako šéf bezpečnostního oddělení Huawei Technologies USA.

V roce 2003 pomáhal budovat americkou národní strategii pro zabezpečení kyberprostoru a působil i jako hlavní stratég pro kybernetickou bezpečnost v Computer Sciences Corporation (CSC).

Read the article (7 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Přátelský fotbálek jako kampaň. Do inzertní akce Deníku se zapojily politické strany

Za reklamu v médiích vydávají politické strany před krajskými a senátními volbami statisíce až miliony korun. Cesty k voličům ale vedou i jinudy. Třeba přes „startovné“ na fotbalovém turnaji regionálních Deníků. Ten byl primárně určen pro firmy, které za to získaly inzertní prostor v titulech vydavatelství Vltava Labe Media. Zúčastnit se však mohly i politické strany. Jako bonus pořídil Deník s hrajícími kandidáty i „nepolitické“ rozhovory.

„Za startovné 25.000,- Kč bez DPH zaměstnavatel získává event pro osm zaměstnanců, PR prezentaci společnosti v mapě zaměstnavatelů na webu denik.cz v hodnotě 10 tisíc korun, inzertní prostor v okresní mutaci zdarma distribuovaného titulu Deník Extra do domácností o velikosti 137 x 100 mm a inzertní prostor v okresním vydání Týdeníku o rozměru půl strany,“ stojí v podmínkách soutěže Zaměstnanecká liga.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

K tomu, aby vás dostali za cokoli do vězení, stačí jen dva lidé, říká odsouzený Radim Špaček

Na přístupové evropské fondy PHARE si dnes vzpomene jen málokdo. Pro Radima Špačka, kdysi poradce na ministerstvu pro místní rozvoj, se ale staly důvodem, proč skončil ve vězení. Také časy, kdy byl ministrem a poté i premiérem Jiří Paroubek, se mohou zdát už hodně vzdálené. Přesto jsou stále aktuální – v kauze, která se táhne už déle než 15 let. Pro někoho skončila vězením, pro jiné podmínkou, další se ve stejné věci soudu stále úspěšně vyhýbají. Na jiné pak tuzemská spravedlnost neukázala vůbec, i když asi měla…

Případu Radima Špačka, peněz z Evropské unie a Nadace pro rozvoj regionů jsme na HlídacíPes.org už dříve věnovali. I když si Špaček už svůj trest odseděl, trvá na tom, že nic neprovedl a stal se obětním beránkem v kauze odklánění peněz pro lidi kolem tehdejší vládnoucí ČSSD. Stručně si okolnosti připomeňme.

Read the article (7 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Podívejte se, jak stíhá ústecká krajská hygiena. Stát poprvé zveřejnil detailní data o trasování

Jak zahlcené jsou hygienické stanice? Tým Chytré karantény poprvé zveřejnil kompletní data o tom, jak se daří trasovat pozitivní lidi i jejich kontakty. Vyplývá z nich, že za posledních dva týdny zůstává nedořešených 2525 pozitivních případů a 4486 rizikových kontaktů.

V Ústeckém kraji bylo od počátku epidemie zaznamenáno dle dat Krajské hygienické stanice 2027 případů. Aktuálně pozitivních je 976, dvacet lidí zemřelo.

Zdroj: KHS Ústí nad Labem

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel se Ústecký kraj drží mezi méně postiženými regiony, jak ukazují následující grafy.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Budoucí šéf TV Nova prokázal, že zájmům vlastníků umí podřídit i obsah zpráv

Když PPF Petra Kellnera potvrdila, že kupuje americkou CME a s ní i TV Nova, okamžitě se objevily pesimistické předpoklady, že PPF vlivné médium využije komunikačně ve svůj prospěch – zejména pokud jde o vlastní zájmy v Číně. PPF se proti tomu ohrazuje, očekávaný příchod mediálního manažera Luboše Jetmara do čela Novy však nahrává skeptikům.

Není pochyb o tom, že Luboš Jetmar je televizní profesionál. V Primě působil od roku 2008. Vloni v září nejprve odstoupil z postu jednatele společnosti FTV Prima (která drží licence) i z pozice místopředsedy představenstva FTV Prima Holding, jediného akcionáře FTV Prima, o rok později, letos 7. září, Primu opustil úplně. Jak jako první napsal web Info.cz, měl by se stát novým šéfem televize Nova.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Evropa hledá balanc směrem k Číně. Jak nepřijít o miliardový obchod a přitom neohýbat páteř

Miliarda eur denně podle Evropské unie proteče obchodní výměnou mezi EU a Čínou. Unie je tak v současnosti nejvýznamnějším obchodním partnerem Číny, zejména poté, co ochladly obchodní i politické vztahy Pekingu s USA, Austrálií a Japonskem. Pro Evropany je to nejen motivace udržet vzájemné vztahy na rovnocenné úrovni, ale i způsob, jak tlačit na Čínu třeba v otázce lidských práv.

Dlouho plánovaný summit mezi lídry EU a Čínou se měl původně konat za účasti nejvyšších představitelů Číny i jednotlivých evropských států v německém Lipsku. Po červnovém summitu EU-Čína měla historická událost během německého předsednictví EU korunovat snahy Unie o průlom ve vztazích s Čínou. Ty ovšem v posledních měsících výrazně ochladly, takže chvílemi nebylo jasné, zda k summitu vůbec dojde – a to nejen kvůli koronaviru.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Trikolóru před volbami roztleskávají i „nezávislé“ noviny. Podporu straně maskují zprávami z krajů

Hnutí Trikolóra si dlouhodobě stěžuje, že ho mainstreamová média ignorují. Před krajskými volbami se tak spoléhá i na vlastní spřízněné weby či tiskoviny, napojené přímo na členy strany či její příznivce. V novinách, které strana rozdává voličům, se však předvolební podpora hnutí Václava Klause mladšího tváří jako nezávislé regionální zpravodajství.

Jihočeský kurýr (září 2020). Printscreen, archiv tištěného vydání JČKurýr

„Noviny z Jihočeského kraje“, stojí v podtitulu loga webu Jihočeský kurýr. Ten svým názvem navazuje na starší týdeník, který v regionu před několika lety vycházel. Jak vyplývá z dat Úřadu pro ochranu průmyslového vlastnictví, ochranná známka na původní titul zanikla v roce 2016.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Druhá vlna v nemocnicích. Výjimky v zákazu návštěv umírajících a povolení otcům u porodu

České nemocnice postupně kvůli zhoršené epidemiologické situaci opět zavádějí regulace návštěv. Přístup jednotlivých nemocnic se ale liší – zatímco některé vyhlásily plošný zákaz návštěv, jinde smějí návštěvníci pouze na konkrétní oddělení, případně pouze v určitých návštěvních hodinách. Oproti letošnímu jaru naopak nemocnice nezakazují přítomnost otců u porodu.

V březnu, kdy byla epidemie koronaviru v České republice teprve na počátku, vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví plošný zákaz návštěv ve všech nemocničních zařízeních v zemi. V té době byl nárůst nově nakažených na úrovni necelých 400 lidí za den.

Nyní je to kolem dvou tisíc i více denně, ale plošný, vládou nařízený zákaz návštěv v nemocnicích se zatím nekoná. Nemocnice k regulacím přistupují samy, případně na základě rozhodnutí hygieniků nebo vedení kraje.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Projev předsedy vlády v deseti bodech: Televizní čaulidi aneb záchranná brzda premiéra Babiše

Předseda vlády Andrej Babiš pronesl očekávaný projev k národu. Byl to dobrý politický projev. Tak dobrý, že dal vyniknout propasti mezi obvyklou Babišovou kondicí generátoru náhodných slov a Babišem – čtenářem předloženého textu. HlídacíPes.org přináší tradiční shrnutí pro ty, kdo na sledování televizního vystoupení nemají čas, případně nervy.

Několik technických dat na úvod:

Babišův projev byl předtočený, obsahoval 1053 slov a 6581 znaků včetně mezer. Co do délky tedy asi pětinu jeho pravidelného hlášení, tzv. čaulidí. Prospělo mu to.

Své publikum oslovil „vážení spoluobčané“, čaulidi tentokrát zůstali stranou. Situace je tedy nejspíš vážná.

Nejprve k tomu, co projev předsedy vlády neobsahoval:

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Zanořit čepel, vyškrábat jed, odstranit škodlivé kusy ze stáda. Čínský režim spouští další čistky

Čínský prezident Si Ťin-pching nemá plnou důvěru ke svému bezpečnostnímu aparátu a chce upevnit svoji pozici. Spustil proto vlnu čistek v řadách státní bezpečnosti a justice. Ty navazují na předchozí rozsáhlé Si Ťin-pchingovo tažení proti korupci, jemuž padli za oběť i někteří vysoce postavení funkcionáři.

Nejnovější kampaň Si Ťin-pchinga, jejímž cílem je „výchova a náprava“ pořádkových sil, se otevřeně hlásí k modelu, který zavedl Mao Ce-tung ve 40. letech 20. století na válečné komunistické základně v Jen-anu.

Známá „kampaň za nápravu stylu práce“ tehdy Maovi pomohla upevnit dominantní postavení ve straně a zajistit si plnou loajalitu jak venkovských kádrů, tak i levicové inteligence. V podobném duchu v červenci  Si Ťin-pching na celonárodní „akční přípravné schůzi k reorganizaci vzdělávání bezpečnostních složek a justice“ vyzval k „zanoření čepele“ hluboko do nitra systému, aby se „vyškrábal jed z morku kostí“.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Stát poslal odsouzeného do milionové exekuce. Muž předtím marně zjišťoval, na jaký účet má platit

Ze čtyř let, která měl Radim Špaček strávit ve vězení, byly nakonec roky dva. Propuštěn byl podmíněně v polovině trestu, tím to pro něj ale nekončí. Má společně s dalšími odsouzenými povinnost splácet škodu ve výši 27 milionů korun, kterou si nárokuje Ministerstvo pro místní rozvoj. To Špačka poslalo do exekuce navzdory tomu, že projevil vůli platit a peníze odkládá pravidelně do advokátní úschovy.

Radim Špaček trvá na tom, že ve vězení skončil v rámci pomsty za to, že lidem spojeným s tehdejším vedením ČSSD zabránil v rozkrádání milionů z evropských fondů. Nejprve jej soudy, které se táhly deset let, osvobodily, pak dostal podmínku a na třetí pokus a po druhém odvolání státního zástupce čtyři roky na tvrdo a úhradu škody k tomu.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Kam chodí důchodci o víkendu, covid je jen blbá chřipka a soutěž o kachnu se šesti

PSÍ UŠI. Česká republika měla půl roku nakročeno vstoupit do dějin anarchismu jako země, kde se daří zvládnout veškeré problémy včetně pandemie, aniž by měla funkční vládu. Zázrak se ovšem nekonal, tak jsme se aspoň vyšvihli do čela žebříčku nejpostiženějších zemí. Jak se říká, nemusí pršet, hlavně když kape. Pojďme k detailům, než nás to sejme.

  • Když se daří, tak se daří a za úspěchy premianta Evropy přebírá odpovědnost předseda vlády. Když už se daří míň, je samozřejmě třeba to na někoho hodit. Nebo o covidu přestat mluvit.

„Víte, my důchodci jsme kdysi chodili do zahrad, a ne do řetězců o víkendu. Tak zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon. Neřešte stále Covid-19.“
(premiér Andrej Babiš během sněmovních interpelací, 17. září)

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Křišťálová koule, matka Země a otec Slunce. Proč Babiš nevěděl o varování expertů

GLOSA. „Kdyby nás byl na to někdo upozornil, tak bychom mohli říkat, že někdo něco zanedbal,“ říká k epidemiologickému stavu premiér Andrej Babiš. Sám přitom varování z předchozích měsíců považoval za strašení. To, že mu to ale neřekl Vesmír, neznamená, že na druhou vlnu neupozorňovali ještě před letními prázdninami například epidemiologové spolupracující s vládou – Roman Prymula a Rastislav Maďar.

Denní nárůst pozitivně testovaných lidí na nákazu COVID-19 v České republice přesáhl ve čtvrtek tři tisíce. Pro srovnání – jde zhruba o stejný počet nakažených za pouhý den, jako byl celkový počet nakažených za březen.

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Zeman a jeho servismani. Ješitný prezident odpouští hříchy těm, bez kterých se neobejde

Miloš Zeman na své cestě vzhůru vždycky přitahoval specifické typy lidí: schopné, ale i bezskrupulózní, kteří si uměli spočítat, že se jim výtah v podobě tohoto sebestředného politika vyplatí. Ať již jako předseda ČSSD, později premiér a nyní i prezident jejich hříchy, malé i velké domů velkoryse přehlížel – pokud mu zajišťovali nezbytný servis, přísun potřebných informací, cigaret i alkoholu, špínu na politické soupeře a jistili mu jeho politickou moc. Ta Zemana vždy přitahovala víc než osobní mamon.

Read the article (5 min read)