iDnes.cz

iDnes.cz

Nejnovější zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.

MF Dnes – Zprávy

MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Sport

MF Dnes – Sport

Nejlepší sport na českém internetu. Původní zpravodajství, on-line reportáže, rozhovory, analýzy, diskuse, ostatní sporty.

MF Dnes – Praha

MF Dnes – Praha

Zprávy z hlavního města i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu.

iDnes.cz

iDnes.cz

Velký test kečupů: Nejzdravější nebyl nejchutnější, neuspěl pouze jediný

Kečup z ráje, nebo jen z rajčat

Někdo si vystačí s jednou lahví na rok, jiní si bez ní nedokážou představit pohled do lednice, existují fajnšmekři, kteří jsou oddáni jediné značce, další zase rádi experimentují. Ať patříte do kterékoliv kategorie, určitě chcete jíst lahodný kečup z opravdových rajčat. Existuje nějaký takový?

Samozřejmě na špagety, do hamburgeru, hotdogu nebo na hranolky. Než dorazí studentská apanáž, třeba jen tak na chleba, ale též ke knedlíkům s vajíčky, grilované krkovici nebo šunkaflekům. A dokonce i na cídění hrnců nebo pánví. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Bojíte se o práci nejen kvůli pandemii? Jsou způsoby, jak se pojistit

Koronavirus se zřetelně projevuje na pojistném trhu. Lidé mají obecně v těžkých dobách o pojištění větší zájem a potvrzuje se to i nyní. Podle statistik České asociace pojišťoven rostl pojistný trh loni meziročně o 3,6 procenta. Jaké pojištění práce má v těžkých dobách opodstatnění, přibližuje Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

ilustrační snímek

V těžkých dobách si lidé více uvědomují rizika spojená s jejich pracovní aktivitou. Mnozí se přesvědčili, co s jejich pravidelným rozpočtem udělá výpadek příjmů při nařízené karanténě, uzavřené provozovně nebo nemoci. Řada lidí zjistila, že jejich finanční rezervy pro takové nenadálé události jsou zcela nedostatečné. 

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Hraní her či nefunkční mikrofon. Záškoláci podvádějí i při online výuce

Chlapec hrající hry na telefonu během online výuky.

Při výuce na dálku se leckdy děti schovávají za nejrůznější výmluvy, proč se zrovna nemohou učit. „Mně nepřišla žádná pozvánka“, „padá mi internet“, nebo „já jsem vás neslyšel, omlouvám se“. Záškoláci nacházejí cestu k obcházení výuky i ve světě her. Vyvolání tak někdy neslyší přes zvuky tanků a sesílání kouzel.

Od začátku března jsou všechny děti, žáci i studenti zpátky na distanční výuce. Většina se jich učí z domova od poloviny října. Vůbec poprvé uzavřela vláda školy na jaře loňského roku, před necelým rokem. Tehdy ještě nebyla distanční výuka pro žáky povinná, což se po novele zákona s novým školním rokem změnilo a online vyučování se účastnit musí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Opakovaně sem a tam i bez povolení. Hranice okresů půlí manželům zahradu

Dům manželů Mrkvičkových ve Skryjích leží na samém konci Kraje Vysočina. Vedle...

Manželé Mrkvičkovi ze Skryjí na Havlíčkobrodsku denně mnohokrát překračují hranice brodského a kutnohorského okresu. Nikdo je nekontroluje, nikdo po nich nechce žádné písemnosti ani důvody. Hranice okresů, mezi nimiž je volný pohyb zakázán, jim totiž prochází zahradou.

Mrkvičkovi mají na zahradě dva domky. „Ten po mamince stojí na Vysočině, na Havlíčkobrodsku. Dvorek přetíná potok Hostačovka. Domek na druhé straně je bývalá hájenka po dědovi. Ta už ale stojí ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora,“ popisovala už před časem Jiřina Mrkvičková.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nechci teď hlasování o nedůvěře vládě, říká Rakušan. Až krize pomine

Předseda STAN Vít Rakušan přiznává, že chyby během pandemie neudělala pouze vláda, ale také opozice. „Pochybení vidím v předčasné radosti před loňským létem.“ Zásadní chyby ale podle něj dělal premiér Andrej Babiš. „Situaci kolem pandemie vnímal jako boj, a ne jako hledání řešení.“ Rakušan v Rozstřelu také uvedl, že hlasovat v této době o nedůvěře vládě by nebylo vzhledem ke katastrofální pandemické situaci vhodné.

Rozstřel

V úvodu Rozstřelu se Vít Rakušan vrátil k hlasování ve Sněmovně z 11. února, ve kterém opozice odmítla schválit pokračování nouzového stavu. „V té době to nebyla chyba. Vláda nekomunikovala. A pokud ta peripetie spustila něco pozitivního, tak to, že premiér a celá vláda mě jako předsedu opoziční strany podruhé pozvala k jednacímu stolu a byli jsme schopni dojít k závěrům, které se začínají uskutečňovat.“

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Řekl jsi, že bělošské privilegium neexistuje? Jak dostat padáka v New York Times

Donald G. McNeil

Donedávna špičkový reportér New York Times, vyhozený před měsícem po více než čtyřiceti letech práce za to, že v nevinné zjišťovací otázce použil slovo „negr“, prolomil mlčení a jeho popis situace mrazí. Ukazuje, jak to chodí nejen v jeho bývalém listu, ale i mezi americkými pokrokáři.

O případu jsme psali, proto jen stručně: Donald McNeil (na snímku) doprovázel v roce 2019 skupinu středoškoláků do Peru, kde podle stížností, jež na něho začaly chodit, pronesl „rasovou nadávku“.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Systém výplaty dávek bez soutěže. Resort práce je dál závislý na téže firmě

Resort práce a sociálních věcí minulý týden bez soutěže prodloužil spolupráci v hodnotě 417 milionů korun ročně se společností OKsystem. S firmou, která je dodavatelem IT systémů nezbytných pro výplatu sociálních dávek již od počátku devadesátých let. Ministerstvo se snaží se závislostí na firmě něco udělat, ale zatím se mu to příliš nedaří.

ilustrační snímek

Aktuální prodloužení smlouvy proběhlo v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy konkrétnímu dodavateli napřímo. „Zadávat v jednacím řízení bez uveřejnění je z principu možné pouze z důvodu krajní naléhavosti,“ varuje protikorupční organizace Transparency International s tím, že by antimonopolní úřad mohl smlouvu zrušit, což by vedlo ke kolapsu výplaty dávek.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Babiš: Úřední maturita je spravedlivá. Očkování Sputnikem by bylo dobrovolné

Premiér Andrej Babiš chce pro letošní maturanty úřednickou maturitu. Její zavedení by bylo výjimečné a přistoupilo by se k ní pouze tento rok. Ministra školství Roberta Plagu však zatím nepřesvědčil, aby ji podpořil. Podle premiéra také nelze zavřít celý průmysl, důležité je testovat zaměstnance. Pokud bude ruská vakcína Sputnik bezpečná, očkovat se s ní bude zřejmě dobrovolné. Kupovat by ji mohly firmy pro své zaměstnance, řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Premiér Andrej Babiš
Read the article (5 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Cenu Apollo získala písničkářka Amelie Siba

Čerstvou držitelkou ceny Apollo se stala pražská zpěvačka, kytaristka a skladatelka Amelie Siba za album Dye My Hair, vydané loni v květnu.

Písničkářka Amelie Siba

Introvertně působící dívka s kytarou a česko-anglickými kořeny patří mezi takzvané pokojíčkové tvůrce. To znamená, že nejlépe se jí tvoří o samotě mezi čtyřmi stěnami.

V roce 2019 vydala EP It Was Nice to Meet You, s nímž jí pomáhal Lukáš Vydra z kapely Dukla. O rok později následoval debut Dye My Hair, který připravila zcela ve vlastní režii. „Vnímám to jako start mého samostatného hudebnického života. Předtím jsem nenahrávala sama, vždycky jsem udělala demo a někdo mi ho pomohl zprodukovat. Tady to byla první věc, kde jsem se učila produkci,“ řekla v rozhovoru pro časopis Fullmoon.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Plastický chirurg z Kalifornie operoval přímo během online soudního řízení

Kalifornský plastický chirurg se svérázným způsobem „dostavil“ k online soudu, kam byl předvolán kvůli dopravnímu přestupku. K překvapení úředníků se připojil k virtuálnímu přenosu přímo z operačního sálu. Soudce z obavy o zdraví pacienta jednání odvolal.

Chirurg. Ilustrační foto.

Úředník vrchního soudu v kalifornském městě Sacramento nemohl zakrýt údiv, když se chirurg Scott Green připojil za zvuků vrčení a pípání zdravotnických přístrojů a v záři chirurgických lamp připojil k virtuálnímu soudu, píše list The Sacramento Bee.

„Dobrý den, pane Greene? Jste připraven na soudní proces? Vypadá to, že jste zrovna teď na operačním sále?“ zeptal se soudní úředník.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Školky byly připravené i bez manuálu. S distanční výukou počítaly už od jara

Přestože mateřské školy dostaly od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy aktualizovaný manuál k distanční výuce až nyní, většina byla na stávající režim připravená už od jara. „Mateřské školy jsou na to perfektně připravené už delší dobu,“ míní Natália Toflová, vedoucí sekce mateřských škol Pedagogické komory.

Dítě v roušce

„Manuál máme od září. Když byla nějaká mateřská škola nebo třída v karanténě, už podle něj jela,“ uvedla Toflová. Princip je podle ní v aktualizovaném manuálu stejný, některé věci jsou jen upřesněné a podrobnější, ale nic zásadně nového neobsahuje.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Jako když spadne atomová bomba. Covid v Brazílii sílí, dopad bude globální

Brazílii se stále nedaří dostat koronavirus pod kontrolu a podle odborníků s ním s prohrává na plné čáře. Někteří politici přirovnali současnou situaci v zemi k atomovému výbuchu, Brazílie podle nich čelí nejtemnějším dnům v historii. Experti varovali, že pokud se tu covid-19 nepodaří zkrotit, začne virus nekontrolovatelně mutovat a místní chaos bude mít globální dopad.

Pracovníci pohřbívají oběti covidu-19 na hřbitově v brazilském Manaus. (1....

„Nemáme na JIP lůžko pro vaši matku, pro vašeho otce, vaši tetu, vaši dceru. Nemáme pro vás žádná lůžka na JIP,“ uvedl o víkendu ministr zdravotnictví státu Rondônia Fernando Máximo, jenž apeloval na ty, kteří se stále scházejí k oslavám, nenosí roušku a neberou koronavirus vážně.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zeman požádal o čínskou vakcínu. Peking vyhoví a látku dodá, oznámil Hrad

Prezident Miloš Zeman na popud předsedy vlády Andreje Babiše požádal Čínu, aby Česku dodala vakcínu Sinopharm. Podle velvyslanectví v Pekingu se Čína rozhodla Zemanově žádosti okamžitě vyhovět a vakcínu Česku dodá. Informoval o tom na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Očkování čínskou vakcínou Sinopharm. Srbsko začalo masové očkovat proti nemoci...

Čínskými vakcínami už se očkuje ve více než pětadvaceti státech světa, dalších nejméně dvacet zemí má podepsané kontrakty a na dodávky netrpělivě čeká.

Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR. Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Těžaři zničili posvátné místo. Jejich šéf sice rezignoval, odměna ho nemine

Neuběhl ani rok od chvíle, kdy těžařská společnost Rio Tinto nenávratně zničila posvátné jeskyně domorodých Australanů. Generální ředitel podniku na nátlak investorů odstoupil, avšak z výroční zprávy zveřejněné před několika dny vyplývá, že „s prázdnou“ neodešel. Právě naopak, jeho celková odměna za rok 2020 byla meziročně o pětinu vyšší.

Budova těžařské společnosti Rio Tinto v australském městě Perth.

Roční výplata Jean-Sébastiena Jacquese, bývalého generálního ředitele těžařské firmy Rio Tinto, činí 7,2 milionů liber (více než 215 milionů korun). Kromě toho si ze společnosti odnáší 519 tisíc liber (15,5 milionů korun) za pět měsíců výpovědní lhůty a 215 tisíc liber (6,4 milionů korun) za nevyčerpanou dovolenou.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Babiš chce konec Rážové. Vystřídat by ji měla šéfka moravskoslezské hygieny

Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by měla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová, napsal s odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů Zdravotnický deník. Důvodem je podle něj nespokojenost premiéra Andreje Babiše s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová

Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů ČTK z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. „Kde je hlavní hygienička?“ řekl mimo jiné Babiš.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Česko získá sto tisíc dávek vakcíny od států EU, dorazí příští týden

Státy Evropské unie Česku přednostně nechají 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19. Podle premiéra Andreje Babiše tyto dávky Česko obdrží v průběhu příštího týdne. Proti původně slíbeným dodávkám dostane dávky navíc i Slovensko a Rakousko.

ilustrační snímek

„Díky solidaritě EU obdržíme příští týden 100 000 dávek vakcíny Pfizer navíc. Můžeme rychleji očkovat teď, když to nejvíc potřebujeme,“ oznámil Babiš a poděkoval unijním státům a Evropské komisi.

Konečně dobré zprávy! Díky solidaritě EU obdržíme příští týden 100 tisíc dávek vakcíny @pfizer navíc. Můžeme rychleji očkovat teď, když to nejvíc potřebujeme. Děkuji Komisi, @vonderleyen a všem členským státům. Velmi si toho vážíme

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vysilující kašel, horečka, vyčerpání. S mutacemi mají problém i třicátníci

Je mu 30 let a nemá žádné dlouhodobé zdravotní obtíže, ani problémy s velkou fyzickou a psychickou zátěží. Ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda přesto poznal, jak těžce může člověk zápolit s covidem-19. Měl neustálé teploty a bál se, že nepopadne dech. S britskou mutací koronaviru se potýká dva týdny. Že virus napadá také mladší lidi, dokládají i statistiky.

Jakub Janda

Zhruba prvních pět dní domácí karantény mu bylo docela dobře. Pátý den se ale objevily první příznaky. Stoupla mu teplota, měl zimnici a až dávivý kašel. Další den měl horečku 38,7. Silný kašel neustupoval, bolelo ho celé tělo a špatně se mu spalo. Sedmý den prospal skoro celý. Že jde o britskou mutaci koronaviru zjistily testy.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

KOMENTÁŘ: Definitivní pád Nicolase Sarkozyho? Možná jen na první pohled

Nicolas Sarkozy sleduje etapu cyklistických závodů Tour de France. (17....

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy si vyslechl soudní verdikt, který nechtěl slyšet. Pokud do roka a do dne nastoupí „do tepláků“, francouzská pravice možná přijde o poslední naději na porážku Emmanuela Macrona.

Na první pohled to vypadá jako definitivní pád malého velkého muže. Svět obletěly titulky: první francouzský prezident odsouzen za korupci. Dostal tři roky, z toho jeden rok natvrdo. Každá mediální zkratka je zavádějící, v případě Nicolase Sarkozyho, bývalého francouzského prezidenta v letech 2007–2012, jde ale hned o několik pochybení.

Read the article (1 min read)