Kairly

MF Dnes – Liberecký kraj

Zprávy z Liberce i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu.

MF Dnes – Liberecký kraj
  • Daily at 18:00
  • #314
  • 1 readers
  • iDnes.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • Daily

iDnes.cz

iDnes.cz

Žitava chystá referendum, zda dál bojovat o titul Hlavní město kultury

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Německá Žitava se chystá na referendum a srdce je jeho symbolem. Přes něj je nápis Hlavní město kultury 2025. O prestižní titul, který propůjčuje Evropská unie, se Žitava uchází. Jenže to přináší i potíže.

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Na ulicích, v novinách,...

Už samotná kandidatura není levná, natož kdyby ani ne třicetitisícová Žitava v konkurenci mnohem větších měst uspěla.

„Zadarmo to nebude. Budou potřeba investice za miliony eur. I proto jsme zvolili referendum. Chceme, aby o tom, zda máme pokračovat v kandidatuře, nebo ne, rozhodli obyvatelé. Referendum bude tuto neděli,“ sdělil starosta Žitavy Thomas Zenker.

Z úspěchu Žitavy by přitom těžilo celé Trojzemí. Právě poloha města na hranicích Německa, Čech a Polska je hlavním trumfem kandidatury. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Daňkův Memoriál v Turnově ozdobí Hejnová i Maslák

Zuzana Hejnová, ilustrační foto

Špičková atletická podívaná se chystá na příští úterý v Turnově. Na již 20. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka se divákům na stadionu ve Skálově ulici opět ukážou elitní světoví sportovci v čele s českými hvězdami.

V pro ně netradiční disciplíně, tedy v běhu na 200 metrů, by se na turnovském oválu měli představit Pavel Maslák, trojnásobný halový mistr světa a dvojnásobný evropský šampion na čtyřstovku, a dvojnásobná mistryně světa a olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, rodačka z Liberce.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Liberecký novic Fukala: S bráchou se hecujeme, čekám ho v lize

Michal Fukala z Liberce (vlevo) a Jan Kovařík z Plzně v ligovém utkání

„Když jsem v lize naskakoval poprvé, byl jsem trochu nervózní, ale kluci mi hodně pomáhali a postupem času se do toho dostávám a nervózní už před zápasem nejsem. Jsem jen natěšený na hřiště, takové důležité zápasy mám rád,“ říká mládežnický reprezentant, který našel místo na pravém kraji liberecké obrany.

Liberec v neděli v Jablonci čeká rozhodující bitva o účast v baráži o Evropu. Potřebuje se dostat před Ostravu na páté místo, v případě výhry Baníku v Plzni mu však nebude stačit ani vítězství.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami. Společnost specializovaná na výrobu praporů a vlajek nestíhala tisknout, šít a expedovat všechny objednávky. Práce na unijních symbolech zabírala téměř veškerý čas.

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Firma posílala zboží obcím a městům v celé republice. Někde chtěli i třicet praporů najednou.

„Před týdnem vše vrcholilo. Bylo to opravdu tsunami modro-žlutých vlajek a praporů. Poslední velkou várku jsme dotiskli v úterý a ve středu ji konfekčně zpracovávali. Šily se tunely na žerdě nebo karabiny na lanka stožárů, aby se mohly zásilky ještě ve středu vyexpedovat a bylo reálné, že je obce dostanou včas,“ popsal výrobní ředitel firmy Jan Vereščák.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské škody. Mnohonásobně vyšší jsou ale i stavy srnek, daňků nebo muflonů. Počty se nedaří snižovat nebo to ani nikdo systematicky nedělá.

ilustrační snímek

Na území kraje by podle takzvaných normovaných stavů přípustných podle zákona mělo být 500 jelenů. Myslivci však pravidelně zjišťují trojnásobný počet.

Jenže podle takzvaných zpětných propočtů z průměrných hodnot, je těchto zvířat desetinásobek. Tedy 4 200. Vyplývá to z výpočtů libereckého lesníka Jana Dudy. 

Read the article (3 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.