MF Dnes – Liberecký kraj

Zprávy z Liberce i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu.

MF Dnes – Liberecký kraj

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • Daily

iDnes.cz

iDnes.cz

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu vykonal Theodor von Liebieg se svým vozem Benz Victoria. Z Liberce se vydal do Gondorfu u Koblenze a trasu dlouhou 939 km ujel za 7 dní, což odpovídá neuvěřitelným 134 kilometrům za den.

Zařadil se tak nejen mezi propagátory jízdy automobilem u nás, ale ve své době vyvolal zasloužený zájem i díky spolehlivosti jednoho z prvních automobilů na světě. Na své cestě navštívil také Carla Benze v Mannheimu. Původní vůz barona von Liebiega je dodnes k vidění spolu s mnoha vzácnými exponáty v Národním technickém muzeu v Praze.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ovzduší v kraji stále špiní tisíce kotlů, ne všichni lidé dosáhnou na nové

Zřejmě poslední možnost získat peníze na nový, ekologický kotel mají žadatelé o dotaci v Libereckém kraji. Třetí vlna takzvaných kotlíkových dotací tu odstartuje v pondělí 23. září v 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si ale lidé jen zajistí pořadí.

ilustrační snímek

Do deseti dnů od registrace musí na kraj ještě poslat vytištěnou a podepsanou žádost včetně všech příloh, jinak ze systému vypadnou. Oproti předchozím dvěma vlnám už ale lidé mohou žádat o příspěvek jen na tři zdroje tepla. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vyškrtněte Henleina ze seznamu čestných občanů, žádá petice v Liberci

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina. To žádá po Liberci petice politického hnutí První republika.

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Učitel tělocviku, rodák z Vratislavic nad Nisou, který to dotáhl až na Obergruppenführera SS. Vůdce sudetských Němců v Československu, který se podílel na jeho rozbití. Válečný zločinec Konrad Henlein zůstává i 74 let po konci druhé světové války čestným občanem Liberce. Iniciativa hnutí První republiky to chce změnit.

Po Liberci sbírá podpisy pod petici, která má zastupitele přesvědčit, aby Henleina ze seznamů vyškrtli. 

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Plzeň v Liberci neprohrála třináctkrát za sebou. Prodlouží dlouhou sérii?

Jan Kopic z Plzně (vlevo) a Radim Breite z Liberce v souboji o míč.

Liberec při soutěžní premiéře trenéra Pavla Hoftycha otočil zápas v Ostravě a gólem Romana Potočného z nastavení zvítězil 2:1. Také Plzeň uspěla po obratu: doma zdolala Olomouc 3:1.

„Kdybychom z Ostravy přijeli s prázdnou, byli bychom proti Plzni pod obrovským tlakem. Takhle jsme víc v klidu, hrajeme doma a moc chceme naše fanoušky pobavit dobrou hrou a hlavně dobrým výsledkem,“ uvedl Hoftych.

Svěřenci Pavla Vrby jsou za úspěšný začátek ligy rádi, ale triumf nad Olomoucí nepřeceňují.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nesimuloval, řekla disciplinárka. Útočníka Smolu trestat nebude

Zleva brankář Liberce Filip Nguyen, Roman Potočný z Liberce a Tomáš Smola z...

Smola v úvodním kole nového ročníku ochotně upadl v souboji tělo na tělo s libereckým Ondřejem Karafiátem a sudí Ondřej Berka v 73. minutě za stavu 1:1 nařídil pokutový kop.

Přestože komise rozhodčích před startem sezony arbitrům říkala, že podobné penalty vidět nechce. A Berkovi následně verdikt vytkla. „Dopustil se chyby,“ oznámila v komuniké.

„Díval jsem se nahoru na míč a nevím, kdo tam přiběhl a srazil mě. Nejsem rozhodčí, abych to posuzoval. Po nikom jsem neřval, aby pískl penaltu. Chtěl jsem jít do souboje. Nejsem tam od toho, abych ty situace posuzoval,“ tvrdil Smola.

Domácí záložník Robert Hrubý penaltu neproměnil a Liberec v závěru rozhodl o svém vítězství 2:1.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

Když chce cizinec vidět šikovného českého skláře, často dostane doporučení na Jiřího Pačinka z Lindavy. Ve svém oboru je skutečně mistr a je zajímavé, že to o něm s úctou říkají i jeho konkurenti. Vytváří osobitá díla z hutního skla, často podobná sochařským výtvorům a se specifickým smyslem pro barvy.

V liberecké kavárně Pošta vystavuje Jiří Pačinek

Jeho tvorbu teď mohou návštěvníci spatřit v kavárně Pošta v Liberci. Je to poprvé, co se Pačinek v Liberci takto prezentuje. Expozice s názvem Křišťálová zahrada pootevírá svět sklářovy fantazie a přítomné obklopí skleněnými květinami, mušlemi, kraby, rybami, ptáky, koňmi a dalšími bizarními tvory, kteří se ve fantaskních podobách zrodili ze žhavé skloviny.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.