MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Nejhlubší důl světa v JAR byl uzavřen. Covid-19 má 164 dělníků

Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření nákazy koronaviru. Infekce se potvrdila u 164 dělníků. Pracovníci s pozitivním výsledkem mají nařízenou povinnou karanténu. Informaci v sobotu sdělila nadnárodní společnost AngloGold Ashanti, pod kterou tamní zlatý důl spadá.

ilustrační snímek

Důl, dříve uzavřený v rámci celostátního přísných opatření proti koronaviru, se částečně jako ostatní doly znovuotevřel teprve v dubnu.

Společnost AngloGold Ashanti, která provozuje doly v Africe, Jižní Americe a Austrálii, uvedla, že v Mponengu dosud provedla 650 testů, nyní na jejich výsledky čeká už jenom hrstka pracovníků. Nákazu firma poprvé zjistila u jednoho ze svých zaměstnanců minulý týden.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V neděli přibylo 65 nakažených, onemocnění stále prodělává 2562 lidí

V Česku v neděli přibylo 65 lidí nakažených koronavirem, o den dříve to bylo 77. Celkem už hygienici odhalili 8955 případů onemocnění covidem-19. Počet úmrtí se za uplynulý den nezvýšil, dále zůstává 315 obětí. Uzdravilo se již 6078 pacientů a aktuálně onemocnění prodělává 2562 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělní 0:30.

Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo plošné testování na nemoc...

Denní nárůst pozitivních případů v minulém týdnu kolísal. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí.

Koronavirus v Česku

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Symboly Kanady a USA. Potáplice prorazila orlovi bělohlavému srdce zobákem

Stejně jako globální politika, i příroda vyznává určitou hierarchii. Při souboji mezi orlem bělohlavým, americkým národním ptákem, a potáplicí, která je vyobrazena na kanadské jednodolarové minci, by si však málokdo vsadil na jiné zvíře, než obávaného predátora. Přesto však potáplice při obraně svých mláďat dravci prorazila srdce zobákem.

SYMBOL AMERIKY NA LOVU. Orel bělohlavý, jeden ze symbolů Spojených států, si...

Tento přírodní boj se stal v americkém státě Maine. Informaci přinesl zpravodajský server BBC. Mladé potáplice jsou častou potravou pro dravé orly. Orel bělohlavý je ve Spojených státech chráněný, figuruje ve státním znaku USA a je zobrazen i na zadní straně několika mincí. Jeho zabití je zločinem, nalezení mrtví orlové jsou proto posíláni do výzkumného centra ve státě Colorado.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V týdnu bude pršet jen málo, teploty většinou zůstanou pod 20 stupni

Vyprahlou půdu v Česku zasáhl během víkendu vytoužený déšť, na jednotlivých místech republiky spadlo od 5 do 25 milimetrů srážek. Drobné přeháňky se objeví i během pondělí. Od úterý však začnou ustávat a do konce týdne už bude pršet jen málo nebo vůbec. Přesto se budou maximální teploty téměř celý týden pohybovat pod 20 stupni Celsia.

Ilustrační foto

„Do střední Evropy začal o víkendu proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu, a tak odpolední teploty zůstávaly lehce pod normálem a zahrádkáři a zemědělci mohli být spokojeni se zálivkou,“ vysvětlila meteoroložka Marie Odstrčilová z ČHMÚ

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Armádní technika stála miliardy, část však není provozuschopná, zjistil NKÚ

Ministerstvo obrany investovalo v letech 2016 až 2018 do nové techniky české armády 2,8 miliardy korun, dalších 1,3 miliardy korun zamířilo na opravy, údržbu a náhradní díly. Přesto nebyla velká část obrněné techniky provozuschopná, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Problémy vidí i v závislosti na dodavatelích nebo prodražování oprav a údržby obrněné techniky.

Ve vojenském prostoru Brdy se konal 29. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2018...

„Při nákupech obrněné techniky se MO nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011,“ uvedli kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Někdy s rouškou, jindy bez. Takto se teď musíte chovat v bazénech

Po více než dvouměsíční přestávce jsou v Česku otevřené akvaparky, plavecké stadiony i bazény. Pohyb v nich má ale nová pravidla. Někdy musíte jít s rouškou, jindy můžete bez ní. Záleží, kam dojdete. Reportér Matěj Smlsal natočil návod, jak se u bazénů nyní chovat.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Nový režim jsme nasimulovali v největším pražském akvaparku, a to pár dní před znovuotevřením. Spolu s figuranty přicházíme na recepci, každý si musí hned vydezinfikovat ruce.

Deset procent kapacity. Aquapalace Praha se otevře, i když se to nevyplatí

Nikoho už nepřekvapí, že ve frontě je nutné dodržovat rozestupy. U pokladny spolu smí stát jen lidé z jedné domácnosti. Ostatně to platí i v celém areálu – pořád dodržovat bezpečnou vzdálenost od těch, se kterými nežijeme. Rodiny, páry či spolubydlící samozřejmě mohou být spolu.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Německá ekonomika je v recesi. Propadla se nejvíc od krize v roce 2009

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve své konečné zprávě to v pondělí uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje.

ilustrační snímek

V předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, proto je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.

Německo čeká lavina bankrotů, varuje průzkum. Hrozí až 30 tisícům firem

Propad hrubého domácího produktu (HDP) je zároveň druhý nejprudší od znovusjednocení země v roce 1990.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Požár s dvěma mrtvými na Přeloučsku vznikl při pečení v nedovřené troubě

Prosincový tragický požár rodinného domku v Sovoluskách na Přeloučsku vznikl od pootevřené trouby, v níž se peklo maso. Takový je závěr vyšetřování, který nyní zveřejnili hasiči.

Na místě uhořeli dva obyvatelé domu.

Požár se stal loni v noci na 8. prosince. Hasiči v domě nalezli dvě ohořelá lidská těla

„Příčinou vzniku požáru bylo nedodržení bezpečnostních předpisů při používání horkovzdušné trouby. V ní byly zbytky pravděpodobně drůbeže. Trouba byla před vznikem požáru pootevřená a zapnutá,“ řekla nyní mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Maso v troubě vzplálo a požár se skrz pootevřená dvířka trouby podle závěru vyšetřovatelů přenesl na kuchyňskou linku a dál na celý dům.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

KOMENTÁŘ: Kulový blesk v režii ministra Roberta Plagy bude tragédie

Ministr školství Robert Plaga

V pondělí 25. května se řada pedagogů stala nedobrovolnými herci nového filmu s názvem Kulový blesk 2. Režisér Robert Plaga, známý divákům rovněž jako český ministr školství, již v médiích představil scénář tohoto velkofilmu, do kterého obsadil desítky tisíc komparzistů.

Ve volném pokračování známé české komedie Kulový blesk je hlavní téma řetězové výměny bytů nahrazeno zcela novou situací. Dojde k největší výměně pedagogických pracovníků v dějinách! Změní se i žánr filmu, tentokrát půjde o tragédii...

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Skoro půl roku práce pro stát. Češi budou letos pracovat na odvody déle

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000.

Daně, pouták

Liberální institut začal den daňové svobody počítat na přelomu tisíciletí. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

„Vláda Andreje Babiše zažila předloni daňově nejsvobodnější rok, o což se nijak nezasloužila, letos zažije daňově nejméně svobodný rok, o což se taktéž nijak nezasloužila. Koronavirovou pandemii nelze dávat vládě za vinu,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Rozhovor novozélandské premiérky narušilo zemětřesení. Byla v klidu

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se v pondělí v přímém přenosu z parlamentu nenechala vyvést z rovnováhy zemětřesením. Podle americké geologické služby USGS mělo intenzitu 5,6 stupně. Tamní policisté a záchranáři neoznámili žádné oběti či vážné materiální škody.

„Máme tu malé zemětřesení, Ryane. Docela se to otřásá,“ přerušila Ardernová moderátora zpravodajské platformy Newshub a rozhlížela se přitom po místnosti. „Možná vidíte, jak se za mnou hýbou věci,“ dodala.

Otřesy po chvíli ustaly, novozélandská premiérka v žertu konstatovala, že nestojí pod zavěšenými svítidly a že budova parlamentu je otřesům stavebně uzpůsobena. Poté s úsměvem pokračovala v rozhovoru.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři zhruba sto kilometrů severozápadně od metropole Wellington. Otřesy vycházely z hloubky 52 kilometrů, uvedla USGS.

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou tam častá.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nákup knih přes e-shopy stoupl, knihkupci kvůli viru i tak bojují o přežití

Češi v době nouzového stavu nakupovali knihy v e-shopech. Některým knihkupectvím tak stoupl nárůst objednávek přes internet až o sto procent. Přesto nyní knihkupectví bojují o přežití a žádají o osvobození knih od DPH.

Po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru se otevřela řada dosud...

Na podporu knihkupců vznikla také akce Staň se hrdinou - Zachraň knihkupectví, která má pomoci knihkupcům, jejichž tržby se nyní pohybují jen zhruba na polovině obvyklých objemů.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

GDPR ani za dva roky spousta firem nepochopila. Většina si ale ví rady

Uplatňování Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) se sice výrazně zlepšilo, ale správné používání tohoto nařízení EU je pro firmy pořád ještě problém, shodují se experti. Vysoké pokuty zatím podnikatelé v Česku nedostávají. Nařízení vstoupilo v platnost přesně před dvěma lety.

Ilustrační snímek

Zavádění v praxi doprovázela téměř panika, ještě pár týdnů před jeho účinností na něj řada firem a podnikatelů nebyla dostatečně či vůbec připravena.

„Situace se určitě zlepšila, ale stále se lze setkat s podnikateli, kteří GDPR ignorují nebo ho nepochopili, a uplatňují pouze některá pravidla pro zpracování osobních údajů. A to ještě špatně nebo nedostatečně,“ řekla ČTK advokátka společnosti Vilímková Dudák & Partners Klára Valentová.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Kraj zatím nesmí uzavřít smlouvu s projektantem nové zlínské nemocnice

Projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích musí počkat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prozatím zakázal Zlínskému kraji uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na kompletní projektovou dokumentaci za 280 milionů korun. Úřad totiž zakázku ještě stále zkoumá.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

„Bylo vydáno předběžné opatření, aby nemohlo dojít k podpisu smlouvy a abychom my mohli vydat pravomocné rozhodnutí. Jde o procesní záležitost, která se vydává téměř ke každému správnímu řízení,“ řekl MF DNES Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.

Antimonopolní úřad tímto zákazem neřekl, jestli Zlínský kraj v zakázce pochybil nebo ne. Zatím stále shromažďuje a zkoumá podklady, které k rozhodnutí potřebuje.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Mnoho lidí nosí dál venku roušky, i když už od rána nemusí

I když lidé v Česku od pondělka už nemusí venku nosit při dodržení odstupů roušky, velká část z nich si i dál nos a ústa na veřejnosti zakrývá. Někteří si nasazovali roušku jen při průchodu kolem ostatních, v některých městech podle zjištění zpravodajů ČTK nosili roušky častěji senioři.

Seniorka, koronavirus

Všichni bez rozdílu pak dál povinně nosí ochranu dýchacích cest při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Důl Darkov přerušil těžbu, situaci na šachtě řeší krizový štáb kraje

Důl Darkov na Karvinsku, který se stal v minulých týdnech ohniskem koronavirové nákazy, omezil provoz na bezpečnostní minimum. Informovala o tom těžební společnost OKD. Před polednem zasedá krizový štáb Moravskoslezského kraje, který se bude situací na zasažené šachtě zabývat.

Důl Darkov je aktuálně ohniskem koronavirové nákazy.

V podzemí Darkova se od pátku pohybuje zhruba 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. „Chceme docílit toho, aby se do práce vrátili jen zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem,“ vysvětlil ředitel provozu OKD David Hájek.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních sítích ji dílem obdivují, dílem litují, ale také se ptají - Jsi vůbec skutečná? Výstřední hrdinka díla Pátrání po Evě je k vidění do konce května exkluzivně na DAfilms. Od 18 let.

Z filmu Pátrání po Evě

Není divu, že online projekce jejího portrétu vyžaduje od zákazníka potvrzení plnoletosti. Pětadvacetiletá Eva Collé pochází z Itálie, žije v Berlíně, své profesi říká sexuální pracovnice, lidské soukromí označuje za přežitek a vlastní bytí vystavuje na internetu do sebemenších detailů svého těla. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Škoda na shořelých historických chatách Na Tokání přesahuje 23 milionů

Škodu, která vznikla požárem dvou historických chat Na Tokání v Národním parku České Švýcarsko policie předběžně vyčíslila na více než 23 milionů korun. Příčiny rozsáhlého požáru nyní prověřují kriminalisté.

„Vzhledem k rozsahu požáru jsme provedli ohledání místa až po úplné likvidaci ohně a vychladnutí požářiště,“ uvedl mluvčí děčínské policie Daniel Vítek.

„Spolupracovali jsme s vyšetřovateli hasičů, znalci z Technického ústavu požární ochrany, na ohledání se podílel i policista skupiny speciálních kynologických činností se služebním psem vycvičeným na detekci akcelerantů hoření,“ doplnil Vítek.

Kriminalisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. „Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví technická závada, nicméně abychom jednoznačně stanovili příčinu požáru, musíme vyčkat na výsledky znaleckých posudků,“ podotkl mluvčí.

Aby mohli policisté místo požáru důkladně prohlédnout, museli hasiči jeřábem zdvihnout střechu vyhořelého penzionu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Hygiena nade vše. V japonské restauraci sprchují hosty dezinfekcí

Restaurace se pomalu vracejí k normálnímu provozu a jejich majitelé a provozovatelé hledají nápady, jak do nich nalákat co nejvíce hostů. Důležité je ujistit je, že návštěva je zase bezpečná jako dřív. Jeden tokijský podnik soudí, že našel to nejlepší řešení. Naopak v Itálii si nová bezpečnostní opatření majitelé restaurací dokáží jen těžko představit.

Zákaznice tokijské restaurace Kichiri Shinjuku právě dostává sprchu kyselinou...

Restaurace Kichiri Shinjuku, která se nachází v rušné tokijské čtvrti Šindžuku, nainstalovala ke svému vchodu bezpečnostní rám, který každého návštěvníka počastuje dávkou dezinfekce. Hosty nejprve přivítá virtuální obsluha, poprosí je, aby si umyli ruce, automat jim změří teplotu a pak jdou k bezpečnostnímu rámu ne nepodobnému detektorům kovu na letištích. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Žena léčená remdesivirem v Brně zemřela, nezabil ji však koronavirus

V brněnské nemocnici v neděli večer zemřela pacientka, které při léčbě podávali remdesivir. Její úmrtí ovšem nezavinil koronavirus, ale jiné komplikace.

ilustrační snímek

„Úmrtí nesouviselo s onemocněním covid-19 a léčbou remdesivirem, pacientka měla další komplikace, z nichž se jedna náhle zhoršila. I přes snahu lékařů se ji bohužel nepodařilo zachránit,“ informovala mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská.

Žena narozená v roce 1969 byla do nemocnice u svaté Anny převezena 11. května z Ostravy. Ve vážném stavu byla napojena na umělou plicní ventilaci a stala se prvním českým pacientem mimo Prahu, kterému byl podán remdesivirem. Poslední dávku dostala ve středu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dívka se s čtyřměsíčním dítětem nevrátila do ústavu, hledá ji policie

Pražští kriminalisté už několik týdnů hledají patnáctiletou dívku, která se nevrátila z vycházky do výchovného ústavu. Měla u sebe čtyřměsíční miminko, které soud již předběžně předal do pěstounské péče. Policisté nyní žádají veřejnost o pomoc při pátrání.

Hledaná dívka, která se nevrátila do výchovného ústavu.

Kriminalisté dívku hledají od 8. května. Nevrátila se z vycházky zpět do výchovného ústavu mládeže v Černovicích na Pelhřimovsku.

„Dívka má u sebe čtyřměsíční miminko, které má být dle předběžného opatření vydaného soudem předáno do pěstounské péče,“ sdělila policejní mluvčí Lucie Drábková.

„Vzhledem k tomu, že se do současné doby všemi možnými prostředky nepodařilo dívku najít, žádáme o pomoc veřejnost,“ řekla Drábková.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dobrovolná školní docházka je protiústavní, myslí si senátor Canov

Ústavní paskvil, který nemá obdoby. Tak vnímá senátor za Liberecko Michael Canov usnesení, kterým ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví ode dneška vyhlásily dobrovolnou docházku do základní školy. Podle Canova to je v rozporu s Ústavou ČR.

Michael Canov

Zákon prý hovoří jasně. Po zrušení nouzového stavu se měly děti vrátit do základních škol povinně a všechny.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Hamáček vládě navrhne otevření všech přechodů s Rakouskem a Německem

Ministr vnitra Jan Hamáček vládě navrhne otevření všech přechodů s Rakouskem a Německem. „Můj tým ráno jednal s rakouskými a německými kolegy, aby podmínky byly podobné,“ napsal Hamáček na Twitter. Nově budou podle něj kontroly probíhat jen namátkově.

ilustrační snímek

Hamáček zároveň upozornil, že povinnost negativních testů na covid-19 při přejezdu do Česka či Rakouska nekončí.

Dnes vládě navrhnu otevření všech hraničních přechodů s a . Můj tým ráno jednal s a kolegy, aby podmínky byly podobné. Nově budou kontroly probíhat pouze namátkově. Povinnost neg. testu na Covid do se nemění, stejně jako do .

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Kasino místní odmítli, nedostavěný motorest dál hyzdí náves v Záhoří

Mohla z něj být restaurace nebo kasino, místo toho dál dělá ostudu návsi v Záhoří u Písku. Stavba motorestu, který nebyl nikdy otevřený, je v žalostném stavu. Obec nemá na opravu peníze, zájemci o odkoupení se nehrnou.

Budova stojí jen pár metrů od mateřské a základní školy.

Škola je upravená, stejně tak vedle obecní úřad, naproti přes silnici je kostel. V Záhoří na Písecku mohli mít pěknou náves, nebýt budovy, která stojí uprostřed a v níž měl být motorest. Okna má zatlučená, aby do ní nikdo nemohl. Vyvýšená terasa je prázdná, namísto toho, aby na ní u stolů seděli hosté restaurace.

V minulosti se objevilo několik snah s budovou něco udělat a proměnit ji. S plány však nikdo neuspěl. Naposledy před dvěma lety rozvířil emoce v obci záměr prodat stavbu řetězci kasin, ze kterého obec nakonec couvla.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Mlékárna zasažená koronavirem znovu vyrábí, zdroj nákazy zůstal neznámý

Většina zaměstnanců mlékárny v Otinovsi na Prostějovsku, která se nakazila nemocí covid-19, je již zdravá a může se vrátit do práce. Firma, která proslula především díky tradičnímu sýru Niva, tak po více než dvou týdnech opět obnovila pozastavenou výrobu. Infekci měla pětina z padesáti zaměstnanců.

ilustrační snímek

Provoz podnik přerušil 8. května, když se u více než desítky pracovníků potvrdila nákaza. Od té doby bylo všech zhruba padesát zaměstnanců doma v karanténě.

„Pozitivní test na covid-19 měla pětina zaměstnanců. Část z nich je již v současnosti také negativní,“ potvrdila mluvčí společnosti Eva Kijonková. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by iDnes.cz iDnes.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.