MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Chytré město ušetří papír a lidem i cesty na úřad

Olomouc má plán, jak prosadit plynulejší dopravu či úspory na energiích. Data, ne pocity. S takovým přístupem se chce stát chytrým městem. Podle opozice ovšem město nevyužívá ani ta data, která má už teď k dispozici.

Cenu za Smart City a nejlepší elektronickou službu v soutěži Zlatý erb získal v...

Svou vizi Smart City vztahuje k období za šest let. „Město Olomouc je v roce 2027 známé pro šetrnost při nakládání s přírodními zdroji, strategické řízení agend města na základě dat a otevřenou komunikaci s občany,“ píše se v návrhu.¨

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Policie hledá práskače. Budou na Ibize špehovat na soukromých večírcích

Španělská policie oznámila neobvyklou nabídku práce. Na ostrově Ibiza shání cizince mezi 30 a 40 lety věku do nového týmu. Pracovní náplní bude tajně pronikat na soukromé večírky, kde návštěvníci porušují koronavirové restrikce, a upozorňovat na ně uniformované příslušníky.

ilustrační snímek

Pořádkové síly tím reagují na strmě rostoucí počty nově nakažených na ostrově známém svým bujarým nočním životem a hudební scénou, který každoročně láká mnoho zahraničních turistů.

Vzhledem k protiepidemickým restrikcím je nyní většina nočních klubů na Ibize uzavřena, kromě těch, které mohou pořádat večírky pod otevřeným nebem, na nichž jsou návštěvníci po celou dobu usazeni. V barech a restauracích mohou pohromadě sedět jen malé skupinky lidí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Když chceš, tak můžeš. Vizionářka Girstlová učí znevýhodněné podnikat

Ve svém podnikání se Olga Girstlová dokázala dívat dopředu. Videokonference, na něž ve velkém najely firmy v době covidových lockdownů, používali v brněnské společnosti GiTy už před dvaceti lety a do budoucnosti investorka a konzultantka hledí i teď, jelikož se zabývá zelenou ekonomikou a recyklací.

Vizionářka Olga Girstlová předává své zkušenosti z podnikání znevýhodněným...

„Vizionáři inspirují ostatní lidi, sdílí nápady a přinášejí neotřelé pohledy na to, o čem si většina myslí, že nejde udělat. Díky nim se zjistí, že je nápad proveditelný,“ vysvětluje Olga Girstlová a přidává svůj konkrétní příklad ze stavebnictví.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Stát chce prodat památkově chráněné nádraží u Litvínova, už ho nepotřebuje

Stát se chystá najít nového vlastníka rozlehlé a zchátralé nádražní budovy v Louce u Litvínova. Postavená byla ve druhé půlce 19. století a stala se zázemím kdysi významné stanice. Dnes je památkově chráněnou součástí slavné Moldavské dráhy.

Dům se stal nepotřebným. Správa železnic zrekonstruovala úsek mezi Litvínovem a Oldřichovem, přičemž ve stanici v Louce v rámci této miliardové operace postavila o poznání menší budovu, kam se přesunulo veškeré technické zázemí i výpravčí. Ani ti už ale několik týdnů v Louce nejsou k vidění. Provoz se totiž nyní řídí dálkově z Teplic.

Za kolik bude Správa železnic bývalou výpravní budovu nabízet, zatím není jasné. V současné době probíhá nutné rutinní kolečko administrativních kroků, které předcházejí vyhlášení nabídky. V jeho rámci ještě nebyl vypracovaný znalecký posudek.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Biden prodloužil Trumpovo opatření odmítat bez důvodu migranty z Mexika

Americký prezident Joe Biden pokračuje v politice nastavené Donaldem Trumpem. V pondělí totiž znovu prodloužil zvláštní opatření, které umožňuje bez udání důvodu odmítat veškeré žadatele o azyl z Mexika. Odvolal se na nebezpečí šíření koronaviru. Skupiny hájící práva migrantů usilují o zrušení opatření soudní cestou.

Americký prezident Joe Biden

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zavedlo opatření loni v březnu a zdůvodnilo jej jako prostředek ochrany veřejného zdraví v USA. 

Již tehdy však mnohé nevládní skupiny krok kritizovaly s tím, že někdejší prezident Trump, známý svým tvrdým postojem k migraci, zneužívá pandemie k prosazení svých politických cílů.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na jižní Floridě se zabydlel nový invazivní druh, tzv. „gumový úhoř“

Na jižní Floridě se objevil nový a podle odborníků poměrně kuriózní tvor - červorovec splývavý, známý také jako „gumový úhoř“. Tento obojživelník se tak zařadil po bok dalších invazivních živočišných druhů, z nichž nejznámější jsou asijské krajty tmavé či afričtí varani nilští chovaní původně jako domácí mazlíčci.

Červorovec splývavý je obojživelník z řádu červorů a čeledi cecíliovití.

Jak informoval server Yahoo! News, tento záhadný tvor není ani had, ani úhoř - jde o beznohého obojživelníka z řádu červorů, který se v přírodě vyskytuje v Kolumbii a Venezuele.

O jejich životě ve volné přírodě toho není příliš mnoho známo, uvedl Coleman Sheehy z herpetologické sbírky Floridského muzea.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Tři ženy ve městě, jímž otřásají záhadné výbuchy, spojí Běžná selhání

Taťjana Medvecká, Jana Stryková či Rostislav Novák se objeví v nezvyklém nadnárodním projektu. Snímek Běžná selhání vzniká v česko-maďarsko-italsko-slovenské koprodukci.

Taťjana Medvecká při natáčení filmu Běžná selhání

V tuzemských sceneriích novinku natáčí podle scénáře spisovatelky Kláry Vlasákové, mimo jiné autorky ceněné knihy Praskliny, rumunsko-maďarská režisérka Cristina Grosanová.

Film vypráví příběh tří žen různých generací, které svedou dohromady jejich životní křižovatky a tajemné výbuchy ve městě, kde žijí. Nejstarší z nich, která právě ovdověla, dostane nečekaně výpověď, druhou zasáhne krize mateřství, nejmladší uteče z domova. Když městem otřese série explozí, v rostoucí panice najdou paradoxně sílu čelit vlastní životní situaci.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: V Minutě věčnosti hrají jen dva herci. Langmajer a Babišová

„Kdyby jsi mohl něco změnit, co by to bylo?“ zní teaserem k filmu Minuta věčnosti. Hrají v něm jen dva herci - Jiří Langmajer a Martina Babišová. Třetí roli pak podle režiséra Rudolfa Havlíka ve filmu ztvárnil Island, na kterém film vznikal.

„Krajina byla třetí hlavní postavou našeho filmu a museli jsme se vypořádat s technickými překážkami, které při normálním natáčení vůbec neřešíme. Island v sobě snoubí divokost a syrovost. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, gejzíry, vodopády a ledovce, ale také louky a pohoří, která mají díky klimatickým podmínkám jedinečnou barvu, jaká není nikde na světě. A doslova mystická je hora Helgafell,“ vysvětluje režisér.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V Ostravě mizí sdílená kola. Nejčastěji končí ve vyloučených lokalitách

Ačkoli provoz sdílených kol fungoval v Ostravě bez větších problémů několik let, letos se situace dramaticky změnila. Bikesharing ohrožují vandalové a zloději. Aby ušetřili pár korun, ničí zámky a GPS lokátory za tisíce. Většina poškozených kol pak končí mimo parkovací stanice, nejčastěji v takzvaných romských ghettech.

Systém sdílených kol v Ostravě má velký problém: časté krádeže a ničení.

Prvních patnáct a někde i třicet minut jízdy je zdarma, až pak se platí.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Čísla nákazy opět klesla, v pondělí přibylo 152 nových případů

V Česku v pondělí testy prokázaly 152 nových případů nakažení covidem, je to o 47 méně, než statistiky ukázaly za minulé pondělí. Hospitalizovaných je aktuálně 49 lidí, 11 z nich je v kritickém stavu.

ilustrační snímek

Zdravotníci naočkovali v pondělí 50 945 zájemců. Od začátku pandemie se proti koronaviru v Česku nechalo očkovat přes 10 milionu lidí. Laboratoře provedly přes 105 000 testů - z toho 32 238 bylo testů PCR 73 471 testů antigenních. 

Incidenční číslo, které udává počet nakažených za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel, je na hodnotě 11. Na stejném čísle se drží posledních několik dní. Z regionů je na tom nejhůře Plzeň-město.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Češi po příletu do Tokia podváděli, změnili zasedací pořádek, uvedl Neusser

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser v pondělí uvedl, že má informaci, že zástupci Českého olympijského výboru po příletu do Tokia podváděli. Když zjistili, že je jeden z pasažérů pozitivní, změnili zasedací pořádek.

Česká výprava pózuje na letišti v pražských Kbelích před odletem na olympijské...

„Slyšel jsem od sportovců, že speciál doletěl do místa dějiště a v momentě, když na letišti zjistili, že jeden z pasažérů byl pozitivně testován, tak podle mých informací zaměnili takzvaný seating list, to znamená pořadí pasažérů a nahlásili organizátorům a japonské hygieně úplně někoho jiného, než seděl kolem pozitivního pana doktora Voráčka,“ řekl Neusser v České televizi.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Pivovary zaznamenaly meziroční ztrátu osm procent. Letos jim pomohl fotbal

České pivovary snížily za první pololetí meziročně výstav o osm procent, oznámili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Ztráty zaznamenaly především v prvním čtvrtletí, na začátku léta se začala pivovarnická scéna stabilizovat, v červnu byly hodnoty u čepovaného piva skoro stejné jako před příchodem pandemie.

ilustrační snímek

Celkově se výstav v pololetí snížil meziročně o 549 191 hektolitrů. Na dorovnání ztrát nestačil vzrůstající export, který od ledna stoupl o zhruba šest procent. Jak už dříve svaz uvedl, za první kvartál klesla spotřeba čepovaného piva v Česku meziročně o 600 tisíc hektolitrů, tedy o 28 procent. Loni už přitom v prvních třech měsících do spotřeby zasáhla také pandemie.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

O dítě přišla i Obamová. Osobnosti boří tabu o spontánních potratech

Michelle Obamová, vévodkyně Meghan, americká modelka Chrissy Teigenová, vnučka britské královny Alžběty II. Zara Tindallová. To jsou jen některé ze známých žen ve Velké Británii a Spojených státech, které veřejně mluvily o spontánních potratech. Podle britských médií tak pomáhají konečně zbořit jedno ze společenských tabu.

Vévodkyně Meghan

„Na začátku letošního roku jsem potratila a to mi zlomilo srdce,“ svěřila se 33letá manželka britského premiéra Carrie Johnsonová na twitteru. Zařadila se tak do stále rostoucí skupiny veřejně známých žen, které otevřeně promluvily o svých pocitech po samovolném potratu. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Koalice Spolu slibuje lidem bezúročné půjčky na 10 procent hypotéky

Lidé, kteří si pořizují první vlastní bydlení, by měli mít podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) šanci získat od státu bezúročnou půjčku na splacení deseti procent hypotéky, přičemž by se jim tato půjčka ještě snižovala o dvacet, třicet a padesát procent za první, druhé a třetí dítě. Slib koalice Spolu představil místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, místopředseda ODS  Martin Kupka a...

Prakticky by tedy vypadalo tak, že kdyby si manželský pár vzal desetimilionovou hypotéku, milion na splacení prvních deseti procent by rodina mohla získat od státu jako bezúročnou půjčku, která by se ještě snížila o 200 tisíc korun při narození prvního dítěte, 300 tisíc po narození druhého dítěte a o zbylých půl milionu po narození třetího.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Žaloby kvůli odměnám pro zdravotníky jsou stále ve hře. Odbory řeknou detaily

Zdravotnické odbory svolaly na úterý tiskovou konferenci, kde mají oznámit další podrobnosti ohledně vyplácení mimořádných odměn zdravotníkům za zvládnutí epidemie. Kvůli problémům s proplácením se šéfka odborů Dagmar Žitníková už sešla s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Po jednání uvedla, že pokud zaměstnavatelé odměny nevyplatí, odbory připraví individuální soudní žaloby.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Tisková konference odborářů začíná v jedenáct hodin. Redakce iDNES.cz už několikrát upozornila, že zdravotníci či záchranáři nedostali slíbené odměny. Na účtech jim měly přistát už v červnu. Jenže některé záchranky odměny nevyplatily kvůli administrativě, nebo je razantně snížily o různé důvody. 

Podle Žitníkové však stále stovky zdravotníků zatím odměny nedostaly, nejpozději by je však měly obdržet v srpnové výplatě.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Voják zraněný při pyrotechnickém průzkumu v Brdech zemřel

Voják zraněný před dvěma týdny při asanačních pracích v Brdech dnes zemřel. Oznámila to Armáda ČR na Twitteru. Druhý voják byl propuštěný do domácího léčení.

Těžké poranění způsobil dvěma armádním pyrotechnikům výbuch v bývalém vojenském...

Událost nadále řeší Vojenská policie.

K výbuchu při pyrotechnickém průzkumu došlo 20. července po desáté hodině dopoledne. Záchranná služba tehdy do nemocnice transportovala dva muže. Oba byli při vědomí.

„Jeden utrpěl devastující zranění dolních končetin. Druhá zraněná osoba má popáleniny horní části hrudníku a ruky,“ sdělila v červenci mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Událost se odehrála v prostoru dopadové plochy Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru Brdy.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Důchodový systém skončil v pololetí v téměř devítimiliardovém deficitu

Důchodový systém skončil v letošním prvním pololetí v deficitu téměř devět miliard korun. Je to ale lepší výsledek než za stejnou dobu loni či v letech po minulé krizi. I přes nařízená protiepidemická omezení byly letos příjmy z odvodů dosud nejvyšší. Zatím nejvyšší byly ale také výdaje na penze. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.

ilustrační snímek

Vláda nyní prosazuje opatření s dalším výrazným navýšením výdajů, a to minimálně o 30 miliard ročně. Ekonomové před prohlubováním schodku varují. Poukazují na neudržitelnost penzí do budoucna.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nerozumím honu za lajky, říká herec Jakub Štáfek v Rozstřelu

Herec a režisér Jakub Štáfek společně se Štěpánem Kozubem ztvárnili ve filmu Shoky & Morthy: Poslední velká akce dvojici úspěšných youtuberů, jejichž životům udává směr hon za sledovaností a kliky. Hororová komedie vstoupí do kin tento čtvrtek.

Rozstřel

Spoustu lidí jsem na sociálních sítích musel přestat sledovat, protože to už nešlo, říká Jakub Štáfek v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Nerozumím honbě za lajkem, té prvoplánovitosti – chlubení se, prezentování reality odlišně, než tomu ve skutečnosti je,“ vysvětluje.

V novém filmu režiséra Andy Fehu ztvárnil Štáfek Morthyho, klidnější a umírněnější část dvojice influencerů. Tlačit na pilu tak před kamerou musel především představitel Shokyho Štěpán Kozub. Nabídku na roli přijal od režiséra s jedinou podmínkou — parťáka musí hrát právě Jakub Štáfek.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Tornádo zničilo desetitisíce stromů, obnova potrvá roky

Jihomoravské tornádo ničilo nejen lidská obydlí, převracelo auta a odnášelo věci. Zásadním způsobem se podepsalo také na místní přírodě. Iniciativa chce obnovit zeleň, potrvá to roky.

Následky ničivého tornáda v obci Mikulčice (25. června 2021)

„Před domy měli lidé vysazené hrušně jako symbol naší obce, ty tam už nejsou. Největší smutek nám přináší zdevastovaná jablečno-hrušková alej mezi Moravskou Novou Vsí a Hruškami,“ vypráví zastupitelka Hrušek Lenka Marcinková Ondrášková.

Od středu vesnice dolů živel zničil veškerou zeleň. Pomoci s obnovou chce iniciativa Sázíme budoucnost Nadace Partnerství, která vyhlašuje veřejnou sbírku na podzimní výsadbu nových stromů. Další peníze získá od firem a ministerstva životního prostředí.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Kvůli třem nakaženým otestují nyní ve Wu-chanu všech 12 milionů obyvatel

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy.

Plošné testování ve Wu-chanu loni

V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Podle činitele Li Čchianga budou obyvatelé hlavního města centrální provincie Chu-pej na koronavirus otestování rychle, aby se zajistila jejich bezpečnost. Testovat se bude metodou PCR, která má odhalit příznakové i bezpříznakové případy nákazy.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na Teplicku někdo otrávil staletou lípu, město se strom snaží zachránit

V Hrobě na Teplicku někdo úmyslně poškodil téměř 300 let starou lípu srdčitou. Navrtal kořeny stromu a pak do nich podle všeho nalil chemikálii. Po pachateli nyní pátrá policie.

Lípa má navrtané kořeny.

„Náš dendrolog při pochůzce zjistil, že je strom suchý. Šel se proto podívat blíž a viděl, že má navrtané kořeny a že tam je pravděpodobně nalitá nějaká chemikálie. Událost jsme proto nahlásili městské i státní policii,“ přiblížil starosta Hrobu Jiří Fürst.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Řidič v Pardubicích ztropil scénu, aby zabránil odtahu svého auta

Hysterickou scénu sehrál v Pardubicích řidič, který se snažil zabránit odtahu svého vozidla. Vylezl na přívěs odtahovky a do svého auta nastoupil. Pokutu ale zaplatit musel.

Muž bránil svůj vůz přímo na korbě odtahovky.

Osmapadesátiletý muž svůj vůz zaparkoval v pondělí v ulici Češkova na vyhrazeném parkovišti, když se k autu vrátil, bylo naložené na odtahovce.

„Řidič začal křičet a vyhoupl se na korbu odtahového vozu. Tam sehrál krátkou ‚scénu‘ a nastoupil do svého vozidla,“ uvedl mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora.

Řidič na místo přivolal také hlídku státní policie. „Počet lidí na ‚show‘ se tím sice lehce zvýšil, ale stejně to řidiči nepomohlo. Auto sice dolů dostal a mohl odjet, účet za započatý výjezd odtahovky i za dopravní přestupek ale zaplatit musí,“ dodal Sejkora.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V súdánské řece našli padesátku mrtvol. Útočníci do lidí sekali a stříleli

V súdánské provincii Kassala v pondělí večer ohlásili nález asi padesáti těl v řece, která do regionu teče z Etiopie. Pravděpodobně se jedná o uprchlíky z boji zmítaného etiopského regionu Tigraj. Těla připlouvala po řece nejspíš celý týden, některá mají střelná zranění, svázané ruce nebo nesou známky útoku sekerou. Příčinu smrti nalezených určí forenzní analýza.

Děti si hrají u řeky Tekeze. (0. července 2021)

Dva etiopští zdravotníci, kteří pracují v příhraniční oblasti v Súdánu, agentuře AP sdělili, že viděli nález těl v řece Setit, v Etiopii označované jako Tekeze.

Řeka protéká několika oblastmi, kde v posledních devíti měsících intenzivně svádí boj o kontrolu nad regionem Tigraj vládní vojska a místní povstalci.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by iDnes.cz iDnes.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.