Kairly

MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy
  • Daily at 6:00, 12:00 and 18:00
  • #1046
  • 0 readers
  • iDnes.cz
  • 25 Kč měsíčně

Issue from 21. 3. 2019

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

iDNES.cz připomíná výročí sametové revoluce interaktivním projektem

Zpravodajský portál iDNES.cz spustil unikátní projekt s názvem 30 let svobody. Na speciálních stránkách iDNES.cz čtenáři najdou nejvýznamnější události a osobnosti revolučního roku 1989. Speciál k letošnímu kulatému výročí sametové revoluce vznikl ve spolupráci s deníkem MF DNES mediální skupiny MAFRA.

Účastníci manifestace před budovou Československého rozhlasu v Praze. (21....

„Celoroční projekt přiblíží čtenářům vše, co přineslo do Československa návrat svobody a demokracie,“ popsala šéfredaktorka portálu iDNES.cz Naděžda Petrová.

Záměrem nového projektu je zároveň vyzdvihnout změny, jimiž Česká republika za 30 let od sametové revoluce, s větším či menším úspěchem, prošla – ať už jde o ekonomický rozvoj, dopravní infrastrukturu, modernizaci vzdělání, či bezpečnostní složky a další oblasti.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Střelce z Utrechtu obviní z několikanásobné vraždy. Vyšetří ho i psychiatr

Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude obžalován z několikanásobné vraždy nebo zabití s teroristickým úmyslem. Oznámila to ve čtvrtek nizozemská prokuratura. Podle žalobců 37letý Gökmen Tanis zastává „radikální ideologii“, ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický.

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Prokuratura rovněž oznámila, že muž bude podroben psychiatrickému vyšetření. V pátek se má obviněný, který podle všeho zastřelil tři lidi, objevit před soudem, uvedla agentura Reuters.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Česká tisková kancelář chce nechat vyrábět zprávy robotem

Pomocí šablon a do nich doplňkových dat a fotografií chce Česká tisková kancelář vytvářet určitou část svého zpravodajského servisu.

Logo ČTK

Česká tisková kancelář (ČTK) bude ve spolupráci se softwarovou společností Geneea a vydavatelstvím Economia vyvíjet systém, který dokáže za pomoci umělé inteligence tvořit texty na základě dat a připravených šablon, přiřazovat k nim fotografie a další související materiály.

Agentura na tuto akci získala grant Googlu na podporu digitálních médií (DNI). Grant byl jedním ze 103 udělených v šestém, posledním kole programu a je jediným v ČR.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Inzerát jen pro mladé muže neprojde. Facebook zruší diskriminující cílení

Zaměstnavatelé už na Facebooku nebudou moci cílit nabídky jen na mladé uchazeče nebo diskriminovat podle pohlaví či rasy. Po několika skandálech, které se týkaly diskriminačně cílených reklam, se Facebook dohodl s Americkým svazem pro občanské svobody na nových pravidlech.

Cílení reklamy na Facebooku (ilustrační snímek)

Podle (nejen) amerických zákonů nesmí docházet k diskriminaci v některých oblastech veřejného života. Zaměstnavatel třeba nemůže do inzerátu napsat, že hledá „pouze lidi do 30 let“, pokud to nevyplývá z povahy dané pozice (například herec). Majitel bytu zase nemůže vyloučit některé nájemníky jen na základě rasy či národnosti.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Svateb bylo loni nejvíc za 11 let, počet Čechů stoupl o 40 tisíc

Počet obyvatel České republiky loni vzrostl o téměř 40 tisíc na 10,649 800 lidí. Většinu přírůstku způsobila migrace. Do ČR ze zahraničí přišlo rekordních 58 tisíc lidí, vystěhovalo se jich necelých 20 tisíc. Sňatků bylo nejvíce za 11 let. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

(ilustrační snímek)

V Česku se loni narodilo 114 036 dětí, meziročně o 369 méně. Podíl dětí narozených mimo manželství byl 48,5 procenta, o rok dříve to bylo 49 procent. Je to poprvé od roku 1988, kdy se tento podíl v meziročním srovnání snížil. Počet potratů klesl zhruba o 2400 na 32 600, nejčastěji se týkal žen ve věku 31 let.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že přivolali strážníky. Dívka strážcům pořádku lhala a chtěla utéci, proto ji raději odvedli na služebnu státní policie.

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

„V neděli 17. března v půl desáté dopoledne byli strážníci upozorněni, že v ulici Hrnčířská údajně žebrá mladá dívka,“ uvedl zástupce ústecké městské policie Jan Novotný.

Na místě strážníci našli plačící dívku, která na kolemjdoucích lidech žebrala peníze. „Z tohoto důvodu hlídka k dívce přistoupila a vyzvala ji k prokázání totožnosti,“ upřesnil Novotný.

Nadiktované nacionále se však policistům nedařilo ověřit, dívka navíc neustále měnila údaje o datu narození a měla snahu před hlídkou z místa utéci.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V Jižní Koreji tajně nahrávali 1 600 hotelových hostů v choulostivé pozici

Více než 1 600 hotelových hostů se v Jižní Koreji stalo obětí dvou mužů, kteří do elektrických zásuvek a stojánků vysoušečů vlasů nelegálně instalovali kamery. Muži také provozovali webovou stránku pro předplatitele, kteří si tak mohli tato videa prohlédnout. Informaci přinesl server Daily Mail.

Four Seasons Hotel, Soul (Jižní Korea)

Podle CNN byli v souvislosti s nelegálními kamerami v hotelech dva muži zatčeni. „Muži jsou obviněni z instalování kamer do elektrických zásuvek, stojánků na vysoušeče vlasů a televizních boxů ve třiceti hotelech v celkem deseti jihokorejských městech,“ upřesnila tamní policie pro Daily Mail.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Čaputová má funkci slovenské prezidentky na dosah, potvrdil průzkum

Favoritka přímých voleb slovenského prezidenta Zuzana Čaputová před rozhodujícím druhým kolem hlasování jasně vede v průzkumu agentury Median SK se ziskem 60,5 procenta. Podpora jejího soupeře, místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče, dosáhla 39,5 procenta.

Muž prochází okolo bilboardu Zuzany Čaputové v Bratislavě. (15. března 2019)

O výsledcích informoval ve čtvrtek veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který vypracování průzkumu zadal. 

Čaputová o uplynulém víkendu se ziskem 40,57 procenta hlasů přesvědčivě vyhrála první kolo prezidentských voleb, po kterém se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem února ve Starých Bříštích, když fena při venčení pobíhala po poli za domem. Majitelka si zvíře cení na 150 tisíc korun, případem se zabývá policie.

Tereza Slavotínková stojí na volném prostranství louky přesně v místě, kde podle jejího vyprávění byla před měsícem i její fena Zulka v osudný večer.

Tvář má obrácenou k posedu, z něhož vyšel výstřel, který zvíře usmrtil. Obě místa dělí necelých padesát metrů. Žádné křoví nebo jiná překážka, která by bránila střelci ve výhledu, zde není.

„Máme veterinární zprávu. Z ní vyplývá, že byla zastřelena kulovnicí. Střela prošla skrz na skrz nad hrudní kostí. Bylo tam hrozně moc vnitřních pohmožděnin,“ popisuje majitelka.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Mikroplasty jsou také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

Že jsou mikroplasty přítomné také v tuzemských řekách, se předpokládalo už dříve. Organizace Greenpeace provedla první analýzu českých toků, která přítomnost miniaturních úlomků umělé hmoty potvrdila. Podle ekologů jich do oceánů posíláme miliardy denně.

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Zástupci Greenpeace odebrali celkem deset vzorků vody z Vltavy a Labe. V devíti z nich mikroplasty objevili. Celkový průměr ze sesbíraných vzorků byl 3,7 plastových mikročástic na litr vody.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nový vodní prvek, glosovali zastupitelé gejzír z potrubí u magistrátu

Sociální sítě dopoledne „zaplavily“ fotografie pražských zastupitelů s gejzírem vody před magistrátem. Někteří havárii na vodovodním potrubí s nadsázkou označovali za nový vodní prvek nebo opatření proti dopadům klimatické změny. Opozice téma využila ke kritice.

Pražské zastupitele překvapil při příchodu do práce gejzír před magistrátem....

Havárie vodovodního potrubí se stala dopoledne těsně před začátkem jednání zastupitelstva v ulici U Radnice před vchodem do budovy magistrátu.

Vodu tryskající z ulice si vyfotili někteří členové zastupitelstva, kteří přicházeli do práce.

Selfie s “vodotryskem“ tak má například Jan Čižinský s Hanou Třeštíkovou z hnutí Praha Sobě nebo náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Žena v kostele pokárala zloděje za vykrádání kasičky, muž ji napadl

Kasičky v kostelech vykrádal starší muž v Brně. Peníze z nich vytahoval drátem. Policisté zloděje dopadli poté, co zaútočil na ženu, která jej při krádeži napomenula.

Zloděj si vymyslel systém, jak dary věřících z kasiček dostat. „Mince vytahoval za pomoci magnetu připevněném na drátu. Když se v kasičce nacházely bankovky, vyměnil magnet na drátu za lepicí pásku,“ přiblížil policejní mluvčí David Chaloupka. 

Muže tahajícího peníze z kasiček si už dříve všimli návštěvníci kostela. Vyhnali ho, ale krádež policii neoznámili. 

„Zlom nastal v okamžiku, kdy zloděj fyzicky napadl ženu, která jej viděla při krádeži a napomenula ho. O případ se začali zajímat kriminalisté, při prověřování okolností napadení pak zjistili agresorův pravý důvod návštěv kostela,“ uvedl Chaloupka. 

Kolik peněz muž z kasiček sebral, nechtěli policisté komentovat. Svědkům takových případů doporučili, aby je hlásili a neřešili osobně.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Oblohu rozzářil poslední letošní superúplněk, „červí Měsíc“ ukončil zimu

V noci na čtvrtek bylo letos už potřetí možné na obloze pozorovat tzv. superúplněk, bohužel zároveň poslední v roce 2019. Tentokrát se nazýval „superčerví Měsíc“ a připsal si jeden neobvyklý unikát. Na nebi totiž zářil v době jarní rovnodennosti, což nastává zhruba jednou za dvacet let.

Poslední letošní superúplněk tak orámoval konec zimy, nad Českem se objevil před třetí hodinou ráno. Předcházel mu tzv. vlčí Měsíc 21. ledna, který navíc doprovázel úplné zatmění. Druhým superúplňkem byl únorový „sněžný Měsíc.“

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Názvy pocházejí od amerických indiánů. Pojmenování březnového úplňku „červí“ má odkazovat na rozmrzání půdy, ve které se živočichové s příchodem jara probouzejí k aktivitě. 

Krytí jarní rovnodennosti s úplňkem je výjimečné, podle webu Earthsky se tak naposledy stalo v roce 2000. Znovu jev ovšem nastane dříve než za dalších devatenáct let, dočkáme se ho v roce 2030.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Bijec očkování se nakazil neštovicemi. Politik italské Ligy byl v nemocnici

Italský politik Massimo Fedriga, který je ostrým kritikem povinného očkování v Itálii, se minulý týden sám nakazil a skončil s neštovicemi v nemocnici. Stalo se to krátce poté, co Itálie znovu zavedla zákon o povinném očkování, podle kterého mohou úřady rodičům neočkovaných školních dětí udělit pokutu až 13 000 korun.

Massimiliano Fedriga (31. května 2018)

Guvernér italského regionu Furlánsko-Julské Benátsko a tajemník italské Ligy severu Massimiliano Fedriga ve středu oznámil, že strávil čtyři dny na pozorování v nemocnici poté, co mu jeho lékař minulý týden diagnostikoval neštovice. “Jsem v pořádku a jsem doma v rekonvalescenci. Všem děkuji,“ napsal po svém propuštění na Facebooku.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Lidé oblékají rozdílné ponožky na podporu nemocných Downových syndromem

Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají chromozom X. Jelikož právě jeho porucha způsobuje Downův syndrom, staly se ponožky symbolem Světového dne Downova syndromu. Lidé po celém světě tak 21. března vyjadřují symbolickou podporu lidem s tímto onemocněním nošením rozdílných ponožek.

(ilustrační snímek)

Datum 21. 3. symbolicky odkazuje na podstatu postižení, kdy má člověk v genetické výbavě o jeden 21. chromozom navíc, tedy tři. Na toto datum proto připadá Světový den Downova syndromu.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné malé hrobečky. Kácení stromů na hřbitově v Kraslicích - Tisové na Sokolovsku se podle aktivistů spolku Historické Kraslice městu, respektive technickým službám vymklo z rukou.

„Je to absolutní neúcta k mrtvým,“ říká za Historické Kraslice Filip Beneš.

Míst, kde pracovníci technických služeb pálili větve z pokácených stromů, je na hřbitově několik. Přitom jen pár metrů za plotem je hromada, na niž by nebyl problém klestí přenést.

„Uznávám, že některé věci nebyly úplně nejšťastnější,“ reagoval na výtku kraslický starosta Roman Kotilínek s poukazem na spálená místa v dětské části hřbitova. „Teď to na něm vypadá brutálně, ale jinak to nejde,“ řekl.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo výroky prezidenta Zemana

Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom místní média.

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. (19. 3....

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo část tohoto rozhodnutí a věc vrátil k novému projednání. Vyplývá to z vyjádření tiskového oddělení hejtmanství. Podle kraje byl spis včetně rozhodnutí předán zpět městskému úřadu Černošice.

Premiér ČR Andrej Babiš vystoupil 18. března 2019 v Kosmonosech na...

„Krajský úřad Středočeského kraje podle paragrafu 90 odst. 1 písm. b) správního řádu věc vrátil k dalšímu projednání MěÚ Černošice. Tím je ‚řízení o odvolání‘ vedené krajským úřadem pro tuto chvíli ukončeno,“ oznámilo tiskové oddělení hejtmanství.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku. Začal předjíždět jiný vůz v momentě, kdy jej už předjížděla také modrá Škoda Fabia. Její řidič manévr nezvládl, narazil do stromu a skončil v nemocnici.

Nehoda se stala ve středu 20. února. Z videa je patrné, že za sebou po silnici mezi Frýdlantem a Hajništěm jedou tři auta, přičemž kamera snímá dění před posledním z nich. První jel modrý Volkswagen Polo, za ním černá Škoda Superb Combi.

A právě řidič škodovky začal předjíždět volkswagen ve chvíli, kdy už se za ním rychle levým pruhem blížila modrá Škoda Fabia, která již zdárně předjela auto s kamerou.

„Řidič černé Škody Superb Combi nedbal zvýšené opatrnosti a když začal předjíždět, pravděpodobně přehlédl, že je již předjížděn jiným účastníkem silničního provozu,“ sdělil policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Napravte situaci s byty, vyzvalo ministerstvo zahraničí ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví. Česká diplomacie požádala ruskou stranu o rychlou nápravu.

Budova ruské ambasády v pražské Bubenči

Se Zmejevským jednal ministrův náměstek Martin Smolek. „Upozornil ruského velvyslance na závažné problémy v některých nemovitostech využívaných na základě mezistátní dohody Velvyslanectvím Ruské federace, které mimo jiné vzbudily pozornost českých médií.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dvaadvacet letadel s migranty. Němci je posílají zpět do Afghánistánu

Letadlo s jednadvaceti afghánskými běženci přistálo ve středu v hlavním městě Kábulu. Vrátilo je tam Německo, které uprchlíkům odmítlo udělit azyl. Od konce roku 2016 už takto hromadně deportovalo po dvaadvacáté, za tu dobu zpět do rodné země přiletělo přes 500 lidí.

(ilustrační snímek)

„Berlín tak chce ukázat, že otázku vysokého počtu běženců v zemi řeší a vyhošťuje ty, kteří nesplňují podmínky pro poskytnutí azylu. Deportace však veřejnost vnímá velmi kontroverzně,“ sdělila televize ARD.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Opilý cestující vystrčil řidiče z autobusu do křoví a ukradl mu bundu

Ve středu večer v Broumarské ulici na Černém Mostě napadl opilý cestující řidiče autobusu, který ho žádal, aby vystoupil. Šoférovi dal pěstí a vyhodil ho z autobusu. Policie musela při zadržení muže použít donucovací prostředky.

(ilustrační snímek)

Napadení ohlásil řidič linky 141 na dispečink dopravního podniku okolo půl jedenácté večer.

Opilý cestující na něj zaútočil poté, co ho vyzval, aby z autobusu vystoupil.

„Na tuto výzvu cestující reagoval agresivním útokem, při kterém nejprve řidiče udeřil pěstí do obličeje a následně jej několikrát kopl. Poté řidiče vytlačil z autobusu a strčil z přilehlého kopce do křoví,“ popsala útok mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Facebook blokuje Opráski. O extremismus nejde, je to jen humor, říká expert

Facebook na tři dny zablokoval populární stránku Opráski sčeskí historje. Závadný měl být obsah s Jozefem Tisem a Adolfem Hitlerem. Podle specialisty na extremismus obrázky k nenávisti nenabádají, jde pouze o černý humor.

Opráski sčeskí historje - brněnská autogramiáda autora Jaze

Už šest dní nepřibyl na facebookové stránce Oprásků sčeskí historje žádný nový příspěvek. Sociální síť totiž autorovi, který si říká Jaz, nahrávání příspěvků blokuje. „Prblém jě s opsachem opsachujícím Jozefa Ťisa a důvodem bdue zřejmňě nádoroveckí buthurt,“ popsal redakci iDNES.cz autor.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Žhář zapálil kontejnery, odnesla to auta na sousedním parkovišti

Na 173 tisíc korun se vyšplhala škoda, která zůstala po prozatím neznámém žháři v Olomouci. Ve středu nad ránem tu zapálil kontejnery, plameny však přeskočily i na vedle zaparkovaná auta.

Následky požáru několika kontejnerů a aut na křižovatce ulic Dukelská a U...

O požáru kontejnerů se hasiči a policisté dozvěděli ve středu krátce po půl páté ráno. Hořely nedaleko centra Olomouce na křižovatce ulic Dukelská a U soutoku.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

„Požár se z kontejnerů přenesl i na poblíž zaparkovaná vozidla. Jedno požár zcela zničil, druhé, které bylo zaparkované vedle něj, plameny poškodily,“ přibližuje policejní mluvčí Irena Urbánková.

Požárem se spolu s policisty zabývají i vyšetřovatelé hasičského sboru. Pokud se pachatele podaří dopadnout, bude mu za poškození cizí věci hrozit až rok za mřížemi.

iDnes.cz

iDnes.cz

Další výbuch chemičky v Číně zabil šest lidí, třicet se vážně zranilo

Nejméně šest mrtvých a třicet vážně zraněných si vyžádala mohutná exploze, která ve čtvrtek otřásla chemickou továrnou ve východočínské provincii Ťiang-su. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Podle čínských médií jsou mezi zraněnými i děti ze školky sousedící s průmyslovou zónou.

Neštěstí se stalo ve městě Jen-čcheng na východním pobřeží Číny. Na videonahrávkách zveřejněných na sociálních sítích i v čínských médiích je vidět několik desítek metrů vysokou ohnivou kouli a následně velký oblak černého dýmu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Podle agentury Nová Čína exploze nastala v továrně na výrobu hnojiv. Řada okolních průmyslových budov se při výbuchu zřítila, u dalších se vysypala okna. Na místo vyrazilo 400 hasičů a záchranářů a 86 hasičských vozů. Příčinu nehody úřady vyšetřují.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově na Chebsku k urnám, dalo hlas právě jemu. Obec s přibližně 350 obyvateli tak může prezident právem považovat za svoji baštu. A neopomněl do ní při své návštěvě kraje zavítat.

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Na prostranství před obecním úřadem vítala hlavu státu přibližně stovka lidí, kteří přijeli i z Habartova či Nového Kostela, kde setkání s obyvateli v plánu nejsou.

Na úvod starosta Milhostova Pavel Červenicky poděkoval prezidentovi, že splnil slib, který dal před rokem na své inauguraci, a skutečně zavítal do malé obce na západě Čech, kde získal, v rámci Karlovarského kraje, největší podíl hlasů.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Šance na vydání Češky z Pákistánu jsou slušné, hned to nebude, říká exministr

Vyhlídky Terezy Hlůškové na vydání do České republiky jsou dobré. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj tomu nasvědčují především dobré vztahy s Pákistánem. Část trestu si ale bude muset v této zemi přece jen odpykat. Hlůškovou potrestal pákistánský soud za pašování drog 8 lety a 8 měsíci vězení.

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

„Myslím si, že bude vydána do České republiky,“ řekl exministr zahraničí Cyril Svoboda pro iDNES.cz. České diplomacii zatím svazuje ruce skutečnost, že soud ještě probíhá.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Hlůšková byla v Pákistánu ve středu odsouzena na osm let a osm měsíců vězení za pašování heroinu. Podle ministerstva zahraničních věcí ale rozsudek ještě není pravomocný a existuje možnost odvolání k nejvyššímu soudu.

Read the article (4 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Muž vyhrožoval dívkám na sociálních sítích, požadoval pornografické fotky

Policisté vypátrali muže, který od dívek na sociálních sítích požadoval jejich pornografické fotky a videa. Zatím se kriminalistům podařilo zjistit, že vydíral dívky ve věku od devíti do sedmnácti let. Pachateli hrozí až dvanáct let za mřížemi.

(ilustrační snímek)

„Osmatřicetiletý obviněný na sociální sítě delší dobu posílal nezletilým dívkám pornografické materiály. Jejich důvěru si získával tím, že vystupoval pod falešnými profily mladých slečen,“ přiblížil policejní mluvčí Pavel Šváb. 

Pak se mu podařilo dostat mezi přátele jedné z dívek na sociálních sítích a vymámil z ní odvážnou fotku.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na zastupitelstvu hráli Piráti z Karibiku, primátor upravil svolávací znělky

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu. Místo klasických oznámení tak zněla část písně Praha už volá nebo hudba z filmu Piráti z Karibiku. Podle Hřiba za znělky magistrát nic platit nemusí.

Na úvod jednání o programu se opoziční zastupitel Ondřej Martan (ODS) ptal, zda by primátor Zdeněk Hřib nemohl pustit všechny znělky, aby je zastupitelé znali a on tak třeba nenaletěl nějakému vtipálkovi.

Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) se zase zabýval tím, zda Praha řešila autorská práva vztahující se na použité skladby.

„Aby město nebylo pronásledováno, že používá hudbu z filmů, mohl by z toho být malér,“ řekl Nacher.

Hřib mu odpověděl, že právní stránku užití melodií vedení města řešilo.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dvouletý chlapec vypadl z okna ve třetím patře. Vyvázl s modřinami

Takřka zázrak se stal na sídlišti v Novém Jičíně. Z okna ve třetího poschodí věžového domu ve středu po poledni vypadl ani ne dvouletý chlapec. Ačkoliv pro něj letěl záchranářský vrtulník, podle dostupných informací dítě vyvázlo jen s několika pohmožděninami.

(ilustrační snímek)

Nešťastná událost se stala před třináctou hodinou na Dlouhé ulici. Podle svědků chlapec spadl z třetího patra, tedy zhruba z výšky dvanácti až patnácti metrů. Dopadl na trávník poblíž chodníku. 

„Neviděla jsem to, ale podle jedné známé chlapeček po dopadu dokonce vstal. Sice prý plakal, ale pro všechny to byl šok,“ řekla žena bydlící v sousedním domě.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Třetina lidí očkovaných proti spalničkám nemá v těle dostatek protilátek

Případů nákazy spalničkami výrazně přibývá. Důvodem je podle odborníků především nedostatečná proočkovanost u dětí a nízká hladina protilátek u očkovaných lidí. Ohroženi nejsou ti, kteří spalničky v minulosti prodělali. Optimální hranice proočkovanosti je 95 % populace, Česko jí u dětí naposledy dosáhlo před pěti lety.

Ilustrační snímek

Spalničky se šíří celou Evropou. Běžně se tato nemoc vyskytuje ve státech s nízkou mírou proočkovanosti jako Belgie, Bosna a Hercegovina, Francie, Gruzie, Itálie, Kazachstán, Rumunsko, Srbsko nebo Ukrajina. Podmínkou spolehlivé kolektivní ochrany je 95procentní proočkovanost populace dvěma dávkami vakcíny. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Jak odhalit násilí u sousedů? V Rozstřelu odpoví kriminalistka a prezidentka BKB

Českem nedávno otřásla vražda tříleté dívky, o jejímž týrání okolí zřejmě vědělo, přesto však nikdo ze sousedů své podezření neohlásil policii. Případů podobných tomu z pražského Chodova je ale více. Mají sousedé šanci poznat, že se v jejich okolí děje něco nekalého? V pátečním Rozstřelu od 12:30 promluví kriminalistka Jindřiška Cestrová a prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

(ilustrační snímek)

Poté, co policie na začátku března vraždu odhalila a mezi podezřelé zařadila partnera dívčiny matky, se ukázalo, že sousedé o týrání dítěte podle všeho věděli. Protože nikdo z nich své podezření neohlásil, případ se zařadil mezi další smutné scénáře, kdy se policie o násilí nedozvěděla včas. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Přála si to rozdat s Putinem, teď pornoherečka kandiduje za polárním kruhem

Bývalá ruská pornoherečka Elena Berkovová nepřestává koketovat s politickou kariérou. Loni si to chtěla v prezidentských volbách „rozdat“ s dlouholetým vládcem Kremlu Vladimirem Putinem. Nyní oznámila záměr stát se gubernátorkou Murmanské oblasti na severozápadě Ruska za polárním kruhem.

Berkovová zřejmě zkusí těžit z toho, že pochází z regionální metropole Murmansk. Na Instagramu ale odhalila, že se svým rodištěm není příliš ve styku. Ptá se totiž tamních lidí, jak se jim žije. Mají jí zasílat informace o tom, co je těší i trápí v oblasti školství, bydlení, nemocnic, dopravy a dotací.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

„Chci podrobně proniknout do života Murmanska. Neostýchejte se! Jsem s vámi! Vždy vaše,“ končí její příspěvek z 15. března. K němu připojila svou civilní fotku před budovou s nápisem „Město - hrdina Murmansk“. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zloději kradli ve velkoskladu v Lipencích, odnesli zeleninu i peníze

Policisté pátrají po muži a ženě, kteří kradli ve velkoskladu v městské části Praha-Lipence. Kromě zeleniny odnesli trezor, kde bylo uloženo čtyři sta tisíc korun.

Po dvojici policie pátrá od třináctého března.

„Hledaná dvojice přišla toho dne na velkotržnici přibližně v půl čtvrté odpoledne. Ze záznamu bezpečnostních kamer je zřejmé, že nejprve prochází areálem a prohlíží si vystavené a nabízené zboží. Přibližně po dvaceti minutách odcizí z jednoho z velkoskladů ovoce a zeleninu v hodnotě bezmála dvou tisíc korun,“ řekl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Po několika dalších minutách došli až ke kancelářím, odkud odnesli příruční trezor se čtyř set tisícovou hotovost.

Policii se zatím podezřelého muže a ženu nepodařilo vypátrat, proto zveřejnili záběry z bezpečnostních kamer, na kterých je dvojice zachycena.

Read the article (1 min read)

Kairly

Čtěte jen to, co vás zajímá.