MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Česko zasáhnou o víkendu bouřky a přívalové deště, varují meteorologové

Od sobotního odpoledne se v Česku mohou lokálně objevit silné bouřky provázené přívalovým deštěm, varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pokračovat budou i v průběhu neděle a pondělí. Zatímco sobotní deště potrápí pouze jižní polovinu republiky, v dalších dnech se ojediněle objeví i na severu ČR.

ilustrační snímek

„V sobotu pronikne na naše území teplý, vlhký a instabilní vzduch od jihu, který zde bude setrvávat až do začátku příštího týdne,“ uvedli meteorologové. Napršet by podle nich mohlo až kolem 40 milimetrů srážek.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje se tak v souvislosti s rekonstrukcemi ulic nad Vřídelní kolonádou. Podařilo se jim prokázat konstrukci předešlého kostela a také našli kosterní pozůstatky nebožtíků, kteří jsou zde pohřbeni přibližně 300 let.

Prostor je součástí národní kulturní památky. Archeologové měli zjistit, zda v něm lze doložit nějaké vrstvy staršího dláždění a pozůstatky starších konstrukcí. Starší dlažbu ale nenašli.

„Ověřili jsme část hřbitovní obvodové zdi, která je viditelná i na vedutách, nicméně její průběh nebyl z vedut jednoznačný. Dále jsme přišli na pozůstatky základu staršího schodiště vedoucího ke vchodu do kostela, které jsou skryty pod nástupnickým schodištěm. Asi největší radost máme ze zbytků původního kostela, s největší pravděpodobností části sakristie,“ uvedl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší sedmnáctiletý mladík, jeho kamarádi si bitku natočili na mobil. Video pak kolovalo na sociálních sítích.

Sedmnáctiletý chlapec je nyní podezřelý z trestných činů výtržnictví a pokusu o těžké ublížení na zdraví. 

„Oznámení o fyzickém napadení mezi dvěma chlapci na vlakovém nádraží ve Znojmě jsme obdrželi ve středu navečer. Samotná událost se odehrála v pondělí po poledni a od čtvrtečního rána pak začalo na sociálních sítích kolovat video tohoto incidentu i s různými komentáři,“ uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policisté na základě videa ztotožnili jednotlivé aktéry incidentu. Je na něm vidět, jak o hlavu vyšší mladík mlátí jiného chlapce. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Kamion na D5 smetl vozík se světelnou šipkou a zranil pracovníka údržby

Pracovníka dálniční údržby zranil kamion, který ráno na D5 poblíž Rozvadova smetl přívěsný vozík se světelnou šipkou. Muž utrpěl středně těžká zranění.

Kamion na D5 narazil do světelné směrové šipky na přívěsném vozíku. Při nehodě...

Nehoda se stala před devátou hodinou ráno na 147. kilometru D5 ve směru na Rozvadov.

„Řidič nákladního vozidla podle zatím zjištěných informací narazil do přechodného dopravního značení, které označuje práce na silnici. Při kolizi se zranil pracovník údržby,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Podle serveru krimi-plzen.cz německý kamion přívěsný vozík doslova slisoval a náraz byl tak velký, že odhodil i nákladní vůz cestářů, za kterým bylo značení připojeno.

Při nehodě se lehce zranil i řidič kamionu. Záchranáři ho převezli do weidenské nemocnice.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Rusko a USA dál závodí ve zbrojení. Putin chce odpovědět na test rakety

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na poradě bezpečnostní rady státu nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a dalším úřadům posoudit úroveň ohrožení země po nedělním testu americké střely s plochou dráhou letu a připravit „symetrickou odpověď“.

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání bezpečnostní rady státu (23.08.2019)

„Vývoj našich nejnovějších zbraní, které skutečně nemají ve světě obdobu, byl vyvolán, dá se říct vyprovokován, jednostranným odstoupením Spojených států od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany (...) Byli jsme (k tomu) prostě donuceni. Nepochybně jsme byli povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Teď děláme totéž a bezpochyby to budeme dělat i v budoucnu,“ prohlásil Putin podle Kremlu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Farmářka ze Šumperska byla bez peněz, třicet krav nechala pojít hladem

Přes třicet zvířat uhynulo chovatelce skotu ze Šumperska, která pro své stádo nezajistila dostatek krmiva. Původně v něm bylo na šedesát kusů dobytka. Žena jej mimo pasteveckou sezonu nahnala na svou farmu, kde však část zvířat uhynula hladem.

Zanedbaný skot na farmě obviněné chovatelky ze Šumperska, která pro své stádo...

Komisař z oddělení hospodářské kriminality obvinil osmačtyřicetiletou ženu z toho, že na své farmě v rozmezí od letošního ledna do května nezajistila pro vlastní dobytek dostatek krmení.

„V důsledku toho došlo u šedesáti kusů chovaného skotu k výraznému zhoršení výživného stavu, ten vedl k úhynu sedmadvaceti kusů skotu a také k nutné porážce dalších pěti kusů,“ upřesnila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Zanedbaný skot na farmě

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Řidiči se vzájemně předjížděli, až se napadli a jeden druhého pobodal

Na jihu Čech pobodal jeden řidič druhého. Okolnosti roztržky nyní zjišťují policisté a hledají případné svědky. Pobodaný muž musel být převezen do nemocnice.

ilustrační snímek

Incident se stal ve středu před polednem na silnici I/20 z Písku na České Budějovice. Muži se podle prvních zjištění policistů navzájem předjížděli tak dlouho, až u obce Češnovice oba zastavili.

„Poté sedmatřicetiletý řidič dodávky Mercedes Sprinter fyzicky napadl druhého z řidičů ve voze Audi A4. Zatím to vypadá tak, že jako první zaútočil pobodaný muž,“ sdělil mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. Upozornil, že je to verze události, se kterou nyní policie pracuje.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří státní rozpočet pro příští rok. V červnu se ministři za ČSSD při projednávání základních čísel rozpočtu pro jednotlivá ministerstva ve vládě zdrželi. „To se nebude opakovat," řekla Maláčová.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

S ministryní financí Aleny Schillerové za ANO vyjednala navýšení rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí o 5,9 miliardy korun. Původně Maláčová požadovala okolo 11 miliardy korun.

Připravujeme další informace.

iDnes.cz

iDnes.cz

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství už nechce zavádět povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci selhávají a nedokáží využít teorii v praxi. Jako povinnou vidí ministr matematiku při maturitě v horizontu osmi až deseti let. Volba tak má dál zůstat na studentech – mezi cizím jazykem a matematikou.

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Padá tak původní návrh novely školského zákona, který je v připomínkovém řízení. Ten čekal jen na podpis ministra Plagy a projednání Legislativní radou vlády. Novela měla mimo jiné sjednotit termín povinné státní maturity z matematiky pro všechny typy škol v roce 2022, vrátit některé části maturity, jako například slohové práce, zpět do škol a další, jak popsal resort pro HN. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Kabinu zaplnil kouř. Na Havaji nouzově přistálo letadlo s 200 lidmi

Na letišti v havajském hlavním městě Honolulu nouzově přistálo letadlo s bezmála 200 cestujícími poté, co jeho palubu zaplnil kouř. Sedm lidí muselo být kvůli nadýchání zplodin převezeno do nemocnice. S odvoláním na úřady o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Airbus A321 LR

Airbus A321neo společnosti Hawaiian Airlines letící z Oaklandu v Kalifornii byl ve čtvrtek večer místního času (dopoledne SELČ) asi 20 minut před přistáním v Honolulu, když byl vyhlášen poplach. Kabinu letadla a zavazadlový prostor zaplnil dým z klimatizace, do níž se dostal po úniku oleje na rozžhavené části motoru.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Bylo to jako lavina. Lidé padali, děti plakaly, líčí svědci bouři v Tatrách

Dospělým tuhla krev v žilách a děti začaly plakat. Tak popisují svědci údery blesku na polské straně Tater, kde při čtvrteční bouři zemřeli čtyři lidé a dalších 160 utrpělo zranění. Lidé v náročném terénu padali, další zasáhly kameny odštípnuté ze skal.

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

„Scházel jsem právě z Kasprova vrchu směrem ke Kuźnici. Hned po deseti minutách jsem uviděl blesk. Bylo to, jako by mi někdo cvaknul foťákem s velkým bleskem přímo do očí,“ popisuje pro polský server Kontakt24 jistý Dawid.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na Slovensku v prvním pololetí opět klesl prodej tisku

Zájem Slováků o koupi papírového vydání novin i v prvním letošním pololetí klesal. Vydavatelům většiny z pěti sledovaných celostátních deníků se prodej snížil o více než pět procent, tempo poklesu bylo srovnatelné s loňskem. Vyplývá to z údajů Kanceláře pro ověřování nákladů tisku - ABC SR, vydavatelství a propočtů ČTK.

ilustrační snímek

Pozici jedničky na trhu si na Slovensku udržel bulvární list Nový čas. Jeho průměrný prodaný náklad v pětimilionové zemi pod Tatrami od začátku letošního roku do konce června ale meziročně klesl o 7,7 procenta na zhruba 72 600 výtisků. Ještě před pěti lety prodaný náklad Nového času byl nad hranicí 100 tisíc výtisků.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Muž v Kosově Hoře hrozil střelnou zbraní a sekyrou, byl pod vlivem drog

Středočeská policie ve středu v obci Kosova Hora na Příbramsku zakročila proti dvaadvacetiletému muži. Ten se střelnou zbraní a sekyrou hrozil dvěma obyvatelům obce smrtí. Podle policie byl pod vlivem drog.

ilustrační snímek

„Přes tísňovou linku 158 přijal v odpoledních hodinách operační důstojník oznámení, že neznámý muž ozbrojený dlouhou střelnou zbraní vyhrožuje, že někoho zabije,“ sdělila mluvčí středočeské policie Monika Schindlová.

Později muž vzal do ruky dokonce sekyru.

Na místo vyjela zásahová jednotka i policejní vrtulník, ale jejich asistence nakonec nebyla nutná. Útočníka dokázali zpacifikovat sedlčanští policisté, kteří u něho našli kradený mobilní telefon. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Boeing věští konec krize, od února zvedne produkci letounů 737

Společnost Boeing plánuje, že produkce letounů řady 737 se v únoru vrátí na 52 strojů měsíčně. V červnu by se pak měla vyšplhat až na rekordních 57 letadel za měsíc, informovala agentura Reuters s odkazem na své zdroje. Akcie společnosti zareagovaly růstem, výroba Boeingů je omezena od dubna.

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Produkci letounů řady 737 Boeing v dubnu dočasně snížil z 52 na 42 strojů měsíčně. Rozhodnutí společnosti bylo důsledkem uzemnění letadel 737 MAX po dvou tragických nehodách, které si v rozmezí pěti měsíců vyžádaly 338 obětí na životech.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg Joël Le Scouarnec nyní čelí obvinění ze znásilnění čtyř nezletilých dívek mezi lety 1989 a 2017. Policie však u něj doma nalezla zápisníky, ve kterých psal o zneužití dalších více než 200 dětí.

ilustrační snímek

Vyšetřovatelé se teď snaží oběti najít a zjistit, zda se chirurgovy záznamy zakládají na pravdě. Scouarneca zatkla policie na jaře 2017 poté, co dcera jeho sousedů řekla svému otci, že se před ní chirurg obnažoval.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba pro vytvoření smrtícího výboje, se přitom dokážou odehrát doslova během pár minut. Proč museli na Slovensku ve čtvrtek umírat lidé? Přečtěte si, jak blesk funguje a co určitě nedělat, pokud hrozí bouře.

Ve čtvrtek 22. srpna se ve Vysokých Tatrách odehrála svým dosahem nebývalá tragédie. Blesk nebo lépe řečeno několik jeho větví zasáhlo na různých místech skupiny turistů, kteří nedbali zhoršujícího se počasí a pohybovali se na vrcholcích hor. Pět z nich na to doplatilo životem. 

Čtyři oběti jsou na polské straně, na slovenské zemřel Čech. Dalších více než třicet lidí je v hospitalizaci s popáleninami a dalšími zraněními. Stejně tak jako bouře se nad našimi hlavami odehrávají pravidelně, tak i turisté nerespektují změny počasí a je tedy vlastně štěstí, že o podobných událostech neslyšíme mnohem častěji.

Read the article (4 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Krajský radní předváděl zvedák pro invalidy, museli ho vyprostit

Pardubický kraj několikátým rokem přeměňuje sociální ústavy pro zdravotně postižené na domy komunitního bydlení. Dva takové vznikly i ve Svitavách. Na jejich slavnostní otevření určitě nezapomene krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který chtěl vyzkoušet, jak personálu pomáhá nový závěsný systém při manipulaci s imobilními klienty.

Zvedací systém umožňuje převážet člověka přes celou domácnost například do speciální vany nebo na toaletu a překážkou by pro něj neměly být ani dveře.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Jak se ve čtvrtek ukázalo, jinak komfortní systém během transportu politika zastávkoval.

„Pojďte si to klidně vyzkoušet,“ zlákal radního na novinku personál, který o 24 klientů v nových domcích pečuje.

Krajský radní se nenechal dvakrát pobízet a s úsměvem nabídku přijal. Až když byl pár metrů nad zemí uvázaný ve vaku, dozvěděl se, kam se sedacím vakem personál s klienty běžně jezdí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V bio vejcích z jihu Čech bylo DDT, může za to stará hala pro nosnice

Při mimořádné kontrole bio produktů našli veterináři u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázaný. Naprostá většina ze 104 kontrol bio produktů žádné nedostatky neodhalila.

ilustrační snímek

Insekticid DDT se ve vejcích zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde se slepice chovají.

„Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje,“ uvedl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Prodej vajec z chovu zatím veterináři zakázali.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší partnerku. Přežila jen díky specializované péči. Rozsudek zatím není pravomocný, jednačtyřicetiletý muž se může odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Robeše soud uznal vinným, že do své partnerky loni v listopadu v opilosti kopal a tloukl ji pěstmi a dlaní. Žena utrpěla polytrauma, a ocitla se tak v přímém ohrožení života.

Podle výpovědi jedné ze svědkyň se rány a křik z bytu v Brně ozývaly zhruba od půl druhé v noci do půl sedmé do rána. Soudní znalec potvrdil, že žena utrpěla lehká, střední i velmi těžká zranění. A právě těch vážných bylo nejvíce.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Aktivisté opět uspěli. Malta přijme loď s 356 migranty, v EU si je rozdělí

Loď nevládních organizací Ocean Viking s 356 migranty zakotví na Maltě. Afričany převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko, oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Ve středu jiná nevládní organizace prosadila vylodění 80 migrantů v Itálii.

Migranti na lodi Ocean Viking provozované Lékaři bez hranic (snímek byl pořízen...

Loď Ocean Viking provozují francouzské organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée. Posádka nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Mezi migranty jsou čtyři ženy a 103 nezletilých, většina ve věku od 15 do 18 let. Pocházejí z desítky afrických zemí, nejvíc ze Súdánu. Francouzská vláda informovala, že převezme 150 z nich. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Tramvajová vozovna v Hloubětíně padne k zemi, nová se začne stavět za rok

Vozovna v Hloubětíně bude stát pouze do sobotního dopoledne. Pražský dopravní podnik naplánoval její demolici kvůli havarijnímu stavu střechy. Odstřel mohou čtenáři iDNES.cz sledovat v přímém přenosu.

Přesný čas odstřelu nebyl kvůli bezpečnosti případných zvědavců zveřejněn. Území okolo tramvajové vozovny Hloubětín bude hlídat státní policie ve spolupráci s městskou policií. Dopravní podnik také varuje nadšence s drony, že nad areálem i celou oblastí až po letiště Kbely bude platit bezletová zóna.

Demolici bude možné sledovat na iDNES.cz v přímém přenosu z kamery, která bude umístěna přímo v areálu vozovny. 

„Na místě lidé nic neuvidí, celá vozovna je skryta pod úrovní komunikací, navíc obehnána vysokým betonovým plotem, přes který není nic vidět. Čtenáři vše nejlépe uvidí sledováním on-line přenosu odstřelu,“ sdělil mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku pejskařka. Byl to Moldavan, kterého zabil jeho krajan. Vyšetřování ukázalo, že muž zemřel násilnou smrtí na následky bodného poranění.

ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý poškozený se podle policie už rok před smrtí zdržoval v Česku v pronajatém domě společně s dalšími cizinci. Vražda se stala počátkem října roku 2017.

„Prověřování věci bylo velmi náročné právě s ohledem na to, že se jednalo o cizí státní příslušníky, a ti již opustili území České republiky. Díky analýze DNA se nám podařilo jednoznačně potvrdit totožnost zemřelého, tehdy devětačtyřicetiletého občana Moldávie,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Výr spadl do jímky s fekáliemi. Zachránit ho museli hasiči

Hasiči v Malonicích na Klatovsku ve čtvrtek pomáhali v nouzi nikoliv člověku, ale zvířeti. Z šest metrů hluboké jímky s fekáliemi lovili výra. Zvíře přežilo, po vytažení jej hasiči i vykoupali a nyní se zotavuje v záchranné stanici.

Hasiči vytáhli z jímky s fekáliemi výra.

Hasiči opeřence vyprostili s pomocí lezecké techniky. „Jako bonus mu byla dopřána koupel,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vosy si ve stodole udělaly metrové hnízdo, majitel dostal pět žihadel

Obrovské vosí hnízdo zlikvidovali dobrovolní hasiči v Račeticích na Chomutovsku. Hmyz totiž začal útočit na majitele stodoly, ve které se nacházelo.

Obrovské vosí hnízdo se nacházelo ve stodole v Račeticích na Chomutovsku.

„Majitel dostal asi pět žihadel. Volal proto našemu starostovi, který nás kontaktoval, abychom vyjeli a hnízdo zlikvidovali. Udělali jsme to v rámci výcviku,“ uvedl Jan Skala, dobrovolný hasič ze sousedních Libědic, kteří na místě zasahovali.

Jak přesně bylo hnízdo velké, prý neví. „Bylo opravdu velké,“ usmál se Skala. „Neměřili jsme ho. Kolem metru ale mělo na délku určitě.“

Vosy napadaly i zasahující hasiče. „Kolega je nejprve omámil sprejem. Pak jsme hnízdo zlikvidovali speciálním vysavačem,“ popsal Skala.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Digitální měna od Facebooku ztrácí podporu. Finančníci se bojí regulace

Projekt virtuální měny Libra, který chce v příštím roce spustit společnost Facebook, se ocitá pod stále větším tlakem. Řada regulátorů si na něj chce posvítit kvůli pošramocené pověsti sociální sítě z posledních let, zejména co se týče nakládání s osobními daty. Toho se však obávají někteří investoři a dávají od projektu ruce pryč.

Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů posuzuje rizika zavedení nové...

Někteří z dřívějších podporovatelů Libry zvažují zpřetrhání svých vazeb s digitální měnou, píše deník Financial Times. Finanční projekt největší sociální sítě ze začátku podpořilo 28 firem, které dohromady vytvořily asociaci, jež má novou měnu spravovat.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš lidé z kanceláří, manuálně pracující pak přecházejí téměř každou nemoc. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, který vznikl na vzorku pěti stovek lidí v dubnu letošního roku v souvislosti se zrušením karenční doby.

ilustrační snímek

Od července je třídenní marodění zdarma pasé a lidé už od prvního dne nemoci dostanou 60 procent svojí mzdy. Podle odborářů byla karenční doba nespravedlivá, brala lidem peníze a nutila je nemoci přecházet.

A čísla nejnovějšího výzkumu ukazují, že to tak možná opravdu je. 35 procent lidí oslovených výzkumníky totiž uvedlo, že přechází prakticky všechny nemoci, protože si to nemohou z finančních důvodů dovolit.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou zmapovat, co návštěva nejvyšší hory Česka v těchto dnech obnáší.

Hlavní parkoviště pod bobovou dráhou je beznadějně zaplněné, provoz aut v centru města řídí pracovníci ve žlutých vestách. Po silnici směřující k lanové dráze se místo aut promenádují skupinky turistů. U lanovky však většině z nich spadne úsměv. Od pokladny vede několik set metrů dlouhá fronta.

„Stojíme tady přes dvě hodiny a skoro jsme se neposunuli. Příště musíme vyrazit dřív,“ říká Jana Lýková, jež vyrazila se dvěma vnučkami. „Už nás to nebaví, těšíme se, až pojedeme nahoru,“ shodují se holky.

Petr Janík s rodinou čekání vzdává. „To bychom tady čekali celý den. Pojedeme někam jinam, tady je na nás moc lidí. Zkusíme to jindy,“ podotýká a ukazuje směrem k pokladnám.

„Místo výletu bychom si užili stání ve frontě. To ani náhodou,“ kroutí hlavou nad zástupem lidí.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z nabídky amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy koupí Grónsko, které je autonomním územím Dánska.

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

„Grónský premiér Kim Kielsen projevil zájem o koupi USA,“ zesměšňuje Trumpa zadní stránka Politiken, která se tradičně věnuje satiře. „Leif Šťastný objevil Ameriku a jeho otec Eric Červený Grónsko a usadil se tam. Proto je pro nás přirozené získat zpět Spojené státy,“ zní fiktivní citát Kielsena v Politiken. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ruská ambasáda žádá vyčištění počmáraného Koněva, přesun sochy odmítla

Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6 a požaduje jeho uvedení do původního stavu. Zároveň odmítá postup radnice Prahy 6, která se už o pomník nechce starat a jeho očištění podmínila přestěhováním díla do zahrady ambasády.

Pomník Koněva v Praze 6 opět terčem vandalismu. (22. 8. 2019)

Pomník maršála Koněva se stal terčem vandala v noci na čtvrtek. Někdo ho polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) tehdy řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dražší ropa, auta i sója. Čína trestá americké firmy novými cly

Obchodní válka Číny s USA nebere konce. Čína v pátek uvalila nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě 75 miliard dolarů, tedy 1,75 bilionu korun. Sazbou 5 až 10 procent postihnou zemědělské produkty, ropu, malá letadla nebo automobily.

Ilustrační snímek

Nová cla jsou reakcí na americká cla, která prezident Donald Trump oznámil na počátku srpna, a jsou dalším vystupňováním zdlouhavého obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa, napsala agentura Reuters.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zemřel americký miliardář David Koch, byl 11. nejbohatším mužem světa

Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k významným dárcům Republikánské strany a dalších konzervativních organizací. V žebříčku nejbohatších lidí světa, který letos zveřejnil časopis Forbes, se David Koch spolu se svým bratrem umístil na 11. příčce.

Ameerický miliardář David Koch na shromáždění na konferenci AFP ve Washingtonu....

„S těžkým srdcem vás musím informovat o Davidově smrti,“ uvedl starší bratr zesnulého newyorského průmyslníka Charles.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř kouřit, opilý muž vytáhl legálně drženou pistoli a začal kolem sebe střílet. Vše natočila bezpečnostní kamera.

Událost se stala ve středu v noci. Alkoholem posilněný třiačtyřicetiletý muž se nejprve nepohodl s barmanem, po němž chvíli nato několikrát vystřelil.

„Poté ještě několikrát vystřelil směrem na vstupní dveře a bezpečnostní kameru. Po celou dobu incidentu také ohrožoval střelnou zbraní dva noční návštěvníky baru, kteří s ním seděli u jednoho stolu a které nechtěl z místnosti nechat odejít,“ popsal krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Všichni muži, které muž ohrožoval, však zachovali chladnou hlavu a rozhodli se útočníka neprovokovat. Dobře ho znali a také byli všichni pod vlivem alkoholu.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.