MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Posílání peněz se zjednoduší. Napřesrok půjde nahradit číslo účtu telefonem

ilustrační snímek

Banky pokročily v přípravě služby, jež lidem zrychlí převod peněz mezi účty. Proběhne stejně jednoduše jako odeslání zprávy člověku z adresáře telefonu. Místo čísla bankovního účtu bude stačit číslo mobilního telefonu příjemce.

„Považujeme to za revoluci v placení, další vývojový krok v platebním styku. Nejde o samotný fakt placení na telefonní číslo místo bankovního čísla účtu. To je pouze technický prostředek pro úplně nový rozměr placení,“ říká manažer platebních produktů v Komerční bance Ivan Richter, který zároveň vede příslušnou pracovní skupinu v České bankovní asociaci.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Odsouzení Chauvina schvaluje velká většina Američanů. Souhlasí i republikáni

Většina Američanů souhlasí s verdiktem poroty, která v úterý uznala Dereka Chauvina vinným ve všech bodech obzaloby v případu loňské smrti George Floyda. V sondáži agentury Ipsos pro deník USA Today se s verdiktem ztotožnilo 71 procent dotázaných.

Demonstranti pochodují v den zahajovacích prohlášení v procesu s bývalým...

Odsouzení Chauvina nicméně schvalovala i většina voličů Republikánské strany dotázaných v hodinách po ohlášení rozsudku. Konkrétně uznání jeho viny označilo za správné 55 procent z nich. Mezi demokraty zaujalo stejný postoj zaujalo 85 procent účastníků průzkumu, úterní verdikt podpořilo také 71 procent politicky „nezávislých“ respondentů.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vláda bude jednat o otevírání obchodů, služeb i návratu více dětí do škol

Kabinet Andreje Babiše bude na mimořádném jednání projednávat plán rozvolňování opatření proti šíření nemoci covid-19. Počítá s tím, že by obchody a služby měly otevřít 3. května, kdy by se do škol také mohli vrátit žáci druhého stupně základních škol. Vše přitom závisí na tom, zda klesne počet nakažených pod 100 na 100 tisíc obyvatel.

Premiér Andrej Babiš jmenuje Petra Arenbergera novým ministrem zdravotnictví ...

Jak počet nakažených s covid-19, tak hospitalizovaných postupně klesá. Vláda bude ve čtvrtek řešit, zda třeba kadeřnictví bude moci mít otevřeno jen pro zákazníky s negativním antigenním testem.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Vesmírný rover Perseverance poprvé vyrobil na Marsu kyslík, uvedla agentura AFP. Průzkumníkovi se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

Technik ukazuje zařízení, kterým robot Perseverance poprvé vyrobil na Marsu...

K výrobě kyslíku robotický průzkumník použil zařízení MOXIE, které vyvinul Massachusettský technický institut (MIT). K rozštěpení oxidu uhličitého je zapotřebí dosáhnout velmi vysokých teplot.

Při první zkoušce, která se uskutečnila v úterý, se zařízení podařilo vyrobit pět gramů kyslíku, což by stačilo na deset minut dýchání astronautovi při běžné aktivitě.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Do Negevské pouště dopadla raketa. Podle Izraele mířila na jaderné středisko

Sirény varující před leteckým či raketovým útok se během čtvrtečního rána rozezněly po okolí izraelského jaderného střediska Dimona. Podle tamní armády dopadla do Negevské pouště raketa ze Sýrie, která ale nemířila na jaderné pracoviště, informaci přinesla agentura AP.

ilustrační snímek

„Nebyl tu úmysl zasáhnout jaderný reaktor v Dimoně,“ uvedl armádní mluvčí Hidaie Zilberman, kterého cituje server Times of Israel a podle nějž se jednalo o protivzdušnou raketu. 

Izraelské letectvo udeřilo na protivzdušný systém a další cíle v Sýrii. Podle agentury AP se jedná o nejzávažnější střet mezi Izraelem a Sýrií v posledních letech.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nechceme reality show Netflixu, protestovali lidé v australském letovisku

Nechceme tu vaši reality show, vzkazují tisíce obyvatel australského letoviska Byron Bay streamovací společnosti Netflix. Show se má odehrávat právě v této lokalitě. Podle místních by pořad mohl poškodit pověst města.

Lidé protestují proti plánované reality show Netflixu na plážích australského...

Byron Bay je díky svým krásným plážím, vlnám vhodným k surfování a uvolněnému životnímu stylu přitahuje každoročně množství turistů, včetně hollywoodských hvězd a influencerů. Právě ti mají v reality show hrát hlavní roli, píše agentura AP.

„Všeobecně uznávanou pravdou je, že influencer s velkým počtem sledujících touží mít na pozadí (svých videí) pláž. A není lepší pozadí, či magnet pro influencery, než je Byron Bay - dokonalá scéna příštího pořadu společnosti Netflix,“ uvedla minulý měsíc streamovací služba.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Poslanci budou řešit výroční zprávy a hospodaření České televize

Politici budou ve čtvrtek ve Sněmovně řešit hlavně Českou televizi. Budou projednávat starší výroční zprávy o činnosti a o hospodaření veřejnoprávní ČT za roky 2018 a 2019. Za normálních okolností by to měla být spíše nuda, ale někteří politici svými výroky televizi „ostřelují“, což ještě umocňuje to, že začátkem října jsou volby do Sněmovny.

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Například šéf SPD Tomio Okamura si nedávno ve Sněmovně stěžoval na to, že nebyl do Otázek Václava Moravce, hlavního diskusního pořadu České televize, pozván za posledních šest let ani jednou a že větší prostor v televizi dostávají strany TOP 09 a hnutí STAN, které přitom měly výrazně horší výsledek v posledních volbách do Sněmovny.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Teploty před víkendem opět spadnou, bude ale méně pršet

I nadále budou v Česku pokračovat slunečné dny. Teploty ale s přicházejícím víkendem začnou klesat. Meteorologové na zbytek týdne hlásí maximální denní teploty okolo 13 stupňů Celsia, v noci pak rtuť teploměru klesne pod nulu.

ilustrační snímek

„Během středy se maximální teploty pohybovaly okolo 16 °C, místy rtuť teploměru vystoupila až na 19 °C,“ okomentovala středeční počasí meteoroložka Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Od kamen chytla podlaha, pak plameny pohltily celou saunu

K hořící sauně vyjížděli ve středu ráno semilští hasiči. V době příjezdu už plameny šlehaly z oken a dveří. Podle vyšetřovatele se podlaha dřevěné sauny vznítila od kamen.

Plameny zcela pohltily saunu v Semilech.

Sauna začala hořet ve středu před devátou hodinou ránou v Semilech-Podmoklicích. „Přivolaní hasiči nasadili dva vysokotlaké vodní proudy,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Jakub Sucharda. 

Požár se hasičům po chvíli podařilo lokalizovat. Následně dohledali skrytá ohniska, která dohasili. I tak ale na sauně, kterou plameny zcela pohltily, vznikla škoda ve výši 50 tisíc korun.

Vyšetřovatel nakonec určil jako příčinu požáru vznícení podlahy od kamen.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V středu přibylo 2942 covid pozitivních, rozvolnění přijde 3. května

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 2 942 případů nákazy koronavirem. Oproti minulému týdnu je to pokles o 768 pozitivních případů. Jedná se o nejmenší přírůstek ve všední den od 30. září.

ilustrační snímek

Podle nejnovějších informací na webu ministerstva zdravotnictví bylo celkem naočkováno 2 647 527 dávek vakcín, během středy bylo naočkováno přes 58 tisíc lidí, což je nejméně ve všední den za téměř dva týdny, skoro o pětinu méně než před týdnem. Obě dávky má již přes 908 tisíc lidí. Alespoň jednu dávku vakcíny má celkem 1 739 419 lidí. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Z hráze na Orlickoústecku někdo odnesl fošny, vypustil tím celý rybník

Z rybníku v Sopotnici na Orlickoústecku náhle zmizela všechna voda. Ukázalo se, že ji někdo vypustil. Přestože je vyčíslená škoda zanedbatelná, pachatele hledá policie.

Kdo v Sopotnici vypustil rybník, policisté zatím nevědí.

„Oznámení jsme přijali v pondělí, k činu mělo dojít v době od 1. března do 14. dubna letošního roku. Z hráze zmizely dvě fošny, které hladinu vody udržovaly v požadované výšce,“ uvedla k případu policejní mluvčí Eva Maturová.

Protože pachatele policisté zatím nemají, o důvodu jeho činu mohou jen spekulovat. „Buďto šlo o schválnost, hloupou legraci, nebo krádež,“ poznamenala Maturová.

„Škoda je vyčíslena prozatím na pouhou stokorunu, přesto uvítáme jakékoliv informace vedoucí k dopadení pachatele,“ dodala.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Spor o cestu na Modrý sloup jde do finále, verdikt má padnout letos

Ještě letos má padnout verdikt, zda budou moci lidé v Národním parku Šumava v příštích letech procházet mimořádně atraktivním Luzenským údolím. Jedná se o stezku od proslulé hájenky Březník k přechodu Modrý sloup na hranici s Německem.

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

„Chceme mít letos jasno. Chceme vědět, jestli to jde a uděláme to, nebo jestli to není možné a nejede přes to vlak,“ prohlásil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Stezka na Modrý sloup je pomyslný Svatý grál v letitých sporech o ochranu přírody a existenci divočiny v národním parku.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

České ultimátum běží, Kreml předvolá Pivoňku na „konkrétní“ rozhovor

Rusko by se mělo do 12:00 vyjádřit k českému požadavku, aby přijalo zpátky vyhoštěné pracovníky ambasády v Moskvě. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek ráno sdělila, že její resort předvolává českého velvyslance Vítězslava Pivoňku a povede s ním „konkrétní rozhovor“ o možných dalších krocích.

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí (13. března 2018)

Nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve středu avizoval, že pokud Rusko svůj reciproční krok na odvolání 18 zaměstnanců velvyslanectví v Praze označených za příslušníky ruských tajných služeb nezruší, ve čtvrtek odpoledne rozhodne o další odvetě. Tou má být snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Praha 1 ustoupila tlaku magistrátu a veřejnosti. Vzrostlý javor nepokácí

Městská část Praha 1 vyšla vstříc požadavkům veřejnosti a magistrátu hlavního města a vzrostlý javor na Anenském trojúhelníku nepokácí. Plánovaný projekt revitalizace lokality s propojením k řece upraví a přidá další zeleň. Čapadlo, které vytváří průchod pod Smetanovým nábřežím na pravý břeh Vltavy, bude plně zpřístupněno, až javor dožije.

Protestní shromáždění u Smetanova nábřeží proti kácení javoru stříbrného. Na...

„Praha 1 se po diskusi s občany a odborníky rozhodla upravit projekt revitalizace Anenského trojúhelníku. V místě tak zůstane stát javor, který měl být podle původní schválené verze projektu skácen a nahrazen novým vzrostlým stromem. Javor bude dendrologicky ošetřen a zabezpečen,“ sdělil iDNES.cz ve středu večer mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V kauze chlapce v kómatu státní zástupce obžaloval zdravotníky a nemocnici

Čtyři roky starý případ rutinní operace mandlí Adama Vyčítala, který v Pardubické nemocnici po masivním krvácení upadl do bdělého kómatu, míří k soudu. Státní zástupce podal k soudu obžalobu na tři zdravotníky a Pardubickou nemocnici.

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

O podání obžaloby informoval státní zástupce Lukáš Hrubý.

„Dvě fyzické osoby byly obžalovány pro skutek kvalifikovaný jako přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jedna fyzická osoba byla obžalována pro skutek kvalifikovaný jako přečin neposkytnutí pomoci,“ uvedl Hrubý.

Podle něj se pochybení týkají reakce, respektive postupu zdravotnického personálu. Návrh na podání obžaloby podala policie na začátku tohoto roku.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

NATO projedná Vrbětice. Česko předloží spojencům podrobnosti a žádá podporu

Severoatlantická aliance dopoledne projedná případ výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého české tajné služby viní agentury ruské vojenské rozvědky GRU. Česko žádá spojence o podporu vůči Rusku a dnes jim proto předloží podrobnosti kauzy.

ilustrační snímek

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský informoval o kauze své kolegy na zasedání Severoatlantické rady už v úterý. Podrobněji se ale budou věnovat případu velvyslanci třicítky až nyní.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Maďarsko zruší sporný zákon o nevládních organizacích, vyhne se pokutě

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který loni Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén předložil v parlamentu ve středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarský premiér Viktor Orbán (1. dubna 2021)

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. 

Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou „organizacemi podporovanými ze zahraničí“.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Česko může z EU získat miliardy na následky covidu, Babiš představí plán

V rámci dotačního titulu REACT-EU Evropské unie může Česko získat miliardy jako pomoc po pandemii nemoci covid-19. Jaké jsou možnosti pro podávání žádostí představí společně s premiérem ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Dotační titul je zaměřený na pomoc při zotavení z krize, která ve světě nastala po šíření nového koronaviru. Podpora z REACT-EU je určená na oblast zdravotnictví, integrovaného záchranného systému a sociální infrastruktury.

Česko v souvislosti s koronavirem vypsalo řadu dotačních a kompenzačních bonusů například pro oblast kultury, sportu nebo pro OSVČ. Finanční správa vyplatila podnikatelům a drobným živnostníkům kompenzační bonusy za více než sedm miliard. Žádosti začala zpracovávat a vyplácet od 16. listopadu loňského roku a vyřídila jich už již víc než 770 tisíc.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Duka píše Zemanovi, že Česko musí být hrdé, aby dokázalo chránit suverenitu

Kardinál Dominik Duka napsal prezidentovi Miloši Zemanovi v souvislosti s výbuchem ve Vrběticemi, kvůli kterému Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů. Jestli chce být Česká republika svobodným státem, musí být podle Duky hrdá, aby dokázala chránit svou suverenitu.

Mše k 700. výročí narození Karla IV. v katedrále sv. Víta. Na snímku je...

Česko dalo Rusku ultimátum do čtvrtečního poledne, že vyhostí i další, když se nebudou moci do Moskvy vrátit vypovězení čeští diplomaté. Reakce Kremlu byla taková, že si nenechá diktovat.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

S Ruskem nejsme ve studené válce. Podporu spojenců máme, řekl Kulhánek

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek zdůraznil, že Česko s Ruskem není ve studené válce. „Je to diplomatická roztržka,“ řekl Kulhánek v rozhovoru pro CNN Prima News. O možném zapojený ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích se dozvěděl prý minulý týden, kdy dostal nabídku stát se ministrem. V celém rozsahu byl o kauze informován v pátek.

Jakub Kulhánek ministr zahraničí za ČSSD na tiskové konferenci. (21. dubna 2021)

Česko vyzvalo Rusko, aby umožnilo do čtvrtečních 12:00 návrat českých diplomatů do Moskvy. Pokud se tak nestane, srovná Česko počty diplomatů. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek to oznámil po schůzce s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Airbnb zavádí podporu na telefonu. Má pomoci vyřešit rušení nočního klidu

Přestože krátkodobých pronájmů v poslední době kvůli koronaviru ubylo, sousedé, kteří narazí na jakékoli potíže s obyvateli pronajatých nemovitostí, budou moci nově využít telefonní linku, kterou v České republice zavádí společnost Airbnb. Nepřetržitě každý den se budou moci spojit s proškoleným pracovníkem a nahlásit mu porušení nočního klidu, hlučný večírek či jiné nepřístojnosti páchané v sousedním bytě.

ilustrační snímek

Společnost Airbnb si klade za cíl zodpovědně řešit problémy typu nadměrného hluku, nepovolených párty nebo jiných opakujících se nebo dlouhodobých potíží v souvislosti s užíváním bytů nabízených přes jejich službu. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nájemní bydlení nepřestává zlevňovat, ve velkých městech i o tisícovky

Průměrné nájmy v největších městech zatím nepřestávají klesat. V Praze, Brně a Ostravě zlevnila za poslední rok většina bytových dispozic, vyplývá z dat společnosti UlovDomov, která ceny nájemného dlouhodobě sleduje. Nabídka volných bytů na trhu zůstává široká.

ilustrační snímek

Podle lidí z branže se pokles nájmů v největších městech zastaví, až se vypořádáme s pandemií. To se Česku během prvních tří měsíců letošního roku nepodařilo a cenový vývoj tomu odpovídá. V největších městech, kde je soustředěna většina tuzemských nájemních bytů, pokračuje zlevňování.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

RECENZE: Cyklus pojede Českem nejen za sportem, spíše za reklamou

Před časem společně putovali Alpami nejen za sněhem, od čtvrtka se olympijská medailistka ve snowboardcrossu Eva Samková a mnohonásobný mistr světa ve skicrossu Tomáš Kraus vydávají na programu ČT2 pro změnu Českem nejen za sportem.

Z cyklu Českem nejen za sportem

Zmnožují tak současnou žeň dokumentů jak vlastivědných, tak sportovních, aniž by k žánru přidali cokoli neobvyklého nebo vyloženě osobního. Osm epizod je rozděleno podle jednotlivých krajů od Karlovarska po Plzeňsko.

Jejich úvod vždy školometsky shrne, kde region leží, kolik má obyvatel a jaké přírodní krásy, načež dvojice průvodců osedlá koně, plavidla, kola, koloběžky nebo skejty a vyrazí na poznávací jízdu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Utekli před totalitou. Studenti z Běloruska našli azyl na univerzitě

Propustili je ze školy, hrozilo jim vězení. Skupince běloruských studentů se za pomoci Technické univerzity v Liberci i Ministerstva zahraničních věcí České republiky podařilo uniknout z totalitní země.

Běloruské studentky našly azyl před totalitním režimem na Technické univerzitě.

Vězení, bití, vyhazovy ze školy, zastrašování. Represe, které kvůli protivládním protestům rozpoutal běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, dopadly tvrdě i na tamní studenty.

Šestnáct z nich našlo v uplynulých měsících útočiště na Technické univerzitě v Liberci (TUL), která jim nabídla pomoc. Útěk z totalitního režimu probíhal v největším utajení.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Rusko musí za Vrbětice pykat, překročilo hranice, prohlašuje diplomacie USA

Rusko by mělo zaplatit za útok na muniční sklad ve Vrběticích, překročilo hranice, řekl podle serveru EUobserver mluvčí americké diplomacie.

Hlavní vjezd do areálu muničního skladu ve Vrběticích (duben 2021).

„Spojené státy a naši partneři musí hájit naše národní zájmy a nechat Rusko zaplatit za jeho akce, které překračují veškeré hranice respektované odpovědnými národy,“ prohlásil mluvčí.

Podle EUobserveru dodal, že nové informace o výbuchu ve Vrběticích jsou velmi znepokojivé a spojenci by měli vyslat „jasnou zprávu, že k nebezpečným činům Ruska přijmou odpovídající reakci“.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Udržitelnost je v módě. Značka Zalando spustila svůj online second hand

Internetový obchod s módou Zalando spustil ve čtvrtek na svém webu novou kategorii. Zákazníci mohou v sekci Pre-owned prodat kousky, které už je nemají v plánu nosit, zároveň zde mohou koupit již používané oblečení. Značka chce jít tímto krokem naproti udržitelnosti. Německý e-shop ale není jediný, který se vydal touto cestou. Na životní prostředí myslí stále více prodejců.

ilustrační snímek
Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V tisíc let starém hrobě objeveném při hloubení bazénu ležel teenager

V hrobě, který minulý týden náhodou objevil obyvatel Kralic na Hané při kopání jámy pro bazén v zahradě, ležel podle archeologů dospívající mladík. Odborníci nepochybují, že nález je součástí většího pohřebiště na Prostějovsku.

Odkrytý hrob pravděpodobně z 11. až počátku 12. století, na který při hloubení...

Lidské kosti objevil čtyřicetiletý muž na své zahradě v kralické Tyršově ulici minulý týden ve středu. Zavolal proto policii, která se následně obrátila na archeology.

Odborníci se pak dva dny věnovali záchrannému výzkumu, při kterém celý hrob odkryli, zadokumentovali a vyzvedli.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Auta se při předjíždění střetla bokem, jedno spadlo do třímetrového koryta

S autem v potoce skončila ve středu odpoledne řidička nedaleko Horního Slavkova na Sokolovsku. Srazila se totiž s dalším autem, které řídil opilý a zdrogovaný muž. Zraněnou ženu museli z havarovaného vozu vyprostit hasiči, její auto pak vytáhl z koryta jeřáb.

Při dopravní nehodě mezi Loktem a Horním Slavkovem na Sokolovsku sjelo jedno z...

Na samotné nehodě měli patrně podíl viny oba šoféři. Čtyřicetiletý řidič BMW, který jel ve směru od Lokte do Horního Slavkova, začal škodovku osmačtyřicetileté ženy předjíždět před zatáčkou přes plnou čáru. Řidička zase podle policie zřejmě nejela řádně při pravém okraji silnice, ale zkrátila si levotočivou zatáčku najetím do protisměru. Obě auta se tak bočně srazila.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nadbytečný krok? Bartoš a Hamáček se přou o výzvu Rusku k ústupu

Ve veřejném politickém prostoru se rozhořel spor o to, zda byla česká výzva Rusku, aby zrušilo svůj reciproční krok v odvolávání diplomatů a dalších pracovníků ambasády v Moskvě, nadbytečná. Tak ji aspoň označil aspirant na budoucího premiéra a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ivan Bartoš (vlevo) a Jan Hamáček.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček následně Bartoše zkritizoval. „Kandidát na premiéra ukazuje, jak je nepřipraven na výkon tak odpovědné funkce,“ napsal na Twitter. „Nic neodkládáme, jen jsme dali Ruské federaci šanci věc vyřešit,“ doplnil s tím, že nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek jasně řekl, co bude následovat ve čtvrtek po dvanácté hodině.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ruskou ambasádu střeží hlídky. Odpověď na aktuální situaci, řekl mluvčí

V noci na čtvrtek policie obsadila okolí ruského velvyslanectví v Praze. Na místo dorazily monitorovací vozy a několik aut s těžkooděnci. Podle mluvčí pražských policistů tak ozbrojené složky reagují na aktuální situaci. Podrobnosti sdělit odmítla.

Situace před Ruskou ambasádou v Praze. Ambasádu hlídají policisté a na v areálu...

Podle informací serveru Novinky.cz se v noci na čtvrtek u ambasády objevily dva monitorovací vozy, dvě auta se dvěma družstvy speciální pořádkové jednotky a několik osobních policejních vozů. Okolí střeží také policisté z ochranné služby.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Iráčan z Prahy odletěl bojovat za Islámský stát, dostal 15 let vězení

Městský soud v Praze rozhodl v kauze Iráčana Jusúfa Al Samarraieho žijícího v Čechách, který se podle obžaloby stal bojovníkem teroristické organizace Islámský stát. Za zločin teroristického útoku a účast na teroristické skupině si má odsedět 15 let ve vězení. Nepravomocný rozsudek padl v nepřítomnosti obžalovaného, který je stíhaný jako uprchlý.

ilustrační snímek

„Úmysl obžalovaného zúčastnit se bojů Islámského byl prokázán provedenými důkazy, výslechy jeho otce, bývalé družky a přehranými videozáznamy. Za zásadní důkaz považujeme elektronickou komunikaci otce se synem,“ zdůvodnila dnešní verdikt předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by iDnes.cz iDnes.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.