MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky brněnské firmě S.A.B. Aerospace, která pro raketu vyvinula speciální druh nosiče zvaný dispenser.

Pod tímto názvem se skrývá vrchní část rakety, která zajišťuje vypouštění satelitů. „Současný trend směřuje k tomu, že se poskládá několik menších družic dohromady a udělá se start rakety jen pro ně,“ vysvětlil provozní ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

Jenže zároveň každé kilo navíc se při letu do vesmíru počítá. Firma proto pracovala na tom, aby vyvinula přístroj, který umožní vyslat co nejvíce malých družic najednou, což sníží i cenu za vynesení na oběžnou dráhu. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma měli sexuální styk, mu z bytu vynesl bývalý partner ženy věci za několik tisíc.

ilustrační snímek

Náhodnou známost z baru si šestapadesátiletý muž vzal sebou domů. Jenže netušil, že se za nimi vydal ještě někdo další. Po vypití pár skleniček alkoholu měl nově seznámený pár sexuální styk, majitel bytu poté usnul.

Jenže v té době se už v koupelně ukrýval bývalý partner ženy, kterého dotyčná v nestřežené chvíli pustila dovnitř. „Tam čekal na další pokyny podezřelé. Ta mu později předala dvě tašky s věcmi poškozeného, které z místa odnesl,“ vysvětlila policejní mluvčí Gabriela Pokorná. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský musel Rathovi omluvit za několik výroků z roku 2015, které se týkaly okolností udělení plné moci k právnímu zastupování. Justice však nepřiznala bývalému středočeskému hejtmanovi za ČSSD právo na odškodnění 100 000 korun.

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Rath letos neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Pacovský v roce 2015 za nejasných okolností přijal plnou moc k zastupování Ratha, v zápětí ji ale vypověděl. Advokát je strýcem soudce Roberta Pacovského, který rozhodoval v kauze, v níž byl Rath odsouzen k sedmi letům vězení.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ukradli jí auto. S navigací si pohotová blondýnka vystopovala zlodějku sama

Netrpělivost se někdy vyplácí, zjistila Američanka, které na čerpací stanici ukradli auto, s nímž přišla i o peněženku s platební kartou a o mobilní telefon. Událost policii sice nahlásila, ale pak se pohotově vydala po zlodějových stopách sama. Odvážné blondýnce k dopadení pachatelky stačily pouhé dva dny.

ilustrační snímek

Danielle Renová ze státu Missouri raději nic neponechala náhodě. „Stačilo“ jí sledovat finanční transakce, kterých se pachatelka s její bankovní kartou dopouštěla, aby zjistila, adresu, kde se nachází. A také s pomocí satelitní navigace telefon, aby v reálném čase sledovala její polohu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Křetínský chce upevnit vládu nad Le Monde a převzít podíl dalšího akcionáře

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný francouzský deník. Informovala o tom agentura AFP. Křetínský koupil významný podíl Le Monde už loni na podzim.

Daniel Křetínský.

Český miliardář tehdy koupil 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde francouzského bankéře Pigasse. Ten si ponechal zbylých 51 procent. Holding má významný podíl na vlastnictví francouzského deníku Le Monde.

List Libération na podzim uvedl, že původně jej chtěl Pigasse Křetínskému prodat celý, bankéř však tuto informaci popřel. Křetínský proto nyní posiluje svou pozici v Le Monde jiným způsobem.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Sinicím, což jsou bakterie vytvářející škodlivé látky, se daří ve vedrech. Blížící se teplý víkend tak může podpořit jejich další šíření.

ilustrační snímek

Kvůli zvýšení výskytu sinic už například není ke koupání vhodná voda v Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji. V ostatních sledovaných přírodních a umělých koupalištích v kraji je voda v pořádku. Podle ekologa Jiřího Klicpery přibývá sinic i v písníku Mělice na Pardubicku. Koupání v něm tak ekolog nedoporučuje. Ostatní sledovaná přírodní koupaliště v regionu mají ale podle hygieniků vodu vhodnou ke koupání.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich asi 150 atomových bomb NATO. Naštěstí už to stejně všichni dávno věděli. Ale i tak: za studené války by se kvůli tomu skoro zavíralo.

Americké jaderné zbraně v Evropě

Občas se však takový zpravodajský kiks stane, a tak Evropa a Rusové konečně spolehlivě vědí, kde jsou americké jaderné zbraně, které mají sloužit v případě nejvyšší nouze na obranu NATO.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

A taky to mají potvrzeno čtyři evropské země, kde jsou ty atomovky skladovány. Belgie, Itálie, Německo a Nizozemsko to tušily na 200 procent, ale obvykle se o tom mluvilo s relativizujícím slůvkem údajně. Vojáci totiž neradi ukazují karty.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,2 průměrných ročních platů. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. Ta porovnává údaje ze dvanácti evropských zemí z loňského roku. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci.

ilustrační snímek

V Portugalsku stačí na pořízení průměrného nového bytu o rozloze 70 metrů čtverečních 3,8 ročních platů. V Belgii jsou to čtyři průměrné roční platy a v Norsku pět. Naopak za Českem následují Lotyšsko (10,1 ročních platů), Velká Británie (9,4) a Chorvatsko (7,9). 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně více práce. Česká pošta hlásí rekord u Pohlednice Online. Elektronických pohledů jsme za jeden den poslali téměř devět tisíc, což je oproti loňskému maximu skoro o celou třetinu více.

ilustrační snímek

Narůst je patrný hlavně díky letním táborům a dovoleným. Děti ale píšou domů méně a pera s dopisním papírem střídá klávesnice mobilních telefonů. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Pisatel 50 let starého vzkazu v láhvi byl nalezen, on sám o tom neví

Autora 50 let starého vzkazu v láhvi, který objevili tento týden australský otec a syn na jižním pobřeží Austrálie, se podařilo vystopovat. Angličan Paul Gilmore napsal dopis v roce 1969 jako třináctiletý chlapec, když se plavil se svou rodinou na lodi z Británie do australské emigrace. Gilmore v dopise v láhvi žádal, aby mu případný nálezce vzkazu odepsal.

Dopis v láhvi datovaný z října 1969 byl nalezen na australském pobřeží po...

Gilmoreův dopis našel devítiletý Australan Jyah Elliott na pláži na pobřeží státu Jižní Austrálie, kam se s otcem vydali rybařit. Původně měli podezření, že je vzkaz v láhvi falešný, ale nakonec na něj písemně odpověděli a snažili se vystopovat autora dopisu také prostřednictvím sociálních sítí.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký Atlas. Ačkoli se odsouzení hlásili k teroristické organizaci Islámský stát, ta za vraždy nikdy nepřijala odpovědnost. Ve stejném procesu bylo odsouzeno i dalších 21 lidí.

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Těm v souvislosti s těmito vraždami či za různé trestné činy spojené s terorismem soud vyměřil pětileté až doživotní tresty.

Obžalovaní ve čtvrtek před soudem v marockém městě Salé pronesli závěrečné řeči. Pětadvacetiletý pouliční prodejce Abdassamád Idžúd, který se již dříve k vraždě jedné z žen přiznal a uvedl, že byl mozkem celé akce, požádal před vyřčením rozsudku Boha o odpuštění. „Alláh je jediný Bůh... kéž mi odpustí,“ řekl tribunálu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Paříž vyčistí všechny školy kolem Notre-Dame, obává se otravy olovem

Pařížská radnice nechá důkladně uklidit všechny školy, které stojí v okolí vyhořelé katedrály Notre-Dame. Cílem preventivního opatření je snížit riziko spojené s olovem, které se při požáru památky uvolnilo, informovala agentura AFP. Z těžkého kovu byly vyrobeny části krovu a věže nad chrámovou lodí, které požár katedrály před třemi měsíci zcela zničil.

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

S „důkladným úklidem“ asi desítky škol v okolí katedrály se začne nyní a hotov by měl být do konce července. V dalším kole se budou školy čistit na konci srpna, aby byly připraveny do začátku školního roku v září.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

KOMENTÁŘ: Jak kongresové amazonky Trumpovi pomáhají s drážděním bílého muže

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s kvartetem kongresmanek kvůli jejich původu stávajícímu prezidentovi přitíží. Ale jako v dřívějších volbách i tady se opět zapomíná, že rozhodující boj se vede jinde. O „bílého“ voliče amerického středozápadu.

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

„Bez ohledu na to, zda jeho tweety byly rasistické či nikoli, dostává média do situace, kdy tyto extrémně liberální, socialistické a bláznivé kongresmanky líčí jako tvář Demokratické strany,“ komentoval prezidentovy urážlivé vzkazy na sociální síti politolog a Trumpův častý kritik Terry Sullivan. „Je to možná smutné, ale mazané,“ dodal.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vojenská loď USA u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj

Americká vojenská loď USS Boxer u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Oznámil to ve čtvrtek prezident Donald Trump.

Blesková zpráva

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron.

NEW - U.S. Navy USS Boxer shot down an #Iran drone over the Straits of #Hormuz today, after issuing multiple warnings to retreat. https://t.co/DMbdQ8XYDI

iDnes.cz

iDnes.cz

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba (HZS).

ilustrační snímek

Na šelmu dvojice turistů narazila na turistické stezce při sestupu z hory Holý vrch. Ta se nachází blízko hory Baranec, která se řadí mezi oblíbené cíle návštěvníků Západních Tater.

Přivolaní horští záchranáři českému turistovi poraněný kotník ošetřili. Muž s jejich pomocí sestoupil k terénnímu vozu, kterým ho členové HZS odvezli do údolí, odkud turista pokračoval v další cestě s partnerkou.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala Evropskou unii, aby předešla blokádám humanitárních lodí s migranty. Racketeová je v Itálii vyšetřována kvůli porušení zákazu vplout do italských vod a podezření z napomáhání ilegální migraci.

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

„Jsem opravdu ráda, že jsem mohla detailně vylíčit záchrannou akci, kterou jsme provedli 12. června,“ řekla dnes Racketeová před soudní budovou po své zhruba čtyřhodinové výpovědi. Humanitární loď zachránila padesátku migrantů v červnu u libyjského pobřeží. Provozovatel plavidla, německá nezisková organizace Sea-Watch, tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v pražských ulicích Na Příkopě nebo Pařížská. První zmíněná se dokonce loni zařadila mezi dvacítku nejdražších nákupních ulic na světě. Svou obdobu „Příkopů“ však má i řada jiných měst.

Ulice Na Příkopě.

Obchodníci, kteří by si v ulici Na Příkopě chtěli otevřít prodejnu, musejí počítat s měsíčním nájmem téměř 6 000 korun za metr čtvereční. Oblast je atraktivní zejména kvůli strategické poloze v centru – denně jí projdou tisíce turistů.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze zákona ve výši kolem 700 korun má být totiž ještě vyplacen jednorázový dvousetkorunový příspěvek. Jenže teď se ukazuje, že někteří senioři kvůli přidání o jiné peníze přijdou.

ilustrační snímek

Jako v případě paní Marie z Plzně, které bude kvůli zvýšení důchodu krácen příspěvek na bydlení. Podle svých slov přitom se svým důchodem jen tak tak vyjde.

Důchodcům vzrostou příští rok penze o 900 korun, Sněmovna na to kývla

„To, co nám vláda slibuje dát a paní ministryně Maláčová se kvůli tomu hrdě bije do prsou, tak nám na druhé straně zase vezme,“ přiblížila paní Marie v dopise adresovaném MF DNES.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození. Projekt nového cvičného letounu z dílny Aero Vodochody přešel od vývoje prototypu do fáze testování. Nyní budou technici zkoumat zda konstrukce letounu vydrží všechny úkoly, které se od něj očekávají.

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Nový letoun má nahradit půl století starou původní verzi Albatrosu. Lehký bitevník budou využívat vojenští piloti k výcviku.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zaražené větry pro spásu lidstva. Skleníkový metan u krav má omezit mikrob

Vědci se opět zaměřili na metan, který produkují krávy při zpracovávání potravy. Po pokusech s mořskou řasou či skořicí přidávanou do krmiva se podívali na mikrobiom v bachoru krav. Přišli na to, že lepší mikrobi vedou k lepšímu zažívání, a tedy k menšímu množství vypouštěného metanu. Navíc pozitivně ovlivňují i produkci mléka.

Stádo krav na farmě nedaleko novozélandského města Invercargill

Jedna kráva denně vyprodukuje přibližně 500 litrů metanu. Podle OSN se tím dobytek ze 14,5 % podílí na emisi skleníkových plynů ve světě. Vědci se tak už dlouhé roky snaží přijít na to, jak by se dalo množství metanu vyprodukovaného dobytkem snížit. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Neslyšící a přesto hasič. Nemohu ale pomáhat, jak bych chtěl, říká mladík

Od dětství chtěl být profesionálním hasičem. Tento sen se Martinu Látalovi nesplnil, od narození je neslyšící. V Kostelci na Hané nastoupil alespoň do dobrovolné jednotky. Zasahoval už při lesních požárech, dopravních nehodách či záplavách na Jesenicku.

Životní touhou Martina Látala je být profesionálním hasičem. Je však neslyšící,...

Narodil se v Prostějově, v nedalekém Kostelci na Hané bydlel jeho otec, který byl od mládí členem místního sboru dobrovolných hasičů. Postupně pak do sboru vstoupila celá rodina.

Mladík si plní sen

Zobrazit fotogalerii

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.