MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Hon na prase či sběr hadů. Při odchytu zvířat strážníci často improvizují

Zlínští strážníci často pomáhají s odchytem hadů.

Je to poněkud bizarní obrázek. Parta uniformovaných mužů pobíhá po frekventované křižovatce v centru města a nahání pašíka. Po chvilce vystrašené zvíře zaženou mimo silnici na částečně oplocený pozemek. Chytí ho a znehybní. Za chvíli už zpacifikované prase cestuje do útulku. Ve voze záchytné služby, kterému se trochu nelichotivě přezdívá „prasečák“.

Celé to zní jako vtipná anekdota, ale přesně taková příhoda se odehrála letos v říjnu v centru Zlína. A pro městské strážníky to není ojedinělá událost. S odchytem, v drtivé většině případů jde o psy, mají skoro každodenní zkušenosti.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Amundsen je pro Nory modla, pohoršil jsem je, říká režisér Sandberg

Za film Kon-Tiki si norský režisér Espen Sandberg vysloužil nominaci na Oscara. V Praze představil životopis Amundsen, který jde do kin 26. prosince.

Z filmu Amundsen

V Norsku snímek Amundsen, který se točil i v Česku, způsobil menší poprask. Divákům se nelíbilo, že režisér haní národního hrdinu. „Já ho však pouze ukazuji v novém světle,“ odmítá kritiku Sandberg, jenž loni režíroval pro studio Disney pátý díl Pirátů z Karibiku s podtitulem Salazarova pomsta.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Unikátní sbírka whisky jde do aukce, odhadní cena je přes 240 milionů korun

Online aukční síň Whiskey Auctioneer vydraží příští rok nejrozsáhlejší privátní kolekci whisky. Ta obsahuje na 3900 lahví a mezi nimi i takové, kterých je na světě všehovšudy dvanáct. Odhadovaná kupní cena sbírky je mezi sedmi až osmi miliony liber (212 až 242 milionů korun). Podle nedávných dražeb whisky se ale cena může vyšplhat mnohem výš.

Sklenice whisky

„Jde o nejrozsáhlejší soukromou sbírku, kterou jsme zatím viděli, z hlediska úplnosti zastoupení skotských lihovarů 20. století,“ vyjádřila se skotská aukční síň Whisky Auctioneer pro BBC.

Kolekce nevyčnívá jen kvůli počtu lahví, ale též kvůli jejich vzácnosti. Mezi ty luxusnější vzorky ve sbírce patří whisky z palíren Macallan, Bowmore nebo Springbank.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V Brně vysekali z ledu Inku na trůnu. Dvoutunová socha bude svítit zlatě

Na Moravské náměstí v Brně od nynějška shlíží ze svého trůnu vládce Inků. Sochu z dvou tun ledového materiálu, která bude nasvícena zlatou barvou, v neděli vytvořili přímo před zraky návštěvníků adventních trhů dva sochaři. Má mimo jiné přilákat na výstavu o starodávné civilizaci.

„Chtěli jsme dostat Inky i na náměstí mezi lidi. Věříme, že je to zaujme, vytvořit ledovou sochu Inky a jeho trůnu je velmi náročné,“ přiblížila pořadatelka Květa Havelková.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Socha podle ní vznikla z dvanácti velkých, hluboko zmražených ledových kvádrů. Ty byly tvořené speciální technologií, takže led je křišťálově průzračný, a sochař ho opracovává různými nástroji, mezi které patří i motorová pila.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V Berlíně chtěl někdo ukrást Heydrichovy ostatky. Neuspěl, tvrdí policie

Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha se zřejmě někdo pokusil odnést ostatky, informoval v neděli německý tisk. Případ vyšetřuje policie, podle které v hrobu všechny ostatky zůstaly. Pachateli za trestný čin hrozí až tři roky vězení.

Reinhard Heydrich - nacistický pohlavár a vládce Čech a Moravy zabitý...

„Otevření hrobu si povšiml jeden ze zaměstnanců hřbitova ráno 12. prosince,“ citoval v neděli deník Bild policejní mluvčí Heidi Vogtovou. Policie vyšetřuje incident, který se stal v noci na čtvrtek, jako trestný čin rušení klidu mrtvých. Za něj v Německu hrozí až tři roky vězení. Případ má na starosti policejní oddělení pro politicky motivované delikty, poznamenal list Der Tagesspiegel.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Evropská unie vděčí za vznik nacistickému veliteli Paříže, tvrdí jeho syn

Nacistický generál Dietrich von Choltitz umožnil rozvoj poválečné evropské integrace, protože nezničil Paříž. Uvedl to jeho syn Timo, který chce prodávat otcovu pozůstalost. Generál nechvalně známý z útoku na Sovětský svaz dožil bez soudu ve své vile.

Generál Dietrich von Choltitz

Von Choltitz se stal 7. srpna 1944 vojenským velitelem okupované Paříže. Nacistický diktátor Adolf Hitler mu nařídil srovnat se zemí významné objekty francouzské metropole, než ji osvobodí spojenci. Generál tak ale neučinil a 25. srpna podepsal kapitulaci. Ve stejný den spojenci Paříž obsadili, před tím v ní už vypuklo povstání. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Hasiče trápí požár chaty v Krkonoších, do terénu nedostanou techniku

Jedna z chat nacházejících se poblíž sjezdovky v Peci pod Sněžkou začala v neděli hořet. Hasiči při zásahu nemohou však využít adekvátní techniku, požár vypukl v nepřístupném terénu. Podařilo se však napojit hadice na systém zasněžování, další prostředky k chatě dováží skútry a rolby. Podle hasičů v objektu nikdo nebyl.

ilustrační snímek

Oheň zachvátil jednu z budov poblíž vleku Javor, žádné další podrobnosti hasiči neuvedli. „Nemáme informace, jestli se jedná o ubytovací zařízení,“ sdělila iDNES.cz mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Asi drží dietu. Britové zesměšňují vánoční strom, který dostali od Norů

Od roku 1947 Britové staví na známém Trafalgarském náměstí v Londýně vánoční strom, který dostávají od Norů. Ten současný si však nezískal přílišnou oblibu. Britové se mu smějí, že je „chudokrevný" a vypadá, jako kdyby držel dietu.

„Smutně“ či „nemocně vypadající“ strom, který je „zklamáním“. Tak respondenti v reportáži britské stanice BBC popisují vánoční strom z Norska. „Zajímalo by nás, co jsme udělali Norsku, že jsme je tak naštvali,“ komentoval mladý muž s příslovečným britským humorem hubeně vyhlížející strom.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Na sociálních sítích jsou reakce ještě ostřejší. „Jaký patetický exemplář“, napsal jeden uživatel, zatímco podle jiných dojem z vánočního stromku je „rozpačitý.“

Podle jednoho komentáře strom „vypadá poněkud pohuble“ a zřejmě „drží dietu.“ Další jej nazývá „nejchudokrevnějším stromem vůbec“.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na Nymbursku narazilo auto do stromu, nejméně jeden cestující zemřel

U obce Netřebice na Nymbursku sjelo v neděli večer auto ze silnice a nabouralo do stromu. Ve voze cestovali tři lidé, podle dopravních informací na webu policie při nehodě nejméně jeden z nich zemřel. Další utrpěli zranění.

ilustrační snímek

Nehoda se stala kolem 19:30. Na místo letěl vrtulník záchranářů, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Kromě hasičů zasahovali i policisté.

Přesný počet zraněných lidí ani vážnost jejich zranění nechtěl Svoboda komentovat. Policie silnici uzavřela, auta odklání v Netřebicích a Činěvsi na objízdnou trasu.

Nehoda na Nymbursku

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Laviny si v Alpách vyžádaly čtyři oběti. Tři v Itálii, jednu v Rakousku

Při pádu lavin v italských Alpách zahynuli v neděli na třech různých místech tři lidé. Další člověk zahynul pod masami sněhu v rakouském Vorarlbersku. Informovaly o tom agentury ANSA a APA.

ilustrační snímek

Jednou z nedělních obětí lavin v Itálii se stal 49letý horský vůdce a člen horské služby Roberto Ferraris. Lavina ho zavalila při skialpinistickém výstupu v oblasti Valtournenche v regionu Valle d’ Aosta ve výšce 2 300 metrů.

Při pěším výletě ve středisku Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku lavina strhla 62letou ženu. Přivolaní záchranáři ji našli za půl hodiny, v té době už ale byla mrtvá.

Ještě živého se naopak podařilo objevit snowboardistu, jehož sníh zasypal v alpském středisku Alagna v regionu Piemont. Muž však později zemřel v nemocnici.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Auto v protisměru způsobilo na dálnici D7 nehodu, jeho řidič zemřel

Dálnici D7 uzavřela v neděli večer na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Zavinil ji řidič jedoucí v protisměru, po střetu s jiným vozem zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici.

ilustrační snímek

Policie obdržela podle policejní mluvčí Michaely Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru.

Stř.Čechy - Dálnice D7 - 12. km směr Slaný: Hromadná DN se smrtelným zraněním řidiče osobního vozu, který jel v protisměru. Na místě složky IZS. Dálnice uzavřena ve směru na Slaný. Odklon dopravy na Exit7 Bouchalka.

„Minutu nato došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel,“ řekla Richterová.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Escobarův sen. Ruskému narkobyznysu vládne Hydra, funguje i v Česku

Více než dva miliony uživatelů a miliardové tržby. Ruská Hydra je dnes jedním z největších darknetových tržišť s drogami. Je zde k dostání hašiš i kokain, ale hlavně nové syntetické drogy, které se v Rusku těší čím dál větší popularitě. Hydra také nejspíš sehrála klíčovou úlohu v první zdokumentované vraždě objednané přes hluboký web.

ilustrační snímek

V říjnu minulého roku šokovala Moskvu vražda policistky Jevgenije Šiškinové. Elitní vyšetřovatelku zastřelil vrah když vycházela ze svého domu. Žena po zásahu do šíje vykrvácela v náručí svého manžela, vrah z místa činu ihned uprchl.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Read the article (5 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Jako ve vězení: malá Ruska žije pět let v nemocnici, rodiče ji nevezmou domů

ilustrační snímek

Od svého narození žije už pět let na prenatální klinice. Nebýt milionů za pobyt v nemocnici, ruské úřady by už dítě dávno odebraly. Je totiž zcela zdravé. Matka ji však nechce odvézt a tvrdí, že její dcera trpí různými onemocněními.

Pětiletá S. se narodila předčasně ve zhruba 25. až 26. týdnu těhotenství v elitní moskevské klinice. Lékaři stabilní dítě a matku propustili domů po zhruba třech měsících. Jenže tam strávila dívenka jen několik dní, když ji vyděšená matka přivezla zpět s tím, že dítě doma na krátkou dobu přestalo dýchat.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Staňte se členem a získejte navíc:

a mnoho další zábavy.

iDnes.cz

iDnes.cz

Exkluzivní dopis Davida Ratha z vězení, chce tam dělat lékaře

David Rath před soudní síní v budově Krajského soudu v Praze (13. 5. 2015)

Teplickou věznici si prý vybral, protože „je na severu Čech nedostatek lékařů“. Říkáte si, že ho neopustil jeho typický humor, ale pak vám dojde, že on to může myslet smrtelně vážně. Nejsledovanější český vězeň současnosti David Rath píše z vězení.

„Chci tu léčit,“ tvrdí. Zkrátka typický David Rath. Preferoval ji i proto, protože chce malovat a v této věznici funguje malířský kroužek. Vadí mu však vězeňský oděv – prý z něj má zdravotní problémy – a zároveň tvrdí, že má opravdu šanci stát se ve vězení lékařem.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Staňte se členem a získejte navíc:

a mnoho další zábavy.

iDnes.cz

iDnes.cz

Ctnostný hejtman Helly. Zachránil Pražské děti, poté ho rozmetal granát

Členové pražského c. a k. 28. pěšího pluku.

Čest Pražských dětí, pěšáků slovutného 28. pluku, zachránil syn lékárníka, hejtman Helly. Bez iniciativy příslušníka pražské rodiny ozdobené rytířským erbem by populární pluk čekal potupný konec. Důstojník se narodil před 145 lety.

Chrabře si v krvavých bojích na hřebenu Monte San Michele na italské frontě v létě 1915 vedli pěšáci pražského c. a k. 28. pěšího pluku. To, že takzvané Pražské děti do první linie nastoupily společně, se stalo zásluhou hejtmana Alexandera von Helly, narozeného v prosinci 1874.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Staňte se členem a získejte navíc:

a mnoho další zábavy.

iDnes.cz

iDnes.cz

Nemaso už i z Česka. Náhražky masa míří na tuzemské výrobní linky

Rostlinné verze masových produktů se pomalu dostávají do tuzemských potravinářských firem. Před několika týdny se s vývojem rostlinného hamburgeru vytasila mladá společnost Mana, podle informací MF­ DNES je plánuje i norská Orkla, pod niž spadá kunovický podnik Hamé.

Hamburger z umělého masa vypadá jako ten normální.

Rostlinné varianty mléčných produktů jsou již běžnou součástí regálů českých prodejen. Boom dokonce trvá už tak dlouho a je natolik silný, že se mlékaři rozčilují nad zneužíváním názvosloví a tím, že jsou jejich produkty v obchodech příliš blízko sebe.

Read the article (3 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Dálničních policistů bude dvojnásobek. Zvýší se tresty pro rychlé řidiče

ilustrační snímek

Zřetelně označená policejní auta mají zklidnit tuzemské dálnice. Plán zatím naráží na nedostatek lidí. Viditelná přítomnost dopravních policistů dokázala začátkem prosince zásadním způsobem zklidnit problémy na hraničních přechodech při spuštění satelitního mýtného systému.

Komplikace a kolony nákladních vozidel však nakonec byly minimální. Podle mluvčího společnosti CzechToll Miroslava Beneše byl vidět zásadní rozdíl v disciplíně řidičů a následné tvorbě nebezpečných situací a kolon ve chvíli, kdy provoz řídili policisté, a naopak ve chvílích, kdy hlídky musely problémové lokality přechodně opustit.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.