MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Laik by neměl poznat, že je socha zrestaurovaná, říká Jakub Ďoubal

Restaurátor Jakub Ďoubal

Pracoval jako restaurátor na Karlově mostě v Praze, na chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře či na vile Tugendhat v Brně. Ač původně začínal na „papíru“, zaměřil se v průběhu studia na kámen a v současnosti restaurování sochařských děl vyučuje na Univerzitě Pardubice. Jak vypadá špičková práce restaurátora? „Ideálně nepoznáte, že socha prošla restaurováním,“ říká.

Jste restaurátor a jmenujete se Ďoubal…Občas to někomu přijde zábavné, já už to neřeším. Také se už roky snažím najít vhodnou reakci na to, když se zmíním, že jsem z Kutné Hory, a dotyčný automaticky vykřikne: „Aaaaa, koudelníkův syn“. Jinak na škole v oboru restaurování nástěnné malby máme i kolegyni Škrabalovou, ta si určitě taky užije.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Zbrojní průkaz zřejmě zůstane na deset let, po pěti letech má být přezkum

Lidem, kteří mají zbrojní průkaz, zůstane zřejmě na deset let a jeho platnost se jim nezkrátí na polovinu. Po pěti letech by ale měl následovat zdravotní přezkum. Poslanci výboru pro bezpečnost podpořili novelu zákona o střelných zbraních a novelu zákona o nakládání se zbraněmi. Sněmovna jako celek by ji měla projednávat příští týden ve středu.

ilustrační snímek

Poslanci se zabývali dvěma návrhy, které se týkají držení zbraní, poslaneckým a vládním, který reaguje na nutnost začlenit do českého práva směrnici Evropské unie. Bez jejího začlenění do českého práva by Česku hrozily sankce.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Odvážná strategie přestává fungovat, Švédsko zvažuje zpřísnění opatření

Ve Švédsku, které v posledních týdnech hlásilo nízký počet nových případů koronaviru, se začíná situace opět zhoršovat. V metropoli Stockholmu by proto mohla být zavedena přísnější opatření, připustil epidemiolog a jeden z architektů dosavadní benevolentní strategie země v boji proti nemoci covid-19 Anders Tegnell.

Švédové se v ulicích Stockholmu baví v barech a restauracích. (19. září 2020)

V létě se šíření infekce ve Švédsku výrazně zpomalilo a začátkem září přibývala v zemi, jenž má deset milionů obyvatel, jen asi stovka případů denně. Za poslední týden ale Švédsko zaznamenalo téměř 2 200 nových infekcí.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Začíná topná sezóna. Po chladném víkendu teplárny začnou topit

České teplárny jsou od následujícího víkendu připraveny k zahájení vytápění domácností. Důvodem je předpověď, podle níž výrazně klesnou průměrné denní teploty. Vytápění bude zahájeno podle aktuálních lokálních teplotních podmínek.

ilustrační snímek

Mimo topnou sezónu proběhly v teplárnách úpravy. „Pracovníci tepláren přes léto tradičně prohlédli a opravili zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic, aby opět bezchybně fungovaly až do května příštího roku. Téměř čtyři miliony obyvatel České republiky tak mohou i nadále spoléhat na bezpečné a ekologické dodávky tepla,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Bond skutečně existoval. V šedesátých letech ho Britové vyslali do Polska

Skutečný britský agent James Albert Bond

Agent jejího Veličenstva skutečně existoval a působil v Polsku. Naznačuje to objev polského Ústavu národní paměti (AIPN), podle něhož v šedesátých letech Británie poslala do Polska Jamese Bonda, aby získal informace o vojenských zařízení. Stejně jako jeho slavnější jmenovec měl Bond značnou slabost pro něžné pohlaví.

James Albert Bond se narodil v Bidefordu v hrabství Devon 30. ledna 1928. Ve svých šestatřiceti letech přišel do Polska 18. února 1964. Oficiálně byl zaměstnán jako archivář u vojenského atašé britského velvyslanectví.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Polovina kuřáků mentolek přešla po zákazu na alternativy, přestal zlomek

Kvůli zákazu mentolových cigaret se rozhodlo přestat kouřit pouhých pět procent jejich uživatelů. Polovina kuřáků přešla na tabákové alternativy, druhá polovina se vzdala svěžího dechu po cigaretě a konzumuje tradiční cigarety. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost British American Tobacco od agentury Ipsos. Ke klasickým cigaretám se podle dat častěji vracely ženy.

ilustrační snímek

Od 20. května platí směrnice Evropské unie o tabákových výrobcích, která zakazuje prodej mentolových cigaret. V České republice je přitom konzumovala nezanedbatelná část kuřáků - více než 300 tisíc lidí. Průzkum společnosti British American Tobacco (BAT) mezi 1 100 respondenty zjišťoval, kam kuřáky jejich závislost po zákazu „mentolek“ zavála.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Z psychiatrické léčebny v Dobřanech utekl pacient, trpí schizofrenií

Policisté pátrají po čtyřicetiletém Vladimíru Frgalovi, který utekl z Psychiatrické nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku. Muž trpí schizofrenií a hospitalizaci v zařízení mu nařídil soud. Podle policie může být nebezpečný.

Policie vyhlásila pátrání po Vladimíru Frgalovi, který odešel z Psychiatrické...

Vladimír Frgal se ve středu nevrátil z vycházky, kterou měl povolenou v oploceném a uzavřeném areálu psychiatrické nemocnice.

Hospitalizaci mu nařídil soud, protože trpí schizofrenií.

„Muž není nebezpečný sobě. Neužívá léky, bez nichž by byl v ohrožení života. Nicméně další podávaná medikace je nezbytností, jelikož jinak by mohlo dojít ke zhoršení jeho psychického stavu,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Muž z Příbramska utekl ze zdravotnického zařízení v ústavním pyžamu, což jsou žluté kalhoty a modrá košile.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Za sex s nezletilými nevlastními dcerami dostal muž 9 let vězení a léčbu

Podnikatel M. K. dostal u Krajského soudu v Hradci Králové devítiletý trest vězení za to, že podle žalobce léta souložil se svými nezletilými nevlastními dcerami. Podle spisu je zneužíval v kotelně, ve voliéře pro psy i ve skladu rakví.

Obžalovaní M. K. (vlevo) a D. K. u Krajského soudu v Hradci Králové (22. 9....

Pětačtyřicetiletý M. K. si má trest odpykat ve věznici s ostrahou, navíc mu soud uložil ústavní ochranné sexuologické léčení.

Jeho bratr D. K, který je také obžalovaný, že přiměl jednu z dívek k nedobrovolným sexuálním praktikám, dostal dvouletý trest, jenž mu soud podmíněně odkládá na zkušební dobu tří roků.

Advokát obžalovaného M. K. se proti rozsudku odvolal, obhájce obžalovaného D. K a žalobce si ponechali lhůtu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Inspektoři zastavili na dálnici auto s nemocnými zvířaty, jelo do Německa

Inspektoři Státní veterinární správy ve spolupráci s celníky zastavili na dálnici D8 na Litoměřicku vůz přepravující psy a kočky z Bulharska do Německa. Některá zvířata byla zjevně nemocná. Zásilka navíc nesplňovala požadavky evropské legislativy.

ilustrační snímek

Sedm štěňat a šest koček je nyní v útulku. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petra Vorlíčka byl jeden pes apatický, ležel na boku a nebyl schopen stát a samostatně se pohybovat.

„Další pes vykazoval známky anaplasmosy, tedy infekce přenášené klíšťaty, a jedna kočka měla příznaky hnisavého zánětu očí. Nemocná zvířata jsou v současné době léčena,“ uvedl Vorlíček.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Auta na D1 hořela tak silně, že k nim hasiči zprvu nemohli

Dvouapůlmilionovou škodu způsobila středeční hromadná nehoda na D1, jejímž následkem vypukl mohutný požár. Hasiči zveřejnili video z jeho likvidace. Neštěstí si vyžádalo životy řidiče kamionu a ženy s dítětem v osobním autě.

Na 188. kilometru dálnice D1 na okraji Brna ve středu před jedenáctou hodinou nejprve havarovala tři osobní auta, o několik metrů za nimi se pak srazily dva kamiony s osobním vozem. V důsledku toho vypukl silný požár, hustý tmavý kouř z něj byl vidět na kilometry daleko. Hasiči na něj nasadili osm jednotek a devatenáct zásahových vozů.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Češko s novým migračním návrhem EK nesouhlasí, Slovensko bude solidární

S novým migračním návrhem Evropské komise český premiér Andrej Babiš nesouhlasí. Prohlásil to po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ocenil však, že nový migrační systém neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Proti kvótám se vymezil rovněž slovenský premiér Igor Matovič. Dodal však, že Slovensko bude solidární a pomůže zemím, které zasáhla migrační vlna.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš se v Poslanecké sněmovně vyjádřil k auditu...

O podrobnostech návrhu, který dává zemím na výběr, zda přijmou běžence nebo budou organizovat návraty neúspěšných žadatelů, bude podle něj Česko s ostatními zeměmi diskutovat. Babiš uvedl, že ČR stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranici unie.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Sesedl z kola a masturboval před námi, tvrdí dívky. Cyklistu hledá policie

Dva měsíce policisté marně pátrají po muži, který je podezřelý, že v létě obtěžoval nezletilé dívky v Ostravě. Podle jejich svědectví k nim přijel na kole, obnažil se a začal masturbovat.

Podle svědectví děvčat se cyklista ke skupince přiblížil v Ostravě-Hrabůvce 20. července odpoledne.

„Zastavil nedaleko nezletilých a poté se před nimi začal obnažovat a provádět masturbaci. Dívky po chvilce utekly a muž z místa odjel,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Podezřelého po incidentu zachytila kamera v jednom z obchodních domů.

Záběry, byť ne příliš kvalitní, a medializace případu, by policii mohly pomoci ve ztotožnění muže. 

„Žádáme veřejnost, která by k muži mohla poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátila na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu. Tato osoba by mohla přispět k objasnění výše uvedeného skutku,“ dodala mluvčí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Vilu jsme chtěli koupit, brání se medik viněný v kauze vraždy z podvodu

Pětadvacetiletý Jiří Nehyba odmítl obžalobu z pokusu o podvod, který vyústil ve dvojnásobnou vraždu. Podle své výpovědi chtěl vilu se svým spolubydlícím Tomášem Fialou koupit, ne ji získat podvodem. Z nálezu těl majitelů v nádrži Švihov byl prý v šoku. Jeho spolubydlící vinu na vraždě odmítl už ve středu.

Soudy

Nehyba dnes před pražský městským soudem nechtěl vypovídat, soudce Petr Blažek proto přečetl jeho odpovědi z dřívějšího policejního výslechu. Nehyba v něm uvedl, že měl spolu s Fialou dlouhodobě zájem o koupi vily dvaasedmdesátileté ženy. Majitelka nemovitosti však prodej odmítala a její o 15 let mladší partner zpočátku taky. Na jaře 2019 však muž Fialu s Nehybou kontaktoval s tím, že je ochotný za provizi obchod zprostředkovat.

Muž podle Nehyby souhlasil s tím, že mladíci za vilu zaplatí 2,5 milionu korun. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Jaká je budoucnost české železnice? Sledujte živě konferenci z Pardubic

Výhledu české železnice na nejbližší roky se bude věnovat šestý ročník Železniční konference Pardubice 2020. Debatu, jíž se zúčastní ministr dopravy, šéfové Správy Železnic i Českých drah, můžete sledovat v přímém přenosu na iDNES.cz ve čtvrtek 24. září od 14:00.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

„Konference se měla původně uskutečnit již na jaře, ale kvůli propuknutí koronavirové pandemie jsme ji byli nuceni přesunout a uspořádat v náhradním termínu,“ vysvětluje organizátor konference a místopředseda Správní rady Správy železnic Martin Kolovratník.

Řeč bude nejen o železničních investičních akcích, ale i o změnách na hlavních koridorech a regionálních tratích, dopravní obslužnosti v krajích, modernizaci vozového parku i zvyšování bezpečnosti.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Tribunál v Haagu pro zločiny v Kosovu zatkl bývalého velitele UÇK Mustafu

Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že byl na žádost prokuratury ve čtvrtek zatčen bývalý velitel Kosovské osvobozenské armády (UÇK) Salih Mustafa. Jedná se o první případ zatčení obviněného na základě zatykače tohoto tribunálu.

Soudci Mezinárodního soudního dvora (3.10.2018, Haag)

Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace.

Soud v krátkém prohlášení bez bližších podrobností sdělil, že soud potvrdil obžalobu Mustafy, a je proto možné zahájit proces. „Pan Mustafa je převážen do vazebního zařízení v Haagu a bez zbytečného odkladu stane před vyšetřovacím soudcem,“ uvedl tribunál. Podle kosovských médií zatkli Mustafu v Kosovu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Covid nedonutil Čechy víc spořit. Většina odkládá do 3 000 korun

Češi spoří nejčastěji 1 000 až 3 000 korun měsíčně. Vyšší částky odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním, čtvrtina více než 5 000 korun. Pandemická situace nemá na spořicí návyky většiny dotazovaných žádný vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank.

ilustrační snímek

Pandemická situace nemá vliv na spořicí návyky dvou třetin dotazovaných. Na 13 procent si začalo odkládat pravidelně nebo nepravidelně vyšší částky, 16 procent spoření omezilo a spoří podle možností nižší částky než před pandemií. Jen tři procenta přestala kvůli pandemii spořit úplně.

Zdroj: průzkum Raiffeisenbank

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Opojení velkými čísly. Ve zpravodajství Češi nejvíc sledují počty nakažených

Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených, aktuální přírůstky pozitivně testovaných a aktuální počty pozitivně testovaných. Důležitost těmto údajům přisuzuje od 32 do 42 procent Čechů.

ilustrační snímek

Vyplývá to z průzkumu National Pandemic Alarm, který provedla 18. až 21. září firma European National Panels.

Podle průzkumu devětadvacet procent občanů sleduje také počty hospitalizovaných a čtvrtina i počty zemřelých a reprodukční číslo. Žádné informace o koronaviru nesleduje čtvrtina Čechů.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Co by v Senátu prosadili Šabatová a Kraus? Odpovídat budou v Rozstřelu

Hosty pátečního Rozstřelu DUELU budou kandidáti do Senátu Anna Šabatová a Roman Kraus. Jaké zákony by rádi předložili a jaká témata považují aktuálně za klíčová právě pro gesci horní komory Parlamentu ČR poví oba v pátek ve 12:30.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v diskusním pořadu Rozstřel (6. 11. 2019)

Hosty pátečního předvolebního Rozstřelu DUELU budou dvě osobnosti, jež kandidují do Senátu ve volebním obvodě č. 60 – Brno - město. Ve studiu tak přivítáme Annu Šabatovou, bývalou ombudsmanku, která se do volebního klání odhodlala s podporou Zelených, hnutí Senátor 21 a Idealistů. Proti ní usedne Roman Kraus, kandidát do Senátu za ODS s podporou TOP 09. Podle odhadů mají právě tito dva největší šanci postoupit do druhého kola. Rozstřel bude moderovat Vladimír Vokál.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Téměř stoprocentní přesnost, helsinské letiště používá k detekci covidu psy

Finsko ve středu nasadilo na mezinárodní letiště u Helsinek psy, kteří údajně dokážou odhalit koronavirovou nákazu u lidí. Čtyři měsíce má trvat zkušební služba čtyř psů různých plemen. Podle ní by se tento alternativní způsob testování mohl stát finančně nenáročnou a rychlou metodou odhalování infikovaných pasažérů.

Finsko nasadilo na mezinárodní letiště u Helsinek psy, kteří dokážou odhalit...

Čtyři psi vycvičení finským sdružením stopařů začali pracovat na helsinském letišti, největším v severské zemi, v rámci projektu financovaného vládou.

„Je to velmi slibná metoda. Psi jsou velmi dobří v čenichání,“ řekla Anna Hielmová-Björkmanová, expertka ve zvěrolékařství z Helsinské univerzity. „Funguje to, bude to dobrá testovací metoda na jakémkoli místě,“ řekla profesorka. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Libeňský most má projekt na opravu, kubistické prvky zůstanou zachované

Pražská Technická správa komunikací vypíše v říjnu veřejnou zakázku na dodavatele projektu a stavby opravy Libeňského mostu. Část přes vodu bude opravena a na libeňském břehu bude vystavěn tzv. inundační most, pod kterým bude moci protékat voda při záplavách. První práce by mohly začít v roce 2022.

„Dojde k zachování architektonicky cenných mostů. Není to jen most přes Vltavu, ale i most přes bývalé rameno Vltavy, které teklo až do roku 1928 směrem u Palmovky. Tyto dvě části jsou architektonicky cenné a obsahují cenné kubistické prvky,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr.

Kromě zmíněných mostů, které budou opraveny, vznikne na libeňském břehu nový most, který bude nově na pilířích a pod kterým bude moci protékat v případě povodní voda. Nyní je tato část na náspu.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nemocné s covidem umístíme do tělocvičen, řekl primátor Hřib Impulsu

Praha má v případě nedostatku lůžek v nemocnicích a dalšího nárůstu hospitalizovaných pacientů s koronavirem připravenou nouzovou variantu. „Máme vytipované tělocvičny a jeden internát, kam můžeme nakažené v případě potřeby umístit,“ řekl ve čtvrtek ve vysílání Rádia Impuls pražský primátor Zdeněk Hřib.

ilustrační snímek

„Ve čtvrtek budeme mít schůzku s ministrem zdravotnictví, panem Prymulou a na ní se dozvíme, co nás čeká. Bude nás také zajímat, kde jsou slíbené respirátory pro učitele, protože vláda stále nerozhodla o tom, že by nám je měla přidělit,“ řekl ve vysílání Hřib.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Svolávání muslimů k modlitbě neohrožuje práva křesťanů, rozhodl soud

Jenom to, že slyšíte páteční svolávání k muslimské modlitbě, vaši vlastní náboženskou svobodu nijak neohrožuje. Přesně to vzkázal soud v německém Münsteru křesťanskému páru, který si stěžoval na halekání muezzinů ve své obci. Původní rozsudek nižší instance dal přitom žalujícím za pravdu a mešita kvůli tomu musela být celé dva roky zticha.

ilustrační snímek

Manželský pár z města Oer-Erkenschwick na západě Německa měl za to, že tradiční páteční svolávání k modlitbě v místní mešitě zasahuje do jejich práva na svobodu vyznání. Oba křesťané proto už v roce 2015 podali žalobu.

Soud jejich stížnost před dvěma lety uznal a muezzini se svou činností museli přestat. Soudci v Münsteru však ve středu rozsudek zvrátil a oznámil, že pouhý sluchový vjem nikoho neohrožuje. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

PŘEHLEDNĚ: Hospody dnes zavřou ve 22 hodin, fotbal jen pro 2 tisíce diváků

Chystaná zpřísnění pravidel boje proti epidemii koronaviru ohlásil ve středu ministr zdravotnictví Roman Prymula. Hospody budou zavírat dříve, omezí se počty lidí na hromadných akcích. Opatření ministerstva zdravotnictví má platit zatím dva týdny. Server iDNES.cz přináší přehled všech nových opatření.

ilustrační snímek

Resort zdravotnictví reaguje na rostoucí počty nakažených koronavirem v Česku. Aktuálně jich je zhruba 27 000, což je víc než dosud vyléčených z nemoci covid-19. Zkušenosti ze zahraničí i z Česka podle ministerstva ukázaly, že bary často byly ohnisky pro šíření nákazy.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Roušky ve škole vadily, harrachovské děti se proto učí venku

Každá hodina bez roušky je dobrá. S tímhle heslem přistoupili k nařízení o nošení roušek ve školních lavicích na Základní škole Jana Masaryka v Harrachově. Ze školy se vytahali stoly a židle, školník našel na půdě stojany pro dvě tabule a žáci druhého stupně se tak mohou učit venku.

Učitelé se teď dokonce perou o to, kdo se svou třídou provizorní venkovní učebny dřív obsadí. Třídy se venku střídají vždy ob jednu hodinu. „Včera mi kolegové vyfoukli obě učebny, a já musela být s šesťáky na matematice v učebně, což mě dost mrzelo,“ komentuje ředitelka školy Helena Stříbrná.

Právě ona přišla s nápadem jak dětem, ale i učitelům pobyt ve škole při nařízených rouškách co nejvíc ulehčit. 

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Byty H-Systemu budou od 45 tisíc za metr, výbor schválil první posudky

Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude 60 bytů, cena je známá zatím u deseti z nich. Určené ceny se pohybují mezi 45 až 55 tisíci korun za metr čtvereční.

ilustrační snímek

Jde o stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která se u jednotlivých bytů liší plochou. 

Současným uživatelům těchto deseti bytů se prodejní cena při případném odkupu sníží v průměru zhruba o 15 procent, což představuje výši investice, kterou lidé vložili do dostavby bytů, řekl ve čtvrtek ČTK šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

ČSA dál osekává destinace, ruší Košice a Amsterdam. Další linky neobnoví

České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci a s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a Amsterdamu, zatím dočasně. Informoval o tom portál zdopravy.cz. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně.

ilustrační snímek

Kvůli restrikcím společnost znovu eviduje velký propad poptávky cestujících. „Z důvodu striktních opatření pro cesty z ČR jsme opět nuceni přistoupit k dočasnému přerušení provozu již obnovených linek ČSA do Amsterdamu a Košic,“ řekla serveru zdopravy.cz mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Už dříve ČSA přerušily další čtyři linky.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

VIDEO: Ze tří aut zbyl jen šrot. Univerzita simulovala bouračky kvůli vědě

Nárazy, kolize a střepy všude kolem. Sérii drtivých dopravních nehod viděli dnes zájemci na Crash Day v Ostrovačicích na Brněnsku, kde odborníci nasimulovali řadu bouraček pro svůj výzkum. Po jedné z nich zůstala tři auta na šrot.

Analýzu v podobě bouraček aut provedli v areálu firmy Jerex odborníci z brněnského Vysokého učení technického (VUT). Data ze zničených vozů poslouží třeba soudním znalcům nebo zaměstnancům pojišťoven.

Crash testům se věnuje Ústav soudního inženýrství VUT, který zpracovává znalecké posudky. „Zjistili jsme, že při analýzách nehod máme slabé místo. Porovnáváme je totiž podle katalogů, kde jsou deset nebo patnáct let stará auta,“ podotkl ředitel ústavu Aleš Vémola. Pro přesný odhad proto musí experti znát deformace na nejnovějších vozech.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Poslanec navrhl, aby rodič mohl učit střílet dítě mladší než 10 let

Návrh, aby rodiče mohli na střelnici učit střílet své děti, jimž ještě nebylo 10 let, hájil na výboru pro bezpečnost poslanec za ANO Pavel Růžička. „Jestliže rodiče mají tu potřebu a děťátko se chce věnovat střelbě, tak proč by ho to nemohli naučit,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Růžička. Některé děti podle něj už v devíti letech chtějí učit střelbě malorážkou.

Poslanec za ANO Pavel Růžička

Výbor pro bezpečnost nepodpořil váš návrh, aby se omezení 10 let věku nevztahovalo na výuku bezpečné manipulace se zbraní a střelivem, pokud ji provádí zákonný zástupce dítěte. Budete to navrhovat na plénu Sněmovny?Já o tom teď přemýšlím. Ten návrh vycházel z požadavku spolků, ať už střeleckých neebo těch, které se zabývají jakkoli zbraněmi.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

V italské katedrále někdo ukradl ampuli s krví papeže Jana Pavla II.

V italské Umbrii ukradli ampuli s kapkami krve papeže Jana Pavla II. Relikvie zmizela ve středu večer z katedrály ve městě Spoleto, asi 100 kilometrů severně od Říma. Policie pátrá po pachateli.

Nový papež Karol Wojtyla, který přijal jméno Jan Pavel II., zdraví v roce 1978...

Zprávu s odvoláním na Vatikán přinesla agentura AFP. Arcibiskupská kurie okamžitě upozornila společnost Spoleto Carabinieri, která provádí vyšetřování, a také poskytla kamerové záběry ze spoletské katedrály.

„Chci věřit, že se jedná o povrchní gesto, jehož cílem nebylo urazit cítění věřících. Rovněž chci věřit, že toto bezohledné gesto nebylo učiněno pro peníze,“ citoval spoletského arcibiskupa Renata Boccarda server Vatican News.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by iDnes.cz iDnes.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.