MF Dnes – Zprávy

Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa.

MF Dnes – Zprávy

Issue from

iDnes.cz iDnes.cz • 3× per day

iDnes.cz

iDnes.cz

Turista chtěl v polských Tatrách selfie s medvědem. Šelma ho kousla do nohy

Dvaasedmdesátiletý turista na polské straně Tater narazil na medvěda. V touze po společném snímku přistoupil k šelmě tak blízko, že jej kousla do nohy, uvedla polská televize. Zraněný turista skončil v nemocnici. „Muž měl veliké štěstí. Zranění není příliš vážné,“ dodala s odvoláním na lékaře.

ilustrační snímek

„Okolo poledne do nemocnice dovezli 72letého pacienta z Chocholowské doliny, pokousaného a podrápaného medvědem. Nejspíše - alespoň podle líčení pacienta - chtěl nebezpečné zvíře vyfotit,“ řekl televizi TVN 24 Jerzy Toczek z nemocnice v polském Zakopaném.

Pacientovi stačilo sešít ránu, pak opustil nemocnici vlastními silami, je v dobrém stavu, ujistil lékař.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Herec Baldwin při natáčení omylem zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval portál Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita.

herec Alec Baldwin

Herec postřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchinsovou, která byla z odlehlé lokace vrtulníkem převezena do nemocnice ve zhruba 70 kilometrů vzdáleném městě Albuquerque v Novém Mexiku. Tam svým zraněním podlehla. 

Zraněného 48letého režiséra převezla ambulance do nemocnice do Santa Fe, kde leží na jednotce intenzivní péče.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Melbourne se dočkalo částečného konce lockdownu. Lidé vyšli slavit do ulic

Obyvatelé Melbourne slaví poté, co v této pětimilionové australské metropoli v noci na pátek (čtvrtek večer SELČ) skončila některá protikoronavirová omezení, která se týkala například omezení pohybu. Uživatelé sociálních sítí uvádějí, že ve městě jsou slyšet ohňostroje i bouřlivý jásot, napsala stanice BBC.

Otevřely pouze některé obchody, zbytek poté, co podíl plně očkovaných obyvatel...

Díky tomu, že ve státě Viktorie, kde Melbourne leží, bylo plně očkováno přes 70 procent obyvatel starších 16 let, přestal ve městě platit například zákaz nočního vycházení nebo pravidlo, podle něhož jeho obyvatelé směli opouštět domovy jen ze šesti konkrétních důvodů. 

Otevřely se bary a restaurace, v jejichž vnitřních prostorách může být 20 plně očkovaných zákazníků a ve venkovních 50 lidí.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Odhalil jsem se tak, až je mi z toho úzko, říká Patrik Hartl o nové knize

Je to pouhý měsíc co spisovatel, režisér a dramatik Patrik Hartl dopsal novou knihu 15 roků lásky a už míří na pulty knihkupectví. Tentokrát v rekordním nákladu 270 tisíc kusů. Autor v rozhovoru pro iDNES.cz slibuje příběh přetékající láskou, ve kterém se sám dosud nejvíce odhalil.

Patrik Hartl na křtu své knihy 15 roků lásky (20. října 2021)

Je to příběh o štěstí a radosti. Obecně se však ví, že vyprávět o „hezkých věcech“ místo o bolestech a trápení není vůbec jednoduché. U vás to ale tuším, bude trochu jinak?Já jsem z toho psaní měl radost. Jsem založením romantik a je ve mně více lásky, než dokážu spotřebovat. Miluju svou ženu, ale to nestačí. Já v sobě totiž neustále generuju různé pocity touhy po zamilovanosti, které ale nesouvisí s jinými ženami, souvisí s osudy postav, o kterých píšu. Je pro mě pak čirá radost psát milostný příběh. Třeba i když má komplikace, protože zas můžu tomu hrdinovi fandit.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Energetici opravují napáchané škody, bez proudu zůstávají tisíce domácností

Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k pátečním 07:00 ještě asi 8 400 odběrných míst. Informovala o tom mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je ve Středočeském kraji. Kolem osmé hodiny ranní skupina E.ON odstranila téměř všechny závady na vedení způsobené čtvrtečním větrem. Bez proudu jsou jen jednotky jejích odběratelů.

Na Karlovarsku spadl kvůli silnému větru strom na zaparkované auto i na chatu....

Na Havlíčkobrodsku, kde energetici vyhlásili kalamitní stav, bylo v pátek k 7:00 bez dodávek elektřiny 100 domácností. V Hradeckém kraji to bylo 470 domácností, ve čtvrtek jich přitom bylo kolem 60 000. Kalamitní stav dál platí pro okresy Trutnov a Náchod.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Po covidu postihla Nepál další rána. Záplavy si vyžádaly stovky životů

Záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti si v Nepálu od pondělí vyžádaly nejméně 99 životů, v sousední Indii zemřelo nejméně 88 lidí. Voda zaplavila silnice, poničila mosty i úrodu a způsobila sesuvy půdy, ty odnesly několik domů. Pro Indy je to další rána po pandemii covidu, která zemi silně zasáhla na jaře.

Záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti si v Nepálu od pondělí...

Záchranáři v Nepálu podle tamní policie stále pátrají po nejméně 40 pohřešovaných a panuje tak obava, že počet zemřelých ještě vzroste. Živel si většinu životů vyžádal na východě a západě hornaté země, kde tento týden vytrvale pršelo, uvedl mluvčí nepálské policie.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Pokračuje summit, lídři EU řeší nápor migrantů i digitalizaci

Debata o výzvách spojených s migrací čeká v pátek prezidenty a premiéry zemí Evropské unie. Věnovat se v ní chtějí především situaci na hranicích unijních států s Běloruskem, odkud se do EU chtějí dostat tisíce lidí. Během závěrečného druhého dne bruselského summitu budou lídři jednat i o tom, jak urychlit digitalizaci společnosti i ekonomiky a lépe čelit hrozbám kybernetických útoků.

Evropští lídři na summitu v Bruselu (24. května 2021)

Summit se chystá odsoudit využívání migrantů k politickým účelům v reakci na strategii běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který nechává k hranicím Polska či pobaltských států svážet lidi snažící se dostat z asijských zemí do Evropy.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Přibylo přes 3,5 tisíce nakažených, je to nejvíce případů od 20. dubna

Ve čtvrtek v Česku přibylo 3 638 nakažených, o 2 102 více než minulý týden. Zároveň je to nejvíce od 20. dubna. V nemocnicích je s nákazou 771 lidí. Sedmidenní incidence stoupla na hodnotu 153,66 a reprodukční číslo na 1,79. Česká republika je za posledních čtrnáct dní aktuálně desátá nejméně postižená země v EU, minulý týden byla devátá.

ilustrační snímek

Nejhorší situace je v okrese České Budějovice, kde za posledních sedm dní hygienické stanice evidují téměř 356 nakažených na sto tisíc obyvatel. Nad 340 nakažených má také okres Ostrava. Naopak nejlépe je na tom okres Náchod, kde za stejný časový úsek evidují zhruba 26 nakažených na sto tisíc.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Energetický regulační úřad se vyjádří k cenám dodavatelů poslední instance

Po ukončení činnosti Bohemia Energy přešly stovky tisíc domácností k dodavatelům poslední instance. O elektřinu a plyn sice díky tomu nepřijdou, avšak výrazně si za ně připlatí. K vysokým cenám se v pátek vyjádří hlavní regulátor trhu Energetický regulační úřad ERÚ. Sledujte tiskovou konferenci na iDNES.cz živě od 10:00.

Energetický regulační úřad

Spotřebitelé nyní zasílají Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) stovky dotazů denně, které se týkají právě přechodu k dodavateli poslední instance.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Chlapec ze Strakonic, jehož maminka zůstává v kómatu, má novou rodinu

K lepšímu se snad obrací životní příběh desetiletého školáka, který po autonehodě matky skončil v dětském domově. Nyní se ho ujala rodina pěstounů, kteří jsou navíc chlapcovi příbuzní. Jeho bývalá třídní učitelka je spokojená, že se bude vídat se spolužáky, s nimiž chodil do školy ve Strakonicích.

Strakoničtí školáci včetně Tomáška byli 30. září na fotbalovém zápase Sparta -...

Když vyrazil desetiletý chlapec, říkejme mu třeba Tomáš, se svou třídou a učitelkou Janou Rohovou ze Strakonic na konci září na zápas Evropské ligy Sparty se skotskými Rangers FC na pražskou Letnou, zářily jeho oči radostí. Za jeho nadšeným výrazem ale nestála jen možnost vidět naživo fotbalisty Sparty, jíž je velkým fanouškem.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ze zbytků vykouzlil masterchef Roman Staša atraktivní svačinu plnou chutí

Je tu nový online pořad Do posledního sousta, který by chtěl využít schopností bývalých účastníků soutěže Masterchef. V každém z deseti dílů kuchaři předvedou, jak by si poradili se zužitkováním zbytků od předchozího oběda nebo večeře.

Proč podobný pořad? Protože se to stává nám všem. Navaří se velké množství jídla a logicky něco zbude „na pak“. Jenže kdo by byl ochotný konzumovat den dva staré zbytky?

Vyhodit? Nikoliv. I je lze přetvořit do nového atraktivního jídla a stát se bezodpadovou domácností. Nejenom jídla je škoda, spočítejte si, kolik vás to stálo času, energie a umu.

To je hlavním cílem pořadu, v němž poměří své síly a invenci bývalí účastníci soutěže Masterchef. Oficiálního výkopu se ujal sympaťák, bývalý hokejista a poslední vítěz Roman Staša.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Na jihu Ruska explodovala prachárna. Úřady hlásí sedm mrtvých

Až 16 lidí zřejmě zemřelo při požáru v prachárně na jihu Ruska. Úřady potvrdily sedm mrtvých a devět nezvěstných, kteří ale zřejmě rovněž zahynuli.

ilustrační snímek

Podle ministerstva pro mimořádné situace požár vypukl „v důsledku technologického procesu“ v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti. Oheň se podle aktuálních informací již podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo není nijak ohrožené.

Agentura TASS s odvoláním na zdroje v záchranných službách napsala, že požáru předcházela exploze.

Připravujeme podrobnosti.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Nedůstojné divadlo, Zeman už dávno neměl být prezidentem, píší Slováci

Miloš Zeman už dávno neměl být českým prezidentem, léčit se měl v kruhu rodiny, nikoliv s novináři pod okny nemocnice a v zajetí pochybných figurek z Hradu, byť si je sám vybral, napsal slovenský list Sme k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Podle něj Zeman nevyužil šanci odejít z politiky důstojně.

Snímek z videa, které zveřejnil Vratislav Mynář, aby dokázal, že podepsal...

„Je nedůstojné sledovat, jak suita kolem prezidenta tvrdí, že Zeman sleduje dění a obědvá klobásu s pyré, zatímco prezident nedokáže být plnohodnotným prezidentem. I kdyby nyní rezignoval, pokud je toho zdravotně schopen, už by bylo pozdě. Toto nedůstojné divadlo se nikdy nemělo odehrát,“ uvedl deník.

Za nedůstojné list také označil, když se na veřejnosti rozebírá, zda hlava státu poznává okolí, zda má propitá játra nebo tekutinu v žaludku.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Sebevražda v přímém přenosu. Babiš kritizuje energetickou politiku EU

Premiér Andrej Babiš zhodnotil čtvrteční závěry summitu lídrů Evropské unie. Osobně považuje za velký úspěch pokyn unijního summitu, aby Evropská komise zvážila další regulaci energetického trhu. Podle něj v současné době totiž komise nereaguje adekvátně. „Stále nechápe dopad emisních povolenek na ceny energií,“ uvedl.

Český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu. (21. října 2021)

Babiš ve čtvrtek jednání a závěry summitu blokoval. „Jednali jsme dlouho do noci, musím říct, že pro mě to hlavně bylo téma rostoucích cen energií, bylo to pro mě zásadní. Vystupoval jsem aktivně, blokoval jsem Evropskou radu až do desáté hodiny. Jsem přesvědčen o tom, že Evropa - Evropská komise - nereaguje adekvátně na růst cen energií,“ uvedl premiér v pátek. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala otázky, jak se něco takového může stát. „Vinu nenese herec, ale specialista na zbraně,“ odhaduje Adam Dvořák, režisér, střihač a producent mimo jiné snímku Gangster Ka.

Filmový producent a střihač Adam Dvořák

Podle Dvořáka jsou u žánrových snímků záběry střelby přímo proti objektivu kamery vcelku běžné, ale vždy jim předchází pečlivá příprava, na níž se podílí nejen rekvizitář, ale hlavně specialista na zbraně. „Velké produkce si je najímají, odborníci mají i jiný typ pojištění,“ vysvětluje.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Neočkovaní cizinci jsou časovaná bomba, firmy je ale potřebují

Hygienici volají po zpřísnění covidových opatření pro cizince pracující v Plzeňském kraji. Objevuje se i názor, že v regionu, kde je zahraničních zaměstnanců odhadem 70 tisíc, se jedná o časovanou bombu. Pracovní agentury naopak volají po zrušení všech opatření. Jejich argumentem je nedostatek lidí ve firmách.

ilustrační snímek

„Není jiná cesta, než umožnit práci v Česku jen cizincům, kteří jsou naočkovaní proti covidu a hodnověrně to prokáží. Tlačíme na to při jednáních s hlavní hygieničkou,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

Upozornil, že proočkovanost lidí přijíždějících z Ukrajiny, Bulharska či Běloruska je hodně nízká.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Ruce pryč od Turówa. Poláci odpalují dýmovnice před unijním soudem

K sídlu Soudního dvora Evropské Unie v Lucemburku se v pátek sjely stovky polských odborářů z organizace Solidarita kvůli nedávnému rozhodnutí tribunálu ohledně uzavření hnědouhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. Policie oblast uzavřela na pořádek dohlíží stovky těžkooděnců s obrněnými vozidly. Protest je zatím pokojný, někteří demonstranti pouze odpalují dýmovnice a dělobuchy.

Protest odborářů z polské organizace Solidarność před sídlem Soudního dvora EU...

Před budovou Soudního dvoru Evropské unie demonstrují pracovníci dolu Turów spolu s dalšími odborovými svazy Solidarity. Dvouhodinového protestu se má účastnit až dva tisíce lidí, uvedla na Twitteru Polská energetická skupina (PGE), která je z většiny vlastněná státem.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Odpadní vody ukazují, že s epidemií to není tak zlé, říká biochemik

Biochemik Jan Konvalinka nárůst nakažených koronavirem na podzim očekával, přesto ho rychlost překvapila. Vývoj sleduje ještě o něco horší křivku, než byla ta pesimistická, řekl ve středu Českému rozhlasu. Nejvyšší hodnoty od jara hlásí i studie zabývající se výskytem nemoci v odpadních vodách.

Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., je biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na...

Ve čtvrtek v Česku přibylo 3 638 nakažených, o 2 102 více než minulý týden. „Ta situace nejen že jde podle toho nejhoršího scénáře, ale teď v posledních třech dnech ho dokonce předbíhá. Jak podle počtu pozitivních, což by zase tak strašně nevadilo, ale i podle počtu hospitalizovaných,“ řekl ve středu Konvalinka.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Prima na jaře znemožní přetáčení reklam při zpětném přehrávání pořadů

Od jara chce Media Club, který obchodně zastupuje i televizi Prima, zamezit přetáčení reklamy při zpětném zhlédnutí pořadů na IP TV. Pokud budou diváci chtít sledovat pořady bez reklam, musí si připlatit.

Logo TV Prima

„Chceme tak zamezit stále většímu úbytku příjmů, o které kvůli přetáčení reklam přicházíme,“ vysvětlil provozní ředitel skupiny Prima Vladimír Pořízek. Změna by měla platit od 1. března 2022.

Dodal, že Prima jedná se všemi operátory, kteří v Česku nabízejí televizi přes internet. Prima operátorům nabízí, že mohou zamezit divákovi v přetáčení reklamy a postupně umožní zkrácení reklamních bloků, lineární reklamu nahradit dynamickou nebo si divák za zhlédnutí pořadu bez reklam připlatí. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

KOMENTÁŘ: Respirátor v kanceláři je třicítkou na dálnici. A tou jezdí jen hňup

ilustrační snímek

Neví-li si společnost rady, zaměňuje řešení za symboly. V boji s covidem bazíruje na používání respirátorů i v situacích, kdy to vyloženě škodí. Podkopává tím ochotu dodržovat rozumná pravidla, píše právník Petr Suchomel.

V třicetimetrové místnosti sedí dvanáct lidí a rokují. Protože u vchodu prokazovali bezinfekčnost a v téměř intimním shromáždění setrvají několik hodin, logicky odloží respirátory. Vdechovat zvýšenou koncentraci oxidu uhličitého nemá žádný smysl. Pokud s sebou někdo přinesl virus, do oběhu ho mezi čtyřmi stěnami uvede tak jako tak.

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Nešťastný výstřel Aleca Baldwina bohužel nebyl jedinou smrtelnou nehodou, kterou skončilo filmové natáčení. Patrně nejznámějšími případy je smrtelný výstřel, který ukončil život herce Brandona Lee během příprav filmu Vrána, či nedávná nehoda na kolejích na place snímku Midnight Rider.

Brandon Lee v kultovním filmu Vrána

1965Natáčení ruského filmu Direktor

V Turkmenistánu při natáčení filmu Direktor o otci prvních ruských nákladních aut Ivanovi Lichačovovi utrpěl 5. listopadu 1965 ruský herec Urbanskij smrtelné zranění páteře, když se nákladní vůz, který řídil, na terénních vlnách převrátil na bok. Režisér Alexej Saltykov po této nehodě odložil natáčení filmu o čtyři roky a původní materiál prakticky vůbec nevyužil.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Hledali lásku na internetu, na rande je muž místo toho omámil a okradl

Podezřelý muž se přes online seznamku seznamoval s dalšími muži, jeho úmysly však nebyly zcela romantické. V nestřežený okamžik svou oběť zdrogoval a následně oloupil. Podle policie takto asi dvacetiletý muž postupoval minimálně ve dvou případech, hledají proto další oběti.

Policie pátrá po zhruba dvacetiletém muži, využívá k tomu fotografie, které...

Podezřelý se nejprve s muži seznámil na randícím portálu a následně se nechal pozvat k nim domů. Zde popíjeli alkohol a vyčkával na okamžik, kdy bude moci nestřeženě nalít tekutinu do nápoje svého doprovodu. Po jeho vypití se oběti udělalo nevolno a okamžitě usnula.

Dosud neznámý muž poté využil situace a odcizil z bytu elektroniku. 

Read the article (1 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Platební terminály začínají přijímat bitcoiny, lidem rozšíří použití kryptoměn

Vedle karet zaplatí lidé své nákupy u platebních terminálů nově také bitcoinem a dalšími kryptoměnami. Službu spouští společnost Global Payments, zpočátku pro osm tisíc platebních terminálů. Na přelomu roku mají přibýt další desítky tisíc terminálů. Nový způsob platby může mít i určitý marketinkový efekt a přilákat další zákazníky.

Platba kryptoměnou u mobilního terminálu.

Kryptoměnami bude možné zaplatit jen v případě, že obchodník využívá terminál v mobilním telefonu od společnosti Global Payments. Na přelomu roku mají přijít na řadu také další typy terminálů, tedy modernější verze zařízení s větší obrazovkou a bez fyzických tlačítek s číslicemi.

Read the article (2 min read)
iDnes.cz

iDnes.cz

Univerzitu Karlovu povede lékařka Králíčková, bude první ženou v čele

S výsledkem 55 hlasů od 69 přítomných členů akademického senátu se novou rektorkou Univerzity Karlovy stane dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, bude první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v České republice.

Rektorkou Univerzity Karlovy byla jako první žena zvolená lékařka Milena...

Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Králíčková ve volbě porazila jediného protikandidáta, kterým byl bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík. Králíčková uspěla hned v prvním kole volby. Ke zvolení potřebovala nadpoloviční většinu hlasů všech členů akademického senátu, kterých je 70. Stehlík získal 14 hlasů.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by iDnes.cz iDnes.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.