Info.cz

Info.cz

Zpravodajský portál, který se věnuje opravdu důležitým událostem v Česku i ve světě. Mapujeme to, co bude mít dopad na váš život.

Info.cz

Info.cz

Obr na hliněných nohou. Koronavirová pandemie obnažila slabiny zimního cestovního ruchu

Pandemie koronaviru odhalila, že zimní cestovní ruch ve střední Evropě je obr na hliněných nohou. Do státních pokladen přináší miliardy, stačí ale málo, aby se zcela zhroutil. Politici by proto možná měli přemýšlet o tom, zda sázka na lyžování jako trvalý zdroj peněz a zaměstnanosti v mnoha středoevropských regionech není do budoucna příliš riskantní.

Důkazem je současný spor mezi několika státy EU o to, kdy a jak by se měly v době pokračující pandemie koronaviru otevřít sjezdové areály. Zatímco francouzská, německá a italská vláda požadují, aby se kvůli nebezpečí nového šíření nákazy začalo raději lyžovat až v půlce ledna, Rakousko, Švýcarsko i Česko jsou tvrdě proti. A trvají na možnosti otevření středisek už na Vánoce.

Read the article (3 min read)
Info.cz

Info.cz

Minář zatím nabídl jen patos bez obsahu. Už ale víme, co hledá: půl milionu lidí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Někdejší předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář ve čtvrtek konečně odtajnil, co tak dlouho sliboval. Nový politický projekt, jehož ambicí je rehabilitovat politiku a uspět ve volbách. Ze všeho nejdřív chce ale sehnat půl milionů podporovatelů. A pokud se mu to nepodaří, do voleb nepůjde. Projekt mimo jiné podpořili Petr Pithart, Eliška Wagnerová nebo David Ondráčka.

Na úvod Minář neuspořádal klasickou tiskovou konferenci, nepromluvil k veřejnosti naživo, vyhnul se přímým otázkám novinářů. Lidem nabídl úhledný web a především patetické více jak šest minut dlouhé video. To, jak už to při podobných situacích bývá, v průběhu vysílání spadlo. „Naše země je v krizi, zasekla se, přešlapuje na místě. Příčinou je stav naší politiky, i ta je v krizi. Musí přijít něco nového, svěží vítr. Noví lidé do politiky. Poctiví a schopní, kteří umí naslouchat. Nestačí nám fňukat, nadávat, kritizovat a sedět na zadku. Chceme to změnit,“ říká Minář ve druhé minutě.

Read the article (3 min read)
Info.cz

Info.cz

Szájer, netvor, pokrytec… Maďarský europoslanec je pro média až příliš lákavý terč

KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | Uznávám, že to je až příliš lákavé, aby se to nechalo jen tak ležet ladem. Konzervativní europoslanec, hlásná trouba tradičních hodnot a autor homofobních zákonů chycen na gay party v době lockdownu v Bruselu. Ano, jde o story maďarského europoslance a jednoho z původních spoluzakladatelů Fideszu Józsefa Szájera. Potíž s tím je jen jedna – není to tak úplně pravda.

Základní fakta pravdivá jsou – Szajer se skutečně zúčastnil pánského večírku a to v době lockdownu, kdy je shromažďování více lidí zakázáno. V Bruselu si nesmíte pozvat ani k sobě do bytu více než jednu cizí osobu. Ale co ta ostatní tvrzení, která z homosexuála, který se zúčastnil večírku, dělají pokryteckého netvora?

Read the article (3 min read)
Info.cz

Info.cz

Malá domů v prestižní soutěži influencerů? Zvláštní propojení organizátora a vítězů rozvířilo podezření

Transparentní a odpovědné bylo letošní předávání cen Czech Social Awards pro nejinspirativnější osobnosti na sociálních médiích. Alespoň tedy podle proklamací oranizátorů, realita totiž křišťálově čistou studánku připomínala o něco méně. Nebylo totiž zřejmé ani to, kdo jsou porotci rozhodující o vítězích, ani kritéria, kterých se drží. Na druhé straně se ukázalo, že pořadatel soutěže obchodně zastupuje i některé z influencerů, kteří zvítězili. A v celém příběhu hraje vedlejší roli i postava miliardáře Karla Janečka, který zbohatnul na vysokofrekvenčním obchodování, právně zaparkovaném v Mauricijském daňovém ráji.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

Průša, Bérová, Dvorský... Sledujte největší online konferenci věnovanou technologiím a startupům

Kyberbezpečnost, telemedicína, umělá inteligence, 5G sítě a hlavně novinky na poli startupů – tomu všemu se věnuje velká online konference deníku E15. Sledovat ji můžete od 13:00 dole pod tímto textem nebo na Onlineconference.e15.cz.

Jaká základní témata konference zahrne:

· 5 lekcí co nás o AI naučil COVID-19

· Budoucnost pod ochranou umělé inteligence

· Digitální aplikace v telemedicíně změní vztah mezi lékaři a pacienty

· Jak Tesla změní svět očima Čecha ze Silicon Valley

· Jak zvětšit pravděpodobnost úspěchu vašeho startupu?

· Jak zaujmout investora

· Doba poprogramátorská: zautomatizované podnikání můžete mít zítra

· Startups Exits Strategy from Corona Pandemic.

· Akcelerační program pro startupy

· Kyberbezpečnost je pilířem byznysu

· Bez umění prodávat bude z České republiky vždycky jen montovna

· Budování 5G sítí v EU

· Internet věcí Vodafonu a Zelená města.

· Jak 5G technologie změní svět kolem nás?

Read the article (1 min read)
Info.cz

Info.cz

Daňový balíček je rozdávání peněz na úkor našich dětí. Přistupujeme na Babišovu hru a je otázkou, jaký signál vysílá Zeman, říká Rakušan

Lidé už vládě koronavirová opatření nevěří, nevěří jí, že neprosazuje něčí zájmy, a další prodlužování nouzového stavu nezaslouží naši podporu, říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Podrobně s ním řešíme taky situaci kolem daňového balíčku, který bude projednávat Senát, a související téma rozpočtu na příští rok. „Vedeme prázdnou debatu o číslech, která mohou být diametrálně odlišná,“ konstatuje. Jak vnímá nátlak prezidenta Zemana vůči BIS a nakolik věří spolupráci STAN s Piráty?

Začněme věcí, která v těchto dnech zajímá snad každého: daňový balíček. Aktuálně se bude projednávat v Senátu, kde máte jeden z nejsilnějších klubů. S čím do toho jako STAN jdete a čeho chcete dosáhnout?

Read the article (6 min read)
Info.cz

Info.cz

Korunní svědek, nebo hlava mafie? Objevují se nové skutečnosti o klíčové postavě kauzy Stoka

ČESKÁ JUSTICE | Obžaloba v brněnské korupční kauze Stoka od začátku spoléhá na postavu podnikatele Samana El-Talabaniho. Ten se stal nejen v této kauze spolupracujícím obviněným. Jenže jak vyplývá ze zjištění serveru Česká justice, El-Talabani patřil ve třech případech, kterými prochází, mezi osoby, jež se pohybovaly v nejvyšším patře podezřelých. Jeho svědectví proto lze spíše než za občanskou statečnost považovat za pokus vyhnout se dlouhému vězení. Dokazují to výslechy podezřelých i rozsudek v kauze, v níž byl El-Talabani organizátorem trestné činnosti a příjemcem obřích odpočtů DPH.

Read the article (9 min read)
Info.cz

Info.cz

ELDIS dodá radiolokátory pro slovenská armádní letiště

Pardubická společnost ELDIS dodá v příštích třech letech na tři slovenská vojenská letiště komplexní radarový systém RPL-2000. Celková ceny zakázky činí 19,73 milionu eur (516 milionů korun). ELDIS Pardubice tím získá významnou referenční zakázku v zemi NATO. Společnost je členem průmyslové skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

„Tendr vypsalo slovenské ministerstvo obrany pro tři vojenská letiště, konkrétně Kuchyňa-Malacky, Sliač a Prešov. Díky tomu, že jsme uspěli, máme na příští tři roky zajištěnou práci jak ve výrobě, tak při instalaci u zákazníka. V každém z příštích třech let dodáme náš systém na jedno letiště s tím, že začneme na letišti Kuchyňa-Malacky a v roce 2023 projekt ukončíme na letišti v Prešově,“ říká Aleš Jedlička, ředitel společnosti ELDIS Pardubice.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

Volby v Moldavsku jsou pro Moskvu nepříjemnou porážkou. Staví ji před nová dilemata

Nedávné prezidentské volby v Moldavsku představovaly pro Moskvu nepříjemnou porážku. Nebylo tajemstvím, že sázela na pokračování prezidenta Igora Dodona, který je na rozdíl od své sokyně a vítězky Maji Sandu považován za proruského politika. A toto tvrzení není žádné „hledání Ruska za vším“ – Dodon otevřeně horoval pro užší vazby na Moskvu, včetně vstupu do Eurasijské ekonomické unie, a tedy i pro postupné slaďování moldavských zákonů a předpisů s Ruskem. Maja Sandu naopak přispěchala s požadavkem odchodu ruských „mírotvůrců“ z Podněstří a nepotěšila Moskvu ani dalším prohlášením, když odmítla platit 7,24 miliardy dolarů, které země podle Gazpromu dluží.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

Paní Květa přišla o místo i peníze, viník nehody se platbě odškodného vyhýbá

Paní Květě změnila vážná dopravní nehoda život k nepoznání. Dříve úspěšná zaměstnankyně regionální pobočky nejmenované nadnárodní společnosti teď musí den za dnem řešit, jak vůbec zvládnout běžné aktivity. Pořád se učí, jak žít s bolestí. Navíc je vtažena do vleklých soudních tahanic s viníkem i pojišťovnou, které jí nenechá zapomenout blízké setkání se smrtí, a tak je nucena prožívat nejhorší okamžiky svého života stále dokola. Bezohlednému řidiči, který nehodu zavinil, jako by byla jen pro smích!

Den paní Květy probíhal jako každý jiný. Po náročném pracovním vytížení, kdy se navíc připravovala na velmi důležitou schůzku, která měla proběhnout následující den, měla v plánu se trochu odreagovat v nedalekém wellness centru. Na místo určení už ale nedorazila. Zabránil jí v tom nezodpovědný řidič, který neudržel pozornost a poslal paní Květu přímo na lůžko operačního sálu krajské nemocnice.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

ČSSD nemusí odcházet z vlády. Babiš jí ukázal, že ji nepotřebuje

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Noční hlasování o daňovém balíčku premiéra Andreje Babiše projelo sněmovnou jako ostrý nůž, co odřízl zbytečnou maškarádu. Na jedné straně spojilo vládní ANO s opozičními ODS a SPD, zatímco vládní ČSSD a polovládní KSČM přihodilo k momentální zbytečnosti zbytku „opobloku“. ČSSD proto začala znovu „odcházet“ z vlády, může si to ale klidně odpustit: Babiš jí totiž právě sdělil, že její cena za vládní angažmá se necelý rok před sněmovními volbami rovná nule.

Stačí se podívat do sněmovny. Zapomeňte teď na klasického opozičního „antibabiše“, ostatně stejně nefunguje. A když už, tak pomáhá spíš Babišovi. ANO, ODS a SPD k sobě nemají blízko jen nízkými daněmi: všechny tři strany se perou o živnostníky i podnikatele a odmítají migraci i euro. SPD dokonce ze svého programu vymazala, že Česko vyvede z EU „po anglicku“, i jejímu kápovi Tomiu Okamurovi zřejmě stačí agónie brexitu.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

Německo zavádí uhlíkovou daň. Co to bude znamenat pro Česko?

Od příštího měsíce bude v Německu spotřeba fosilních paliv, včetně spotřeby v dopravě či vytápění rodinných domů, zatížena uhlíkovou daní. Za jednu tunu vyprodukovaného CO2 vybere stát v přepočtu 660 korun. Zavedení uhlíkové daně v nejsilnější evropské ekonomice může mít důsledky pro celou Evropu. Podle některých českých kritiků ale stejně k očekávanému snížení emisí skleníkových plynů nedojde.

V Německu začne od ledna od 1. ledna 2021 platit zákon, jehož cílem je postupné snižování emisí skleníkových plynů údajně až k vytvoření takzvané klimatické neutrality. K tomu by měl vedle současného, celoevropského systému emisních povolenek, zavedeného pro velké „uhelné“ znečišťovatele ovzduší, sloužit i systém uhlíkové daně, platný pouze pro Německo. S trochu nadsázky by se to celé dalo nazvat „národními emisními povolenkami“.

Read the article (4 min read)
Info.cz

Info.cz

Zeman se chová vlastizrádně. Česku by pomohlo vyhoštění všech ruských diplomatů, říká Janda

Prezident Miloš Zeman chce od Bezpečnostní informační služby (BIS) seznam všech sledovaných ruských agentů a operací, na kterých se podílejí. Podle ředitele bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakuba Jandy jde o velmi vlastizrádný čin. Splněním tohoto požadavku by prý kontrarozvědka porušila jak zákon, tak principy fungování zpravodajských služeb a navíc by zcela ztratila důvěryhodnost u zahraničních spojenců. „Problém je, že jsme zatím nenašli vládu ochotnou s přebujelou ruskou rezidenturou v České republice cokoliv udělat,“ říká Janda s tím, že Česku by pomohlo vypovědět všechny ruské diplomaty kromě velvyslance.

Read the article (1 min read)