Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zpravodajský Apple magazín o iPhonech, iPadech a počítačích Mac.

Jablíčkář.cz's Posts

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Ikonická kostka je zpět. Apple Store na 5th Avenue po dvou letech znovuotevírá své brány

Značková prodejna Applu na newyorské Páté Avenue po dlouhotrvající rekonstrukci opět otevře své brány již dnes, v den oficiálního zahájení prodeje nových iPhonů. Apple těm, kteří se otevření nemohou zúčastnit, ale nabídl letmý pohled do přepracované prodejny již včera. Stejně jako před rekonstrukcí i dnes dominuje exteriéru prodejny dominuje ikonická skleněná kostka.

Prostory prodejny jsou momentálně oproti stavu před rekonstrukcí téměř dvojnásobné, v rámci úprav došlo ke zvýšení stropu a umožnění lepšího průniku přirozeného světla. Součástí prodejny je Forum – prostor pro akce v rámci programu Today at Apple. První z těchto akcí se zde bude konat již v sobotu a zaměří se na kreativního ducha města New York. Dvojnásobně vzrostl také prostor, určený pro služby Genius, díky čemuž bude servis probíhat ještě lépe. I nadále bude prodejna na Páté Avenue jedinou pobočkou, která bude v provozu 24 hodin denně a 365 dní v roce.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak si pořídit nový iPhone 11? iWant vám pomůže ušetřit

Komerční sdělení: Od dnešních 8 hodin ráno jsou nejnovější modely všech iPhonů a nových Apple Watch k zakoupení na prodejnách iWant. Při cestě k zbrusu nové jedenáctce vám může pomoct i váš starší model. Jak? To se dozvíte níže.

iWant dnešním dnem prodává nejnovější iPhony a v nabídce najdete jak modely iPhone 11, tak i vyšší modelovou řadu iPhone 11 Pro včetně nejsilnějšího koně v podobě iPhone 11 Pro Max – pochopitelně dostupné ve všech konfiguracích. Oba modely nadchnou novou foto-výbavou, která nechává konkurenci daleko za sebou. V případě iPhonu 11 Pro a Pro Max je trojitá fotosoustava dokonce nejlepší, co kdy byla. To vše je navíc doplněno extra výkonným čipem A13 Bionic, díky němuž se iPhony 11 vyšplhaly okamžitě na samou špičku žebříčků výkonnosti. Vy můžete mít svůj iPhone 11 již od 20 990 Kč, iPhone 11 Pro od 29 990 Kč a iPhone 11 Pro Max začíná na cenovce 32 990 Kč.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

macOS aplikace dne: Pendo aneb zápisky a záznamy všeho druhu

Každý den vám v této rubrice přineseme podrobnější pohled na vybranou aplikaci, která nás právě zaujala. Najdete zde aplikace pro produktivitu, kreativitu, utility, ale také třeba hry. Nebude se vždy nutně jednat o nejžhavější novinku, naším cílem je především vyzdvihnout aplikace, o nichž si myslíme, že stojí za pozornost. Dnes si představíme aplikaci Pendo pro pořizování záznamů, poznámek, zápisků a úkolů.

Poznámky, deníkové zápisky, podklady pro každodenní práci či studium, zaznamenávání okamžitých nápadů, úkolů, plánování schůzek – to vše si můžete perfektně zaznamenat v aplikaci Pendo pro Mac. Pendo pro macOS vám nabízí vše, co budete potřebovat k dokonalé organizaci vašeho pracovního dne, ale třeba také naplánování studia, dovolené nebo jiných událostí.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak aktivovat Dark Mode v iOS 13

iOS 13 je tady a spolu s ním také jedna z vůbec nejvyžádanějších funkcí za poslední roky – Dark Mode. Tmavý režim v podání Applu je povedený a díky němu může být používání telefonu obzvláště ve slabě osvětleném prostředí příjemnější pro oči. Pojďme si proto ukázat, jak Dark Mode v iOS 13 aktivovat.

Dobrou zprávou je, že Dark Mode v rámci iOS nespočívá pouze v jednom tlačítku, ale Apple se rozhodl funkci do systému zabudovat o něco sofistikovaněji než konkurence. Tmavé barevné schéma se tak může aktivovat buďto ručně v nastavení či Ovládacím centru, nebo se také zapne automaticky při západu slunce a ráno při východu se opět deaktivuje.

Navíc, po aktivování Dark Modu se také automaticky ztmaví nastavená tapeta. Apple dokonce do systému přidal čtyři speciální tapety, které automaticky mění svůj vzhled při přepnutí mezi světlým a tmavým režimem.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple vydal watchOS 6. Přicházejí nové aplikace, ciferníky a samostatný App Store

Po boku iOS 13 vydal dnes Apple pro všechny uživatele také watchOS 6. Aktualizace je určena majitelům kompatibilních Apple Watch, mezi které se řadí všechny modely od Series 1. Nový systém přináší řadu novinek a užitečných funkcí. Pojďme si je proto představit a také si povědět, jak hodinky aktualizovat.

Jak aktualizovat

Abyste mohli Apple Watch aktualizovat na watchOS 6, je nejprve potřeba updatovat spárovaný iPhone na iOS 13. Teprve až poté naleznete aktualizaci v aplikaci Watch, kde v sekci Moje hodinky stačí přejít do Obecné –> Aktualizace softwaru. Hodinky musí být připojené k nabíječce, nabité alespoň na 50 % a v dosahu iPhonu připojeného k Wi-Fi. Apple Watch neodpojujte od nabíječky, dokud nebude aktualizace dokončena.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Vyšel iOS 13. Přivítejte Dark Mode, chytré nabíjení a další novinky

Apple právě vydal iOS 13 pro všechny uživatele. Nový systém pro kompatibilní iPhony a iPod touch přináší řadu zajímavých novinek, především pak Dark Mode, chytré nabíjení, rychlejší Face ID, nové možnosti focení a mimo jiné také pokročilé možnosti úprav fotografií a videí. Pojďme se v podívat, jak na nový systém aktualizovat, se kterými zařízeními je kompatibilní a v neposlední řadě také na to, co nového nás čeká.

Jak aktualizovat na iOS 13

Ještě než se pustíte do samotné instalace systému, doporučujeme zařízení zálohovat. Učinit tak můžete Nastavení –> [vaše jméno] –> iCloud –> Záloha na iCloudu. Zálohování lze také provést skrze iTunes, tedy po připojení zařízení k počítači.

Read the article (7 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

6 aplikací a her, které dnes získáte se slevou nebo stáhnete zcela zdarma (19. 09. 2019)

V této pravidelné rubrice vám každý všední den přineseme tipy na zajímavé aplikace a hry. Vybíráme ty, které jsou dočasně zdarma či se slevou. Délka slevy však není nijak předem určená, takže je potřeba si přímo v App Storu před stažením ověřit, zdali je aplikace či hra stále zdarma popřípadě za nižší částku.

Aplikace a hry na iOS

PhotoSync – transfer photos

Aplikace PhotoSync – transfer photos se stará o bezproblémové kopírování a zálohování vašich fotografií, které máte uložené na zařízení s operačním systémem iOS. Ke dnešnímu dni je navíc tato aplikace zcela zdarma a pokud jste hledali aplikaci s podobnou funkcionalitou, možná byste měli PhotoSync přinejmenším vyzkoušet.

Voltage Divider

Pomocí této aplikace, která nese název Voltage Divider, můžete jednoduše spočítat elektrické napětí a proud na základě vámi zadaných hodnot. Funkci této aplikace využijí především elektrikáři a domácí kutilové, kterým je elektřina více než blízká.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Baterie iPhone 11 Pro Max má nový design a vyšší kapacitu

První kusy nových smartphonů od Applu už jsou v rukou nedočkavců. A někteří z nich se je nebojí rozebrat do posledního šroubku. Na povrch tak často vyplynou další zajímavé informace.

Vietnamský YouTuber Dchannel už zvládl kompletně rozebrat nový iPhone 11 Pro Max, který se mu dostal do rukou. Potvrdil tak mnoho spekulací, které se týkaly baterie a základní desky v novém modelu.

Baterie je opět tvaru L, ale tentokrát bez viditelného dělení na dva články. To samozřejmě neznamená, že nutně dvoučlánková není. Jde ale o první viditelnou změnu.

Hned druhá je změna designu základní desky. Ten se opět vrací k obdélníkovému tvaru, přičemž loňský iPhone XS Max měl tvar podobný vysílačce s prodlouženou boční částí.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Kdyby byl Steve na živu, Disney a Apple by se spojili, věří CEO Disney Bob Iger

Ředitel společnosti Disney a bývalý člen představenstva Applu Bob Iger napsal knihu, která vyjde již příští měsíc. V souvislosti s tím poskytl Iger rozhovor pro magazín Vanity Fair, ve kterém se podělil mimo jiné také o vzpomínky na Steva Jobse. Ten byl Igerovým blízkým přítelem.

Když Bob Iger převzal ve společnosti Disney vedení, byl vztah mezi oběma firmami napjatý. Na vině byly Jobsovy neshody s Michaelem Esinerem, stejně jako ukončení dohody, podle které měl Disney vydávat filmy od Pixaru. Igerovi se nicméně podařilo prolomit ledy chválou iPodu i diskusí o iTunes coby televizní platformě. Iger vzpomíná na to, jak přemýšlel o budoucnosti televizního průmyslu a dospěl k závěru, že je pouze otázkou času, kdy bude možné získat přístup k televizním pořadům a filmům prostřednictvím počítače.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zkontrolujte si, jaká data odesílá váš iPhone na iCloud

Osobně mi nějakou tu dobu trvalo, než jsem přišel na kouzlo iCloudu. Dlouhou dobu jsem tedy fungoval s klasickým 5GB úložištěm, které Apple nabízí zdarma ke každému Apple ID. Později jsem se však dostal do fáze, kdy jsem málem přišel o všechny fotografie, a tak jsem si řekl, že je raději chci mít na iCloud zálohované. Zároveň jsem si pořídil Mac, který dokáže společně s iCloudem a potažmo i iPhonem perfektně komunikovat. A bylo to zpečetěno – iCloud jsem začal využívat jako můj primární cloud. Pořád se ale snažím s volným místem na něm nijak neplýtvat, a tak si ručně volím, jaká data má můj iPhone na iCloud automaticky odesílat. Stejné nastavení můžete provést i na svém iPhonu, pojďme si ukázat jak.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

V kolik hodin dnes vyjde iOS 13 a watchOS 6?

Apple minulý týden krátce po své keynote oznámil, že finální verze iOS 13 a watchOS 6 pro běžné uživatele vyjdou ve čtvrtek 19. září, tedy již dnes. Za uplynulý týden jsme se však na Facebooku a skrze e-mail několikrát setkali s dotazem, v kolik hodin přesně budou nové aktualizace dostupné. Na základě zkušeností z předchozích let ale není těžké přesnou hodinu určit.

Cupertinská společnost už několik let vydává všechny své nové systémy, aktualizace i betaverze ve stejný čas, a to přesně úderem desáté hodiny ranní Tichomořského standardního času (PST), který platí v Kalifornii, kde Apple sídlí. Přepočítáme-li údaj na náš čas, dostáváme se na sedmou hodinu večerní, přesněji tedy na 19:00.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Šéf PR Steve Dowling opouští po 16 letech společnost Apple

Steve Dowling, viceprezident Applu pro komunikace, opouští po šestnácti letech firmu. Dowling na tuto pozici nastoupil v roce 2014 po odchodu své předchůdkyně Katie Cotton, a od té doby vedl cupertinský PR tým. Ve firmě ale Steve Dowling působil od roku 2003, kdy pracoval jako šéf korporátních veřejných vztahů právě pod vedením Katie Cotton.

Ve své zprávě, kterou tento týden zaslal zaměstnancům, Dowling uvedl, že „přišel čas, aby tuto pozoruhodnou společnost opustil“, a že plánuje si odpočinout od práce. Za sebou má podle svých slov již zmíněných šestnáct let působení v Applu, nespočet Keynotes, uvedení produktů a pár nepříjemných PR krizí. Dodává, že si s myšlenkou na odchod pohrával již delší dobu, a že konkrétnějších obrysů nabyla při posledním cyklu uvádění nových produktů. „Vaše plány jsou stanoveny a tým pracuje jako vždy skvěle. Takže je čas,“ píše Dowling.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Užijte si babí léto a pořiďte si elektrickou koloběžku nebo hoverboard až o 3 000 Kč levněji

Komerční sdělení: Ačkoli jsou rána stále chladnější, dny kratší a skutečný příchod podzimu se nezadržitelně blíží, stále si ještě můžeme užívat výhody babího léta. Dny zalité sluncem nás tak přímo vyzývají k nejrůznějším výletům nebo projížďkám po okolí. Brázdit cyklostezky ale nemusíte jen na kole, dobře poslouží také elektrokoloběžky a další zajímavá elektrická vozítka. Právě ty nyní můžete pořídit za zajímavou cenu. K tomu navíc přidáváme slevu na dětská elektro auta, která pokud neposlouží nyní, tak určitě potěší vaše ratolesti pod vánočním stromečkem.

Akce se vztahuje celkem na sedm produktů a kromě elektro aut a elektrických koloběžek mezi nimi najdete také dvojici hoverboardů. Pro získání slevy stačí jen produkt vložit do košíku a v něm pak zadat kód elektrojizda. Seznam všech produktů a snížených cen, které získáte po vložení kódu, naleznete níže. Výše slevy se liší dle typu příslušenství a pohybuje se až do výše 3 tisíc korun.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Vyzkoušeli jsme iPhone 11 Pro Max a tady jsou naše první dojmy

Spíše shodou okolností se mi dnes dostaly do rukou nový iPhone 11 a iPhone 11 Pro Max ještě před pátečním zahájením prodejů. Telefony dorazily na prodejnu jednoho nejmenovaného operátora a moje známá, která zde pracuje, mi nabídla si oba modely přednostně vyzkoušet. Na následujících řádcích tak shrnu pravděpodobně vůbec první dojmy z iPhonů 11 na českém internetu, v nichž se zaměřím zejména na to, jak telefon působí v ruce po pár minutách používání.

Vyzkoušet jsem si konkrétně mohl iPhone 11 v černé barvě a velký iPhone 11 Pro Max v nové provedení. Na prodejnu měl nicméně dorazit také z mého pohledu nejzajímavější iPhone 11 Pro, podle informací je ale těchto modelů poměrně značný nedostatek a demo kusy pro vystavení budou dodány až později, pravděpodobně po zahájení prodejů.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple Arcade se blíží. Nastavte svým dětem s předstihem limit pro využívání služby

Hry tady byly, jsou a nejspíše také pořád budou. Jakmile začnete dospívat a mít plno pracovních povinností, tak už od her pomalu začnete upouštět. Malé děti ale v dnešní moderní době hrají hry častěji a častěji. V tomto článku rozhodně nebudu řešit to, zdali je to dobře, či špatně. Podíváme se ale na možnost, jak můžete svým dětem nastavit maximální povolený čas, který mohou využít v rámci Apple Arcade, respektive ve všech hrách. Pořád by totiž děti neměly zapomínat na reálný sociální život, aby byly schopné komunikovat s lidmi tváří v tvář a nejen skrze zprávy či hovory. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Filmař vzal iPhone 11 Pro a natočil propracované video v ulicích Tokia. Podívejte se na výsledek

Již tento týden se začnou prodávat nové iPhony řady 11. Jednou z jejich nejvýraznějších novinek jsou fotoaparáty a jejich vlastnosti. iPhone 11 Pro se může pochlubit trojitým fotoaparátem s funkcí Nočního režimu, ultra širokoúhlým objektivem, klasickým širokoúhlým objektivem a teleobjektivem. Kromě toho umožňuje fotoaparát iPhonu 11 Pro natáčení ve 4K při 60fps s podporou rozšířeného dynamického rozsahu. Všech těchto funkcí a vlastností se rozhodl využít filmař Andy To, který svůj smartphone vzal do japonského hlavního města.

Andy To ke svému videu říká, že chtěl jeho prostřednictvím vizuálně převyprávět příběh o své cestě do japonského Tokia. „Příběh začíná v Tokiu, progresivním futuristickém městě, které tvoří krásné prostředí pro rychlý styl střihu, který mám rád,“ svěřuje se Andy To.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

iPhony 11 Pro mají rekordně velké baterie. Stále však nabízí jen 4 GB RAM

Nově představení iPhony se ještě nedostaly do rukou většího množství recenzentů a technických nadšenců, stále tak po webu kolují různé informace týkající se některých konkrétních specifikací. Nejvíce se hovoří o reálné kapacitě baterií, která by měla oproti loňsku zásadně povyrůst, a také o celkové kapacitě RAM, která pro změnu souvisí s jakousi „dlouhověkostí“ zařízení. Nyní se na webu objevily informace, které se dají považovat za dostatečně seriózní, a díky nim je tak ve výše uvedených věcech konečně jasno.

V databázi čínského regulátora TENAA se objevily specifikace novinek od Applu. Společnosti musí do této databáze specifikace svých produktů zapisovat dle zákona, údaje zde obsažené tak bývají takřka 100% pravdivé. V případě nových iPhonů je možné v databázi zjistit zejména ve velkém spekulované údaje o kapacitě baterií a velikosti dostupné operační paměti.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zahraniční recenze Apple Watch Series 5 dokazují, že se always-on displej vážně povedl

Apple minulý týden představil nové Apple Watch Series 5. Krátce po keynote měli novináři možnost si hodinky vyzkoušet a řada z nich obdržela nové Apple Watch na testování. Dnes, přesně dva dny před zahájením prodeje, zveřejnila zahraniční média první recenze hodinek a my si tak můžeme udělat poměrně dobrý obrázek o tom, zdali a komu se vyplatí nové chytré hodinky z dílny Applu pořizovat.

Pátá série Apple Watch přináší jen minimum nových funkcí. Každopádně tou nejzajímavější je bezesporu always-on displej, okolo kterého se točí i převážná většina recenzí. Prakticky všichni novináři hodnotí nový neustále zapnutý displej velice kladně a chválí hlavně fakt, že i navzdory novince nabízí nové Series 5 stejnou výdrž baterie jako loňský model. Applu totiž hodinky vybavil novým typem OLED displeje, který je znatelně úspornější.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Průhledný plast a žádné šrouby. Prohlédněte si nikdy nevydaný prototyp Macintosh Portable

Pohled do minulosti Applu vždy stojí za to, ať už se jedná o produkty z jakékoliv éry. Zvláštní pozornosti se pak často těší prototypy výrobků, které nikdy nebyly oficiálně uvedené do prodeje. Jedním z nich je také Macintosh Portable M5120. O zveřejnění jeho fotografií se postaral web Sony Dickson.

Zatímco Macintosh Portable se v osmdesátých letech minulého století prodával ve standardní béžové barvě, model na fotografiích je vyrobený z průhledného plastu. Podle dostupných zpráv existuje pouze šest kusů Macinotshe Portable v tomto specifickém provedení. Počítač stál v době svého vydání 7 300 dolarů (v přepočtu zhruba 170 tisíc korun), a jednalo se o první Mac vybavený baterií. S přenosností, uvedenou i v samotném názvu, to ale bylo trochu problematické – počítač vážil něco málo přes sedm kilogramů. Stále se ale jednalo o lepší mobilitu, než jakou nabízely standardní počítače v dané éře.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Tim Cook chybí v žebříčku nejinspirativnějších leaderů světa

Server Hired, specializující se na pracovní místa v oboru technologií, přinesl zajímavou zprávu, podle které se společnost Apple umístila mezi nejvyhledávanějšími firmami na světě, co se týče pracovních míst pro technologické pracovníky. V žebříčku nejvyhledávanějších technologických firem se Apple umístil na třetím místě z celkových pěti. První příčku obsadil Google, druhé místo pak získal Netflix. Po Applu následovala společnost LinkedIn, a na páté příčce se umístil Microsoft.

Tak trochu jiný leader

Podstatně méně očekávaný výsledek ale v tomto směru přinesl žebříček nejinspirativnějších vedoucích pracovníků – zcela v něm chybí Tim Cook.

Seznam nejinspirativnějších leaderů podle webu Hired je následující:

Read the article (1 min read)