Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zpravodajský Apple magazín o iPhonech, iPadech a počítačích Mac.

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple chce zadusit pokrok, tvrdí bývalý zaměstnanec, se kterým se společnost soudí

O soudním sporu mezi společností Apple a jejím bývalým zaměstnancem Gerardem Williamsem III. jsme vás informovali již několikrát. Williams, který se v Applu podílel na vývoji procesorů pro iPhony a iPady, firmu opustil na jaře loňského roku. Založil vlastní firmu s názvem Nuvia, která se zabývala výrobou procesorů. Apple následně Williamse nařkl z toho, že pro účely podnikání těžil z designu procesorů pro iPhony, a že Williams dokonce údajně firmu založil s tím, že ji od něj následně odkoupí Apple.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple má problém, 5G antény pro letošní iPhone jsou příliš velké

Takřka celý loňský rok (a ještě značný kus předtím) se nesl ve znamení konfliktu mezi Applem a společností Qualcomm. Nakonec došlo ke smíru, obě strany zakopaly válečnou sekyru a podepsali nový kontrakt o spolupráci. Ten však nyní získává první závažnější trhliny.

Mohlo by vás zajímat

Intel zrušil vývoj 5G modemu pro iPhone. Apple nečekaně urovnal soudní spory s Qualcommem

David Hanák
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Applu hrozí pokuta za neplacení zaměstnancům

Nejvyšší soud v Kalifornii rozhodl, že Apple vědomě ochudil své zaměstnance o miliony dolarů. Společnost podle soudu porušila zákon tím, že odmítla proplatit části zaměstnancům Apple Storů povinné přesčasy, když se při odchodu z pracoviště museli podrobit kontrolám tašek a iPhonů. Tyto praktiky Apple zavedl v rámci boje proti únikům a krádežím, a kontroly trvaly pět až dvacet minut. Ročně se zaměstnancům obchodů takto nashromáždí i několik desítek neproplacených hodin, těch by se nyní měli dočkat.

Společnost hájila kontroly tím, že je na zaměstnancích, zda si do práce vezmou tašku či zavazadla a zda používají iPhone. Podle soudu je ovšem realitou 21. století, že si pracovníci berou do práce různé tašky, tudíž argument Applu, že zaměstnanci, kteří tak učiní, musejí počítat s kontrolami kvůli vyššímu zájmu, není obhajitelný.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Dodací doba Macu Pro byla posunuta na polovinu března

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o dočasné nedostupnosti bezdrátových sluchátek od Applu AirPods Pro. Tato sluchátka ale nejsou jediným produktem, na který si zájemci o koupi budou muset nějakou chvíli počkat. Nedostupnost na vybraných trzích hlásí společnost Apple také u svého nejnovějšího Macu Pro. Ten například podle české verze online Apple Storu nedostanou zákazníci dříve než v polovině příštího měsíce.

Dočasnou nedostupnost nejnovějšího Macu Pro hlásí pouze evropské země. Je to proto, že zatímco pro americký trh se Mac Pro vyrábí na území Spojených států, do Evropy putují modely, které jsou vyrobené v Číně. Továrny napříč Čínou jsou ale v současné chvíli z velké části mimo provoz, a to z důvodu epidemie nového typu koronaviru a ní souvisejícím přerušením provozu.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

CTO aneb stavíme Mac podle svých potřeb

Ne, Apple nepatří mezi společnosti, které by holdovaly uživatelským úpravám hardwaru a ve většině případů to ani neumožňuje. Dokonce, když se mu naskytne příležitost, tuto možnost odstraní z některých svých zařízení. Příkladem toho je Mac mini, který dříve umožňoval jak výměnu operační paměti RAM, tak výměnu nebo přidání druhého pevného disku. Tato možnost se ovšem vytratila v roce 2014, kdy Apple vydal novou verzi počítače. Dnes jsou tedy 27″ iMac s 5K Retina displejem, Mac mini a Mac Pro jedinými zařízeními, která se dají do jisté míry upravovat i doma.

Read the article (3 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Aplikace pro rodiče: 2. díl – první dny s potomkem

App Store nabízí řadu více i méně užitečných aplikací pro širokou škálu potřeb uživatelů. Nezanedbatelnou část této nabídky tvoří také aplikace pro rodiče – ať už pro budoucí, stávající, nebo pro adepty na rodičovství. V našem novém seriálu si postupně představíme nejlepší a nejpopulárnější aplikace tohoto typu. Ve druhém díle se zaměříme na první dny s malým miminkem.

Chůvička 3G

Řada čerstvých rodičů nedá dopustit na nejrůznější chůvičky, které jim dávají možnost dohledu nad děťátkem, které právě spí v jiné místnosti. Pokud se vám nechce investovat do chůviček v podobě vysílaček, můžete si příslušnou aplikaci stáhnout v App Storu. Svůj smartphone můžete díky této aplikaci propojit s jiným smartphonem, tabletem, počítačem nebo dokonce Apple TV a přes Wi-Fi, 3G nebo LTE připojení sledovat zvuky z místnosti, ve které spí váš potomek. Aplikace také umožňuje uklidnit plačící miminko ukolébavkami nebo vlastním hlasem.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

6 aplikací pro iOS a macOS, které jsou dnes ve slevě nebo zdarma (13. 2. 2020)

V této pravidelné rubrice vám každý všední den přineseme tipy na zajímavé aplikace a hry. Vybíráme ty, které jsou dočasně zdarma či se slevou. Délka slevy však není nijak předem určená, takže je potřeba si přímo v App Storu před stažením ověřit, zdali je aplikace či hra stále zdarma popřípadě za nižší částku. Na aplikaci se dostanete kliknutím na její název.

Aplikace a hry na iOS

Raven: Photo Scan & Colorize

S pomocí aplikace Raven: Photo Scan & Colorize můžete naskenovat vaše fotografie, které tak převedete do digitální podoby. Hlavní výhodou ale je, že při skenování černo-barevných snímků je aplikace schopna fotku vybarvit za vás, díky čemuž značně promění staré fotografie.

Původní cena: 99 Kč (Zdarma)

Make A Call – Fake Call

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak v macOS upravit rozložení mřížky v Launchpadu

Pokud patříte mezi uživatele operačního systému macOS, kteří stále využívají Launchpad, tak zbystřete. Určitě víte, že základní zobrazení ikon v Launchpadu je ve formě mřížky o velikosti 7 x 5, tedy 7 ikon na řádku a 5 ikon ve sloupci. Někomu z uživatelů se však tohle rozložení může zdát příliš malé, a někomu zase naopak příliš velké. Pokud byste si chtěli v Launchpadu tuto mřížku změnit, čímž se také zvětší či zmenší ikony, tak jste tady naprosto správně. V tomto návodu si totiž ukážeme, jak na to.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak používat WhatsApp na Macu

Systém odesílání zpráv přes iMessage mám opravdu rád. Je to způsob, jak můžete odesílat zprávy jiným uživatelům Apple produktů přímo přes vestavěnou aplikaci. Systém funguje ale pouze na zařízeních od Applu a ne každý uživatel ve vašem okolí používá iPhone nebo Mac. Je zde ale možnost, že tito přátelé nebo členové rodiny používají WhatsApp, který je také velmi oblíbený a nyní v podstatě vyplnil díru po chybějícím systému iMessage na Androidech.

Když tedy kromě iMessage také často používáte WhatsApp, určitě vás potěší skutečnost, že si jej také můžete propojit s Macem. Řešení se také postupně vylepšuje a i když před nějakým časem nešlo používat aplikaci současně na více počítačích, dnes to už problém není a svůj WhatsApp účet můžete spárovat s více zařízeními. Velikou výhodou je také možnost odepisovat na zprávy přímo v Push notifikaci, která vám při přijetí nové zprávy oznámí vpravo nahoře.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak správně nalepit ochranní sklo nebo fólii na iPhone

Už první iPhone předznamenal příchod převratných mobilních zařízení, která nám nyní mohou nabídnout více, než kdy předtím. Proměna telefonu na kus skla s dotykovým ovládáním však také znamenala příchod zcela nového problému: možnost rozbití telefonu. Předtím, když vám spadl mobil na zem, většinou se nic vážného nestalo a pokud ano, za pár korun jste mohli sehnat náhradní díly a zařízení si sami opravit. Ale nyní, když vám spadne telefon na zem, je zde vysoká šance, že rozbijete jeho displej a nevyhnete se opravě v hodnotě několika stovek či tisíců korun. Z doby ošetřovací jsme se tak dostali do doby prevence.

Pro ochranu obrazovky telefonu se nejčastěji využívají ochranná skla a fólie a i zde pak člověk narazí na několik podkategorii.

Read the article (4 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Co by mohly napovědět nové Samsungy o iPhonu 12?

Společnost Samsung má za sebou jeden z vrcholů letošního roku. Před několika dny totiž došlo k představení nových vlajkových lodí z řady Galaxy S, a to konkrétně skrze modely Galaxy S20, S20 Plus a S20 Ultra. Samsung se letos opravdu předvedl a bude zajímavé sledovat, do jaké míry jde o předzvěst toho, co čeká fanoušky Applu v září.

Novinky od Samsungu na první pohled bodují výbavou.Ať už jde o levnější modely jako Galaxy S20 nebo S20 Plus, tak brutální a velmi drahý S20 Ultra. Samsung zcela změnil přístup a tyto modely již nemají tak agresivně zakulacený a zahnutý displej, změnila se poloha tří (resp. čtyř) fotoaparátů na zadní straně) a po stránce hardwaru se uvnitř nachází to nejlepší, co v současné době existuje (včetně neuvěřitelných 16 GB RAM u modelu Ultra). Co tyto změny znamenají pro celkovou podobu trhu, a co pro Apple?

Read the article (2 min read)