Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zpravodajský Apple magazín o iPhonech, iPadech a počítačích Mac.

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jen pro 10 z vás: S tímto slevovým kódem získáte elektrokoloběžky Xiaomi se super slevou

Komerční sdělení: Ve spolupráci s naším partnerem Mobil Pohotovost jsme si pro vás stejně jako v minulých týdnech nachystali nedělní slevovou akci, díky které můžete výrazně ušetřit. Tentokrát se sleva týká trojice elektrokoloběžek od Xiaomi. Slevu získáte po zadání slevového kódu elkolobezka1000 do pole pro slevový kód. Ale pozor, platnost kódu je omezena na 10 využití. Nakupovat je tedy třeba rychle.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Koloběžka Electric Scooter Essential lze označit za základní model z dílny Xiaomi. To se však na jejích vlastnostech prakticky vůbec nepodepisuje, jelikož jsou více než zajímavé. Přestože váží pouhých 12 kilogramů, dokáže vás dovézt až do vzdálenosti 20 km a to i při rychlosti 20 km/h. Koloběžka je vyrobena z letecké hliníkové slitiny a nabízí třeba i LED displej, tempomat či E-ABS brzdový systém na předním kole. Nosnost koloběžky je velmi slušných 100 kg.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Z historie Applu: Jak Steve Jobs navštívil Sovětský svaz

Steve Jobs se počátkem července roku 1985 rozhodl navštívit Moskvu. Cíl byl jasný – snaha o prodej Maců v Rusku. Jobsův pracovní výlet trval dva dny a zahrnoval semináře se sovětskými studenty výpočetní techniky, oslavu Dne nezávislosti na americké ambasádě nebo třeba debaty o zprovoznění ruské továrny na Macy. Spojení tak rozdílných entit, jako je Sovětský svaz v osmdesátých letech a Apple, ale také doslova nahrává různým bizarním teoriím a příběhům. Není proto divu, že se s Jobsovou tehdejší cestou do sovětského Ruska pojí také historka o tom, jak se spoluzakladatel Applu málem zapletl do potíží s tamní tajnou službou KGB.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Technika bez očí: Navigace a nevidomí uživatelé

Celosvětově nejrozšířenější navigační aplikace jsou Google Maps, které nabízí opravdu mnoho funkcí. V České republice mají také velké slovo Mapy.cz, což je vzhledem k tomu, jak skvěle mají naši krajinu zmapovanou, nepřekvapující informace. Jak je to ale s navigačními aplikacemi pro nevidomé? Existují nějaké specializované, nebo se musíme spokojit s těmi běžnými?

Osobně velmi rád používám právě Mapy od Googlu v kombinaci s kompasem v telefonu. Mnoho mých kamarádů bez zrakového handicapu si dobírá Google Maps za to, že ohlásí, na jakou světovou stranu se mají vydat. Já ale nemám jinou možnost, podle čeho se zorientovat, protože zobrazenou mapu nevidím, proto si vždy zapnu kompas. Jinak jsou Google Mapy ve městě poměrně přesné, na menších vesnicích to je už trochu horší.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Týden spekulací: MacBooky, procesory Apple Silicon a iPhone 12

V našich předchozích článcích o spekulacích, souvisejících se společností Apple, jsme kromě jiného psali také o možném zpoždění letošní podzimní Keynote. Dostupné zprávy opravdu nasvědčují tomu, že bychom se představení nového hardwaru mohli dočkat až v říjnu. Apple navíc potvrdil, že své letošní iPhony začne prodávat o něco později než obvykle. Kromě nových iPhonů bychom se letos na podzim měli dočkat také nových MacBooků, a právě těch se bude týkat část našeho dnešního souhrnu spekulací.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Z historie IT: Začátky Netflixu

Většina lidí má v současné době Netflix spojený se streamováním filmů, seriálů a různých pořadů. Netflix ale působí na trhu mnohem delší dobu, a než začal poskytovat služby tohoto typu, distribuoval filmy zcela jiným způsobem. Pojďme si v tomto článku připomenout, jaké byly začátky současného velikána jménem Netflix.

Zakladatelé

Společnost Netflix byla oficiálně založena v srpnu roku 1997 dvěma podnikateli – Marcem Randolphem a Reedem Hastingsem. Reed Hastings v roce 1983 úspěšně absolvoval Bowdoin College s bakalářským diplomem, v roce 1988 dokončil studium umělé inteligence na Stanfordově univerzitě a v roce 1991 založil firmu Pure Software, která se zabývala tvorbou nástrojů pro vývojáře softwaru. Firmu ale v roce 1997 odkoupila společnost Rational Software, a Hastings se pustil do zcela jiných vod.

Read the article (3 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Balíčky filmů, které vám zpříjemní srpnový víkend (8. 8. 2020)

Víkend klepe na dveře. Zatímco někteří z nás si ho zpříjemní výletem, dovolenou, pobytem u vody nebo návštěvou baru, jiní dají přednost lenošení u počítače či Apple TV. V dnešním článku vám přinášíme několik tipů na balíčky filmů na iTunes. Balíčky obvykle spojuje stejný režisér, herec, žánr nebo téma, a filmy v nich obsažené vás v konečném výsledku vyjdou levněji, než kdybyste si je pořizovali samostatně.

Men in Black – kolekce 4 filmů

Série Mužů v černém baví diváky po celém světě již od druhé poloviny devadesátých let minulého století. V tomto balíčku čtyř filmů najdete jak původní titul Muži v černém z roku 1997, tak i snímky Men in Black II, Men in Black III a MiB: International. Film MiB: International nabízí český dabing a titulky, ostatní filmy z balíčku jsou v angličtině.

Balíček 4 film Men in Black pořídíte za 499 korun zde.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Úložiště nového 27″ iMacu (2020) nelze uživatelsky vylepšit

Další týden je úspěšně za námi a následují dva dny volna v podobě víkendu. Ještě před tím, než se vrhnete do postele, si můžete přečíst náš tradiční Apple souhrn, ve kterém se věnujeme všemu, co se jablečné společnosti týče. Dnes se podíváme na (ne)vylepšitelnost úložiště nově vydaného 27″ iMacu (2020) a na možný problém při výrobě chystaného iPhonu 12. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Úložiště nového 27″ iMacu (2020) nelze uživatelsky vylepšit

Pokud se zajímáte o hardware jablečných počítačů, tak určitě víte, že u nich nelze v dnešní době vlastnoručně vylepšit úložiště a paměti RAM, tedy kromě výjimek. Ještě před několika lety jste například u MacBooků mohli sundat spodní kryt a jednoduše vylepšit SSD disk a popřípadě přidat paměti RAM – ani jedno z těchto vylepšení už u MacBooků provést nelze, jelikož je vše „natvrdo“ připájeno k základní desce.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

3 hry a aplikace, které dnes na watchOS získáte zdarma nebo se slevou (7. 8. 2020)

Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější aplikace, které dnes můžete získat zcela zdarma nebo se slevou. Bohužel se ale může stát, že se některé aplikace opět vyhoupnou na svou původní cenu. Tohle samozřejmě žádným způsobem ovlivnit nemůžeme a chceme vás tímto ujistit, že v době psaní článku byla aplikace k dispozici se slevou, nebo dokonce zcela zdarma.

StationWeather

Jablečné produkty nabízí poměrně praktické nativní řešení pro zobrazování počasí. Jestliže ale hledáte nějakou sofistikovanější možnost, možná by vás mohla zaujmout aplikace StationWeather. Tento nástroj vám totiž poskytne řadu cenných informací a je schopen zobrazit i radar.

StationWeather Aplikace se slevou-StationWeather 1
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Be Focused: Opravdová podpora produktivity, nebo jen obyčejný placebo efekt?

Nacházíme se v moderní době, kdy po ruce máme řadu chytrých produktů určených pro usnadnění našeho každodenního života. Ještě před pár desítkami let by se lidem ani nesnilo, že by mohli mít k dispozici malinkou krabičku, která dokáže nahradit telefon, sešit, budík, kalkulačku, tabulky a řadu dalších věcí. Dnešní doba s sebou také přinesla i větší nároky, s čímž je spojena produktivita samotných zaměstnanců.

Be Focused mockup 2

Zdroj: SmartMockups

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

3 hry a aplikace, které dnes na tvOS získáte zdarma nebo se slevou (7. 8. 2020)

Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější aplikace, které dnes můžete získat zcela zdarma nebo se slevou. Bohužel se ale může stát, že se některé aplikace opět vyhoupnou na svou původní cenu. Tohle samozřejmě žádným způsobem ovlivnit nemůžeme a chceme vás tímto ujistit, že v době psaní článku byla aplikace k dispozici se slevou, nebo dokonce zcela zdarma.

Tap Times Tables

Aplikace Tap Times Tables cílí především na rodiče s dětmi na prvním stupni základní školy. Tento nástroj totiž zábavnou formou vysvětluje principy násobilky a děti patřičně procvičuje na poli matematiky. Aplikace je samozřejmě v angličtině, a proto je nutná asistence starší osoby či rodiče.

Tap Times Tables Aplikace se slevou-Tap Times Tables 6
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

8 novych widgetů z iOS 14, které si můžete vyzkoušet již nyní

Jedna z nejlepších funkcí, kterých jsme se dočkali v rámci nového operačního systému iOS 14, jsou widgety na domovské obrazovce. Widgety jsou součástí iOS samozřejmě již delší dobu, každopádně právě v iOS 14 se dočkaly výrazného přepracování, a to jak designového, tak funkčního. Widgety si konečně můžeme přesunout na domovskou obrazovku a kromě toho mají nový a modernější vzhled. Při přesunu widgetu na domovskou obrazovku si můžete také zvolit jeho velikost (malou, střední, velkou), a tak je možné vytvořit nespočet různých kombinací widgetů, které si můžete upravit tak, aby vám stoprocentně vyhovovaly.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Nový konkurent iPhonu 11 Pro

Komerční sdělení: Nikdo jistě nepochybuje o tom, že iPhone 11 Pro aktuálně patří mezi horní TOP třídu telefonů. Rozhodně má však silnou konkurenci. Jedním z jeho největších soupeřů je Samsung Galaxy S20 Ultra 5G.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs. iPhone 11 Pro

Souboj androidových mobilních telefonů a iOS se obvykle točí kolem diskuze, komu vyhovuje jaký operační systém a tvrdohlaví zastánci své značky jen těžko připouštějí výhody té druhé. Pokud se však od tohoto věčného sporu oprostíme, je velice těžké se rozhodnout, zda vede Galaxy S20 Ultra 5G nebo iPhone 11 Pro. To dokazuje i test o nejlepší telefon na Testado.cz, kde se na prvních dvou příčkách umístili právě tyto modely a jako těsný vítěz Samsung. Oba mají totiž opravdu co nabídnout. 

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak nainstalovat veřejnou beta verzi macOS 11 Big Sur

Je to již několik týdnů nazpátek, co jsme se v rámci konference WWDC20 dočkali představení nových operačních systému od Applu. Konkrétně se jednalo o iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Ihned po skončení konference si mohli první jedinci stáhnout vývojářské beta verze výše uvedených systémů. To stejné bohužel neplatilo pro obyčejné uživatele, kteří si na vydání prvních veřejných beta verzí museli jednoduše počkat. Pár dnů nazpátek Apple uvolnil veřejné beta verze iOS a iPadOS 14 a dnes jsme se konečně dočkali uvolnění veřejné beta verze pro macOS 11 Big Sur. Pokud si tedy nový macOS chcete nainstalovat ve veřejné beta verzi, tak postupujte následovně.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

5 triků ve Facebooku pro iPhone, které by měl znát každý jeho uživatel

Všechny sociální sítě, které pod křídla Facebooku spadají, patří mezi nejpopulárnější a nejstahovanější na světě. Ostatně Facebooku, Instagramu, Messengeru i WhatsAppu jsme se několikrát věnovali. Facebook má ale základnu uživatelů největší a i funkcí nabízí mnoho, proto se na něj ještě jednou zaměříme.

Přesunutí fotografií z Facebooku do Fotek Google

Pokud přidáváte na Facebook mnoho fotografií, hodí se je mít na památku uložené i jinde. Pro přesunutí do Google Fotek klepněte na ikonu tří čar, dále vyberte Nastavení a soukromí, rozklikněte Nastavení a nakonec klikněte na Přeneste kopii svých fotografií a videí. U rozbalovacího políčka Vybrat cíl klikněte na Fotky Google a vyberte, jestli chcete přesunout fotky nebo videa. Klepněte na Další, přihlaste se k účtu Google a v dialogovém okně klepněte na Povolit a poté na Potvrdit přenos. Chvíli počkejte, než se přenos dokončí.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Poznáváme nativní aplikace Applu: Pages na iPhonu [4. díl]

V uplynulých dílech našeho seriálu o nativních aplikacích Applu jsme se věnovali Pages na iPhonu. Postupně jsme si probrali práci s textem, obrázky a tabulkami, a v tomto díle se budeme věnovat tvorbě a úpravě grafů.

Tvorba grafů je v Pages na iPhone zcela jednoduchou a intuitivní záležitostí, aplikace vám ale v tomto směru zároveň dává spoustu možností. K dispozici máte stejně jako v Pages na Macu 2D, 3D i interaktivní grafy. Při tvorbě grafu nevkládáte příslušná data přímo do něj, ale do editoru dat grafu, ve kterém také můžete provádět změny – ty se posléze projeví v grafu automatickou aktualizací. Pro přidání grafu klepněte na tlačítko “+” v horní části obrazovky a poté klepněte na ikonku grafu. Vyberte typ grafu, který chcete přidat (2D, 3D nebo interaktivní) a poté v menu vyberte styl grafu. Klepnutím vyberte požadovaný graf a přetáhněte jej na místo, na kterém ho chcete mít.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zpátky do minulosti: Harvard Mark I a Palm m100 (6. 8. 2020)

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu o významných událostech v oblasti technologií si představíme příchod dvou důležitých zařízení – elektromechanický počítač ASCC od IBM z roku 1944 a PDA Palm m100 z roku 2000. Ačkoliv od sebe obě zařízení dělí desítky let, jejich přínos je neoddiskutovatelný.

ASCC od IBM (1944)

7. srpna roku 1944 představila společnost IBM na půdě Harvardovy univerzity své zbrusu nové zařízení jménem Automatic Sequence Controlled Calculator (ASCC). Tento elektromechanický počítač, sestavený Howardem H. Aikenem, později získal označení Mark I. Rozměry zařízení činily 16 x 2,4 x 0,6 metru, výpočetní výkon byl zhruba tři základní operace za sekundu, náročnější operace trvaly v řádech několika sekund. Howard Aiken posléze postavil ještě nástupce, postupně označované jako Mark II až Mark IV.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

iOS aplikace dne: Mindly aneb myšlenkové mapy za pochodu

Tvorba myšlenkových map je u řady lidí velice populárním prvkem pro práci a kreativitu. K tvorbě myšlenkových map vám pochopitelně bohatě stačí tužka a papír, proč ale také nevyzkoušet některou z příslušných aplikací? V dnešním článku vám představíme Mindly.

Vzhled

Po vypnutí úvodní obrazovky se stručnými ukázkami novinek a funkcí v aplikaci se vám zobrazí hlavní stránka Mindly, ve které můžete začít okamžitě tvořit. Ovládání je intuitivní a “na první dobrou” ho jistě zvládnou i ti, kteří nejsou v tvorbě myšlenkových map na iPhonu zrovna zběhlí. V levém horním rohu se nachází tlačítko “+”, kterým zahájíte tvorbu mapy. V horním panelu se pak nachází karty Text, Barva a Ikona pro úpravu jednotlivých bodů vašich map. V pravém horním rohu najdete tlačítko pro uložení změn a návrat zpět k mapě.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Microsoft má zájem o odkoupení celého TikToku

Není den, kdy by se v médiích nemluvilo o TikToku – i v dnešním IT souhrnu se mu budeme v rámci první novinky věnovat. Ve druhé novince se budeme věnovat chybě, která se objevila v Microsoft Office, v předposlední novince se podíváme na chystané funkce pro aplikace od Googlu a v poslední novince vás informujeme o možném příchodu skládacího telefonu od Googlu. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Microsoft má zájem o odkoupení celého TikToku

Během posledních dnů se toho, co se TikToku týče, odehrálo opravdu požehnaně. Celou tuto kauzu před několika týdny odstartovalo zakázání aplikace TikTok v Indii. Vláda se zde rozhodla TikTok zakázat kvůli tomu, že má údajně sbírat citlivá data a špehovat uživatele. Po tomto zákazu se ke stejnému kroku začala uchylovat také vláda Spojených států amerických, nejvíce se do celé kauzy samozřejmě zapojil Donald Trump.

Read the article (3 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

3 hry a aplikace, které dnes na watchOS získáte zdarma nebo se slevou (6. 8. 2020)

Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější aplikace, které dnes můžete získat zcela zdarma nebo se slevou. Bohužel se ale může stát, že se některé aplikace opět vyhoupnou na svou původní cenu. Tohle samozřejmě žádným způsobem ovlivnit nemůžeme a chceme vás tímto ujistit, že v době psaní článku byla aplikace k dispozici se slevou, nebo dokonce zcela zdarma.

Hue for Watch

V dnešní době se těší obrovské oblibě koncept takzvané chytré domácnosti, z čehož je bezesporu nejrozšířenější chytré osvětlení. Poměrně dominantní postavení na trhu zaujala společnost Philips s projektem Hue. Pokud doma máte právě tohle osvětlení a rádi byste jej kontrolovali skrze vaše jablečné hodinky.

Hue for Watch Aplikace se slevou-Hue for Watch 1
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Na internet unikly informace o výkonu nového 27″ iMacu (2020)

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Damien Chazelle natočil minifilm na iPhone

Apple pravidelně sdílí fotografie a videa ze své série Shot on iPhone, ve které světu ukazuje, jak je jeho telefon schopen fotit či natáčet. Dnes v noci jsme se na YouTube kanálu jablečné společnosti dočkali vydání zbrusu nového videa. Konkrétně se jedná o vertikální minifilm, o který se postaral renomovaný režisér Damien Chazelle. Ten stojí za populárními filmy jako La La Land či Whiplash.

Read the article (3 min read)