Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zpravodajský Apple magazín o iPhonech, iPadech a počítačích Mac.

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

6 aplikací pro iOS a macOS, které jsou dnes ve slevě nebo zdarma (8. 4. 2020)

V této pravidelné rubrice vám každý všední den přineseme tipy na zajímavé aplikace a hry. Vybíráme ty, které jsou dočasně zdarma či se slevou. Délka slevy však není nijak předem určená, takže je potřeba si přímo v App Storu před stažením ověřit, zdali je aplikace či hra stále zdarma popřípadě za nižší částku.

Aplikace a hry na iOS

AllPass Pro

Aplikace AllPass Pro slouží pro uchovávání vašich hesel v zabezpečené podobě. Jestliže tedy hledáte nějakou spolehlivou alternativu za nativní Klíčenku, pak byste se přinejmenším na tuto aplikaci měli podívat. Výhodou této aplikace navíc je, že si poradí se zabezpečením platebních karet, identit a soukromých poznámek.

Aplikace se slevou-AllPass Pro 1
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Dnešní den v historii technologií (8. 4. 2020)

Od samého počátku technologického průmyslu se v této oblasti každý den odehrávají více či méně zásadní okamžiky, které se významným způsobem zapsaly do historie. V našem novém seriálu si každý den připomeneme zajímavé či zásadní momenty, které jsou s daným datem historicky spojené.

Počátky jazyka COBOL (1959)

8. dubna roku 1959 se sešla malá skupina, tvořená výrobci výpočetní techniky, univerzitními experty i uživateli. Skupinu vedla matematička Grace Hopper, a předmětem setkání byla diskuse o vytvoření nového programovacího jazyka s názvem COBOL (COmmon Business-Oriented Language). Ten měl sloužit k vývoji systémů pro vládní a podobné organizace. Po tomto setkání následovala ještě další řada jednání a schůzek včetně sezení v Pentagonu koncem května téhož roku. Počátkem prosince roku 1960 již programy, napsané v jazyce COBOL, běžely na dvou různých počítačích.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Vectorizer.io: Když potřebujete zdarma převést rastr do vektoru

Pokud se alespoň trošku věnujete grafice, tak jistě víte, jaký je rozdíl mezi rastrem a vektorem. Pro ty méně znalé – rastr je klasická fotografie, kterou vyfotíte například na telefon či foťák. Skládá se z jednotlivých pixelů a případné zvětšení fotografie znamená také horší kvalitu. Kdežto vektor není složený z pixelů, ale z jednotlivých tvarů a křivek. Díky tomu můžete vektor bez problémů zvětšit či zmenšit a nikdy nedojde ke ztrátě kvality. Převod rastru do vektoru může být často oříšek, avšak existují aplikace, které tento proces zvládnou za vás.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Objem hovorů uskutečněných přes Rakuten Viber vzrostl v důsledku pandemie na čtyřnásobek

Tisková zpráva: Rakuten Viber, jedna z předních komunikačních platforem na světě, navýšila svoji kapacitu pro klíčové služby a vytvořila několik iniciativ s cílem posílit soudržnost lidí a udržet jejich psychickou pohodu v době globální pandemie COVID-19. Výsledkem těchto aktivit je nárůst využívání služeb komunikační platformy po celém světě.

Rakuten Viber a organizace WHO Rakuten Viber a organizace WHO fb Rakuten Viber ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO)
Informace o komunitě Rakuten Viber-Informace o komunite Informace o komunitě
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

iOS13.4.1 přináší opravu chyby ve FaceTime

Společnost Apple tento týden vydala veřejné verze svých operačních systémů iOS 13.4.1 a iPadOS 13.4.1. Tyto aktualizace uživatelům přináší dílčí vylepšení po stránce výkonu a zabezpečení, stejně jako opravu drobných chyb. Jedna z chyb minulé verze iOS a iPadOS 13.4 spočívala v tom, že se uživatelé nemohli účastnit FaceTime hovorů s majiteli zařízení s iOS 9.3.6 a staršími nebo OS X El Capitan 10.11.6 a starším.

Vydání veřejných systémů iOS 13.4.1 a iPadOS 13.4.1 následovalo nedlouho po vydání veřejné verze operačního systému iOS 13.4 a iPadOS 13.4. Tyto operační systémy přinesly kromě jiného také dlouho očekávanou podporu sdílení složek na iCloud Drive, operační sytém iPadOS 13.4 zase přinesl podporu myši a trackpadu. Společnost Apple zároveň začala v průběhu minulého týdne s beta testováním operačního systému iOS 13.4.5.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Svůj profil na Netflixu si nyní můžete zabezpečit PIN kódem. Jak na to?

Populární streamovací služba Netflix nyní nově zavádí pro své předplatitele možnost zabezpečení jejich profilu v aplikaci za pomoci číselného zámku. Tento krok je součástí rozsáhlejších vylepšení a aktualizací, s jejichž pomocí chce Netflix ještě více vylepšit funkce rodičovské kontroly. Zabezpečení vlastního profilu PIN kódem zároveň slouží jako prevence toho, aby jiní využívali váš profil bez vašeho vědomí nebo souhlasu.

Všechny účty ve službě Netflix jsou pochopitelně chráněné heslem, v rámci účtu lze ale zřídit jednotlivé profily pro další uživatele – například v rámci rodiny, kde každý z jejich členů má v rámci jednoho účtu ještě vlastní profil. Právě tyto jednotlivé profily je nyní možné zabezpečit ještě vlastním PIN kódem.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak na iPhonu odstranit odebírané kalendáře

Včera jsme vám přinesli návod, pomocí kterého si můžete do aplikace Kalendář na vašem iPhonu či iPadu jednoduše přidat české státní svátky, anebo české jmeniny. V prvním případě se pro zobrazení státních svátků musíte přihlásit k odběru určitého kalendáře. Pokud zobrazování českých státních svátků chcete zrušit, tak se musíte odhlásit z odebírání tohoto kalendáře. Tento postup se však neprovádí v aplikaci Kalednář, jak by někteří z vás mohli očekávat. Pokud tedy chcete na iPhonu zrušit odebírání jakéhokoliv kalendáře, tak dočtěte tento návod až do konce.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

iPumpuj: Zjistěte, kde je momentálně nejlevnější palivo

V momentální situaci, kdy mnoho lidí skončilo s nižšími příjmy, anebo o ně přišlo úplně, se hodí každá koruna navíc. Lidé kvůli situaci způsobenou koronavirem šetří, kde se dá – někteří to řeší rušením předplatných, jiní se zbavují zbytečností, a další lidé se zase snaží tankovat palivo, jak jen nejlevněji to jde. Pokud patříte do poslední zmíněné skupiny, tak jistě víte, že ceny paliv v posledních dnech hrají do karet každého člověka, který šetří. Cena litru nafty či benzínu se propadla prakticky o deset korun a není problém tak litr pohonné hmoty natankovat za méně, než 25 korun.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Zboží do 1 hodiny od objednání. Mobil Pohotovost zavádí expresní doručení

Komerční sdělení: Zboží objednané z e-shopu teď můžete mít doma rychleji než kdykoli předtím. Mobil Pohotovost ve spolupráci s Liftago totiž zrychluje svou službu expresního doručení – nově vám kurýr ve vybraných městech přiveze iPhone, MacBook nebo třeba Apple Watch do 1 hodiny od objednání. Nový typ dopravy navíc získáte k většině produktů zcela zdarma.

Službu expresního doručení skrze Liftago mohou zákazníci Mobil Pohotovosti využít v celkem 8 městech České republiky. Konkrétně se jedná o Prahu, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Brno, Olomouc, Ostravu a Ústí nad Labem. Objednávka je doručena do 1 hodin za předpokladu, že byla učiněna v čase od 10:00 do 17:30.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak ovládat Spotify z Apple Watch prostřednictvím příkazů pro Siri

Spotify na Apple Watch nabízí ve své nejnovější aktualizaci pro operační systém watchOS podporu Siri. Znamená to, že svou oblíbenou hudební streamovací aplikaci konečně můžete ze svých chytrých hodinek od Applu ovládat prostřednictvím hlasové asistentky Siri. V dnešním článku vám představíme seznam příkazů, které můžete při ovládání Spotify za pomoci Siri na Apple Watch použít.

Přehrávání hudby

K přehrávání hudby v aplikaci Spotify můžete na svých Apple Watch použít řadu různých příkazů, s jejichž pomocí můžete ovládat spouštění přehrávání obsahu různého typu od jednotlivých skladeb až po žebříčky nebo podcasty. Které povely to jsou?

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

6 aplikací pro iOS a macOS, které jsou dnes ve slevě nebo zdarma (7. 4. 2020)

V této pravidelné rubrice vám každý všední den přineseme tipy na zajímavé aplikace a hry. Vybíráme ty, které jsou dočasně zdarma či se slevou. Délka slevy však není nijak předem určená, takže je potřeba si přímo v App Storu před stažením ověřit, zdali je aplikace či hra stále zdarma popřípadě za nižší částku.

Aplikace a hry na iOS

FWE Fitness Workouts Exercises

V současné době jsou bohužel stále uzavřeny fitcentra a lidé se musí co možná nejvíce zdržovat na adrese trvalého bydliště. S tímto vám dokáže hravě pomoci aplikace FWE Fitness Workouts Exercises. Tato aplikace vám pomůže se správou vašeho workout tréninku a nabídne vám řadu dalších užitečných vlastností.

FWE Fitness Workouts Exercises Aplikace se slevou-FWE Fitness Workouts Exercises 1
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Facebook plánoval odkoupit speciální nástroj pro sledování iPhonů a iPadů

Firma NSO Group nedávno uvedla, že společnost Facebook usilovala v roce 2017 o odkoupení softwarového nástroje, který umožňuje sledovat majitele mobilních zařízení od Applu. Zástupci společnosti Facebook před třemi lety doopravdy kontaktovali firmu NSO Group s žádostí o poskytnutí monitorovacího nástroje, kterým chtěl Facebook údajně sledovat majitele iPhonů a iPadů.

Facebook však v současné chvíli viní firmu NSO Group z toho, že zneužila zranitelnosti v platformě WhatsApp k tomu, aby vládám pomohla sledovat vybrané uživatele. NSO Group kromě jiného prodává softwarový produkt s názvem Pegasus, který operátorům umožňuje na dálku extrahovat data z mobilních telefonů. Právě o tento nástroj projevili v roce 2017 zájem zástupci Facebooku. Ten v té době zrovna zaváděl VPN nástroj s názvem Onavo Protect, který byl mimo jiné schopný bez vědomí uživatele analyzovat síťový provoz.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

QNAP představil systém QTS 4.4.2: Zvyšuje zabezpečení systému a podporuje více rozšíření

Tisková zpráva: Společnost QNAP® Systems, Inc. (QNAP) dnes představila nejnovější operační systém pro NAS – QTS 4.4.2. Kromě zahrnutí seznamu vylepšení a vylepšení z předchozí verze zvyšuje QTS 4.4.2 zabezpečení systému a škálovatelnost úložiště. Výchozí heslo NAS je změněno na první adresu MAC zařízení NAS pro větší zabezpečení. QNAP NAS také podporuje další nové rozšiřující jednotky QNAP – vysokorychlostní řadu TL SATA JBOD, která podporuje vícenásobný přenos SATA 6Gb/s, a praktickou řadu TL USB JBOD s připojením USB 3.2 Gen 2 10Gb/s. Od dnešního dne budou uživatelé QNAP NAS dostávat aktualizaci QTS 4.4.2.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

5 nástrojů, které vám umožní sledovat situaci ohledně COVID-19

Někteří se zprávám, které jakýmkoliv způsobem souvisí s aktuální pandemií onemocnění COVID-19, spíše vyhýbají. Existuje ale také skupina lidí, která naopak související informace vyhledává a chce situaci co nejlépe sledovat. Pokud se řadíte do druhé jmenované skupiny, možná se vám bude hodit náš seznam nástrojů, které vám se sledováním situace ohledně COVID-19 pomohou.

Healthlynked COVID-19 Tracker

Aplikace HealthLynked nabízí nástroj ke sledování šíření koronaviru po světě. Kromě toho ale také umožňuje uživatelům, aby do ní zadali svou přibližnou polohu spolu s údaji o tom, zda byli pozitivně testováni na koronavirus, nebo zda mají příznaky onemocnění. Aplikace také poskytuje informace o důležitých kontaktech, nabízí mapu s informacemi o výskytu nákazy, statistiky nebo třeba zprávy ze světa. Ze strany uživatelů se nicméně ozývají stížnosti na neakutálnost mapy.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple odkoupí společnost NextVR, pomůže při vývoji chytrých brýlí

Fakt, že jablečná společnost pracuje na svých vlastních chytrých brýlích, je známý již po dobu několika dlouhých měsíců – podobně jako fakt, že pracuje na svých vlastních Arm procesorech. V případě vlastních procesorů už má Apple nemalé zkušenosti, jelikož si tyto čipy navrhuje do svých mobilních zařízení. Co se však týče chytrých brýlí, tak v této oblasti už to kalifornský gigant tak jasné nemá. Čas od času se proto objeví zpráva o tom, že společnost Apple odkoupila nějakou jinou společnost či startup, který se vývojem chytrých brýlí či headsetů pro rozšířenou realitu zabývá.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple rozešle mezi zdravotnický personál dvacet milionů masek, spolupracuje i na výrobě ochranných štítů

Společnost Apple v současné situaci pomáhá na co možná nejvíce místech. Mezi její nedávné aktivity patří například distribuce dvaceti milionů masek a ochranných štítů zdravotnickému personálu. Na svém twitterovém účtu to oznámil ředitel Applu, Tim Cook. Na distribuci se podíleli i dodavatelé Applu ve spolupráci s designérskými, inženýrskými a provozními týmy.

„Doufám, že jste v těchto náročných a složitých časech v pořádku a v bezpečí,“ uvedl Tim Cook v úvodu svého twitterového videa. Poté pokračoval sdělením, že týmy napříč celou společností Apple tvrdě pracují na tom, aby se zdravotnickému personálu v první linii dostalo co možná největší podpory. „Počet masek, které jsme mohli distribuovat prostřednictvím našeho dodavatelského řetězce, přesáhl celosvětově dvacet milionů,“ uvedl Cook, a dodal, že jeho firma úzce a na více úrovních spolupracuje s vládami v zemích po celém světě, aby zajistila, že se pomoc dostane na ta nejvhodnější místa.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

macOS 10.15.4 trpí na problémy při přesunech velkých souborů

Čím dál tím více uživatelů Maců si po poslední systémové aktualizaci s označením macOS 10.15.4 stěžuje na to, že v některých případech dochází k problémům ve Finderu. Konkrétně uživatelé nejsou schopni kopírovat či jinak přenášet objemnější soubory, což je problém, který se může dotknout především uživatelům, kteří točí videa, anebo tvoří grafiku. Apple v současné době už o problému ví a na nápravě se údajně pracuje.

macOS Catalina 10.15.4 je na veřejnosti několik týdnů, na webu se ale v posledních dnech začíná objevovat čím dál tím více nespokojených uživatelů, kterým Finder nefunguje tak, jak má. Jakmile totiž tito uživatelé kopírují nebo jinak přenáší větší soubory, dojde k pádu celého systému. Celý problém je poměrně do detailu popsaný na fóru společnosti SoftRAID, která dle svých slov spolupracuje s Applem na nápravě tohoto problému. Podle doposud odhalených detailů se chyba způsobující pád systému vztahuje jen na Applem naformátované disky (APFS), a to pouze v případech, kdy dochází k přenosu souboru, jenž je větší než (zhruba) 30 GB. Jakmile se takto veliký soubor přesouvá, systém z nějakého důvodu nepostupuje stejně jako by postupoval v případech, kdy dochází k přesunu menších souborů. Kvůli tomu nakonec systém tzv. „spadne“.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

5 tipů a triků pro práci s aplikací Soubory v iOS a iPadOS

Apple svou nativní aplikaci Soubory představil již s příchodem operačního systému iOS 11. Od té doby ji neustále vylepšuje, a se Soubory se tak dá pracovat čím dál lépe a efektivněji. V dnešním článku vám představíme několik tipů, se kterými pro vás bude používání nativních Souborů ještě pohodlnější.

Komprese souborů

Nativní aplikace Soubory nabízí spoustu možností práce s obsahem včetně funkce archivace. Zkomprimováním více souborů do jednoho jediného archivu si usnadníte například sdílení souborů. Pro zkomprimování souborů otevřete složku, ve které se dané soubory nachází. V pravém horním rohu klepněte na Vybrat. Označte soubory, které chcete přidat do archivu, a vpravo dole klepněte na ikonku tří teček v kroužku. V menu, které se vám zobrazí, zvolte Komprimovat – archiv ve formátu *.zip najdete ve stejné složce.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

6 aplikací pro iOS a macOS, které jsou dnes ve slevě nebo zdarma (6. 4. 2020)

V této pravidelné rubrice vám každý všední den přineseme tipy na zajímavé aplikace a hry. Vybíráme ty, které jsou dočasně zdarma či se slevou. Délka slevy však není nijak předem určená, takže je potřeba si přímo v App Storu před stažením ověřit, zdali je aplikace či hra stále zdarma popřípadě za nižší částku.

Aplikace a hry na iOS

TimesX Times Tables Tester

Pokud máte doma děti a rádi byste je v těchto nelehkých časech procvičili v matematice, nabízí se vám řada možností. Jednou z nich je i aplikace TimesX Times Tables Tester, která nabízí řadu různých kvízů a zajímavých cvičení. Jedná se tak o perfektní řešení, které má rozhodně co nabídnout.

TimesX Times Tables Tester Aplikace se slevou-TimesX Times Tables Tester 1
Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Jak do Kalendáře na iPhonu přidat české svátky a jmeniny

V základním nastavení se ve vašem iPhonu mohou nacházet různé americké svátky. Vzhledem k tomu, že většina z nás žije na území České republiky, tak jsou nám tyto svátky samozřejmě k ničemu. Existuje však možnost, pomocí které si můžete do vašeho iPhonu (či iPadu anebo Macu) jednoduše přidat české státní svátky a popřípadě také české jmeniny. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak dočtěte tento článek až do konce.

Jak do Kalendáře na iPhonu přidat české státní svátky

V případě, že si chcete do kalendáře přidat české státní svátky, tak je postup velmi jednoduchý – stačí, abyste v Safari klepnuli na tento odkaz. Na obrazovce se poté zobrazí notifikace, ve které klepněte na tlačítko Odebírat. Poté se ukáže další oznámení, které vás informuje o tom, že byly do kalendáře přidány české státní svátky. Pokud kliknete na tlačítko Zobrazit, můžete se na ně ihned podívat. V případě, že si chcete přidat do iPhonu slovenské svátky, tak klepněte na

Read the article (1 min read)