Kairly

Co je nového, na čem pracujeme a co chystáme.

Kairly

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Jan Mikula

Jan Mikula, Kairly

Úvodní slovo

Noviny byly pro mě od malička srdcovní záležitost. Profesionály připravená titulní stránka, ze které jsem okamžitě věděl, jaká důležitá událost právě hýbe společností.

Názorová sekce, kde moji (ne)oblíbení komentátoři glosovali aktuální dění. Přestože každé vydání novin bylo jiné, mělo svůj řád. A já se tak pokaždé těšil, až přijdu ze školy a přečtu si dnešní noviny.

S nástupem internetu a zejména sociálních sítí "zpravodajský řád" zcela vymizel. Jsou to vaši (ne)známí, kteří vám sestavují timelinu. Jsou to vaši známí, kteří události komentují.

Mám radost, že se profesionální noviny v moderní podobě vrací.

Jan Mikula

Jan Mikula, Kairly

Červencové novinky: Noviny nově umožňují editorům přidávat názory a komentáře

K papírovým novinám od nepaměti patří komentáře a názory. Je to způsob, jak editoři novin mohou zasazovat "objektivní" fakta do kontextu. Případně je to prostor, kde noviny otvírají celospolečenská témata.

Noviny na Kairly s komentáři

Proto máme velkou radost vám představit novou možnost pro editory na Kairly. Ti nově mohou k vybraným článkům přidávat vlastní komentáře, případně vybrat související tweet(y), které článek glosují.

 Editoři tak mohou uplatnit své editorské schopnosti a zasazovat informace do kontextu, případně vyjadřovat své názory. Čtenáři se na oplátku mohou těšit na mnohem "bohatší" vydání svých oblíbených novin.

(1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Google reaguje na námitky vydavatelů. Změnil vzhled při vyhledávání zpráv

Google reaguje na námitky vydavatelů. Změnil vzhled při vyhledávání zpráv

Google je hlavně v Evropě pod neustálou palbou velkých vydavatelství, které po něm vyžadují, aby začal platit za používání titulků a útržků z jejich článků. Nyní přichází poměrně zásadní redesign, který zvýrazní u zpráv médium a titulek.

Nový design, který bude dostupný při vyhledávání zpráv (tedy ne v klasickém vyhledávání, ale jedné ze záložek), využívá Material Design, který Google postupně dává do všech svých služeb. Největší změnou je zvýraznění titulků, s čímž souvisí i menší důraz na část textu samotného článku.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Mozilla testuje odstranění reklam z webů online médií za předplatné

Před lety něco podobného zkusilo slovenské Piano, loni zavedl službu Subscribe Google a teď se chystá na předplatné online médií také Mozilla. Neziskovka provozující prohlížeč Firefox spustila stránky, kde prozrazuje detaily chystané služby Firefox Ad-free Internet.

Ta má uživatelům za poplatek 4,99 USD měsíčně (tuto částku Mozilla aspoň inzeruje na tlačítku s výzvou k objednání) nabídnout přístup k vybraným mediálním serverům bez toho, že by se jim zobrazovaly reklamy. Část z předplatného pak mají dostávat dotyčné weby.


Předplatitelé mají za poplatek získat přístup také k audioverzím článků nebo možnost pokračovat ve čtení napříč zařízeními (nejpíš tedy bude nutné být přihlášen k uživatelskému účtu Mozilly).

Read the article (1 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Čína skupuje, financuje a uplácí média, aby šířila komunistickou propagandu. Tchaj-wan protestuje

Koncem června se po rušném týdnu v Hongkongu, kde statisíce lidí protestovaly proti přijetí extradičního zákona a zúžení občanských svobod, protestovalo proti sílícímu čínskému tlaku také na Tchaj-wanu. V hlavním městě Tchaj-peji se předposlední červnovou neděli sešly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj protest proti čínským „rudým médiím“, skrze něž ČLR na Tchaj-wanu nyní již zcela nezakrytě šíří svoji propagandu.

Hlavními organizátory byli známý youtuber Holger Čchen a poslanec za Stranu Nová síla (New Power Party, NPP) Chuang Kuo-čchang, kteří demonstraci zároveň spojovali s „vyjádřením nesouhlasu vůči autoritářskému režimu čínské komunistické strany v ČLR.“

Read the article (3 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Ten, kdo koupí televizi Nova, překreslí celý český mediální trh, říká majitel rádií Jan Neuman

Český mediální trh se za posledních několik let výrazně změnil. Nejviditelnější je to v oblasti tištěných médií, kde tři dominantní vydavatelství získali přední podnikatelé, nejprve Andrej Babiš, poté Daniel Křetínský a nakonec investiční skupina Penta. Trh se ale, i když méně nápadně, změnil i v oblasti soukromých rádií.

Read the article (5 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Friday at 12:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.