Kairly

Co je nového, na čem pracujeme a co chystáme.

Kairly

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Jan Mikula

Jan Mikula, Kairly

Srpnové novinky: Články s komentáři od editorů a mnoho drobných vylepšní

V červenci jsme představili možnost editorů komentovat zprávy pomocí krátkých textů či vybraných tweetů. Srpen jsme strávili zejména dolaďováním této novinky. Přepracovali jsme, jak se editorské komentáře zobrazují na mobilu. Dříve se zobrazovali buď nad, nebo pod článkem. Nyní se podobně jako na desktopu zobrazují vedle článku.

Komentáře editorů se zobrazují i v detailu samotného článku. Tímto způsobem dostanou čtenáři u populárních článků zajímavou diskuzi ze strany různých editorů novin s různými úhly pohledu. Tato diskuze by tak měla být věcnější a pro čtenáře zajímavější, než co se dnes odehrává na sociálních sítí či v nemoderovaných diskuzích.

(1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vy ještě čtete noviny? Proč to vůbec děláte?

Máloco si tak spojujeme s logickým a racionálním uvažováním jako sběr a třídění informací. A málokdy s námi přitom cloumají emoce tolik jako při výběru jejich hlavního zdroje - médií. Nebo si v trafice před nákupem nejdřív otevřete několikery noviny a prohlédnete jejich obsah? Zkoumáte snad každý den články na několika severech, než jeden z nich začnete číst?

Read the article (2 min read)
Bohumil Vostal

Bohumil Vostal, ČT 24

Pokracujici pad nakladu tistenych novin v Britanii.

Mark Di Stefano 🤙🏻

UK newspaper circ. figures, July '19 (year-on-year%)

The Sun: 1,265,990 ⬇️ 12%
Daily Mail: 1,164,319 ⬇️ 8%
Daily Mirror: 483,120 ⬇️ 13%
Times: 376,975 ⬇️ 12%
Daily Telegraph: 327,879 ⬇️ 12%
Daily Express: 306,119 ⬇️ 10%
Financial Times: 166,663 ⬇️ 7%
Guardian: 130,484 ⬇️ 5%

Živě.cz

Živě.cz

Koho na Twitteru nebaví konkrétní lidé, bude moci místo nich sledovat celá témata a události

Koho na Twitteru nebaví konkrétní lidé, bude moci místo nich sledovat celá témata a události

Twitter chystá příjemnou novinku. Vedle jednotlivých účtů budeme moci sledovat i konkrétní témata nehledě na to, kdo je autorem konkrétní zprávičky. Bude se hodit třeba u nejrůznějších zpravodajských událostí, případně u specifičtějších témat.

Novinka připomíná sledování témat z Instagramu, úplně totožná ovšem nebude, jelikož v případě Twitteru nepůjde o sledování hashtagů, nýbrž jakýchsi aktuálních okruhů, o kterých si lidé povídají.

Těmi mohou být sportovní týmy, auta, politické strany, celebrity nebo třeba televizní seriály. Tato témata bude spravovat Twitter a zároveň je bude síť generovat sama na základě strojového učení. Samotní lidé k zakládání povolení nedostanou.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Novinářka pronikla mezi ruské trolly. ‚Souboj s nimi už není možné vyhrát,‘ tvrdí

Ljudmila Savčuková patří mezi výrazné postavy ruské opoziční scény. Před časem se jí podařilo infiltrovat do jedné z továren na fake news a vyzkoušela si práci internetového trolla. Se svými zkušenostmi teď veřejně vystupuje na konferencích.

Kariéra internetového trolla prý ale není žádná pohádka. Pracuje se nepřetržitě na směny a na zaměstnance je vyvíjen velký tlak.

Pracovníci jsou podle Savčukové často nacpaní v jedné malé místnosti a nadřízení s nimi jednají agresivně.

„Typický den vypadá tak, že přijdete na směnu a u počítače máte seznam deseti témat. Číslo jedna je vždycky Amerika a co o ní napsat,“ líčí novinářka, která se do továrny na fake news dostala coby posila Internetové výzkumné agentury v Petrohradu coby „bloger“.

Překvapilo ji, jak je firma na předměstí velká. A to, co se děje uvnitř je údajně mnohem větší a realističtější, než si vůbec představovala.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Trump udělal pro novináře víc než kdokoliv jiný za celý můj život, říká legenda CNN Jim Clancy

Trump udělal pro novináře víc než kdokoliv jiný za celý můj život, říká legenda CNN Jim Clancy

Jim Clancy, jeden z nejznámějších novinářů, toho zažil hodně. Viděl pád berlínské zdi i genocidu ve Rwandě, zažil války v Bosně, Iráku i Afghánistánu. Když se hroutil Sovětský svaz, pokrýval zpravodajství ze všech zemích východní Evropy včetně Československa. Nyní je ale ze současného stavu americké televizní žurnalistiky zklamaný. Většina zpravodajských kanálů je obsesivně soustředěná jen na Donalda Trumpa, říká Clancy.

Sledujete pořád CNN?

Ne, už jsem v důchodu. Ale přál bych si obecně, aby se CNN věnovala víc skutečnému zpravodajství z ohrožených míst, většímu tematickému rozptylu. I když koncept „světové televize“ se mi líbí pořád.

A co čtete a sledujete, abyste věděl, co se děje ve světě?

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

V Kongresu USA mluvil o fake news. ‚Pronikly do mainstreamu, Ovčáček je obyčejný troll,‘ míní expert

Měl možnost promluvit před americkými kongresmany. Český expert na boj proti fake news Jakub Kalenský svědčil na slyšení týkajícím se ruských útoků na prezidentskou volbu. Mimo jiné řekl, že šíření dezinformací by měl Západ trestat, o Miloši Zemanovi mluvil jako o prokremelském prezidentovi. V rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz Kalenský varuje, že ruské dezinformace z periferie pronikly do hlavního proudu. Zeman je podle něj příkladem.

Jakub Kalenský | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kalenský do loňského října v Evropské unii pracoval v týmu East Stratcom, který bojuje s propagandou. Nyní je analytikem Euroasijského centra amerického think-tanku Atlantic Council.

Read the article (8 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Friday at 12:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.