Kairly

Co je nového, na čem pracujeme a co chystáme.

Kairly

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Jan Mikula

Jan Mikula, Kairly

Správa novin v novém kabátě

V posledních týdnech jsme se zaměřili na přepracování způsobu, jak editoři připravují nové vydání novin. V minulých měsících jsme představili možnost editorů přidávat editorské texty či vybrané tweety komentující články. To sebou přineslo i nové výzvy, jak editorům umožnit sestavovat vydání uživatelsky přívětivým způsobem.

Podstatou změn je přiblížení editoru novin výsledné verzi, kterou dostanou čtenáři. Přepracovali jsme i ovládání jednotlivých příspěvků, jako je změna pořadí a přidávání editorských komentářů tak, aby nezastínilo samotný příspěvek.

Jednou z novinek je i možnost editorů si připravit dvě vydání novin dopředu a obecně lépe spravovat a organizovat články a tweety, které zvažují pro další vydání.

(1 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Ondřej Neumann: Novinářští roboti už jdou

IN MEDIAS RES. Poučení ze slepé vývojové uličky jménem integrovaný newsroom stačit nebude. Již brzy můžeme očekávat pokusy nahradit zastaralý biologický model novináře čímsi plně robotizovaným.

Velká recese z roku 2008 spolu s předcházejícím nástupem internetu a zpráv „zdarma“ zasadily mediálnímu byznysu celosvětově tvrdou ránu.

Manažeři vydavatelských domů – včetně těch českých – zareagovali jako jejich klony z jiných oborů: začalo se šetřit. Ve velkém. A co je na médiích nejdražší? Novináři. Čím jsou lepší, tím jsou i dražší. Takže se spustilo propuštění. Ve světě i v Česku.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nezávislost Economie nově ohlídá zahraniční rada. Dáme čtenářům jistotu, říká Bakala

Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Kromě veřejnoprávních médií podobnou radu jiný mediální dům nemá. Ustanovení rady inicioval vlastník Economie Zdeněk Bakala.

Mediální dům Economia vydává on-line deník Aktuálně.cz, deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů. Na začátku letošního roku Bakala odstoupil z orgánů společnosti. Ustanovením rady chce podle tiskové zprávy vytvořit nový model vlastnictví médií, který má přispět ke svobodné a profesionální žurnalistice.

Read the article (1 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Za bitcoiny kancelář, nahrávací studio i kafe. Paralelní Polis chystá hub pro novináře

Bez některé z kryptoměn – bitcoin, litecoin nebo monero – si v moderní přízemní kavárně Paralelní Polis nelze koupit ani kávu. Bude to platit i pro novináře, pro něž v suterénu v suterénu industriální budovy v Holešovicích vzniká nové sdílené zázemí.

Paralelní Polis – nezisková organizace, která si zakládá na tom, že funguje zcela bez účasti státu – plánuje v průběhu října otevřít novou coworkingovou kancelář určenou především pro nezávislé žurnalisty.

Nabídne jim kromě zázemí a vybaveného televizního a rozhlasového studia i pomoc a vzdělávání v oblasti moderních technologií.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Friday at 12:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.