Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Komunisté v Číně založili buňky v pobočkách západních firem. I v Home Creditu a Škodě

Západní tajné služby dlouhodobě varují před vlivovými aktivitami Číny. Čínští komunisté mezitím založili své místní organizace i v tamních pobočkách západních firem. Jejich příslušníci přísahali, že budou celý život bojovat za komunismus a nikdy nezradí stranu. Dle zjištění Aktuálně.cz mají desítky buněk i ve Škodě Auto. Loajální stranící dle uniklé databáze pracují i na konzulátech.

Read the article (5 min read)

Koronavirus

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Očkování je jedinou cestou pro návrat k normálu, říkají vědci z Univerzity Karlovy

Očkování proti covidu-19 je podle zástupců lékařských fakult Univerzity Karlovy jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu společnosti. Za vhodné považují očkovací vakcíny, které schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky. Podporují také záměr vlády, aby se jako první očkovali starší a chronicky nemocní lidé a následně nejvíce ohrožení zdravotníci.

očkování, Velká Británie, 8. prosince 2020
Read the article (2 min read)
Erik Tabery

Erik Tabery, Respekt

Optimista si řekne: Wow, nepředbíhá, to je kultura. Pesimista si řekne: Wow, ani CEO to nechce 🙂.

CNBC

Pfizer's CEO hasn't gotten his Covid vaccine yet, saying he doesn't want to cut in line cnb.cx/3a4mXOi

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vládní skluz v očkování: Nikdo na tom nepracoval

Babišova vláda chrlí jeden problematický zákaz za druhým, klíčovou strategii očkování proti kovidu ale začala chystat na poslední chvíli

Nejprve zákaz prodeje kafe v kelímku, nejnověji otevřené obchody, v nichž si ale lidé nesmí nakoupit. Kabinet Andreje Babiše začal vydávat zákazy, kterými chce omezit šíření nákazy, ale fakticky jimi podkopává důvěru veřejnosti ve schválená opatření.

Klíčový krok – přípravu společnosti a zdravotnického systému na očkování proti nákaze covid – ale vláda podle zjištění Neovlivní.cz zanedbala.

Velká Británie už má první očkované obyvatele. Švédsko v těchto dnech hlásí, že první vakcíny do země dorazí na Štědrý den a hned poté začne očkování. Rovněž sousední Německo počítá s vakcinací obyvatel ještě do konce roku. V zemi se rozjela obří operace, během níž se na očkovací centra mění letiště, sportovní haly či výstaviště.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

PŘEHLEDNĚ: Vše o očkování proti koronaviru. První vakcíny by mohly dorazit na konci prosince

Podle odborníků je očkování cesta, jak se vyrovnat s epidemií koronaviru. Do Česka by mělo prvních skoro deset tisíc dávek vakcín dorazit koncem roku. Kdy se ale začne očkovat, není zatím jasné. Oficiální termín neexistuje, z pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vyplývá, že by „velká akce“ by mohla začít v lednu. Další odpovědi o očkování najdete v přehledu, který sestavil server iROZHLAS.cz.

Země po celém světě se připravují na očkování proti koronaviru, které má pomoci dostat nemoc pod kontrolu. Například Velká Británie s vakcínou Pfizer začala už před týdnem, do konce roku by mělo první fázi zahájit také Německo nebo Izrael.

V Česku je ale termín pro očkování stále zahalený mlhou. „Je to jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého a možná i československého zdravotnictví,“ řekl v pátek na tiskové konferenci koordinátor očkování a exšéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Průběh nemoci je mírný.‘ Předseda sněmovny Radek Vondráček má koronavirus

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Na twitteru dnes napsal, že průběh nemoci je u něj mírný. Z úterního jednání dolní komory byl Vondráček podle serveru Seznam Zprávy omluven z rodinných důvodu.

Radek Vondráček | Zdroj: Profimedia

„"Vždycky jsem byl pozitivní, teď na to mám dokonce papír... Naštěstí průběh nemoci je mírný. Opatrujte se!!!“ napsal Vondráček.

Vždycky jsem byl pozitivní, teď na to mám dokonce papír… Naštěstí průběh nemoci je mírný. Opatrujte se!!!

— Radek Vondráček (@vondraczech) December 15, 2020

S nemocí covid-19 se dosud potýkali vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Fitness centra měla jen 23 nakažených za půl roku. Přesto je vláda zavírá

Reklama

Od pátku 18. prosince nezbývá Čechům nic jiného než cvičit doma. Jinde to, alespoň v amatérské podobě, nebude možné. Všechna sportoviště opět zavírají, kompenzace jim přitom pomůžou jen s pětinou nákladů.

V pondělí odpoledne po jednání tripartity premiér Andrej Babiš slíbil pro všechny znovu uzavřené provozy stoprocentní kompenzaci nákladů od státu, výsledek jednání vlády byl ale večer jiný. Česká komora fitness si zpracovala průzkum, podle kterého kompenzace nepokryjí víc než pětinu nákladů u většiny provozovatelů fitness center, bazénů, jógových či tanečních studií.

Podle prezidentky České komory fitness se na tom nic nemění ani po včerejších drobných změnách.

Read the article (2 min read)
Dojnice

Dojnice

Prosím vás, kdybyste se v tom někdo ztráceli, tak pan Hajdušek pro vás zpracoval takovou přehlednou tabulku.

Tomáš Hajdušek

Složitý to není, to nemůžu říct..
(Pozn. obory jsem si vybral podle klientů)

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Rozestupy u vleků, otevřené půjčovny. Co bude třeba dodržovat ve skiareálech?

Po pátečním otevření lyžařských areálů budou muset lyžaři u vleků dodržovat dvoumetrové rozestupy, ve střediscích budou víc dezinfikovat. Za zpřísněných podmínek budou fungovat půjčovny i lyžařské školky, z výdejních okýnek se bude moci prodávat občerstvení. Novinářům to v úterý v Příboře na Novojičínsku řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda v pondělí rozhodla, že lyžařská střediska budou moci fungovat od pátku 18. prosince. V provozu nebudou ubytovací zařízení. V Česku začne od pátku platit přísnější, čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES).

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Epidemii je třeba brzdit. Po Vánocích může v Česku opět lámat rekordy, varuje ÚZIS

Epidemie koronaviru začíná v Česku opět nabírat na síle. Svědčí o tom mimo jiné i to, že již několik dnů se drží reprodukční číslo nad hodnotou 1, což znamená, že šíření viru opět zrychluje. Aktuální odhady Ústavu zdravotnických informací a statistik ukazují, že tímto tempem budou okolo vánočních svátků znovu padat rekordy v počtu hospitalizovaných a denním přírůstku nakažených.

Ilustrační foto.
Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Muž, který už na jaře zachránil Česko, opět varuje. Už byl i za Babišem

Reklama

Na jaře jeho propočty donutily vládu k rychlé akci proti koronaviru, teď šéf Direct pojišťovny Pavel Řehák v rozhovoru pro Seznam Zprávy vzkazuje: Musíme se spojit a provést rychlé proočkování populace.

Očkování je zatím jediná cesta, jak se dlouhodobě dostat z koronavirového maléru, soudí Pavel Řehák, muž, který na jaře svými matematickými modely přiměl vládu Andreje Babiše, aby zavedla tvrdý lockdown.

Stejně jako tehdy i teď pojmenoval, co je třeba udělat, abychom celý rok 2021 neprožili stejně jako závěr toho letošního.

A v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že už o tom zase mluvil i s premiérem Andrejem Babišem.

Read the article (3 min read)
Ján Simkanič

Ján Simkanič

Tak to vypadá, když Andrej Babiš zastaví druhou vlnu.

Vojtěch Gibiš

5169 za pondělí.
Nejvíc za pondělí od 16. listopadu.

Týdenní průměr pozitivity vzrostl na 22,98 %.

Hospitalizace stouply na 4547, je to největší počet od 1. prosince. Na JIP 586, nejvíc od 2. prosince.

PES klesl ze 71 na 66.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Na covidové jednotky ve vězeních nastoupí zavření lékaři. Dojde i na Kotta s Rathem

Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Česká televize uvedla, že prvním z takto nasazených lékařů je Petr Kott, který byl odsouzen v korupční kauze dalšího lékaře, někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha.

Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová v soudní síni

"K tomuto kroku jsme přistoupili, protože ve Vězeňské službě je tragický nedostatek lékařů," řekla mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová. Dodala, že bezpečnostní sbor takto zároveň reaguje na koronavirovou situaci.

Kučerová uvedla, že první z lékařů v úterý nastoupil ve vězeňském covidovém centru v Brně. To, že jde o bývalého poslance za ODS Kotta, nepotvrdila. Sdělila ale, že specializací lékaře je ORL, což je i Kottova odbornost. "Velice nám to pomůže," podotkla.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babiš mluvil o 20 000 odběrových míst pro plošné testy, realita je jinde

Reklama

Plošné vyšetřování nového koronaviru antigenními testy odstartuje už ve středu. Zapojí se do něj kromě odběrových center i praktici a ambulance - jejich počty jsou ale zatím řádově nižší, než jaké premiér avizoval v neděli.

Plošné a dobrovolné testování antigenními testy hradí pojišťovna a premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ho vidí jako cestu k tomu, jak se postavit dalšímu šíření koronaviru. Lidé podle nich mají vyšetření podstoupit především těsně před Vánoci, než se vydají na případné návštěvy příbuzných.

Místo původně naplánovaného pátečního termínu se nakonec vláda rozhodla vše uspíšit a schválila začátek testování už ve středu.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Antigenní testování veřejnosti začne už ve středu, hrazeno bude z pojištění

Dobrovolné antigenní testování veřejnosti na covid-19 začne už ve středu 16. prosince. Původně ministerstvo počítalo se začátkem v pátek 18. prosince. Změnu v pondělí schválila vláda, řekla novinářům náměstkyně ministra zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle Petra Šnajdárka, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu, se na testy zatím registrovalo více než 18 tisíc lidí.

Testování na covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že denní kapacita testování bude až 60 000 lidí.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Prodloužené vánoční prázdniny. Žáci a studenti do lavic naposledy usednou v pátek 18. prosince

Ministerstvo školství kvůli epidemii covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do konce týdne zůstanou školy v režimu opatření podle třetího stupně systému PES. Mateřské a vysoké školy pak budou kvůli zhoršení epidemické situace příští pondělí a úterý fungovat podle přísnějšího stupně čtyři. Informaci sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Vánoční prázdniny pro školáky začnou už 21. prosince | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Jiří Pehe

Jiří Pehe

Prymula bude speciálním vládním zmocněncem pro očkování...To jsem zvědavý, v kterém nočním podniku ho chytnou tentokrát.
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Necelých deset tisíc vakcín na covid má do Česka dorazit za dva týdny

Reklama

Do Prahy a do Brna by měla 28. prosince dorazit rovným dílem první dodávka vakcíny proti covid-19.

Přesně 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 by podle České vakcinologické společnosti mohlo do České republiky dorazit za dva týdny, tedy 28. prosince. Předpokládá totiž, že brzo bude Evropskou unií schválena očkovací látka od mezinárodní farmaceutické společnosti Pfizer.

„Vypadá to velmi nadějně. EMA (Evropská léková agentura) by mohla vydat povolení pro Covid vakcínu Pfizer již 21.12. a 28.12. by mohlo být prvních 4875 dávek v Praze a 4875 dávek v Brně,“ uvedla společnost na svém profilu na sociální síti Facebook.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Přísnější opatření by lidé podle Prymuly nedodržovali. Na začátku ledna očekává nárůst nakažených

Opatření proti šíření covidu-19 nejsou podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dost silná. Zpřísnění ale nepomůže, protože se nebude respektovat, řekl v pondělí v České televizi. Naopak pomoci by v současné době mohly kompenzace, směřovat by měly k lidem v karanténě i ekonomice. Vláda odpoledne bude rozhodovat o zpřísnění protiepidemických opatření ze třetího na čtvrtý stupeň. Obchody ale dál zůstanou otevřené.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Neobjasnění mrtví. Česko má navíc stovky zemřelých, kteří nejsou v covid statistikách

I po odečtení oficiálních obětí covidu-19 od celkového počtu mrtvých v Česku zůstává ve statistice v porovnání s předešlými roky každý týden o několik stovek úmrtí navíc. Lékaři si netroufají tvrdit, co je způsobilo. I smrt těchto lidí však pravděpodobně způsobil koronavirus, ačkoliv se to tak na první pohled nemusí jevit. Přesné vysvětlení má přinést až analýza ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační foto.

Celkem 4130 lidí zemřelo podle Českého statistického úřadu v týdnu mezi 26. říjnem a 1. listopadem. Je to zhruba o dva tisíce lidí více než ve stejném období v předchozích letech. Rekordní jsou v tomto ohledu i předcházející týdny, přičemž křivka nárůstu mrtvých věrně kopíruje křivku počtu mrtvých na covid-19 tak, jak ji uvádí ministerstvo zdravotnictví. 

Read the article (4 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Anketa: Kdo z 200 poslanců se nechá testovat a očkovat proti covidu-19?

Reklama

Seznam Zprávy se zeptaly všech 200 poslankyň a poslanců, zda se nechají před svátky otestovat na covid-19 a později i očkovat. Tedy nakolik jdou sami příkladem v tom, k čemu vláda občany nabádá.

Podle nejnovějšího průzkumu, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zdravotnictví, se 40 procent lidí chce nechat očkovat, 20 procent není rozhodnuto a 40 procent očkování proti onemocnění covid-19 zatím odmítá. Podobný poměr platí i v otázce ochoty podrobit se plošnému testování antigenními testy, které startuje tento týden v pátek.

Read the article (2 min read)
Alexandr Mitrofanov

Alexandr Mitrofanov, Novinky.cz

iDNES: Protestujici restaurateri nezavrou, i kdyby vlada zavedla 4. stupen PES. Rekli, ze protest potrva, dokud nebudou mit penize z kompenzacniho balicku.

Logické.

Z domova

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nejlepší by byla koalice s ODS a KDU, Babišovi demokracie překáží, říká Kalousek

Pro TOP 09 neexistuje lepší varianta než jít do sněmovních voleb v roce 2021 v bloku s ODS a lidovci, řekl zakladatel strany Miroslav Kalousek. O projektu, kterého se osobně nezúčastní, podle svých slov usilovně přesvědčuje, jak v létě slíbil. Kalousek po dvaadvaceti letech v Poslanecké sněmovně příští rok skončí.

Miroslav Kalousek.

Jako povolební partnery si dovede představit koalici Pirátů a STAN. Zatímco pro příslušné voličské skupiny jsou podle něj oba bloky jasně ideově ohraničené, spojuje je úcta k demokratickým procesům.

"ANO je něco jiného, ANO je politická divize mocného oligarchy, kterému z principu demokracie překáží. Velké společnosti nemají trpělivost k demokracii," uvedl Kalousek.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Zeman ještě zváží veto daňového balíčku. Po Babišovi chce závazek, že změny budou jen na dva roky

Prezident Miloš Zeman ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Po dnešní schůzce s prezidentem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Hradě to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zeman podle ní ocenil, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň by byl raději, kdyby v zákoně bylo pevně stanoveno omezení změn na dva roky. Schillerová zopakovala, že je to legislativně neproveditelné.

„Pan prezident mne zplnomocnil, že mohu říci, že zváží to, zda bude zákon vetovat. Každopádně pan prezident je rád, že Senát neodsouhlasil návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ uvedla ministryně. Zároveň podle ní Zeman Senátem schválené zvýšení slevy na poplatníka považuje za konkurenční návrh ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. „To byl také důvod, proč řekl, že to uváží,“ dodala ministryně.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babiš se znovu sešel s komunisty. Podporu pro rozpočet ale stále nedostal

Reklama

KSČM ani v úterý dopoledne neřekla, zda ve středu podpoří návrh státního rozpočtu.

Komunisté trvají na tom, že pokud mají pro rozpočet hlasovat, musí vláda škrtnout deset miliard korun armádě. Ty chtějí přesunout na boj s epidemií.

Premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová se kvůli rozpočtu v úterý ráno sešli ve Sněmovně s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. Příslib hlasů ale nedostali.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Komentář: ODS chce popravu Hřiba. To neví, že se s ním sejde v příští vládě?

Václav Dolejší

Reklama

Pražská ODS chce přenechat TOP 09 postu lídra pražské sněmovní kandidátky jen za podmínky rozpadu magistrátní koalice. Je to krátkozraké.

Když ODS se svými partnery představovala heslo „Jdeme do toho spolu“ pro sněmovní volby 2021, vypadlo to na idylku. Místo tlustých programů, které voliči stejně moc nečtou, představila jednoduše – jak to dnešní doba žádá - své klíčové cíle jen na dvou stránkách: 10 ideových východisek, 17 konkrétních slibů.

Read the article (2 min read)
Info.cz

Info.cz

ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Kam by asi tak šla?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Vrací se to jako bumerang: ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Tentokrát prý kvůli daňovému balíčku, který premiér Andrej Babiš protlačil parlamentem s pomocí opozičních stran v čele s ODS. V neděli tím v České televizi pohrozil šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, jenž stranu převzal právě s programem vstupu do vlády s ANO. Odchod ČSSD z vlády by proto byl nejvíc jeho osobní prohrou.

Možná i proto ani Hamáček z vlády úplně neodchází. Zároveň totiž slíbil, že ČSSD ve vládě zůstane minimálně do konce nouzového stavu, který zatím končí před Vánoci. A radit se o případném odchodu bude vedení strany až devátého ledna, do té doby na to mnozí zase možná zapomenou. Stejně jako na to ostatně už předtím zapomněli kvůli nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, po nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury a poté ještě kvůli dalším věcem.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

ČSSD přemýšlí o odchodu z vlády

Reklama

Vicepremiér Jan Hamáček řekl, že sociální demokracie zváží, zda zůstane ve vládě Andreje Babiše. Rozhodnutí by mělo padnout 9. ledna na předsednictvu strany.

Debata sociální demokracie, zda odejít z vlády, se v poslední době vyostřila především kvůli sporu o podobu daňového balíčku. Vicepremiér a šéf ČSSD ve Sněmovně předložil vlastní návrh, záměr premiéra Andreje Babiše (ANO) ale nakonec podpořili poslanci ODS, KSČM a SPD. Řada sociálních demokratů od té doby požaduje odchod strany z vlády, Jan Hamáček ale rozpad koalice odmítal. Podle něj je potřeba řešit koronavirovou krizi a ne se zabývat odchodem.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Koalici Pirátů a Starostů povede do sněmovních voleb Ivan Bartoš, bude lídrem v Ústeckém kraji

Lídrem koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do sněmovních voleb bude předseda Pirátů Ivan Bartoš. Kandidovat bude v Ústeckém kraji. Šéf STAN Vít Rakušan chce kandidovat ve Středočeském kraji. Oba předsedové to řekli na tiskové konferenci po pondělním koaličním jednání. Podle Rakušana si také jako nepřekročitelnou podmínku své spolupráce stanovili, že v případě úspěchu půjdou společně do vlády, nebo při neúspěchu do opozice.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Obsazení dalších míst lídrů v jednotlivých krajích nyní připomínkují regionální organizace. O kandidatuře Rakušana ve středních Čechách STAN rozhodne v primárkách pravděpodobně na začátku příštího roku.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Ať mají dodavatelé pro Dukovany prověrku NATO, žádá senátor Wagenknecht

Reklama

Český parlament se znovu bude přít o tendr na Dukovany. Stále jde o účast ruských a čínských uchazečů v tendru.

V Senátu se bude jednat o nové pojistce proti rizikovým uchazečům v supertendru na rozšíření jaderné elektrárny na Jihu Moravy. Opozice dlouhodobě prosazuje vyřazení ruských a čínských uchazečů.

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht chce nově do zákona o zahraničních investorech, který právě projednává horní komora, zabudovat pro firmy ze zemí mimo EU investující v Česku povinnost mít bezpečnostní prověrku podle standardů NATO a Evropské unie.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

V penzijní reformě se skrývá jedna nepříjemnost pro OSVČ

Reklama

Penzijní reforma představená ministryní práce a sociálních věcí zvýší odvody OSVČ o polovinu.

Letos musí živnostník odvádět na důchod minimálně 2544 korun měsíčně. Podle penzijní reformy, kterou o víkendu poslala vládě ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), by částka dosáhla 3816 korun. Pokud vláda plán schválí, budou platit živnostníci vyšší sazbu od ledna 2023, „neboť je třeba ponechat určitý čas k tomu, aby se vypořádali s finančními důsledky pandemie koronaviru“, vysvětlují autoři reformního zákona. Samotná reforma se totiž má spustit už v lednu 2022.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Živnostníkům dvojnásobek. Dlouhý chce pětadvacítku změnit na padesátku

Reklama

Hospodářská komora navrhuje prodloužení covid programů a zvýšení kompenzace živnostníkům.

Hospodářská komora žádá po vládě, aby zdvojnásobila program na podporu živnostníků nazvaný původně ministryní financí Alenou Schillerovou jako pětadvacítka.

Živnostníci postižní vládními opatřeními proti šíření koronaviru dosud dostávali 500 korun na den, nyní by podle představ Hospodářské komory měli dostat tisícovku.

„To vše přitom vnímáme jen jako dočasné řešení pro novou vlnu uzavření (pozn. red: podrobně, co vláda omezí ZDE). Čas do konce roku by se měl využít k tomu, abychom společně připravili spravedlivý a systémový kompenzační program pro všechny zasažené podniky ve výši 80 % obratu,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Restaurací je tolik, že lidé nevytváří přidanou hodnotu, řekl poslanec ANO. Zakládá nové sdružení

Restaurace nyní bojují o každého zákazníka. Podle Pavla Juříčka, poslance ANO a majitele firmy Brano, je ale restaurací tolik, že lidé nemohou vytvářet přidanou hodnotu. Řekl to v sobotním rozhovoru pro Deník N. Juříček zakládá nové sdružení podnikatelů, které podle něj podporuje i premiér a předseda hnutí Andrej Babiš. Ten to ale odmítl. Někteří podnikatelé do sdružení odmítají vstoupit právě kvůli jeho úzkému napojení na vládu.

Podnikatel Pavel Juříček | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Víme, že restaurací a kulturních organizací je takové množství, že nezbývá na to, aby lidé dělali přidanou hodnotu,“ řekl v rozhovoru pro Deník N Juříček.

Read the article (1 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

ŘSD zprovoznilo nový dálniční úsek u Příbora i spojku na Mošnov

Stavba obchvatu Skotnice na I/58. Pramen: ŘSD

Stavba obchvatu Skotnice na I/58. Pramen: ŘSD

Nový dálniční úsek vznikl přestavbou čtyřpruhové silnice I/48, kde docházelo k častým nehodám

Stříhači pásek na dálnicích mají za sebou letos druhou a poslední ceremonii tohoto druhu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo 11,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D48 u Příbora (Rybí – Rychaltice). Zároveň se řidičům otevřel navazující tříkilometrový obchvat Skotnice na silnici I/58, který funguje i jako spojka do průmyslové zóny Mošnov.

Nový dálniční úsek D48 vznikl přestavbou čtyřpruhové silnice I/48. Silnice měla nevyhovující šířku a nebyla směrově rozdělená. Šlo o úsek s velkým počtem nehod, což by se mělo s povýšením na dálnici změnit.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Avast mění podmínky práce. Nabídne nekonečnou dovolenou a domů stůl i židli

V Avastu se rozhodli, že od příštího roku udělají několik změn, pro takzvaný welfare zaměstnanců. V příspěvku na sociální síti LinkedIn to oznámil šéf Avastu Ondřej Vlček. Zaměstnancům firma nově umožní neomezenou míru flexibility. Podle Vlčka to znamená možnost volby v tom, kde, kdy a jak lidé s úvazkem u Avastu pracují. Firma rovněž rozjede zaměstnanecký akciový program.

„Budeme hodnotit přínos všech našich lidí na základě jejich výsledků a výstupů, které dodají podle dohodnutých cílů a plánů, namísto toho, abychom posuzovali kolik hodin odpracují či odkud,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel globální antivirové společnosti s českými kořeny Ondřej Vlček.

V Avastu si tak lidé budou moci uzpůsobit, kdy pracují. Třeba začít později než se obvykle v kancelářích začíná, pokud to někomu bude příjemnější, či bude ptořebovat. Samozřejmě pokud dodá, co má. Něco, co je logické, přesto to rozhodně není ve firemním světě standardem.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Z okna vidím pošťáka, na mobilu SMS, že nejsem doma.' Za chyby se kurýři omlouvají, jsou na hraně kapacit

Pošťáci i kurýrní společnosti v posledních dnech dopravují rekordní množství balíčků. Jen třeba Česká pošta měla v jeden den v přepravní síti více než milion zásilek. Kapacity doručovacích společností jsou vytížené na maximum, některé firmy tak nestíhají objednávky vyřizovat včas nebo podle zadání zákazníků. Dodávky se zpožďují i o několik dní.

Česká pošta, doručování dopisů a balíčků | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Michaela z Prahy, se kterou natáčel Radiožurnál, si u České pošty připlatila za doručení balíku přímo do vlastních rukou. To proto, aby nemusela stát frontu na pobočce. Oproti běžné ceně přepravy vydala o dvacet korun navíc.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Stát zavřeným firmám poskytne plnou kompenzaci, uvedl Babiš. Na očkování chce vládního zmocněnce

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika. Babiš to řekl po pondělním zasedání tripartity. Zároveň uvedl, že provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci. Vláda také příští týden projedná prodloužení programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy.

Premiér Babiš (ANO) chce, aby měl očkování proti koronaviru na starosti vládní zmocněnec. | Zdroj: Úřad vlády ČR
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.