Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Šance někoho najít v sutinách tu stále je, říká šéf českých hasičů v Bejrútu

Výbuch v přístavu zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě. Přes 5000 lidí bylo zraněno.

Čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team) prohledávají trosky domů v Bejrútu. V hlavním městě Libanonu zahynulo nejméně 149 lidí po úterním výbuchu v tamním přístavu. Pro Seznam Zprávy popsal aktuální situaci přímo z místa šéf týmu Jiří Čmakal.

Jak vypadá vaše práce? S jakou technikou pracujete?

Provádíme vyhledávání prostoru přístavu, což je oblast, kde došlo k té explozi. Průběžně se to mění, tým se přesouvá podle priorit od 500 do 1000 metrů od epicentra výbuchu.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kdo ovládne mocný úřad? V zákulisí se objevilo jméno „pučisty“ Haška

Lidé z okolí Michala Haška vypustili informaci, že by exhejtman rád nahradil Petra Rafaje ve funkci předsedy antimonopolního úřadu. Zdroje Seznam Zpráv se ale shodují, že prezident vládní žádost o Rafajovo odvolání nevyslyší.

Jakmile v polovině srpna skončí vládní prázdniny, čeká premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Půjdou za ním s návrhem, aby odvolal stávajícího šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Předsedu antimonopolního úřadu, který dohlíží na to, aby byla zachována pravidla hospodářské soutěže, totiž odvolává (či jmenuje) na návrh vlády právě prezident. Babiš ani Hamáček ale zatím neřekli, koho by v čele úřadu chtěli místo něj.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ať Rafajův nástupce projde výběrovým řízením a kauzy řeší více lidí, navrhuje Neruda

S expertem na soutěžní právo Robertem Nerudou o tom, proč je pro republiku dobře fungující antimonopolní úřad nezbytný, jak by se měl změnit a proč jsou veřejné zakázky v Česku zakleté.

Robert Neruda

Přestože funkční období předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje má skončit až příští rok, vládní politici nelibě nesou jeho nejrůznější kauzy. Pravděpodobně se tak pokusí odstranit Rafaje ještě tento rok z čela mocného úřadu, který rozhoduje o miliardových obchodech a veřejných zakázkách. Kdo přijde po něm? V zákulisí se spekuluje už o několika jménech.

Read the article (8 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Armádní letoun mohl objednat sám Hamáček, telefonoval však operační důstojník hasičů

Okolnosti přepravy českého elitního týmu hasičů vyslaného na pomoc explozí poničenému Bejrútu vyústily v ostrou výměnu názorů na sociální síti Twitter. Zapojili se do ní hasiči, vojáci i ministr vnitra Jan Hamáček. Hasiče do Libanonu namísto armády přepravila česko-čínská firma Smartwings. Aktuálně.cz přináší rekonstrukci toho, jak objednání letadla probíhalo.

Ministr vnitra Jan Hamáček
Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Úřední den Jermanové? Dělá si kampaň za peníze kraje, čelí kritice

Ústavní soud v minulosti řekl, že politici během kampaně samozřejmě vystupovat mohou, ale ne z titulu své funkce a nesmí zneužívat veřejné peníze. To se v případě hejtmanky dle úředníka majícího kontrolu kampaní na starosti děje.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) objíždí i v době volební kampaně okresní města Středočeského kraje. Setkání s občany prezentuje jako ‚Hejtmančin úřední den v regionu‘. Podle Jana Outlého z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH) tím porušuje zákon o volbách do zastupitelstev krajů.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Bez úspěchu v krajských volbách těžko vyhrát ty sněmovní. Chce tu ale někdo vyhrát?

Podzimní volby mají ukázat sílu jednotlivých stran před klíčovou volbou příští rok. V mnoha případech ale ukážou spíše slabost rozvrácených partají bez programu.

Letos je to těžké...

Před sněmovními volbami je samozřejmě vždy možné čekat na zázrak. Jako byl třeba ten, který se povedl v roce 2013 Andreji Babišovi s ANO, kdy z jednoprocentní strany masivním přílivem sponzorských milionů udělal málem vítěze voleb. Mnohem tradičnější postup ale zní: uspěj v obci, uspěj v kraji a pak se ti zadaří i ve sněmovně.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

E15

E15

Národní rada varuje: Návrhy k rozpočtu bez dalších úprav by rozvrátily veřejné finance

Národní rada varuje: Návrhy k rozpočtu bez dalších úprav by rozvrátily veřejné finance

Střednědobá i dlouhodobá udržitelnost veřejných financí je ohrožena vládními návrhy nadstandardního zvýšení důchodů a zrušením superhrubé mzdy, pokud nebudou upraveny ostatní parametry. Národní rozpočtová rada, která tak varovala ve své zprávě, zároveň doporučuje, aby byla rozpočtově významná opatření přijímána až v situaci, kdy bude připravena střednědobá strategie konsolidace veřejných rozpočtů. Tu má vláda předložit Poslanecké sněmovně do 30. září.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Viceguvernér Nidetzký: Centrální banka bude tolerovat inflaci nad dvě procenta

Česká národní banka (ČNB) bude v nadcházejícím období tolerovat inflaci nad svým cílem, protože hlavní prioritou je pomoci ekonomice překonat negativní dopady šíření koronaviru. Uvedl to podle agentury Reuters viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký. 

Cílem banky je držet inflaci na dvou procentech s tolerancí jednoho procentního bodu na obě strany. ČNB nyní podle Nidetzkého bude tolerovat inflaci nad horní hranicí tolerančního pásma.

V červnu meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Údaje za červenec zveřejní statistický úřad příští týden ve čtvrtek.

ČNB tento týden jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Změna úrokových sazeb ČNB je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka do konce roku málo pravděpodobná.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Stavebnictví je na sedmiletém minimu, podle expertů chybí zahraniční pracovníci

Červnový propad stavební výroby o 11,5 procenta je nejhorším výsledkem za sedm let od poloviny roku 2013. Podle odborníků je současným problémem oboru mimo jiné nedostatek pracovníků. Sektor také trpí negativním vývojem celé ekonomiky, který způsobila pandemie koronaviru. Podle analytika Komerční banky Táborského by se stavebnictví mohlo vrátit k růstu v roce 2022.

Stavební výroba v Česku se propadla nejvíce od roku 2013, podle expertů chybí především pracovní síla ze zahraničí.

"Firmy pozastavují či ruší své plánované investice a podle nás celková poptávka po stavebních pracích klesá. Růst investiční aktivity firem byl už v závěru minulého roku v podstatě nulový a aktuální situace naopak ještě více odradí firmy od nových investic," uvedl pro ČTK analytik Komerční banky František Táborský.

Read the article (2 min read)

Praha

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jindřich Šídlo: Zdražte v Praze metro i tramvaje. Ale nejen to

Pokud má pražská MHD zůstat na dnešní úrovni, nebo být ještě lepší, bude nás to všechny stát mnohem víc peněz a nedá se s tím nic dělat.

Jako každodenní klient městské hromadné dopravy a držitel roční předplacené jízdenky si dovolím tvrdit: MHD v Praze funguje na poměry téhle země výborně. A ve srovnání s širokým okolím je také velice levná.

Což je skvělá kombinace, až na to, že se nedá dlouho udržet.

Aktuální debaty o zdražení roční jízdenky ze současných 3650 korun jsou nekonečné a vášnivé, což je dobře, protože co jiného je politika než debata a rozhodování, jak se nakládá s našimi penězi.

Read the article (1 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Zpoždění pro Městský okruh. Praha musela zrušit soutěž na jeho přípravu

MÚK Balabenka. Foto: Satra

MÚK Balabenka. Foto: Satra

Poslední část Městského okruhu má spojit tunel Blanka se Štěrboholskou radiálou. Soutěž na firmu, která měla pomáhat městu zpracovat dokumentaci pro územní řízení, musí město pro své chyby zrušit.

Přípravy na dokončení posledních etap Městského okruhu v Praze naberou minimálně několik měsíců zpoždění. Pražští radní odsouhlasili zrušení zakázky na firmu, která měla pro Prahu zajišťovat dokumentaci pro územní rozhodnutí pro soubor staveb Pelc/Tyrolka – Balabenka, Libeňská spojka a Balabenka – Štěrboholská radiála.

Zakázku hlavní město vypsalo v dubnu letošního roku, předpokládaná cena byla 7,5 milionu korun bez DPH.

Read the article (2 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

ŘSD rozšíří část Pražského okruhu na šestipruh, vybralo projektanty

Pražský okruh u Černého Mostu. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Pražský okruh u Černého Mostu. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Kolem Černého Mostu plánuje ŘSD další tři kilometry v šestiproudém uspořádání.

Ředitelství silnic a dálnic chystá miliardové rozšíření části Pražského okruhu na východě hlavního města. Pro úpravy úseku mezi Satalicemi a Běchovicemi už vybralo zhotovitele dokumentaci stavebního povolení. Stavět chce do tří let.

Zakázku za 13,5 milionu korun získalo podle registru smluv sdružení firem Pragoprojekt, Viapont a Ateliér projektování inženýrských staveb, vyplývá z registru smluv.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.