Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Forum24

Forum24

Lidé se už nemůžou dívat na to, jak pomalu a draze konají jejich úřady

Jiří Lizler

Skupina 60 dobrovolníků přes celý víkend pracovala na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Výsledek jejich práce by mohl být náhražkou za čtyřsetmilionovou IT zakázku, kterou stát kvůli předražení zruší. Důsledky dopadly i na ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, který byl odvolán. Svůj pohled na akci dobrovolníků nabídl na své facebookové stránce Martin Jaroš, uznávaný marketingový odborník.

K té Akci Z, kterou uspořádali čeští vývojáři kvůli předražené zakázce na „e-shop“.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Česko představí opatření proti koronaviru. Letiště v Praze postaví k terminálům informační cedule

  • Premiér Andrej Babiš z ANO v neděli na svém facebooku ujistil, že úřady dělají v souvislosti s novým koronavirem maximum pro bezpečnost obyvatel Česka.
  • Pražské letiště umístí odpoledne na terminály informační cedule s popisem, co mají lidé dělat, když přiletí ze zasažené oblasti a pocítí známky onemocnění.
  • Kvůli koronaviru se v pondělí sejde Bezpečnostní rada státu, potvrdil Radiožurnálu Babiš.

Odletová hala pražského letiště Václava Havla s mapou části světa | Zdroj: Letiště Václava Havla
Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Literární noviny šíří čínskou propagandu. A Česko jim dává statisícové dotace

Zatímco tajná služba BIS opakovaně varuje před vlivovými operacemi komunistické Číny, Literární noviny zintenzivnily spolupráci s čínským vládním deníkem Kuang-ming ž'-pao. Někdejší noviny pražského jara 1968 začaly přetiskovat přímo propagandistické texty komunistických novinářů. Majitel Literárních novin odmítá říct, kolik za to Čína platí. Dalšího více než půl milionu dostal od českého státu.

V Literárních novinách vyšel v roce 1968 manifest Dva tisíce slov, který žádal změnu poměrů v komunistickém Českoslovenku. Nyní v nich vychází texty vládního deníku komunistické Číny.
Read the article (10 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nový šéf KDU-ČSL: Teď chceme jít vlastní cestou. S projektem Čižinského spolupracovat můžeme

Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru pro Seznam Zprávy hovoří o vzniku lidovecké stínové vlády. Chce mít vyprofilované kandidáty na ministry, kdyby náhodou lidovci vyjednávali o příští vládě. Aby lidovci nezůstali jen akvárkem pro straníky, přemýšlí o zavedení primárek.

Jak se Marian Jurečka verze 2020 liší od vašich předchozích verzí, které pamatujeme například i v roli místopředsedy strany?

Přináším odpočatého Mariana Jurečku. Tři čtvrtě roku jsem na politiku koukal s jistým odstupem, měl jsem možnost se zamyslet nad věcmi, které se nám nedařily.

Co konkrétně?

Read the article (4 min read)
E15

E15

Bělobrádek: Koalice musíme propočítat, aby nakonec nepomohly ANO

Pro vytváření spojenectví před soubojem o křesla v Poslanecké sněmovně v roce 2021 budou důležité výsledky letošních krajských voleb, říká bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Připomíná, že příští rok na jaře budou mít navíc lidovci další sjezd, kde znovu vyberou vedení. „Marian Jurečka vyhrál, ale nezískal drtivou většinu hlasů,“ říká.

Na mimořádném sjezdu v Praze Jurečka řekl, že předvolební koaliční spolupráci s demokratickými stranami nevylučuje. Prý je ale realista a nechce zklamat lidi, jako po krachu svazku mezi KDU-ČSL a hnutím Starostové a nezávislí v roce 2017. Souhlasíte s ním?

Interpretace mnohých novinářů i lidí, kteří to komentují, je černobílá a nesmyslná. Neznají zákoutí zákonů, chování voličů a nepracují s daty, ale se zbožnými přáními. Marian Jurečka spolupráci jednoznačně nevyloučil.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Čtrnáct let od vraždy kmotra Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah

Policie je přesvědčena, že ví, kdo přesně před čtrnácti lety zabil Františka Mrázka, kmotra českého podsvětí. Má jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu.

Psal se 25. leden 2006, bylo krátce po osmé večer, když v potemnělé Durychově ulici padl jediný výstřel. František Mrázek, společník podnikatele Tomáše Pitra a klíčová postava podnikatelů sdružených kolem potravinářské společnosti Setuza, devastujícímu zásahu kulky podlehl.

Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval klíčové výpovědi vyšetřovatelů, kteří se snažili Mrázkova vraha i toho, kdo jej najal, vypátrat. Jednoznačně z nich vyplývá, že si jsou jisti motivem i “obsazením”.

Read the article (3 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Přehled projektů: Správa železnic letos rozkope 107 kilometrů tratí

Průběh stavby 4. koridoru u Zahradního Města. Foto: Michal Chrást

Průběh stavby 4. koridoru u Zahradního Města. Foto: Michal Chrást

Správa železnic dnes zveřejnila přehled největších staveb, s jejichž zahájením letos počítá. Celkem zahájí stavby na 106,8 kilometru tratí. Mimo jiné začne čerpat i nový evropský finanční nástroj Blending Call, ze kterého zafinancuje rekonstrukci traťových úseků Velim–Poříčany a Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice s Polskem. Celkem chce letos SŽ rozjet 75 investičních akcí, u kterých náklady přesáhnou 30 milionů Kč.

Nejvýznamnější investiční akce s předpokládaným zahájením realizace v roce 2020

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

ČNB by mohla ze zákona určovat pravidla hypoték. Opozice návrh novely kritizuje

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela zákona o ČNB, kterou v úvodním kole navzdory odporu části opozice podpořila Sněmovna. Předlohu nyní projedná rozpočtový výbor.

Ilustrační foto

Změna by měla omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Dosud může centrální banka dávat bankám pouze doporučení, která nejsou právně závazná.

Novela odolala návrhům poslanců ODS, Pirátů a TOP 09 na zamítnutí i na vrácení vládě k přepracování. Část opozice se obává, že zákonná pravomoc ČNB k hypotékám by mohla ztížit jejich dostupnost a tedy i dostupnost bydlení. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zdůraznil, že novela vytvoří rámec pro preventivní působení centrální banky.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Mynář dostal dotaci na sjezdovku, která nefunguje. Stát chce peníze zpět

Další projekt kancléře Mynáře dotovaný státem se dostal do potíží.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář plánoval provoz sjezdovky v Nové Lhotě, podobnou té, která funguje v „jeho” 40 kilometrů vzdálených Osvětimanech. Na umělé zasněžování dostala jeho firma Ski-Moravia dotaci od státu. Má to ale háček, sjezdovka už roky nefunguje.

Státní zemědělský intervenční fond nyní definitivně rozhodl, že chce zpět 1,2 milionu korun na čerpací stanici pro zasněžování a 200 tisíc na osvětlení svahu, píše deník Aktuálně.cz.

Read the article (1 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

ŘSD má územní rozhodnutí na 21 kilometrů D11 z Trutnova. Poláci budou na státní hranici o pět let dříve

Trasa D11 v Trutnově. Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Trasa D11 v Trutnově. Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo důležité povolení pro stavbu dálnice D11, která propojí Trutnov a Polskem. Proti územnímu rozhodnutí se odvolaly původně dvě fyzické osoby, ty ale námitky nakonec stáhly. ŘSD tak může pokračovat s přípravou, letos chce začít se výkupem pozemků.

O stažení námitek informoval na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Podle něj je tak rozhodnutí již pravomocné. „Již jsou hotovy veškeré průzkumy pro dokumentaci pro stavební povolení, která se již zpracovává a letos budou zahájeny výkupy pozemků,“ řekl Mátl.

Read the article (2 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Jak porazit Babiše? Opozici chybí vize pro Česko

Za dva roky proběhnou v Česku sněmovní volby a od těch posledních se volební preference prakticky nezměnily. Babiš si spokojeně hoví na svých třiceti procentech a demokratická opozice jako by se už ani nesnažila získat nové voliče. Zdá se sice, že opoziční politici aspoň částečně opustili dlouhodobý plán anti-Babiš a mluví o možnosti sestavování volebních koalic, přeskočili ale tu nejtradičnější cestu k volebnímu vítězství: cestu pozitivního volebního programu.

Vize pro Česko musí obsahovat odpovědi na nejčastější a nejdůležitější problémy občanů. A má být také vyfutrována daty z volebních průzkumů. Až pak se může stát, že Andrej Babiš s patnácti procenty hlasů odejde z vlády a pravděpodobně i z politiky.

Read the article (10 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Další veletoč na dopravě. Havlíček chce s Kremlíkem spolupracovat

Nový ministr dopravy, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) chce v dopravě spolupracovat se svým předchůdcem Vladimírem Kremlíkem (za ANO). Hledá přitom vhodnou formu této spolupráce. Původně avizovaným náměstkem se však Kremlík nestane. Havlíček to řekl novinářům po sobotním jednání s prezidentem Milošem Zemanem a dopravními experty v Lánech.

„Pan Kremlík pochopitelné zná celou řadu věcí, rád bych s ním proto spolupracoval. Hledáme nyní tu formu, nebude to ovšem na úrovni náměstka ani politického náměstka, nehovoříme ani o nějakém ekonomickém vztahu. Hledáme spíš takový režim, abych mohl jeho informace od něj přebírat, ale současně mi může v celé řadě věcí pomoci,“ řekl Havlíček.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.