Kairly

Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník
  • Daily at 09:00
  • #219
  • 15 readers
  • Jan Mikula
  • 25 Kč měsíčně

Issue from 21. 3. 2019

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Hlidací Pes

Hlidací Pes

Slušný člověk se přece nemá čeho bát. Státní zástupci chtějí odposlechy bez povolení soudu

KOMENTÁŘ. Jednou to přijít muselo: Státní zástupci chtějí, aby mohli odposlouchávat občany Česka i bez povolení soudu. A ministerstvo spravedlnosti jim jde na ruku. Jak píše server Aktuálně.cz, v některých výjimečných případech, jako je terorismus či organizovaná drogová kriminalita, by si policie se souhlasem státního zástupce mohla odposlechy zapínat a vypínat, jak by se jí zlíbilo. Je to nápad stejně nebezpečný, jako je pro současnou atmosféru ve státním zastupitelství příznačný.

Nejprve k samotnému návrhu. Prolomení soukromého hovoru odposlechem je samozřejmě zásahem do základních lidských práv. Požívá proto speciální ochrany.

Read the article (4 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Bývalý detektiv Komárek si vymýšlí, ohrazuje se někdejší mluvčí nejvyššího státního zástupce

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová

Šlo o pouhý pozdrav, nebo o vzkaz, který má dokazovat to, jak státní zástupkyně Lenka Bradáčová ovlivňuje justici? Zdánlivý detail ve výrocích někdejšího policejního detektiva Jiřího Komárka má dokládat to druhé – ovlivňování justice. „Je to celé vymyšlené,“ reaguje Helena Markusová, bývalá mluvčí nejvyššího státního zástupce, která hraje v Komárkově příběhu důležitou roli.

Bývalý vyšetřovatel ÚOOZ a někdejší šéf ostravské expozitury Jiří Komárek, který v létě 2016 odešel od policie spolu se svým nadřízeným Robertem Šlachtou, v poslední době několikrát vystoupil v médiích jako TV Barrandov nebo Parlamentní listy. Mluví v nich o tom, jak „zákulisní hráči hýbají policií i justicí“.

Read the article (3 min read)
Marian Kechlibar

Marian Kechlibar

Švýcarský systém s katalánskou chybou

Nový systém švýcarské pošty pro elektronické volby obsahuje závažný bezpečnostní problém.

Outsourcing je ve světě IT nesmírně „in“, protože umožňuje citelné úspory. Na druhou stranu také komplikuje komunikaci mezi týmy, hovořícími jinými jazyky a vzdálenými stovky kilometrů. Důsledkem bývají chyby.

V tomto případě hovoříme o docela zásadní chybě v digitálním hlasovacím systému, o který se stará švýcarská pošta a který měl být poprvé naostro nasazen již při celostátních volbách v říjnu 2019. O příslušný kus kódu pečovala barcelonská firma Scytl.

Read the article (6 min read)
Investigace.cz

Investigace.cz

Ruské miliardy v Česku: pražské byty, servis tryskáčů, křišťálové lustry

Ruské miliardy v Česku: pražské byty, servis tryskáčů, křišťálové lustry

Globální pračky na peníze bývají komplikovaná finanční schémata, která umožňují zkorumpovaným politikům, mafiánům nebo pohádkově bohatým podnikatelům tajně investovat ulité miliardy, vyprat špinavé peníze nebo se vyhnout placení daní.

Na nejnovějším projektu Ruská pračka značky Troika jsme spolupracovali s mezinárodní sítí investigativních novinářů OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) a litevským investigativním serverem 15min.lt. Společně jsme rozklíčovali fungování tohoto podvodného schématu – zmapovali jsme celkem 1,3 milionu plateb mezi 233 tisíci společnostmi o celkovém objemu 10,34 bilionu korun.

Read the article (5 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Havel? Panuje tu k němu spousta nenávisti, ale i dost nekritického obdivu

Portrét - Hrádeček.

Režisér Petr Jančárek zdůrazňuje, že pokud jde o jeho nový dokument o Václavu Havlovi, „nedělá naleštěný pomník“. Rozhodně ale ví, co chce svým filmem sdělit: „Zprávu o Havlově odkazu, významu, o tom, co chtěl, co si přál, co se mu splnilo.“

„Hodnoty, které on vyznával, a je jedno, jestli tomu někdo říká pravdoláska, nebo slušnost a poctivost, se vytrácejí, tím spíše v politice. Ale nechci, aby se ten film stal pentlí na vlajce jakékoli zájmové skupiny nebo organizace. Nechci, aby ten film byl proti něčemu, chci, aby byl za něco,“ vysvětluje Petr Jančárek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Read the article (7 min read)

Kairly

Čtěte jen to, co vás zajímá.