Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nová vládní opatření: Otevřené hranice i školy, změny pro nošení roušek

Vláda zmírnila řadu omezení na hranicích, ve školách i na pracovištích. Ministři schválili i pokračování podpůrných programů. Projděte si kompletní přehled novinek.

Otevřené hranice s Rakouskem a Německem

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, otevřou se všechny silniční a železniční přechody. Vláda schválila návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nadále ale bude povinné při vstupu do země předkládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Koronavirus zatím v Česku zabil míň lidí než velké epidemie chřipky. Data však mají značné zpoždění

Statistici kvůli covid-19 zrychlili sčítání zemřelých. Počet všech úmrtí bez ohledu na jejich oficiální příčinu je totiž spolehlivým měřítkem epidemií. Nejnovější česká data potvrzují, že koronavirus se u nás až dosud ve srovnání s jinými státy projevil jen mírně.

za čtyři týdny od 2. do 29. března zemřelo v ČR 9088 lidí. To je o 207 více než dlouhodobý průměr za předchozích patnáct let. Novější data zatím nejsou k dispozici, ČSÚ by je měl zveřejnit v úterý. | Foto: iROZHLAS.cz, B. Coulmont | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (4 min read)

Kauzy

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Česko znovu zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím Agrofertu

Vláda v pondělí schválila žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro společnost Agrofert. Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek novinářům řekl, že se týká částky 30.000 euro (přibližně 816.000 korun).

Česko už komisi žalovalo v únoru, pak ale podnět stáhlo, protože komise v některých případech napadané rozhodnutí zrušila. Podle Smolka nyní kabinet nežaluje EK ani tak kvůli částce, ale kvůli tomu, aby získal výklad, zda se na tyto případy uplatní český zákon o střetu zájmů.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Sabina Slonková: Kdo se bojí návratu Radovana Krejčíře?

Sabina Slonková

To, že Krejčíř patří mezi nejkrutější postavy polistopadového podsvětí, věděli všichni už dávno. Jeho návrat začal vadit ale až teď.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová před pár dny prohlásila, že návrat Radovana Krejčíře z jihoafrického vězení domů není žádoucí. Potvrdila tak současně mé nedávné zjištění o tom, že se uprchlíkova snaha dostat se domů před časem řešila i na Bezpečnostní radě státu, která představu jeho návratu označila za vysoce rizikovou.

O Radovana Krejčíře tu zkrátka nikdo nestojí. „Zřejmě by stál o to se vrátit, protože tady ho čeká fešáčtější kriminál než tam. Je to však obrovské bezpečnostní riziko,“ řekla nyní pro iDnes ministryně spravedlnosti.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Maláčová: Odpustíme menším firmám odvody. V červenci se uvidí, co budeme dělat v září

S ministryní práce Janou Maláčovou o tom, jak pomoci lidem z krize. A také jak z krize pomoci ČSSD.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Jana Maláčová má pod sebou jeden z nejdůležitějších protikrizových programů - takzvaný kurzarbeit. V jeho rámci stát proplácí krizí zavřeným podnikům podstatnou část mzdových nákladů. Ekonomika se ale začíná pomalu rozbíhávat a kurzarbeit tak bude třeba výrazně upravit. Vedle dotací by menším firmám měl erár nově pomoci také dočasným odpouštěním odvodů. Pokud na to dojde, stát vybere každý měsíc až o čtyři a půl miliardy korun méně.

Ministryně neskrývá, že by do konce roku v parlamentu ráda prosadila trvalý kurzarbeit po německém vzoru, aby se v každé krizi nemuselo vymýšlet na koleni překotné řešení.

Read the article (5 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Češi budou na stát pracovat mnohem déle. Kvůli vyšším daním a pandemii

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května.

Koronavirová pandemie v kombinaci se zvyšováním daní z počátku roku způsobily, že Češi budou pracovat na stát skoro celý půlrok. Konkrétně budou daňoví poplatníci pracovat na erár celých 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000. Tehdy začal Liberální institut den daňové svobody počítat.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Všechny automobilky v Česku už jedou. TPCA obnovila výrobu

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu, kterou přerušila ve středu 18. března večer. Dnes vyrobí asi 300 aut, plná výrobní kapacita je 900 aut.

Na plnou kapacitu začne firma vyrábět v pátek, řekl dnes ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

Od začátku bude TPCA vyrábět na obě dvě směny, do práce se vrátí všichni zaměstnanci. Do práce zaměstnanci přijížděli zhruba od 5:15, směna začala v 6:00. Obnovení výroby provází desítky hygienických opatření, zaměstnanci dnes projdou školením, jaká hygienická pravidla mají dodržovat.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Koronavirus odsouvá stavbu první české soukromé dálnice

Kvůli kolísání finančních trhů posunulo Ministerstvo dopravy až na srpen termín podání nabídek na D4. Zahraniční zájemci o PPP projekt za 25 miliard chtěli ještě delší odklad. Havlíčkův resort ho ale už nechce, roli hrají i volby.

První českou soukromou dálnici slibovalo už několik polistopadových vlád. Zatím všechny pokusy o využití metody PPP, která je vlastně obdobou operativního leasingu a v zahraničí je hojně rozšířená, skončily fiaskem.

I kabinet Andreje Babiše v programovém prohlášení realizaci pilotního projektu PPP slíbil. Jde o dostavbu a další provozování nedokončené části dálnice D4, v úseku mezi Příbramí a Pískem.

Read the article (3 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Tajnosti kolem příjemců pomoci Covid? Nepřijatelné, zní ze Senátu

Ministerstvo průmyslu a obchodu a státní rozvojová banka vytrvale odmítají zveřejnit kompletní seznam firem a podniků, které získaly pomoc v rámci programů Covid. Právníci zastupující neúspěšné žadatele už oznámili, že se budou o informace soudit. Nyní se do případu vložili i senátoři. Oficiálně o seznam požádali a připravili interpelaci na ministra Karla Havlíčka.

“Dosavadní postoj státu při poskytování pomoci v rámci programů Covid je vysoce netransparentní. Jde o úvěry státní banky a úvěry komerčních bank, které ale opět garantuje stát. Stát musí příjemce pomoci zveřejnit,” uvedl senátor Lukáš Wagenknecht, který interpelaci a žádost o informace nachystal.

“Žádám o zveřejnění údajů a ministra o vysvětlení. Není možné postupovat takovým způsobem,” dodal Wagenknecht.

Read the article (1 min read)

Ekologie a zemědělství

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Deště ukončily sucho jen na povrchu, hlouběji do půdy se voda skoro nedostala

Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou, uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno díky intenzivním dešťům pouze na šesti procentech území republiky. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná - zatímco v horní vrstvě do 40 centimetrů teď sucho prakticky není, hlouběji zůstává situace velmi vážná.

Kvůli suchu na začátku jara zemědělci očekávají výrazné ztráty (ilustrační foto)

Především na Moravě napršelo v sobotu na většině území mezi 20 a 30 milimetry srážek, uvedl na Twitteru poskytovatel meteorologických služeb Amper Meteo. V Čechách byly úhrny většinou mezi 10 a 20 milimetry. Takové úhrny dokázaly velmi dobře dosytit horní vrstvu půdy, hlouběji už se voda nedostala a situace zůstává téměř neměnná.

Read the article (1 min read)
www.intersucho.cz

www.intersucho.cz

Unikátní situace! Vrstva půdy do 40 cm půdy je vláhově na celém území v obvyklém stavu (vlevo),v hlubší vrstvě 40-100 cm je vody velmi málo (vpravo). S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji,ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily.

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.