Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vyšetřování daní na Čapím hnízdě: V podezření Babišovi manažeři i on sám

Hned tři české a německé instituce se nezávisle na sobě v průběhu posledních čtyř let pozastavily nad rozsahem reklamy, kterou na farmě Čapí hnízdo měly podle jejího účetnictví před lety proinzerovat firmy z premiérova holdingu Agrofert. Teprve nyní ale případ řeší česká policie. A to kvůli podezření, že reklama byla fiktivní a vedla k daňovým únikům. V podezření jsou manažeři Agrofertu, policie ale bude podle zjištění Neovlivní.cz posuzovat i roli samotného premiéra Andreje Babiše.

Nebýt příjmů z inzerce, farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který ji na výstavbu poskytla banka HSBC. Upozorňuje na to nejen zpráva evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, ale také znalecký posudek společnosti Česká znalecká, který si nechala vypracovat policie v dotační kauze Čapí hnízdo.

Read the article (2 min read)
Forum24

Forum24

Babišovo rádio Impuls dostalo miliony za reklamu na Účtenkovku. Od ministerstva financí

FB Účtenkovka

Soutěž Účtenkovka, do které mohou lidé zasílat účtenky vydané podnikateli, kteří musí používat elektronickou evidenci tržeb, si nezískala velkou oblibu. Soutěžících ubývá navzdory tomu, že ministerstvo financí si zaplatilo reklamu. Více než 6 a půl milionu bylo vydáno ve dvou vlnách na propagaci v rozhlase. Deník FORUM 24 požádal dle zákona o svobodném přístupu k informacím o upřesnění, které stanice tyto peníze získaly. V obou případech byly dvě – rádio Kiss a rádio Impuls: To, které patří do holdingu Agrofert Andreje Babiše. Naprosto jednoznačně se tedy jedná o další příklad střetu zájmů současného premiéra.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zeman přijme Babiše v Lánech příští týden, sejdou se bez Hamáčka

Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Twitteru to ve středu oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Babiš s předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem po úterním setkání sdělili novinářům, že o schůzku kvůli sporu o výměnu ministra kultury požádají prezidenta společně. Podle Hamáčka je ale v pořádku, že tak Babiš učinil sám. Premiér ho o tom předem informoval.

Prezident s premiérem při setkání v Lánech

"Vzhledem k tomu, že jmenování a odvolání ministrů je primárně věc mezi prezidentem a premiérem, je to dle mého názoru v pořádku a i v souladu s usnesením předsednictva ČSSD, které vyzvalo premiéra, aby celou věc řešil," napsal Hamáček.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Miliony doma i nejasná půjčka. ‚Rafaj není na pořadu dne,‘ odráží ANO trable šéfa antimonopolního úřadu

Kolem předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje se od březnové policejní razie kvůli kauze mýto řetězí nejasnosti. Dosud nevysvětlil původ dvou milionů ve skříni, na něž upozornil deník Právo. Neobjasnil ani osobní půjčku od ředitele Fio banky, o níž minulý týden psal server iROZHLAS.cz. Iniciovat Rafajovo odvolání z čela antimonopolního úřadu ale zatím koalice neplánuje. Podle politiků to není „na pořadu dne“.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý pro Radiožurnál zdůraznil, že Petr Rafaj by měl nejasnosti objasnit.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Fond životního prostředí pozastavil dotaci Agrofertu. Prověřuje projekt lihovaru

Kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.

Ilustrační foto.

"Prověřování a pozastavení financování se týkají všech projektů s tímto podezřením financovaných z národních zdrojů v mé sekci, kterou řídím, a to bez rozdílu," zdůraznil Steiner. Podle něj jde o běžný postup a v tuto chvíli opatření dolehlo na část jedné konkrétní dotace.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Babiš: Výstavba středočeského úseku D3 by měla začít v roce 2024

Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po jednání se starosty dotčených obcí v muzeu v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na adresu odpůrců takzvané západní varianty D3 řekl, že o dálnici rozhodla vláda už před 20 lety a že nelze vyhovět všem. Obce ale mohou počítat s tím, že se jejich připomínky budou prioritně řešit. Týkat by se to mělo například vody a hluku.

„Důležité je, že konečně máme nějakou trasu,“ uvedl Babiš. „Těžko můžeme vyhovět všem a důležité je, že je tady vůle, je tady už konkrétní projekt a samozřejmě musíme mít na to i peníze - a to tedy budeme mít,“ uvedl předseda vlády. Dálnice by se podle něj mohla vybudovat i pomocí soukromých peněz formou takzvaného PPP projektu.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Novou soukromou školu stát povolit nemusí, odmítl Ústavní soud stížnost senátorů

Ústavní soud zamítl návrh skupiny 18 pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Stěžovatelům vadilo, že stát může odmítnou žádost o zápis nové školy do rejstříku, pokud není v souladu se záměry státu nebo kraje. Soud to však odmítl, podle něj ustanovení není v rozporu s ústavním pořádkem.

Ilustrační foto.

Podle senátorů je ustanovení překážkou pro svobodný rozvoj soukromých škol. V návrhu zdůraznili, že možnost zakládat soukromé školy je přirozenou součástí otevřeného, demokratického charakteru Česka a že stát si nemá přivlastňovat monopol na veškeré poskytované vzdělávání.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.