Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

Nouzový stav bude platit do konce dubna. Vláda ale ještě může požádat o prodloužení

Po debatě, které trvala šest hodin, Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Menšinová vláda ANO a ČSSD neprosadila platnost zákazů a další opatření kvůli epidemii koronaviru až do 11. května. Komunisté kabinetu nepomohli, byť ho drží u moci. Dali však najevo, že by vládě vyhověli, pokud by požádala dolní komoru parlamentu o další prodloužení.

S žádostí předstoupil před poslance premiér Andrej Babiš (ANO). „Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké,“ prohlásil.

Zároveň ujistil, že se nechystá usurpovat moc. Zdůraznil, že současná restriktivní opatření nebudou znamenat návrat k silnému a všemocnému státu a že omezení nepotrvají déle, než bude nutné. „Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky. Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké,“ dodal.

Read the article (2 min read)
Petr Fiala

Petr Fiala, předseda ODS

V současné situaci je prodloužení nouzového stavu do konce dubna kompromisem.
Věřím, že vláda během této doby konečně představí plán dalších kroků a uvolňování restrikcí, jak jsme ji k tomu dnes znovu vyzvali. Lidé musí vědět, s čím mají počítat.
Alexandr Mitrofanov

Alexandr Mitrofanov, Novinky.cz

"Nechceme neustále vysvětlovat, proč některé kroky v čase měníme," podrážděně řekl Babiš ve Sněmovně.
Prima. Členové vlády tak můžou jít dělat zaměstnání, které by jim sedělo nejvíc.
Byli by z nich dokonalí zřízenci v úschovně zavazadel.
Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo, Zprávy Seznam.cz

Co chcete slyšet na dobrou noc: "Převzali jsme odpovědnost za stav nouze," oznámil předseda KSČM.

Vojtěch Filip

Přijímáme další zákony, které reagují na mimořádný stav způsobený pandemií COVID-19. Převzali jsme odpovědnost za stav nouze a doufám, že navržená opatření pomohou našim občanům překonat krizi a najít dost sil a prostředků v co nejkratší době na důstojný a spokojený život .

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Sněmovna schválila první konkrétní pomoc pro OSVČ, bonus činí 25 tisíc korun

Poslanci schválili finanční pomoc pro živnostníky, týká se těch, na které dopadla vládní opatření kvůli koronavirové nákaze.

Jsou to peníze, kterými se stát pokouší o částečnou záchranu živnostenského stavu v Česku, kde jako OSVČ podniká zhruba každý desátý člověk.

Kadeřnice, maséři, řemeslníci, daňoví poradci, makléři a další živnostníci, jejichž provoz zdecimoval koronavirus, dostanou tentokrát skutečné peníze (nikoliv úlevy nebo půjčky), a to v podobě pětadvacetitisícového bonusu. Návrh ale musí přijmout ještě Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

E15

E15

Exprezident Klaus: Vláda řeší mikromanagement, nemá čas na koncepční plán

Bývalému prezidentu Václavu Klausovi chybí u současné vlády koncepční plán pro další postup v boji s pandemií koronaviru. Zároveň má obavy z toho, že nynější restrikce budou mít dlouhodobý negativní dopad na společnost i na ekonomiku. Vyjádřil přesvědčení, že se hrozba koronaviru přeceňuje a že dosavadní statistiky byly zavádějící. Řekl to v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

„Vláda řeší jednodenní věci. Vynoří se problém a ona se ho snaží řešit. Řeší mikrověci, ale uniká nějaký koncepční plán. Nemá na něj čas a myslím, že na něj nemá ani osobnosti,“ řekl Klaus. Jako příklad uvedl otevírání některých obchodů, které premiér Andrej Babiš (ANO) obhajoval zprávami, které dostává od veřejnosti.

Vyjádřil také obavy z toho, že současná restriktivní opatření vytvoří ve společnosti takovou náladu, že už je nebude možné vzít zpátky. Obavy vyjádřil například nad důsledky takzvané chytré karantény, kterou vláda chystá.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Koronavirus v Česku ochromil 90 procent automobilového průmyslu, třetina firem zastavila výrobu

Kvůli epidemii COVID-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České republice, z toho zhruba třetina firem byla nucena zastavit výrobu. Současná situace ohrožuje až 150 000 přímých pracovních míst a až osm procent hrubého domácího produktu (HDP). V úterý to uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

Kvůli epidemii COVID-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České republice (ilustrační foto). | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ekonomika letos kvůli pandemii klesne o více než pět procent. Pak ale opět poroste

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta. Informovalo o tom ministerstvo financí v prognóze, kterou zveřejnilo toto pondělí. Loni ekonomika stoupla podle dat Českého statistického úřadu z konce března o 2,5 procenta.

Ministryně financí Alena Schillerová

Při přípravě novely zákona o státním rozpočtu na konci března MF počítalo letos s poklesem ekonomiky o 5,1 procenta. Sněmovna schválila zvýšení schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun 24. března. V prognóze na počátku února, před propuknutím pandemie, MF očekávalo letos růst hrubého domácího produktu o dvě procenta.

Read the article (2 min read)
Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta

Až se bude na vládě probírat ten nesmysl, že by stát “vstoupil” do Smartwings spolumajitele Jiřího Šimáně, neměl by Andrej Babiš a vlastně všichni ministři ANO jít za dveře?
Střet zájmů... Šimáně na Babišově svatbě atd.
František Lutonský

František Lutonský, ČT24

Nastal čas založit specializovanou poradenskou firmu na vyplnění formuláře.

CT24zive

Úřady práce dnes dostaly 5107 žádostí o kurzarbeit. Za první dva dny jich mají celkem 9100. Správně vyplněných je 30 %, řekla mluvčí resortu práce.


Liberální institut

Liberální institut

Právo v době krize

V současné chvíli dostávají leckteré jistoty zabrat a bohužel se to nevyhnulo ani jistotě právní.

Významný italský právník Bruno Leoni se věnoval právě otázce právní (ne)jistoty, ačkoliv v důsledku hypertrofované legislativy.[1] Vzhledem k tomu, že byl Leoni stavem právní jistoty poměrně „zklamán“ již v šedesátých letech minulého století, bylo by zajímavé sledovat, co by řekl na současnou situaci. Nicméně podstatou tohoto článku není polemika nad principem právní jistoty, nýbrž snaha o konfrontaci tohoto principu s posledními kroky či vyjádřeními představitelů moci veřejné, zejména ve vztahu k zaměstnavatelům, neboť o nich, na rozdíl od zaměstnanců a OSVČ nebylo v poslední době řečeno mnoho.

Read the article (5 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Babiš, Prymula i dva ministři čelí trestnímu oznámení za kroky při nouzovém stavu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu je podezírají z řady trestných činů, například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení.

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš

"Domnívám se, že dnešní vyjádření ministra vnitra, že 'jediný, kdo má plán, je virus', plně koresponduje s námi provedenou analýzou v trestním oznámení," uvedl advokát. Oba právníci se domáhají toho, aby policie prošetřila "pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni".

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Doplňovací senátní volby na Teplicku by se podle ministerstvo vnitra měly uskutečnit do konce června

Ministerstvo vnitra vypracovalo návrh, podle kterého by se obě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku měla uskutečnit v náhradních termínech do 30. června. Podle Nejvyššího správního soudu jednala vláda mimo svou pravomoc, když v polovině března volby odložila kvůli koronaviru bez souhlasu poslanců. Vnitro ale ve svém návrhu uvádí, že postup vlády byl legitimní a důvodný.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Bohumil Vostal

Bohumil Vostal, ČT 24

Čeští výrobci mají vskutku velkou konkurenci v Číně.

Prokop Vodrazka

Termokamery do českých nemocnic jsou ze Švýcarska, tvrdil minulý týden Vojtěch. Podle zjištění @enkocz se však jedná o výrobek čínské společnosti iRay Technology. Ministerstvo navíc mlží ohledně toho, jak a podle čeho dodavatele vybralo. denikn.cz/335271/svycarske-ter…

Alexandr Mitrofanov

Alexandr Mitrofanov, Novinky.cz

"iDNES: Premier Babis znovu promluvi k narodu, v CT vystoupi ve ctvrtek vecer. V nedeli pak pronese prezident Zeman velikonocni promluvu, oznamila televize."

Se čtečkou a obsahem z cizí hlavy, bez čtečky a s obsahem z vlastní hlavy.

Pluralita.
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Epidemiolog: Nakazit se musí většina z nás. Tlačit virus na nulu nemá smysl

Koronavirus tu s námi bude dlouhodobě. Proto nemá smysl ho z populace úplně vymazat. Když se Česko promoří, karanténa se může uvolňovat, říká ve Výzvě epidemiolog Rastislav Maďar.

Nestíháte číst? Poslechněte si audioverzi rozhovoru.

Nakazíme se koronavirem nakonec úplně všichni?

Úplně všichni ne. Podle všeho bude kolektivní imunita vůči nákaze na 60 až 70 procentech. A když bude mít takováto část populace v určitém okamžiku protilátky, tak virus už nebude schopen se na zbylých 30 až 40 procent šířit.

Takže je nevyhnutelné, aby se Česko koronavirem „promořilo“? Abychom získali kolektivní imunitu?

Read the article (6 min read)

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Bývalý poslanec ČSSD Foldyna vstoupil do klubu SPD. Spojuje nás národní zájem, řekl

Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V úterý to oznámil na tiskové konferenci společně s předsedou SPD Tomiem Okamurou s tím, že jejich politické priority se shodují. Počet poslanců v klubu SPD tak vzroste na 20. Foldyna odešel z ČSSD na konci února, současně s tím mu zaniklo i členství v poslaneckém klubu sociální demokracie, který má od té doby 14 členů. Už v březnu oznámil, že bude za SPD kandidovat v letošních krajských volbách.

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

O krok blíže k trestnímu soudu. Kriminalisté žádají obžalobu pro expremiéra Nečase

Bývalý premiér Petr Nečas je o krok blíže k tomu, aby skončil před trestním soudem. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz kriminalisté ukončili jeho vyšetřování, pro bývalého předsedu vlády žádají obžalobu. Nečas je obviněn z křivé výpovědi. Podle vyšetřovatelů dvakrát před soudem lhal ve prospěch své ženy Jany, která se coby obžalovaná zodpovídala ze zneužití Vojenského zpravodajství.

Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze.

"Od policejního orgánu jsem obdržel spis s návrhem na podání obžaloby," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který vyšetřování kauzy dozoruje. Kriminalisté mu postoupili spis uplynulý pátek. Podle informací Aktuálně.cz samotné vyšetřování ukončili už během března.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Faltýnkovu příteli žalobce navrhuje 15 let. Klíčovými důkazy jsou odposlechy s "Efky"

Aktuálně.cz a HN získaly obžalobu exmístostarosty Brna-střed Jiřího Švachuly, přítele Jaroslava Faltýnka z ANO i jeho syna. Největší korupce se podle žalobce ale nedělala na radnici Švachulovy čtvrti, ale v městských firmách. "Tam dosahuje masivních rozměrů, byť hlavní pachatelé nejsou mezi obviněnými," píše žalobce. Odposlechy zachytily, jak obžalovaní mluví o tom, že systém korupce řídí "Efka".

Jiří Švachula na archivním snímku z roku 2014.

Počátkem letošního března poslal žalobce Radek Mezlík z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k soudu korupční kauzu na radnici Brna-střed. Ústředními pachateli jsou podle obžaloby někdejší místostarosta městské části za ANO Jiří Švachula a majitel stavební firmy Ivan Trunečka. Švachulovi Mezlík navrhuje 15 let vězení, Trunečkovi 13 let.

Read the article (9 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.