Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

Ústavní soud zrušil kontroverzní zdanění finančních náhrad z církevních restitucí

Ústavní soud (ÚS) se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Zdanění prosadila vláda s podporou poslanců KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal v květnu. Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti základním principům demokratického právního státu, konstatoval Ústavní soud.

Podle Ústavního soudu není zdanění finančních náhrad daní v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti jde o snížení náhrady, na jejíž celou výši vznikl církvím a náboženským společnostem právní nárok a legitimní očekávání okamžikem uzavření smluv o vypořádání.

Read the article (1 min read)
Petr Fiala

Petr Fiala, předseda ODS

Komunisté už jednou majetek ukradli, nyní na něj chtěli sáhnout znovu za pomoci vlády, které jsou fakticky členy. Proto jsme se obrátili na Ústavní soud, který nám dal za pravdu a zdanění církevních restitucí zrušil. Dnes zvítězila spravedlnost.
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Sněmovna odsoudila tureckou agresi proti Kurdům, Babišovi uložila prosazovat ekonomická opatření

Poslanci v úterý odsoudili tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle usnesení, pro které hlasovalo všech 147 přítomných zákonodárců, prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit.

Poslanci odmítli tureckou invazi na severu Sýrie (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci také podpořili rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál. Odmítli také výhrůžky Turecka státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy. Návrh usnesení dohodli zástupci všech sněmovních klubů.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Je lepší s prezidentem mluvit než se s ním potkat u soudu, tvrdí Valachová z ČSSD

Kateřina Valachová (ČSSD), která vede v Poslanecké sněmovně komisi pro změny ústavy, se v úterý odpoledne setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Ještě předtím poskytla Aktuálně.cz rozhovor, ve kterém mimo jiné vysvětluje, proč nepodpořila žalobu na něj. "Lepší je s prezidentem mluvit," tvrdí Valachová, která nedávno oznámila, že chce být lídryní ČSSD v krajských volbách na jihu Moravy.

Předsedkyně stálé poslanecké komise pro ústavu Kateřina Valachová při říjnovém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Proč jste požádala o přijetí u prezidenta? O čem jste s ním chtěla mluvit?

Read the article (5 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Komunistické spojence si Babiš hýčká

Užuž to vypadá, že se zde rodí nová tradice – v pátečních schůzkách premiéra Andreje Babiše (ANO) s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Dne 4. října probírali státní rozpočet a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se pak culila i pod třešňovým praporem na komunistické tiskovce, 11. října pak bylo tématem jednání zdravotnictví. Babiš se nechal Filipem přesvědčit, aby do něj kabinet nalil dalších skoro 11 miliard.

Šéf KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Za volant s podmínkou. Ministerstvo žádá lékaře, aby častěji dávali osekané řidičáky

Podle oddělení BESIP ministerstva dopravy, by měli lékaři častěji využívat takzvané harmonizované kódy, které umožňují podmínit nebo omezit řidičské oprávnění. Kvůli nim musí řidiči například jezdit pouze ve dne, jen nedaleko domova či nevjíždět na dálnice. Změna praxe by se dotkla zejména seniorů, podle ministerstva však často pozitivně. Řada z nich by o řidičský průkaz nemusela přijít předčasně.

Ilustrační foto.
Read the article (6 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Znepokojuje mě, když se z veřejnoprávních médií stanou hlásné trouby vládní propagandy, říká Jourová

Příští místopředsedkyně Evropské komise a eurokomisařka Věra Jourová bude mít ve svém portfoliu dohled nad evropskými hodnotami a transparentností. V Interview Plus tvrdí, že se těší na začátek roku 2020, kdy bude mít konečně v rukou legislativu, se kterou může líp „hlídat“ transparentnost médií v EU.

Věra Jourová | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Pokud hovoříme o nezávislých a veřejnoprávních médiích, začne od nového roku platit nová audiovizuální směrnice, „která dává státům povinnost zajistit nezávislost těchto médií. Třeba i tím, že v nich bude muset fungovat velmi silná Rada, která na ně bude dohlížet,“ říká Věra Jourová (bývalá místopředsedkyně hnutí ANO) v Interview Plus.

Read the article (3 min read)
Kupředu do minulosti

Kupředu do minulosti

Milan Zelený 1. díl: Základním cílem politických stran je přežít a co nejdéle udržet politickou moc

„Změna.“ To je slovo, které v naší době patří k těm nejfrekventovanějším. Změny se dějí a není jich málo. Pro většinu lidí více, než jsou ochotni unést. Zatím však víceméně zůstáváme v klidu, protože se žádná ze změn nijak fatálně nedotkla životní úrovně celé společnosti. Můžeme se ale dočkat i razantních proměn? Kdy a jak budou probíhat?

To se možná dozvíme od našeho dnešního hosta, který mimo jiné říká: „Musí přijít změna v ekonomickém chování, a to tím, že se globální ekonomické snahy začnou převádět do lokálních. Máme velký problém s globalizací, tedy s tím, že firmy začaly spoustu svých činností přenášet tam, kde je levná pracovní síla, produkty se vyrábějí ve vzdálených lokalitách, nikoli co nejblíže zákazníkovi.“ A dodává, že globalizace sama sebe vyčerpala a že svět je v rukou politických manipulátorů.

Read the article (12 min read)
Liberální institut

Liberální institut

Letošní Nobelova cena za ekonomii ukazuje, jak efektivně bojovat s chudobou na mikroúrovni

Makroekonomický stav boje s chudobou je ekonomům velmi dobře znám. Na rozdíl o veřejnosti, která se domnívá, že světová chudoba je stále větším problémem, vědí ekonomové, že opak je pravdou:

Avšak otevírání světových trhů nestačí. Pomoc s chudobou je třeba aplikovat také na mikroúrovni, už jenom proto, že spousta zemí se do zapojení do mezinárodního obchodu příliš nemá nebo čelí ze strany bohatých zemí nemorálním překážkám, jako jsou cla nebo přehnané sanitární a fytosanitární standardy. Letošní Nobelova cena za ekonomii se zabývá bojem s chudobou na mikroúrovni.

Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.