Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Poslanci schvalují rozpočet

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vládní rada tepe vládu, jak špatně připravila státní rozpočet

Reklama

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace, píše se v pravidelné zprávě Národní rozpočtové rady.

Rada ve středu zveřejnila svůj čtvrtletní pohled na stav veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky. A kárá v něm kabinet Andreje Babiše (ANO) za způsob přípravy státního rozpočtu.

Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Poslanci znovu debatují o návrhu státního rozpočtu

Reklama

Návrh je nyní ve druhém čtení. Základní paramenty rozpočtu, tedy zejména výši příjmů, výdajů a deficitu už poslanci měnit nemohou. Mohou ale vznášet své požadavky na přesuny peněž uvnitř rozpočtu.

Sněmovna znovu debatuje o návrhu státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. V dnešním druhém čtení mají poslanci příležitost vznášet své požadavky na přesuny peněž uvnitř rozpočtu.

Základní paramenty rozpočtu, tedy zejména výši příjmů, výdajů a deficitu už poslanci měnit nemohou. Schválili je už v úvodním kole.

Dosud se ve sněmovním systému objevily návrhy na přesuny peněz řádově za desítky miliard korun. Závěrečné schvalování rozpočtu je plánováno na polovinu prosince.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

ČSSD chce peníze pro neziskovky v rozpočtu přesměrovat k "obětem pandemie"

ČSSD chce směřovat peníze určené pro neziskové organizace na podporu zdravotní péče a skupin ohrožených pandemií covidu-19, řekl první místopředseda strany Roman Onderka. Sociální demokraté chtějí po schválení rozpočtu prosadit usnesení, aby "postradatelné peníze" směřovaly výhradně na "podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie" a k ohroženým cílovým skupinám.

První místopředseda ČSSD Roman Onderka.
Read the article (1 min read)
Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo, Zprávy Seznam.cz

ČSSD se NELÍBÍ státní rozpočet, daňový balíček, který schválili bez ní, pokládá za ROZVRAT veřejných financí, a tím pádem sociální demokracie pro tento rozpočet... BUDE HLASOVAT.
E15

E15

Poslanci navrhli přesuny uvnitř rozpočtu za 279 miliard. Přidávat chtějí na sociální služby, školy a kulturu

Vstoupit do diskuse

Poslanci ve druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu asi 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout 177 miliard. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun, celkovými výdaji 1808,3 a příjmy 1488,3 miliardy korun. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu. Peníze chtějí brát například z odvodů do EU, z podpory agropotravinářského komplexu, z dotací na obnovitelné zdroje nebo z peněz na obsluhu státního dluhu.

Read the article (1 min read)

Kauzy

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Důstojník kontrarozvědky v BIS skončil po jednání s Vítem Bártou. Pak ho najal Hrad

BIS podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz informovala poslance, že zmonitorovala jednání svého tehdejšího důstojníka Jiřího Roma s někdejším majitelem bezpečnostní agentury Vítem Bártou. Ten v minulosti shromažďoval "kompro" na politiky. Rom následně ze dne na den v BIS sám skončil a nastoupil k Miloši Zemanovi. Hrad nyní požaduje po BIS seznam ruských agentů, které tajná služba sleduje.

Prezident Miloš Zeman se proti řediteli BIS Michalovi Koudelkovi dlouhodobě vyhraňuje.
Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Po toastech i hnojivo. Dotaci 50 milionů má vrátit podle Evropské komise také Lovochemie

Jiný operační program, stejný rukopis. Kromě linky na toastový chléb Penam našla Evropská komise chyby také v 50milionové dotaci pro Lovochemii holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ani tento projekt nebyl podle unijních kontrolorů inovativní. Na rozdíl od Penamu české úřady v případě severočeské chemičky přistoupily na výtky Bruselu a projekt dobrovolně vyjmuly z evropského financování. Budou peníze vymáhat zpět?

Evropská komise našla chyby také v dotacích pro Lovochemii | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Dopady závěru auditu o premiérově střetu zájmů: Jedná se o stovky milionů korun, říká Zdechovský

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše podle některých europoslanců potvrzují jeho střet zájmů. Oficiální český překlad auditu má komise do Česka odeslat v lednu. Je možné ještě tento závěr zvrátit? A v čem konkrétně vidí právníci Evropské unie střet zájmů? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kdo dorazil Babiše v očích Bruselu? Paradoxně ten, který jej neposlal k soudu

Reklama

Český premiér dostal do klinče úředníky, protože vědí, že rozhodují o jeho byznysu, píše Evropská komise v nejnovějším dokumentu ke střetu zájmů Andreje Babiše.

Bylo to překvapivé a hojně kritizované rozhodnutí. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman v červenci rozhodl, že nebude podávat správní žalobu na verdikt Středočeského kraje, který dospěl k závěru, že Andrej Babiš nikterak neporušuje ustanovení o střetu zájmů. Jak se nyní ukázalo, stal se postup Nejvyššího státního zástupce klíčovým argumentem v kauze bruselského auditu premiérova střetu zájmů.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Prymulovy poslední dny ve funkci. Žádal o výjimku pro firmu Abbott

Reklama

Při distribuci antigenních testů do sociálních zařízení došlo k porušení zákona. Neobsahovaly totiž originální návod k použití v češtině. Za jeho rychlé schválení lobboval ještě coby ministr Roman Prymula. Avšak neúspěšně.

Seznam Zprávy zjistily další nestandardní okolnost, která provázela dodání antigenních testů pro domovy seniorů a další sociální zařízení. Už dříve redakce popsala, že dosud není jasné, kdo a za jakých okolností domluvil nákup dvou milionů testů od americké společnosti Abbott.

Nyní se ale ukázalo, že testy navíc neobsahovaly veškeré náležitosti, jež jsou nezbytné pro distribuci v Česku. A to konkrétně originální návod k použití, který musí mít veškerá léčiva nebo zdravotní pomůcky uváděné na trh.

Read the article (3 min read)

Koronavirus

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Od příštího roku zlevní otestování na koronavirus pro samoplátce

Reklama

Ministerstvo zdravotnictví změní ceny testů na covid-19 pro samoplátce. Lidé zaplatí o zhruba 200 korun méně.

Od začátku příštího roku se změní maximální cena jednoho testu na koronavirus.

Lidé, kteří se budou chtít dobrovolně otestovat, nebo test potřebují třeba před cestou do zahraničí, zaplatí o zhruba 200 korun méně. Změnu připravuje v rámci takzvaného cenového předpisu Ministerstvo zdravotnictví.

„Maximální cena pro samoplátce za PCR test by měla být od 1. 1. 2021 stanovena na 1310 korun. K tomu se připočítává ještě cena za odběr (výtěr z nosohltanu) za cca 200 korun,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Hamáček: Testování zdarma začne 18. prosince, možná až na tisíci místech

Reklama

Testování, které bude dobrovolné a nabízené zdarma, bude všem pojištěncům k dispozici od pátku 18. prosince. Probíhat bude na klasických místech, zapojit by se ale mohli i praktici či stomatologové.

„Aktuálně by nic nemělo bránit tomu, aby projekt testování, nejprve tedy mezi pedagogy a poté mezi masovou veřejností, byl spuštěn v časovém harmonogramu, jak bylo avizováno,“ prohlásil ve středu po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD).

Nejdříve by tedy mělo doběhnout testování v sociálních službách, v pátek 4. prosince má následovat testování učitelů a o dva týdny později, tedy v pátek 18. prosince, by se mohl nechat otestovat zdarma kdokoli, kdo o to projeví zájem.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Klaus píše Blatnému. Nelíbí se mu, že ho ministerstvo zdravotnictví uvádí na stránce o dezinformacích

Bývalý prezident Václav Klaus žádá ministerstvo zdravotnictví, aby odstranilo jeho jméno ze svých webových stránek. Objevuje se v sekci Dezinformace o covid-19 a Klaus je tam uveden jako příklad autora „výrazných výroků“, které používají dezinformační weby pro podporu „dezinformací a konspiračních teorií“. Někdejší hlava státu v otevřeném dopise žádá resort a jeho šéfa Jana Blatného (za ANO), aby „z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky“.

Bývalý prezident Václav Klaus žádá ministerstvo zdravotnictví, aby odstranilo jeho jméno ze svých stránek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo, Zprávy Seznam.cz

Další úspěchy Institutu Václava Klause, tentokrát na poli epidemiologie.

Václav Dolejší

Exprezident Klaus píše ministru Blatnému - ohrazuje se, že ho zdravotnictví zařadilo mezi dezinformátory o covidu. „Žádám, abyste mi tento nepřijatelný útok vysvětlil, abyste dotyčný text nechal ze stránek odstranit a abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky.“

Václav Dolejší

Václav Dolejší, Seznam Zprávy

Exprezident Klaus píše ministru Blatnému - ohrazuje se, že ho zdravotnictví zařadilo mezi dezinformátory o covidu. „Žádám, abyste mi tento nepřijatelný útok vysvětlil, abyste dotyčný text nechal ze stránek odstranit a abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky.“
Václav Dolejší

Václav Dolejší, Seznam Zprávy

Já byl 2x premiér a 2x prezident - a vy jste kdo?!
"Je nepřijatelné, aby webové stránky ministerstva sloužily k napadání, k dehonestování a k nepodloženým nařčením nejen člověka, který byl dvakrát předsedou vlády a dvakrát prezidentem republiky, ale jakéhokoli jiného občana."
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Babiš: Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Úterní číslo mě nenadchlo

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, řekl ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) televizi Nova. S aktuálním vývojem koronavirové epidemie v Česku není spokojený, řešením podle něj bude vakcína. V souvislosti se čtvrtečním rozvolněním protiepidemických opatření vyzval lidi k opatrnosti. Nouzový stav v Česku v současnosti platí do 12. prosince.

Babiš není spokojený s aktuálním vývojem. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)

Z domova

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Místopředseda Rady ČT Matocha: Bát se může jen ten, kdo ví o problémech v rozpočtu. O nezávislost nejde

Rada České televize před nedávnem nečekaně odvolala dozorčí komisi, která slouží jako její poradní orgán. Například podle Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky to ale nebylo v souladu se zákonem. „Právní názory jsou různé, jedině soud může rozhodnout, zda byl, nebo nebyl porušen zákon. Je naprosto nehorázné, že si senátoři osobují pravomoci soudu,“ reaguje v Interview Plus místopředseda Rady České televize Pavel Matocha.

Senátoři za hnutí STAN nebo Piráti se podle Matochy snaží dění kolem Rady využít pro svou politickou agendu. „Jestliže výměnu našich vlastních poradců interpretují jako útok na nezávislost České televize, tak nevěřím tomu, že je to z jejich strany neznalost věci. Hrají si svou politickou písničku, protože se blíží volby,“ tvrdí host Jana Bumby.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Novým šéfem Asociace krajů je jihočeský hejtman Martin Kuba

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili hejtmani podle jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 a 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA/Profimedia
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ať vláda zveřejňuje hlasování ministrů. Příliš náročné, nesouhlasí s návrhem Benešová

Když vláda přijímá nějaké rozhodnutí, není jasné, jak o něm který ministr hlasoval. Současně není možné se dozvědět, jaký byl před hlasováním průběh diskuse. Návrh zákona z dílny hnutí STAN a České pirátské strany to chce změnit. Podporu u ministerstev však prakticky nenašel, nejvýrazněji proti je resort ministryně spravedlnosti Marie Benešové. S předlohou nesouhlasí ani Úřad vlády.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Velmi symbolický krok.‘ Česká republika v Jeruzalémě otevře pobočku svého velvyslanectví

V Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii diplomatických zastoupení jde o druhý nejvyšší stupeň, řekl ČTK ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. O vzniku úřadu ve středu jednali ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a Gabi Aškenazi. V Jeruzalémě, kde má nyní ČR honorárního konzula, bude navíc působit jeden diplomat. Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, zdůraznilo ministerstvo.

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že českých turistů přijelo do Izraele loni více než dvojnásob proti roku 2016. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Jakub Szanto

Jakub Szanto, ČT 24

ČR otevírá pobočku ambasády v Jeruzalémě. Po Českém centru to znamená další permanentní diplomatickou přítomnost v hlavním městě Izraele. Nejspíš konzulárního pracovníka. Zbytek ambasády zůstává dál v Tel Avivu.

Amichai Stein

#BREAKING: Czech republic will open an official diplomatic office in Jerusalem, Israel FM @Gabi_Ashkenazi annonces after a pjone call with Czech Foreign Minister @TPetricek

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nejedlého cesta do Ruska mohla ohrozit bezpečnostní zájmy státu, uvedl výbor

Reklama

Senátní zahraniční výbor se ve svém stanovisku ostře vymezil proti cestě prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska.

Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky. Agendu hlavy státu projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku ČR nese odpovědnost, konstatoval dnes výbor na návrh svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý).

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kupte si přednost na operaci, nabízela firma z Babišova svěřenského fondu

Reklama

Zpravodajský portál iDnes.cz nabízel, že za koupi předplatného získá čtenář například přednostní termín operace kloubu. Po kritice nabídku upravil. Ke zdravotním službám hrazeným z pojištění totiž platí v Česku rovný přístup.

Nadstandardní péči nabízela společnost FutureLife, která stejně jako portál iDnes.cz spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

Každý, kdo si objedná placenou verzi webu - jak původně iDnes.cz sliboval - mohl jít na operaci kyčle nebo kloubů v přednostním termínu.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Může být špatné říkat o Babišovi pravdu? Ano, jste-li předsedou Ústavního soudu

Pavel Rychetský si měl ostré vyjádření k premiérovi odpustit. Nezávislost nestojí jen na odvaze postavit se mocným, ale také na schopnosti v pravý čas mlčet.

Jak říct, to co chci říct, a přitom to neříct? Toť otázka...

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský už určitě dobře ví, že to, co řekl v České televizi, říkat neměl. "Nečekal jsem po listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jako máme dnes, z hlediska její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo," prohlásil.

Read the article (3 min read)

Ekonomika

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Daňové změny: Podívejte se, o kolik peněz může přijít vaše obec

Zrušení superhrubé mzdy a další vyplácení kompenzačního bonusu mohou obce připravit o statisíce až miliardy. Seznam Zprávy připravily unikátní mapu, v níž najdete, jak by se změny promítly do obecních rozpočtů.

Na první pohled změny nejsou moc vidět, nicméně veřejné rozpočty by po navrhovaných daňových úpravách přišly dost zkrátka. Vládní daňový balíček, který schválila Sněmovna a 10. prosince o něm bude jednat Senát, zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka a zároveň snižuje daň z příjmů zaměstnanců. Veřejné rozpočty by tím podle Ministerstva financí přišly příští rok o 130 miliard korun, z toho obce o 31 miliard a kraje o 12 miliard. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) pak vyčíslilo, že kvůli daňovému balíčku samosprávy dohromady přijdou o 44 miliard korun.

Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Šéfka rozpočtové rady o daňovém balíčku: Cena je příliš vysoká na to, co změny přinesou ekonomice

Prezident Miloš Zeman v úterý oznámil, že bude vetovat daňový balíček, který momentálně čeká na projednání v Senátu. Soubor opatření, který mimo jiné obsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, totiž zároveň zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Celkový pokles daňových příjmů by tak dosáhl 130 milionů korun. Hostem Ranního interview byla šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Eva Zamrazilová říká, že každá ušetřená miliarda je pro nás pozitivní zprávou. | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Zemanovi v návrhu chybí i původně dohodnuté zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňových sazeb na vymezenou dobu dvou let.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Aby nám narostl veřejný dluh k HDP za tři roky o polovinu? To už je riziko, říká Mora

S viceguvernérem České národní banky o zadlužování i o tom, kdy přijde ten správný čas na přijetí eura.

Viceguvernér České národní banky Marek Mora.

Centrální bankéř Marek Mora tvrdí, že výrazné zadlužování letos i příští rok česká ekonomika zvládne. Dodává ale, že navrhované snížení daní by vytvořilo trvalý strukturální deficit, který by časem mohl výrazně prodražit obsluhu státního dluhu. Za efektivní protikrizové opatření na podporu spotřeby nepovažuje ani snižování daně z příjmu.

Read the article (6 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Pošta pomalu dohání konkurenci, příští rok bude dodávat balíky v určitý čas

Reklama

Česká pošta výrazně zkrátí časová okna pro doručování zásilek. Balíčky od ní teď chodí v šestihodinových intervalech, dopoledne nebo odpoledne. Příští rok je chci výrazně zkrátit, říká ředitel České pošty Roman Knap.

Co plánuje státní Česká pošta na rok 2021, to je u soukromníků dávno standard – přesnější doručování balíků. Společnost DPD doručuje v rozmezí jedné hodiny. Konkurenční PPL dováží zboží v rámci dvouhodinového okna. I v předvánočním shonu se podle zmíněných společností daří termíny dodržovat.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zpoždění by se jen velmi těžko dohánělo, říká Hamáček k možnému odkladu dostavby Dukovan.

Tendr na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany by se měl podle ministrů ČSSD vypsat co nejdříve. Vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD uvedl, že nerozumí vyjádření premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO o možném odkladu výběrového řízení. Vláda by podle Hamáčka měla od počátku uplatňovat bezpečnostní výjimku a vůbec neoslovit rizikové uchazeče.

„Pokud je priorita mít další jaderný zdroj hotový ve schváleném harmonogramu, tak je potřeba vypsat ten tendr co nejdříve,“ myslí si Hamáček (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Ministr Petříček: Vyřadit z Dukovan Rusko a Čínu už předem je nejčistší varianta

Bezpečnostní výjimka vůči rizikovým uchazečům by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měla být uplatněna hned na začátku tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Považuje to za nejčistší způsob. Novinářům také řekl, že je přesvědčen, že tendr by mohl být připraven ještě před parlamentními volbami v příštím roce. Premiér Babiš naopak hovořil až o povolební vládě.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD)

Firma ČEZ jej plánovala vypsat do konce roku, premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády minulý týden řekl, že soutěž není připravená.

Read the article (2 min read)
E15

E15

S hypotékou mohou mít nyní problém zejména podnikatelé

Vstoupit do diskuse

Nejčerstvější statistiky České národní banky za září uvádějí průměrnou hypoteční sazbu 2,05 procenta, u refinancovaných úvěrů dokonce 1,95 procenta. Objemy prodejů hypotečních úvěrů letos v říjnu pak byly s 25,2 miliardy korun rekordní.

Aktuální boom hypotečního trhu potvrzuje i úvěrová analytička skupiny Partners Lucie Drásalová. Podle ní je z velké části způsoben vysokými cenami nemovitostí. To tlačí na průměrnou výši hypotéky, která v říjnu dosáhla bezmála 2,9 milionu korun.

„Pokud se podíváme na růst počtu sjednaných hypoték, tak ten není tak dramatický jako u celkového objemu. Ale ano, máme tu celkem znatelný růst hypotečního trhu, který asi nikdo nečekal,“ říká.

Read the article (2 min read)

Ekologie

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Na hladině Bečvy se znovu objevila pěna a uhynulé ryby

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen je úhyn ryb, avšak pouze v jednotkách kusů. Inspektoři České inspekce životního prostředí míří na místo. Únik neznámé látky potvrdili i hasiči.

Ilustrační foto.

"Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustější bezbarvé látky. Na místě jsou hasiči ze stanice Valašské Meziříčí, jel tam i chemik ze stanice Zlín. Společně se zástupci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm odebírají na místě vzorky. Provádíme i měření Ramanovým spektrometrem. Nachází se tam i nějaké mrtvé ryby," řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Pěna podle ní na hladině řeky nyní není.

Read the article (1 min read)
Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta

Já být ministrem životního prostředí @RibraRichard nebo třeba premiér @AndrejBabis , tak k té Bečvě pošlu armádu a hasiče. Ať to tam pročešou a zatnou tipec všem těm “kretýnům”, co tam vypouštěj jedy.
Ale to by museli mít odvahu a ctnost.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Nechte nás vyrábět si elektřinu, žádají obce po Babišovi. Po dotacích ale sahají obři

V Litultovicích mají tak trochu vylepšenou mateřskou školku. Její střechu pokrývají fotovoltaické panely, které budovu zásobují elektřinou. Jenže nejvíc elektřiny školka vyrobí v horkých letních měsících, když jsou děti doma. Litultovičtí by proto školku chtěli propojit s dalšími budovami v obci. A pomoct by jim mohly peníze ze zvláštního fondu. Ten si však chtějí rozdělit spíše komerční firmy.

Ilustrační foto.

Podobu speciálního dotačního programu nyní připravilo ministerstvo životního prostředí, miliardy korun z něj by v příštích deseti letech mělo rozdělit i mezi autory podobných projektů, jaký vymyslel starosta Litultovic.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Staré odrůdy ovocných stromů se vracejí do Krkonoš. Na horách se objevují třešně nebo jabloně

Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady. Objevují se v nich třeba nové třešně nebo jabloně. Národní park je sází i na soukromých pozemcích.

Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady | Zdroj: Správa Krkonošského národního parku

Nejvýše položený sad v republice byl na Končinách nad Jabloncem nad Jizerou. I do takových výšek šly úžasné sady s úžasnými odrůdami. Všechno se tam nyní vrací.

„Ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem v Holovousích vybíráme zejména staré a krajové odrůdy,“ popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové odborník správy parku Jakub Fišera.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.