Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Zaorálek jako ministr je sázka na jistotu. Střetu s Babišem se nebojí, říká politolog

Novým ministrem kultury by mohl být Lubomír Zaorálek, přestože se ve své dlouhé politické kariéře této oblasti nikdy zvlášť nevěnoval. Politolog a sociolog Daniel Kunštát v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že se ČSSD rozhodla pro sázku na jistotu. Zaorálek je podle něj výrazná osobnost, která se nebude bát vymezovat vůči premiéru Andreji Babišovi.

Kandidát ČSSD na ministra kultury Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek je spíše považovaný za odborníka na zahraniční politiku, koneckonců byl i ministrem zahraničí. Je proto jeho nominace na post ministra kultury překvapením?

Read the article (4 min read)
E15

E15

Politolog Lebeda: ČSSD se ve střetu s Hradem zachovala nejhůře, jak mohla

Nominantem ČSSD na post ministra kultury je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Potvrdil to na tiskové konferenci vicepremiér Jan Hamáček. Zaorálek nahradí v roli nominanta Michala Šmardu, kterého odmítl jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš. Sociální demokracie se ale podle politologa Tomáše Lebedy dostala do složité situace do značné míry sama.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, označila Michala Šmardu za politický talent. Souhlasíte s takovým hodnocením? 

Ano, o Šmardovi se říká, že by mohl mít politickou budoucnost, ale sociální demokracie podle mě udělala tu chybu, že ho chtěla při nejbližší příležitosti dostat do vysoké politiky. A to podle mě není dobře, protože nedomysleli stávající rozložení sil. A to, že Šmarda bude velmi snadný terč. Zároveň nedomysleli, že ho mohou postavit do tak nepříjemného světla a ohrozí to koalici.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Měsíc po zrušení karenční doby přibylo nemocných o 11 procent

Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo o 11 procent. V prvním měsíci po zrušení karenční doby úřady evidovaly přes 68 900 nových případů pracovní neschopnosti. Před rokem, kdy se náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání nevyplácely, jich bylo zhruba 62 000, sdělilo ministerstvo práce.

Ilustrační foto.

Třídenní karenční doba se zavedla od roku 2008. Ústavní soud ji ale po půl roce zrušil. S upravenými pravidly, kdy zaměstnanci přestali nemocenské odvody platit a zaměstnavatelům se snížily, se obnovila od roku 2009. Po zrušení volaly odbory, firmy byly proti. Obávaly se zvýšení nemocnosti a zneužívání. Opětovné proplácení náhrad i v prvních třech dnech nemoci od července prosadila Babišova vláda.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Česko koupí vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy, řekl Metnar. Podepsáno má být do konce roku

Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je kombinace dvou strojů vhodnější, než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Řekl to při své čtvrteční návštěvě vojenské základny u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023.

Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Dvě nabídky na nákup vrtulníků obdrželo ministerstvo od americké vlády na konci června. Varianty vycházely na 13,2 miliardy za 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk a 14,5 miliardy korun za osm vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové AH-1Z Viper.

Read the article (1 min read)
Hlidací Pes

Hlidací Pes

Dobrý den, jsem lobbista a přišel jsem změnit zákon. Jak mají fungovat nová pravidla lobbingu

Česká vláda připravila nová pravidla pro lobbing včetně zavedení veřejného registru lobbistů. Zákon teď po červencovém schválení kabinetem zamíří do sněmovny. O tom, jak přesně by měla nová úprava v praxi vypadat, mluví pro HlídacíPes.org ředitel odboru střetu zájmů Ministerstva spravedlnosti Jiří Kapras. Právě jeho lidé zákon připravovali.

  • Navrhovatelé tvrdí, že zákon o lobbingu zlepší transparentnost a pomůže proti korupci. V čem konkrétně?
Read the article (4 min read)
Finmag

Finmag

Očima expertů: Krize za dveřmi? Kdy a odkud může přijít

Německo, Velká Británie i USA míří do recese. Může zadrhnutí největších ekonomik vyvolat další globální hospodářskou krizi, nebo jde jen o zbytečnou paniku?

Očima expertů: Krize za dveřmi? Kdy a odkud může přijít

„Británie na pokraji recese“, „Čínská ekonomika ztrácí“, „Německé hospodářství má starosti“, „USA zpomalují“. Stačí si krátce projít titulky v ekonomických rubrikách světových médií, abyste rychle pochopili, že utěšený hospodářský růst posledních let je u konce. Obchodní války mezi Amerikou a Čínou, zmatky kolem brexitu a zadrhnutí německého průmyslu – to všechno nahrává tvrzení, že se největší ekonomiky světa řítí do nepříjemných problémů, které by podle některých ekonomů mohly dokonce vygradovat v další globální krizi.

Read the article (5 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.