Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Z rozpočtu dostane ministerstvo práce o 5,9 miliard více, než navrhovala Schillerová

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na výdaje o 5,9 miliardy korun více, než mu v návrhu rozpočtu vyčlenilo ministerstvo financí. Dohodly se na tom v pátek ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Jednání se podle nich povede ještě o penězích na informační systémy.

Podle tabulek k navrhovanému rozpočtu měl mít resort práce na příští rok původně na výdaje o 49,03 miliardy korun víc než letos.

Celkem pro něj ministerstvo financí vyčlenilo 676,47 miliardy. Příjmy ministerstva měly podle tabulek činit 564,1 miliardy korun, tedy o 21,45 miliardy víc než letos.

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ČSSD se rozhodla zůstat ve vládě, pro odchod hlasovalo pouze 11 ze 42 členů vedení

Předsednictvo ČSSD v pátek nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Usnesení o odchodu z vlády na jednání předložili zástupci jihomoravské sociální demokracie. O opuštění kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) již dříve mluvila také ústecká ČSSD. Jejich zástupcům vadilo, že vedení strany neprosadilo do čela ministerstva kultury svého kandidáta Michala Šmardu. Ten na kandidaturu tento týden rezignoval.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Sociální demokracie pošle v příštích volbách do boje o senátní křeslo Šmardu i Štěcha

Na Vysočině bude příští rok o Senát za ČSSD usilovat místopředseda strany a nedávný kandidát na ministra kultury Michal Šmarda. Do boje o senátorské křeslo chce vedení strany také vyslat současného místopředsedu Senátu a bývalého šéfa horní komory Milana Štěcha (ČSSD). Novinářům to po pátečním jednání stranického předsednictva řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Michal Šmarda

Vedení sociální demokracie také rozhodlo, že v krajských volbách za rok stranickou kandidátku na Vysočině povede současný hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Krajské a senátní volby se budou konat příští rok na podzim. V Senátu se bude opět obměňovat třetina křesel.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Babiše jsem popichoval, aby šel do politiky. Byl to fatální omyl, říká publicista Motejlek

Žebříčky nejbohatších Čechů a Slováků sestavuje už dvacet let. Se zkušeností říká, že Slovensko vygenerovalo na počet lidí více miliardářů než Česko. „Řekněme, že mravy na Slovensku byly trochu uvolněnější a bylo možné uchvátit toho víc,“ konstatuje známý ekonomický novinář a provozovatel portálu Motejlekskocdopole.com Miroslav Motejlek.

V posledních třiceti letech vznikla v Česku úplně nová byznysová elita. Jak vlastně ale vypadala ta před komunismem?

Nebylo na co navazovat. Česká byznysová elita v zásadě neexistovala. Významní byznysmeni – ale o míle jinde – byli Petschkové, Gutmannové, Larisch-Mönnichové, Rothschildové, Weimannové, Schichtové, Kunertové, Riedlové, Wilczkové, Ringhofferové... Vždyť Petschkové byli po Rothschildech druhá nejbohatší rodina v Evropě. Žádná česká buržoazie se tomu ani nepřiblížila. Samozřejmě tu byla Živnostenská banka. Ta ale svou akcionářskou strukturou připomínala spíše družstvo.

A co velké podniky?

Read the article (6 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.