Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatků

Policisté prověřují systém ovlivňování tendrů v brněnských městských firmách v době, kdy městu vládlo hnutí ANO. Podezřelý je i Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců ANO. Část skupiny, z nichž některé už stíhají kvůli zakázkám pro Brno-střed, přivedl dle pátrání HN a Aktuálně.cz do ANO Faltýnek starší. Odposlechy zachytily, jak muži řeší odvádění desátků z veřejných zakázek právě Faltýnkům.

Jiří Faltýnek, syn šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka
Read the article (8 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kroupa opustil správní radu Muzea paměti 20. století. ‚Ztratil jsem přesvědčení, že nám jde o tu samou věc.‘

Ředitel neziskové organizace Post Bellum rezignoval na funkci člena správní rady vznikajícího Muzea paměti 20. století. Stalo se tak poté, co instituce podle něj odmítla přijmout sbírku vzpomínek pamětníků Post Bellum - Paměť národa. Předsedkyni správní rady a pražskou radní Hanu Marvanovou rezignace zaskočila.

Mikuláš Kroupa | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kroupa: Kremlík o odposlechu věděl, kauza bude ještě pokračovat

Přesně před týdnem přišly Seznam zprávy s odhalením o údajném úplatku pro odvolaného ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a pochybných okolnostech ohledně chystaného systému na provoz dálničních známek. Jak se kauza posunula? A co vás na ní nejvíc zajímá? Investigativní reportér Janek Kroupa odpovídal na vaše otázky, které jste nám poslali, nebo jste se na ně ptali na sociálních sítích.

První otázka je z Twitteru a zní: Dobrý den, velmi si vážím vaší práce a většinou s ní souhlasím. Skutečnost, že pan Kremlík neoznámil pokus o úplatek a tím se patrně dopustil trestného činu, to nerozporuji, jak se ale vypořádáte s námitkou, že jste místo nahrávky měl udělat totéž a trestný čin oznámit?

Read the article (5 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Maláčová k zpřísnění dávek na bydlení: Chceme kompletně změnit systém a nenechat nic náhodě

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje výrazně zpřísnit systém dávek na bydlení. Cílem je podle šéfky rezortu Jany Maláčové (ČSSD) boj proti obchodníkům s chudobou a snaha přimět lidi v bytové tísni, aby si aktivně hledali práci a posílali děti do školy. Kdo tyto podmínky nesplní, o přídavek na bydlení přijde. „Mě už nenapadá jiná možnost, jak těm dětem pomoci,“ říká v rozhovoru ministryně Jana Maláčová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (6 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Jaromír Jágr: Že nekritizuju, neznamená, že souhlasím

Jágr je Bůh na čtyři. Ať kandiduje na Hrad. Od pražského hokejového šampionátu, po němž začali Jágrovi fanoušci organizovat jeho prezidentskou kandidaturu, uběhlo už skoro pět let. Mezitím se Jaromír Jágr definitivně vrátil z Ameriky domů. Na Kladno. A poznal, jaké to je, když se z milované ikony stane takřka nepřítel.

Nebyl na pískot zvyklý. A už vůbec ne na to, že mu někdo bude nadávat. Třeba za to, že coby hokejista se symbolickou osmašedesátkou na zádech jezdí v delegaci s prezidentem Milošem Zemanem do komunistické Číny. Má to zapotřebí? Proč to vlastně dělá?

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Praha schválila opatření na regulaci Airbnb. Pronájmy chce například časově omezit

Radní Prahy schválili návrh čtyř opatření, která budou prosazovat při jednáních na ministerstvu pro místní rozvoj ohledně změn zákonů k regulaci platforem pro krátkodobé ubytování. Jak řekla radní Prahy pro legislativu Hana Marvanová (za STAN), největší shoda panuje na povinnosti Airbnb a dalších platforem obcím poskytovat informace o ubytováních.

Ilustrační foto

"Bez legislativních změn, tedy změn konkrétních zákonů, Praha ani jiná velká města nemají zákonné nástroje, jak ke spokojenosti obyvatel řešit problém s platformami typu Airbnb," uvedla radní. Pod výsledným poslaneckým návrhem by podle ní měly být podepsány všechny poslanecké kluby.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Komentář Davida Navrátila: ČNB a ťukání na čelo

Nejdřív oznámili čeští statistici, že průmysl v prosinci poklesl o 3,4 procenta. O 23 hodin později německý statistický úřad uvedl, že průmysl v Německu ve stejném období spadl téměř o sedm procent.

Mezi těmito událostmi může oznámení České národní banky o zvýšení sazeb vypadat, jako by centrální bankéři žili v jiném světě. Průmysl klesá od léta. Více než deset centrálních bank po světě v poslední době sazby snížilo. Když se to popíše takto, člověk nemá daleko k tomu, aby si s pohledem upřeným k sídlu ČNB poklepával na čelo.

Zkusme se ale na českou ekonomiku podívat očima centrální banky. Pro ni je zásadní cílení inflace ke dvěma procentům. Proto nemůže být spokojena. Naposledy inflace trefila cíl v prosinci 2018, od té doby roste. V listopadu překročila tři procenta a vykročila mimo toleranční pásmo. ČNB prostě netrefuje vlastní inflační cíl. A tuší, že v následujícím měsíci mohou ceny povyskočit ještě rychleji.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.