Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Novinky v daních 2020: Co si v daňovém přiznání za minulý rok odečtete a co přičtete

Vyšší školkovné, zajímavější paušální limity pro živnostníky, výhodnější limit solidární daně pro bohaté, ale i přísnější podmínky pro daňový bonus. Projděte si novinky, se kterými musíte letos počítat v daňovém přiznání za loňský rok.

Řada lidí si letos daňově polepší. Například někteří zaměstnanci dostanou vyšší daňovou vratku než loni díky vyššímu školkovnému. Někdo si ovšem naopak připlatí, protože nedosáhne na daňový bonus za dítě. 

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jindřich Šídlo: Laciné pivo, lék jak přežít Babišovou éru

Jindřich Šídlo

Nejtěžší práci ve vládě premiéra Babiše má ministr zdravotnictví.

Dobře, možná ještě ministr dopravy. A ministryně financí a spravedlnosti. A pro místní rozvoj. Případně tedy kdokoliv další, kdo práci ve vládě vezme, aby byl veřejnosti představen jako přední světový expert v oboru a o několik měsíců či pár let později degradován na bezvýznamnou nulu, kterou premiérovi někdo podstrčil, když se nedíval, protože řešil zrovna obchvat v Karlovarském kraji.

Ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi lze ovšem připsat jisté úspěchy. Například to, že ve své funkci vydržel už od prosince 2017, tedy víc než dva roky, což je slušný výkon nejen pro člena Babišovy sestavy, ale také pro jakéhokoliv ministra zdravotnictví po roce 1993.

Read the article (2 min read)
František Lutonský

František Lutonský, ČT24

Andrej Babiš: "...nějaký blb si udělal idiotskou teoretickou tabulku, kterou po něm nikdo nechtěl..."
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Česko začíná zaostávat a zahnívat. Předseda Fiala ještě překvapí, tvrdí Vondra

Málokterý politik zažil tak úspěšný politický návrat jako europoslanec a staronový místopředseda ODS Alexandr Vondra. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o Václavu Klausovi i Gretě Thunbergové, stejně jako o tom, co a jak by měla dělat ODS, proč má rád fotbal Slavie Praha, zda cítí spoluzodpovědnost za pád strany a jak moc zůstává věrný ideálům svého přítele Václava Havla.

Chtěl jsem si otestovat, zda je o starého dědka zájem, říká v únoru 2020 Alexandr Vondra, který zažívá velký návrat po odchodu z politiky v roce 2012.

Pamatuji si, když jste se objevil loni v lednu na jednání ODS o kandidátce pro evropské volby. Kdo nebo co vás přimělo k návratu?

Hodně mě pošťuchoval a povzbuzoval Marek Benda. Já jsem váhal, ale lidí, kteří mě takto přesvědčovali, bylo víc, tak jsem se rozhodl, že to zkusím.

Read the article (6 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zakázka na elektronické známky bude podle Havlíčka stát polovinu. Kvůli původní podal trestní oznámení

Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky by měla stát zhruba polovinu z původně ohlášených čtyř set milionů korun. Poslancům to v úterý oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Návrh ODS, aby Sněmovna situaci na ministerstvu dopravy projednala jako zvláštní bod, poslanci ANO vetovali.

Podle vicepremiéra Havlíčka zakázka zadána zbytečně komplikovaně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kůrovce už v Česku nejde zastavit, letos napadne až 60 milionů kubíků dřeva

Lesničtí odborníci představili prognózu vývoje kůrovcové kalamity na letošní a příští rok. Není to hezké čtení. Pokud se výrazně nezmění počasí a přístup státu, objemy napadeného dřeva výrazně porostou. Rozvoj kůrovcové kalamity už nejde zastavit, jen zbrzdit, a to jen v některých regionech.

Do prvního rojení kůrovce zbývají ještě zhruba dva měsíce, lesnický think tank Czech forest však už přišel s prognózou vývoje kůrovcové kalamity pro letošní a příští rok. Z dostupných informací spočítal, že brouk letos napadne 40 až 60 milionů metrů krychlových smrkového dříví, příští rok by se kalamita mohla ještě zdvojnásobit, až na 80 až 120 milionů kubíků napadeného dřeva.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Levnější boty i ovoce přinese dohoda s Vietnamem. Češi nesmí zaspat na startu, varuje Winter

Ještě levnější oblečení a boty, nebo také ovoce a elektronika. Je řeč o výrobcích z Vietnamu, se kterým Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu. Tento týden ji ratifikuje Evropský parlament zasedající právě ve Štrasburku a dohoda začne ihned platit. Mezi evropskými zeměmi se může strhnout závod o to, kdo si ve Vietnamu získá nejlepší obchodní pozice.

Centrum večerní Hanoje | Foto: calflier001 | Zdroj: Wikiemdia Common
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Česko požádalo o smírčí řízení. Za chyby v dotacích pro zemědělce mu hrozí pokuta 1,16 miliardy

České úřady požádaly o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích. Žádost podaly minulý týden prostřednictvím českých diplomatů v Bruselu, zjistil server iROZHLAS.cz. Evropská komise chce totiž vrátit 1,16 miliardy korun. Pokuta vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety. Česko podle unijních auditorů nedostatečně kontrolovalo, zda evropské peníze čerpají skutečně zemědělci.

Státní zemědělský intervenční fond požádal evropské úřady o smírčí řízení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.