Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Křeček: Jsem ombudsman bez škraloupu. Protestovat proti mě nemá smysl

Poslanci těsnou většinou zvolili nového veřejného ochránce práv. Stal se jím Stanislav Křeček, kterého nominoval prezident Miloš Zeman. Úřad už zná, působil jako zástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové. Ta ještě před volbou uvedla, že se s Křečkem v některých věcech vážně neshodli. Jakým bude tedy ombudsmanem? Stanislav Křeček odpovídal ve Výzvě Seznamu.

Helena Válková byla kvůli spolupráci s komunistickým prokurátorem Urválkem jako kandidátka na ombudsmanku velmi kritizována, myslíte si, že vy jste kandidát bez škraloupu?

Když jsem byl zvolen,tak bezpochyby.

Read the article (6 min read)
Erik Tabery

Erik Tabery, Respekt

Po Šabatové přichází Křeček. Nelze si představit lepší ilustraci dnešních časů. Naprosto absurdní je, že takový člověk projde díky levicovým hlasům.
Jiří Hošek

Jiří Hošek, Seznam Zprávy

Udělat kozla zahradníkem se už jako rčení přežilo. Křeček ombudsmanem mi přijde výstižnější a v 21.století srozumitelnější.
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Poslanec Foldyna plánuje opustit ČSSD. ‚Když neodejdou místopředsedové, odejdu já,‘ říká

Sociální demokracie se chce zabývat výroky Jaroslava Foldyny (ČSSD) na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka. Podle poslance by ale ČSSD měla řešit problémy uvnitř strany. Omlouvat se neplánuje. Foldyna zároveň v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že kvůli sporům s vedením strany plánuje ČSSD opustit. „Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu,“ řekl.

Jaroslav Foldyna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nejvyšší kontrolní úřad má mít více pravomocí, schválili poslanci. Měnila by se kvůli tomu Ústava

Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu se možná rozšíří. Změnu Ústavy, která to má umožnit, schválila ve středu sněmovna. Nyní ji musí schválit ještě Senát, kde obdobné pokusy v minulosti neuspěly. Schválená novela z pera poslanců Pirátů rozšiřuje pravomoci úřadu tak, že by mohl kontrolovat i hospodaření s dalšími veřejnými penězi. Mohl by také prověřovat hospodaření firem, v nichž mají stát nebo samosprávy většinový podíl.

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší kontrolní úřad nyní prověřuje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout v případě, kdy hospodaří se státním majetkem.

Read the article (1 min read)
Finmag

Finmag

Donkichoti, nebo truhlíkové z ČNB? Vyšší úroky očima expertů

Že Česká národní banka zvýší sazby, to asi před týdnem nikdo nečekal. Udělali centrální bankéři dobře? A co to znamená pro naše hospodářství a peněženky?

Donkichoti, nebo truhlíkové z ČNB? Vyšší úroky očima expertů

Bankovní rada České národní banky minulý týden rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Poprvé od loňského května. Překvapivě. Většina centrálních bank ve světě drží sazby na nule, nebo dokonce i v minusu. Dvoutýdenní repo sazba se u nás zvýšila o 25 bazických bodů na 2,25 procenta, lombardní sazba (za kterou si můžou od ČNB půjčit běžné komerční banky) vzrostla na 3,25 procenta a diskontní na 1,25 procenta.

Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zakázky jsou v pořádku. Ty věci se v čase špatně sešly, říká nyní už bývalý náměstek ministra obrany Říha

Náměstek ministra obrany Filip Říha, zodpovědný za armádní vyzbrojování a akvizice, ve středu rezignoval kvůli kritizovaným nákupům radarů a rušiček pro českou armádu. Obě zakázky se vyšplhaly na více než jedna a půl násobek plánované ceny, navíc bez konzultace se sněmovním výborem. V rozhovoru pro Český rozhlas exnáměstek reagoval na kritiku, která se na něj a na ministerstvo kvůli zakázkám snesla.

Bývalý náměstek ministra obrany Filip Říha | Foto: Kristýna Hladíková
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Odtajněno. ‚Pravidla o střetu zájmů se vztahují také na Agrofert,‘ napsal Babišovi bývalý eurokomisař

Evropská komise odtajnila část dopisu, který bývalý komisař Günther Oettinger poslal předloni v listopadu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. „Členské státy měly zajistit kontrolní mechanismy, které zamezí střetu zájmů,“ píše se v dokumentu, který má iROZHLAS.cz k dispozici. Brusel psaní uvolnil po stížnosti ombudsmanky Emily O'Reillyové, která se tím začala zabývat na žádost senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti).

Andrej Babiš (ANO) a bývalý eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.