Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babiš se chlubí, že prosadil nižší daně na jízdenky. Přitom hlasoval proti

Aby Babiš přebil lidmi zesměšňovaný zmatek okolo daňových sazeb na pivo, začal se chlubit tím, že snížil daně u jízdenek na autobusy a vlaky. Jenže se ukázalo, že tohle prosadila opozice navzdory hnutí ANO.

Vláda čelí kritice kvůli tomu, že nedokázala zjednodušit a vysvětlit chystané snížení DPH na točené pivo. Andrej Babiš proto ve svém pravidelném týdenním hlášení na Facebooku vysvětloval, že za vlády hnutí ANO se daně snižují a kritika vůči plánovaným změnám DPH u piva je bezpředmětná.

„My jsme úplně první vláda, která snížila DPH na točené pivo a spoustu jiných věcí. V roce 2019 jsme přesunuli hromadnou přepravu osob z 15 do 10 procent,“ píše Andrej Babiš.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Říkají mi Venezuela. A přitom hlasují pro mé návrhy, hájí se ministryně Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prožívá jedno z nejtěžších období v politice od chvíle, kdy se stala předloni členkou vlády. V rozhovoru pro Aktuálně.cz reaguje mimo jiné na kritiku za to, že chce ubírat peníze rodičům, kteří zejména v sociálně vyloučených lokalitách neposílají své děti do školy. "Jediným mým cílem je dětem pomoct," brání se.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která je zároveň místopředsedkyní ČSSD, v rozhovoru pro Aktuálně.cz v únoru 2020

Poté, co jste předložila do sněmovny návrh zákona o přídavku na bydlení, následovala velká kritika. Vypadá to, že prožíváte možná nejtěžší chvíle na postu ministryně?

Je to náročné období, ale nejtěžší určitě ne.

Kdy vám bylo hůře?

Read the article (7 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Nevidím k tomu politickou vůli.‘ Hamáček nepočítá, že bude Česko dávat na obranu dvě procenta HDP

Český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nepočítá s tím, že Česko bude v roce 2024 dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se zavázalo spolu s ostatními členy Severoatlantické aliance. Nevidí k tomu politickou vůli, řekl na okraj mnichovské bezpečnostní konference. Na splnění závazku zatím trvá ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Státní dluh loni stoupl na 1,640 bilionu korun. Každý Čech teoreticky dluží 150 tisíc

Státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,640 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce 2019 stojí zejména emise státních dluhopisů sloužící k částečnému pokrytí schodku státního rozpočtu, informovalo dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 153 500 korun.

Ministryně financí Alena Schillerová

Ministerstvo financí dále informovalo, že v poměru k HDP státní dluh loni klesl z 30,5 procenta na 29 procent a klesá už šestým rokem v řadě.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

V lednu zdražovaly potraviny i alkohol. Inflace se dostala nejvýš od března 2012

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 3,6 procenta z prosincových 3,2 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od března 2012. Zvýšení inflace ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení.

Ilustrační foto

Na meziroční zvýšení cenové hladiny mělo v lednu výrazný vliv také zdražení nájmů o 4,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali stagnaci spotřebitelských cen na prosincových 3,2 procenta.

Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, který meziročně zdražil o 2,9 procenta. Ceny elektřiny byly v lednu vyšší o desetinu. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.