Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Desky s miliardovou nabídkou donesl ministrovi až na stůl. Byl jsem jen pošťák, říká poslanec

Rozhovor s poslancem hnutí ANO Martinem Kolovratníkem o tom, proč nosí na ministrův stůl návrhy firmy, kterou vůbec nezná.

Nejprve shrňme základní zjištění.

Soukromá společnost chce státu navrhnout obří projekt strategického významu za dvě až tři miliardy korun.

Jde o to, že by vybudovala podél 4,5–9 tisíc kilometrů železničních tratí dvě vysokorychlostní a vysokokapacitní telekomunikační sítě optického vedení. Jednu by si nechala pro sebe, druhou by si mohl (s opcí do dvou let) koupit stát.

Novináři však zjistí, že tak ambiciózní projekt prosazuje neznámá společnost (Batesys One). Má sice zápis v rejstříku a kontaktní adresu, ale jinak žádné sídlo, žádné kanceláře, žádné reference, žádnou minulost, žádné účetní uzávěrky.

Read the article (3 min read)
Jiří Hošek

Jiří Hošek, Seznam Zprávy

Ex-ministr Kremlík se dal do vyprávění a je to docela palba! Kolik takových složek s bianko dopisy, které přinesou poslanci-pošťáčci asi koluje?

Seznam Zprávy

„Možná jsem sehrál roli nějakého pošťáčka,“ říká poslanec ANO Martin Kolovratník, který přinesl složku s velkou strategickou zakázkou až na ministerstvo. Co věděl o firmě, která ji chtěla prosadit? Nemohl prý zjišťovat, kdo je kdo.

www.seznamzpravy.cz/clanek/pos…

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Průzkum: Zeman je v kontaktu s lidmi, ale nedbá o důstojnost úřadu. Češi jeho práci hodnotí na trojku

Prezident Miloš Zeman je podle většiny Čechů v kontaktu s občany a zná jejich problémy, plní také funkce, které mu svěřuje ústava. Většina lidí se ale domnívá, že špatně dbá o důstojnost prezidentského úřadu. Negativní hodnocení převažuje i u toho, jak Zeman reprezentuje zemi v zahraničí. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O tom, že je Zeman v kontaktu s občany a zná jejich problémy, je přesvědčeno 59 procent dotázaných. Pozitivně hodnotí naplňování ústavních funkcí 55 procent lidí.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zastavme parazity! Reportáže odkryly černou díru v dotacích

Jiří Kubík

Na vytvoření pracovního místa pro zdravotně postiženého člověka dostane firma až 350 tisíc korun. Na výplatu pro tohoto zaměstnance pak až 12 800 korun měsíčně. Chvályhodný úmysl začlenit lidi s hendikepem do normálního procesu se bohužel v praxi občas vymkne. Jak odhalila naše investigativní série Ve stínu Malé Prahy, bezskrupulózní podnikatelé dokáží na lidech s hendikepem parazitovat. A co hůř – stát není schopen tyto parazity odhalit a zastavit.

„Byl jsem placený jako duše,“ řekl nám jeden ze zaměstnanců ve firmě dvou zastupitelů hnutí ANO z obce Hrčava na východě České republiky. Měl pracovat jako obchodní zástupce, ale seděl jen doma a pobíral plat. „Chtěli po mně, abych jim z výplaty měsíčně vracel tři a půl tisíce.“

Read the article (2 min read)
E15

E15

Nerudová: Babišovi jsem důchodovou reformu vysvětlovala. Nevím ale, jestli ji pochopil

Šéfka Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová svou vizi nastínila předsedovi vlády Andreji Babišovi. Nerudová však prý netuší, zda ji premiér pochopil. I přes to ale akademička vyjádřila přesvědčení, že se změna důchodového systému hýbe kupředu. V interview s Čestmírem Strakatým popsala rovněž radikalizaci společnosti kvůli daním, nutnost naslouchat mladé generaci v otázce klimatu a svůj feminismus.

Pokud by se nezměnilo nic, důchody by musely časem začít klesat, říká Nerudová. Kde stát vezme na reformu peníze, komise neřeší, je to otázka priority vlády.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Diplomat Šedivý je v užším výběru na nového šéfa Evropské obranné agentury, rozhodne březnová volba

Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý se dostal do rozhodujícího kola volby šéfa Evropské obranné agentury. Informaci potvrdil pondělním Lidovým novinám premiér Andrej Babiš (ANO). V čele vlivné unijní instituce stál uplynulých pět let Španěl Jorge Domecq.

Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pan Šedivý postoupil do volebního finále. Uzávěrka hlasování je 5. března. Do té doby nelze nic předjímat. Post výkonného ředitele agentury patří mezi nejvyšší pozice v oblasti obrany a bezpečnosti Evropské unie,“ uvedl premiér pro Lidové noviny.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Vyvlastnit? Stát rozhodne o pozemcích, které blokují dostavbu dálnice D3 u Tábora

Krajský úřad Jihočeského kraje by měl do měsíce sdělit, zda vyvlastní pozemky motocentra bratrů Bratránkových kvůli stavbě dálnice D3 u Tábora. Na dnešním jednání, jež bylo součástí správního řízení, rozhodnutí nepadlo. Výši odškodnění určí vyvlastňovací úřad. Uvedli to Pavel Bratránek a právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic Jaroslav Heyduk

ŘSD požádalo o vyvlastnění pozemků loni, aby mohlo dostavět 400 metrů dálnice. Vlastníkům už dříve navrhlo odškodnění, ale ti je nepřijali. Návrh odškodnění zaslalo ŘSD jak Bratránkovým, jimž patří pozemky s motocentrem, tak i dotčeným firmám Milan Král a Taartrade.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.