Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ošetřovné na děti dostanou rodiče za celou dobu uzavření škol. Senát podpořil vládní návrh

Stát bude vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi, a to rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, ve středu zrychleně schválil Senát. Předlohu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, mohl by ji stvrdit ve čtvrtek.

Schůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní se ošetřovné vyplácí nejvýše devět dní, přičemž děti nesmějí být starší deseti let. U samoživitelek a samoživitelů jsou podmínky o něco mírnější.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Dva lidi a dost. Ministerstvo zpřísnilo pobyt venku. Odjezd na chalupu zakázaný není

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo setkávání skupin více než dvou osob na veřejnosti. Nařízení platí už od úterý, úřad o něm však informoval teprve ve středu, platnost má do 1. dubna. Ministerstvo také na dotaz Aktuálně.cz vyvrátilo tvrzení některých médií, že definitivně zakázalo odjezd na chaty a chalupy. Platí ale stále doporučení, aby každý zvážil, zda je to nutné, a cesty omezil na minimum.

Ilustrační foto

"Nařizuje se (…) pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, " píše se v mimořádném opatření datovaném 23. března. Z tohoto zákazu však platí několik výjimek:

Read the article (1 min read)
František Lutonský

František Lutonský, ČT24

Vratislav Mynář pro Radiožurnál: “Po názorech pana prezidenta je velká poptávka, rozhodl se proto vystoupit i v dalších dnech.” Aneb jak říct, že jste to minule úplně pokazili a prezident se vůbec nedokázal vrátit do hry.
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Mezi rizikové skupiny patří i bezdomovci. Praha chce všem najít střechu nad hlavou

Absolutní neznalost koronaviru, ale i stres a strach. To všechno v době pandemie zažívají bezdomovci, kteří kvůli leckdy špatné životosprávě a imunitě patří mezi rizikové skupiny nemoci Covid-19. Dočasné azyly lidmi bez domova takřka ihned zaplněné a vznikají tak nová provizorní. Praha si dává za cíl co nejdříve všechny bezdomovce dostat z ulice.

Ilustrační foto

"Proč všichni nosí roušky? Co je to vůbec ten koronavirus?" Přestože téměř všichni Češi by na tyto otázky zvládli odpovědět, dobrovolníci pracující s lidmi bez domova slýchávají takové dotazy pravidelně i dva týdny od zavedení nouzového stavu. 

Read the article (4 min read)
E15

E15

Komentář Mirka Topolánka: Politika za časů „cholery“

Nevím, jestli už je čas na analýzy, na hodnocení vlády a dopadů koronavirové pandemie, když jsme ještě nedosáhli ani kulminačního bodu, nevidíme světlo na konci tunelu a stěží dokážeme identifikovat všechny přímé či související hrozby. Nevím ani, co by zrovna mě mělo opravňovat k provedení takového „předběžného auditu“. Chybí mi k němu dostatek informací, odborných znalostí, ale taky mesianismu a politických ambicí. 

Validní není ani argument, že jsem o to byl požádán. Snad zkušenost se zvládáním podobných, i když menších krizí v minulosti, jistá povědomost o fungování státní a veřejné správy a pořád ještě šance na pozitivní změny fungování vlády v dalším období. Pokusím se tedy s velkou mírou pokory o krátký komentář.

Read the article (4 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

ČEZ chce i přes dopady pandemie vyplatit dividendu. Dál počítá i s dostavbou bloků

Představenstvo energetické společnosti ČEZ neuvažuje, i přes dopady pandemie koronaviru, že by letošní valné hromadě firmy navrhlo nevyplácet akcionářům dividendu. V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny (HN) to uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Firma zatím také podle Benše nemění svůj výhled zisku pro letošní rok, který oznámila minulý týden. Čistý zisk, očištěný o mimořádné vlivy, by měl vzrůst z loňských 19 až na 23 miliard korun.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.