Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

Nový bodový systém: tresty za vážnější přestupky vzrostou, navrhuje ministerstvo dopravy

Nový bodový systém: tresty za vážnější přestupky vzrostou, navrhuje ministerstvo dopravy

Za dopravní přestupky budou místo současné sedmibodové škály policie a úřady nově ukládat dva, čtyři a šest bodů. Nový systém, který začne platit od roku 2022, by měl přísněji postihovat závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. U bagatelních prohřešků se naopak sankce sníží. Počítá s tím návrh novely silničního zákona, kterou nyní dokončilo ministerstvo dopravy a brzy ji projedná vláda, informoval resort dopravy. Beze změny zůstává odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 bodů.

Read the article (2 min read)
Martin Pánek

Martin Pánek, Liberální institut

Další hovadská regulace. Utahování šroubů.

Hyde Park

Chystá se zpřísnění bodového systému. Alespoň s ním počítá novela zákona, kterou vypracovalo ministerstvo dopravy. Novinkou bude řidičský průkaz na zkoušku. Pokud řidiČ do dvou let od získání řidičáku dosáhnou 6 bodů, bude jim průkaz odebrán. Téma pro 90' ČT24,ptejte se s #hpct24

Koronavirus

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

S Prymulou skončí také první verze Chytré karantény. Druhá bude založena na eRoušce a Mapách.cz

Na konci května skončí první verze Chytré karantény. Televizi CNN Prima News to v pátek řekl náměstek ministra zdravotnictví a šéf Centrálního řídícího týmu COVID-19 Roman Prymula. Ten ve stejné době také skončí na ministerstvu a stane se vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Na první verzi Chytré karantény podle Prymuly později naváže druhá, která bude založena na aplikacích eRouška a Mapy.cz.

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K 31. 5. ukončím Chytrou karanténu 1 tak, jak byla připravená. A teď se připravuje Chytrá karanténa 2, kdy je snaha zapojit další prostředky, které jsou ji schopny významným způsobem zefektivnit, to znamená jak Mapy.cz, tak eRouška,“ řekl Prymula pro CNN Prima News.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Směřujeme ke schodku 500 miliard, říká ekonomka Nerudová, členka Ústředního krizového štábu

Momentálně je Česko podle ekonomky Danuše Nerudové čtvrtou nejméně zadluženou zemí v Evropě a může si tak dovolit zvýšit schodek státního rozpočtu. „Osobně si myslím, že letos směřujeme ke schodku 500 miliard korun, ale ráda bych doplnila, že příští rok by už podobný deficit být neměl a měli bychom se snažit, aby ten schodek byl co nejmenší,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu členka ekonomického týmu Ústředního krizového štábu.

Ekonomka Danuše Nerudová | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
E15

E15

Vláda zřejmě prodlouží kurzarbeit až do konce prázdnin

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy zaměstnanců do konce srpna. V podkladech k návrhu zákona o odpuštění odvodů, které má být další podporou z Antiviru, to uvedlo ministerstvo práce. Program měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Po prodloužení do konce prázdnin volají zaměstnavatelé. Návrh projedná tripartita a poté vláda.

Z Antiviru stát poskytuje dva druhy příspěvků na náhrady mezd firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Mohou získat 80 procent vyplacené náhrady lidem v karanténě či výdělků z uzavřených provozů do 39 tisíc superhrubé mzdy a 60 procent při výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky do 29 tisíc superhrubé mzdy. Ministerstvo práce program spustilo 6. dubna. V pátek rezort uvedl, že do 21. května se vyplatilo 631 200 příspěvků za zhruba 5,43 miliardy korun, a to za březen a duben.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.