Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

Paušální daň má živnostníkům ulehčit odvody státu. Odbory varují před rozmachem švarcsystému

Daň, sociální a zdravotní pojištění v jedné platbě. To má od příštího roku zavést paušální daň pro živnostníky, kterou v pondělí projedná vláda. Úleva pro podnikatele s příjmy do jednoho milionu ročně, která vyjde státní kasu na 300 milionů korun, vítá i část opozice. Naopak někteří ekonomové a odboráři varují před prohloubením rozdílů v odvodech zaměstnanců a živnostníků.

Paušální daň by měla být složená z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění a symbolické daně sto korun. V příštím roce by tak platba měla činit 5740 korun měsíčně. Podnikatelé by tak nemuseli komunikovat se třemi úřady, podávat daňová přiznání a odpadnout by měla další administrativa. Řada z nich by také měla ušetřit.

Read the article (2 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Přehledně: Kde se bude jezdit 200 km/h. Správa železnic připravuje zvýšení rychlosti na dalších úsecích

Speciální testovací vlak na 200 km/h táhla lokomotiva Siemens Vectron společnosti ČD Cargo. Foto: Jan Sůra

Speciální testovací vlak na 200 km/h táhla lokomotiva Siemens Vectron společnosti ČD Cargo. Foto: Jan Sůra

Správa železnic vypsala v minulých dnech zakázku, která je dalším posunem pro chystaný plán zavést na části české železniční sítě rychlost 200 km/h. Jde o přípravu modernizace tratě mezi Brnem a Břeclaví, konkrétně úseku Šakvice – Břeclav.

Jde o trať, kde Správa železnic testovala na začátku roku za přítomnosti médií dvoustovku několik týdnů. V zakázce hledá zpracovatele záměru projektu. Ten má ukázat i náklady na takové úpravy. Stavět by se mělo v roce 2026-28.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Extrémní nebezpečí záplav je v části Pardubického kraje, řeky stoupají i na Vysočině

V okresech Chrudim, Pardubice a u Moravské Třebové na Svitavsku hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího povodňového stupně v povodí Novohradky, Dolní Chrudimky a na Jevíčce. Vzhledem ke spadlým i očekávaným srážkám se zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory.

Ilustrační foto

Upozornění Českého hydrometeorologického ústavu na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Chrudimsko a Pardubicko do úterního poledne, v oblasti Moravské Třebové do dnešního odpoledne. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babišova vláda se ohradila proti pokárání Babiše z europarlamentu

Evropští poslanci vyzvali Babiše, aby se buď vzdal Agrofertu, nečerpal na něj žádné dotace z Bruselu, nebo rezignoval.

Česká vláda se podle informací ČTK dnes v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament (EP) přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu usnesení, který má ČTK k dispozici, měl kabinet uvést, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Europoslanci schválili usnesení kritické k Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů.

Read the article (2 min read)

Koronavirus

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

České firmy kritizují tendry na roušky a respirátory. ‚Konec pohádky,‘ říká jeden z výrobců

Česko chce co nejdříve zásobit sklady s ochrannými pomůckami, které v současnosti zejí prázdnotou. Zakázku za 1,85 miliardy, kterou vypsala Správa státních hmotných rezerv, ale část českých výrobců kritizuje. Tendr podle nich znevýhodňuje menší podniky a producenty technologicky vyspělejších výrobků. Šéf státních hmotných rezerv i ministr průmyslu kritiku odmítají.

Stát poptává ochranné pomůcky pro hmotné rezervy za 3,7 miliardy korun. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Vláda v půli května rozhodla, že do strategických zásob státu nakoupí ochranné pomůcky za celkem 3,7 miliardy korun.

Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Metro je rizikovější, výjimky v uvolnění jsou na místě, míní Prymula. Druhá vlna podle něj nepřichází

Počet nakažených koronavirem o víkendu výrazně stoupl, denní přírůstky byly nejvyšší od začátku dubna. Ačkoliv se epidemiologové se druhé vlny neobávají, ministerstvo zdravotnictví chystá výjimky v chystaném uvolnění, které se dotknou především Karvinska nebo pražské hromadné dopravy. Jak řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula Radiožurnálu, hlavním cílem je zabránit novému šíření nemoci do zbytku Čech.

Podle Romana Prymuly druhá vlna epidemie koronaviru nepřichází | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Máme tři scénáře, jak to bude dál s koronavirem, říká muž, který má pod palcem data o nákaze

Druhá koronavirová vlna je s otazníkem. Teprve se ukáže, jak je covid-19 citlivý na roční období a jak zareaguje populace, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Když v březnu Ladislav Dušek poprvé vystoupil na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví a představil první verzi své statistické prognózy o dalším vývoji šíření nákazy covid-19, byl to v jistém ohledu zlom. Do té doby se o koronaviru množily spíše různé neověřené odhady a zároveň rostl hlad po tvrdých datech.

Read the article (6 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pavel Doležal, Petr Šimeček (Keboola): Dobrovolníci nemůžou suplovat roli státu. Chceme za COVID19CZ udělat hezkou tečku

Nejde se vrátit k práci a životu, jaký byl před krizí, to by byla promarněná příležitost, říkají dvě z osobností, které stojí za iniciativou COVID19CZ. Pavel Doležal a Petr „Padák“ Šimeček z firmy Keboola stáli u jejího založení a podíleli se na jejích projektech.

Patří k nim například informační linka 1212, trasovací callcentrum pro Chytrou karanténu, plicní ventilátor CoroVent či aplikace eRouška na dohledávání kontaktů lidí nakažených infekcí COVID-19. Desítky a stovky lidí z české IT komunity na nich pracovaly ve svém volném čase a obvykle i bez nároku na odměnu.

Read the article (6 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Strčte si trubičku do nosu. Vývojáři míní, že odběr na test koronaviru zvládnete sami

Vývojáři z Akademie věd vytvořili spolu s firmou Riocath odběrový set, díky kterému by si každý mohl sám odebrat vzorek pro otestování na koronavirus. Poté by ho doručil na nejbližší sběrné místo, odkud by vzorek putoval do laboratoře. Podle vývojářů novinka snižuje riziko kontaminace vzorku a nákazy zdravotníků. Sada ale zatím čeká na potřebnou certifikaci.

Samoodběrový stěrový set Riocath pro testování přítomnosti koronaviru.

Kdo absolvoval odběr vzorku k testu na covid-19, ví, že to není nic příjemného. Přesto to podle autorů samoodběrné sady není nic, co by člověk nezvládl sám.

Read the article (3 min read)

Kauzy

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Karel Havlíček a mediální jednička

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Karel Havlíček: Státní dopravce inzeroval v premiérově firmě, protože je to jednička v inzerci

Ministr průmyslu Karel Havlíček musel místo premiéra ve Sněmovně vysvětlovat, jak je možné, že státní České dráhy dávají vydělat vydavatelskému domu Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše. Radiožurnál totiž upozornil už na několikátý případ, kdy podnikání Andreje Babiše financuje zčásti stát. Tentokrát šlo o to, že České dráhy utratily od roku 2015 celkem 112 272 840 Kč za reklamu, marketing a propagaci u mediální skupiny Mafra.

Read the article (1 min read)

Komentáře

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silnější než ANO? Tohle bude předvolební taktika tradičních stran

Občanští demokraté se starosty, lidovci s TOP 09, ODS s lidovci, TOP 09 se starosty, ODS s TOP 09. Tak vypadají vybrané volební koalice v některých regionech.

V krajských volbách před čtyřmi lety šly takzvané tradiční parlamentní strany do voleb o krajská zastupitelstva až na několik výjimek na vlastní pěst či s podporou nestraníků nebo drobných uskupení.

Letos se však někdejší soupeři spojují. Některé strany si fungování společných kandidátek testují i na sněmovní volby v příštím roce. Podle politologa to však tímhle způsobem nestačí.

Read the article (3 min read)
E15

E15

Glosa Petra Peška: Kdy snižovat daně

Jsou dvě období, kdy je vhodné ulevovat od daňové zátěže. Buď je to v době ekonomického růstu, nebo naopak během hospodářské krize, jako třeba nyní.

Jistě, může to znít absurdně, ale takhle pestrá je škála postojů k návrhu zrušit daň z nabytí nemovitosti. Pravicová opozice to v posledních letech opakovaně navrhovala, vláda naopak odmítala. Otočila až teď v době pandemie, důvody se pokusila dát dohromady ministryně financí Alena Schillerová v nedělních Otázkách Václava Moravce. Je to prý daň „nesmyslná“ a dříve proti jejímu rušení mluvily „rozpočtové důvody“.

Read the article (1 min read)

Praha

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Pražský okruh chceme v tunelu. Nebo alespoň zahloubit, shodli se radní

Pražští radní by chtěli novou část Pražského okruhu dostat částečně pod zem. Praha proto doporučila Ředitelství silnic a dálnic variantu se třemi tunely, nebo alespoň se zahloubenými úseky.

Hlavní město při dostavbě Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi preferuje, aby byla silnice zahloubena, případně na ní byly v několika úsecích tunely. Dohodli se na tom pražští radní.

„Jde o obdobné doporučení, které provedl i Středočeský kraj. Důvod je jednoduchý. Tunelová verze bude pro dotčené obce ve Středočeském kraji, kde se okruh především umisťuje, mnohem příznivější,“ řekl pro Seznam Zprávy náměstek primátora Petr Hlaváček.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.