Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚1165 připomínek vypořádáno.‘ Stát má územní rozhodnutí k Pražskému okruhu u Běchovic

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Na twitteru o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kromě tohoto úseku zbývá z vnějšího okruhu dostavět ještě úsek na severozápadě metropole, tam zatím o územní rozhodnutí zažádáno nebylo.

Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno ve čtvrtek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání. „V současné době běží 30 dní na podání námitek,“ potvrdil na twitteru ředitel ŘSD Radek Mátl. Dodal, že rozhodnutí vydal stavební úřad městské části Praha 22.

„Máme územní rozhodnutí k Pražskému okruhu v úseku 511 (Běchovice - D1)! 1165 připomínek vypořádáno. Další milník Pražského okruhu konečně zdolán, můžeme pokračovat dál,“ napsal primátor.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Babiš: Semafor není nařízení. Se zavíráním barů a restaurací se v ‚červených‘ zónách nepočítá

Vláda neplánuje zavádět ekonomická omezení pro regiony, které se na tzv. semaforu rizika šíření koronaviru ocitnou v nejzávažnější, tedy červené skupině. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ve čtvrtek řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Uvedl také, že kraje dostanou před zveřejněním mapy prostor, aby proti klasifikaci vznesly své případné výhrady.

Premiér Babiš (ANO) také připomněl, že nejrizikovějším místem šíření koronaviru jsou bary. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S tím se v tuto chvíli skutečně nepočítá,“ odpověděl předseda vlády na dotaz, zda se může stát, že by se v „červených“ regionech zavíraly bary, omezovala se otevírací doba restaurací nebo se zaváděly hodiny vymezené seniorům pro nákupy v obchodech.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Bývalý ministr ODS navrhl rázně zkrátit karanténu, Prymula není proti

Pro kontakty lidí pozitivních na koronavirus dnes platí dlouhá karanténa navzdory nulovým příznakům a vlastnímu negativnímu testu. Zkrácení by ulevilo sportovním kolektivům či firmám, které ochromil jediný nakažený.

Pravidla pro ty, kdo přišli do takzvaného „epidemiologicky významného“ kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na koronavirus, jsou dnes poměrně přísná.

Ihned poté, co je kontaktují hygienici, zůstávají takoví lidé doma a do pěti dnů je čeká PCR test. Ani v případě negativního výsledku tohoto testu se ale nevracejí k běžnému životu.

Tato praxe se však může v dohledné době změnit.

Read the article (2 min read)

Kauzy

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Poslanec ODS s manželkou přijali dar za 210 tisíc

Letenky do Toulouse a Lyonu, čtyři noci v hotelu a vstupenky na zápasy na fotbalovém EURO 2016. Poslanec a bývalý primátor Jablonce je další položkou na seznamu lidí obdarovaných Fotbalovou asociací hospodařící s miliony od státu.

„Přišla nabídka, tak jsem ji vzal,“ konstatuje bývalý primátor Jablonce nad Nisou a současný poslanec za ODS Petr Beitl.

Fotbalová asociace jemu a jeho ženě zaplatila dva zájezdy do Francie na utkání Česko-Španělsko a Česko-Chorvatsko. Balíčky obsahovaly letenky do Toulouse a Lyonu, čtyři noci ve čtyřhvězdičkovém hotelu, lístky první kategorie (na zápas s Chorvatskem dokonce VIP vstupenky) a vstupenky na večírek do Českého domu.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Podnikatel prodal Zemanovi pozemek pro vilu. Dcera dostala milionové zakázky z Lán

Dva týdny poté, co podnikatel prodal Miloši Zemanovi pozemek pro vilu, dostala dle zjištění Aktuálně.cz a HN jeho dcera zakázku v sídle prezidenta. Přesně na roční výročí transakce pak druhou. Přijde si na téměř 1,5 milionu korun. Navíc z Lán odkupuje za utajenou cenu dřevo. Nákup pozemku vyjednával kancléř Vratislav Mynář. Zakázky podepsal jeho stíhaný podřízený Miloš Balák.

Nákup pozemku pro bungalov Miloše Zemana vyjednával jeho kancléř Vratislav Mynář (vlevo).
Read the article (5 min read)
Jiří Hošek

Jiří Hošek, Seznam Zprávy

V civilizované zemi by dotyční šli od válu a pak do lochu. Díky @Aktualnecz a @Hospodarky precizně popsaná další špína partičky kolem Vratislava Mynáře. Jinak podotýkám, že to jsou jiní Hoškovi... :-)

Lukáš Valášek

Miloš Zeman si v Lánech koupil pozemek pro dům od místního podnikatele Hoška. @Aktualnecz a @Hospodarky ovšem zjistily, že dalšího téměř 1,5 milionu korun těsně poté přiteklo z rozpočtu Hradu Hoškově dceři. Stíhaný Bakák exkosmetičce zadal výrobu prken. zpravy.aktualne.cz/domaci/podn…

Ekonomika

Finmag

Finmag

Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí

Domácí měna letos v létě roste nejvíc ze všech na světě. Zaposilovala si koruna, aby se nám líbila v plavkách, nebo existuje rozumnější vysvětlení? Můžeme a máme se těšit na další růst?

Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí

Shutterstock

České koruně se v posledních dvou měsících daří výrazně posilovat vůči euru i dolaru. Podle dat agentury Bloomberg dokonce nejvíc ze všech měn na celém světě. A někteří analytici předpovídají další růst. „Kurzu koruny v posledních týdnech pomáhá odražení se tržních úrokových sazeb ode dna a pozitivní sentiment finančních trhů vůči měnám rozvíjejících se zemí. Tento trend podle nás bude pokračovat, a koruna tak má našlápnuto k dalšímu posílení,“ říká analytik Komerční banky František Táborský.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Provozní zisk Škoda Auto se v prvním pololetí propadl o více než 70 procent. Tržby klesly o čtvrtinu

Provozní zisk automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí propadl téměř o tři čtvrtiny na 228 milionů eur, zhruba šest miliard korun, z 824 milionů eur před rokem. Oznámil to mateřský koncern Volkswagen. Automobilový průmysl letos těžce zasáhla koronavirová krize. Tržby Škody Auto v pololetí klesly o více než čtvrtinu na 7,5 miliardy eur, v přepočtu 196,5 miliardy korun, z 10,2 miliardy před rokem, uvedl Volkswagen.

Provozní zisk automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí propadl téměř o tři čtvrtiny na 228 milionů eur. | Zdroj: Fotobanka Pixabay
Read the article (1 min read)
E15

E15

Výsledky Škody jsou děsivé. Část dodavatelů bude bojovat o přežití, říká ekonom Marek

O tři čtvrtiny na šest miliard korun se v pololetí propadl provozní zisk Škody Auto. Mladoboleslavská firma také prodala o třetinu méně vozů – 372 tisíc. Tržby jí poklesly o více než čtvrtinu na 196,5 miliardy, oznámil mateřský koncern Volkswagen. „Obávám se, že druhá fáze, kdy budou firmy i domácnosti osekávat výdaje na zbytné zboží, může být pro dodavatele ještě kritičtější,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Škoda se zařadila do dlouhého zástupu velkých firem, které ohlásily masivní propad pololetních hospodářských výsledků. Co to pro automobilku znamená?

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.