Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Koronavirus

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Ještě horší, než jsem si dovedl představit, říká Prymula o práci ministra

Reklama

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy připouští, že ho přechod do ministerské pozice v lecčems nemile překvapil. A taky říká, že od záměru promořit společnost – s ohledem na nové informace – ustoupil.

„Je třeba si uvědomit, že jsme opravdu téměř ve válečném stavu a je minimum času na řešení některých operativních věcí,“ vzkazuje ministr Roman Prymula všem, kdo se podle něj snaží hledat kdejakou „chybičku“. V rozhovoru také říká, že by ještě mohlo dojít na to, že se nebude cestovat. Za cíl si klade také vyvracet dezinformace, které se kolem covidu objevují. Třeba ty o čipování lidí.

Když vidíte, že počty nakažených jsou na deseti tisících denně, chcete ještě víc dupnout na brzdu?

Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

DOKUMENT: ‚Věřte odborníkům, jedině ti nám můžou pomoci.‘ Přečtěte si projev prezidenta Zemana

Prezident republiky Miloš Zeman v pátek vystoupil s projevem k národu ve vysílání televize Prima. Ve své řeči, kterou iROZHLAS.cz nabízí v kompletním znění, apeluje na nošení roušek a varuje před neodbornými kritiky, kteří se staví proti krokům vlády. Ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prezident podle svých slov požádal, aby policie pokutovala lidi, kteří tam, kde jsou roušky povinné, bez zakrytých úst a nosu přesto chodí. Projev čtěte níže.

Prezident Miloš Zeman během prvního kola senátních voleb | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dobrý den, vážení a milí spoluobčané,

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kalousek k projevu Zemana: Dokud se nevzdá 28. října, může si říkat, co chce

Reklama

Miloš Zeman v pátečním projevu vyzval k nošení roušek a dodržování vládních opatření. Od některých sklidil chválu, jiní mu vyčetli, že on se 28. října dodržovat pravidla nechystá.

S projevem k národu v druhé vlně koronaviru v pátek večer vystoupil i prezident Miloš Zeman. Ti, kteří čekali vystoupení v duchu jeho nedávných rozhovorů do médií, kde si nebral servítky skoro s nikým, se přepočítali. Prezident si neodpustil pouze jemné rýpnutí do celebrit a lékařů odmítajících roušky, jinak byl jeho projev především velkým apelem na odpovědnost každého Čecha a poděkováním zdravotníkům.

Read the article (2 min read)
Petr Koubský

Petr Koubský, Deník N

Vrcholné číslo. Naštval úplně všechny. Své fandy, protože řekl víceméně opak toho, co by chtěli slyšet. A své odpůrce, protože ti musí se skřípajícími zuby přiznat, že mluvil dobře, zcela rozumně. A on to všechno ví... a skvěle se baví.
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Záchranná dávka dorazila. Česko by podle lékaře z VFN mělo mít dostatek remdesiviru na další měsíce

Do Česka dorazily dvě nové dodávky léku remdesivir, který v nemocnicích pomalu docházel. Další várky dorazí i v dalších měsících. ‚Mělo by ho být dost,‘ řekl serveru iROZHLAS.cz Pavel Březina, šéf české pobočky firmy Gilead, kerá lék dodává. Zásoby by měly vystačit i podle lékaře Martina Balíka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Problém by však mohl nastat v případě, že se nárůst potvrzených případů bude dál pohybovat okolo osmi tisíc denně.

Remdesivir | Foto: Ulrich Perrey | Zdroj: Reuters

Ministerstvo zdravotnictví objednalo deset tisíc dávek remdesivir. Ty by měla společnost Gilead dodat do konce října.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vláda schválila polní nemocnici v pražských Letňanech. Využít se má až při vyčerpání kapacit

V areálu výstaviště v pražských Letňanech vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) plán v pátek schválila vláda. Kabinet ve svém nařízení povolal nejvýše 260 vojáků v činné službě, aby nemocnici vybudovali, částečně obsluhovali a poskytovali zde zdravotní služby.

Armáda ve čtvrtek uvedla, že je schopna nemocnici vybudovat do deseti dnů od vydání vládního nařízení. Při zapojení svých dvou polních nemocnic se dokáže postarat o 200 lůžek (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vybrat vojáky a použitou techniku dostal od kabinetu za úkol ministr obrany. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Lůžka v nemocnicích budou, zdravotnictví to při zapojení všech sil bude zvládat, tvrdí epidemiolog

Čtvrtek přinesl nový český rekord v počtu nově nakažených koronavirem, pozitivně testováno bylo 9721 lidí. „Neustále se tvrdí, že vysoké nárůsty jsou způsobené nějakou fatální chybou, nebýt které tu nemáme covid-19. K podobným nárůstům dochází v celé Evropě a není možné si představovat, že všude jsou neschopní odborníci,“ podotýká Roman Chlíbek, vedoucí skupiny epidemiologů při ministerstvu zdravotnictví.

Epidemiolog Roman Chlíbek je členem expertního týmu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Od soboty by se měla začít stavět polní nemocnice s 500 lůžky v pražských Letňanech. Podle Chlíbka jde o záložní variantu, na kterou se možná vůbec nedostane, ale je dobré ji mít.

Read the article (2 min read)
Václav Klaus

Václav Klaus

Odpověď k debatě o tom, zda má Covid-19 exponenciální vývoj

Vážený pane inženýre,

děkuji za Váš dnešní email. Myslím, že je to trochu složitější. Není sebemenší pochyb o tom, že když se podívám na grafy tzv. panelu vědců, vypadá to opravdu jako exponenciála a možná to i je. Na druhé straně by se i o tom dalo vést diskusi. Jako někdo, kdo se skoro deset let zabýval analýzou časových řad, vím, že záleží na tom, jakou délku řady si zvolíme, kde uděláme začátek a kde konec. A také vím, že se každou časovou řadu dá proložit mnoha typy křivek, ale že jde o to, jak přesně či nepřesně ta či ona křivka časovou řadu vyjadřuje (pomocí standardních metod korelační a regresivní analýzy). Tím nepopírám, že se dnešní koronavirové grafy exponenciále blíží.

Read the article (2 min read)
Filip Rožánek

Filip Rožánek

eRoušku má 1,1 milionu lidí, 450 tisíc instalací v posledních třech dnech. Oznámila to hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Z domova

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Senát po překvapivých přestupech: ODS bude v klubu s TOP 09 a hnutí ANO s ČSSD

Debaty o složení Senátu doprovázely různé předpovědi i spekulace, ale málokdo čekal, že se jeho podoba změní až tak výrazně. Stačil týden od voleb a rozložení sil je jiné, než se předpokládalo. Senátoři ČSSD se přimkli ke klubu hnutí ANO a senátoři TOP 09 si zvykají na práci v klubu občanských demokratů. Vedení ČSSD a TOP 09 ale ujišťují, že strany zůstávají zcela samostatné.

"Naší hlavní podmínkou je, že název TOP 09 bude i v názvu klubu s ODS," říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová o spolupráci se senátory za ODS.

Takové to bylo kdysi přátelství, dalo by se říci k dřívějšímu spojenectví STAN a TOP 09, jehož konec se nyní promítl do rozložení sil v Senátu. Tím, že čtyři senátoři TOP 09 opustili klub Starostů a nezávislých, má ODS jisté místo předsedy Senátu Miloše Vystrčila na další období. Kromě toho má ODS klub o 25 lidech, zatímco Starostové o dvaceti čtyřech.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Babiš rozděluje společnost, nezastává dobře funkci premiéra, říká zakládající členka hnutí ANO

Byla jednou ze zakládajících členek hnutí ANO, před pár dny se ale rozhodla odejít. „Vím, že spousta kolegů má podobné názory jako já, ale možná ještě nedospěli do stejné fáze jako já,“ tvrdí europoslankyně Radka Maxová.

„Uvěřila jsem tomu, co říkal – že chce změnit republiku, spojit lidi a udělat dobro pro naše občany,“ vzpomíná Radka Maxová | Foto: David Peltán/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Když Radka Maxová oznámila svůj odchod z hnutí ANO, poslal jí Andrej Babiš vzkaz přes média. V něm prohlásil, že je dobře, že odchází, neboť se hnutí musí zbavit egoistických kariéristů. „Kdybych byla opravdu egoistická kariéristka, tak bych v hnutí zůstala a mlčela,“ kontruje Maxová v rozhovoru s Tomášem Pancířem.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

TOP 09 na Vysočině neprošla do zastupitelstva o jediný hlas, stěžuje si u soudu

Koalice Pro Top Vysočinu podala v pátek ke krajskému soudu v Brně stížnost na neplatnost voleb do krajského zastupitelstva Kraje Vysočina. Po sečtení hlasů ji pro zisk mandátů chyběl jediný. V tiskovém prohlášení to za koalici uvedl krajský manažer TOP 09 Michael Kubík. Koalici tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká.

ilustrační foto

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl pouhý hlas.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Česko nemá podle NKÚ vizi pro hospodaření s penězmi z EU. Navíc ho brzdí byrokracie

V hospodaření Česka s penězi z Evropské unie chybí podle Nejvyššího kontrolního úřadu jasné vize. Stát nemá jasno, kam se chce do budoucna posunout, ať už jde o dopravu, průmysl, sociální věci, zemědělství nebo životní prostředí. NKÚ to uvedl v každoročním hodnocení toho, jak ČR hospodaří s penězi, které dostává z EU. Kontroloři rovněž poukázali na to, že řadu projektů brzdí byrokracie.

ilustrační foto
Read the article (1 min read)
E15

E15

Vláda schválila pomoc byznysu, prodlouží odklad EET i záruční program

Vláda schválila pomoc byznysu, prodlouží odklad EET i záruční program

Kabinet schválil odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku. Kromě toho bude prodloužen záruční program COVID III přinejmenším do poloviny příštího roku, prostředky bude možné využít nově i na investice, schválila vláda.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

Read the article (1 min read)

Kauzy

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Policejní zásah v českém fotbale, razie v budově FAČRu

Reklama

Policie zasahuje v budově Fotbalové asociace ČR. Na několika místech republiky probíhají domovní prohlídky u osob spojených s fotbalovým prostředím.

Podle zatím nepotvrzených informací mělo být několik osob zadrženo, vyšetřování má být směřováno k představiteli Fotbalové asociace ČR, lidem z jeho okolí, většímu množství rozhodčích a také směrem ke klubům z výkonnostního fotbalu na úrovni tzv. ČFL, tedy třetí ligy.

Intenzivně se spekuluje, že klíčovou osobou celé této akce má být Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace ČR.

Read the article (1 min read)
Jaromír Bosák

Jaromír Bosák, ČT sport

Inu, je fajn, že vlastně žádná pauza v českém fotbale nenastala. Jen se místo klasických soutěžních mačů bude zjevně hrát dramatické utkání v policejním areálu. Pravda, bez přítomnosti kamer. Kdo to bude pískat? A nacvičili si, kluci, los?
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kauza CASA: soud po letech zprostil viny exministryni Parkanovou i jejího někdejšího podřízeného Staňka

Soud v pátek zprostil bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL, TOP 09) i jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka obžaloby v kauze nákupu letounů CASA. Verdikt není pravomocný. Dvojice od počátku odmítala, že by armádní stroje byly její vinou předražené. Státní zástupce žádal pro Parkanovou dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba chtěl také zákazy činnosti.

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Ve Šmuclerově nemocnici je už 59 obviněných, většinou lékaři a sestry

Reklama

Nebyl jsem obviněn ani já, ani nikdo z mého pracovního okolí, říká spolumajitel Nemocnice Na Pleši Roman Šmucler. Diví se, že si chyb ve výkazech hospitalizovaných pacientů už dříve nevšimly zdravotní pojišťovny.

Už 59 fyzických osob je trestně stíháno v kauze údajných fiktivních hospitalizací ve středočeské Nemocnici Na Pleši, kterou vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Na dotaz redakce Seznam Zpráv to sdělil mluvčí tohoto policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Oproti situaci, o níž sami policisté informovali na konci června, tak přibyl další člověk. Vedle toho je stíhána i jedna právnická osoba, a to sama nemocnice, která to ve svých dokumentech přiznává.

Read the article (3 min read)

Komentáře

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jindřich Šídlo: Nebude líp. Ale snad nebude nejhůř

Reklama

Blíží se konec volebního období, ve kterém se Čechům zásadně změnila země i svět.

Nechci nikoho při pátku děsit, na to si stačí otevřít jakýkoliv zpravodajský web, ovšem jednu informaci vám nemůžu zatajit.

Přesně za rok začnou jedny z nejdůležitějších voleb v novodobé české historii. Samozřejmě, že tyhle superlativy slýcháme před každými volbami, ale sněmovní volby 2021 budou skutečně výjimečné.

A konat se mohou i dřív než v polovině října příštího roku. Jisté ale je, že pátek 15. října 2021 je posledním datem, kdy mohou volby podle Ústavy začít.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Komentář: Dvě nejdůležitější rady? Dávejte na sebe pozor a nevěřte intuici

Miloš Čermák

Reklama

Nejdůležitější ingrediencí v našich životech je štěstí, potvrzuje nám pandemie.

Když se v noci podíváme na oblohu, je téměř jisté, že vidíme i hvězdy, které už neexistují. To proto, že jejich světlo k nám putuje tisíce, někdy miliony let. Obrazně řečeno se tak díváme nejen daleko do vesmíru, ale také hluboko do historie.

To samé s nadsázkou platí o nákaze koronavirem. Když ráno nastoupíme do plné tramvaje, je statisticky téměř jisté, že někdo z těch pár desítek lidí bude za několik dní nemocný s covidem. Ne že tu nákazu dostane a pak onemocní. Ve skutečnosti už je infikovaný a dost možná i infekční. A pokud nebude mít jeho onemocnění asymptomatický průběh, tak se za zmíněných pár dní projeví příznaky.

Read the article (4 min read)
E15

E15

Komentář Petra Bartoně: Staré má zelenou

Dokážete doplnit číselnou řadu 40 – 55 – 60? Právě dnes ji druhým dnem řeší v Bruselu. Lídři členských zemí naposledy vyjednávají, k jakému dalšímu snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 se letos v prosinci upíší, 40 procent platí nyní, 55 chce Evropská komise a 60 Evropský parlament. K těmto ambicím má přispět i nový Fond obnovy, který Česku v létě přiřkl 182 miliard korun, zejména na podporu zelených investic. Má to však tři problémy.

182 miliard je obrovská částka. Ještě o čtvrtinu vyšší, než kolik chce stát vynaložit na celkové investice v příštím roce, kdy se chce „proinvestovávat z krize“ 146 miliardami. S výjimkou některých středomořských zemí, které fond berou jako fiskální záchranu, ho většina zodpovědných zemí naopak vnímá jako příležitost ke změně.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.