Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Koronavirus

Z domova

Ekonomika

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Reklama

Premiér Andrej Babiš navrh zrušit superhrubou mzdu . Místo ní chce zdanit hrubou mzdu sazbou 15 až 23 procent. Národní rozpočtová rada uvedla, že krok představuje porušení základních pravidel přípravy rozpočtu.

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady.

Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Read the article (1 min read)
E15

E15

Daňový chaos. Babiš a Hamáček navrhnou vlastní verze náhrady za superhrubou mzdu

Zatímco šéf ANO Andrej Babiš chce snížit daň s příjmů na 15 procent, předseda ČSSD Jan Hamáček navrhuje pokles pouze na 19 procent. Chce podle svých slov ulevit hlavně lidem s nižšími příjmy a neohrozit veřejné finance.

Na samotném zrušení superhrubé mzdy se menšinová vládní koalice shoduje, v názoru na možné snížení daně z příjmu ze stávajících 20,1 procenta se však rozchází. Sociální demokracie razantnější slevu pro většinu zaměstnanců v podobě 15procentní sazby odmítá.

„Podporujeme dlouhodobě zrušení superhrubé mzdy, aby zůstalo v peněženkách více peněz především lidem s nižšími příjmy. V této době ale nedává smysl snižovat daně bohatým a dál rozevírat příjmové nůžky a prohlubovat rozdíly ve společnosti,“ uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Read the article (2 min read)
Dojnice

Dojnice

Kdybyste chtěli vidět rozvrat státních financí v přímém přenosu, tak k návrhu rozpočtu předloženého ministerstvem financí podává jeden pozměňovací navrh premiér a druhý (jiný) vicepremiér. Zůstaňte u obrazovek, přímý přenos z blázince bude za chvíli pokračovat.

Praha

Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Praha reaguje na zákaz nočního vycházení. Poslední metro vyjede v deset večer

Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Noční provoz ve městě začne o dvě hodiny dříve než dosud.

Jízdní řády v Pražské integrované dopravě od pondělí 2. listopadu s největší pravděpodobností zareagují na omezení volného pohybu přes noc. Kromě dalšího omezení spojů dojde k zásadnímu posunu i odjezdů posledního metra. To ukončí provoz o dvě hodiny dříve, než je dosud běžné.

Změny dnes oznámil Ropid v tiskové zprávě, která je ještě v podmiňovacím způsobu. „Je to záměrně kvůli tomu, že není jisté, jak dlouho bude zákaz nočního vycházení trvat,“ vysvětlil Drápal.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Třetí okruh okolo Prahy se rozšíří, obcím a městským částem se uleví

Reklama

Praha učinila další krok spojený se stavbou Pražského okruhu. Rada vybrala projektanta na výstavbu nové části aglomeračního okruhu v blízkosti pražského Nedvězí. Aglomerační okruh je v podstatě třetí okruh okolo Prahy.

Aglomerační okruh není dálniční stavba, ale soustava silnic II. třídy, které propojují městské části na okraji Prahy i obce za její hranicí. Cílem je zajistit jejich dobrou dostupnost a současně odlehčit centrům městských částí a obcí od aut a kamionů. Díky vzniku okruhu bude část dopravy odkloněna na Pražský okruh, který uleví dopravě i v centru města.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Praha chce ulevit „Kulaťáku“. Má začít fungovat jako standardní náměstí

Reklama

Hlavní město vypíše veřejnou zakázku na projektanta plánovaného propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí – známému jako Kulaťák – v Praze 6. Rozhodli o tom radní.

„Vítězné náměstí v Praze 6 je dlouhodobě jednou z nejvytíženějších křižovatek na území hlavního města. Na náměstí je plánovaná celková přestavba, která si klade za cíl uvolnit jeho střed, ulehčit dopravě a vytvořit zde nový veřejný prostor. Rada proto rozhodla o záměru vybudování nového propojení Evropské a Svatovítské ulice a vytvoření pohodlného napojení na tunelový komplex Blanka a ulici Milady Horákové.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

OICT otestuje senzory hlásící zaplněnost nádob na tříděný odpad

Reklama

Pražská společnost Operátor ICT (OICT) otestuje nový typ senzorů, které budou hlásit zaplněnost nádob na separovaný odpad. Data, získaná měřením zaplněnosti odpadových nádob, pomáhají určit vhodnou četnost svozů odpadu.

Nyní OICT používá ultrazvuková čidla. V pražských ulicích je jich podle informací na webu společnosti v současnosti 424 kusů. Nové senzory, které bude městská firma testovat, fungují na principu infračerveného laseru. To umožňuje snížit energetickou náročnost a zvýšit četnost měření.

Read the article (1 min read)

Ekologie

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Únik neznámé látky na Bečvě, na místě zasahují hasiči. Podle starosty jde o stejné místo jako minule

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody, řekl v úterý odpoledne Radiožurnálu starosta města Robert Stržínek (ANO). Látka se podle něj do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. Vyjádření hasičů ČTK zjišťuje.

V Bečvě byl opět detekován únik neznámé látky | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

„Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl Stržínek.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Čeští vědci sestavili první seznam ohrožených biotopů naší krajiny. Nedaří se rašeliništím ani mokřadům

V Česku je ohrožená víc než polovina přírodních biotopů. Zjistili to čeští vědci, kteří zhodnotili stav 157 takových míst v republice a vůbec poprvé vydali červených seznam ohrožených biotopů. Nedaří se hlavně rašeliništím, mokřadům a biotopům v okolí řek. Ohrožené jsou například štěrkové náplavy řek v Moravskoslezských Beskydech nebo slatiniště. Ty podle biologů zůstaly jen na desetině své původní rozlohy.

Podle vědců úplně zanikly v Česku za posledních 50 let dva typy biotopů | Foto: Dáša Kubíková | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.