Malostranský deník

Přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české politice.

Malostranský deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Daňový balíček

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Víc než se čekalo. Daně zaměstnanců klesnou o 130 miliard

Reklama

Daňové příjmy státního rozpočtu se sníží podle ministryně financí Aleny Schillerové o 87 miliard a tím ještě vyroste deficit, který se dosud plánoval na 320 miliard. Rozpočty obcí a krajů přijdou o dalších 43 miliard.

„Vy jste směšní, my ne,“ řekl v pátek v půl druhé ráno předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura kolegovi z ČSSD Janu Chvojkovi. Zhodnotil tím výsledek hlasování o zákonu, který mění daně pro příští rok.

Jeho vítězoslávu lze snadno pochopit. Občanští demokraté stáli společně s Okamurovou SPD a třemi poslanci Trikolory na vítězné straně, když se hlasovaly dva klíčové pozměňovací návrhy na změnu daní.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Babiš k daňovému řezu: Měli jsme dohodu, kterou ČSSD porušila, Hamáček si to měl prosadit

Sněmovna v noci na pátek schválila s podporou hnutí ANO, ODS a SPD nový daňový balíček, a to společně se zrušením superhrubé mzdy či zvýšením daňové slevy na poplatníka. Jak uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Radiožurnál, změny by měly garantovat příjmy lidem, kteří jsou kvůli krizi ohrožení. Kritiku ze strany ČSSD považuje za nesmyslnou, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle něj ještě v srpnu s návrhem souhlasil.

Podle Babiše ČSSD s návrhem daňového balíčku ještě v srpnu souhlasila, změnu názoru považuje za nesmyslnou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Hamáčkův hejtman chce kvůli daním odejít z vlády. „Zásek jako prase,“ říká

Reklama

Sociální demokraté Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek nebo Michal Šmarda změnu daní silně kritizují, ale podle nich není pro konec vládnutí s Andrejem Babišem vhodná doba.

Dlouholetý hejtman Pardubického kraje Martin Netolický vyzval v pátek své kolegy z vedení sociální demokracie, aby opustili vládu s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše.

Důvodem je noční hlasování, kterým se mají změnit daně v Česku. Díky celé řadě návrhů se sníží daňové příjmy státního rozpočtu podle ministryně financí Aleny Schillerové o 87 miliard. Rozpočty obcí a krajů přijdou o dalších 43 miliard.

Pardubický kraj, který Netolický již od roku 2012 vede, tak například přijde každý rok o 800 milionů korun.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Skopeček: Premiér Babiš si musí uvědomit, že snižovat daně bez tvrdých úspor nelze

Vstoupit do diskuse

Místopředsedu sněmovního rozpočtového výboru za ODS Jana Skopečka překvapuje, že sociální demokraté nebo komunisté začali hovořit o rozpočtové odpovědnosti. „Když sněmovna v předchozích letech schvalovala další a další výdaje navíc, které strukturu veřejných rozpočtů destruují, nikoho to příliš nevzrušovalo. Když ale přijde na snížení daní, oheň je na střeše,“ říká. 

ODS podpořila v Poslanecké sněmovně nahrazení superhrubé mzdy dvěma sazbami daně z hrubé mzdy ve výši 15 a 23 procent, které jako poslanec navrhl premiér Andrej Babiš. Prošel i návrh Pirátů, který zvyšuje slevu na poplatníka. Tyto dvě daňové změny připraví jen příští rok stát, kraje a radnice o 130 miliard korun. Proč byla vaše strana pro?

Read the article (3 min read)
Petr Honzejk

Petr Honzejk, Hospodářské noviny

Zdá se, že ne všichni v @ODScz se hodlají držet zásady "když se řítíš do průšvihu, šlápni na plyn":)

Miloš Vystrčil

Dovoluji si připomenout čtvrteční "vzkaz" Senátu Poslanecké sněmovně v podobě usnesení Senátu, pro které hlasovalo 60 z 67 přítomných senátorů. Jemně řečeno je zřejmé, že daňový balíček schválený v pátek o půl druhé ráno Sněmovnou, nebude mít v Senátu zrovna na růžích ustláno.

Petr Fiala

Petr Fiala, předseda ODS

O daních jsme hlasovali do dvou do rána, chápu že i někteří komentátoři jsou unavení. V TV ráno poslouchám, že zrušení superhrubé mzdy znamená zvýšení výdajů státu. Tak to ani náhodou! Pro to bychom nikdy nehlasovali. :-) Znamená to jen snížení příjmů státního rozpočtu.
Martin Pánek

Martin Pánek, Liberální institut

Superhrubou mzdu nikdo neruší, pouze se mění výpočet DPFO. Pošli to dál.

Hyde Park

Strany ANO, ODS a SPD schválily nový daňový balíček, podle něj bude zrušena superhrubá mzda a výrazně zvýšena sleva na poplatníka. Podle Národní rozpočtové rady představuje tento daňový balíček největší zásah do daňových příjmů v historii ČR. Ptejte se našich hostů s #hpct24

Václav Dolejší

Václav Dolejší, Seznam Zprávy

V programu vlády je napsáno, že sníží daně zaměstnanců na 19%. A v koaliční smlouvě pak stojí, že u změn daní vláda posílá do parlamentu jen koaličně dohodnuté návrhy. Poslanec Babiš partyzánsky prosadil 15%. To máme porušení dvou zásadních dokumentů. Nevím, nač ČSSD ještě čeká.
Petr Fiala

Petr Fiala, předseda ODS

Fakta: Příjmy státního rozpočtu 2014: 1133 mld., 2019: 1523 mld. Za posledních 5 let nárůst přes 390 mld. To vážně nemáme na snížení daní? Kdo mi to chce tvrdit? Proč se bojíte nechat lidem více jejich peněz? A neměl by naopak stát šetřit na svém provozu?
Dojnice

Dojnice

Ono se to málo ví, ale pokud máte pocit, že tomuhle státu platíte málo, klidně můžete dobrovolně posílat víc!
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rozpočtová rada: Největší zásah do daní v historii. Dluh Česka poroste

Reklama

Výpadek příjmů veřejných rozpočtů v rámci nového daňového balíčku přesáhne asi dvě procenta HDP, tvrdí Národní rozpočtová rada. Do pěti let se zvýší státní dluh na víc než polovinu HDP a Česko bude muset zatáhnout za brzdu.

Schválení daňového balíčku ve Sněmovně představuje největší zásah do daňových příjmů v historii samostatné České republiky. V pátečním prohlášení to uvedla Národní rozpočtová rada. Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů tak podle rady přesáhne 100 miliard korun, tedy zhruba dvě procenta HDP. Důsledkem bude mimo jiné dosažení tzv. dluhové brzdy 55 procent HDP již v roce 2025.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Co schválila Sněmovna pro firmy: rychlejší a větší odpisy majetku

Reklama

Sněmovna v noci schválila i změny týkající se firemního majetku: rychlejší odpisy, možnost jednorázově si odepsat dražší majetek, sladění daňových odpisů s účetními. Ve výsledku by se firmám mělo v tomto krátkodobě daňově ulevit.

Daňový balíček firmám přináší zásadní změny v oblasti odpisování hmotného a nehmotného majetku. U nehmotného majetku se mají pravidla pro odepisování sjednotit pro účetní a daňové účely.

Dál by mělo být možné uplatnit mimořádné odpisy u některých majetků pořízených letos a příští rok, třeba zemědělské stroje, osobní auta, počítače nebo spotřební elektronika. Do hmotného majetku by se navíc zařazovaly věci v hodnotě od 80 tisíc korun, namísto současných 40 tisíc.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Peníze místo stravenek? Restaurace to vítají, stravenkové firmy varují

Reklama

Sněmovna dala zelenou stravenkovému paušálu, který umožní firmám vyplácet hotovost místo stravenek. Tato částka by navíc byla osvobozena od odvodů. Restaurace to vítají, stravenkové firmy varují, že peníze lidé neutratí za jídlo.

Stravenkový paušál Ministerstvo financí navrhuje zavést jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by podle úřadu mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Hlavním argumentem ministerstva bylo, že díky změně bude moci toto daňové zvýhodnění čerpat až milion dalších zaměstnanců, kteří jej dnes nevyužívají.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Změna daní je rozpočtový zločin, ale odejít z vlády nemůžeme, říká Hamáčkův zástupce

Reklama

Místopředseda sociální demokracie Martin Šmarda kritizuje noční hlasování ve Sněmovně o daňových zákonech. Premiér Andrej Babiš prosadil nové sazby daní ve spojenectví s ODS.

Destrukce sociálních služeb, zdravotního nebo penzijního systému. To všechno se může kvůli snížení daní stát, ale na odchod z vlády to není, soudí místopředseda ČSSD Martin Šmarda. Není na něj vhodná doba, ačkoliv k němu vyzval například pardubický hejtman a další výrazná tvář sociální demokracie Martin Netolický.

Šmardův stranický šéf, předseda sociální demokracie Jan Hamáček, je jako ministr vnitra kvůli epidemii koronaviru také šéfem krizového štábu. To zmiňuje Šmarda jako jeden z hlavních argumentů, proč má jeho strana zůstat v koalici s ANO.

Read the article (2 min read)
Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo, Zprávy Seznam.cz

S Babišem se nedá vládnout!
Takže odcházíte z vlády?
Absolutně nás ponižuje.
Takže odcházíte z vlády?
Absolutně nás nerespektuje!
Takže odcházíte z vlády?
Na to není vhodná doba.

Seznam Zprávy

Sociální demokraté Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek nebo Michal Šmarda změnu daní silně kritizují, ale podle nich není pro konec vládnutí s Andrejem Babišem vhodná doba.

www.seznamzpravy.cz/clanek/ham…

Martin Pánek

Martin Pánek, Liberální institut

A teda DPFO je zdanění čeho, když ne práce? 🧐

Ivan Pilip

Co je to za populismus? Daně v ČR jsou ve srovnání se světem celkem nízké, problém je spíš zdanění práce a spotřebu domácností snížení zásadně neovlivní, spíš vývoj epidemie. Proč se k tomu přidává @ODScz ? Protože to zní ideově pravicově? To asi ano....ale je nějaký jiný důvod?

Dojnice

Dojnice

Největší starost o rozpočet mají ti, jejichž program posledních 30 je "zdroje tu jsou" a "dluhy státu se neplatí."
Ján Simkanič

Ján Simkanič

Zákon o zrušení superhrubé mzdy může být v Senátu celkem pravděpodobně odmítnutý. A pak bude přehlasovávání ve Sněmovně ještě zajímavé. Zvlášť po vyhodnocení reakcí na včerejší hlasování.

Koronavirus

E15

E15

Zákaz vycházení se zkrátí, od pondělí bude platit od 23 hodin. Obchody budou otevřené déle

Vstoupit do diskuse

Zákaz vycházení se zkrátí, od pondělí bude platit od 23 hodin. Obchody budou otevřené déle

Provozní doba obchodů se ze stávajících 21:00 bude moci od pondělí posunout do 23:00, kdy začne platit zákaz vycházení. Rozvolňování opatření proti šíření koronaviru začne od pondělí, kdy se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého. V prodejnách zůstane omezena kapacita 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Tam, kde prodejci vyžadují vstup s vozíkem, bude platit výjimka pro matky s kočárky. Děti do šesti let se do kapacity nebudou počítat. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Read the article (1 min read)
Dojnice

Dojnice

Já považuju za geniální, že si vláda dělá z lidí naprosto nepokrytě prdel a lidi ji za to neochvějně podporujou.

Úřad vlády ČR

Od pondělí se budou moci konat koncerty a další hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení, ovšem výhradně bez přítomnosti diváků. Povoleny budou i vzdělávací akce hasičů a zkoušky nutné pro výkon určité činnosti, například v autoškole → www.vlada.cz/assets/media-cent…

Z domova

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Experti: Vláda nezákonně tají tendr o křeslo nejmocnějšího úředníka v Česku

Ve stínu koronavirové krize se odehrává výběr nového předsedy antimonopolního úřadu. Současný šéf Petr Rafaj rezignoval po podezřeních ze střetu zájmů a korupce. Na jeho nástupce vláda sice vypsala výběrové řízení, protikorupční experti i právníci ale upozorňují, že tendr je zcela neprůhledný. Úřad vlády tají jména přihlášených, jejich prezentace, kritéria výběru i jeho konec.

Vláda Andreje Babiše dle protikorupčních expertů nového šéfa antimonopolního úřadu vybírá zcela neprůhledně

Prezident Miloš Zeman, který dle zákona na návrh vlády jmenuje předsedu antimonopolního úřadu, už má vybráno. V křesle by chtěl nynějšího ministerského náměstka Petra Mlsnu. Toho dopředu nejen podpořil, ale také přijal na Hradě.

Read the article (2 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Exministr Vojtěch je ve vedení obří zdravotnické firmy, angažmá se upeklo ve sněmovně

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má novou práci. Od pondělí je ve vedení firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět největších nemocnic. Zvolila ho tam nová rada kraje. Chce využít jeho zkušeností z vedení resortu, podtrhnutých řešením koronavirové krize. Vojtěcha nominovalo hnutí ANO, jež má v Ústeckém kraji svého hejtmana.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Politikům se zřejmě zmrazí platy, schválila to sněmovna

Hrubé platy vrcholných politiků a dalších činitelů včetně soudců zůstanou v příštím roce zřejmě na letošní úrovni. Jejich zmrazení v pátek schválila Sněmovna. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident. Od roku 2022 pak schválená změna zákona upraví výpočet platů ústavních činitelů. Odvíjet se budou od průměrné mzdy v celé ekonomice místo od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

Poslanecká sněmovna

Pokud by předloha neplatila, vrcholným politikům a dalším činitelům by příští rok vzrostly hrubé platy asi o devět procent. Návrh na zmrazení platů v příštím roce předložili ve Sněmovně poslanci Pirátů, STAN a KDU-ČSL. V pátek pro něj jako pro celek i s vloženou změnou hlasovalo 91 z 92 přítomných poslanců napříč všemi kluby.

Read the article (2 min read)

Ekonomika

Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Řidiči se projedou po nových deseti kilometrech D6 už koncem listopadu

Dálnice D6 Nové Strašecí - Řevničov. Pramen: ŘSD

Dálnice D6 Nové Strašecí - Řevničov. Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic vpustí provoz na dva nové úseky dálnice D6 dříve, než původně oznámilo

Ředitelství silnic a dálnic vpustí provoz na dva nové úseky dálnice D6 o něco dříve, než původně oznámilo. Téměř deset nových kilometrů budou moci motoristé využívat už od 30. listopadu, původně se mluvilo o polovině prosince. ŘSD to uvedlo dnes na twitteru s tím, že půjde o takzvané předčasné užívání stavby. „Nyní například instalujeme svodidla a ploty nebo pokládáme vodorovné značení. Dokončovací práce budou probíhat i nadále po uvedení do provozu,“ sdělili silničáři.

Read the article (1 min read)
Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Rozšíření nejstarší části pražského okruhu na šest pruhů získalo souhlas MŽP

Pražský okruh u Slivence. Foto: Wikimedia Commons.

Pražský okruh u Slivence, ilustrační foto. Foto: Wikimedia Commons.

Sedmikilometrový úsek mezi křižovatkami Slivenec a Třebonice patří k nejzatíženějším na celém okruhu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokročilo v přípravě výrazného vylepšení kritického úseku velkého pražského okruhu (D0). Konkrétně jde o rozšíření nejstarší části dálnice mezi ulicí K Barrandovu a dálnicí D5, kde se často tvoří kolony. ŘSD nyní získalo souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí v procesu posuzování vlivu stavby na okolí (EIA). Stanovisko se objevilo na úřední desce Jinočan.

Read the article (1 min read)

Komentáře

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Komentář: Zeman ostřeluje BIS i ČT. A vítězí

Reklama

Tajná služba ani veřejnoprávní televize nepatří do opozičních řad. A neměli by si to myslet ani jejich zastánci.

Najdeme jen málo zemí na světě, kde hlava státu v jeden den žádá odvolání šéfa zpravodajské služby i veřejnoprávní televize. Česko takovou zemí je, protože si za prezidenta zvolilo právě Miloše Zemana. A ten ve svém druhém a naštěstí posledním volebním období hodlá naplnit tradiční předsevzetí odcházejících politiků a zapsat se jednou provždy do dějin: v Zemanově případě úplnou destrukcí státu, v jehož čele stál.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.