Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Inzerenti bojují proti novince z iOS 14, která dbá na soukromí uživatelů

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

BMW Connected se dočkala podpory Car Keys

Při příležitosti úvodní keynote k letošní vývojářské konferenci WWDC 2020 jsme se dočkali představení nových operačních systémů. Jakmile byla řeč o pravděpodobně nejočekávanějším kousku večera, tedy iOS, mohli jsme poprvé spatřit skvělou novinku. Apple se totiž rozhodl pro spuštění takzvaných Car Keys, kdy si můžete přidat digitální klíče od vozidla do aplikace Wallet. Díky tomu můžete pomocí iPhonu či Apple Watch odemknout a nastartovat vozidlo, přičemž si vystačíte bez fyzického klíče.

Read the article (3 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Popoběhnout nebo počkat na další? Tahle appka poradí, jestli stihnete příští metro

Autor Metroji Ondřej Korol. Nápad na aplikaci dostal při dobíhání metra ve stanici Náměstí Míru, která je se svými 53 metry pod povrchem nejhlubší pražskou stanicí a obsluhuje ji nejdelší eskalátorový tunel v celé EU v délce 87 metrů

Kdy odjíždí nejbližší metro? Má smysl ho dobíhat, nebo radši zvolnit a v klidu počkat na další? Přesně tyhle otázky řeší aplikace Metroji, kterou vyvíjí student práv Ondřej Korol. Stáhnout a používat ji můžete zdarma na platformách Android i iOS a od konce loňského roku také na chytrých hodinkách Apple Watch.

Výhodou aplikace je fungování bez potřeby internetu. Používá jízdní řády, které Dopravní podnik hl. m. Prahy sdílí jako open data, a v týdenních intervalech je aktualizuje. Na druhou stranu aplikace nedokáže reagovat na mimořádné události, protože není připojená na systém řízení dopravy.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Meteomapa Windy získala nové vrstvy. Ukáže požáry a nebezpečné látky ve vzduchu

Intezita oxidu siřičitého (SO₂)

Česká meteorologická mapa Windy.com obsahuje již bezmála 50 vrstev ukazujících stav atmosféry a vody po celém světě. Tento týden přibyly tři nové, ukazují troposférický ozon, množství oxidu siřičitého (SO₂) a intenzitu požárů a umělého vypalování.

Vrstvy je nejprve nutné vyhledat v galerii, aktivovat a pak jednotlivě zobrazit v kategorii Kvalita ovzduší (ikonka auta). Data pro Windy dodává The Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Od něj již od loňska přebírá také vrstvy ukazující koncetrace aerosolů, prachových částic NO₂.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Windows 10 získávají nový Start a lépe integrovaný Edge. Prozatím v betaverzi

Nové menu Start Microsoft ukazuje již delší dobu.

Microsoft konečně vydává dlouho očekávanou aktualizaci Windows 10, která přináší novou nabídku Start. Zároveň je zde i spousta dalších novinek. většiny bychom se měli dočkat v rámci systému na podzim.

Hlavní novinkou, kterou Microsoft propaguje poslední měsíce, je nová nabídka Start. Ve finále se nejedná o až tak razantní změnu, dočká se ale lepšího sladění se systémem. Nově tak dlaždice nesou barvu tématu či podkresu, který si zvolíte. Díky tomu nejsou jednotlivé položky tak výrazné a v seznamu nainstalovaných aplikací například dlaždice zmizely zcela.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Programátoři Twitteru museli změnit slovník. Už nesmí říkat master, slave nebo blacklist

Programátoři Twitteru museli změnit slovník. Už nesmí říkat master, slave nebo blacklist

Amerikou aktuálně hýbe iniciativa „Black Lives Matter“, která po delší době s vyšší intenzitou rozvířila problematiku rasové diskriminace ve společnosti. Dopady jsou leckdy nečekané a dotknou se i takového oboru, jako je programátorská terminologie. 

V počítačové terminologii se používají výrazy, které sice vznikly přirozenou cestou, někdy však na základě společenských standardů, které se nyní jeví jako nevhodné. Řídící proces se označoval jako master (pán), ten podřízený jako slave (otrok), seznam zakázaných slov jako blacklist, povolené výrazy naopak jako whitelist. Podvědomá asociace s otrokářskou minulostí se nyní části americké společnosti příčí.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Google představil Web Vitals a chystá se hodnotit „page experience“. Co to znamená pro vaše weby?

Google na konci května oznámil, že pracuje za způsobu posuzování stránek, který více zohlední uživatelský zážitek na našich webech.

Uživatelský zážitek zjistí z metrik Web Vitals a může to znamenat problémy, hlavně pro pomalé weby. V platnost to vstoupí nejdříve příští rok. 

I přes to, ale doporučujeme nezahálet. Změřili jsme, že kritéria Googlu splňuje jen 6 % URL, která sledujeme testerem rychlosti PageSpeed.cz. O tom píšu dále.

V Google velmi dobře vědí, že obsah je král a UX webu je královna. My, uživatelé, zase víme, že je k vzteku, když nás Google (nebo jiná platforma) pošle na obsahově zajímavý web, který se načítá pomalu nebo je přeplácaný reklamou; cookie lišta překrývá jednu polovinu obsahu a reklama na mobilní aplikaci tu druhou. 

Read the article (4 min read)

Mobily

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

V balení iPhonů 12 nenajdeme žádné příslušenství: 6 důvodů, proč se jedná o správný krok

Pokud nás magazín pravidelně sledujete, tak vám zajisté neunikla informace o tom, že chystané letošní iPhony 12 nemají v balení nabídnout klasická drátová sluchátka EarPods. Později se objevila další informace, ve které stojí, že se Apple kromě sluchátek rozhodl letos do balení nepřidat také klasickou nabíječku. I když se tyto informace mohou zdát šokující a zásadově se zde najdou lidé, kteří za tento krok jablečnou společnost okamžitě zkritizují, tak je nutné se nad celou situací zamyslet. Ve finále zjistíte, že se nejedná o nic hrozného, a že by si naopak měli brát ostatní výrobci chytrých telefonů z Applu příklad. Pojďme se společně podívat na 6 důvodů, proč je nepřibalení sluchátek a nabíječky k novým iPhonům od Applu dobrý krok.

Read the article (3 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

 • Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem
 • S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut
 • Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

12345678

Plusy

 • FullHD displej s 90Hz kmitočtem
 • Rychlé 30W dobíjení
 • Velmi dobrý výkon
 • Skvělý poměr cena/výbava

Minusy

 • Chybí zvýšená odolnost
 • Náladová čtečka otisků prstů
 • Jen průměrná výdrž na baterii

? 7/10

Hodnocení
redakce

Read the article (6 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

RECENZE: Realme X50 Pro – odvážný vyzyvatel, kterému chybí krůček

 • Snapdragon 865 a podpora 5G zní lákavě, to se musí nechat
 • Jen Single SIM a žádná voděodolnost už tak lákavé nejsou
 • Červené lakování telefonu vynikne hlavně díky matné úpravě

RECENZE: Realme X50 Pro – odvážný vyzyvatel, kterému chybí krůček

12345678

Plusy

 • Obrovský výkon
 • Kvalitní fototechnika
 • Extrémně rychlé nabíjení
 • Podpora 5G
 • Povedená červená verze

Minusy

 • Není voděodolný
 • Chybí bezdrátové nabíjení
 • Pro někoho hmotnost
 • Jen Single SIM
 • Nepodpora microSD

? 8/10

Hodnocení
redakce

Read the article (7 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

LG připravuje smartphone s rolovacím displejem. Přezdívá se mu „Projekt B“

Jak by mohl vypadat smartphone od LG s rolovatelným displejem? 

Jihokorejská firma LG stále nemůže vystoupit ze stínu konkurenčního Samsungu, a když už představí a uvede na trh něco zajímavého, neumí novinku správně „prodat“. LG tedy zřejmě nezbývá nic jiného než přejít na plán B. Ve skutečnosti se mu přezdívá „Projekt B“, a je to první pokus LG o průnik na trh s ohebnými displeji. Ne, řešení Dual Screen skutečně odložme stranou, v kuloárech se hovoří o chystaném smartphonu s rolovacím displejem! Ten bude pro LG vyrábět čínské BOE.

Read the article (1 min read)
Osel

Osel

Nepatrné kvantové fluktuace mohou nakopnout masivní objekty

Všude kolem nás se nenápadně zjevují virtuální částice a pak zase ihned mizí. Významně se podílejí na tvorbě kvantového šumu. Když na to ale přijde, tak kvantové fluktuace pohnou i 40kilogramovým zrcadlem v gravitační observatoři LIGO. Fyzici teď poprvé změřili, že se takové zrcadlo pohne asi o 10 na mínus dvacátou metru.

Údržba jednoho ze zrcadel gravitační observatoře LIGO. Kredit: Matt Heintze/Caltech/MIT/LIGO Lab.
Údržba jednoho ze zrcadel gravitační observatoře LIGO. Kredit: Matt Heintze/Caltech/MIT/LIGO Lab.
Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Astronaut během vesmírné procházky vyfotil Crew Dragon kotvící u ISS

 <span class="source">Foto: NASA</span>

Astronauti Chris Cassidy a Bob Behnken předminulý týden vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), aby vyměnili staré baterie akumulující energii generovanou solárními panely. A Cassidy při této příležitosti pořídil snímek kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX.

Na povedené fotografii lze vidět rovněž H-II Transfer Vehicle – nákladní kosmickou loď japonské vesmírné agentury JAXA, používanou pro zásobovací mise.

„Chris a já jsme minulý pátek měli skvělou akci a úžasný výhled na Dragona,“ komentoval to Behnken během následné mediální konference.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

 • Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services
 • Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není
 • Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Honor 9X Pro je na pohled zcela stejný jako již prodávaný Honor 9X. Na pohled se liší jen jiným efektem na zádech

Na Živě telefony nerecenzujeme, od toho tu máme naši MobilManii, ale s příchodem telefonu Honor 9X Pro – prvního telefonu Honor bez služeb Googlu na českém trhu – je příležitost se podívat, jak jde život bez Googlu sesterským značkám Huawei a Honor.

Už totiž opadl prvotní šok, kdy Huawei stál na začátku s prázdným vlastním obchodem a neexistujícími náhradami za služby Google. Jeho z donucení alternativní platforma už nese první známky života, ale také vystřízlivění, že cesta zpět ke Google nebude zrovna jednoduchá.

Read the article (4 min read)

Elektromobilita

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Průlom v letectví. Slovinská firma vyrábí první certifikované elektrické letadlo na světě

Slovinská letecká firma se stala výrobcem prvního letadla s čistě elektrickým pohonem na světě, které se může pochlubit certifikátem Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Ten potvrzuje splnění bezpečnostních norem a také znamená, že letoun smí být komerčně využíván, napsala agentura Reuters.

Malé dvoumístné letadlo Pipistrel Velis Electro, určené pro výcvik pilotů, čerpá energii z baterie. Dokáže létat nejméně 50 minut, což bývá typické pro využití v leteckých školách.

„Začali jsme létat na elektřinu v roce 2007. Před Velis Electro jsme postavili více než osm letounů. Zjistili jsme, co je technologicky zapotřebí, i co má mít z pohledu uživatele typově certifikované letadlo,“ řekl Tine Tomazic, který je u Pipistrelu šéfem výzkumu a vývoje.

„Typové ověření znamená, že letadlo může být bez omezení komerčně používáno. Pro letectví jako celek je to opravdu milník. Umožní to elektrifikaci mnohem větších letadel,“ dodal.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Automobilka Nikola Motors začala přijímat rezervace na svůj pick-up Badger

Nikola je americký startup z Arizony, který svým jménem odkazuje na slavného vynálezce Nikolu Teslu. A volba jména je to poněkud provokativní, když se firma zabývá výrobou elektromobilů a jeho hlavním konkurentem je Tesla, tedy firma se stejně inspirovaným jménem.

Americká společnost Nikola Motors začala přijímat rezervace na svůj automobil Badger. Ten je obecně považován za konkurenta Cybertrucku od Tesly.

Vážní zájemci si tak mohou tento pick-up s elektrickým i vodíkovým pohonem zajistit už nyní – stačí uhradit poplatek 5000 dolarů. Tato zpráva podle serveru Business Insider způsobila, že hodnota akcií Nikola Motors stoupla o dalších 7 %.

Připomeňme, že akcie dotyčné firmy se začaly obchodovat 4. června na burze Nasdaq za zhruba 10 dolarů. A už o pět dní později překonaly částku 90 dolarů. Pikantní na tom je zejména fakt, že Nikola dosud neprodala jediný vůz.

Read the article (1 min read)

Věda a výzkum

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vyrobil prášek ničící chemické bojové látky. Mohl by čistit i vodu, říká vědec Henych

Vyvinul prášek, který ničí pesticidy, bojové chemické látky soman či sarin a možná i novičok. Chemik Jiří Henych za to před pár dny obdržel prémii Otta Wichterleho. Prášek využívá schopnosti oxidu titaničitého a nanodiamantů rozkládat toxické látky. „V porovnání s některými komerčně používanými vyšel znatelně lépe," říká oceněný výzkumník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Dekontaminace v jihoanglickém městečku Salisbury, kde ruští agenti otrávili bývalého důstojníka ruské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dceru.

Jaké využití může mít vámi vytvořený prášek, tedy kombinace oxidu titaničitého a nanodiamantů?

Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.