Kairly

Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník
  • Daily at 09:00
  • #194
  • 14 readers
  • Jan Mikula
  • 25 Kč měsíčně

Issue from 21. 3. 2019

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Třetí tichá novinka Applu v rychlém sledu: sluchátka AirPods s bezdrátovým nabíjením a Siri

Třetí tichá novinka Applu v rychlém sledu: sluchátka AirPods s bezdrátovým nabíjením a Siri

Apple už třetí den pokračuje ve stylu: co den, to nový produkt. Po iPadech a iMacích tak dnes představil druhou generaci bezdrátových sluchátek AirPods. Na pohled se nezměnily, ale hlavní inovací je dlouho očekávané pouzdro s podporou bezdrátového nabíjení Qi a možnost vyvolání hlasové asistentky frází „Hey, Siri”.

Read the article (1 min read)
Osel

Osel

Epocha fosilních paliv patřila k nejvlhčím obdobím z celého tisíciletí

Za úsek od 1960 se sucho zhoršilo, protože na konci této řady byly suché roky. Pokud ale počítáme od 18. století, naopak srážek přibylo.

Teprve počátkem roku 2019 byla publikována data shrnující suchý rok 2018. Takže je čas na malé ohlédnutí, nikoli už na základě senzacechtivých novinových titulků, ale podle faktů.


V některých částech republiky bylo sucho roku 2018 nejhorší od počátku 20. století. Přispěl k tomu vysoký výpar v důsledku vysokých letních teplot. Přesto data posledních sto roků žádný trend nevykazují, zdá se, že šlo spíše o náhodný výkyv. V jiných částech republiky takové rekordy nepadly. Na některých tocích zase zůstaly hladiny vysoké díky přehradám a rybníkům. [1]

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Někteří lidé dokážou vnímat magnetické pole Země, ukázal experiment

  • Schopnost vnímat magnetické pole byla přisuzována jen zvířatům
  • Vědci pomocí experimentu dokázali, že ji mají i někteří lidé
  • Magnetorecepce u člověka však funguje jen na nevědomé úrovni

Někteří lidé dokážou vnímat magnetické pole Země, ukázal experiment

Schopnost vnímat magnetické pole Země – vlastnost známou jako magnetorecepce – je dobře zdokumentována u mnoha zvířat. Vědcům se podařilo dokázat, že (někteří) lidé také disponují touto schopností.

Nové výsledky experimentů, publikované ve vědeckém časopise eNeuro, naznačují, že lidský mozek je schopen reagovat na magnetické pole Země, byť jen na nevědomé úrovni. Aktuálně není zřejmé, zda je tato schopnost nějakým způsobem užitečná, pravděpodobně se jedná o pozůstatek naší primitivní minulosti.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Japonci chtějí odpálit bombu na asteroidu Ryugu

Fotografie z modulu MASCOT

Japonská robotická sonda Hajabusa2 nedávno úspěšně přistála na asteroidu Ryugu. Nyní kosmická agentura JAXA oznámila, že zde příští měsíc odpálí bombu a následně posbírá několik trosek po její explozi.

Podle zprávy Associated Press tak v dotyčném asteroidu vznikne velký kráter, což zní opravdu zajímavě.

Hajabusa2 zatím vystřelila na povrch Ryugu malý projektil, čímž uvolnila prach a drobné kamínky, které odborníci později analyzovali. Nadcházející experiment ovšem bude ještě mnohem dramatičtější.

Hajabusa2 by navíc čerstvý kráter měla i „osobně“ prozkoumat. K tomu nicméně dojde pouze za předpokladu, že přistání pro ni nebude příliš riskantní.

Read the article (1 min read)

Kairly

Čtěte jen to, co vás zajímá.