Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Jak se vyrábí nejrychlejší SUV: Podívejte se na unikátní video z továrny Bentley

Nové Bentley Bentayga Speed byste popsali jako kompletně vyladěnější verzi luxusního SUV do britské značky. 

S maximální rychlostí 306 km/h je Bentley Bentayga nejrychlejší sériově vyráběné SUV na světě. Auto je to luxusní a je na něm vysoký podíl ruční výroby. Jak výrobní proces probíhá se můžete podívat na videu, jaké jsme ještě z jiné továrny automobilky neviděli - vizuální průlety halou totiž zajišťuje závodní dron, přitom se ale občas zastaví, abyste si mohli prohlédnout zajímavé detailní záběry:

Zvětšit video

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

RECENZE: Nubia Red Magic 3S – herní specialista s cenou na prvním místě

 • Nubia Red Magic 3S nabízí extrémí výkon za rozumnou cenu
 • Při hraní oceníte dotykové triggery i aktivní chlazení
 • Škoda jen staršího Androidu s neúplnou lokalizací

Futuristický design s křiklavými tvary, svítícími diodami, to už je dnes u herního telefonu skoro povinnost.

12345678

Plusy

 • Extrémní výkon za super cenu
 • 90Hz AMOLED displej
 • Herní triggery na bocích
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Aktivní chlazení

Minusy

 • Neúplná lokalizace systému
 • Postrádá NFC
 • Podprůměrný fotoaparát
 • Starší Android
 • Dostupný jen přes evropský e-shop

? 7/10

Hodnocení
redakce

Read the article (11 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Boeing 777X dnes čeká první let. Tohle nové letadlo může Boeingu napravit reputaci po průšvihu s Maxy

Takto vypadá nový Boeing 777X.

Boeing dnes provede zkušební let s novým typem letadla s označením 777X. Od letadla se očekává hodně – firma slibuje aerolinkám nižší spotřebu i větší komfort na palubě pro cestující. Start můžete sledovat živě.

Nový Boeing 777X měl poprvé vzletět již před rokem, jeho vývoj ale nabral zpoždění. Na ranvej se tak v premiéře dostane až dnes. Pro firmu se jedná o velkou událost – nový typ letadla netestovala od ledna roku 2016, kdy vzlétl nyní nechvalně známý model 737 MAX.

Zájem o premiéru je veliký. Na sledování dnešního vzletu ze speciální tribuny se proto dokonce vybírá vstupné 25 dolarů. Výrobce vše bude ale streamovat i na webu, zájemci tak mohou navštívit tuto webovou stránku s videopřenosem včetně polohy letadla.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

I na jaře mohou být žně. Rekapitulace novinek, které přinesou příští týdny

I na jaře mohou být žně. Rekapitulace novinek, které přinesou příští týdny

Letošní veletržní primát sice má CES, ale ty pravé žně smartphonových premiér odstartuje 11. února Samsung. Už není velké tajemství, že představí trojici Galaxy S20, zato o ohebném modelu Z Flip toho moc nevíme.

Smršť novinek čekáme na Světovém mobilním kongresu (MWC) v Barceloně, která startuje v neděli 23. února. Huawei tam prý přiveze evoluci ohebného smartphonu Mate Xs. O pár týdnů později se představí také vlajkový model P40. Sice láká specifikacemi a určitě skvělým foťákem, ale značným hendikepem bude absence služeb od Googlu.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Mobilní čip AMD Ryzen 7 4700U v prvních testech ukazuje, že se Intel musí bát už i na noteboocích

Mobilní čip AMD Ryzen 7 4700U v prvních testech ukazuje, že se Intel musí bát už i na noteboocích

AMD začátkem ledna představilo nové mobilní procesory Ryzen, které jsou postavené na 7nm architektuře Zen 2. První notebooky by se měly na trh dostat ještě v tomto čtvrtletí, ale na reálné testy výkonu se stále ještě čeká.

Naštěstí už se pomalu začínají objevovat výsledky v programu Geekbench, kde probíhá měření jak jednojádrového, tak i vícejádrového výkonu. Právě v databázi tohoto testovacího programu se objevil změřený výkon procesoru AMD Ryzen 7 4700U, což je velmi úsporný model s TDP 15 W. Jedná se o šestijádro, které najednou zvládne zpracovat 12 vláken.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Steve Jobs: „App Store nebude nikdy fungovat“

Inspirativní, vizionářský, ale také výbušný či arogantní. I to jsou slova, kterými popisuje Steva Jobse většina těch, kteří měli příležitost jej potkat nebo s ním spolupracovat. A i když zakladatel Applu před 9 lety navždy odešel, příběhy o něm se objevují dodnes.

O jednu takovou historku se s diváky podělil zakladatel společnosti Salesforce Marc Benioff, když ho 18. října/októbra 2019 zpovídal moderátor David Rubenstein ve své show. Psal se rok 2001 a Benioffova společnost existovala teprve 18 měsíců. Fungovala jen krátce, ale už tehdy si nějakým způsobem získala pozornost manželů Jobsových. Ti ho pozvali na akci pro podporu vysokého školství, kterou organizovala Laurene Powell. Ke konci se chtěli navečeřet v restauraci, kterou si Laurene vyhlédla už dříve, ale zapomněla zde udělat rezervaci, tudíž v čase příchodu zde bylo plno. Steve Jobs ovšem trval na tom, aby zde počkali, až se uvolní nějaký stůl a žádná alternativa nepřipadala v úvahu.

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Pozoruhodný americký vojenský dron X-61A Gremlin absolvoval první let

Americká DARPA vyvíjí všestranné drony gremliny. Na svém prvním letu gremlin odstartoval z mateřského letounu C-130A Hercules. V budoucnu by gremlini mohli operovat na speciálních misích, v hejnech jako hrubá úderná síla anebo jako jednorázové levné střely s plochou dráhou letu pro přesné útoky.

Gremlin při prvním letu. Kredit: Dynetics.
Gremlin při prvním letu. Kredit: Dynetics.
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Evropská unie usiluje o jednotné nabíječky pro telefony. Podle Applu to zbrzdí inovace a naštve lidi

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU.

Read the article (1 min read)
Osel

Osel

První varování před koronavirem Wuhan poslala umělá inteligence BlueDot

WHO, CDC a další centra boje proti infekcím do značné míry závisejí na datech od místních vlád a úřadů. Na ty se ale bohužel často nedá tak úplně spolehnout. Proto se objevují umělé inteligence, které monitorují zpravodajství a řadu dalších zdrojů V ohromném množství dat hledají zárodky katastrof.

Koronavirus Wuhan na jednom z prvních snímků.
Koronavirus Wuhan na jednom z prvních snímků.

Lidé milují apokalyptické příběhy. Problém je v tom, že podle nich pak posuzují nové technologie. Elon Musk s jeho terminátorskou fobii by mohl vyprávět. Umělé inteligence dnes v mnoha lidech vzbuzují paniku, a ti pak v každé sofistikovanější síti vidí zárodek budoucího Skynetu. Ve skutečnosti ale už dnes umělé inteligence mohou zachraňovat životy. Jen kdyby jim lidé dopřávali více sluchu.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.