Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

"Vítejte v budoucnosti." Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače

Kvůli středečnímu výpadku některých serverů internetové společnosti Amazon přestala v části USA fungovat řada spotřebičů a dalších zařízení, které jsou připojeny na internet. Podle serveru BBC někteří vyznavači takzvaných chytrých domácností nemohli několik hodin vykonávat základní domácí práce.

Ilustrační foto.

"Já… nemůžu luxovat… protože (server pro oblast) USA-východ-1 spadl," napsal na twitteru jeden z vlastníků robotického vysavače ve Spojených státech. "Vítejte v budoucnosti," odpověděl mu další uživatel sociální sítě.

Read the article (1 min read)

Hardware

Živě.cz

Živě.cz

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nové Xavian Stella Esclusiva jsou ambiciózní sloupky, které mají s původními jmenovci společnou jen podobu na první pohled. Tak pěkné, tak čistě hrající, tak v konečném důsledku přirozené a snadno poslouchatelné reprosoustavy za dané peníze aby jeden pohledal.

123

Ukázat všechny listy najednou

Plusy

 • Parádní kombinace analytičnosti a přirozené tonality
 • Údernost a dynamičnost nebývalá na dvoupásmový koncept
 • Krásné provedení na úrovni hodné Xavian
 • Schopnost hrát čitelně i potichu
 • Jdou v basech hlouběji, než by se zdálo

Minusy

 • Snad jen že vyžadují prostor kolem sebe

10/10

Hodnocení

Read the article (7 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Recenze iPhone 12 Pro Max: Skvělý telefon s nenaplněným potenciálem

Recenze iPhone 12 Pro Max je bezesporu jednou z nejočekávanějších recenzí na Jablíčkáři letošního roku. O to větší máme radost, že se nám telefony podařily do redakce zajistit a my vám nyní můžeme v následující řádcích přinést jejich komplexní hodnocení. Jaký tedy iPhone 12 Pro Max v reálu je? 

Design a zpracování

Mluvit o designu iPhonu 12 Pro Max jako o něčem novém upřímně příliš dobře nejde. Jelikož u něj Apple vsadil na ostré hrany z iPhonů 4 či 5 v kombinaci s prvky iPhonů z let minulých, dostáváme s trochou nadsázky designový recyklát. Že by však neuměl zaujmout, to rozhodně říci nemůžu – ba právě naopak. Po letech používání zaoblených hran je větší změna designu ve formě ostrého zkosení alespoň pro oko vcelku příjemná a myslím si, že právě tato věc bude hrát v rozhodování mnohých jablíčkářů prim. Přeci jen, nejprodávanější iPhony byly v minulosti vždy ty, které ukázaly nový design, nikoliv nové funkce ve starém těle.

Read the article (9 min read)

Elektromobilita

E15

E15

Nová vlna elektrokol a koloběžek zaplaví ulice. Lime či Bolt se chtějí vrátit silnější

Vstoupit do diskuse

Poptávka po sdílených elektrokolech, koloběžkách či skútrech se ve světě kvůli pandemii koronaviru propadla o desítky procent. Ze stejné příčiny se ale bude část veřejnosti vracet do městské hromadné dopravy jen zvolna či vůbec, věří provozovatelé služeb typu Lime, Rekola či Freebike, které loni jen v Praze zaznamenaly 1,7 milionu výpůjček. Hráči na trhu mikromobility si uvědomují možný potenciál růstu a neváhají na něj vsadit vysoké investice.

Například evropská přepravní platforma Bolt, která sdílí také elektrokola a koloběžky ve více než třiceti zemích, investuje v příštím roce přes dvě a půl miliardy korun. Svou flotilu ve stovce převážně evropských měst rozšíří na 130 tisíc kol a koloběžek. Bolt tvrdí, že se tak stane největším evropským poskytovatelem těchto služeb. V Česku kromě Prahy působí v Pardubicích, Olomouci a Boskovicích.

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Budou rozvážet zásilky tiché drony s iontovým elektromagnetickým pohonem?

Představte si létající palety, které pohání iontový vítr vytvořený působením elektrického pole na molekuly vzduchu. Pokud by taková technologie uspěla, mohlo změnit přepravu malých zásilek. Zatím ale není jasné, jak praktické by takové drony byly.

Létající paleta s iontovým pohonem. Kredit: Undefined Technologies.
Létající paleta s iontovým pohonem. Kredit: Undefined Technologies.

Drony s rotory bývají, slušně řečeno, dost hlučné. Startup Undefined Technologies z Floridy vyvíjí technologii Air Tantrum, která by měla zajistit iontový pohon pro drony s doposud nevídaným tahem. Pokud to dotáhnou do konce, tak bychom se měli dočkat relativně tichých dronů bez pohyblivých komponent v pohonu, které budou připomínat magicky létající palety.

Read the article (2 min read)

Věda a výzkum

Osel

Osel

Mikroreaktory v podobě živých kapiček vyrábějí vodík pro energetiku

Vodík by chtěl pro energetiku každý. Jen ho přijatelným způsobem vyrábět ve velkém. Nová technologie kapičkových mikroreaktorů se živými řasami a bakteriemi nabízí výrobu vodíku za běžných podmínek. Vývoj je sice na počátku, podobné fotobiologické technologie ale mají slušný potenciál.

Živá kapka pro výrobu vodíku. Kredit: Xin Huang, Harbin Institute of Technology.
Živá kapka pro výrobu vodíku. Kredit: Xin Huang, Harbin Institute of Technology.

Vodík má sice některé mouchy explozivní povahy, ale jinak je to slibný zdroj energie pro klimaticky neutrální ekonomiku. Jeho využití by mohlo být velmi široké. Hlavní překážkou je v dnešní době výroba samotného vodíku, která bývá náročná na energii a tím i nákladná. Proto jsou velmi vítané „zelené“ alternativy výroby vodíku, které by mohly změnit pravidla hry.

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Vznik života opět snadnější

Poněkud v rozporu s převládající teorií vzniku základních stavebních kamenů života, která předpokládá, že jejich vznik se dál pod taktovkou energie dodávané zářením (například UV zářením), přichází britští vědci s tvrzením, že k tomu záření není třeba neboť to svede i „temná chemie“. Americký tým vědců si nyní přisadil jednoduchým vznikem koacervátů a protobuněk.

Anton van Leeuwenhoek přišel na jednoduchý způsob, jak vyrábět přesné skleněné kuličky nepatrných rozměrů a využil je jako čočky svých přístrojů. Překonal tím úroveň tehdy dostupné mikroskopické techniky. Tajemství výroby si ovšem celý život držel pro sebe, aby si zajistil vědecké prvenství a prestiž. Dochované kousky z té doby dosahují zvětšení až 275x. Spekuluje se, že jeho nejzdařilejší výrobky ale mohly zvětšovat až pětsetkrát.
Read the article (5 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.