Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Boeing a Porsche spojují síly – pracují na létajícím autě. Čeká nás „Návrat do budoucnosti“?

Boeing a Porsche spojují síly – pracují na létajícím autě. Čeká nás „Návrat do budoucnosti“?

Společnosti Boeing a Porsche oznámily ve čtvrtek 10. října uzavření dohody, jejímž cílem je „prozkoumat prémiový trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy do vzdušného prostoru“ - tedy jinými slovy vytvoření létajícího auta. Fanoušci sci-fi si jistě vzpomenou, že podobné dopravní prostředky mohli vidět již před třiceti lety ve filmu Návrat do budoucnosti II.

Ačkoli létající auta ještě zdaleka nejsou na pořadu dne, už nyní lze předpokládat, že pokud se prosadí, budou dostupná v mnoha různých verzích a provedeních. Cílem uzavřené dohody je prozkoumání trhu v segmentu pro náročnější zákazníky.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Na obzoru se rýsuje revoluce ve stavebnictví. Čeští betonáři přišli s patentem na takzvaný rebeton

Františku Polákovi, muži s čtyřicetiletou praxí v oblasti výroby betonu, se podařilo to, o co se experti po celém světě snaží už řadu desetiletí. Vymyslel, jak štěrk v betonu nahradit stavební sutí. Beton z recyklovaných materiálů znamená jak úsporu vstupních nákladů, tak také větší ohleduplnost k životnímu prostředí.

S Bohuslavem Slánským, specialistou společnosti Skanska na vývoj a inovace, sledujeme provoz v jedné z nejvytíženějších tuzemských betonáren. Chystají se tu na zajímavou novinku. „Rozhodli jsme se nahradit kamenivo, které se do betonu standardně dává, stavební sutí,“ vysvětluje Slánský.

O něco takového se experti snaží celé generace. Teď se to podle všeho konečně podařilo. Postup, který umožňuje plnou certifikaci betonu ze stavební suti, vyvinuli specialisté společnosti ERC-Tech.

Read the article (2 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple představil Beats Solo Pro: svá první on-ear sluchátka s aktivním potlačením hluku

Apple rozšířil nabídku audio doplňků své společnosti Beats, kterou vlastní od roku 2015, a představil nová sluchátka Beats Solo Pro. Ta zaujmou především tím, že jako první on-ear sluchátka značky Beats nabízí aktivní potlačení hluku.

Funkci aktivního potlačení hluku jako první sluchátka od Beats nabídl model Studio3. Podobnou, avšak mírně vylepšenou funkcionalitu nyní dostávají také nová Beats Solo Pro. Marketingově je funkce označována jako Pure ANC a v případě nových sluchátek nabízí vylepšené ladění, kdy pokročilé algoritmy nepřetržitě snímají prostředí a na základě okolních podmínek přizpůsobují intenzitu potlačení hluku tak, aby co možná nejlépe vyhovovala posluchači.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Pixel Buds jsou první zcela bezdrátová sluchátka Googlu. Přijdou na jaře a budou ladit s Pixely 4

Pixel Buds jsou první zcela bezdrátová sluchátka Googlu. Přijdou na jaře a budou ladit s Pixely 4

Kromě smartphonů Pixel 4 představil Google na dnešní tiskové konferenci v New Yorku svoje první zcela bezdrátová sluchátka. Jmenují se Pixel Buds, což může být trochu matoucí, protože stejný název měla předloni uvedená Bluetooth sluchátka vzájemně spojená provázkem. Nový model nemá žádné dráty a sluchátka se ukládají k nabíjení do pouzdra.

Google sází na provedení ve tvaru mušlí se špuntovými náušníky. Konektivitu se smartphonem zajistí Bluetooth a výrobce se zaměřil zejména na jeho dobrý dosah. V uzavřených prostorách mají zůstat sluchátka připojená až přes tři místnosti, venku pak na délku fotbalového hřiště.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Microsoft přidává na své klávesnice dvě nové klávesy: Office a „smajlíky“

Již od června tohoto roku kolovaly zvěsti, podle kterých Microsoft plánuje přidat na svou klávesnici tlačítko Office. Poslední zprávy však ukazují, že nové klaviatury mají hned dvě nové klávesy – kromě již zmíněné ještě jednu – pro práci s emotikonami.

Již od června tohoto roku kolovaly zvěsti, podle kterých Microsoft plánoval přidat na svou klávesnici tlačítko Office. Představené novinky Microsoft Ergonomic Keyboard a Microsoft Bluetooth Keyboard ukazují, že nové klaviatury mají hned dvě nové klávesy – kromě Office ještě jednu – pro práci s emotikonami.

Klávesa Office nahrazuje na pozici pravé tlačítko Windows a jejím úkolem je nejen spouštění aplikací kancelářského balíku (Office+W vyvolá Word, Office+X spustí Excel), ale i vyvolávání souvisejících funkcí – například založení nového dokumentu.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Intel se dál trápí s 10nm výrobou. Procesory pro desktopy možná rovnou přeskočí na 7 nm

Intel se dál trápí s 10nm výrobou. Procesory pro desktopy možná rovnou přeskočí na 7 nm

Náběh 10nm výrobního procesu u Intelu doprovází vleklé problémy. Ačkoli se už touto moderní technologií vyrábí mobilní procesory Ice Lake, desktopové čipy nabírají další zpoždění. Nyní německý web Hardwareluxx přišel na základě důvěryhodného interního zdroje s informací, že Intel nakonec 10nm desktopové procesory úplně vynechá. Záhy na to však reagoval samotný Intel, když v krátkém vyjádření pro Tom's Hardware uvedl, že na příští rok přece jen nějaké 10nm desktopové produkty chystá. 

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.