Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Největší elektrický trajekt dokončil první plavbu. Ročně sníží emise CO2 o tisíce tun

Plně elektrický trajekt Ellen, který je největší na světě, dokončil svoji první plavbu mezi dánskými ostrovy Aero a Als. Informovala o tom na svých internetových stránkách CNBC. Trajekt může převézt zhruba 30 automobilů a 200 cestujících.

Elektrický trajekt Ellen.

Podle informací CNBC Ellen koncem minulého týdne absolvoval trasu mezi přístavy Soby a Fynshav. Loď je poháněna bateriemi, které dodala švýcarská firma Leclanché. Plný provoz by měl trajekt zahájil v příštích několika týdnech.

Generální ředitel Leclanché Anil Srivastava označil Ellen za "předchůdce nové éry komerčního námořního sektoru". Za jeden rok by měl trajekt snížit emise oxidu uhličitého o 2000 tun, emise pevných částic o 2,5 tuny a oxidu siřičitého o 1,4 tuny.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Chrome se naučí upozorňovat, když vaše heslo unikne na internet

Chrome se naučí upozorňovat, když vaše heslo unikne na internet

Chrome od Googlu obsahuje integrovaného správce hesel již dlouho, nyní se al chystá užitečná novinka. Prohlížeč by vás nově měl upozornit, když některé z vašich hesel unikne na internet.

Kontrolu úniků hesel aktuálně Google testuje v rámci Canary buildu, tedy velmi rané testovací verze prohlížeče. Zapnout si ji můžete skrze stránku about:flags a vyhledáním slova anglického „leak“. Platí zde ale omezení, že funkce je dostupná pouze pro ty, kteří jsou v prohlížeči přihlášeni Google účtem.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin

Výsledky výzkumu lékařské fakulty při Pensylvánské univerzitě přinesly na první pohled zarážející závěr: elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin.

Zatímco v případě klasických cigaret není o jejich negativních dopadech žádných pochyb, v případě elektronických alternativ jsme v odhalování jejich možné škodlivosti teprve na začátku. Výsledky výzkumu lékařské fakulty při Pensylvánské univerzitě přinesly na první pohled zarážející závěr: elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin.

Až dosud byly v kontextu s možnými zdravotními dopady elektronických cigaret nejčastěji zmiňovány náplně („liquidy“), obsahující toxické složky. Takzvané „vapování“, tedy inhalace zahřátého roztoku, bylo několika výzkumy spojováno s různými formami onemocnění plic.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Steve Jobs se v hrobě obrací. Fotky pouzdra prozrazují, že iPhone 11 dostane dotykové pero

Pamatujete, jak v roce 2007 Steve Jobs prohlásil, že neví, kdo by chtěl iPhone ovládat stylusem?

Samsung s řadou Galaxy Note opakovaně dokázal, že stylus má u smartphonu smysl. Má stejné choutky také Apple? iPhone 11 Pro by údajně měl získat podporu dotykového pera/tužky Apple Pencil. Naznačuje to ochranné pouzdro Olixar se zadní kapsou na menší verzi Apple Pencil. Pouzdro už se dá dokonce za 20 liber předobjednat.

O podpoře Apple Pencil u iPhonu už se mluvilo loni, informace se však nepotvrdily. Olixar však tentokrát dodal i snímky, které nový iPhone s tužkou zachycují. K dispozici by však mělo být jen pro větší 6,5" model. U menšího už by asi ovládání nemuselo být tak pohodlné. Uvidíme, zda půjde jen o nástroj pro kreslení, nebo si pro ni Apple připravil i další funkce à la Samsung.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Waymo zveřejnilo data ze svých robotických vozů. Autopilota si teď může vycvičit každý programátor

Nyní vozy Firefly nahrazují minivany Chrysler Pacifica

Waymo se učí řídit automobily už deset let. Nyní se firma pochlubila dárkem pro všechny vývojáře a experty na A.I., kteří by si chtěli také postavit autopilota, ale jejich strojovému učení chybějí studijní data. Waymo na svém blogu představilo Open Dataset.

Waymo Open Dataset (viz GitHub) je balík surových dat ze senzorů, které při jízdě zaznamenávají vozy společnosti. Balík nyní obsahuje 1 000 záznamů jízdy o délce 20 sekund a při snímkovací frekvenci 10 Hz. To dělá 200 tisíc snímků z různých měst a dopravních situací.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.