Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple příští týden představí zcela nový produkt. Až nyní se o něm dozvídáme několik detailů

Redaktoři serveru Macrumors měli možnost se podívat do interního (tedy neveřejného) buildu iOS 13. Objevili v něm několik odkazů na doposud nezveřejněnou novinku, kterou Apple na letošek očividně chystá. Mělo by jít o speciální příslušenství, díky kterému bude možné sledovat pohyb a polohu osob/předmětů za pomocí speciálních přívěšků. Tedy něco, co už je na trhu delší dobu od výrobce Tile.

Interní verze iOS 13 obashuje několik obrázků které naznačují, jak bude finální produkt vypadat. Mělo by jít o malé bílé kolečko, s logem nakousnutého jablka uprostřed. Pravděpodobně půjde o velice tenké zařízení, které se bude uchycovat buď za pomocí magnetu, nebo skrze karabinu či očko.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Chrome má 11 let: Na začátku to byl prohlížeč bez funkcí, dnes už je nejpopulárnější

Takto vypadal Chrome „po narození“. První veřejná betaverze krátce po instalaci 2. září 2008. Dnes je nejrozšířenějším programem, kterým si lidé prohlíží internetové stránky.

Začátkem září roku 2008 Google představil svůj internetový prohlížeč Chrome. Oproti tehdejší konkurenci byl neobvykle jednoduchý a překvapoval svou rychlostí. Dnes je nejrozšířenějším programem, kterým si lidé prohlíží internetové stránky.

Pokud si chcete připomenout atmosféru doby před deseti lety, přečtěte si článek z roku 2008 o právě představeném Chromu. Zajímavá je i diskuze pod ním. Například hned první otázka uživatelů v diskuzi je: „Jdou do toho pluginy firefoxu?“ Dnes už to funguje naopak a rozšíření Chromu se instalují do Firefoxu, ale hlavně už se zas až tolik neřeší.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Kódy v iOS 13 potvrzují, že Apple pracuje na brýlích pro rozšířenou realitu

Cokoli, co Apple vydá veřejnosti je vždy podrobeno důkladné analýze. Nyní se v posledních sestaveních iOS 13 našly části kódu, které odkazují na nové zařízení pro rozšířenou realitu.

O tom, že Apple pracuje na brýlích pro rozšířenou realitu, se spekuluje poměrně dlouho. Tvrdí to jak ověření analytici jako Ming-Chi Kuo nebo Mark Gurman, tak dodavatelské řetězce. Bájné Apple Glass však opět nabírají reálného obrazu.

V posledním sestavení iOS 13 byly odhaleny části kódu, které se odkazují na nové zařízení pro rozšířenou realitu. Jednou ze záhadných součástí je „STARTester“ aplikace, která umí přepnout rozhraní iPhonu na režim ovládání zařízení nošeného na hlavě.

Koncept brýlí pro rozšířenou realitu Apple Glasses

Read the article (1 min read)
E15

E15

Kryptoměna libra od Facebooku by mohla podkopat schopnosti Evropské centrální banky, tvrdí bankéř

Libra může podkopat schopnosti Evropské centrální banky, tvrdí o nové digitální měně tamní bankéř

Digitální měna, kterou chystá americká internetová společnost Facebook by mohla podkopat schopnost Evropské centrální banky nastavovat měnovou politiku. Uvedl to člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, představil plán na vytvoření digitální měny s názvem libra letos v červenci.

Nová měna Facebooku by měla začít fungovat v příštím roce. Podle Mersche by za určitých okolností mohla omezit kontrolu ECB nad eurem, ovlivnit fungování měnové politiky a podkopat mezinárodní roli jednotné evropské měny.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Létající taxík Volocopter poprvé odstartoval z mezinárodního letiště, blíží se nasazení do běžného provozu

Osmnáctivrtulový Volocopter se vznesl z mezinárodního letiště v Helsinkách. Stroj tak prošel zkouškou v běžném leteckém provozu velkého letiště, odkud v budoucnu může přenášet pasažéry na heliporty do města

Volocopter 2X se zapsal do historie jako první létající taxík, který vertikálně odstartoval z mezinárodního letiště – což v praxi mj. znamenalo, že musel sdílet vzdušný prostor s mnoha klasickými letadly.

Výjimečnost tohoto konkrétního letu, který se uskutečnil ve čtvrtek na mezinárodním letišti v Helsinkách, spočívala v tom, že byl plně integrován se systémy řízení letového provozu (ATM) a řízení bezpilotního letového provozu (UTM).

„Gulf of Finland U-space letová zkouška demonstrovala, jak mohou ATM a UTM fungovat v kombinaci, aby umožnily bezpečný a efektivní provoz taxi v městských prostředích včetně letišť,“ uvádí tisková zpráva.

Read the article (1 min read)
Osel

Osel

Čína flirtuje s autonomními doprovodnými drony

Autonomní drony, které by doprovázely pilotované bojové letouny na operačních misích, vzbudili pozornost vojáků i výrobců. Po amerických společnostech se do vývoje takových dronů, jak se ostatně dalo čekat, pouštějí i v Číně. Jejich výtvorem je tryskový dron LJ-1, který může létat jako doprovodný letoun, rádiová rušička i jako střela s plochou dráhou letu.

Model dronu LJ-1. Kredit: Steve Trimble / Twitter.
Model dronu LJ-1. Kredit: Steve Trimble / Twitter.

Není to tak dávno, co svět zaujaly snahy společnosti Boeing, která pracuje na konceptu autonomní doprovodné stíhačky, jemuž se přezdívá Loyal Wingman. Na podobných strojích již pracují i další výrobci. A jak bývá ve vývoji dronů zvykem, slibné koncepty svižně kopíruje Čína.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nová rozsáhlá studie vyvrací hypotézu o existenci homosexuálního genu

Nová rozsáhlá studie vyvrací hypotézu o existenci homosexuálního genu

Setkali jste se někdy s pojmem „homosexuální gen“ („gay gene“)? Pak vězte, že vychází z jediného experimentu provedeného v roce 1993, který nebyl nikdy reprodukován.

Je samozřejmě rozumné se domnívat, že sexuální orientaci alespoň částečně ovlivňují i genetické faktory. Ty jsou však podle našich dosavadních poznatků mnohem složitější, než aby je bylo možné zredukovat jen na jediný „přepínač“. Nyní to potvrdily i výsledky nové rozsáhlé studie, které byly v pátek publikovány v prestižním magazínu Science.

Dvacet lékařů z 21 různých vědeckých institucí spolupracovalo s týmem společnosti 23andMe (která se věnuje genetickému testování) na analýze genomů 493 001 lidí z USA a Evropy.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.