Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Budoucnost letectví bezpečněji: čeští vědci vyvíjí materiál, který lépe odolá ohni

Při květnové havárii letadla na moskevském letišti zahynulo 41 lidí. Jak prokázalo vyšetřování, většina lidí zemřela kvůli tomu, že se udusila kouřem. Takové fatální následky by mohly v budoucnu zmírnit nově vyvíjené materiály pro interiéry letadel. Na vývoji spolupracovali i čeští vědci z Výzkumného a zkušebního ústavu letectví. Vrstvený materiál, který vytvořili, totiž ani po čase neprohoří a nevytváří kouř.

Stroj Suchoj Superjet 100 nezvládl nouzové přistání. | Foto: Nadezhda Polomoshnova | Zdroj: Reuters

„V hořáku se spaluje letecké palivo Jet A1, jeho teplota je 970-980, ve špičkách až 1 000 stupňů,“ vysvětluje na pokusu František Martaus, vývojář kompozitních materiálů.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Nové iPady budou mít lepší kamerku. MacBook zase největší úhlopříčku

Společnost Apple má tento měsíc uvést řadu nových produktů. Vedle očekávaných telefonů iPhone to bude nový tablet iPad a notebook MacBook.

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Možná již příští týden bychom se mohli dozvědět, jaké novinky chystá společnost Apple pro předvánoční trh. Téměř s jistotou se nyní předpokládá, že to budou telefony iPhone Pro a XR. Podle agentury Blomberg se v podstatě potvrzují i další spekulace, které hovořily o příchodu nového tabletu a notebooku.

Notebook a tablety

Nový notebook MacBook Pro má mít obrazovku s úhlopříčkou 16 palců, ale protože se zmenší okraje, neměl by být větší než předchozí 15" model. Bude to tak notebook s největší úhlopříčkou od Applu v současnosti. Ještě větší byl 17" MacBook Pro, ale jeho výrobu firma ukončila již v roce 2012.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Lepší fotky i za horšího světla. iPhone 11 má přinést režim nočního focení

Spolu s tím, jak se nezadržitelně blíží zářijová Apple keynote, začíná unikat stále více informací o nadcházejících produktech. Včera jsme se dozvěděli, že nové Apple Watch Series 5 dostanou funkci pro monitorování spánku. Dnes naopak kódy v iOS 13 prozradily, že se nové iPhony 11 pochlubí režimem nočního focení.

Podobnou funkcionalitu nabízí smartphony konkurenčních značek již několik měsíců. Mezi prvními ji nabídl Google pro své smartphony Pixel, kde funkci zvanou Night Sight dostaly všechny modely prostřednictvím softwarové aktualizace. Záhy si Google začal Apple dobírat a ve své reklamní kampani porovnával právě fotografie pořízené během noci na Pixelu 3 a na iPhonu X(S), kde poukazoval na jasné slabiny telefonu od giganta z Cupertina.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Konec závodů v „lajkování“ na Facebooku? Počet emotikonů už neuvidíte

Facebook experimentuje se zakrýváním počtu „lajků“. Uživatelé Instagramu a nově i Facebooku už neuvidí celkový počet „lajků“ a dalších emotikonů, které příspěvek získal. Tyto informace si bude moci zobrazit jen samotný autor postu.

Počet lajků už na Facebooku možná brzy neuvidíte. Firma testuje verzi, v níž je...

Počet „lajků“ může být na jednu stranu dobrý indikátor „veřejného“ mínění, pro některé se ale stal modlou a metlou zároveň. Nízký počet zvednutých palců a srdíček je důvodem ke smutku, případně mazání příspěvku. Někdy, zejména u dětí, může vést – a bohužel často i vede – nedostatečný počet „lajků“ k posměchu od ostatních. 

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Standard USB4 hotov. Co znamená pro majitele Apple počítačů a jak ovlivní Thunderbolt?

Organizace USB-IF starající se o standardizaci USB dokončila novou verzi USB4. Od této chvíle ji mohou výrobci používat ve svých počítačích. Co přináší pro uživatele Maců? A dotkne se nějak Thunderboltu?

USB Implementers Forum vycházelo při návrhu standardu USB4 z přechozí verze. To znamená, že se dočkáme zpětné kompatibility nejen s USB 3.x, ale také dnes už zastaralou verzí USB 2.0.

Nový standard USB4 přinese až dvakrát vyšší rychlosti, než dosáhneme u současného USB 3.2. Teoretický strop se zastaví na 40 Gbps, zatímco USB 3.2 zvládá maximálně 20 Gbps. Předchozí verze USB 3.1 přitom umí 10 Gbps a USB 3.0 5 Gbps.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Sion přijíždí: Nové elektroauto využívá k filtrování vzduchu v interiéru mech

Sion přijíždí: Nové elektroauto využívá k filtrování vzduchu v interiéru mech | Foto: Sono Motors

Německý startup Sono Motors představil elektromobil jménem Sion, který se může chlubit neobvyklou vychytávkou: do jeho palubní desky je integrovaný mech. Nejde ovšem jen o kosmetický doplněk, který má vnést do interiéru dotek přírody, ale i o součást filtračního systému.

Jak zdůraznil Electrek, mech již není živý – což však podle výše jmenované společnosti nijak nepřekáží tomu, aby pomáhal udržovat vzduch ve vozidle svěží.

„Systém filtrace vzduchu využívá elektrostatickou gravitaci k odfiltrování až 20 % částic ze vzduchu, přičemž nabízí pozitivní účinky na teplotu a vlhkost uvnitř Sionu,“ tvrdí Sono Motors na svých webových stránkách.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.