Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

Čeští vědci vyvíjí vlastní modulární reaktor. Chladit ho má místo vody tekutá sůl

Čeští vědci vyvíjí vlastní modulární reaktor. Chladit ho má místo vody tekutá sůl

Do deseti let by měl mít český reaktor Energy Well potřebnou licenci a možnost prodávat svou technologii jako energetický celek. Je o tom přesvědčený Marek Ruščák, který projekt spadající pod Ústav jaderného výzkumu Řež řídí.

Jak jste daleko ve vývoji vašeho modulárního reaktoru Energy Well?

Za sebou už máme stěžejní ekonomickou studii, která nám potvrdila, že z byznysového hlediska projekt dává smysl. V současné době provádíme studii proveditelnosti a na základě ní optimalizujeme celkový design. Následný krok je výstavba experimentální jednotky pro celkové ověření konečného designu. Poté teprve můžeme žádat o licenci.

Kdy myslíte, že byste ji mohli dostat?

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

SpaceX odmítla podniknout kroky k tomu, aby zabránila kolizi satelitu Starlink s družicí ESA

Foto: SpaceX

SpaceX odmítla podniknout kroky k tomu, aby zabránila kolizi satelitu Starlink s družicí ESA | Foto: SpaceX

Magazín Forbes předevčírem referoval o zajímavém incidentu. Americká armáda si všimla, že jeden ze satelitů sítě Starlink by se mohl střetnout s družicí Aeolus, kterou provozuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Pravděpodobnost kolize byla 1:1000.

Přestože Aeolus se v dané oblasti vyskytuje o 9 měsíců déle než satelit Starlink, SpaceX prostřednictvím e-mailu ESA sdělila, že nemá v úmyslu podniknout žádné kroky, aby srážce zabránila. Ještě víc zarážející je skutečnost, že Muskova firma svůj postoj nijak nezdůvodnila.

ESA tak nezbylo než provést vyhýbací manévr – což musí dělat relativně často, ale v převažné většině případů proto, aby její zařízení nenarazila do kosmických odpadků nebo satelitů, které již nejsou funkční.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Asus VivoWatch SP jsou hodinky s unikátním seznamem senzorů a funkcí. Změří i krevní tlak

Právě v Berlíně představené Asus VivoWatch SP - chytré hodinky s unikátní kombinací senzorů.

Před rokem Asus představil hodinky VivoWatch BP, které kromě obvyklého srdečního tepu umí změřit i srdeční tlak, což je u běžných nositelností stále hodně unikátní funkce. Prodávají se i v Česku, ale design příliš lákavě nevypadá. Právě teď však Asus na berlínském veletrhu IFA představil novou generaci, která už vypadá výrazně lépe – jako standardní chytré hodinky. Přitom nabídka senzorů a schopností překonává drtivou většinu konkurence.

Asus VivoWatch SP jsou hodinky pro uživatele, kteří chtějí ještě lépe sledovat své tělo a životní styl. O zdraví a kondici pečuje platforma Asus HealthAI, která pro zpracování dat a vyvození závěrů používá umělou inteligenci.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Asus se na IFA chlubí nejlehčí čtrnáctkou a nejvýkonnějším notebookem na světě

  • Asus své vybavil notebooky nejnovějším hardwarem
  • Nové počítače pro kreativce mají nekompromisní vlastnosti
  • Asus se někdy až trochu nesmyslně žene za rekordy

Asus se na IFA chlubí nejlehčí čtrnáctkou a nejvýkonnějším notebookem na světě

Hlavní porci letošních novinek Asus představil koncem května na svém domácím Computexu a mnoho z nich se až teprve nyní dostává na trh. Na právě probíhajícím veletrhu IFA v Berlíně jsme tak nečekali žádné zásadní inovace a spíše jen aktualizaci portfolia na dnes dostupné komponenty.

Read the article (2 min read)
Vesmír.cz

Vesmír.cz

Otec velkého třesku

V éteru dějin vědy dvacátého století vegetuje bez většího povšimnutí jméno George Lemaîtra – kosmologa a matematika, jemuž se věnuje daleko méně pozornosti, než by si zasluhoval.

Pohled na vesmír, lidskému intelektu srozumitelný, započatý velkým třeskem a s nedopsaným scénářem, vesmír, o němž dnes můžeme mluvit především díky Lemaîtrovým závěrům, je svébytnou a pozoruhodnou perspektivou, která by neměla uniknout ani současnému čtenáři.

V arizonském městě Flagstaff, krčícím se dva tisíce metrů nad mořem pod vrcholkem Humphreys Peak (nejvyšší hory Arizony), začal rok 1933. Po silvestrovských oslavách se zde sešlo několik astronomů, aby prodiskutovali výsledky pozorování z místní observatoře, kterou tehdy vedl proslulý Vesto Slipher.[1] Hovořilo se kupříkladu o rotaci spirálních mlhovin („mlhovina“ je v té době ještě stále výrazem pro galaxii).

Read the article (11 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.