Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Facebook spouští vlastní netradiční seznamku. Akcie Tinderu spadly o šest procent

Americká internetová společnost Facebook ve Spojených státech spustila novou službu Facebook Dating pomáhající uživatelům při hledání partnera. O plánech na tuto službu už loni v květnu informoval zakladatel a generální ředitel podniku Mark Zuckerberg. Služba Facebook Dating je nyní podle firmy kromě USA dostupná také v dalších 19 zemích. Do Evropy by měla dorazit začátkem příštího roku.

Facebook Dating.

Facebook provozuje největší internetovou sociální síť na světě. Uživatelé ve věku minimálně 18 let si mohou ve službě Facebook Dating vytvořit zvláštní profil, který bude následně představován jiným uživatelům této služby, a to na základě preferencí, zájmů a aktivit na sociální síti.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

IFA 2019: Panasonic představil MegaCon, transparentní OLED a filmový režim

Společnost Panasonic na berlínském veletrhu IFA předvedla dva prototypy technologií pro televizní přijímače. První se jmenuje MegaCon (ze slov Mega Contrast) a používá dvojitou LCD vrstvu pro zvýraznění černé barvy při zachování vysokého jasu. Druhým prototypem je transparentní OLED, na němž Panasonic spolupracuje s firmou Vitra. 

LCD panel MegaCon podle výrobce používá vysoce výkonný 4K vnější panel s monochromním vnitřním panelem k regulaci přímého LED podsvícení. Vytváří tak ztlumení na úrovni pixelů a dosahuje kontrastního poměru 1000000:1. 

Transparentní OLED displej se nejvíce podobá skleněné tabuli zasazené do rámu s dřevěným povrchem. Ve stand-by režimu má přirozeněji zapadat do okolního prostředí. Technické součásti jsou ukryty v rámu, který zároveň slouží jako stojan.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

LG G8X: Kdo potřebuje „skládačky“, když můžete půlku telefonu nechat doma?

LG G8X: Kdo potřebuje „skládačky“, když můžete půlku telefonu nechat doma?

LG dnes ještě před zahájením své tiskové konference na veletrhu IFA v Berlíně oznámilo nový model LG G8X ThinQ společně s vylepšeným přídavným displejem DualScreen. Jihokorejský výrobce se tak tvrdošíjně dál drží stejné cesty, kterou nastolil u LG V50 ThinQ. Původně se přitom očekávalo, že dnes uvedená novinka bude jeho přímým nástupcem. Věci se však mají trochu jinak...

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

S Fermiho bublinami v Mléčné dráze se děje něco zvláštního

 • V Mléčné dráze jsou dvě gigantické protilehlé bubliny
 • V poslední době se s nimi děje něco divného
 • Zdá se, že v nich probíhají neobvyklé subatomární interakce mezi částicemi

S Fermiho bublinami v Mléčné dráze se děje něco zvláštního | Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

V roce 2010 si odborníci z týmu amerického vesmírného gama teleskopu Fermi všimli, že podle pozorování tohoto teleskopu jsou v Mléčné dráze dvě gigantické protilehlé bubliny. Vycházejí z centra naší Galaxie a rozprostírají se nad a pod galaktickou rovinou, až do vzdálenosti přes 25 tisíc světelných let od galaktického centra.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Kde přistát na Marsu? SpaceX a NASA už vybírají místa pro přistání lodě Starship

 • SpaceX ve spolupráci s NASA vybírá na Marsu místa přistání pro loď Starship.
 • Na povrchu rudé planety bylo vybráno devět lokalit.

Šest lokalit na fotografiích z HIRiSE

SpaceX vyvíjí architekturu, která má dostat člověka na Mars. Prototyp lodě Starship nedávno absolvoval první dva skoky. V sobotu 28. září má SpaceX uveřejnit aktualizaci konceptu Starshipu. Chystají se také další testy nových prototypů. 

Tady základna Arcadia Planitia. Srdce ze zlata přistálo!

V průběhu posledních tří let se měnil koncept, název (ITS, BFR, Starship) i počet použitých motorů Raptor. Jedno ale zůstává. Hlavním cílem SpaceX je dopravit člověka na Mars

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vědci našli v Číně nejstarší fosilii živočicha, žil před 550 miliony let. Jde o průlom ve výzkumu evoluce

Vědci objevili v Číně dosud nejstarší známé pozůstatky živočicha, který žil na planetě před 550 miliony let. Tvor, kterého nazvali Yilingia spiciformis podle jihočínského města I-ling, poblíž kterého se fosilie našly, byl nejspíš pradávným předchůdcem kroužkovců a členovců a připomíná dnešní mnohonožky. Čínští paleontologové označili svůj objev za průlom ve výzkumu evoluce nejstarších forem života na Zemi.

Živočich se podle vědců podobal dnešním mnohonožkám | Zdroj: Profimedia

Nález fosilií je podle týmu paleontologů pod vedením profesora Šu-chaj Siaoa z americké univerzity Virginia Tech významný i proto, že se našlo celkem 35 pozůstatků téhož živočicha, a to nejen jeho tělesné schránky, ale i stopy jeho pohybu.

Read the article (1 min read)
Finmag

Finmag

Krypto: Myšlenkový virus libra

Facebooková měna sice žádná kryptoměna není, ale dalšímu vývoji opravdových kryptoměn by mohla výrazně pomoct.

Krypto: Myšlenkový virus libra

V polovině června odkryl Facebook projekt, o kterém už se dlouho šuškalo: vlastní „kryptoměnu“. Svým názvem facebooková libra odkazuje jednak na souhvězdí Vah (sedmé znamení zvěrokruhu) a starořímskou váhovou jednotku, zvukově také asociuje (falešně) etymologickou spřízněnost s latinským liber – tedy svobodný. A pravděpodobně je to i šťouchnutí do kryptoburzy dvojčat Winklevossových, se kterými má Mark Zuckerberg trnitou historii. Ta se totiž jmenuje Gemini Exchange, podle souhvězdí Blíženců (třetí znamení zodiaku).

Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.