Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Zdopravy.cz

Zdopravy.cz

Volkswagen vyjel s novými elektromobily s dojezdem přes 500 km, předělal logo

Elektromobil Volkswagen ID3. Foto: VW

Elektromobil Volkswagen ID3. Foto: VW

Největší automobilka v Evropě plně vstoupila do doby elektrické. V předvečer autosalonu ve Frankfurtu představila první elektromobil z nové řady ID, od kterého si slibuje, že bude stejným zlomovým modelem, jako kdysi modely Brouk či Golf.

Nový model ID3 je velkou sázkou Volkswagenu na elektromobilitu. VW se ke vstupu do bateriových aut odhodlal plně až po odstartování aféry Dieselgate, která vypukla téměř přesně před čtyřmi lety. „Je to auto na každodenní použití. I když jde o vůz patřící rozměry do kategorie malých, má velký prostor uvnitř a velmi dobrý dojezd,“ říká Silke Bagschiková, která vede prodej nové řady ID.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vizualizace: Jak Moorův zákon předpověděl vývoj čipů na padesát let dopředu

Vizualizace: Jak Moorův zákon předpověděl vývoj čipů na padesát let dopředu

Jako Moorův zákon se označuje empirické pravidlo, podle kterého se maximální počet tranzistorů umístěných na integrovaný obvod každých 18 měsíců zdvojnásobí, a to při zachování stejné ceny. Tuto myšlenku vyslovil Gordon Moore již v roce 1965 a kupodivu stále platí. Nyní jsme narazili na zajímavou grafiku, která Moorův zákon skvěle prolíná napříč historií vývoje procesorů. Podívejte se na video výše.

DataGrapha

Zvětšit video

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Prohlížeč Vivaldi přichází s mobilní verzí, zatím jen pro Android

Prohlížeč Vivaldi, za kterým stojí bývalý spolutvůrce browseru Opera Jon Stephenson von Tetzchner, oznámil vstup do mobilního světa. Jeho betaverze je nově k dispozici pro zařízení se systémem Android

Mobilní Vivaldi nabízí – podobně jako jeho desktopový předchůdce – pokročilé nástroje na správu záložek, práci s otevřenými panely, psaní poznámek či jednoduché vytváření screenshotů celých stránek. 

TIP: Jon von Tetzchner (Vivaldi Technologies): Válka prohlížečů neskončila, lidé mají na výběr

Vivaldi vznikl v roce 2016, běží na jádru Blink a zaměřuje se na pokročilé možnosti nastavení, práce s panely a další funkce. Podle informací firmy browser aktivně používá přes 1,2 milionu uživatelů měsíčně.

Podívejte se, jak Vivaldi na Androidu vypadá:

Karel Fillner

Karel Fillner

Proof of Work, Proof of Stake a další kryptoměnové algoritmy

proof of work proof of space

PoW, PoS, Proof of Burn, Proof of Space... Jak se v nich vyznat?

V jednom z předcházejících textů jsme se věnovali obecnému fungování systému

blockchain. Databáze sama o sobě je ovšem k ničemu bez odpovídající nástavby. Základ transparentnosti a rychlého a bezchybného zpracování iniciovaných transakcí spočívá ve funkčním ověřovacím algoritmu. Základní premise systému předpokládá, že jakýkoliv zápis v databázi lze považovat za skutečný pouze tehdy, shodnou-li se na tom všechny počítače zapojené v síti. Jedině po dosažení konsenzu dojde k trvalému zápisu transakce do blockhcainu, s nímž již následně nelze hýbat. Bitcoin již při svém vzniku přišel s algoritmem Proof of Work, o němž pojednáváme v samostatné kapitole. V posledních letech se ovšem doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími projekty nabízejícími vlastní ověřovací mechanismy. Těm největším jsme se rozhodli poskytnout adekvátní prostor. Na následujících řádcích naleznete zevrubný popis v současnosti nejoblíbenějších algoritmů. Kromě již zmíněného Proof of Work se budeme věnovat také řešením Proof of Stake a Proof of Burn. V závěrečné kapitole potom popíšeme dva méně užívané, ale přesto zajímavé mechanismy Proof of Space a Proof of Authority.

Read the article (5 min read)
E15

E15

Co čekat od Applu: nové iPhony, aplikaci na dobrý spánek i nástroj proti rušení ve škole

Každý podzim od roku 2011 pořádá společnost Apple v Kalifornii zahajovací akci, kde odhaluje aktualizaci pro své výrobky nebo představí ty zbrusu nové. Nejinak je tomu i letos. Spekuluje se, že by Apple mohl svým zákazníkům a fanouškům nadělit až tři nové telefony. Informoval o tom server CNBC.

Akce americké společnosti Apple je každoročně jednou z nejvíce sledovaných událostí. Například loňský přímý přenos na youtube shlédly tři miliony diváků. Představovací akce má především zaujmout stávající i nové zákazníky a přesvědčit je ke koupi nových nebo aktualizovaných produktů před nadcházejícími svátky a nákupními akcemi. Letošní takzvaný September Event je naplánován na úterý 10. září. 

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.