Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple prozradil cenu Apple Arcade. Herní platforma vyjde 19. září

Apple odstartoval dnešní Keynote ukázkou Apple Arcade, chystané herní platformy pro systémy iOS, iPadOS, macOS a tvOS. Na úvod předvedl několik titulů, které budou v rámci nové herní služby dostupné a prozradil její cenu i datum vydání.

V rámci Apple Arcade bude dostupných několik desítek her, včetně titulu od vývojářského studia Konami, které na pódiu předvedlo hru Frogger. Ukázal se také Camcom, hříčka, kde si zahrajete za potápěče a vaším hlavním úkolem je překonávat nástrahy pod hladinou moře. V pořadí třetí se na pódiu ukázali vývojáři z Annapurna Interactive, kteří předvedli gameplay hry, jejíž hlavní představitelkou je dívka putující neznámým světem na různých dopravních prostředcích za doprovodu hudby. Všechny tři zmíněné tituly budou exkluzivně dostupné pouze v rámci Apple Arcade.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Apple se spojil se organizacemi a univerzitami. Zkoumá nejen zdraví a zapojit se mohou i uživatelé

Apple spolupracuje s významnými institucemi v oboru zdravotnictví, klinikami a univerzitami. Do výzkumu se budou moci zapojit také samotní uživatelé zařízení.

V operačním systému iOS 13 přibude nová aplikace Research, která dovolí zájemcům z řad uživatelů Apple zařízení přidat se k výzkumu v oblasti zdraví. Společnost zahájila hned několik výzkumů přes několik oblastí:

 • Apple Women’s Health Study – zaměřená na ženy a jejich zdraví, spolupráce s Harvard T.H. Chan School of Public Health a NIH’s National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS)
 • Apple Heart and Movement Study – aktivní životní styl a studium srdce, spolupráce s Brigham a Women’s Hospital and the American Heart Association
 • Apple Hearing Study – výzkum zaměřený na sluchové poruchy, spolupráce s University of Michigan
Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Craig Federighi: odložené odesílání iMessage zvažujeme. Vizualizace textů písní dorazí už v iOS 13.1

Zdá se, že některé novinky si Apple nechal až do dalších iterací operačního systému iOS 13. Jde zejména o odložení odeslání zprávy iMessage nebo vizualizace přehrávače hudby dle textu písně.

Zprávy iMessage jsou dnes už samostatnou platformou. Nativně podporují šifrování, obrázky včetně animací ve formátu GIF, integrují do sebe vlastní App Store. iMessage tak často bývají na misce vah, které uživatele brzdí od přechodu ke konkurenci. A zdá se, že budou umět ještě více.

Jeden z uživatelů sociální sítě Reddit s přezdívkou Jmaster_888 obdržel odpověď přímo od Senior Vice Presidenta softwarového inženýrství v Applu Craiga Federighi. Uživatel se ptal na možnost časovaného posílání iMessage, tedy naplánování nebo odložení odeslání zprávy.

iMessage 2019

Read the article (1 min read)
E15

E15

Petr Mára o novinkách Applu: Pět dolarů měsíčně je nebývalá láce

Představení nových produktů technologické ikony Apple budí vždy hodně pozornosti. Úterní Apple Event, v němž americká firma představila své produktové novinky pro vánoční sezonu, a jeho dojmy z něj okomentoval pro E15.cz propagátor moderních technologií a populární youtuber Petr Mára.

Jaké hlavní informace jste si z prezentace Applu odnesl?

Že iPhone je už v podstatě hotový produkt a jeho uživateli nebo fanouškovi bude chtít firma dál nabízet hlavně setrvání v jejím ekosystému, nabízení nových služeb. Hardwarově už iPhony asi nikoho do budoucna nezaskočí, a tak jako nyní půjde o větší kapacitu baterie, lepší foťák.

Zaujala mě také cena některých nově představených služeb jako například herní platformy Arcade a nebo videoportálu Applu za cenu pět dolarů měsíčně pro celou rodinu. To není applí cena.

Dává vám to smysl?

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Stane se hydrid hlinitý klíčem k pokladu vodíkové energetiky?

Vodík je už dlouho slibným zdrojem energie. Praktické aplikace ale váznou, hlavně kvůli obtížné výrobě vodíku a ještě obtížnější manipulaci s tímto potměšilým plynem. Hydrid hliníku je lehký prášek, který by mohl změnit pravidla hry. Hlavní problémem je teď jeho výroba ve velkém.

Struktura materiálu hydridu hlinitého. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.
Struktura materiálu hydridu hlinitého. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.
Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Hubble našel vodu u planety v obyvatelné oblasti. V její atmosféře zřejmě prší

 • Hubblův kosmický dalekohled objevil vodní páru v atmosféře exoplanety K2-18b
 • Planeta obíhá okolo hvězdy v obyvatelné zóně
 • K2-18b ale není příliš podobná Zemi

Exoplaneta K2-18b v představách malíře a s patrně neexistují planetou K2-18c.

Astronomové detekovali vodu v atmosféře planety, která okolo své hvězdy obíhá v obyvatelné oblasti. Planetu K2-18b našel kosmický dalekohled Kepler na začátku své druhé mise v roce 2014. Planeta obíhá okolo červeného trpaslíka, který se nachází 111 světelných let od nás v souhvězdí Lva.

K2-18b sice má oběžnou dobu jen 33 dní, ale mateřskou hvězdou je chladný červený trpaslík, takže planeta dostává přibližně podobné množství záření, jako Země od Slunce (1440 W/m2 versus 1370 W/m2).

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.